Excelsior boo in verlenging voor GVA V1-2 TREYTEL IN HOOFDROL SW bij laatste zestien Sparta op 25 november tegen Bayern München u B PSV uitgebekerd Ware cupwedstrijd Spanning en sensatie in kolkend Eindhoven Carlos Monzon wereldkampioen Rinus Israël: ,Wat 'n geluk' Ad Paulen praeses Eur. atletiekunie kiiPU> MAANDAG 9 NOVEMBER 1970 Wim Jansen in spectaculair duel met Eef Mulders, PSV's uitblinker op het middenveld. Het uitgestokën been van Jansen houdt Mulders niet tegen. ROME In dezelfde ring, waarin hij tien jaar geleden zijn eerste grote internationale succes vierde met de Olympische gouden medaille, leed het Italiaanse boksidool Nino Benvenuti nu ook de zwaarste nederlaag uit zijn loopbaan. 15000 toeschouwers in het vrijwel uitverkochte sportpaleis van Rome zagen ontzet toe, toen de 32-jarige Benvenuti in de twaalfde ronde na enkele treffers tegen het hoofd zich niet meer van het canvés kon oprich ten. De 28-jarige Argentijn Carlos Monzon was daarmee de nieuwe we reldkampioen in het middengewicht. EINDHOVEN De douches hadden hun verfrissend werk verricht. En niet alleen dat. Met de zweetdruppeltjes was ook de teleurstelling van de ongelukki ge PSV'ers weggespoeld. Wietse Veenstra drukte dat het beste uit. „Wij hebben verloren, maar toch eigenlijk ook weer niet. Want hebben wij niet bewezen dat we op het goede pad zijn? In Roemenië ging het al lekker, maar vandaag helemaal. Jam mer alleen dat we geen doelpun ten wisten te maken". Over zijn eigen gemiste straf schop: „Ik weet niet wat er met me aan de hand was. De gehele wed strijd heb ik passes op maat afge geven. Nu lukte het me echter niet vanaf elf meter raak te knallen. Ik denk dat het de zenuwen waren, al hoewel ik me helemaal niet ner veus voelde". De meeste PSV'ers waren hun te leurstelling al snel te boven. Met uitzondering van Jan van Beveren misschien die namokte: „Ik heb he lemaal niets te doen gehad. In feite heb ik alleen aan dat schot van Hasil mijn handen kunnen warmen. Maar toch hebben we verloren. Op uiterst schlemielerige wijze. Want wij hadden het in de wedstrijd al moeten beslissen". Ernst Happels-pupillen wandel den opgelucht in PSV's gezéllige catacomben. Rinus Israël lachend: „Wat een geluk. PSV heeft me echt verrast. Die jongens zijn een stift, beter gaan voetballen. Reken er maar op dat ze in de competitie hoog zullen eindigen. Het is een eenheid geworden. Want laten we eerlijk zijn: PSV heeft de overwin ning verdiend. Hoewel ik er wel aan toe moet voegen dat we de zaak bij ons achter goed dicht hadden zitten". ROTTERDAM Excelsior—GVAV was bij voorbaat al een in teressante wedstrijd, immers de Rotterdammers namen het afgelo pen seizoen de plaats over van de Groningers in de ere-divisie, en nu na een wedstrijd of tien gespeeld te hebben staat GVAV er fraai voor in de eerste divisie terwijl Excelsior in de hoogste afdeling de op een-na onderste plaats deelt en bijvoorbeeld nog niet een thuis overwinning heeft behaald. Die broodnodige overwinning is er gis teren in de bekerwedstrijd weer niet uitgekomen; GVAV behaalde vijf minuten voor tijd een verrassende 21 overwinning en mag nu in maart in de derde ronde uitkomen. ROTTERDAM Sparta zal zijn eerste wedstrijd tegen Bayern München, uit de derde ronde van het tomooi om de Runners Üp-Cup op 25 november (20.00 uur) in München spelen. De tweede wedstrijd wordt veertien dagen later, op 9 december (20.30 uur) in het stadion Feijenoord gespeeld. Coach Georg Kessler is zaterdag naar Keulen geweest om de data met Bayern te regelen en om de komende tegenstander aan het werk te zien. Bayern dat onmiddellijk na Kerstmis voor een tournee naar Zuid-Amerika vertrekt, wilde aanvankelijk liever op dinsdagen spelen, de competitie in de Bundesliga is op zaterdag, maar aanvaardde het voorstel van Sparta voor ontmoetingen op woensdag. De heer Kessler was onder .de indruk van het spel van Bayern. „In de eer ste helft werd er van beide kanten erg zenuwachtig gespeeld, er stond ten slotte veel op het spel. Na rust heeft Bayern FC Köln volledig overttroefd en dat is in Keulen geen geringe prestatie. Om de routiniers Maier, Becken- bauer, Roth en Müller heeftt trainer Udo Lattek een snel en uiterst beweeglijk elftal opgebouwd. Het is geen wonder dat deze ploeg nationaal en internatio naal al jaren aan de top meedraait" De streekgenoten NAC en RBC hebben in een vriendschappelijke wedstrijd in Breda gelijkgespeeld met 11. De ruststand was 10. Voor NAC 'scoorde Bish. De gelijkmaker voor RBC werd gemaakt door Redel. Er waren 2500 toeschouwers. Beide ploegen hebben er een leuk duel van gemaakt, weliswaar niet met hoogstaand voetbal, maar wel met verrassingselementen en dat deed de 5000 toeschouwers de kou een beetje vergeten. Excelsior, onder het toeziende oog van de herstelde trai ner Bob Janse, zocht het meteen in aanvallend voetbal met Den Boom (in plaats van de geblesseerde Libregts) als centrale man op het middenveld. Ondanks een licht overwicht van de Kralingers was het GVAV dat jia^ 20 minuten het eerst scoorde. Buiten-' speler Eimers, die nog nauwelijks aan de bal was geweest, kreeg de bal on verwacht na een mislukte aanval; volkomen vrijgelaten loste hij een keihard schot waar keeper Van der Roer geen verweer tegen had. Nog geen vijf minuten later was het alweer 11 toen de razendsnel opgekomen Gerrit den Butter de bal ineens op zijn slof nam na fout weg werken van de Groningse verdedi ging. Klasse-doelman Tonnie van Leeuwen was volkomen kansloos te gen het prachtige schot hoog in de uiterste hoek. In de tweede helft was het weder om Excelsior dat de toen aangaf. Er onstond af en toe paniek in de Gro ningse verdediging, vooral wanneer doelman Van Leeuwen tot twee maal toe te ver zijn goal uitkomt en de bal laat glippen. Excelsior weet de geboden kansen niet te benutten. De actieve spits Kwakkernaat verliest keer op keer het kopduel met de stevig ingrijpende Groningse verdediging. Mattie van Toom en Bakker zijn te onnauwkeu rig bij hun schoten. De snelle tegen aanvallen van G.V.A.V. zijn zeker niet ongevaarlijk, er wordt veelvuldig vanaf de tweede lijn geschoten, maar Van der Ropr is steeds op de juiste Bos van GVAV al een droomkans wanneer hij na een blunder van Mühlenbruch alleen voor Van der Roer komt, hij schiet echter te zacht zodat de bal tot corner kan worden verwerkt. Dit zou een ernstige waarschuwing voor Excelsior moeten zijn, de Wou- denstein-jongens blijven echter een te doorzichtig aanvalsspelletje spelen Niemand verwonderde zich dan ooi toen vijf minuten voor tijd do r>co«. Jensen prachtig scoorde na een slim genomen vrije schop van Franssen. Jensen maakte zo zijn naam van top scorer van het hele betaalde voetbal dubbel en dwars waar. Excelsior was een verslagen ploeg, wat wel bleek uit de twee comers die het na dit doelpunt nog weggaf. Met deze nederlaag is de toekomst van Excelsior er niet zonniger op gewor den. De Groningers zien we vast bin nen de kortst mogelijke tijd weer te rug in de hoogste voetbal-afdeling. Wat al zo vaak bij' Excelsior het geval is geweest, gebeurt ook nu weer. er moet verlengd worden met het niet zo plezierige uitzicht dat daarna eventueel strafschoppen moe ten worden genomen tegen doelman Van Leeuwen. Invaller Bos Zo ver zou het echter niet komen. In de eerste verlenging krijgt invaller Inleiding tot de gelijkmaker in de wedstrijd ExcelsiorGVAV. Doelman v. d. Roer van Excelsior zal de kopstoot van de Deen Jensen niet weten te keren. PARIJS In Parijs is het eerste congres van de nieuwe Europese atle tiekunie gehouden. Deze organisatie, is geaccepteerd op het IAAFcongres in Stockholm in september 1970 en zal in de toekomst de leidende orga nisatie zijn voor de atletiekbeoefening in Europa. Tot voorzitter van deze organisatie werd bij enkele kandidaatstelling voor de komende vijf jaar gekozen de Nederlander Paulen, tot secretaris en penningmeester respectievelijk de Fransen Dasriaux en Dubief. De voorzitter is hiermede tevens lid van hét IAAF-hoofdbestuur tot en met 1976. Sparta heeft een vriendschappe lijke wedstrijd tegen AGOW met 3—1 gewonnen. Bij de rust leidden de Rotterdammers met 1—0. Voor Sparta scoorden Heyerman, Van der Veen en Kristensen. Het doelpunt voor AGOW werd gemaakt door Steen bergen. Scheidsrechter was de heer Godding. Er waren 5.000 toeschou wers. qua de kla nai voo bro LF lun: rüb) eel- er 1 ich lan end oed ogs' outi eld. Cocl sure teal p, Lï m s >mg< «rij. >ijz< EEN tot op de laatste plaats bexet PSV-sportpark is het decor ge weest van een voetbalgevecht dat de ware voetbalfans nog lang zal heugen. Een gevecht dat alles bracht wat voetbal zo aantrekkelijk maakt. Goed, constructief voetbal gekoppeld aan een enorme tech nische, maar vooral taktische vaardigheid. Een wedstrijd die zijn cli max vond in het nemen van strafschoppen. Feijenoord deed dat beter. Het plaatste zich daardoor bij de laatste zestien bekerende betaalde clubs. Geheel verdiend was het echter niet, want PSV heeft vooral In de tweede helft gedomineerd. EINDHOVEN Eddy Treytel kreeg zijn revanche. Onder toe ziend oog van bondscoach Fadrhonc, die de Feijenoorder geen plaats meer op Oranjes reservebank waardig achtte, ontpopte Treytel zich als een supervedette. Op waarlijk sublieme wijze keerde hij straf schoppen van Johan Devrindt en Wietse Veenstra, daarmee Feijenoord in de derde ronde van de strijd om de KNVB-beker loodsend. Treytel later: „Ik gokte. Bij de pe nalties van Guus Hiddink en Hans Vos viel dat verkeerd uit. Bij De vrindt en Veenstra lukte het echter. Ik viel precies in de baan van het schot. Man wat ben ik blij. Eindelijk, eindelijk heb ik eens een wedstrijd gewonnen. En niet een Van Hanegem, een Jansen of een Moulijn. PSV Feijenoord: een spranke lend voetbalgevecht dat na 120 minu ten uiterst professioneel voetbal zijn climax vond in het nemen van straf schoppen. Noodzakelijk kwaad ge worden omdat zowel PSV als Feije noord in twee uur voetbal geen kans zagen een beslissing te forceren. Vijf mochten bedde ploegen er ne men. Het werden er maar acht, om dat toen al vast stond dat Feijenoord zich een ronde verder geknald had. Doodeenvoudig omdat Neerlands sterkste keeper, Jan van Beveren, toch niet sterk genoeg bleek om pe nalties van achtereenvolgens Israël. Hasil, Van Daele en Schneider te stoppen. Feijenoord een ronde verder. Vriend en vijand was het er na af loop over eens dat de Happel-elf het in feite niet verdiende. Niet omdat de Rotterdammers slecht hadden ge speeld, maar eenvoudig omdat Kurt Linders-miljoenenformatie over alle linies net een tikkeltje beter was. ■fe Klasse beter Een teleurgestelde Linder later: ..Wij waren zeker een klasse beter dan Feijenoord. Wij waren ook veel gevaarlijker. Feijenoord is vooral na de rust nauwelijks aan de bal ge weest. We hebben echter te veel kan sen gemist. Nee. namen noem ik niet. Dat moet je voor jezelf maar uitma ken." Linder doelde ongetwijfeld op Eef Mulders en op Johan Devrindt. Voor al de Eindhovense Belg. ingevallen voor Willy van der Kuylen, had de wedstrijd moeten beslissen. Zowel in de normale speeltijd als in de verlen ging kreeg Devrindt een aantal uit stekende scoringsmogelijkheden. Ed dy Treytel was echter niet te passe ren. Op zo nu en dan raadselachtige manier ranselde Happels meest ver guisde pupil het leer telkens weer uit de doelmond." Happel later: „Eddy heeft een for midabele wedstrijd gespeeld. En dat niet alleen omdat hij die strafschop pen er uit hield. Ook in de wedstrijd zelf was hij grandioos." Happel was overigen® nuchter ge noeg om Feijenoords triomf „niet on fortuinlijk te noemen". „PSV heeft goed gespeeld. Ze hebben meer kan sen gehad dan wij. Maar vergeet niet door ROB HARTOG dat wij heel anders spelen. Daar kwam nog bij dat Coen Moulijn op halve kracht meedraaide en dat Ove Kindvall geblesseerd raakte. Daar door verlies je aanvallend aan kracht." ■fe Geraffineerd PSV Feijenoord: een wedstrijd die de ware voetbalfans van de eerste tot de laatste minuut volkomen in de ban gehouden heeft. PSV maakte als ploeg een sterkere indruk. Vooral door toedoen van Eef Mulders en Bengt Schmidt-Hansen. De handige Mulders regeerde op het middenveld, terwijl Eindhovens zoef-de-haas keer op keer de Feijenoord-verdedigers een geraffineerd rad voor de ogen draaide. Echter net niet te geraffineerd ge-- noeg om de achterste linie van de Happel-elf te verleiden tot foutieve acties. Want uitstekend georganiseerd door uitblinker Rinus Israël hield Feijenoord-defensie stand. Uitstekend stand zelfs. Feijenoord is aanvallend nauwe lijks aan bod geweest. Daarvoor had het te veel mankracht nodig op het middenveld. Wim Jansen had het te druk met Wietse Veenstra, Wim van Hanegem kon zich niet veroorloven Guus Hiddink vrij spel te geven, ter wijl ook Fransz Hasil zich slechts uiterst sporadisch in Feijenoords frontlinie durfde te wagen. Al het gevaar moest daardoor afko men van Henk Wery. Hetgeen onvol doende bleek om de achterste lijn van PSV erg te verontrusten. Daar voor speelden en een Wim van der Dungen overigens veelvuldig als aanvaller fungerend en een Pleun Strik, maar vooral een Lazar Radovic te sterk. PSV heeft de beste kansen op de overwinning gehad. Willy van der Kuylen werd echter In de tweede helft node gemist. De door Fadrhonc geselecteerde pupil van Kurt Linder moest met een liesblessure het veld verlaten. Een dermatige ernstige blessure zelfs dat Fadrhonc de steun van Van der Kuylen woensdag in Oost-Duitsland zal moeten ontberen. Het gemis van Willy van der Kuy- Jan van Beveren kijkt ontmoedigd. De PSV'er is tevergeefs naar de hoek ge doken bij een strafschop van Joop van Daele (niet zichtbaar). Oranje's-doelman heeft even te voren ook al zijn meerdere moeten erkennen in Israël en Hasil. ALKMAAR SW heeft zich bij de -laatste zestien geschaard in de strijd om de KNVB-beker. De Schiedammers bereikten dat door eredivisionist AZ'67 in het nemen van strafschoppen de loef af te steken. Penalties die nood zakelijk geworden waren omdat na 120 minuten voetbal nog geen beslissing geforceerd was: 22. SW is de mindere geweest van AZ'67. Vooral in de tweede helft do mineerde de gastformatie over alle linies. SW, een verbeten vechtend SVV. bleef echter overeind. Daarbij overigens geholpen door AZ-aan- voerder Jan van Veen die in eigen doel knalde, waardoor SW de 21 achterstand in een 22 gelijke stand had omgebogen. SW startte sterk. Het wat non chalant spelende AZ kreeg het lid al na zes minuten op de neus toen Ton Vorstenbos langs bewaker Twisk glipte en doelman Gerrit Vooys met een knappe schuiver het nakijken gaf. AZ heeft de zaken hierna energie ker aangepakt. Het strandde echter op een verbeten verdedigend SW, dat helaas regelmatig de perken te buiten ging. Hetgeen arbiter Van Bentvelzen noodzaakte zowel Mau- rits als Van der Korput een officiële waarschuwing te geven. Toch kwam AZ nog voor rust naast de Schie dammers, want een kopbal van Vre- denburg uit een voorzet van uitblin ker Liberda bleek doelman Van der Velden te machtig: 11. Nonchalant Direct na de hervatting kwam de thuisclub zelfs aan de leiding toen aanvoerder Jan van Veen uit een hoekschop van Liberda doelman Van der Velden voor de tweede maal voor een voldongen feit stelde. AZ heeft hierna te nonchalant gespeeld, waardoor SW nog enkele keren ge vaarlijk kon worden. Het had echter het zwakke moment van Jan van Veen nodig om naast de Alkmaarse formatie te komen. Ondanks een furieus slotoffensief van het nu wakker geschudde AZ stond SVV geen verdere treffers toe. Ook in de verlenging hielden de Schiedammers vaak met dé meest grove middelen overigens de poort goed gesloten. ■#- Eddy Treytel, Feijenoords held in het bekerduel tegen PSV in volle actie. Eddy stompt de bal weg voordat Johan De vrindt gtvaarlijk kan worden. Rinus Israël slaat de verrichtingen van zijn doelman kritisch gade. Schneider zou hierna nog raak knallen. len werd door Johan Devrindt onvol doende opgevangen. De Belg liet wel iswaar bij vlagen uiterst knap voet bal zien, het verlossende schot ont brak toch echter telkens weer. Daardoor kon Feijenoord de verlen ging halen. Daardoor ook kon Feijenoord de verlenging zonder kleerscheuren doorkomen. Want de meest unieke kans op succes kreeg Devrindt wel in de laatste seconde van de tweede verlenging. Vrij voor Treytel gekomen miste de import-Ne derlander echter jammerlijk. Mazzel Zei Treytel later: „Ik zag hem opeens op me af komen. Werke lijk, ik dacht bij mezelf: nu is het gebeurd. Hij schoot echter naast. Dat was „mazzel" voor ons. Want echt, er was voor mij geen hou den aan."

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 12