Chauffeuses midi AST A-congres legt Nederland geen windeieren winterpot f4.50 111 Geen steekpenningen maar ..smeergeld" Europese commissie bevoegd op te treden tegen Rijn-vervuilers Voordelig en lekker eten? Utrecht krijgt Europa's eerste „taxi-ringlijn' ai;; Philips en Daf willen 1000 woningen bouwen INTERLAND OP TV UTRECHT Huib Goudriaan Kondom de Domtoren zullen binnenkort Nederlands meest modieuze chauffeuses de knalgele (s/es van Europa's eerste ringlijn besturen. Gistermiddag maakte het eerste busje een proefrit. Heel ivat Utrechtenaars blijven staan kijken als Ingeborg Bode-Ravestijn op de Mariaplaats li uniform' shoivt, dat de chauffeuses zullen dragen. Na de opening, op maandag 16 november voor 75 cent een rit worden gemaakt met de kruising tussen taxi en autobusdienst van taxibe- -"■li// RATAX NV. a| J)it is eigenlijk een openbaar vervoermiddeT'zegt directeur P. Ravestijn, die op het idee is toen omen een soort mini-busdienst te openen met de voordelen van de taxi. „Utrechts centrum is lilijh bereikbaar voor bussen en deze ringlijn is ook daardoor sneller én meer comfortabeü' ls 1 Ingeborg (26) dochter van heer Ravestijn, moedervan \ee kinderen vertelt over de die line midi-rok met bruine le> \erowaaronder een okergele ni-coltrui: „Er zijn nu vijf van kostuums gemaakt." Ze ovi eft haar vader geadviseerd de i elbruine combinatie voor de auffeuses te kiezen. Is ze ont- li'gir 'rPster? »Nee>maar ben tüeï idebewust en voor mijn ple- •r een paar keer mannequin weest." ATAX heeft voorlopig vijf vrou- n in dienst genomen voor het be ren van de busjes. Waarom vrou- n? De directeur: In de eerste ats is het moeilijk om mannen te jgen en ten tweede zijn chauffeu- aantrekkelijker voor het publiek." )e dames die solliciteerden waren >r het grootste deel gehuwd. De igste van de eerste vijf chauffeuses 21 en de oudste is 45 jaar. iDe insten zullen zes uur en vier uur gijren; twee dames hebben voor de inst van zes uur en drie hebben 'lor die van vier uur gekozen. Bij de tg V licitanten waren er twee, die acht tee r wilden werken. De salariëring op hetzelfde niveau als bij de nnen. „loniers P. Ravestijn (59) deinsde nooit te lg voor vernieuwingen of experi- iten. Met zijn broer, J. M. P. Ra- itijn, begon hij het taxibedrijf in 1171 63. „Op 9 mei 1933 kochten we in ntwerpen tien Opeis voor 975 gul- in per stuk. We hadden toen onge ler 30 chauffeurs in dienst, nu 82." EINDHOVEN De concerns Phi lips en Daf -.verken gezamelijk aan een plan voor de bouw van ongeveer 1000 woningen in de agglomeratie van Eindhoven. Uiteraard zijn de woningen voor de eigen employees bestemd, maar vol gens de persdiensten van beide fir ma's is het zeker niet de bedoeling om er een Philips-Dafdorp van te maken. „We streven er zelfs niet naar om een groot perceel grond te bemachti gen. Een compleet dorp is in geen geval de bedoeling", aldus een woordvoerder van Daf. Overigens is het plan een studie-ob ject. Men heeft nog niet de aandacht gericht op een bepaald stuk grond en weet ook nog niet welk soort wo ningen zullen worden gebouwd en en hoeveel het geheel zal gaan kosten. HILVERSUM De interland-voet balwedstrijd Oost-Duitsland—Neder land, die woensdagavond 11 november in Dresden wordt gespeeld voor het tornooi om de Europacup voor lan denteams. zal rechtstreeks door de NOS-televisie op Nederland 1 worden uitgezonden. De reportage is te zien van 18.25 tot 20.15 uur en zal door Herman Kuiphof van commentaar worden voorzien. Ook de radio zal een rechtstreeks verslag uitzenden van deze interland. (Van onze redacteur toerisme) AMSTERDAM Met een grootse show en een massadiner, waaraan ruim drieduizend toerisme-experts in groot gala aanzaten, is het veertigste internationale Asta-reiscongres gisteravond in de RAI be sloten. Na een week van con gresseren, maar vooral van lobbyen in de suites van de tien tallen deelnemende landen, is het legioen weer vertrokken. Met tassen vol contracten, maar ook met een onuitwisbare indruk van een groots congres. NBT-directeur Joop Strijkers nam het compliment niet zonder trots in ontvangst. „Het was een gok," zei hij. „We hadden even goed de vernieling in kunnen gaan. Maar de krachttoer is gelukkig geslaagd. En ik mag wel peggen dat gebleken is dat ons „host- committee" professionals heeft die zich met de beste organisatoren in de wereld kunnen meten. Kijk maar eens hoe vlekkeloos de excursiedag is verlopen: 90 bussen, die de deelne mers alle „highspots" van ons land hebben laten zien. En kijk ook maar eens naar de registratie: tien van on ze meisjes zijn er in geslaagd zo'n dikke 3200 deelnemers te ontvangen en te registreren. In Tokio hadden ze daar 200 man voor nodig. We hebben, geloof ik, de Amerikanen een uitste kend beeld gegeven van wat Neder land te bieden heeft. De vraag of er een- geplaveide weg is tussen Amster dam en Den Haag, en of de hotels een behoorlijk sanitair hebben (echt, die vragen komen voor!) zullen we nu Zei de nieuwe Asta-president Kees- ling: „dit Amsterdamse congres be hoort tot de vier beste die wij ooit hebben meegemaakt. Wat hier in - h Amsterdam is gepresteerd is gewoon n00lt meer horen- fantastisch." Waarmee hij een directe pluim op de feesthoed van het nog ONDERZOEK jonge Nationale Bureau voor Toeris me zette. Loodsenaffaire: zelfde straf geëist -Ktjjvertje? if de dames in hun acht zitplaat- tellende busjes een blijvertje zul- zijn in het Utrechtse stadsbeeld, igt af van de belangstelling. De ir Ravestijn heeft een proeftijd iet'«m een half jaar voor zijn experi- ir >ent uitgetrokken, en de gemeente 1355jeeft hem voorlopig een vergunning bed/oor drie jaar gegeven. rerii ïen jaar lang heeft een werkcom- e-wtnissie, waarin RATAX en het ge- ng teentelijk vervoersbedrijf vertegen- öordigd waren, gedokterd aan het bn. Route en dienstregeling staan n vast en zullen na maandag 16 no- iber op bordjes bij de 20 vaste Ites te lezen zijn. leginhalte zowel als eindhalte is lenburg; vandaar wordt om de minuten in een ring om de bin- istad gereden. Van maandag tot en vrijdag van 7.00 tot 19.00 uur en iterdags van 9.00 tot 21.00 uur. Op idag wordt niet gereden, ie haltes worden „bebakend" met :-witte strepen. Drie ervan zijn bushaltes van het gemeentelijk oersbedrijf, dat geen concur- Foto's Herbert Behrens ntie in de Ringlijn ziet, maar eer- ir een verlichting. Als na een half jaar blijkt dat de aaï trechtenaars voldoende gebruik ma- en van de nieuwe vorm van open aar vervoer, zal er een tweede ring- Zeein komen. „Die start niet eerder dan anneer zeker is dat we financieel iltte spelen", zegt Ravestijn. Hij is al van verzekerd dat alleen zijn drijf vergunning tot exploitatie van tweede lijn wordt gegeven. Dochter Ingeborg in „uniform" naast het busje van de ringlijn: modebewust T>' (Van onze scheepvaartredactie) AMSTERDAM „De rijks- zeeloodsen zijn goed fout ge weest en zij weten dat ook; de eis blijft twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf en een boete van f 500." Met deze woorden sloot de procureur- generaal mr; S. H. C. van Dijken vrijdag, tijdens de behandeling in hoger beroep van de zogenaamde loodsenaffaire, zijn requisi- toor af. Drie van de i>n totaal 82 Amster damse en IJmuidense loodsen die er van verdacht worden over een lange periode steekpenningen te hebben aangenomen in ruil waarvoor men meer slcepboothulp zou hebben gead viseerd dun strikt noodzakelijk, wa ren eerder door de Haarlemse recht bank veroordeeld tot een week voor waardelijke gevangenisstraf. De officier van justitie was van dit vonnis in appel gegaan. Hij achtte bewezen dat de loodsen gelden had den aangenomen om in strijd met hun plicht iets te doen. De zaak tegen de drie IJmuidense loodsen dient als een soort test-case voor de overige betrokken loodsen. In mei hadden 16 Amsterdamse loodsen voor de recht bank moeten verschijnen maar de be handeling is uitgesteld in afwachting van een arrest van het hof. De lood senaffaire kwam in maart 1966 aan het licht als direct gevolg van een echtscheidingsprocedure. De vrouw van een loods eiste een hogere ali mentatie waarbij de regelmatig ont vangen gelden van de sleepbootrede rijen aan het licht kwamen. De president van het hof, mr. F. B. Dozy, concentreerde zijn vragen op het al of niet bestaan van een norm voor het vaststellen hoeveel sleepbo- Een rit met de ringlijn gaat 75 cent kosten (niet duur in deze tijd) maar een stadsrit met een taxi kostte in 1933 slechts >10 cent. Het bekende geïllustreerde tijdschrift „Het Leven" schreef toen: „Voor den luttelen prijs van 10 cent per persoon kan men nu een stadsrit maken, die stellig in den smaak zal vallen van de Utrechtena ren!" Aan de hand van krante-knipsels laat Ravestijn zien dat RATAX in de loop der jaren meermalen de aan dacht kreeg van de pers. In 1947 kocht hij een Amsterdamse rond vaartboot ivoor rondvaarten in de Utrechtse grachten. „In het begin liep dat niet, maar toen hebben we er mensen in gezet die gratis tochtjes meemaakten en zo kwam het op gang. Ze waren dat hier niet ge wend." In 1967 voerde RATAX geel-zwart geschilderde taxi's in. „Ze zeiden dat ik gek was zoiets in Utrecht te doen, maar het viel wel in de smaak. Ik had die kleur gekozen in navolging van de taxi's van Barcelona." Pionieren zit Ravestijn kennelijk in het bloed: in 1924 opende zijn vader een busdienst van Giessendam naar Sliedrecht met bussen die ih de eerste wereldoorlog aan het front dienst hadden gedaan. Het bedrijf heette NV ESOO. „Over die eerste dienst met een moordende concurrentie, en dan op die smalle dijk, zijn boekdelen te schrijven." Vader Ravestijn in het busje: plaats voor acht personen Niet inslapen Zijn taxibedrijf typeert Rave stijn zo: „Een moeilijk bedrijf, conjunctuurgevoelig, weer ge voelig, loonintensief en met veel risico's op de weg. Zeker is wel dat het levendig is en dat je er niet bij in slaap zal vallen!" Dat hij niet in slaap gevallen is, blijkt uit de taxi-ringlijn, waarvoor de eerste van de vier busjes gisteren een proefrit maakte. Of in andere steden zijn voorbeeld zal worden gevolgd? „Er zijn collega's die er wel voor voelen, maar vaste plannen be staan nog niet." Wat taxi-bedrijven in Amster dam, Der. Haag of Rotterdam ook mogen doen, met Ravestijns nieuwe vorm van openbaar ver voer gaat Utrecht voorop. Om met „Het Leven" van 1933 te spreken (bij de opening van RATAX): „Utrecht heeft een nieuwen automobielendienst ge kregen!" Drs. i. Boersma in verslag: BRUSSEL De Europese Commissie is bevoegd op te tre den tegen verontreiniging van binnenwateren en moet dat ook doen. Dit stelt het AR-Kamerlid drs. J. Boersma in een verslag dat hij namens dè sociale com missie van het Europese parle ment heeft opgesteld. Dit ver slag moet nog in het Europese parlement in behandeling ko men. Drs. Boersma meent dat een ruime interpretatie van de huidige verdragen de Europese commissie mogeliikheden voor zo'n optreden geeft. Dat is ook gebeurd toen het er bij de commissie om ging gemeen schappelijke maatregelen te ontwer pen tegen luchtvervuiling door uit laatgassen van auto's. Het AR-Kamerlid legde er de na druk op dat de oeverstaten van de Rijn de vervuiling van deze rivier sa men moeten bestrijden om een af doende resultaat te bereiken. De fi nanciering van eventueel op dit ter rein te treffen maatregelen moet in de eerste plaats voor rekening komen van de betrokken industrieën maar ook voor nationale en lokale overhe den. Maatregelen In zijn verslag wordt de regeringen verzocht onmiddellijk maatregelen te nemen tegen het lozen van afvalstof fen in de Rijn. Aan de commissie wordt gevraagd onmiddellijk na te gaan of ze zelf voldoende is toegerust om algemeen bindende kwaliteitsnor men voor water op te stellen en het naleven van harmonisatiebepalingen te laten controleren, dan wel of die taken wellicht opgedragen moeten worden aan dc internationale com missie voor het tegengaan van de Rijnvervuiling. Boersma dringt er ook op aan dat de commissie verder voorstellen tot onderlinge aanpassing van de wetge ving van de lidstaten betreffende het zuiver houden van de overige stroom gebieden binnen de gemeenschap in dient. Om rampen te voorkomen acht hij het tenslotte volstrekt noodzake lijk dat de Europese commissie aan de raad een regeling gaat voorleggen met strenge sanctiebepalingen inzake het vervoer en de lozing van gevaar lijke stoffen door binnenschepen. Hij denkt daarbij vooral aan waterbeder- vende stoffen als giftige chemicaliën. AMV.T op 8 en 15 nov. tegen All Blacks AMSTERDAM De dames van AMVJ zullen hun wedstrijden voor de eerste ron de van het tornooi om de Europese basket- balbeker tegen All Blacks (Schotland) op 8 en 15 november spelen. De Nederlandse kampioenen komen eerst In Edinburgh uit. De thuiswedstrijd wordt gespeeld ln de Apollohal van Amsterdam. ten een bepaald schip nodig moet hebben. Volgens een van de loodsen was er wel een zekere norm, maar deze wordt door een grote hoeveelheid' fac toren beïnvloed. De heer Dozy vond het vreemd dat na 1966 het aantal sleepboten dat ingezet werd voor het binnenbrengen van zeeschepen plot seling met éénderde was gedaald. In de war Alle drie de loodsen herriepen voor het hof hun eerder afgelegde verkla ring waarin 'stond dat zij geweten zouden hebben dat er als een soort traditie in bepaalde gevallen meer sleepboten geadviseerd werden dan noodzakelijk. Volgens de nu afgelegde verklaring zouden de loodsen toen in de war geweest zijn. Bewijs Tijdens de behandeling van de zaak tegen de loodsen werd duidelijk hoe het kwam dat een dergelijke handelswijze zo lang onopgemerkt heeft kunnen blijven. Alle betrokken documenten werden of verbrand of over boord gegooid, zodat er welis waar geruchten de ronde deden maar een bewijs nooit werd aangetroffen. De procureur-generaal achtte het een bijzonder ernstige zaak dat amb tenaren steekpenningen hadden aan genomen al zag hij wel een aantal verzachtende omstandigheden. De kwestie van gewoonte, de houding van zowel de rederij als de dienst Rijksloodswezen hebben invloed ge had op de handelwijze van de lood sen, zo merkte hij op. Ook het feit dat de veelal oud-zeevarenden zich als loods geen ambtenaar voelen door het vrije beroep voerde de procureur- generaal als verzachtende omstandig heid aan. Smeergeld99 In een langdurig betoog stelde dc verdediging de steekpenningen veel meer te zien als geld om de zaak „sm'erend" te houden, in Duitsland beter bekend als „schmicrgeld". Vol gens de raadsman van de loodsen zou het geld bedoeld zijn om een vlotte samenwerking tussen sleepbootkapi tein en zeeloods te bewerkstelligen. 'Het voornaamste argument om de loodsen in elk geval geen strafblad mee te geven vond de raadsman ech ter het feit dat in december 1969 acht IJmuidense loodsen uit handen van de directeur van het loodswezen een onderscheiding opgespeld hadden gekregen voor vijftien jaar trouwe dienst. De raadsman ging diepgaand in op de waarde van deze onderschei ding. Volgens hem kan en wil de di recteur van het loodswezen niet op deze onderscheiding terugkomen ter wijl aan de andere kant het volgens de verdediger een onmogelijke zaak zou zijn de onderscheiding.uit te rei ken aan een loods die een strafrech telijke vervolging boven het hoofd hing. Hij verzocht dan ook tegen de drie loodsen geen strafmaatregel te eisen die zou kunnen leiden tot het aanleggen van een strafregister. Volgens de president van het hof hadden de loodsen, die 10 per sleep boot kregen, de sleeprederij diverse malen benaderd om dit bedrag ver hoogd te krijgen tot 15. De sleep bootrederij had ook voor maart 1966 reeds getracht de betalingen te sta ken. Hierop volgde evenwel een- te genactie van de loodsen hetgeen re sulteerde in het nagenoeg geen sleep- bootassistentie adviseren van de lood sen. Uitspraak Tegen de rederij is voorlopig geen vervolging ingezet omdat geen ver oordeling terzake van omkoping van een ambtenaar zou kunnen volgen, als niet bewezen is dat dc loodsen ook in strijd met hun plicht hebben gehandeld, een verklaring die tijdens de behandeling voor de Haarlemse rechtbank door de officier van justi tie werd afgelegd. In hoger beroep stelde mr. Van Dijken dat de loodsen wel degelijk geld hadden aangenomen in dc we tenschap dit in strijd met hun plicht te doen. Het gerechtshof zal op 20 november uitspraak doen. Dat de Amerikanen dik tevreden waren over het congres, bleek trou wens ook uit het opinie-onderzoek dat de Nederlandse Stichting voor Statistiek heeft ingesteld. Amsterdam gooide hoge ogen: 87 procent van de ondervraagden vond de transportor ganisatie uitstekend of goed, 74 pro cent velde dat oordeel ,over de sight seeing-trips, 94 procent was enthou siast over de organisatie van de regi stratie en 87 procent had zich op de Holland-Night maandag prima geamuseerd. Dat dit congres Nederland toeris tisch geen windeieren zal leggen, staat volgens NBT-directeur Strijkers wel vast. „We rekenen de komende jaren toch zeker op een toename van zo'n 25 procent van de Amerikaanse en Canadese toeristenstroom." Asta president Keesling ziet voor Nederland ook wel perspectieven. „Ik geloof, dat Amsterdam meer en meer een „gateway to Europe" gaat wor den. Tot nu toe is dat nog steeds Lon den, waar 65 procent van de Ameri kanen voor het eerst voet in Europa zet Waarschijnlijk omdat men zich daar thuisvoelt. Engeland is ten slotte het moederland van de Amerikanen. Maar het staat wel vast, dat na dit congres ook Amsterdam meer in de belangstelling zal komen." GOEDE ZAKEN Of Nederland die nieuwe stroom zal kunnen opvangen? Joop Strijkers: „We zijn hard bezig onze hotelaccomodatie uit te breiden. Amsterdam zal volgend jaar zeker zo'n 3500 bedden meer hebben aan te bieden, terwijl Den Haag er waar schijnlijk 2000 bij zal krijgen. Na tuurlijk is het belangrijkste dat die bedden ook in voor- en naseizoen be zet worden. Maar ik geloof dat ons dat wel zal lukken. We zullen de ko mende vijf jaar geweldig goede zaken kunnen doen." Wat de omvang is van de zaken die de afgelopen weken door reisagenten zijn gedaan, is niet bekend. Maar vol gens experts zijn er voor miljarden handtekeningen onder contracten ge zet. Dat Nederland hierin zijn par tijtje heeft meegeblazen staat wel vast KLAPSTUK Dat deed trouwens ook gis teravond, op de grote European Night die het absolute klapstuk werd van de zes dagen Asta-feesten. Een manifestatie die door de medewerking van vele landen een feestelijk hoogtepunt werd. Tal van sterren waren er voor aangetrokken. Uit Portugal was er Amalia Rodri guez, uit Parijs Madame Patachou, uit Italië de Tarantella-groep, uit Griekenland een onvervalst Zorba- ensemble. Een royaal staaltje internationale folklore, dat de volle zalen in extase bracht. Internationaal was ook het gala-di ner, waarvoor diverse landen hun fijnste delicatessen op tafel zetten. Lekkere hapjes uit Scandinavië, her tenfilet uit Duitsland, wijn uit Frankrijk. Ierse koffie uit Ierland, krabcocktail en koffie uit Nederland. Een feest, dat de 3200 reis-experts uit alle delen van de wereld een aan trekkelijk souvenir leverde aan een feestelijk Nederlands Asta-congres, dat Amsterdam een week lang in zijn ban heeft gehad. Vraag naar de Voor slechts inclusief een heerlijke, Hollandse maaltijd. Bij de stations restaurants. voordelig uit met NS

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5