Aartsbisschop Rinkel zout in de pap van de oecumene Conunenta; Geen maatregelen tegen dr. H.M. Kuitert prof. CJV „instrueert" minister Bakker GZB helpt Toradjakerk met vier ton KERKLEDEN MEER IN VASTSTELLING BETREKKEN BEGROTING Een woord voor vandaag Drieëndertig jaar leider oud-katholieken Treedt morgen terug BEROEPINGSWERK Nieuwe uitspraken geref. synode Twee procent Uppsala van Staande op de trappen van een kazerne in Jeruzalem, beschermd door Romeinse soldaten van het bezettingsleger, en ten aanhoren van een opgewonden volksmassa vertelt de apostel Paulus zijn levensverhaal. Het is een uitermate boeiende autobiografie, een zelf- getuigenis ook, maar bovenal een verhaal van goddelijke leiding in een mensenleven. Weinig levens hebben op een gegeven moment zulk een radicale wending genomen als dat van Paulus. Hij dacht oorspronkelijk God een groot genoegen te doen met het vervolgen, te vuur en te zwaard, van de volgelingen van Jezus. Maar midden in zijn activiteiten werd hij vastgegrepen. Het licht, dat op de grond voor zijn voeten viel, u-as zó sterken de stem, die tot hem sprak, was z doordringend, dat men hem bij de hand moest nemen en naar Damascus brengen. Toen begon voor deze men een volstrekt ander leven. En vanaf dat ogenblik werd de vervolger vervolgde. Nooit in zijn gehele leven heeft hij vergeten hoe hij tekeer is gegaan tegen Jezus' volgelingen. Het heeft hem achtervolgd, hoewel hij diep in zijn hart wist, dat het hem was vergeven. Nu, hier op de kazerne- trappen in Jeruzalem, herinnert hij er opnieuw aan, maar zijn rede gaat vergezeld van een dringende oproep, die m hem alle eeuwen door zal blijven klinken: bekeert u en laat God het voor het zeggen hebben in uw leven! Wc lezen vandaag: Johannes 7 vers 25 tot 36. Wc lezen morgen: Johannes 7 vers 37 tot 53. ZATERDAG 7 NOVEMBER 1< DEN HAAG Voor minister Bakker van Verkeer en water staat naar Zuid-Afrika vertrekt is hij van dé zijde van het Chris telijk Jongeren Verbond van en kele „instructies" voorzien. In een schrijven verzoeken zij mi nister Bakker tijdens zijn bezoek te onderzoeken in hoeverre Nederland door zijn economische politiek ten aanzien van Zuid-Afrika de apart heidspolitiek en de daarmee gepaard gaande vluchtelingenproblemen in stand houdt en in de hand werkt „Bent u bereid u ook te laten in formeren door vertegenwoordigers van die groepen, die in hun vrijheid beperkt worden? Bent u voorts be reid óp grond van uw ervaringen rondom deze problematiek de Ne derlandse regering te wijzen op de consequenties van haar politiek ten aanzien van Zuid-Afrika." Minister Luns ontving een schrij ven van het C.J.V. inzake de Portu gese „provincies" in Afrika en de wijze waarop gebruik gemaakt wordt ZEIST De Gereformeerde Zen- dingsbond in de Nederlandse Her vormde Kerk heeft een tekort op de begroting van de Toradjakerk van bijna 400.000 gulden voor haar reke ning genomen. Dat betekent een extra last op de toch al forse begroting van ruim twee miljoen. Deze extra last zal uit de gemeenten moeten komen, hetzij in het kader van de najaarszendingscol- lecte, hetzij als een echte extra col lecte. De Toradjakerk op Celebes getroost zich grote inspanningen mede ten ba te van christelijk onderwijs in een maatschappij in snelle verandering. Vooral de stijgende salariskosten worden voor deze kerk ondragelijk. De GZB wil het fabeltje van de „schatrijke GZB" uit de wereld heb ben. Elk jaar zijn er tekorten, die steeds ten laste van de reserve ge bracht zijn. De bodem is in zicht en wat er nog is, blijft noodzakelijk als werkkapitaal, mede in verband met de verantwoordelijkheid ten opzichte van de ruim dertig mensen, die thans in dienst van de GZB zijn. van NAVO-materieel ter ondersteu ning van Portugese akties". De minister van buitenlandse za ken wordt dringend verzocht stappen te ondernemen om aan deze situatie een eind te maken. „Met zorg zien we de jongste ont wikkelingen tegemoet, waarin de NAVO zal overwegen in deze kolo niën zelfs bases op te richten, waar door deze organisatie nog meer be trokken zal worden bij de onderdruk king van 'de bevolking van deze ge bieden." In O.-Duitsland tien miljoen protestanten BERLIJN Op grond van een sta tistisch onderzoek meldt het evan gelische zondagsblad van Branden burg „Potsdamer Kirche", dat er op het ogenblik in Oost-Duitsland ruim tien miljoen protestanten zijn, die door 4670 predikanten geestelijk worden verzorgd. De gehele bevolking van Oost- Duitsland loopt tegen de achttien miljoen. Worden de laatste gegevens over het aantal protestanten vergeleken met die van 1964 dan blijkt dat er toen tegen de elf miljoen waren. Het blad de „Potsdamer Kirche" vertelt verder, dat in Oost-Duits land acht evangelische kerken zijn aangesloten bij de Bond van Kerken. De grootste is de Lutherse kerk van Saksen, die drie miljoen leden telt en waaraan 1200 predikanten zijn verbonden. Geen bijdrage regering in financiële tekorten gemeenteziekenhuizen DEN HAAG De regering is niet van plan een bijdrage te leveren om de financiële tekorten van de ge meenteziekenhuizen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag op te heffen. Een werkgroep die de situatie bij deze inrichtingen heeft onderzocht kwam tot de conclusie dat er sane ringsmaatregelen moeten worden ge nomen. In afwachting van het effect van deze maatregelen zou de regering gedurende de eerste jaren een bijdra ge moeten verlenen. De regering wijst deze bijdrage af, zo deelde pre mier De Jong gisteravond na afloop van de wekelijkse kabinetszitting mee. Overigens wees ook een deel van de werkgroep deze bijdrage van de hand uit vrees een precedent te scheppen. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Wanneer morgenmiddag daags na de feestdag van Sint Willi- brord als wiens 72e opvol ger hij zich beschouwt monseigneur professor doc tor Andreas Rinkel terug treedt als aartsbisschop en de herdersstaf overdraagt aan zijn opvolger prof. Ma- rinus Kok, zal daarmee een belangrijk hoofdstuk in de geschiedenis van de Oud-Ka tholieke Kerk zijn afgeslo ten. Drie en dertig jaar is de thans 81-jarige aartsbisschop Rinkel het hoofd geweest van de twaalfduizend oud-katholie ken in ons land en daardoor tevens van de kleine half mil joen oud-katholieken in de we reld. Onder zijn leiding heeft de Oud-Katholieke Kerk zich ont wikkeld van een min of meer vergeten groepje afgescheide nen van de Rooms-Katholieke Kerk tot een soort sleutelposi tie in de oecumene. Bakkerszoon De bakkerszoon uit Ouderkerk aan de Amstel was amper dertien jaar, toen hij naar het oud-katholiek se minarie in Amersfoort ging. In 1914 werd hij tot priester gewijd. In dat zelfde jaar werd hij pastoor te Enk huizen. In 1920 werd hij verplaatst naar Amersfoort. Daar zat tegelijk een benoeming aan vast als professor aan het seminarie in de dogmatiek, ethiek en liturgiek. Al spoedig ging hij zich daadwer kelijk interesseren voor de oecume nische beweging. Als secretaris van het Lausannecomité kwam hij in contact met mannen als Aalders, Berkelbach, Van der Sprenkel en Haitjema. Vanaf 1928 was hij een krachtig propagandist voor de oecu menische gedachte in zijn kerk. Maar ook had hij een werkzaam eandeel in de totstandkoming in 1931 van volledige kerkelijke gemeen schap tussen de oud-katholieke en de anglicaanse kerkfamilie. In 1937 werd hij tot aartsbisschop van Utrecht gekozen. Het is type rend voor de man, dat hij daarbij nog elf jaar gewoon door is gegaan met zijn lessen aan het seminarie. Utrecht is het geestelijk centrum van alle oud-katholieke landsker- ken: naast Nederland in Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Tsjechoslo- wakije, Polen, Joegoslavië en de Verenigde Staten. De meeste huidige bisschoppen van deze over het algemeen kleine tot zeer kleine kerkjes zijn door aartsbisschop Rinkel gewijd. Hij wijdde in totaal twaalf bisschoppen, meer dan enig aartsbisschop voor hem, vijf voor Nederland en zeven voor het buitenland. Ambtshalve torste Ihij de zware en verantwoordelijke last van het voor zitterschap van de internationale oud-katholieke bisschopsconferentie. Wanneer' deze „Unie van Utrecht" na 1945 steeds meer versterkt is, mag ook dat voor een groot deel op zijn naam geschreven worden. Vraagbaak Door zijn grote ervaring werd hij steeds meer een vraagbaak voor mensen in alle delen van de wereld. Zo komt het, dat hij dagelijks per soonlijk een uitgebreide correspon dentie voert. Het behoeft geen betoog, dat de Oud-Katholieke Kerk onder zijn lei ding geen ogenblik aarzelde, om zich aan te sluiten bij de Wereldraad van Kerken. Zelf woonde hij de as semblee van Evanston in 1954 bij. Zij speelde ook van meet af een belangrijke rol in de Oecumenische Raad in Nederland. Een rol, die niet in het minst hierin bestond, dat ze voorkwam dat de oecumenische be weging een' louter protestantse aan gelegenheid was. Daardoor heeft de Oud-Katholieke Kerk in zekere zin baanbrekend ge werkt voor de komst van de Rooms- Katholieke kerk in de oecumene. Door zijn. reizen naar de patriar chen van Konstantinopel en Moskou bewerkte hij ook nauwere banden met de oosterse orthodoxie. Van hijzonder belang is de goede verstandhouding, die er onder zijn leiding gekomen is tussen de Oud- Katholieke en de Rooms-Katholieke Kerk. Deze man, die opgroeide in een tijd van felle polemiek tussen room sen en oud-roomsen, was voldoende soepel van geest om tijdens het Tweede Vaticaarlse concilie tot een nieuwe houding tegenover Rome te komen. Stellig heeft daarbij het har telijke persoonlijke contact met zijn Utrechtse collega Alfrink een be langrijke rol gespeeld. Rinkel verstond de tekenen van de tijd. Dat blijkt bij voorbeeld ook uit zijn ijveren voor grotere inspraak van de gelovigen, al bleef hij zich daarbij bewust, dat de verantwoor delijkheid voor de besluitvorming bij de bisschop rust. Naast de jaar lijkse priesterbijeenkomsten kiwam er een jaarlijkse zitting van de sy node, die nog steeds aan betekenis wint. Docent Wie van dit alles kennis neemt, krijgt de indruk van een stimule rend, organiserend kerkvorst. Wie hem persoonlijk leerde kennen, zag in hem meer de docent, die weet te onderrichten. Hij schreef een dog matische theologie en een handboek voor geloofs- en zedeleer. Hij bezit vooral de bijzondere ga ve, om de meest ingewikkelde pro blemen tot een eenvoudige vorm te reduceren. Daarbij is hij ook een vroom man, die voor de oorlog verschillende stichtelijke werken publiceerde, waaronder twee delen beschouwin gen over de psalmen, en die ook zijn vroomheid op muzikale wijze wist te vertolken: hij componeerde diverse missen en kerkliederen. De Oud-Katholieke Kerk is naar het getal gerekend een on beduidende groep: 28 paro chies, praktisch allemaal in ste den en stadjes van Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. Dat zij nochtans jarenlang het „zout in de pap van de oecumene" (om Berkelbach van der Sprenkel te citeren) is geweest, heeft zij grotendeels te danken aan aartsbisschop Rinkel. NED HERV. KERK Beroepen te Barneveld (vac. P. P. J. Monster), J. C. Schuurman te Put ten. Aangenomen naar Amstelveen (vac. A. P. Mijnarends), J. C. Greive te Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Berlikum, A. J. L. Hoogkamer te Bolnes; te Nijmegen (vac. R. Valkhoff), drs. G. L. Goed hart te Valkenswaard. PARIJS President Pompidou van Frankrijk heeft gisteren gezegd dat de uitbreiding van de Europese Economische Gemeenschap met nieu we leden en nieuwe terreinen „geen succes zal worden als het te snel ge beurt en de realiteit genegeerd wordt". (Van onze kerkredactie) SNEEK Ook over de be zwaarschriften tegen prof. dr. H. M. Kuitert inzake diens opvat tingen van Genesis 1 tot 3 en Romeinen 5 is de gereformeerde synode, na intern beraad, tot een aantal uitspraken gekomen. Zo als gisteren werd gemeld is de synode thans definitief gesloten. Die uitspraken luiden (we citeren letterlijk): 1. dat de ingebrachte be zwaren een fragmentarisch karakter dragen en als zodanig weinig bewijs kracht hebben; 2 dat de synode niettemin moet vaststellen, dat de ontkenning door DEN HAAG De generale syode van de Nederlandse Her vormde Kerk gaat zich in haar najaarszitting (16-18 november) opnieuw bezig houden met de oproep van Uppsala, om twee procent van de totale kerkelijke inkomsten beschikbaar te stel len voor ontwikkelingssamen werking. De synode heeft deze oproep in principe reeds aanvaard. Het gaat nu nog om de concretisering. Een com missie adhoc heeft voorstellen ge daan, waarbij de commissie zich niet heeft bezig gehouden met de beste ding (met vragen als: hoeveel procent mag in eigen land gebruikt worden voor „mentaliteitsverbetering maar alleen met de verwerving van de gelden. Omdat de oproep van Uppsala ge richt is tot kerken als zodanig en niet tot individuele personen, wijst de commissie extra collecten of acties onder de gemeenteleden af. Het zwaartepunt zal bij de plaatse lijke gemeente moeten liggen. Daarbij gaat de commissie uit van de gedach te. dat ook de armste gemeente in de Hervormde Kerk rijk is in de ogen van de ontwikkelingslanden. De commissie adviseert, dat de ker keraden zich met de gemeenteleden in gemeenschappelijke vergadering be raden over het jaarbudget van de ge meente en de te stellen prioriteiten. Dit omdat de financiën en de vaststel ling van de begroting zaken zijn, waar- bij de hele gemeente betrokken moet worden. Kerkvoogdij en kerkeraad be hoeven dan ook niet alleen de uit werking te verzorgen. Het liefst ziet de commissie de in stelling van plaatselijke adviesbud- getteringscommissies, die mogelijk zullen maken, dat de gemeenteleden meer betrokken raken bij de samen stelling van het budget van de ge meente. inclusief de twee procent van Uppsala. Generale kas Zolang de twee procent nog niet vrij integraal door de gemeenten bij eengebracht wordt, vraagt de com missie dat ook uit de Generale Kas een bedrag voor ontwikkelingssamen werking beschikbaar wordt gesteld. Op deze wijze zou kunnen blijken, dat het de kerk ook in haar landelijke or ganen ernst is gevolg te geven aan de oproep van Uppsala. De commissie wil verder instelling en werkzaamheid van de plaatselijke adviesbudgetteringscommissies be vorderen door een gelijkmatige lan delijke commissie met een gering bu- reautechnisch apparaat, ondergebracht bij de sectie internationale hulpverle ning van de generale diakonale raad en verantwoording schuldig aan de commissie ODZ (bestaande uit verte- (Van onze kerkredactie) genwoordigers van de raad voor de zending, de generale diakonale raad en de raad voor de zaken van overheid en samenleving). Deze instantie zou aok een eigen gironummer moeten krijgen voor de inning van de twee-procent-gelden. De commissie adhoc stelt nadruk kelijk vast, dat de nieuwe verplich ting van twee procent voor ontwikke lingssamenwerking niet zal mogen gaan ten koste van bestaand werk en in geen geval ten koste van werk, waarbij de Hervormde Kerk betrok ken is langs de weg van zending en werelddlakonaat. Minderheden De synode zal zich verder buigen over het vraagstuk van de buiten gewone wijkgemeenten in wording. Om de vijf jaar moet deze zaak in de synode worden bekeken. De com missie voor kerkordelijke aangele genheden stelt voor, de huidige rege ling, die uit 1964 dateert, nog eens vijf jaar te handhaven. Er zijn thans 28 „buitengewone wijkgemeenten in wording" (b.w.i.w.) en zes „buitengewone wijkgemeen ten". De laatsten zijn tot een ver gelijk gekomen met de plaatselijke (centrale) hervormde gemeente en daar ingevoegd. Tegen de benaming b.w.i.w. bestaan bezwaren. In de praktijk wordt zo'n gemeente dan ook vaak genoemd naar het gebouw van samenkomst. Van de aanduiding b.w.i.w. kan de suggeestie uitgaan, dat ze tweede rangschristenen omvat De commissie wil de benaming toch handhaven, mede als aanwijzing naar de gewone gemeente, waarin de b.w.i.w. eigen lijk thuishoort Voorts vraagt de commissie kerke- ordelijke aangelegenheden aandacht voor het probleem van minderheids groepen, die te klein zijn om b.w.i.w. te worden, omdat zij niet in staat zijn een predikantsplaats te bekos tigen. De commissie denkt hier in de richting van bijstand van een of meer pastorale medewerkers, van een hulpprediker, een vicaris of van een predikant van een andere gemeente. Synodelid diaken J. Stuurman, af gevaardigde van de classis Breda, heeft de synode voorgesteld, mogelijk te maken, dat ook een ouderling voorzitter kan zün van de centrale kerkeraad. Curieus genoeg mag een ouderling thans wel een classis, een provinciale kerkvergadering en zelfs een generate synode krachtens de kerkorde voor zitten, maar niet een kerkeraad. De heer Stuurman vindt, dat de juiste man op de juiste plaats moet worden gekozen en het is voor hem geen uitgemaakte zaak, dat een pre dikant 'bij' voorbaat de meest ge schikte figuur is om een kerkeraad te leiden. Hij heeft de steun van de commissie voor kerkordelijke aange legenheden. De synode zal zich verder bezig houden met de actie Kom over de brug. Het moderamen brengt verslag uit over zijn werkbezoeken aan de 54 classicale vergaderingen. De mo ties van de algemene kerkvergade ring komen in bespreking, alsmede het jaarverslag van de generale fi nanciële raad. En last not least zal de synode zich buigen over een rap port van de interkerkelijke commis sie „kerk en krijgsmacht" over de reorganisatie van de protestantse geestelijke verzorging van de militai ren. WASHINGTON Amerika heeft de correspondent van het Russische persbureau Zhegalof uitgewezen als vergelding voor de uitwijzing van een Newsweek-medewerker door Moskou. Er zijn nog 25 Russische correspon denten in de VS. dr. Kuitert van de historiciteit van de zondeval als de afwending van de mens van zijn God aan de aanvang van de menselijke geschiedenis niet in overeenstemming is met hetgeen de synode van Amsterdam 1967/1968 In haar uitspraak (sub 3, acta art-209) heeft aangewezen; (Noot van de redactie: Die uit spraak van Amsterdam sub 3 luidde letterlijk: dat intussen hetgeen in de belijdenis der kerk (Zondag 3 en 4 Heidelbergse Catechismus; artikel 14 en 15 Nederlandse Geloofsbelijdenis) over de oorsprong der zonde en de gevolgen van de zondeval onder woorden is gebracht de fundamentele betekenis, die de Schrift in het Oude en Nieuwe Testament (onder meer in Romeinen 5) aan deze geschiedenis toekent, duidelijk tot uitdrukking brengt en daarom ook als van wezen lijk belang voor de verkondiging van het evangelie door de kerk als gezag hebbend dient te worden gehand haafd"). 3. dat het intussen gebleken is, dat dr. Kuitert ook op de synode in zijn gevoelen niet alleen staat; 4. dat in deze situatie, hoe onbevre digend deze ook zij ten aanzien van de onderlinge eenheid toch ook met blijdschap mag worden geconstateerd dat alle leden van de synode vast houden aan het belijden, dat God de mens goed geschapen heeft tot de liefdesgemeenschap met Hem, maar dat de mens in moedwillige onge hoorzaamheid geweigerd heeft en weigert in deze gemeenschap te le ven, dat heel de mensheid van God is vervreemd, aan de slavernij verval len en slechts gered kan worden door Gods genadig ingrijpen; 5. dat zij daarom van oordeel is, dat de eenheid van het kerkelijk be lijden niet op een zodanige wijze in geding moet worden geacht, dat daarover thans nadere beslissingen zouden moeten worden genomen; 6. dat zij een deputaatschap instelt om in deze situatie het gesprek voort te zetten, in een ernstig zoeken naar onderlinge eenheid, ook in die zaken, waarin duidelijk verschil van mening openbaar werd. Meer leervrijheid de gerë naar aanleil ig. gints alen tf kweé' DE UITSPRAAK van meerde synode van hetgeen in de wandelinJ kwestie Kuitert genoemd v\t 1 mag bij eerste lezing onduidelijk lijken, bij nad< zien en bij beschouwing ontwikkeling, die tenslotte deze uitspraak heeft geleid toch wel deze conclusie te ken: de deur voor meer vrijheid binnen de gerefon de kerken is verder open. Met andere woorden: de meerde kerken beginnen lanL maar zeker een soort modaliti kerk te worden. Dat is geen barige constatering, want afgelopen synodeweek is nog en ander maal, en werkelijk door de eersten de besten, g< dat de tijd voorbij is, dat kerken er nog één mening O] kunnen houden. Die ontwikkeling is al vrij lang de gang en begint zich thans ii tutioneel te presenteren. Een s; de dat is nu eenmaal de pi tijk pleegt altijd een paar sen op de ontwikkeling achterN lopen. In eerste instantie kwam de ki van de grotere leervrijheid oj vorige synode in 1967. en 1968 sprake. En wel bij het besluit I herroeping van de Asser leei spraken van 1926, die over het radijsprobleem, onder meer het spreken van de slang, en in de kerkelijke annalen den aangeduid als de Geelkerken. De vorige synode besloot de bint aan de Asser uitspraken op te fen en daarmee kwam dan de leervrijheid in het geding, q name de vraag: hoever mag je t daarmee gaan; met andere woj den: waar ligt de begrenzing (2 van? Daarvoor heeft men een boetsstfc willen hebben, die men terug vinden in het bewuste sub 3 de uitspraak, enkele jaren gelei j welke luidt: dat intussen I geen in de belijdenis der kerk Heidelberger en de NGB) over oorsprong der zonde en de gev gen van de zondeval onder wo i den is gebracht, de fundament betekenis die de Schrift in Oude en Nieuwe Testament (ov in Romeinen 5) aan deze gesch denis toekent, duidelijk tot drukking brengt en daarom als van wezenlijk belang voor verkondiging van het evangi j door de kerk als gezaghebbi dient te worden gehandhaafd." In de jongste uitspraken, na het: terne syriodeberaad in Sneek oi de kwestie Kuitert is daar in een andere toetssteen voor int plaats gekomen, die de deur w der openzet. In ëen van de he( j bekend geworden uitspraken h het immers: „...dat alle leden de synode vasthouden aan het lijden, dat God de mens goed schapen heeft tot de liefdes meenschap met Hem, maar de mens in moedwillige ongeho zaamheid geweigerd heeft en w gert in deze gemeenschap te lev dat heel de mensheid van is vervreemd, aan de slavei der zonde is vervallen en slee gered kan worden doo r G<f genadig ingrijpen." Geen directe verwijzingen dus m i naar artikelen van de belijden i geschriften en naar Schriftgede i ten maar een algemener sprek o dat meer vrijheid toelaat: de d( dus verder open. Weliswaar met de nodige vo< behouden: „over het kerkelijk lijden zullen thans geen nadi l beslissingen worden genome: I Voorts komt er een deputaatsch, dat bij „duidelijke verschillen V| mening" de vinger aan de moet houden. Intussen is het duidelijk, dat het v wat eenzijdig moet worden noemd als men in dit verba: maar voortdurend exclusief naam Kuitert blijft noemen zou hij dc enige zijn, die er an< meningen op nahoudt. De synode constateert dat zelf ook zijn uitspraken, namelijk „dat Kuitert in zijn gevoelen niet leen staat". Het ware daarom ht wat duidelijker geweest, als m noch over „de kwestie der verot rusten", noch over „de kwes Kuitert", maar over de „kwes 1 der leervrijheid" had gesprok» Nu het de „kwestie Kuitert" heet konden de deuren toe en kon e zaak, die iedere meelevende ger formeerde zo graag op de voet h willen volgen, zich aan ziïn aa dacht onttrekken. Prof. Kuitert anderen hebben dat zelf ook aangevoeld, want een en and maal is door hen of namens h een (mislukte) poging ondernom het beraad volledig openbi te houden. De meerderheid van de synode hee dat kennelijk niet gewild (de di cussie over openbaar of niet opel baar vond ook al achter gesloti deuren plaats). Dat kan word betreurd omdat de wijze waan tot besluitvorming is gekomen vo ledig in nevelen bleef gehul Zoiets doet erg antiek aan in e« tijd waarin tererhf, met veel ven on meer openheid wordt aanei drongen en men de mond vol her over de mondigheid van de meente. Het weer in Enropa weer min temp neers Amsterdam licht bew. 6 2 Brussel zw bew. 5 0 Frankfort licht bew. 6 s Genève mist 2 0. Innbruck 5 0 Locarno nlst —0 0 Londen half bew. 4 0 Luxemburg zw. bew. 3 2 Madrid onbewolkt 7 0 Majorca onbewolkt 9 0 Mllnchen '.w. bew 5 0 Nice licht bew. 10 0 Parijs 3 0.1 Rome half bew. 13 0 Wenen licht bew. 7 1 ZUrich zw. bew. 4 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2