MISSCHIEN INDUSTRIE IN HOEKSE WAARD van huis weg te zijn 147.000 verkeers slachtoffers in het jaar 2000 Dertig procent trouwt om Argentinië wijst twee Russen uit Auto's na botsing in brand: drie doden Schade ingehaald. Rondgekeken bij de juwelier. Modieuze broche gekocht. Kostte f 110.-. Echt goud natuurlijk. „Is die gouden broche van jou al tien jaar oud? Waanzinnig, zeg. Lijkt me een goed idee omes een nieuwe te kopen." Adviesraad wil commissie milieubeheer Raad van advies: zeker niet op Maasvlakte Vervoersfuturoloog berekent: Tissot, een horloge voor jongemannen van 15 tot 50. Amerikaanse generaals spoedig vrij Marinier kaapte 18.000 gulden verdwenen uit postkantoor Onderzoek jonggehuwden: vrouwen vereenzamen Boeing uit wraak VRIJDAG 6 NOVEMBER 1970 De juweliers Tan Nederland. De Tissot PR 516-serie is beroemd geworden over de gehele wereld door: 1. Toepassing van de nieuwste technieken op het gebied van horlogebouw. 2. Een unieke vorm: karaktervol, mannelijk. 3. De nauwkeurige tijdaanwijzing. Ga mee met Uw tijd. Meet Uw tijd met Tissot. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG „Dertig procent van de gehuwden waren blij om te trouwen omdat ze dan van huis waren," aldus de samenvatting van een rapport „Problemen onder jonggehuwden". Het rapport vat de resultaten van een onderzoek samen, dat (in opdracht van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) te Schie dam werd verricht door het Instituut voor psychologisch markton derzoek. Ondervraagd werden 150 echtparen, die korter dan vijf jaar waren ge trouwd en die konden worden ge rangschikt onder „normale doorsnee- gezinnen". Het onderzoek heeft uitge wezen dat negentig procent van de ondervraagden zegt het huwelijk ge slaagd tot zeer geslaagd te vinden. Toch zijn er bij een deel van de echt paren wrijvingspunten aan te wijzen. Slechte aanpassing Bijna de helft van de mannen en 57 procent van de ondervraagde vrou wen gaven te kennen moeilijkheden met de seksuele aanpassing te hebben gehad. Uit het onderzoek is verder gebleken dat een groot deel van de vrouwen vereenzaamt. Ruim eender de deel van de vrouwen vindt dat ze eigenlijk te weinig mensen zien en teveel aan huis zijn gebonden. Het huwelijk startte voor 46 pro cent van de ondervraagden met in woning. De gemiddelde tijd van de inwoning bedroeg rond anderhalf jaar, maar vier procent woonde lan ger dan drieëneenhalf jaar in. Eenderde van de vrouwen was op genomen in het arbeidsproces. Van de niet-werkenden verklaarde de helft wel te willfn werken. Een belangrijk deel wijst er echter op dat de man daartegen bezwaren heeft. Wanneer de jonge gezinnen finan cieel worden, doorgelicht, blijkt dat vijftig procent het moeilijk heeft om rond te komen; eenderde zegt het on derling moeilijk te hebben over de wijze waarop het geld wordt besteed. Bij de opsomming van de ter be schikking staande duurzame ge bruiksmiddelen blijken de topscorers in de „huishoudklasse" de koelkast (91 pet.), bij de vrijetijdsuitrusting de tv (71 pet.) en bij de verkeersmidde len de auto (51 pet.) te zijn. Nog maar één procent van de jonge echtparen blijkt in het bezit van een afwasma chine. Te kritische ouders De dertig procent, die aangaf ge huwd te zijn om het ouderlijk huis te kunnen verlaten, motiveerde dit na der met te vertellen dat men thuis te weinig vrijheid genoot en men een te kritische houding bij de ouders aan trof. Deze houding was bij de vrou wen iets sterker vertegenwoordigd dan bij de mannen. Voor ongeveer tien procent was de stap naar het huwelijk een „gedwongen" stap. De moeilijkheden die zich in het jonge huwelijk voordoen, lossen de beide partners in de meeste gevallen zelf op. Soms ook komen daar fami lieleden, met name de ouders, aan te pas. Zelden wordt een beroep gedaan op de beschikbare professionele in stanties. Dit laatste gebeurt alleen als er sprake is van een echt probleem en er geen wezenlijke andere moge lijkheid gezien wordt. Huwelijk en gezin zo kan men aan de hand van de onderzoekresul taten concluderen bieden veel, maar voor velen niet genoeg. Het rapport bevat een voorwoord van staatssecretaris van CRM mr. H. J. van de Poel, die daarin zegt dat dit onderzoek beschouwd kan worden als eerste vrucht van een nieuwe ont wikkeling binnen het welzijnsdenken. Deze ontwikkeling kenmerkt zich door ruimer en systematischer aan dacht voor gezinsvraagstukken, niet alleen bij de verantwoordelijke be- leids-instanties, maar tevens en in samenhang hiermee bij de sociaal wetenschappelijke onderzoekers. DEN HAAG De raad van Ad vies voor de ruimtelijke ordening is van plan een commissie voor het mi lieubeheer in het leven te roepen. Dit deelde mevrouw mr. Chr. de Ruy- teer-de Zeeuw gisteren tijdens de behandeling van het advies inzake de ontwikkeling in zuidwest-Neder land mee. Het presidium heeft hier over al overleg gepleegd met de taatssecretaris van volksgezondheid, dr. Kruisinga. Ook zijn er contacten geweest met de Koninklijke Nederlandse academie van wetenschappen en met de cen trale raad voor de volksgezondheid. IDe gedachten gaan uit naar een ad viesraad voor het. milieubeheer zoals deze door het comité N'70 wordt om schreven. In deze raad zullen ook niet aan het beleid gebonden deskundigen zit ting moeten hebben, die de regering, ook ongevraagd, moeten adviseren. Een taak voor de raad van advies is eveneens weggelegd met betrek king tot het woonmilieu en de woon plaatskeuze. Op aanvraag van minis ter Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening zal de raad van advies, samen met de raad voor de volkshuisvesting zich over deze vraag stukken buigen. De uit te brengen adviezen zullen door een stuurgroep uit de beide dagelijkse besturen op elkaar worden afgestemd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De raad van advies voor ruimtelijke ordening zal binnen twee maanden een advies aan de regering uitbren gen inzake de ontwikkeling in zuidwest-Nederland. Vooral ten aanzien van de twee mogelijke industriegebieden voor de toe komst, te weten de Maasvlakte en de Hoeksche Waard heeft de door de raad ingestelde commis sie zich tijdens de behandeling van het ontwerp-advies gisteren in het SER-gebouw te Den Haag scherp opgesteld. Het overgrote deel van de leden van de raad ging akkoord met het standpunt van de commissie dat de Maasvlakte in elk geval niet buiten de in 1964 vastgestelde markeringslün door industrie bevolkt mag worden. Voor een industrialisatie van de Hoek se Waard voelde de raad weliswaar evenmin maar indien in de toekomst de nationale noodzaak en de gevolgen door middel van een langdurige project- studie een verdere indu strialisatie noodzakelijk maken dan zou aan de Hoekse Waard gedacht kunnen worden. Drs. D. H. Franssens, gesteund door de heer E. J. D. Kolfschoten, beiden van het Landbouwschap, konden zich niet met de opstelling van de raad van advies verenigen. In een min derheidsnota zeggen zij dat de con clusie in het advies met betrekking tot de Maasvlakte op dit moment, door de onzekere situatie voorbarig is. Een goede belangenafweging is nog niet mogelijk, zo merkte de heer FranSsens tijdens het debat op. Hetzelfde geldt voor de Hoekse Waard, zo lichtte hij zijn minder heidsnota toe. Drs. R' J. de Wit stel de zich achter de minderheidsstand punten voor wat de Hoekse Waard betrof. Ook hij voelde voor een wat voorzichtiger formulering omdat het thans ontworpen advies wellicht een iets te optimistische teneur in zich heeft. Ten aanzien van de Maasvlakte zei de heer De Wit dat een scherp standpunt noodzakelijk is. Prof. dr. D. J. Kuenen vond zelfs het aan de orde stellen van een uitbreiding van de Maasvlakte buiten de demarcatie lijn onaanvaardbaar. Ir. A. Engel vatte een en ander sa men door vast ste stellen dat men toch wel met heel goede argumenten zal moeten komen om ook de Hoekse Waard te industrialiseren. Hij stelde zich op het standpunt dat er geen in dustrie moest komen tenzij bewezen wordt dat nog grotere belangen op het spel staan. Hierna zal een uitge breide kaosten-bateri*-analyse en on derzoeken naar de gevolgen voor het woongebied, verziltingsgevaar, groen- zone e.d. moeten volgen. De heer Franssens kon zich voor stellen dat Nederland wel eens krap in industriegebieden zou komen te zitten indien potentiële terreinen op slot worden gedaan. Indien industrie ën niet in de Hoekse Waard mogen komen dan zou een gedeelte van de Maasvlakte als vestigingsplaats in aanmerking komen. Mevrouw mr. Chr- A. de Ruyter- de Zeeuw zag op dit moment geen deur die toegang zou moeten geven tot de Maasvlakte. Er kan geen eco nomische nood zo groot zijn dat we Voorne's duin opofferen, zo stelde zij vast. Voor wat de Hoekse Waard be treft zag mevrouw De Ruyter een tweetal deuren. jekt-studie, een standpunt waar ten- j slotte de meerderheid van de raad van advies zich mee kon verenigen. De heer Franssens maakte van het recht "gebruik om bij het advies zijn minderheidsnota, waaruit hij het hoofdstuk Hoekse Waard schrapte omdat zijn visie naar het meerder heidsadvies wordt doorgespeeld, te voegen. Samengevat zal de raad een zeven tal adviezen aan de regering ver strekken: 1. open ruimte deltagebied niet doorsnijden; 2. goede verbindingen tussen noordelijk en zuidelijk Delta gebied; 3. geen verdere concentratie in dustrie Moerdijk 4. handhaving demarcatielijn Maasvlakte; 5. Land van Saaftinge niet aan tasten; 6. scheiding tussen woon- en in dustriegebied; 7. pro jekt-studie Havengebied Hoekse Waard-West, met in gebouwde veiligheden. BUENOS AIRES De Argentijnse regering heeft gisteren twee leden van de Russische handelsdelegatie gelast binnen 48 uur het land te verlaten. Beide mannen Yoeri Iwanowitsj Ryabof en Yoeri Mamontof werden gearresteerd wegens „het uitoefenen van activiteiten die onverenigbaar zijn met het lid zijn van een diploma tieke missie". In de centrale Aalsmeerse veiling wordt tot en met 8 november de jaar lijkse bloemenvaktentoonstelling gehouden, een kleurig festijn vol zo- meraroma, als een weemoedig rantsoen voor de komende winter UTRECHT In het voor fu turologen magische jaar 2000 zullen 7000 mensen in het ver keer worden gedood en worden naar schatting 140.000 verkeers- gewonden geregistreerd. Er zijn 5000 verkeersongelukken per dag. Deze ongelukken, doden en gchvon- den bezorgden onze nationale economie in 2000 een schade van vier miljard gulden, ruim een verdubbeling verge leken met 1970, oftewel twee procent van het nationaal inkomen. Dit berekende de vervoersfuturo loog drs. G. Hupkes van het Centrum .voor vervoersplannen in Utrecht, naar aanleiding van de voorspellin gen die de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveiligheid .(SWOV) in Voorburg onlangs voor dit jaar heeft "ëdaan. Hij heeft bij zijn berekeningen voor de situatie in 2000 aangenomen, >dat zich geen wijzigingen zullen ■voordoen in de verhouding tussen het aantal auto's en het aantal ongeval- den. De stijging van de autodichtheid was zijn voornaamste uitgangspunt. Welnu, dan komt drs, Hupkes op een bevolking van bijna 18 miljoen in 2000 op 8 miljoen auto's. Als er in deze ontwikkelingen geen verandering komt, luidt zijn voor spelling voor het jaar 2000: ongeveer 7000 doden en 140.000 licht en zwaar gewonden. Het totale aantal van 147.000 verkeersslachtoffers komt overeen met de bevolking van een stad als Nijmegen. Drs. Hupkes acht een afwijking van de prognose eerder mogelijk naar boven dan naar beneden, omdat hij evenals de SWOV aan de voorzichtige kant is gebleven. Do invloed die meer veiligheidsmaatregelen aan auto's op de prognosecijfers kunnen uitoefenen, acht hij bijvoorbeeld erg gering. Drs. Hupkes berekende voorts, dat op grond van de huidige gegevens elk gezin dat gemiddeld vijftig jaar bij een blijft, de statische zekerheid heeft dat het één verkeersslachtoffer zal tellen. Ontwikkelingen die Hupkes niet in zijn beschouwingen heeft betrokken en die de cijfers voor 2000 kunnen doen dalen, zijn onder meer: de be veiliging van een wegverkeer door elektronische geleiding (technisch voor 2000 een feit), beperking van noodzaak van verplaatsing door het gebruik van videofoons (waardoor het bezoeken van relaties overbodig wordt) en de verschuiving van de verplaatsingsmogelijkheden naar het veiliger openbaar vervoer. Deze laat ste mogelijkheid geeft drs. Hupkes de grootste kansen om de prognosecijfers te drukken. PR 516 GL. met dag en datum f 236.- ZUNDERT Drie automobi listen zfjn gisteren in de vlam men omgekomen nadat hun auto bij een botsing in brand raakte. iHet eerste ongeluk gebeurde 's och tends toen de 25-jarige C. van den Broek met zijn auto bij Zundert te gen een mobiele graafmachine botste, die geen achterverlichting voerde. De personenauto vloog in brand. De heer Van den Broek en zijn 32-jarige pas sagier J. Kersten (Beiden uit Zun dert) kwamen in de vlammen om. Hetzelfde lot overkwam de 33-jari- ge G. Drost uit Eist. Een auto reed uit de parkeerplaats van het hotel Grebbeberg de weg op zonder voor rang te verlenen aan de naderende wagen bestuurd door de heer Drost. Zijn auto slipte en botste tegen een vrachtauto en vloog toen in brand. De vrachtwagen belandde tegen een boom. De chauffeur werd uit zijn cabine geslingerd. Hij is ernstig ge wond. In de auto, die het ongeluk veroorzaakte, zaten twee dames. Zij hebben niets van het ongeluk ge merkt en zijn doorgereden. IJMUIDEN De schrijfster van kinderboeken. Annie Suring-Groen is woensdag bij een verkeersongeluk in TJmuiden om het leven gekomen. De 74-jarige schrijfster stak per fiets een druk verkeerspunt over en werd aan gereden door een bestelwagen. Tenslotte zal de vraag worden on derzocht of er een bijzondere wetge ving moet komen voor de stadsver nieuwing. Een algemeen advies wordt voorbereid door de commissie stede lijke reconstructie uit de raad van advies. Hetzelfde onderwerp is ook in studie bij werkgroep stedelijke ver kaveling van het instituut voor bouw recht. ROME De 21-jarige Amerikaan se marinier en Vietnam-veteraan Raffaele Minichiello heeft de Boeing 707 van TWA gekaapt omdat hij door de Amerikaanse autoriteiten onrecht vaardig zou zijn behandeld. Minichiello, die gisteren voor de rechtbank in Rome terecht stond op beschuldiging van o.m. ontvoering en geweldpleging, dwong de Boeing van Californië naar Rome te vliegen. Voor de rechtbank vertelde Minichiello dat hij toen hij in Vietnam vocht gedu- renden dertien maanden geregeld geld had gestort op een speciale bank voor mariniers in de VS. Bij zijn te rugkeer verwachtte hij op zijn reke ning bijna drieduizend gulden aan te treffen. Maar het waren er maar ruim tweeduizend. Britten nog niet decimaal-rijp LONDEN Drie maanden voor de overschakeling van het Britse geld wezen op het tiendelig stelsel tekenen, zich moeilijkheden af die de regering in haar plan de campagne voor de 15e februari 1971 niet heeft voorzien. Meer dan 150.000 functionarissen die met geld te maken hebben, eisen voor de kritieke periode een extra uitkering wegens bijzondere geeste lijke inspanning. De bankemployés wijzen erop dat zij „in de frontlinie" komen, ook de postbeambten voorzien strubbelingen aan hun loketten, en de belastingambtenaren voeren aan dat de maatregelvoor hen veel extra werk en zorg meebrengt. De regering wil de bevolking de komende maanden via een groot scheepse campagne „decimaal-rijp" maken. Nodig lijkt dat wel. Met het naderbij komen van de „beruchte" datum groeit het onbehagen over de verdwijning van de vertrouwde oude munten als de penny. Bij een recente opiniepeiling bleek nog slechts 46 procent van de bevolking tien pro cent minder dan enige jaren geleden waardering voor het tiendelig stel sel op te kunnen brengen. PR 516. met sportieve stalen gatenband f 175.- Allereerst zal het bewjjs geleverd moeten worden dat een verdere indu strialisatie van uitzonderlijk nationaal belang is om daarna gevolgd te wor den door de eerder aangehaalde pro- ANKARA De drie Amerikanen, onder wie twee generaals, zullen naar alle waarschijnlijkheid binnen een week worden vrijgelaten. Van de Turkse kolonel, die samen met de Amerikanen in het toestel zat dat op Russisch grondgebied landde, is het al zeker dat hij wordt vrijgelaten. In Ankara wordt gezegd, dat de twee Amerikaanse generaals, Scher- rer en McQuarrie, zich eerst voor een Sowjet-rechter zullen moeten verant woorden wegens „schending van de Sowjet-grens". De Turkse kolonel zou men dit niet kunnen verwijten, omdat hij zich als passagier in het Amerikaanse toestel bevond. Solidariteitsactie iu St. Laurent-dii-poiit GRENOBLE De gemeenteraad van St. Laurent-du-pont, waar ee.i brand in een danszaal zondag aan 145 mensen het leven kostte, en vijf bur gemeesters van naburige plaatsen hebbén hun ontslag ingediend uit so lidariteit met burgemeester Perrin, die woensdag door de Franse regering werd geschorst. Perrin en de secretaris-generaal van de prefectuur van Isère, werden geschorst „om het onderzoek naar de brand te vergemakkelijken". HAARLEM Uit een loket van het hoofdpostkantoor van Haarlem is gistermiddag tijdens de afwezigheid van de loketambtenaar een geldkistje met 18.000 verdwenen. De politie heeft nog geen concrete aanwijzingen over mogelijke dadèrs. Wel zijn omstreeks het tijdstip van de diefstal drie Engelsen in de omge ving van het loket gesignaleerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13