Egypte stelt voorwaarden aan bestand DRUK BERAAD LOONPOLITIEK Commentaar Kampen zal nog dagen in het donker zitten cötelette Indiënne Premie autoverzekering tien procent omhoog Het Kwartet Vooruitgang boeken bij vredesoverleg SER is nog niet klaar met ontwerp-advies NEDERLAND 4x RONDE VERDER Jeugd krijgt meer vakantie Politie trad beheerst op Een goed stuk vlees hoort erbij Crita) Beter weer Nieuwe Leidse Couramit Donderdag 5 november 1970— 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. f 1,26, p. m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur KAIRO Egypte heeft van morgen bekend gemaakt dat het zich niet zal houden aan ver lenging van het bestand in het Nabije Oosten met drie maan den, tenzij vooruitgang wordt geboekt hij de huidige vredes pogingen van de VN. President Anwar el Sadat zou volgens de Egyptische dagbladen de strijdkrachten hebben gelast het bestand voort te zetten „voor een nieuwe korte periode". Egypte zal de duur van deze periode niet wereldkundig ma ken. De alarmtoestand langs het Suezkanaal blijft gehandhaafd. DeZe verrassende ontwikkeling komt een dag nadat de Algemene Vergadering van de VN de resolutie van de Afro-Aziatische landen met 57 stemmen voor, 16 tegen en 39 ont houdingen had aangenomen. Moeilijkheden De resolutie bepaalt dat de wapen stilstand in het Nabije Oosten met ne gentig dagen moet worden verlengd, dat de vredesbesprekingen tussen Is raël en de Arabische landen onder leiding van VN-bemiddelaar Jarring worden hervat en dat Israël de bezet te gebieden ontruimt. Israël had zich tegen deze resolutie uitgesproken. Minister van buiten landse zaken Eban zei dat aanvaar ding van de resolutie de spoedige her vatting van Jarrings missie niet erg waarschijnlijk maakt. De resolutie schept nieuwe moeilijkheden omdat zij niet is aanvaard door alle landen in het Nabije Oosten. Ook. aldus Eban, heeft de nieuwe resolutie het „wankele evenwicht ver stoord tussen de terugtrekking van de Israëlische troepen en de vestiging van de vrede tussen veilige en erken de grenzen." Eban zei echter wel de verlenging van het bestand met drie maanden te aanvaarden. Hij verklaarde de voorkeur te geven aan de resolutie van een aantal La- tijns-Amerikaanse landen. Daarin wordt ook verlenging van het bestand i en hervatting van de besprekingen ge- i vraagd, maar er wordt niet gesproken over terugtrekking van de Israëli's, i De Latijns-Amerikaanse resolutie werd evenwel verworpen met 45 stemmen voor, 49 tegen en 27 onthou dingen. In Tel Avivris bekendgemaakt dat de Egyptische troepen aan het Suez kanaal pas zijn versterkt met amfibie uitrusting en pontonmaterieel. Vol gens militaire zegslieden worden er I thans verplaatsingen van zwaarbewa pende troepen op de westelijke ka- i naaloever gesignaleerd. Een grote j hoeveelheid artillerie, waaronder zwa- j re Russische kanonnen, zouden in stelling zijn gebracht in Kairo is gisteren een topconfe- I rentie van de leiders van Egypte, Li- I bië en Soedan begonnen. Nagegaan zal worden hoe kan worden voorko- I men dat Israël van het bestand ge bruik maakt om de bezetting van "de Arabische gebieden te bestendigen. Beetje stroom: toeh voetbal gezien KAMPEN Kampen bood gisteravond de aanblik van een spookachtige en in diep dui sternis gehulde stad. Een stad, die een beetje de sfeer had, die de ouderen nog kennen van de bezettingsjaren. Op diverse punten in de stad stonden nood- aggregaten opgesteld, die met hun geluid de stilte doorbraken. Spookachtig gleden de lichten van de auto's over de gevels; de straten waren in een diepe duisternis gehuld en in de straten waar men helemaal van electriciteit verstoken was, en dat waren er zeer vele, zag men de bewoners van de huizen met overal kaarsen in de kamers. Maar toch hebben de Kampenaren het voetballen op de tv kunnen zien. Van alle kanten heeft de IJsselcen- trale hulp gekregen in de vorm van noodaggregaten, o.a. van Defensie. De centrale slaagde er met deze aggre gaten een vermogen van 2.500 k.watt te leveren, net voldoende om de tv aan te zetten en een enkel lampje te laten branden. Hulp kwam ook van Duitsland, dat een reusachtige 50 ton wegende noodaggregaat, naar Kam pen stuurde. Intussen werkt men met man en macht om de door de storm vernielde hoogspanningsmast te herstellen. Men hoopt zaterdag met de herstelwerk zaamheden gereed te zijn. Tot dan moeten de Kampenaren het met de noodaggregattti doen, die hen overigens vaak in de steek lieten. Het kon namelijk gebeuren dat de stroom op het meest onverwachte moment uitviel. Dan moesten de ag gregaten van nieuwe olie worden voorzien. „Die dingen zuipen olie", zo vertelden de Nutsbedrijven. Met ingang van januari 1971 DEN HAAG Dc premies voor de motorrijtuigenverzeke ring (personenauto's, bestelau to's, vrachtauto's, motorrijwielen en scooters) zullen per 1 janua ri 1971 worden verhoogd met maximaal 10%. De contactcommissie motorrijtuig- verzekering deelt dit' mede, in tegen stelling tot eerdere publikaties waar in werd gesproken over een premie verhoging van 12 pet. Over de verho ging is overleg gepleegd met het mi nisterie van economische zaken. Voor nieuwe verzekeringen en bij verandering van auto gaat de pre mieverhoging in per 1 januari 1971. Vói# bestaande verzekeringen wordt de verhoging van kracht op de eerst volgende premievervaldag in het jaar 1971. Tegelijk met de invoering van de premieverhoging wordt het verplicht eigen risico voor casco-schaden van personenauto's verhoogd van f 100 tot tenminste ƒ150, zowel voor binnen- als buitenland. Daartegenover staat dat het eigen risico voor w.a.-schaden ook voor liet buitenland komt te ver vallen. De aangekondigde premieverhoging is noodzakelijk geworden door aan zienlijke stijgingen van de schade uitkeringen na 1 februari 1969, de da tum waarop de premies voor de aüto- mobielverzekering voor de laatste maal werden verhoogd. Peter II, laatste koning Joegoslavië, overleden (47) LOS ANGELES Peter II. de laatste koning van Joegoslavië, is gisteren op 47-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Los Angeles overleden. Hij vluchtte in 1941 voor de Duit sers en keerde nooit meer naar zijn land terug. In Engeland vormde hij een regering in ballingschap nadat zijn troepen in 1941 door de As-mo- gendheden waren verslagen. De premier van Lesotho, Leabua Jonathan, die gisteren op Schip hol aankwam om met koning Mosjoesjoe te praten over diens eventuele terugkeer, bracht in de loop van de middag een be zoek aanpremier De Jong in Den Iiaag. Koning Mosjoesjoe kwam een half jaar geleden on verwachts naar Nederland. Onbegrijpelijk HET DEBAT over het Nabije Oosten in de Algemene Vergadering van de VN heeft, behalve veel overbo dige verklaringen van propagan distische aard, ook nog een resolutie opgeleverd die de moeilijkheden vergroot. Zoals bekend hebben besluiten van de Algemene Vergadering in het onderhavige geval geen betekenis, omdat alleen de Veiligheidsraad (waar het vetorecht geldt) tot han delen bevoegd is. Mogelijk bracht deze omstandigheid een aantal landen ertoe de Afri kaans-Aziatische resolutie te steu nen, waarin zonder meer wordt geëist dat Israël de bezette gebie den ontruimt. Onbegrijpelijk is het, dal een gema tigd Latijns-Amerikaans voorstel, waarin om verlenging van het be stand en het openen van vredes besprekingen werd gevraagd, de streep net niet haalde. Dit is des te merkwaardiger, omdat er al drie jaar een resolutie van de Veiligheidsraad ligt, waarin ont ruiming door Israël nadrukkelijk wordt gekoppeld aan een groot aan tal andere maatregelen. Over de inhoud van déze resolutie wil Israël met de Arabische landen spreken, onder leiding van de Zweedse bemiddelaar Jarring, ech ter niet zolang Egypte openlijk het bestand blijft schenden. Het is een groot verzuim, dat de Algemene Vergadering in haar uit spraak geen woord wijdt aan deze gevaarlijke hindernis op dc weg naar vredesbesprekingen. Israël en Egypte hebben beide laten weten, het bestand (dat vandaag afloopt) met 90 dagen te willen ver lengen. Van Egyptische zijde ge beurt dit echter niet onvoorwaar delijk. Kaïro behoudt zich het recht voor, het bestand te beëindigen, als Is raël blijft weigeren aan de con ferentietafel van Jarring plaats te nemen. En dat is dan de omge keerde wereld. Niettemin zal Israël er goed aan doen. het begin van vredesbespre kingen mogelijk te maken. Als eer ste punt op de agenda moet staan: het zoveel mogelijk ongedaan ma ken van de Egyptische bestands schendingen. Israël voldoet aldus formeel aan waar het zich in goed vertrouwen drie maanden geleden tot heeft ver plicht. En het voorkomt een bij zonder ongewenste beëindiging van het bestand, met alle daaraan ver bonden gevaren. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De commissie Ontwikkeling nationale econo mie van de Sociaal-economische' Voor Nederland was het gisteren een ware Cup-dag. Alle nog in de diverse Europa-Cuptoernooien aanwe zige clubs haalden ook de volgende ronde. Drie clubs wonnen hun uitwedstrijden, terwijl FC Twente in Enschede de Turken van Eskisehir Spor met niet minder dan 61 naar huis stuurde. In het zelfde toernooi won Sparta in Ierland met 21 van FC Coleraine en haalde daardoor ook de volgende ronde. Na een aanvankelijk opgelopen 10 achterstand en moeilijke perioden drukte Ajax de FC Basel na rust naar een 12 nederlaag. Het eerste verlies voor de Zwitsers op eigen veld sinds twee jaar! Op de foto het beslissende tweede doelpunt van Johan Neeskens in de maak. Overtuigend was de manier waarop PSV de tweede ronde van het Europees toernooi voor beker winnaars haalde. Na de 40 winst in Eindhoven, werd Steaua Boekarest nu in Roemenië met niet minder dan 30 het bos ingestuurd. Een ware Cup-dag! DEN HAAG Bij de Tweede Ka mer is een wetsontwerp ingediend tot verlenging van de wettelijke va kantieduur voor werkende jongeren van drie tot vier weken. Tevens wordt voorgesteld de gewone vakan tieduur voor werknemers van 18 jaar en ouder van twee op drie weken te brengen. Een vakantieduur van drie weken komt reeds in de meeste collectieve arbeidsovereenkomsten voor. De re gering wil dat het ontwerp zo snel mogelijk tot stand komt. opdat de jongeren in het vakantieseizoen 1971 ervarn kunnen profiteren. lekker eten tips (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De inval van de politie in het woonoord IJsseloord bij Capelle is ordelijk en zonder geweld verlopen. Staatssecretaris Wicrsma van justitie heeft gisteren in de Tweede Kamer de beschuldigingen van de Stichting „Door de eeuwen Trouw" dat de politie ver buiten haar boekje was gegaan, als onwaar be stempeld. De bewindsman, die nog een spe ciaal onderzoek heeft laten instellen, toonde in details aan dat niets onor delijks was gebeurd. Bij de inval zijn meteen formulie ren uitgereikt voor het vermelden van eventuele schade. Er zijn 17 formulieren ingevuld, i Maar tot 2 november was er nog geen I enkele claim ingediend. Ook is er geen sprake van schade aan het kerkgebouw. Staatssecretaris Wiersma deelde verder mee, dat tegen over de vrouwen correct is opgetre den. Er is, concludeerde de bewinds man, uitstekend en beheerst gehan deld. De heer Schakel (a.r.), die deze kwestie ter sprake had gebracht, toonde zich dankbaar voor dit ant woord. Hij vervolgde: „Ik heb altijd een zwak v gehad voor de Stichting „Door de eeuwen trouw". Maar nu is de persdienst ernstig tekort gescho ten". Gehakt half om half aangemaakt Aan de gehaktsaus kerrie- met zout, kerriepoeder, poeder toevoegen, even door- fijngehakte ui. In de vorm van roeren en dan nog wat karbonade kneden. In boter koffiemelk erbij. Serveren met goudbruin bakken en knappend, droge rijst en doperwten. Heerlijk! Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven raad is er gisteren niet in ge slaagd een degelijk ontwerp advies over de loonpolitiek van volgend jaar samen te stellen. De betrokken delegaties heb ben onvoldoende gelegenheid gehad in eigen kring de conse quenties te bespreken van de prijsmaatregel die de regering dinsdagavond heeft afgekondigd. Er ligt wel een stuk ter tafel, maar dit zal zo vernamen wij voor de vergadering van de SER op 12 november nauwelijks betekenis heb ben. Er blijven nog te veel vraag punten over, zoals: het toelaatbaar percentage van de reële inkomensstijging, de hantering van de indexerings clausules, de arbeidstijdverkorting, de vakantieverlenging, de verhoging van de BTW. Het is dus nog niet duidelijk hoe de kaarten van de SER ten aanzien van het loon- en prijsbeleid van vol gend jaar (inclusief de door de rege ring voorgenomen loonpauze) thans liggen. Werkgevers- en werknemers- Vooruitgang hij overleg Berlijn BERLIJN De Grote Vier hebben vooruitgang geboekt bij ten aantal kwesties die van wezenlijk belang zijn voor een akkoord over Btrlijn. Dit blijkt uit een communiqué dat gisteren in West-Berlijn is uitgegeven na afloop van de negende zitting van het viermogendheden overleg over Berlijn. Tijdens de volgende bijeen komst op 16 november zullen andere belangrijke aspecten ter sprake ko- BRUSSEL Ongeveer 45.000 lera ren van middelbare scholen in België hebben gistéren gestaakt uit protest tegen de te late betaling van hun sa laris. In vele steden werd gedemon streerd waardoor kilometerslange fi les ontstonden. organisaties willen het verloop van het debat in de Tweede Kamer (a.s. dinsdag) over deze problematiek af wachten alvorens een standpunt te bepalen. Aan de SER-vergadering van vol gende week donderdag zal dan ook nog zeer intensief intern beraad voor afgaan. Het bestuur van het Neder - Een tirannie, omverwerpen betekent nog niet vrijheid scheppen. LE BON „Waar kunnen"we ons melden voor het Vreemdelingenlegioen?" BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.8 cm (1010 millibar) da lend. Zon cn maan 6 november: zon op 7.43, onder 17.04: maan op 14.26, onder 23.41; Eerste Kwartier. Hoog water 6 november: Rotterdam le getij 9.22, 2e getij 22.16; Scheveningen 7.28—20.00; Vlissingen 6.25—19.08; Willemstad 10.15—22.52. lands christelijk werkgeversverbond zou vandaag bijeenkomen, het be stuur van het Verbond van Neder landse ondernemingen vergadert maandag, en woensdag wordt cen traal werkgeversberaad gehouden. Op die dag vergaderen ook de drie vakcentralen en de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. HET WEER DE BILT Een depressie, af komstig van het zeegebied ten zuiden van Groenland, was van morgen boven het noorden van de Noordzee aangekomen. Tege lijkertijd breidde een hogedruk- gebied boven Spanje zich naar het noorden uit. Tussen deze luchtdruksystemen staat een krachtige tot storm achtige westelijke luchtstroming. In deze stroming trok vannacht een frontensysteem van de de pressie met regen en wind over ons lan<J naar het oosten. Na de frontpassage stroomde enigszins onstabiele lucht binnen waarin naast opklaringen ook enkele buien zullen voörkomen. Aanvankelijk zal een randsto- ring van de depressie nog veel wind brengen, maar voor vrij dag wordt een weersverbetering verwacht. De wind neemt af tot matig, terwijl de buiigheid onder drukt wordt. Vooruitzichten voor zaterdag: Aantal uren zon: nul tot drie; min. temp.v van ongeveer nor maal tot vier graden boven nor maal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1