Een familie ait lappen Basjes. SCHUT WIL MOGELIJKHEID GROTERE HUURVERHOGING Vervallen straf deposito onverwachte verrassing Polak denkt aan verbod huurkoop van huizen Nieuw systeem PTT voor geldzendingen Verdwenen kabouter raadslid in Spanje Allende officieel president Chili Mejuffrouw Haars wil wetswijziging Stakingen in Spanje succes In september ruim 10.000 woningen BUSRAMP MET KERKGANGERS IN JAMAICA Snel reageren onderweg door melk 9 WOENSDAG 4 NOVEMBER 1970 RAAMSDONKSVEER ,,'t Is leuk werk; 's avonds als ik alleen zit, schiet de tijd lek ker op. Vroeger breide ik veel, maar daar heb ik geen zin meer in." Mevrouw Wilhelmina van Rosmalen-Dank (68) is wat te rughoudend als ze over haar hobby, het maken van poppen, praat. Verlegen Igchend: „Ik denk altijd dat ik het niet goed genoeg doe." Familieleden en kennissen, die poppen of lappenbeesten van haar cadeau hebben gekregen, zien dat anders. En wie door het in deze tijd van het jaar sombere Brabantse naar Raamsdonksvecr rijdt en daar het kleurrijke groepje lappenkinderen van mevrouw Van Rosmalen bekijkt, zal de maakster bepaald bescheiden yinden. Huib Goudriaan of tante. Maar: jrPas heb ik clowns en een beer gemaakt voor mijn kleinkinderen; bin nen veertien dagen waren ze kapot. Toen heb ik gezegd: jullie krijgen er geen meer." Aan gehecht Mevrouw Van Rosmalen kijkt zelf ook graag naar haar werk. Ze heeft thuis een hele verzameling, waarvan ze bijna geen afstand kan doen. „Als ik iets moois heb gemaakt, is het moeilijk om het weg te geven." DEN HAAG De PTT heeft na de roofoverval op een van haar post auto's in Wateringen haar beveili gingssysteem voor geldzendingen drastisch veranderd. Hiertoe is beslo ten omdat het tot voor kort toegepas te systeem niet waterdicht bleek te zijn. Het nieuwe systeem zal vooral meer rekening houden met de belan gen van het personeel. De directie neemt aan, dat er er gens een lek heeft gezeten anders zouden de overvallers niet op de hoogte zijn geweest van de route en het tijdstip van het transport. Ze ble ken zelfs in staat de postzakken met waarde te onderscheiden van de overige zakken. Intussen zijn vijftien rechercheurs van rijkspolitie en postale recherche nog steeds druk bezig met het onder zoek. Er worden diverse tips onder zocht, onder meer binnengekomen naar 'aanleiding van de aangekon digde beloningen. Zo heeft de Amro- bank, die 600.000 gulden kwijt is, tien procent uitgeloofd. AMSTERDAM Het enkele we ken geleden spoorloos verdwenen ka bouterraadslid Joop Peters is terecht. Hij logeert op dit moment, bij een schilderes in Alicante (Spanje) waar hij werkt aan een nota aan de ge meenteraad, die hij naar zijn zeggen samen met Sinterklaas heeft geschre ven. Dit vertelde kabouterraadslid Con- ny Bos gistermiddag in Amsterdam. Joop Peters heeft Nederland ca. drie weken geleden verlaten omdat hem, zo schreef hij in een brief aan zijn vrouw, het gemeenteraadswerk boven het hoofd groeide. Naar aanlei ding van een bericht in een krant, die Petersen Spanje heeft gekocht, heeft het gevluchte raadslid Cora Kwak- kelstijn, lid van het department volkshuisvesting van de kabouters van zijn reis op de hoogte gesteld. In zijn brief schrijft Peters dat hij nog een maand in Spanje blijft en daarna naar Amerika vertrekt. Frans van Bommel verklaarde desgevraagd dat Peters' plaats in de hoofdstede lijke raadzaal voor hem wordt open gehouden. SANTIAGO Dr. Salvador Allen de, het eerste Latijns-Amerikaanse gekozen links-socialistische staats hoofd. is gisteren geïnstalleerd als president van Chili. Nadat de nieuwe president de eed op de grondwet had afgelegd, zei liij dat zijn regering socialistisch noch communistisch zal zijn. Toch zal zij de basis leggen voor een socialistische staatsvorm in Chili. Foto's: Herbert Behrens „Vroeger maakte ik weieens een pop voor een neefje of nichtje. Maar het is pas als hobby begonnen, toen ik drie jaar geleden weduwe werd." Het resultaat: in de afgelopen drie jaar maakte mevrouw Van Ros malen ongeveer 40 poppen en speelgoedbeesten. In haar kennissenkring kreeg ze vooral een zekere faam omdat ze haar werk altijd cadeau doet, er nooit geld voor wil hebben. Haar kleinkinderen, de neefjes en de nichtjes zijn natuurlijk helemaal te spreken over oma Het materiaal krijgt ze van de bu- ren, familie en kennissen: gebruikte Lievelingsdier kleding die tot lappen kan worden verknipt. „Ik krijg veel te veel: ieder een komt weieens met iets aanzet ten. Maar als er wat goeds bij is, vind ik het soms zonde het kapot te knippen en geef ik het weer weg." nog deel uit van de verzameling, die bestaat uit een clown, een olifant, dromedaris, beer, aap, hond en een lange, slappe pop, die „slungel" is ge doopt. Ze zit niet verlegen om ideeën. „Ik maak de dieren of de poppen uit het hoofd of soms van een plaatje of pa troon uit een tijdschrift." Een inspi ratiebron was vorig jaar de tv-figuur „Meneer de Uil". Minstens 10 „Me neertjes de Uil" kwamen uit de crea tieve vingers van mevrouw Van Ros malen. Ook „Juffrouw Ooievaar" maakt Veel lappenbeesten hebben onder de kop een verborgen spaarpot. Lie velingsdier is het poesje Mieke, een imitatie van de poes die mevrouw Van Rosmalen 12 jaar heeft gehad. Weliswaar heeft ze nog nooit geld gekregen voor een pop, maar wel een keer een schilderij in ruil voor een Meneer de Uil. Maakte ze als meisje soms poppen? „Nee, daar was geen tijd voor. Moe der was jong gestorven en ik stond al jong voor een gezin van negen kinde ren, dus ik had mijn handen vol." Later ze heeft drie zoons groot gebracht hield mevrouw Van Ros malen zich wèl bezig met rijmen. In Raamsdonksveer is dit niet onbekend en vaak wordt een beroep op haar gedaan, om voor familiefeesten of St. Nicolaas een gedicht te maken. Een keer won ze een wedstrijd, uitge schreven door een bedrijf, dat rijm pjes nodig had voor reclame-doelein den. „Daar heb ik nog 250 gulden mee verdiend." Ook nog schilderen Toch heeft mevrouw Van Rosmalen met rijmen en poppen maken nog niet de handen vol. Als we weggaan laat ze een Keulse pot zien, die ze heeft beschilderd... Wilhelmina van Rosmalen behoort niet tot een generatie die is opge groeid met het modewoord „creativi teit". In haar jeugd was daar geen tijd voor. Maar ze verveelt zich niet. Lichte sigaartjes. Zacht prijsje. In verpakking van 10,20 en 50 stuks. Tijdelijk bovendien: gezellige old-timer bokaal a 50 stuks. Weekstaat Nederlandsche Bank AMSTERDAM De krediet verlening van de handelsbanken en van de landbouwkredietban- ken tezamen heeft per ultimo september 1970 de in de krediet- restrictieregeling vastgestelde norm voor de toelaatbare kre dietexpansie niet overschreden. Als gevolg hiervan vervalt de ver plichting van individuele banken die de norm hebben overschreden tot het aanhouden van een renteloos deposito bij de Nederlandsche Bank gedu rende de periode van 16,november tot en met 14 december 1970. In geldmarktkringen is dit als een verrassing gekomen. Algemeen wordt deze ontwikkeling gunstig geacht. Sommigen menen, dat dit wijst op mogelijk verminderde activiteiten van het bedrijfsleven. Deze afname van de kredietvraag zou enige druk op de rentevoet kunnen betekenen en in dit geval voorziet men eveneens een verlaging van het officiële dis conto. Discontoverlaging Een geldmarktdeskundige verwacht al sinds augustus een discontoverla- ging, ware het niet dat het strafdepo- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Mejuffrouw mr. E. A. Haars van de CHU vindt de situatie b\j de huur koop van huizen zo ernstig, dat zjj gisteren in de Tweede Ka mer pleitte voor een wetswijzi ging. Zoals bekend komen velen, die de huurkoop van een huis aan gaan, in moeilijkheden, omdat zij geheel rech teloos zijn. Mejuffrouw Haars merkte op, omdat aan de oplossing van dit DEN HAAG De huren van bestaande woningen moeten re gelmatig worden aangepast aan de waardering van het woonge not dat die woningen verschaf fen. Dal vindt minister Schut (volkshuisvesting) die gisteren bij de Tweede Kamer een wets ontwerp heeft ingediend dat be oogt te komen tot harmonisatie van de huurprijzen van wonin gen en bedrijfspanden. De bewindsman wil de mogelijk heid openen dat in de nog niet geli beraliseerde gebieden (waar de jaar lijkse niet-verplichte huurverhoging van toepassing is) de huren worden verhoogd met een hoger percentage dan thans als maximum is gesteld. Dat maximum is voor 1971 zeven pro cent en voor de volgende jaren zes procent. De aanpassing van dc huren aan het woongenot moet volgens het wetsontwerp gebeuren door een ver gelijking te maken met de woningen die in de laatste vijf jaren met yijks- steun zijn gebouwd. De nieuwe voor schriften moeten op 1 april a.s. van kracht worden, tegelijk met dc jaar lijkse huurverhoging. Het wetsontwerp schrijft voor dat voor een hoger percentage van de niet verplichte huurverhoging de goedkeuring van de minister vereist ls. Die goedkeuring kan slechts wor- den verleend bij overeenstemming tussen huurder en verhuurder over het voorgestelde hogere percentage of bij een gunstig advies van de huur adviescommissie. Aanpassen De voorgestelde maatregel geldt voor al het gebouwd onroerend goed, dus ook voor woningen van woning bouwcorporaties en gemeenten. De gemeentebesturen en de besturen van de woningbouwverenigingen w orden verplicht bij de minister periodiek een plan in te dienen om de huurprij zen van hun woningen aan te passen, zowel onderling als ten opzichte van de huurprijzen van woningen, die in de laatste vijf jaar met rijkssteun zijn gebouwd. Als deze besturen er niet in slagen met huurders tot overeenstemming te komen dan kan de huurprijs door de minister bindend worden vastgesteld. Minister Schut schrijft in zijn toe lichting dat hij niet een maximum percentage heeft willen noemen om het misverstand te vermijden dat een algemene norm voor huurverho ging wordt gegeven. „De leidende ge dachte zal moeten zijn, dat het abso lute bedrag van de huurverhoging niet uitgaat boven dat van de ver plichte huurverhoging voor nieuwe woningen", aldus minister Schut. In het wetsontwerp wordt ook de mogelijkheid geopend om in de nog niet geliberaliseerde gebieden de huurprijzen vrij te laten voor bepaal de groepen particuliere woningen, die leeg komen. Deze groepen moeten nog nader worden aangewezen, maar de minister denkt aan 'de woningen met een relatief hoog woongenot' die tus sen 1920 en 1940 zijn gebouwd en aan de zogenaamde herenhuizen. Voor be drijfspanden die leeg komen wordt een soortgelijke 'regeling voorgesteld, maar dan alleen voor panden boven een door de minister vast te stellen minimum huurgrens. Overleg Voor de woningen die nog door de staat worden gesubsidieerd zal het proces van huurharmonisatie zich af spelen binnen het kader van de wet telijke jaarlijkse huurverhogingen. Dit geldt voor het gehele land. Wat de overige huurwoningen be treft hangt het ervan af, of deze in geliberaliseerd of in nog niet gelibe raliseerd gebied staan. In het eerste geval zijn de huurprijzen niet aan een maximum gebonden; verhuurder en huurder kunnen in geliberaliseerd gebied in vrij overleg met elkaar tot een geharmoniseerde huur komen, bijv. op basis van verplichte jaar-' lijkse huurverhoging voor nog gesub sidieerde woningen. Voor woningwetwoningen kan de minister zowel in geliberaliseerd als in nog nie,t geliberaliseerd gebied de huurprijs bindend voorschrijven, als verhuurder en huurder het samen niet eens kunen worden. Niet ingrijpend De raad voor de volkshuisvesting heeft zich met de voorgestelde maat regelen verenigd. In zijn advies wil de raad niet ingaan op de aan de huurharmonisatie verbonden aspecten van algemeen sociaal-economische aard. De minister acht echter de voorgestelde maatregelen niet zo in grijpend, dat de nationale economie er merkbaar door zal worden bcin- vloed. Het gaat niet om en algemene huurverhoging voor grote groepen woningen, schrijft hij. Slechts de mogelijkheid wordt ge opend om in gevallen waarin de huurprijs kennelijk niet in overeen stemming is met het woongenot, een hogere huur overeen te komen dan nu ten hoogste is toegeaten. Deze mogelijkheid, aldus de be windsman, leidt tot een individuele benadering van de huurharmonisatie. Daardoor kan niet worden voorspeld of en in welke mate van de correctie mogelijkheid gebruik zal worden ge maakt. Bovendien zullen de uitwerk ingen van de maatregel zich niet aan stonds nadat zij in het leven zijn ge roepen, doen gevallen. Minister Schut zag dan ook geen reden eerst de SER te horen. MADRID De massale stakingen in Spanje ter ondersteuning van de eis voor algemene amnestie voorpoli tieke gevangenen schijnt een succes te worden. De Spaanse justitie heeft zeker 1.000 van deze gevangenen in afwachting van hun proces of de uit slag van hoger beroep voorlopig op vrije voeten gesteld. probleem nog weinig is gedaan: „Als op het rapport van de commissie- Stein wordt gewacht, zullen nog meer in het ongeluk worden gestort". Daarom is een wetsbepaling nodig, zodat huurkoop van een huis slechts onder bepaalde voorwaarden tot stand kan komen. Wordt aan deze voorwaarden niet voldaan dan zal er sprake zijn van alleen een huurover eenkomst. De huurkopers hebben dan als huurders tenminste de bescher ming van de huurwet. Minister Polak van justitie gaf in zijn antwoord mejuffrouw Haars toe, dat de zaak niet langer op zijn belopp mocht worden gelaten. Hij dacht ero ver do huurverkoop te verbieden in afwachting van een tijdelijke voor ziening. Een definitieve wettelijke re geling vereist nog de nodige studie. DEN HAAG - In de maand sep tember van dit jaar werd met de bouw van 12.956 woningen begonnen en zijn 9.821 woningen gereed geko men. In september 1969 waren deze aantallen resp. 13.531 en 10.051. Deze cijfers zijn ontleend aan de definitieve gegevens van het Centraal Bureau voor- dë Statistiek. gerekend over de eerste negen maanden van 1970 bedroeg het aantal „begonnen" woningen 96.279 (90.914 in de eerste negen maanden van 1969) en het aantal voltooide woningen 80.38 (85.510). Het aantal intrekkingen van in j voorgaande maanden als begonnen opgegeven woningen bedroeg in sep tember 116 (januari-september 1.21). Deze cijfers zijn in mindering ge bracht op het aantal woningen in uit voering, maar niet op. de cijfers van de begonnen woningen. Eind september 1970 waren 10.437 woningen in uitvoering tegea I 153.325 ultimo september 1969. sito steeds te hoog bleef. Nu dit ech ter tot nul is gereduceerd, slaat hij de kansen voor een discontoverlaging hoger aan. Volgens anderen echter is er nog steeds grote vraag naar kre diet en zit een rentedaling er voorlo pig niet in. Het tarief voor daggeld staat nog steeds op 6 3/4 pet In de markt wordt al tot 7 1/8 betaald. Omstreeks het midden van de maand verwacht men een verruiming van de geld markt. De deviezenreserve is met 327,8 min. toegenomen. De circulatie is op nieuw, ditmaal door de ultimo, toege nomen met 243,4 min. tot 9640,3 min., hoewel in de komende weken heel wat geld zal terugkomen acht men met de feestmaand voor de boeg een toename van de uitzetting tot 10 miljard (een absoluut record) heel goed mogelijk, temeer daar de uitbe taling van de 400 in de bouw nog moet geschieden. 2/11 26/10 (in duizenden gulden») Goud*' 6.489.369 6 480.369 Vord. in goud, enz. 2.977.783 2.639.431 Buitenl. betaalm. 177 168 Guldensvorder. op buitenl Papier in disconto Papier door de bank gekocht 169.831 4.100 1.46 mggKgtt 58.100 Voorsch. en beleningen 194.689 313.930 Nederl. munten 33.614 35.650 Passiva: Bankbiljetten 9 640.288 9.396.913 •s Rijks schatkist 1.377.063 1.329.459 Banken in Nederl. 75.530 252,872 Andere ingezetenen 67.914 37.170 Banken in buitenl 43.978 41 610 Andere niet-ingez. 18.207 15-306 Saldi buitenl. geld 2.550 3.255 Totaal eoud en deviezen 9.822.441 9.494 051 waarvan convert. 2.977 960 2.639.599 Dekkingspercent. 88.01 88.41 KINGSTON Tien baptisten zijn gedood en 45 gewond, doordat hun bus door een trein gegrepen werd op Jamaica. Slechts vijf bleven onge deerd. De zestig waren allen leden van een baptistengemeente in Richmond. Met een gehuurde bus waren zij op weg naar de plaats Porus, om daar de bevestiging en intrede van hun plaatsgenoot Everard Allen als predi kant bij te wonen. Zij zongen en klapten in de han den. Waarschijnlijk heeft de chauf feur (die ook om het leven is geko men) daardoor het signaal van de trein niet gehoord. iHij passeerde een file auto's, die voor de overweg ston den te wachten. Tot de doden behoort ook de zuster van de nieuwe predikant. Zijn moe der werd zwaar gewond. Rijdt veilig met melk

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9