,U hebt het Ie vee anders wel in de bek NIXON Beweging onder leden niet snel veroordelen Misstanden in veel 1 je j aardentehuizen Families van slachtoffers op onderzoek Onderzoek in Utrecht: Klokzeep wel goed maar te duur Palestijnen: actie Israël tegen bases in Libanon 7 WOENSDAG I NOVEMBER 1970 Hildegard Knef met „Een gekregen paar Afrekenen met collectief schuldgevoel Onbeslist Louche activisten geen kans geven UTRECHT Als het waar is dat stakers of bezetters zich door louche activiteiten laten leiden, dan zullen z(j daar wel hun redenen voor hebben. Er is dan geen andere conclusie mogelijk dat de vakbeweging een onbe taalde rekening gepresenteerd krijgt. Als naderhand blijkt dat er inder daad „staatsgevaarlijke" kanten aan een bepaalde beweging zitten, dan is het nog vroeg genoeg zich als vakbe weging te weer te stellen. Nu speelt de vakbeweging meermalen het me chanisme van de zich zelf waarma kende voorspeying parten. Door bij voorbaat te veronderstellen dat er ac tivisten wroeten, drijft de vakbewe ging haar mensen in de armen van dergelijke lieden. Dit wordt geconstateerd in een door enkele leden van het wetenschappe lijk en scholingsinstituut (WSI) van het NW (de heren M. van Klaveren, C. Poppe, W. Top en J. Varkevisser) samengesteld discussiestuk. Het draagt tot titel Vakbeweging op liet vinkentouw en is ontstaan rond de thema's leden, doelen, strategie en structuur. Het is ter discussie voorge legd aan de kaderleden van het NVV. Verdachtmakingen De samenstellers van het discus siestuk vinden dat de vakbeweging zich negatief opstelt tegenover een beweging onder de mensen: dit cul mineert in verdachtmakingen als zouden die mensen gemanipuleerd worden door in het buitenland ge schoolde activisten, die door duistere politieke motieven worden geleid. Het beeld van de vakbeweging moet zo zijn, dat de mensen het ge voel hebben dat de vakbeweging in beginsel altijd achter hun verlangens staat. Zo gezien zal een wilde actie nooit „wild" kunnen zijn. Ook al steunt de vakbeweging de actie niet financieel, omdat daaraan voorwaar- den moeten en mogen worden ver bonden; dit hoeft morele steun niet I u'4 *e sluiten. Secretariaat I D° «samenstellers spelen met de ge dachte de vakcentrale te maken tot een „algemeen secretariaat" voor de werknemersactie. De romp van een dergelijk secretariaat zou een „ge meenschappelijk administratie kantoor" kunnen zijn, waarbij in be ginsel elke vakvereniging en elke actiecomité zich kan aansluiten. i In het discussiestuk wordt ook aan dacht besteed aan hot verschijnsel, j dat figuren als Fré Meis het initia tief van de vakbeweging kunnen overnemen (Rotterdam). Als het goed Is, aldus de samenstellers, zouden de initiatieven in handen van vakbonds bestuurders moeten liggen. Gepleit wordt voor een duidelijker en sterkere positie van de lagere vak bondsbestuurder, die bij conflicten meestal in de frontlijn staat en die het bondsbestuur tegenover de leden moet vertegenwoordigen. Zo'n man moet een grote mate van vertrouwen bij zijn mensen hebben. De samen stellers willen daarom dergelijke fi guren per district door de leden laten kiezen. (Vervolg van pagina 1) Rockefeller, die een tegenstander Is van zijn republikeinse partijgenoot Nixon, werd tegengewerkt door de burgemeester van de stad New York, Lindsay, een onafhankelijke republi kein, die op het laatste ogenblik par tij koos voor de tegenstander van Rockefeller. Dit gebeurde zogenaamd uit prin cipiële overwegingen. In werkelijk heid trachtte Lindsay op deze ma nier zijn mogelijkheden bij de pre sidentsverkiezingen van 1972 alvast wat te vergroten. Hij heeft zijn in vloed sterk overschat en dat doet een politieke carrière meestal geen goed. Een broer van Rockefeller, Win- throp, slaagde er niet in, voor de derde maal gouverneur van de staat Arkansas te worden. door Rolf Hoekstra JJAARLEM De ogen van Hildegard Knef (44) zijn heel bij zonder. Ze hebben haar meer faam gebracht dan de ruim vijftig films waarin ze speelde. Ze hebben haar meer bekendheid gegeven dan de vele chansons, die ze volgens de beroemde Ame rikaanse jazz-zangeres Ella Fitzgerald zong „zonder een stem te hebben". De ogen van de Duitse filmster en zangeres Hildegard Knef zijn staalgrijs en toch groen. Ze staan niet voor niets breed uitgeme ten op de omslag van „Der geschenkte Gaul", een boek dat sinds kort met een verkoopcijfer van 200.000 exemplaren bovenaan de „top tien" van de Duitse bestséllerlijst staat. Zetels Hildegard Knef schreef dit boek over haar tienerervaringen tijdens het nazi-Duitsland. Ze wilde afrekenen met het collec tieve schuldgevoel waarmee al le Duitsers nu eenmaal behept moeten zijn. Het is een 'min of meer autobiografisch verhaal, dat nu ook in ons land te koop is onder de titel „Een gegeven paard" in een vertaling van J. P. M. van Elswijk voor de fraaie prijs van 18,50. Gisteren is het boek in de benauw de ruimte van de Haarlemse galerie „Aktie '68" door de schrijfster geïn troduceerd. Iedereen die ook maar iets met publiciteit te maken had was aanwezig, want de ogen van Hilde gard Knef zijn legendarisch. En ook haar stem, hees en donker, spreekt tot de verbeelding, zodat het kunst zaaltje ruimschoots was gevuld om de diva te horen spreken. Schipbreuk Ze kwam ruim een half uur later dan was aangekondigd, gekleed in midi en imponerend door haar donker aangezette stem en ogen. Voor de helft van de aanwezigen was ze on verstaanbaar, omdat men zich over twee zaaltjes moest verdelen. Een po ging om haar „tussen de schuifdeu ren" te laten spreken leed schipbreuk vanwege een Engelse radioman, die zioh reeds uren tevoren met al z'n apparatuur voorqan had geïnstalleerd. Zo goed en kwaad als dat ging (journalisten schreven op eikaars schouders en fotografen zochten voor hun kniptoestellen steun in diverse haardossen) werden de vragen op Hildegard Knef afgevuurd. Waarom had ze het boek geschreven? „Waar om doe je zoiets. Ik kan vele ant woorden geven, maar geen enkel ant woord is de waarheid. Er zijn zoveel redenen. Het was een vlucht uit de spanning, leuk hè". Hildegard Knef schrijft in een ner veuze stijl over haar kinderjaren tij dens Je opkomst van het nazisme. Zij verrijst uit de puinhopen van Berlijn met de sterke wil om toneelspeelster te worden. „Waarom?", werd haar gevraagd. „Omdat ik talent had", was het antwoord. „Hoe wist u dat?", luidde de repliek. „Omdat ik het wist". Hildegard Knef redde het. Ze kreeg bekendheid dankzij haar eerste film „Die Mörder sind unter uns". Ze ging naar Hollywood en behaalde grote successen, maar haalde ook hoon op haar hals, omdat ze Duitsland verliet, dat zelf bouwde aan een eigen filmindustrie. Ze speelde talloze der- derangsrollen in Franse, Italiaanse en Engelse produkties, maar schitterde op Broadway in de musical „Silk Stockings". Zonde Opnieuw werd ze in Duitsland ver guisd, toen ze in „Die Sünderin" in een flits te zien was als naaktmodel voor haar schilder-geliefde. Op de vraag of ze hoopt met haar boek deze „zonde" schoon te wassen antwoordt ze: „Er is in de loop der jaren op het gebied van de sex zoveel veranderd, dat ik ervan overtuigd ben dat zo'n uitkleedpartij tegenwoordig zelfs zon daren nauwelijks zal helpen". Hildegard Knef vertelt dat maar twee of drie van de ruim vijftig films waarin ze heeft gespeeld, goed zijn geweest: „Film ohne Titel" en „Deci sion before Dawn". Meer succes boekte ze met haar chansons, weemoedige liederen zoals het „Ich hab' noch einen Koffer in Berlin". Een journalist, duidelijk onder de indruk van de verschijning van Hil degard Knef, zegt blij te zijn dat ze weer terug is. Na haar films hoorde men een tijd niets meer van haar, toen kwamen de liederen, waarna op nieuw een periode van stilte rond de ze Duitse actrice ontstond, „maar nu bent u er gelukkig weer met uw boek". De schrijfster reageert laco niek met de opmerking, dat ze een dergelijk compliment niet eerder op een persconferentie heeft gehoord. Amindelen Waarom noemde ze haai boek „een gegeven paard Ze is geïnspireerd door een boek van de Amerikaanse auteur Salinger over het jongetje Teddy, een wonderkind, dat van de doktoren hoort dat hij heel jong zal sterven en daarin berust, omdat het leven een gegeven paard is dat je niet in de bek mag kijken. Vraag: „Maar u hebt het leven an ders wel in de bek gekeken". Ant woord: Ja, tot op de amandelen". Hildegard Knef vertelt, dat ze an derhalf jaar lang dagelijks aan haar boek heeft gewerkt. Gedurende al die tijd heeft ze zich opgesloten voor haar vrienden en kennissen. Alleen voor haar man en dochtertje Chris tina had ze nog wat uren beschik baar. Haar boek wordt momenteel ver taald In het Engels, Amerikaans, Deens, Spaans en Zweeds. De eerste oplaag van 7000 exemplaren in ons land bij de Haarlemse uitgever J. H. Gottmer is uitverkocht en een tweede oplaag van 10.000 exemplaren staat op stapel. Peter Gottmer, „Toeo ik een uit treksel van haar boek las dacht ik: „Die moet ik naar Nederland halen". Omwille van de publiciteit heb ik toen een paar omroepen gevraagd of ze Hildegard Knef wilden hebben." Omzet „De AVRO en VARA toonden niet voldoende belangstelling, maar de KRO zag er wel wat in. Zaterdag 14 november verzorgt de KRO op Ne derland 2 een televisieshow van 45 minuten met fragmenten uit haar boek en een paar nieuwe en oude liedjes. Dat zal de verkoop van het boek aardig stimuleren. Tegen Kerst verwacht ik een omzet van zo'n 80,000 exemplaren." Na de persconferentie, die niet naar ieders tevredenheid schijnt te zijn verlopen, „omdat er niet genoeg har de vragen zijn gesteld," is er gelegen heid boeken te laten signeren, waar van driftig gebruik wordt gemaakt. Een kans om de charmante Hildegard Knef ik de beroemde smaragdgroene ogen te zien. De uitgever merkt prozaïsch op: „Ga je gang maar. Daar is ze tenslotte voor". Een boekhandelaar worstelt zich met verscheidene kilo's „gegeven paarden" door de op handtekeningen beluste massa, hetgeen de ironische opmerking ontlokt: „Wilt u Hildegard Knef verkopen met of zonder." EEN voorzichtige conclusie uit het nog onvolledige resultaat van de verkiezingen in Amerika mag zijn, dat president Nixon met zijn onge hoord felle campagne gedeeltelijk succes heeft geboekt. Zijn Republikeinse Partij leed niet het traditionele verlies van de re gerende partij in een „off year", waarin het presidentiële ambt niet op het spel staat. Ook raakte zij enkele tegenstanders kwijt. Nixon was echter niet tevreden met handhaving van de bestaande toe stand. Hij wilde een drastische wijziging, die hem de meerderheid in de Senaat zou geven. Die opzet is mislukt. Aangezien Nixon zelf het president schap wèl op het spel heeft gezet en de maatstaven voor „off year"- verkiezingen in feite niet gelden, komt de onbesliste uitslag toch neer op een afwijzing. Aan de hand van de volledige resul taten kan misschien worden vast gesteld, of men zijn beleid van de afgelopen twee jaren heeft veroor deeld, dan wel zijn verdeeldheid zaaiende verkiezingscampagne. De waarheid ligt wellicht in het mid den. Beide factoren hebben een be langrijke rol gespeeld. Mogelijk heeft Nixons persoonlijke ingrijpen de schade beperkt die zijn beleid had veroorzaakt. Nixon, die al twee jaar bezig is om in 1972 herkozen te worden, zal de verleiding niet kunnen weerstaan hieruit moed te putten om in dat jaar met soortgelijke methoden succes te boeken. Bij een falend beleid met een terug lopende economie, toenemende werkloosheid, zonder uitzicht op beëindiging van de oorlog in Viet nam, en het wegnemen van de enorme tegenstellingen in eigen land, moet dat wel. Zal Nixon in de resterende twee ja ren zijn uiterste best gaan doen de president van alle Amerikanen te zijn en zö de problemen te lijf te gaan? Daar is zelfverloochening voor nodig, het afzien van de zelfhandhaving, waar de president nog steeds op uit is. Een politiek van verdelen en heersen komt daar niet meer aan te pas. Wat dit Iaaste betreft: de uitslag van gisteren moet voor Nixons demo cratische tegenstanders reden te meer zijn om hun krachten te bun delen. De Amerikaanse actrice Jane Fonda in de handboeien: de politie van Cleveland, Ohio, arresteerde haar, nadat zij twee douane-ambtenaren geduchte schoppen had gegeven in antwoord op een verzoek aan de actrice om zich te laten fouilleren. Bij haar aankomst uit Toronto op het vliegveld van Cleveland door zocht een van de douane-ambtenaren haar tas en vond er een flesje met pillen die zijn ambtelijke argwaan opwekten. Amerikaanse Joden in Sowjetunie actief MOSKOU Twee Amerikaanse joden zijn in de Sowjetunie betrapt op het verzamelen van gegevens over Russische geloofsgenoten voor anti- russische propagandadoeleinden, zo meldde het persbureau Tass gisteren. Het tweetal, studenten," werkte voor het Amerikaanse comité van solidari teit met de Russische Joden. Ze hadden o.m. briefkaarten ver spreid met de leuze: „Protest tegen de verdrukking van Russische joden". CLEVELAND (OHIO) De Ameri kaanse actrice Jane Fonda is dezer dagen door de politie van Cleveland gearresteerd. Bij aankomst uit Toronto op het vliegveld van Cleveland doorzocht een douane-ambtenaar haar tas en vond flesjes met pillen. Hij verzocht de actrice mee te gaan om gefouil leerd te wórden. Jane Fonda werd woedend eh i*af de ambtenaar een geduchte schop. Een collega van hem, die te hulp schoot, kreeg er ook een. Jane Fonda moest toen naar het poli tiebureau. De filmster was op weg naar een universiteit in Ohio, waar zij studen ten zou toespreken. De brand in dancing SAINT LAURENT DU PONT Families van de slachtoffers van de brandramp zijn van plan een vereni ging op te richten die de toedracht en de omstandigheden van de brand in de dancing grondig moet onderzoe ken. De juridische vorm van zo'n vereni ging moet nog worden bepaald. De slachtoffers van de brand zijn gisteren onder grote belangstelling ter aarde besteld. De uitvaartplech tigheid was kort en van een grote eenvoud. De Franse minister van ar beid Joseph Fontanet, las een bood schap voor van president Pompidou, waarin deze verklarde dat een derge lijke drama in de huidige maat schappij vermeden dient te worden. Na de plechtigheid, die slechts een kwartier duurde, werden de 142 kis ten van de gymnastiekzaal, waar ze ondergebracht waren, naar de be graafplaats gebracht. Zij werden ge volgd door een lange stoet wenende mannen en vrouwen. UTRECHT Het onderzoek naar misstanden in Nederlandse bejaardentehuizen, dat staats secretaris Van de Poel (CRM) aan de provincies heeft opgedra gen, heeft er in de provincie Utrecht al toe geleid, dat talloze tehuizen op een „zwarte lijst" zijn geplaatst. Wantoestanden, zoals ze "door Vara's ombudsman Marcel van Dam aan de kaak worden gesteld, blijken in vele tehuizen aan de orde van de dag te zijn. Tot sluiting Van deze tehuizen is echter nog niet besloten. Mevrouw U. Tellegen-Veldstra, lid van gedeputeerde staten en voor zitster van de provinciale commissie van toezicht op bejaardentehuizen: „Zolang er geen alternatieven zijn, durft de commissie geen drastische justitiële maatregelen te nemen". De commissie heeft geconstateerd, dat vele bejaarden zich moeilijk uiten omdat zij bevreesd zijn voor repercus sies. Een greep uit de vele klachten: de straf een week lang geen bezoek te mogen ontvangen op een uitla- Bij de verkiezing voor een Senaats zetel in de staat New York ging de kandidaat van de Conservatieve par tij met de winst strijken. Hij won, om dat zijn democratische en republikein se tegenstanders- (Ottinger en Goodell) weigerden samen te werken. De winnaar, Buckley, is een uitge sproken republikein. Met instemming van president Nixon stelde hij zich kandidaat om het op te nemen tegen de vertegenwoordiger van zijn eigen Republikeinse partij, wiens opvattin gen te liberaal zouden zijn. Nixon had ook succes in Tennessee, waar de democratische senator Gore werd verslagen. Gore was een felle tegenstander ypn de president. Deze ging zelf naar Tennessee om de kie zers te vragen op de republikeinse kandidaat te stemmen en daarmee „de wetteloosheid te bestrijden". In Illinois won de democraat Ste venson en in Michigan de democraat Hart. Stevenson is een nieuwkomer in de Senaat, Hart prolongeert zijn mandaat. Met nog vfjf zetels te verdelen heb ben de republikeinen b(j het ter perse gaan van dit blad een netto-winst van twee zetels geboekt. De democra ten vergrootten hun meerderheid in het Huis van afgevaardigden. Het. zit de organisatie van het AS- TA-congres niet mee. Drieduizned deelnemers uit honderd landen, alle maal (zoals dat heet) „jongens uit de reiswereld", al zullen er dan ook wel „meisjes" bij zijn, kijken in Neder land rond om te zien wat ze aan hun reisklanten kunnen verkopen. Tot alles waren die organisatoren bereid. Sinterklaas laten opdraven mislukte om pedagogische redenen. Tenslotte vertrekken de reisbureau mensen weer. maar blijven de Ne derlanders met de jengelende kinde- ■ren zitten. Bernard Haitink is kwaad weggelopen omdat de deelnemers de muzikale prestaties van het Concert gebouworkest niet wensten te be luisteren Wat ook wel op de vingertjes na te tellen was geweest, want het is nu eenmaal slechts een klein per centage van de mensheid gegeven muzikale oren te hebben En wie die oren niet heeft, hoort alleen lawaai. Lawaai dat lawaai oproept, dus ge kwebbel. Een trieste werkelijkheid. Vandaag bekijken duizend van de drieduizend congresgangers Den Haag. Helaas is het de organisatoren niet gelukt een Prinsjesdag te orga niseren. Ze moeten het met de Ko ninklijke Militaire Kapel doen. Folder* Het is natuurlijk geweldig origi neel, dat de warenhuizen en de win kels bezocht worden. Burgemeester Marijnen heeft in het voorwoord van het programma zelf gezegd, dat „sales girls love to chat with foreig ners", oftewel, dat elke verkoopster graag een babbeltje houdt met vreemdelingen. Dat zal me vandaag een gesnater zijn... Men gaat ook naar Scheveningen Beloofd is, dat de vrouwen daar nog dagelijks het nationaal kostuum dragen. Hopen dus. dat de Scheve- ningse vrouwen vandaag de theepot en de boenbeurt vergeten en gaan wandelen. Want dat is het gevaar van folder tjes. waarin men alle heerlijkheden belooft. Ze moeten waar gemaakt worden ook. Zoals het berghotel, dat ons eens lekker gemaakt had met kleurige plaatjes over besneeuwde bossen en rinkelende arresleden. Het leek je van het. Wintersport is voor mij nu eenmaal wandelen. Met de arreslee als tractatie. Het was natuurlijk een tikkeltje stom. dat ik niet bedacht had hoe op die berg te komen. Het bleek per lift te gaan. Kosten vier gulden. De aankomst daar boven was ove rigens reuze gezellig. Suizende skiërs, een terras vol goulashsoepe- tende pauzehouders. Besneeuwde bergtoppen overal. Met bossen. Alleen was er geen begaanbaar pad waar ook te zien. En de arresle den bleken beneden in het dal waar het. omdat we wat vroeg in het sei zoen kwamen, nog niet gesneeuwd had. nog op stal te staan. Eenmaal heb ik gewandeld Twin tig passen ver. Toen zat ik tot de knieën in de witte wade. Trok ik mijn ene been eruit} dan zakte het andere prompt nog dieper. De redding was vermaak dat geen der toeristen op een folder beloofd was, maar een enorm succes! De rest van de vakantie heb ik op een stoel doorgebracht, me alleen bewegend om van zonneplek naar zonneplek te verhuizen... ting, die de exploitant niet beviel; na vier uur 's middags geen drin ken meer omdat men bang is dat anders de bedden worden bevuild; het neerzetten van agressieve be jaarden in een ijskoud bad om af te koelen. Consumentenbond: DEN HAAG Kloknieuw, het nieu we wasmiddel zonder fosfaten, dat de. Heerdese zeepfabriek De Klok on langs in de handel bracht, is volgens de Consumentenbond te duur. Bij het onderzoek bleek wel, dat het middel evengoed vuil en vlekken verwijdert als synthetische middelen- Het wasgoed werd echter wat grau wer en geler, terwijl er zich ook meer kalkafzetting voordeed. De slijtage aan het wasgoed was echter minder. Alle factoren tegen elkaar afwe gend is de bond tevreden over het nieuwe focfaatloze.middel; men vindt het echter niet nodig, dat het duur der is dan andere middelen. Van de zijde van De Klok is mee gedeeld, dat de prijs van de Klok zeep voor een belangrijk deel ook wordt bepaald door de ingebouwde wasverzachter. „De Consumentenbond heeft geen rekening gehouden met de besparing, die bereikt wordt bij het niet gebruiken van een wasverzach ter". DAMASCUS Israëlische grond troepen hebben met steun van artille rie en luchtmacht een aanval onder nomen op bases van de guerrilla-or ganisatie Saika in het gebied van Ait Aroen en Djabal al Arid in Libanon. Het opperbevél van de Palestijnse gewapende strijd meldde dit gisteren in Damascus. De aanval stuitte op heftige tegenstand van de Saika-troe- pen. die zich met alle beschikbare wapens verdedigden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7