Leiderdorp op de film? EEG-visserijbeleid gunstig voor Nederlandse visserij Deskundigen op gevaarlijk kruispunt Hazerswoude Dankdag voor gewas en arbeid a. allround Ie kapsters b. aankomende kapsters c. leerling kapsters Nonnenburg onverwachts gesloten PER 1 FEBRUARI VAN KRACHT Maar één oplossing: verkeerslichten HEDENDAAGSE MUZIEK IN DE LAKENHAL Verlies P. de Gruyter over eerste halfjaar ruim 7 miljoen HAL verwacht iets lager resultaat DAMESKAPSALON PERLEE Leuk spel van Elckerlijck DR. H. A. H. BOELMANS KRANENBURG: LEIDEN Onverwachts is vandaag de Nonnenbrug over het Rapenburg gesloten voor alle verkeer, behalve voor fietsers en voetgangers. Vorige week berichtten wij, dat B. en W. de raad hebben voorgesteld een kre diet van ongeveer 400.000,- beschikbaar te stellen voor restauratie van de brug. Het boven water liggende deel ervan vertoont scheuren en verzakkingen De toestand van de brug is echter door het zware verkeer zo snel verslechterd, dat nu tot onmiddellijke afsluiting moest worden besloten. Gezien de financieringsproblemen zal deze afsluiting waarschijnlijk een langdurige geschie denis worden. LEIDERDORP Als de gemeente raad zijn fiat geeft aan een voorstel van B. en W., dan zal de amateur cineast Lohman uit de Gansstraat een kleurenfilm met geluid en een speelduur van drie kwartier ver vaardigen over Leiderdorp. B. en \V. vinden dit nuttig voor het archief van de gemeente, terwijl nieuwe be woners door middel van deze film kennis kunnen maken met hun woonplaats. Er is hiervoor een krediet nodig van 1.000, Een ander voorstel behelst de in voering van het cultureel jongeren paspoort (dat de houder ervan recht geeft op kortingen bij culturele evenementen e.d. in ons land). Ver wacht wordt, dat in Leiderdorp volgend jaar tweehonderd jongeren gebruik zullen maken van deze mogelijkheid, wat de gemeente 500,kost. De protestants-christelijke school aan de Kastanjekade moet worden uitgebreid met een lokaal. De nood- lokalen op de zolder van het gebouw kunnen te zijner tijd worden gebruikt voor handenarbeid en filmvertonin gen. Er moet een voorbereidingsbesluit worden genomen voor het gebied, omsloten door de Oude Rijn, de Per sant Snoepweg, de Dwarswetering en rijksweg 4. Academische examens LEIDEN. 30 oktober Doet ex II gen. de dames M Boxmeer (Den Haag).' L M M Veraart-Sehelfhout (Leiden) de heren A G C Bauer (Voorschoten). F D Barkman (Leiden), H L F Brom (Oegstgeest). E Brons (Wassenaar) F H W Brouwer (Den Haag) W F Eggink (Oegstgeest) M D van Fraassen (Terneuzen) H W de Hoog (Zwljndrecht), F M Kauer (Den Haag), P B M Kauer (Den Haag). S A Kluchert ('a-Gravenzande) G Koelewijn (Schie dam). J P v d Krogt (Heemstede), G J R Maat (Wassenaar). J J Petit (Haarlem). T W Santman (Beverwijk) R H Scheve (Wassenaar) H C Smit (Almelo) S P Strijk (Lelden). J W A Swen (Voorscho ten). R B van Tongerloo (Lelden). W J Verbossche (Den Haag) H Verwelj (Rot terdam). R W visset (Lelden). M C L Wlerenga (Den Haag) mej. E D Veraart (Den Haag): semi-artsex mevr. J M Ypma-Verhulst (Lelden), de heren F A J J Groot (Den Haag). A M Haighton (Brussel). G T Kok (Voorschoten) J c van Nlcrop (Rotterdam); artsex. de he ren C M A Bruljnlnckx (Alphen aan de Rijn). J L Emanuel (Leldschendam). C F B Sleljffers (Helmond). R Slotema (Lei derdorp). Op 2 november zijn geslaagd: kand. ex. recht de dames M Goekoop (Lelden) A V van Nlerop (Aerdenhout). de heren J LAM Cocq d'ArmandvlUe (Hlllegom), H G M Froellng (Nijmegen) W A Fro- ger (Den Haag). H J Kruljswljk (Dor drecht). W L Leefers (Huize) F E Mln- deraa (Lelden) JJM van der Tuin (Lel den). G J Wleberdink (Lelden); kand. ex. fiscaal recht de heren F H Beek (Wassenaar). M A Everard (Waalre). D J rangman (Wassenaar) Th Y Steensma (Leeuwarden). A A Zonneville (Arends- kerke); kand ex. staatkundige studie richting de heren S Falbas (Voorburg). P W Meerts (Den Haag). Nieuwe voorzitter voor zwemvereniging HZV HILLEGOM De heer R. C. I. M Hanou is dinsdagavond tijdens de ledenvergadering tot voorzitter van de zwemvereniging HZV gekozen. Hij volgt de heer R. Visser op, die meer dan 12 jaar deel van het be stuur uitmaakte. In de vakafcure me vrouw I. Kroonsberg—Pijnaker werd de heer R. J. Bruseker gekozen. Zijn dochter Yvonne wordt polo-secreta resse. Penningmeester Kromhout kon een batig saldo melden van ongeveer twee mille. Na de opening van De Vosse is het ledental verdubbeld. Voor wintertrainlng kunnen de leden Iedere woensdagavond van 18.15—19.15 uur In De Lis terecht HZV gaat deelnemen aan kringwed strijden voor jongeren te Haarlem. Trainer Stokman verzorgt de voor selectie. Voor eigen leden organiseert HZV wedstrijden in De Lis. De agenda voor de maandagavond om 8 uur te houden raadsvergadering vermeldt verder onder meer de vol gende punten: beëdiging van het raadslid F. G. E. van Haersma Buma; voorbereidingsbesluit bestemmings plan gebied tussen Achterbovenerweg en Oude Rijn, toetreding als begun stiger van de Europese Beweging; aan'jaan geldleningen: verhoging CUISINE FRANCAISE service sur assiette menus a fl. 8.50 plats fl. S.6S ToMdaqs gesloten tégenover parkeerterrein Steenstraat 40/51. iCiPEN. Tel 33144* presentiegeld leden stembureaus; schoolzaken; bouw school voor ba sis- en kleuteronderwijs aan de Wilddreef. Uitslagen zaalvoetbal LEIDEN De uitslagen van de gisteravond in de Groenoordhal ge speelde competitiewedstrijden zaal voetbal luiden als volgt: I: LDWS LFC 9-0, UVS—Lugdunum 4-1, Koe- jakéVNA 3-2, Rijnsburgse Boys Unitas L 6-3; IA: LDWS 2—De Mun- nik 8-3, Koejaké 2—Unitas L 2 2-0; II: SCL—SVOW 3-5, Gazelle—Storm vogels 0-6, WeminkRegenboog 3-7, DurisolZLC 7-4; 2A: Durisol 2 ASC 3 3-5, Regenboog 2Koejaké 4 4-1, Gazelle 2—Koejaké 3 3-6, SCL 2 ASC 2 3-7, Wemink 2Oranje Groen 2 2-1. Junioren: ASC 2Lugdunum 2-6, ASC—LFC 1-5, UVS—ZLC 3-3. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Persoonlijk ben ik er van overtuigd dat het gemeenschappelijk visserijbe leid, zoals dat door de EEG-raad van ministers van visserijen is aanvaard, de Nederlandse vis serij ten goede zal komen. Zo wel voor de aanvoerder en de handel als voor de consument is het van groot belang, dat er een stabilisatie in het prijsbe leid komt, terwijl de handels normen aan kwaliteit, versheid en grootte van de vis in alle EEG-landen gelijk getrokken worden". Aldus het optimistische geluid van dr. H. A. H. Boelmans-Kranenburg, secretaris van de Redersvereniging voor de Nederlandse Zeevisserij. De heer Kranenburg liet in het verleden vrijwel geen gelegenheid voorbijgaan te fulmineren tegen de concurrentie vervalsing die bestond, omdat sommi ge landen hun visserijbedrijf krachtig financieel subsidieerden. Dat gebeur de in Nederland niet, uitgezonderd de financiële steun voor structurele ver betering van de vloot en de premiere geling voor kwaliteitsvis. Het gevolg was, dat het Nederlandse visserijbe drijf slechts met de grootste moeite de concurrentie het hoofd kon bieden. Terecht protesteerde dr. Boelmans- Kranenburg tegen de concurrentie vervalsing en hij is verheugd dat de financiële steun aan de visserij nu aan bepaalde regels is gebonden. „Andere landen gaven vooral in de kapitaalsfeer hoge subsidies. Dat is natuurlijk geen manier van concurre ren. Overigens besef ik goed dat het egaliseren van steunverlening heel wat langzamer zal gaan dan het har moniseren van het marktbeleid", al dus de heer Kranenburg. BELEID Het gemeenschappelijk visserijbe leid zal op 1 februari 1971 in werking HAZERSWOUDE De heer R. Eijsink, lid van G.S. van Zuid- Holland, en vertegenwoordigers van Provinciale Waterstaat hebben zich gistermiddag op de hoogte gesteld van de situatie op het kruis punt Dorpsstraat—Gemeneweg. Het actiecomité onder leiding van de heer W. J. H. Simonis, dat zich al geruime tijd beijvert op het kruispunt verkeerslichten te doen plaatsen, en dat eind juni de handtekeningenaktie onder de bevolking kracht bijzette en door de bezetting van 't kruispunt met schoolkinderen en ouders, rekent erop, dat de staf van de Provinciale Waterstaat zich nu metterdaad gaat buigen over de plaatsing van lichten. Daarbij werd van de zijde van het comité de suggestie gedaan óp de Gemeneweg waarschuwingslichten voor het verkeer te plaatsen, dat het verkeerslichten nadert. Wij wach ten nu het antwoord af van Pro vinciale Waterstaat, aldus de heer Simonis, die de verzekering gaf, dat het comité zichzelf opheft, zo dra de lichten zijn geplaatst. Als ze niet komen, gaat het actiecomité in beraad, welke stappen dén moeten worden genomen. De heer R. Eijsink, de gedepu teerde, die in Zuid-Holland is belast met het beheer van de provinciale wegen, leidde in het gemeentehuis de bespreking, waarbij behalve bur gemeester J. Ten Heuvelhof, wet houder P. A. Th. van de Werf, ge meentesecretaris J. Verlare en ir. Tjalma van Provinciale Waterstaat, vertegenwoordigers van schoolbestu ren, onderwijzend personeel en le den van de Qnlangs gevormde com missie van advies en bijstand alge mene zaken aanwezig waren. Filevorming Een volledige verkeersllchtenin- stallatle, die functioneert volgens het vier-fasen-systeem, zou technisch ge zien wel zijn op te lossen, volgens ir. Tjalma, maar het moeilijke punt is, dat toepassing van dit plan (dus bv. groen in de Dorpsstraat-west en rood in de Dorpsstraat-oost en Ge- meneweg-noord en -zuid) filevor ming in de hand zou werken. Een filevorming, die b.v. op de Gemene weg ten noorden van het kruispunt funeste gevolgen kan hebben, gezien de aanwezigheid van een (steile, dus onoverzichtelijke) brug in de on middellijke nabijheid. Waarna de heer Simonis het idee lanceerde, dan waarschuwingslichten te plaat sen. Provinciale Waterstaat heeft mee gedeeld, dat Hazerswoude wat be treft de plaatsing van verkeerslich ten op het kruispunt op de urgentie- lijst was geplaatst. Later, in juni van dit jaar, kwam de mededeling, dat er verkeerstechnische bezwaren waren. De deskundigen zijn het er over eens, dat een speciale voet- gangersbeveiliging niet afdoende is. En de deskundigen, die aanwezig waren meenden dat er maar één op lossing is: verkeerslichten. Ook al duurt dat dan zeker zo'n vijf maan den, voordat ze zijn geplaatst. treden. Belangrijke punten zijn: gemeenschappelijk structuur- en marktbeleid; vissers mogen in eikaars viswater zitten: zowel de visserijzones (12 mijl) als de territoriale grenzen zijn te meer geldend; er komen gelijke kwaliteitseisen; de opvangprijzen worden gelijk; door produktiviteitsverbetering moeten ook de levensstandaard en le vensomstandigheden van de visserij- bevolking verbeterd kunnen worden. Over dit laatste punt zal een sociale commissie zich in Brussel beraden. Onder andere zullen de verschillende loonsystemen onder de loep worden genomen. GRENZEN Als een ander positief punt noemt de heer Boelmans-Kranenburg (die gisteren zijn 25-jarig jubileum als se cretaris van de Redersver. voor de Ned. Zeevisserij vierde) dat de situa tie, dat vrachtwagens met rottende vis aan de grens staan omdat de Franse regering weer zo nodig z'n ei gen handel moest beschermen, tot het verleden zal behoren. Belangrijk ook voor Nederland zullen de hogere mi nimumprijzen zijn. De heer Kranenburg: „Er komt een oriëntatieprijs, die wordt vastgesteld door het gemiddelde te nemen van een aantal prijsno teringen in de vijf EEG-landen. De opvangprijs komt daar onder te liggen in een bepaalde verhou ding, die zal afhangen van de kwaliteit van de uit de markt te nemen vis. Onze opvangprijzen zijn altijd de laagste van Európa geweest, waardoor wij nu door het gemeenschappelijke beleid hogere opvangprijzen krijgen. Hierdoor zal een betere stabilisa tie van de prijs mogelijk zijn, wat zowel voor de handelaar als voor de huisvrouw van belang is. Ik verwacht dat Frankrijk het door zijn hoge prijspeil moeilij ker zal krijgen". FONDS De regeling van de opvangprijzen en de daaraan verbonden fondsen zullen mogelijk onder controle van een producentenorganisatie komen. „Brussel" zai wellicht een bijdrage leveren in het fonds. Overigens zal een en ander de bestaande organisa tiestructuur in ons land geheel over hoop halen. Zo vraagt men zich af wat de rol van het publiekrechtelijke orgaan als het Produktschap voor Vis- en Visprodukten zal worden. In ieder geval lijkt de tijd tot 1 februari wel wat kort om een geheel nieuwe organisatiestructuur op te zetten. „Maar wat dat betreft, heeft Neder land bewezen heel wat mans' te zijn",, zegt de heer Boelmans-Kranenburg geruststellend. PRODUKTSCHAP De voorzitter van het produktschap, drs. D. J. van Dijk, wacht inmiddels al geruime tijd op richtlijnen van het ministerie van landbouw en visserij. „Tot nog toe hebben we niets van de regering vernomen, terwijl de datum 1 februari toch al zeer nabij is", aldus drs. Van Dijk. „Hoe onze verhouding ten opzichte van zo'n producentenor ganisatie moet worden, is ook niet duidelijk. Het wachten is op het mi nisterie". Volgens de heer Van Dijk blijven er nog voldoende taken voor het produktschap om het voortbe staan te rechtvaardigen, ook als de heffingen- en fondsenregeling naar een producentenorganisatie wordl overgeheveld. Overigens jammer, dat landen als Ierland, Engeland en Noorwe gen nog niet bij de EEG zijn aan gesloten, zullen vele Nederlandse vissers wel denken. Zij zouden graag hun netten in de visserij- gebieden en territoriale wateren van die landen zetten. KOUDEKERK De akitic kerkor gel van de geref. kerk is van start gegaan De totale kosten van restau ratie belopen ruim f 20.000. ALKEMADE Het nieuwe overdekte zwembad in Alkemade zal zaterdagmiddag om 3 uur officieel worden geopend. Met twee bassins en een aantal wis selcabines vormt het een mooi geheel. Het grote bassin meet 16 bij 8 meter en heeft een diepte van 1,10 oplopend tot 2 meter, het kleine bassin is 8 x 8 meter en heeft een diepte van 30 tot 50 cm oplopend. Het complex is gebouwd door de firma Rietveld te Papen- dreeht Het ontwerp is van de Ned. Heidemij. Deleiding van het nieuwe zwembad, is in han den van mevrouw N. Korpers- hoek uit Leiden. Instructeur is de heer J. C. Timmermans, die samen met mej. A. Uittenboo- gaard ervoor zal zorgen, dat de jeugd van Alkemade de zwem kunst "wordt geleerd. LEIDEN Onder auspiciën van K. en O. en van het Leids Academisch Kunstcen trum brachten gisteravond Ton Hartsuiker en Inge Fröhlich in De Lakenhal hedendaagse mu ziek in het kader van de ge lijknamige concertenreeks. Zo als bij vorige concerten in deze rubriek was de belangstelling nogal beperkt. Ton Hartsuiker is een bijzonder sympathiek en tevens zeer begaafd pleitbezorger van onconventionele muziekvormen, zijn aanpassingsver mogen aan de wonderlijkste tech nieken is verbazend en zijn spel blijft altijd genuanceerd en knap. Het was niet zijn schuld, dat ik de drie Etudes van Rob du Bols en de Composizione per pianoforte van Jo van den Booren uit 1969 nogal ver velend vond, worstelingen met een ondoorzichtige techniek die misschien wél voor de componist, maar nauwe lijks voor de hoorder relevant zijn. Het door reeksentechniek e.d. ge atomiseerde materiaal heeft behoefte aan veel kleurschakeringen, aan ludieke presentatie zo mogelijk, en dat is op een vleugel heel moeilijk te realiseren. De mezzosopraan Inge Fröhlich bleek deze noodzaak van kleur en actie goed te begrijpen, zoals duide lijk werd in haar knappe presentatie van Berio's derde Sequenza per voce femminile. Katwijkse huisvrouwen als klaarovers KATWIJK Sedert maandag 26 oktober treden voor het eerst in Kat wijk huisvrouwen op als klaarovers. In hun opvallende oranje jassen zijn de. dames dagelijks te vinden op het f yceumpad in Cleijn Duin, om ongeveer kwart voor negen, en bij het raadhuis, om half negen om de kleuters te brengen naar Ue scholen in de Koestal. Bij toerbeurt zijn drie groepen in de weer onder leiding van de dames Berends, Nassaudreef 21, en Van Maanen, Stadhoudersdreef 10. De grootte van de groepen wijst er wel op, dat deze regeling uitsluitend be doeld ten dienste van de bewoners van Cleijn Duin, door de bewoners zeer gewaardeerd wordt. Na school-, lijd zorgen leerlingen van de nabu rige Prinses Beatrixschool voor de beveiliging van de kleuters. Het merkwaardigste nummer van i het programma was wellicht de j vokale solo no. I van John Cage, j waarbij stukken uit diens piano- j concert naar believen kunnen wor- den ingezet en de vocale partij gro tendeels uit improvisaties bestaat, j De pianist heeft het ook druk met j verrassende kunstgrepen, die soms 1 ook wel iets met nieuwe klank effecten te maken hebben. Alles tezamen een zeer boeiende en geslaagde avond, waarbij zowel het hoge niveau van de uitvoeringen als de gevarieerde programmakeuze de hoogste lof verdiende. Dr. J. van der Veen. DEN BOSCH P. de Gruyter en Zoon NV heeft over de eerste helft van 1970 een verlies geleden van f7.1 mil joen. Het totaalverlies over geheel 1969 bedroeg f 4.7 miljoen. Per saldo moet voor 1970 rekening worden gehouden met een aanzienlijke verslechtering van het totale resultaat. Ook rekening zal moeten worden ge houden met de mogelijkheid dat over 1970 niet alleen het dividend over de gewone aandelen, maar ook het prefe rente dividend gepasseerd zal moeten worden. (De uitkering van het prefe rente dividend over 1969 moeBt al uit de reserves geschieden). AMSTERDAM, 2 november De advieskoersen voor buitenlands bank papier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag zijn heden onver anderd. ROTTERDAM De raad van be stuur van de Holland-Amerika Lijn (HAL) verwacht onvoorziene om standigheden voorbehouden dat de geconsolideerde resultaten over 1970 iets lager zullen zijn dan over 1969. (In 1969 heeft de HAL een bruto winst behaald van f 40.4 miljoen. Het voordelig saldo bedroeg toen f9 mil joen. De omzet bedroeg ongeveer fll7 miljoen voor het vrachtbedrijf en f140 miljoen voor het passagiersbedrijf. Het dividend over 1969 werd verhoogd van 5 tot 9 procent) DE CHR. GEREF. KERK TE RIJNSATERWOUDE donderdag 5 november, 2.30 en 7.30 uur Ds. G. Bouw van Scheveningen 1 December a,s. opent op het nieuwe winkelcentrum „Cleyn Duin" in Kat wijk aan Zee, een moderne dameskapsalon. Hiervoor hebben wij met spoed nodig: Wij bieden een goed salaris en een prettige werksfeer. Voor tel. afspraken na 18.00 uur 070 - 660020. NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 NOVEM&ER 1970 SASSENHEIM Met de opvoe ring van de klucht „Een beeld van n man' (van J. Hemink-Kamp) gis teravond in het KSA-gebouw door „Elckeriyck", werd een goede greep gedaan. De eerste avond van het seizoen was er één van goed volks toneel, met uitstekende rolbeheersing en vlot spél, waarin de dol-komische situaties zorgden voor veel hilariteit. De zaal was stampvol. Moeilijke rollen" hadden in het bijzonder mevr. I. Scfhoone-Blom als barones en Joop v. d. Zwet als „beeld''. Ook mevr. Tmmerzeel-Homan had als Jozefien geen gemakkelijke rol. Aat Scholten vertolkte de rol van de droge, maar vrijlustige butler op prima wijze, evenals Hans Heuer de rol van de zgn. seniele baron. Leny v. d. Geest viel weer op door haar natuurlijk spel. Leuk spel was er ook van P. G. v. d. Kraan als vriend van de baron. Overdekte Alkemade gaat zaterdag open

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4