NIXONS OPZET MISLUKT Commentaar Werkgevers weigeren medewerking Vier zeelui verdronken in vliegende storm /T. I I KOK DOODGESCHOTEN Het Kwartet (Sta) Wisselvallig Resultaat van de nog onvolledige uitslagen: Democraten houden hun meerderheid Schip strandt op Texel Drama om ontslag in Wassenaar Nieuwe Lends© Contant Woensdag 4 november 1970 51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" vooraanstaande prol. christelijke dagbladen - Hieuwt Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p. m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Wat wij van anderen vrezen, toont ons dikwijls, waar wij onszelf toe in stoat achten. Speciale belichting... lUif DE BILT Een stormde- pressie trok gisteravond over de Noordzee, waarbij de wind bij vlagen tot orkaankracht toenam. Aan de achterzijde van deze sto ring luwde de wind vrij snel, terwijl forse drukstijgingen de activiteit van buien sterk onder drukt werd. Vandaag wordt het weer be heerst door een rug van hoge druk, dié aan het einde van de dag echter geleidelijk plaats moet maken voor een nieuwe frontale storing die over Ierland oost waarts koerst. Het weer houdt dus een vrij wisselvallig karakter. Vooruitzichten voor vrjjdag: Aantal uren zon: 1 tot 5, min. temp.: 0 tot 4 graden boven nor maal, max. temp.: omstreeks normaal, kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: procent, kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.2 cm (10.15 millibar. Stijgend. Zon cn maan 5 november: zon op 7.41, onder 17.05; maan op 14.04, onder 22.12; 6 november E.K. Hoog water 5 november: Rotterdam le getij 8.26, 2e getij 21.07; Scheveningen 6.31—18.53; Vlissingen 5.26—18.01; Willemstad 9.18—21.43. De Amerikaanse Congresverkiezingen hebben president Nixons Republikeinse partij niet de begeerde meerderheid in Senaat of Huis van afgevaardigden gebracht. Wel slaagde zij er in, het traditionele verlies van de regerende partij te voorkomen of te beperken. Prijsmaatregel tot 16 maart (Van een onzer*redacteuren) NEW YORK De felle, onbeheerste verkiezingscampagne van president Nixon, speculerend op de angst voor veranderingen on der de Amerikanen, heeft hem niet de begeerde meerderheid in de Senaat gebracht. Niettemin sprak Nixon van een succes. Hij is blij, dat „de ten dens van de traditie is doorbroken en de Republikeinse partij tenminste één of twee zetels in de Senaat heeft gewonnen, in plaats van zetels te verliezen." Dit neemt niet weg, dat zijn opzet is mislukt en dat hij zelfs niet is ge slaagd, in de Senaat een „ideolo gische meerderheid" te verkrijgen, die bij belangrijke beslissingen een overwicht aan conservatieve senato ren (zowel republikeinen als demo craten) zou hebben opgeleverd. Overigens zal hierover slechts ze kerheid bestaan, als de resultaten vol ledig bekend zijn. Dat Nixon die ideologische meerderheid niet voor zich opeist, lijkt de algemene ver wachting te bevestigen. De democraten lijken de krachtige republikeinse aanval onder leiding van Nixon en vice-president Agnew, goed te hebben opgevangen. Drie be kende kandidaten, Muskie, Humprey en Kennedy, zagen hun inspanning beloond en zijn zeker van een plaats in de Senaat voor de komende zes jaar. Muskie, die geen succes had in 1968, toen hij als kandidaat voor het vice-presidentschap samen met Hum prey meedeed aan de strijd tegen Nixon-Agnew, won gemakkelijk in de staat Maine. Verwacht wordt dat hij zich gaat voorbereiden op de pre sidentsverkiezingen van 1972. Edward Kennedy won gemakkelijk in Massachusetts, ruim een jaar na het ongeluk, waarbij de jonge secre taresse Mary Jo Kopechne om het leven kwam en wat naar velen dachten het einde van zijn poli tieke carrière kon betekenen. Humprey won in Minnesota en neemt nu in de Senaat de plaats in van senator McCarthy, die in 1968 vergeefs streefde naar de presiden tiële kandidatuur van de Democrati sche partij en zich niet herkiesbaar stelde. De republikeinse gouverneur Rocke feller van de staat New York deed iets wat nog nooit voor hem in de Amerikaanse geschiedenis is gebeurd. Hij werd voor de vierde achtereen volgende maal gekozen en versloeg de bekende democratische kandidaat Arthur Goldberg. (Zie verder pagina 7). In het Westelijke Witte Huis, zoals president Nixon zijn residentie bij San Clemente (Californië) noemt, werd vandaag met spanning de uit slag van de gisteren gehouden ver kiezingen afgewacht. Hier ziet men hoe Nixon in een schoolgebouw zijn stem uitbrengt. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De centrale industriële werkgeversverbon den en de organisaties van on dernemers in het midden- en kleinbedrijf hebben gisteravond op een gezamenlijke persconfe rentie bekendgemaakt geen en kele medewerking te zullen verlenen aan de nieuwe prijs maatregel van minister Nelissen van economische zaken. Onmiddellijk na zijn gesprek met de centrale werkgevers- en werkne mersorganisaties in de Prijzenover- legcommissie maakte de minister in een brief aan de Tweede Kamer be kend, dat de omstreden prijsmaatregel bestaat uit een calculatievoorschrift, dat morgen van kracht wordt en op 16 maart weer wordt ingetrokken. DOORBEREKENEN Dit calculatievoorschrift houdt in, dat (voorzover dat op 3 november nog niet was gebeurd) een beperkt aantal kostenstijgingen in de prij zen mogen worden doorberekend: de extra loonuitkering van ƒ400 op jaarbasis (inclusief sociale ver zekeringspremies) tot ten hoogste 3 pet. van de loonkosten; de inkoopprijs van eindprodukten, grond- en hulpstoffen en halffa brikaten; de vrachtprijzen; In de vergadering van de Rotterdamse Kamer van zitter mr. W. H. Fockema Andreae kreeg deze belang- Koophandel ts dinsdagmiddag oud-voorzitter (nu ere- rijke Rotterdammer het eerste exemplaar van een voorzitter) mr. dr. K. P. v. d. Mandele gehuldigd in speciale penning, die verbonden wordt aan een nieuw verband met zijn 90e verjaardag, üit handen van voor- wetenschappelijk onderzoek. Geen geduld DE Sociaal-Economische Raad is als hoogste adviesorgaan van de rege ring uit het bedrijfsleven (aange vuld met een sterke vertegenwoor diging onafhankelijke deskundige kroonleden) een machtig lichaam. Niet ten onrechte vraagt men zich wel eens af wie er op sociaal- economisch terrein regeert: de re gering of de SER De schijn is inderdaad wel eens in het „voordeel" van de SER, maar dat behoeft niet méér dan schijn te zijn als men bedenkt dat deze raad dikwijls met weloverwogen, uitstekend gefundeerde adviezen komt, die het „overnemen" alles zins waard zijn. Dat gold naar onze mening ook het unanieme advies met betrekking tot artikel 8 van de Loonwet en artikel 2 van de Prijzenwet, dat zowel in de beoor deling als in de voorgestelde be handeling van deze artikelen bij zonder evenwichtig was. Daarom is het te betreuren dat de regering daarop nu een onevenwich tig besluit heeft laten volgen door (voorgoed) van gedetailleerd ingrij pen in de lonen te willen afzien, maar niet (tijdelijk) van gedetail leerd ingrijpen in de prijsvorming. De praktijk heeft immers voldoende aangetoond, dat beheerste prijzen niet minder tot stijgen geneigd zijn dan vrijere prijzen en dat de ondernemers indien noodzake lijk altijd wel wegen vinden om die geneigdheid in realiteit om te zetten. Daar komt nog bij. dat de SER zich volgende week in tweede instantie nader over de hele problematiek moet uitspreken. Het is jammer, dat de regering niet het geduld heeft kunnen opbrengen om mede op grond van dèt advies tot een evenwichtiger complex maatregelen te komen op het gebied van lonen en prijzen, die immers een onmis kenbare samenhang hebben. Overigens delen wij graag de zorg van de regering over de voortgaan de inflatie en kunnen we respect opbrengen voor haar voornemen om die funeste ontwikkeling af te remmen. Dat voornemen zou evenwel zonder merkbare schade ook over een paar dagen nog best tot uitvoering kun nen worden gebracht. DEN HELDER Vier zeelui zijn om het leven gekomen in de vliegende storm die vannacht langs de kust woedde. Drie man kwamen om toen het Cyprische schip Rigel bij Texel aan de de advertentietarieven; de prijs van door derden verrich te onderhoudswerkzaamheden; de tarieven en retributies van overheidsdiensten de omzetbelasting, de motorrijtui genbelasting, alsmede invoerrech ten en accijnzen; de afschrijvingskosten per jaar op nieuwe investeringen anders dan ter vervanging van produktiemid- delen. Nader zal nog worden vastgesteld op welke wjjze met in 1971 optreden de loonkostenstijgingen rekening dient te worden gehouden. „SLECHTE DIENST" Namens de werkgeversorganisaties zei de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, drs. S. C. Bakkenist, dat de regering met deze maatregel het zo moeizaam weer op gang gekomen centrale overleg een slechte dienst heeft be- j wezen. „Zij doorkruist met deze stap het I overleg over wenselijke maatregelen tot afremming van de conjunctuur, I waarover de SER op 12 november advies zal uitbrengen. En zij dwingt hiermee met name de werkgevers om hun tot nu toe in de SER ge volgde lijn opnieuw te overwegen, inclusief hun standpunt ten aanzien van een eventuele algemene loon maatregel. Dit kan een nieuwe wig drijven tussen werknemers en werk gevers in de SER", aldus de ver klaring. (Zie verder op pagina 5) recept voor een gezellige avond: Enkele goede vrienden, een paar fijne platen, wat lekkere hapjes en een heleboel sfeer door hier en daar een 'kaars- in-het-glaasje'... U verdient zo'n gezellige kaars in glas wanneer u een nieuwe abonnee opgeeft met deze bon geef op als nieuwe abonnee: adres: woonpl.. kwartaal Mijn naam is: adres: woonpl: Stuur grond liep en kapseisde. Negen leden van de bemanning bereik ten de kust. Van de Duitse boot Anette Bos kwam de melding dat een man overboord was ge slagen. Voor de Koninklijke Marine en een paar sleepbootmaatschappijen was het een spannende nacht. Er waren drie schepen in moeilijkheden. De marine stuurde er de kruisers De Ruyter en De Zeven Provinciën op af en de fregatten Tjerk Hiddes en Van Nes. Ze kregen vanuit de lucht aanwijzingen van marine-helikop ters. De kruiser De Ruyter probeerde hulp te bieden aan het slagzij maken de Engelse schip Foxtongate, 50 mijl noordoostelijk van Terschelling. Maar met het schip in zicht moest de De Ruyter laten weten niet dichterbij te kunnen komen, omdat het een mijnenveld binnendreef. Volgens de marine bestond er wei nig gevaar voor de Foxtongate. Dat zou wel het geval zijn als grotere schepen als de kruiser het mijnen- gebied bevaren. Later meldde de Foxtongate dat de deklading overboord was gezet, waar door het geen slagzij meer maakte en zijn weg kon vervolgen. De stranding van het Cyprische schip Rigel bracht een flink deel van Texel op de been. Brandweerlieden, politie en burgers waren opgeroepen om met allerlei middelen het strand te verlichten. Ook automobilisten be schenen met de koplampen stukken, strand waar de schipbreukelingen zouden kunnen aanspoelen. Tien leden van de bemanning had den het schip verlaten met een sloep. Deze sloeg echter om. Drijvend op hun zwemvesten konden er acht op het strand komen, waar de Texelaars hen vonden. De Rigel, 1200 ton groot, was ge laden met hoogovenslakken. Ook bij de Britse en Ierse kust raakten schepen in moeilijkheden. Er werden daar windstoten van 250 km per uur gemeten. De Nederlandse kustvaarder Agnes uit Delfzijl liep aan de Ierse westkust op de rotsen. Het lag in een baai voor anker, maar raakte door de storm op drift. De bemanning werd gered. De stormschade in het land valt mee. Een deel van de Noordoostpol der, Urk, Kampen en IJsselmuiden kwamen vannacht zonder stroom te zitten, nadat een hoogspanningsmast op het Kampereiland was omgewaaid. Minister Luns licht Russen in óver Finse banden met de EEG HELSINKI Minister Luns heeft gisteren van Rusland uiteengezet wat hij verstaat onder banden tussen Fin land en de EEG. Hij deed dit in een gesprek met de leider van de Sowjet- delegatie naar de SALT (de Ameri kaans-Russische besprekingen over beperking van de strategische bewa pening), Semjonof Deze banden, aldus mr. Luns, die nen enerzijds volledig recht te doen wedervaren aan Finlands speciale (neutrale) politieke positie. Ander zijds kunnen de bijzondere economi sche betrekkingen tussen Finland en Rusland niet zo maar worden afge broken. „Ik kreeg de indruk dat mijn uit eenzetting Semjonof nogal heeft ge rustgesteld", aldus minister Luns. De bewindsman meent verder dat de derde ronde van de Salt van lange duur kan zijn. De meeste leden van de Russische delegatie hebben trou wens hun vrouwen meegenomen. In Den Helder stortte een 45 meter hoge bouwkraan door een windstoot naar beneden. De kraan werd ver nield. Er waren geen gewonden. Op de veerboot van Vlissingen naar Breskens ging de lading van een vrachtwagen schuiven. De 22 ton kwam op een andere auto terecht. De veerboot moest uit de vaart wor den genomen. 1 betaling per Stuur mij als tegenprestatie maand zo»n kaars-in-het-glaasjê Postzegel is niet nodig ais u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. Van een onzer verslaggevers WASSENAAR Een woorden wisseling en ontslag voor een 46-ja- rige keukenhulp ztfn gistermiddag aanleiding geweest tot een schiet partij in de keuken van het kasteel „De Wittenburg" aan de Rijksstraat weg in Wassenaar. Daarbij kwam de 44-jarige chef-kok G. Clements uit Den Haag om het leven cn werd de 21-jarige leerling-kok D. Everts uit Wassenaar zo ernstig gewond, dat hjj moest worden geopereerd. De keukenhulp, de 44-jarige Griek C.C., die sinds 1962 in ons land ver blijft, liep na het plegen van zijn daad in de richting van de Rijks straatweg en vroeg een pompbedien de van een tankstation, daar op de politie te mogen wachten. C. meldde zich geheel vrijwillig bij een agent, die de man met getrokken pistool opwachtte. De ruzie begon, toen C. een repri mande kreeg van de chef-kok over zijn te vrije wijze van benaderen van vrouwelijk personeel. De woorden wisseling liep zo hoog, dat de chef kok werd uitgenodigd een partijtje te vechten, buiten. Deze zei wel wat an ders te doen te hebben, waarna een ruzie volgde, die eindigde met op staande voet ontslag voor de Griek. In overleg met de directeur, de heer J. Steen, kon C. vertrekken. Naar la ter bleek ging hij regelrecht naar huis, haalde een volledig geladen pistool (Czeska, kal. 6.35) en een sti letto, keerde terug naar De Witten burg, liep de keuken in, schudde wat handen en begon te schieten. In de keuken werkten drie man. De 23-jarige P. Simonis uit Den Haag had geluk: hij bukte zich toen C. op hem richtte. De chef-kok werd door drie schoten getroffen in de zij, en raakte zo ernstig gewond, dat hij kort daar op in het Bronovoziekenhuis te Den Haag is overleden. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Hij woon de aan het Hongarenburg in Den Haag. De hulp-kok kreeg een kogel in de hals en viel hevig bloedend op de grond. C. had vier schoten gelost, die alle doel troffen. Hij liep naar boven, kwam de directeur tegen, maar be dreigde hem niet, hoewel hij het nog met vijf patronen geladen pistool in de hand had. De directeur zette hem buiten de deur en alarmeerde de po litie. Deze legde een kordon rond het kasteel. C. werd op het fietspad langs de Rijksstraatweg aangehouden. Hij maakt een apatische indruk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1