Ratten van de Charitas' doorkruisen collectes Gerrie Mühren zet beter Ajax op 1-0 winst Blijven we Nieuwe NW-voorzitter wil vakbeweging sterker maken MALA-FIDE STICHTINGEN ACTIEVER DAN OOIT NW-bond neemt het op voor gastarbeiders A?- Striemend Johan Cruyff: „Ik heb lekker gespeeld..." Door DICK RINGLEVER Gevecht Clay nog onzeker Drs. Ter Heide verwacht geen loonpauze „Geen Portugese Navo-bases" r 9 ZATERDAG 31 OKTOBER 1970 Bert Mante: ratten van de charitas". AMSTERDAM Gerrit Müh ren heeft de sleutelwedstrijd te gen PSV voor Ajax gewonnen. Mühren was niet alleen de over al aanwezige speler op het mid denveld, hij maakte ook met een strak afstandsschot een rech te streep van meer dan 20 me ter naar de lage linkerhoek, waar Jan van Beveren veel te laat heenging het beslissende doel punt. De winnende treffer voor', daarover kan geen twijfel be staan, de beste ploeg. Het duel tussen de Europacupdeel nemers is niet de sensationele topper geworden die 52.000 toeschouwers verwachtten. Ajax was daarvoor niet geniaal genoeg ondanks de aanwezig heid van Cruyff gedurende de volle egentig minuten. PSV was daarvoor niet moedig genoeg. De Eindhovenaren begonnen zuiver verdedigend met Strik aan de voeten van Van Dijk, Vos vastgekleefd aan Cruyff, Munk Jensen als. schaduw van Keizer en Kemper in de buurt van Swart. Radovic en Van den Dun- gen bleven oog achter de hand als extra veiligheid. PSV rekende op snelle uitvallen en ieder van de ver dedigers heeft die taak proberen te vervullen. Het gat echter tussen de eigen muur en de open ruimte aan de andere kant van het veld was daar voor te groot. Door de verdedigende speelwijze van PSV werd het Ajax niet erg moeilijk gemaakt. De achterhoede, met Suurbier op de rechter- en de voortreffelijke Neeskens op de lin kerflank, kreeg alle gelegenheid zich rustig in te spelen op de uitvallen van PSV en de grillige wind, die de bal de meest merkwaardige wendin gen gaf. Ajax had bovendien de macht op het middenveld door Rijnders, Nees kens, en Mühren. ,Dat goede midden veld probeerde paniek te zaaien, maar slaagde er niet in te oogsten omdat de chaos in het Elndhovense strafschopgebied maai niet wilde ko men. De aanval van Ajax had aan kracht gewonnen. Alleen al door de simnele aanwezigheid van Cruvff. De „dreiging van „Johan" remde PSV, de aanwezigheid van Cruyff stopte ech ter ook Van Dijk af, die aan Ajax' aanvalskracht zeer weinig bijdroeg. In de eerste helft bleven de kansen voor PSV tot slechts een enkele be perkt, waaruit Schmidt Hansen de bal van afstand striemend over de lat AMSTERDAM Johan Cruyff, terug in de ploeg die hem in feite niet missen kan, vond na de wedstrijd tegen PSV dat hij lekker had gespeeld „lk was alleen nog niet snel genoeg. In de rust was de oxide plek weer een beetje gevoelig. Ik kon ook best merken dat ik lange tijd geen echte wedstrijden heb gespeeld, ik kan me niet herin neren ooit ha een wedstrijd zo moe te zijn geweest. Pas vanmiddag laat heb ik ge hoord dat ik zou meespelen. Ik heb het einde van de wedstrijd tenminste kunnen halen zon der prik." Cruyff, die maandag met Ajax meegaat naar Bazel, had er niet op gerekend dat de te genstanders enigszins voorzich tig met hem zouden ontsprin gen. Dat gebeurde ook niet, „maar", zei Cruyff, „Vos, die bijna aldoor bij me was, heeft niet alleen een goede, maar ook een fatsoenlijke wedstrijd ge speeld". joeg. Keizer en Mühren waren op passes van Cruyff en Rijnders veel gevaarlijker. Het goede schot kwam echter niet. Na rust ging PSV wat aanvallender spelen en trainer Linder injecteerde de aanval met De Vrindt en Hiddink. Dat echter had geen effect omdat in de slopende voorgaande periode het scherp er al bij de anderen was af gesleten. Juist op het moment waarop Ajax iets terug moest, sloeg de Am sterdamse ploeg toe. Minder door eigen verdiensten dan door fouten van PSV. Kemper kopte de bal uit een ongevaarlijke voorzet voor de voeten van "ühren, Van Beveren reageerde veel te laat op het af standsschot. Na die treffer trok Ajax zich enigs zins terug en ging spelen op de uit val. Het kreeg daardoor betere kan sen dan PSV in de hele wedstrijd. Keizer behandelde echter een voorzet van Krol (opgeschreven wegens spel bederf) niet nauwkeurig genoeg. In de voor-laatste minuut moest Mühren na een geweldige actie van Cruyff. die er weer bijna helemaal was, net iets te gehaast schieten. UTRECHT Dat ie altijd vaste prik: wanneer landelijke ac ties worden gehouden voor liefdadige doelen, storten zich ook de beunhazen op de markt van vrijgevigheid. De „ratten van de charitas" noemt Bert Mante, directeur van het landelijk collecte- bureau ^n Utrecht, de tallozen, die opererend onder fraaie dekmantels de argeloze het geld uit de zak kloppen. De dekmantel is meestal de Indrukwekkende naam van een stichting, die zich zegt te beijveren voor liefdadig werk, maar in feite niets 'anders doet dan de portemonnaie van de oprichters en colporteurs spekken. Zeker acht maal per dag krijgt Bert Mante, die deze week een lande lijke actie voert voor de geestelijk gehandicapten, alarmerende telefoon tjes van zijn mensen, die alwéér zo'n beunhazen-actie hebben gesignaleerd. Tijdens een gesprek in zijn kantoor aan Utrechts Hogendorpstraat komen er twee binnen. Eén uit Enschede, waar colporteurs leuren met repro ducties „ten bate van de gehandicap ten" en één uit Naaldwijk, waar pleisters blijken te worden ingezet voor de brave doelstellingen van de stichting-met-de-mooie-naam. Zijn directe reactie: politie bellen. „Ja. daar moet onmiddellijk kracht dadig een eind aan worden gemaakt. Schiet ze maar dood", voegt hij de inspecteur van dienst toe. En even later: „door al deze zaken, kom ik nauwelijks meer aan m'n werken toe. De hele dag gaat het zo door. En het droevige is, dat onze collecte er nadeel van ondervindt. Want wat krijgen onze collectanten te horen als ze aankloppen op een adres dat al eerder door zo'n malafide stichting is benaderd: goeie man, ik heb al gegeven, ze zijn al geweest. Kijk, zulke mensen betalen natuur lijk niet zo gauw voor een tweede keer. Voor ons betekent dat duidelijk een strop". Machteloos „Het ergste is", zegt hij, „dat we er zo weinig tegen kunnen doen. Eigen lijk staan we machteloos. Want a) die stichtingen opereren heel behoedzaam binnen de grenzen van de wet. Je kunt ze niet pakken. Waarom niet? Wel .omdat de meeste inderdaad een deel van hun opbrengst afstaan aan liefdadige doelen. En omdat nog steeds niet wettelijk is geregeld welk deel van de opbrengst dat moet zijn, volstaan ze meestal met een schijntje. Een bedragjebijvoorbeeld van een paar duizend gulden .Dat wordt na tuurlijk niet gegeven aan het bureau, dat de actie organiseert, maar aan een of ander particulier tehuis. Als ze dat eenmaal hebben gedaan, zitten ze goed en zijn ze juridisch niet te pak ken". In de praktijk blijkt dat trouwens toch ook al moeilijk omdat ze dik wijls pér maand van naam verande ren. Het oprichten van een stichting is in Nederland namelijk een zaak, die in een handomdraai is geregeld. Bert Mante: „Dat er in ons land vele tienduizenden stichtingen zijn, toont dat wel aan. Wil je een stich ting ter bevordering van naaktlopen in Staphorst of een stichting, die het kannibalisme op de Waddeneilanden wil bevordereh, wel, je stapt maar naar de notaris en voor 150 gulden is die stichting er. En als je het dan heel mooi wilt doen, laat je je regi streren bij het centraal stichtingsre- gister in Den Haag, dat ressorteert onder het ministerie van justitie en laat je je een nummer geven. Dat kan mooi als vlag dienen op het briefpa pier. Maar in werkelijkheid stelt het niets voor". Hoewel stichtingen met malafide doelstellingen niet hun boeken niet cijfers op tafel plegen te leggen, staat volgens Mante wel vast, dat ze dik geld verdienen. Winsten Officieel natuurlijk niet, want een stichting mag geen winst maken. Maar omdat salarissen onder kosten van de stichting vallen, kan daar on gelimiteerd mee gegoocheld worden. Er zijn gevallen bekend van zoge naamde directeuren, die - met vijf tot tienduizend gulden ni de Week naar huis gaan." Hoe groot die winsten kunnen zijn, illustreet Mante met een voorbeeld. „Neem nou een man, die ergens 10.000 zaklantaarns vandaan haalt voor een gulden per stuk. Dat kost hem dan tien mille. Voeg daarbij nog eens 5000 gulden kosten (telefoon, be zorging en andere zaken), dan is de man dus in totaal 15 mille kwijt.Maar nu komt hel: die zaklantaarns wor den verkocht voor 4,50 gulden, wat een pobrengst van 45 mille oplevert. Pure winst dus: 30 mille, vaak in een paar weken tijd. Wat doet zo'n nian dan? Hij zoekt fulks een instelling voor geestelijk gehandicapten, blin den. lammen of kreupelen, maakt 500 of 1000 gulden daaraan over en hij is gedekt". Mante geeft toe, dat niet helemaal onbekend is welke stichting bona- en welke mala-fide is. „Er is in Amster dam een Centraal Archief- en Inlich tingenbureau inzake het Collectewe zen. Daar heeft men een zwarte lijst aangelegd van stichtingen, die onbe trouwbaar zijn. Het vervelende is echter, dat die lijsten geheim zijn. Ze gaan alleen naar de politie en die afdelingen op de gemeentehuizen, waar men zich met de collectes be zighoudt. Een particulier krijgt er geen inzage in. Maar afgezien daar van: ook al wéét de politie, dat de stichting X niet betrouwbaar is, dan kan ze er vaak nog maar weinig aan doen. Want die stichting Xkan, als een nieuwe actie begint, wel haar naam in stichting Y hebben laten veranderen. En zoek dat dan maar eens snel uit". Toename De „ratten van de charitas": ze zijn deze herfst actiever dan ooit. Sinds zij hun campagnes zéven jaar terug startten (het idee werd ingevoerd door een Canadees zakenman, die er in eigen land al het nodige aan had verdiend) zijn zij elk jaar actiever geworden en is het aantal stichtingen snel toegenomen. Met dweilen, zeep. ansichtkaarten of handige attributen voor de huishouding stropen de col porteurs de straten af. Bellen aan met een traan in de stem om te wij zen op het liefdadige doel. De bona fide actiebureaus zien machteloos toe. Mante: „De enige manier om deze praktijken drastisch uit te bannen, is een nieuwe wet. Al was het mgar een wetje, waarin de verhouding tussen opbrengst en het deel, dat moet worden afgestaan, wordt vastgesteld. Maar zolang die regeling er niet is, kunnen we vrijwel niets doen". MIAMI Het is niet zeker dat de wedstrijd tussen ex-wereldkampioen boksen in de zwaargewichtklasse Cassius Clay en de Argentijn Oscar Bonavena (28), doorgang zal kunnen vinden op 8 december van dit jaar. Bonavena liep namelijk in Buenos Aires in een gevecht, dat hij wel won door interventie van de scheidsrech ter in de vierde ronde, tegen de Bra ziliaan Luis Faustino Pires een ern stige wond op onder zijn rechteroog. Het is daarom aan gerechte twijfel onderhevig dat de Argentijn op tijd voldoende fit zal zijn voor een duel met Cassius Clay. groep meer met eigen ontwikkelin gen. Het onderzoek geeft natuurlijk aanleiding tot interessante vragen als waar de confessionele stemmen zijn gebleven. De Vrije Universiteit en Tilburg en Nijmegen geven dan een aanwijzing in de richting van de progressieve linkse partijen, terwijl de VVD de trotse overwinnaar is aan de oude universiteiten. Belangrijker vraag is echter: Waarom zijn onze argumenten niet krachtig genoeg om te overtuigen? De persoon In de regeringsverklaring van a- pril 1967 is 'n vernieUving van ons staatkundig bestel aangekondigd. Het verlangen hiernaar zou volgens deze regeringsverklaring in brede kringen van ons volk leven. Maar van deze belangrijke ver nieuwing is niets terecht gekomen, doordat er te verschillend over werd gedacht. De belangen van de poli tieke partijen, die uiteraard het eerst aan zichzelf denken, waren te tegenstrijdig. Na dan 3Vi jaar wachten op de beloofde vernieuwing, werden deze week plotseling twee wetsontwerpen bij de griffie van de Tweede Kamer gedeponeerd. Maar ze kwamen niet van de regering. De fracties in de Kamer namen zelf het initiatief. Om eens te kijken wat het zou worden. En om wat vuurwerk aan te dragen voor de komende verkie zingsstrijd. Idealisme TLJET overgrote deel van de KVP-fraktie stelt een verhoging van de kiesdrempel voor tot drie ze tels om de versplintering van het Parlement tegen te gaan en de oppo sitiepartijen willen de kabinetsfor mateur (die premier wordt) recht streeks laten kiezen en 'n distric tenstelsel invoeren. De bedoeling van deze voorstellen is de kiezers directer bij bestuur en beleid te be trekken. Nu is 't onderhand wel tot ieder een in de Tweede Kamer doorge drongen, dat het parlementaire stel sel en onze democratie niet zo goed functioneren. Maar de meningen lo pen uiteen over de vraag, hoe de zaak weer gezond te maken. Wij zullen liet doen met de kracht van onze argumenten, roepen de idealisten. Dat doen wij ook, is het antwoord van de in de eerste plaats praktisch ingestelden, maar er is toch geen bezwaar tegen, dat je bo vendien een duw in de goede rich ting geeft door het stelsel te veran deren. Het gaat om belangrijke din gen. Liquidatie? "T)E idealisten zijn vooral te vin- u den bij de KVP, ARP en CHU. Dat is niet zo verwonderlijk. De confessionele partijen leven volgens overtuiging en hebben héél wat te overtuigen. Met kracht van argu menten. Bijvoorbeeld in de studen tenwereld. Daar zijn de christelijke partijen volgens een diepgaand onderzoek van het bureau Veldkamp zo goed als geliauideerd. Alleen wist de KVP zich in Nijmegen, Tilburg, Wagenin- gen en Eindhoven nog enigszins' te handhaven. Er is voor de leiding van deze partijen haast reden om in paniek te raken. Als het goed is, moet na de uitslag van dit onderzoek uitdrukkelijk de vraag aan de orde worden gesteld: Hoe lang bestaan we nog als grote en middelgrote partij? Want de stu dentenwereld is geen geïsoleerde Ga je gang maar. Neem bijvoor beeld de leden van het Nationaal Evangelisch Verband. Het GPV heeft de boot voor een nauwere sa menwerking afgehouden en zal pas in 1972 weer praten over een moge lijk ineenschuiven van kandidaten lijsten van het NEV en GPV. Na zo'n houding zou ik teleurge steld verder gaan. Zo niet de NEV- ers: zij hebben een grenzeloze waar dering voor Jongeling. Over de doelstellingen van het NEV schrijft dr. P. Siebesma in „Staat en Evangelie": Met een woordspeling op de naam van het Tweede-Kamerlid, de heer Jonge ling, zouden wij de doelstelling ook aldus kunnen omschrijven: Een zo groot mogelijk aantal „jongelingen" in Eerste Kamer, Tweede Kamer, Provinciale Staten en Openbare Li chamen." Hier is dus de persoon die krachtig overtuigt. Ja, ga je gang maar. Maandag avond in Rotterdam een drukbe zochte verkiezingsvergadering van de ARP. De deftige zaal, die beter geschikt is voor de jaarvergadering van de broederschap van notarissen dan voor een politieke bijeenkomst, vol met mannen, die niet zo erg overtuigd behoeven te worden. Het zijn kritische, maar trouwe stem mers, die het contact met de voor mannen op prijs stellen. Er zijn er ook, die alles niet zo vanzelfsprekend vinden. Wat zien déze bezoekers? Een binnentredend bestuur, datals een kerkeraad (ds) Biesheuvel begeleidt. In de pauze verdwijnt de optocht weer naar de zijkamer om na het kopje koffie nogmaals een opvallende entree te maken. Alles werkt mee om de afstand tussen spreker en zaal zo groot mo gelijk te maken. Toch kwam de „oppositie". Onder ave rp: het vooral in Rotterdam ac tuele abortus-probleem. Je ziet Bies heuvel bij zo'n debat er beter in ko men. Het gesprek werd echter nauwe lijks mogelijk. Voor in de zaal begon men, omdat het*al bijna half elf was geworden, hinderlijk te klappen Men wilde naar huis.... Geen begrip T7TJK, wanneer je als jonge moeder een oppas voor je kindje weet te versieren en naar Atlanta gaat omdat je je toch interesseert voor de ARP, dan is het heel erg weggeklapt te worden door in je ogai geestelijk en maatschappelijk gearriveerden. De klappen moet je dan midden in je gezicht voelen. Alle eer voor voorzitter H. A Brokking. Hij vroeg de adressen van de „oppositie" om het gesprek te kunnen voortzetten. De kracht van de overtuiging. Ga je gang. In de studentenwereld wor den de klanken niet meer verstaan De uitzending is op de verkeerd^ golflengte. Wel klinkt nog mogelijk de echo van het geklap. Probeer hei maar. De politici van de confessione le partijen hebben de sneller wor dende stroom tegen van de ontkers tening. We moeten ze op z'n minst moed inspreken... Ruimte De discussie over de abortus vindt een goede basis in de nota over ze delijkheidsvraagstukken, die door een commissie van de ARP is uitge bracht. De nota, die ook gepubliceerd wordt in Nederlandse Gedachten, is eerst in een oplage van 2.500 ge drukt. Od de titeloagina staat „Not" met betrekking tot Redelijkheids vraagstukken". Dat moet dan een omgekeerde Freudiaanse vergissing zijn. Overigens, de nota is zeer redelijk De commissie ontdekte temeer met welke geweldige problemen we hier te maken hebben. De met eerbied geschreven inleiding is hiervan doordrongen. Wellicht komt de nota hier en daar als een ontploffend bommetje aan. Maar het is belangrijk te letten op de uitgangspunten. Dan worden ook de geschillen op dit terrein met de WD en PvdA duidelijk. Verkwikkend is de ruimte, die de commissie laat, ook voor de dis cussie. Deze ruimte is vaak gemis' In zo'n ruimte kunnen de argu menten weer kracht krijgen. Ove- en weer. BERT DE JON<~ (Van onze soc.-econ. redactie) DEN AAG H— Drs. H. ter Heide, toekomstig voorzitter van het NVV, verwacht dat er vol gend jaar geen loonpauze zal komen. Om drie redenen, nl. dat de gezamenlijke industriële werkgeversorganisaties zich te gen zo'n maatregel hebben uit gesproken, dat de drie vakcen trales er zéér sterk tegen zijn en dat over vier maanden alge mene verkiezingen worden ge houden. „ais we de. loonstijging volgend jaar te sterk beperken, komen we aan het eind van het jaar in precies de zelfde situatie als nu en daar voel ik helemaal niks voor", zei de 42-jarige NVV-besluurder gisteren in zijn eer ste ontmoeting met de pers sinds be kend werd dat hij unaniem is voor gedragen voor de opvolging van de heer A. H. Kloos, die na ruim vijf jaar NVV-top voorzitter wordt van de VARA. Zingen met CNV" Drie kwartier te laat in Nieuw spoort door parkeermoeilijkheden. Een rustig en bezadigd man, zeker van zichzelf, bekwaam econoom (ge schoold aan de Vrije Universiteit), spreekt zakelijk en to the point, zon der omhaal van woorden en met min der emoties dan zijn huidige baas. ,{Maar ik kan BBk we) boos worden, hoor. Ik kan het alleen minder goed spelen dan Kloos; wel word ik vaker dan hij écht boos"... Harry ter Heide, nu nog belast met de algemene economische politiek van het NVV en met EEG-problemen, straks leider van nederlands grootste vakcentrale (ruim 570.000 leden) en als zodanig een invloedrijk man in liet nationale sociaal-economische ge beuren. Ter Heide is „christelijk rood" of „rood christelijk" (het verschil is nooit helemaal duidelijk), hervormd en lid van de sociale commissie van de Raad van Kerken, maar niettemin overtuigd NVV-er. „Ik vind het niet nodig, dat er drie vakcentrales voor dezelfde doeleinden strijden. Er kan in één vakcentrale plaats zijn voor alle levensbeschouwingen. Toch vind ik het wel aardig op het CNV-congres hun gezangen mee te kunnen zin gen".... Terug naar de loonpolitiek, waar van niemand nog weet hoe het vol- DRS. TER HEIDE gend jaar zal gaan. Drs. Ter Heide: „Ik vind die loonpauze, die de rege ring wil en waarover de SER vol gende maand moet adviseren, hele maal niet nodig. De reële loonstijging is dit jaar als gevolg van de 400 gul den weliswaar opgelopen tot 5 a 6 procent, maar degenen, die daarover zoveel drukte maken, vergeten dat de reële inkomensverbetering vorig jaar praktisch nul procent was. Als we beide jaren samen voegen hebben we een redelijk gemiddelde". Wat dan volgend jaar mogelijk en redelijk zou zijn? Daarover wilde de heer Ter Heide zich niet uitlaten, temeer omdat dat ter beoordeling van de vakbonden is. „Maar als we zien dat in West-Duits- land een metaalcontract is afgesloten met een globale loonstijging van 12 procent, die in de verschillende ge bieden nog wel hoger zal worden, en als we beseffen hoezeer wij econo misch op dat land zijn georiënteerd, dan moet het duidelijk zijn dat we hier niet tot een te grote beperking kunnen overgaan. Anders komen we heel gauw wéér in het schuitje van de spanningen te zitten. Bovendien: het is primair de taak van de werkgevers om te sterke loonstijgingen tegen te gaan, de vak beweging heeft van nature een ande re taak. Gevraagd naar wat hij de belang rijkste doeleinden van zijn toekom stig beleid als NVV-voorzitter ziet, noemt drs. Ter Heide twee punten: de vakbeweging sterker maken door krachtig te streven naar grote een heid en versterking van de positie der werknemers binnen de onderne ming. Samenwerking Het liefst zou de heer Ter Heide één vakcentrale gevormd zien, omdat „je nu met drie kusjbare apparaten zit te werken aan een heleboel dingen die je alle drie wilt bereiken en waardoor je aan een heleboel anere dingen, die je alle drie ook graag wilt, niet toekomt". De toekomstige NW-voorzitter be seft echter, dat dit onder de huidige omstandigheden niet te bereiken is en hij voelt er daarom thans het meest voor te streven naar een federatie (een soort versterking van het huidi ge overlegorgaan) met een democra tische en effectieve besluitvorming. En over de positie van de werkne mer binnen de onderneming: „De on dernemer is nu eigenlijk alleen nog maar gebonden aan de arbeidsvoor waarden, de cao, maar voor de rest heeft hij de handen volkomen vrij. Daarmee bevindt Nederland zich in een unieke positie, hebben we ver gelijken met zeer veel andere landen een duidelijke achterstand. Op nationaal niveau hebben we het evenwicht aardig bereikt, binnen de onderneming nog niet en dat is in strijd met de ontwikkeling dat de ar beid in het produktieproces een steeds gewichtiger factor wordt. Dit betekent niet, dat we nu op revolu tionaire wijze een soort arbeiders zelfbestuur moeten realiseren, maar in die richting moeten toch wel stap pen gedaan worden". Drie jaar Drs. Ter Heide vertelt, dat zijn arts hem heeft aanbevolen de nieujye functie niet langer dan drie jaar' te vervullen. „Het is inderdaad geen lichte baan. Wie zegt „dat knap ik wel even op" is bij voorbaat onge schikt." Maar in de NW-top wordt al ge zocht naar een verlichting van de taak door delegatie. Drs. Ter heide: „Er zijn bijvoorbeeld heel veel repre sentatieve taken, die evengoed door anderen kunnen worden verricht. En ik zal me maar niet beschikbaar stel len voor een ufnetie in de Staten-Ge- neraal. Dat scheelt ook UTRECHT De NVV-be- stuurdersbond in Den Bosch noemt het onverantwoordelijk gastarbeiders aan te trekken, wanneer zij niet op een mens waardige wijze kunnen worden ondergebracht. In een rapport naar aanleiding van een onder zoek in een aantal vreemdelin genpensions in Den Bosch en omgeving heeft de bestuurders- bond alarm geslagen, zo bliikt uit „De Vakbeweging" het offi cieel orgaan van het NVV. Behuizing van gastarbeiders (er werken in Den Bosch en omgeving zo'n 1200 buitenlandse arbeiders) wordt ronduit slecht genoemd. Pen sions worden volgepropt met het ge volg dat de hygiënische toestanden ten hemel schreiend zijn. Hier ep daar bleek de elektrische installatie zo rot, 4 dat van een levensgevaarlijke toe- stand moet worden gesproken. De sa nitaire voorzieningen noemt de Bos sche afdeling van het NW ronduit schandalig. In een huis met 23 gasten, die elk 17,50 per week betalen (per jaar 20.930) 3s het schoonhouden ear zaak voor de bewoners. Na klachten en de eis althans enkele sanitaire voorzieningen te repareren en schoon te maken, verscheen op 7 oktober «de politie die de passen van de bewoners meenam. Een ander pand (52 personen, die maandelijks samen ƒ4240 huur op brengen) zou heel geschikt zijn voor dit doel. als het fatsoenlijk werd on derhouden. Het wemelt er nu van de gasten die geen huur betalen: dikke ratten. DEN HAAG De regering is er van ovestuigd dat indien Portugal zijn bases in de overzeese gebiedsde len aan de Navo zou aanbieden, de verdragsorganisatie een dergelijk aanbod niet in overweging zou ne men. De Portugese regering heeft echter geen pfficieel aanbod van deze strek king gedaan. Minister Luns heeft dit vrijdag geantwoord op de schrifte lijke vragen van de CH-Kamerleden mr. C. Bos en drs. A. de Boo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9