Wilde handel op goudmarkt Bankovervallen vier jaar geëist ,Schoolonrijpe kinderen in aparte klas Ir. Philips: F.400 duidt op gevaarlijke tendens Amro-bank in zee met drie Europese banken Financieel weekoverzicht Allende stelde kabinet samen Meer betalen voor pedicure en autorijlessen RING In Engeland meer gevallen van abortus 1970 7 Tussen kleuter- en basisonderwijs (Van onze onderwijsredacteur) NIJMEGEN De kleuterschool en de lagere school hebben zich aparl ontwikkeld en daardoor ook van elkaar af ontwikkeld. De meeste kinderen komen toch wel over de drempel tussen de twee scholen heen. Maar 10 a 11 procent redden het niet: zij blij ven in de eerste klas zitten. Bij die slechte start kunnen intelligentietekorten en leerstoor nissen een rol spelen, het kan^ook een kwestie van onvoldoende schoolrijpheid zijn. Dr. J. J. Dumont, lector en dr. J. F. W. Kok, wetenschappelijk mede werker, noemen als kenmerk van „schoolonrijpheid" dat de kinderen impulsief zijn, luidruchtig, zich moeilijk concentrerend en weinig leergierig. Voor dat wat vanzelf trekt, _hebben ze teveel aandacht, maar ze kunnen hun aandacht niet bepalen bij wat zou moeten trek ken. De kleuterjaren vormen een bloeitijd van spel en .imitatie, maar bij deze kinderen is het alsof alles wat ze meegemaakt hebben langs hen heen gegleden is. Het denken verloopt ongeordend en zo ook het taalgebruik. De lage re school haalt de hele wereld bin nen de klas en biedt ze geordend, stukje bij beetje aan. Dit vereist van de leerling een abstract, logisch denken. Een ander kenmerk is dat deze kinderen weinig sociaal zijn inge steld; ze kómen bijvoorbeeld nau welijks tot groepsspelen. Aan on derlinge vergelijking van prestaties die in het schoolleven nu eenmaal een grote rol speelt, doen schoolon- ri.ipe kinderen op een opvallende wijze niet mee. Er is een merk waardig gebrek aan de spontane drang alles te doen om groot te worden. Veroordeeld Wat kan voor deze kinderen ge daan worden.: nog maar een jaartje op de kleuterschoöl laten? Dat is vaak de enige „oplossing", maar het (toch normaal intelligente) kind zal niet begrijpen waarom de andere kinderen wel naar de lagere school gaan. Gevolg: ontmoediging en te leurstelling. Doubleren in de eerste klas? Men helpt een kind niet door het nog eens alles të laten doen wat het fout gedaan heeft zonder te voorko men dat het wéér fouten maakt. De zifctenblijver begrijpt dat hij heeft gefaald en dat komt z'n hou ding niet ten goede, maar in het zittenblijven veroordeelt de school zichzelf als pedagogisch instituut, zeker bij een kind met leermoei lijkheden. Die moeilijkheden raakt het kind niet kwijt wanneer men het nog eens gaat helpen op de ma nier waarop het niet geholpen bleek te kunnen worden! Vaak zegt het onderwijs: „Geef ons maar kleinere klassen; dan vangen we die kinderen wel op". Niet alleen voor de eerste klas, maar voor heel het onderwijs zijn kleinere klassen noodzakelijk, aldus Dumont en Kok. Elk kind kan dan meer aandacht krijgen maar, voegt men eraan toe, dat is toch nog iets anders dan specifieke, op de problematiek toegespitste hulp. De auteurs zien individualisering niet als ideaal voor de hulp aan moeilijklerende kinderen, die juist veel baat kunnen vinden bij groepsonderwij s. Langzame rijpers Verandèring van de leerplicht zou het probleem alleen maar ver schuiven. Een radicale aanpak lijkt; het zittenblijven helemaal af schaffen, maar daarbij gaat het eigenlijk om het afschaffen vah het overgaan. En dat betekent dat men in een heel complex van wenselijke maatregelen terecht komt: doorbre king van het klassikale stelsel, in voering van groepsonderwijs, nieu we opleiding van leerkrachten enz. Gaat men de eerste twee klassen samenvoegen, dan zal dit voor vele „langzame rijpers" voordelen heb ben, maar bij kinderen met vroeg tijdige leermoeilijkheden is zo'n ge specialiseerde aanpak nodig dat zij van zo'n samenvoeging niet veel zouden profiteren. Een samengaan van kleuterschool en lagere school (de lagere school houdt iets van de speelklas, de kleuterschool krijgt iets van de leerklas) heeft ook duidelijk voor delen. Deze oplossing, in Den Haag uitgeprobeerd, is echter afhankelijk van personele en materiële facto ren, waarbij ook weer vragen rij zen. Het verslag vermeldt verder de strijdvraag van het leren lezen op de kleuterschool. Als men er maar geen doctrine van maakt (men moet het kind er niet aan laten beginnen voor het w.l) kan vroeg leren lezen een belangrijke stimulans voor de ontwikkeling werden. Maar ook dit zal dc schoolrijpheidsproblemen niet oplossen vanwege de speciale aanoak die bij de leermoeilijkheden nodig is. Ook is er de mogelijkheid van de speelleerklas: de sfeer van de kleu terschool aanhouden en pas gelei delijk vervangen d'oor de meer schoolse discipline. Een lofwaardige poging om iets aan het probleem te doen, maar het nadeel is dat men een „klas" houdt. Voor de kinderen die het niet nodig hebben of d'p iets anders nodig hebben, is dit geen oplossing. Duits voorbeeld Geen van deze (negen) mogelijk heden i9 dus ideaal. Het stuk van Dumont en Kok ("Curriculum Schoolrijpheid"; uitg. Malmberg, Den Bosch) behandelt ten slotte de „overgangsklas", een Duitse aanpak van het vraagstuk van de schoolon- rijpe kinderen. In tegenstelling tot de andere genoemde maatregelen gaat het hief om een aparte klas naast de andere gewone eerste klassen. Het is een klas tssen de kleuterschool en de lagere school. Overgangsklas Uit een samenwerking van de af delingen Orthopedagogiek en Ont wikkelingspsychologie van de Nij meegse universiteit is enkele jaren geleden het plan voor een Neder landse proef met een dergelijke klas geboren. In september 1968 werd in Nijmegen gestart met een overgangsklas van 22 schoolonrijpe kinderen; opgegeven door kleuter leidsters na overleg met de ouders. Het bleek mogelijk via een spe ciaal programma, dat voortdurend is bijgesteld, deze kinderen niet al leen tot schoolrijpheid en leergie righeid te brengen, maar ook te voorkomen dat zij allerlei leermoei lijkheden zouden krijgen die een normale start in het gewone basis onderwijs voor hen zou hebben meegebracht. De kinderen waren na een jaar geconcentreerd op het werk en sociaal ingesteld in de groep. Als nadelen worden genoemd dat de kinderen in korte tijd tweemaal van, schoolmilieu moeten verande ren; dat ze een grote afstand moes ten afleggen naar de overgangklas en dat ze na dat tussenjaar op ver schillende klassikale scholen ko men, die de kinderen in de 1ste of in de 2de klas willen laten begin nen ongeacht de vraag hoever ze nu precies gevorderd zijn. Een en ander nam echter niet weg dat men het de moeite waard vond de proef voort te zetten. In het schooljaar '69/'70 is de over gangsklas door 20 leerlingen be zocht en thans draaien er vijf over gangsklassen in Nijmegen en Groesbeek. Het boek van Dumont en Kok doet verslag van deze onderneming met een zeer gedetailleerd overzicht van de observaties bij het schoolon rijpe kind en het behandelingspro gramma. In een tweede deel van deze uitgave zal te zijner tijd de verdere doorwerking van het expe riment beschreven worden. Er zijn kinderen die de lagere school goed kunnen doorlopen, maar in het begin leermoeilijkhe den hebben. In die gevallen is het de drempel tussen kleuter- en basisonderwijs, die een probleem schept. Ons schoolsysteem is niet meer dan een bepaalde constructie die op onderwijskundige gronderi veranderd moet kunnen worden. Aldus de Nijmeegse pedagogen Dumont en Kok in hun verslag van een experiment met „overgangs klassen" waarmee zij in 1968 be gonnen zjn. AMSTERDAM In Wallstreet leeft men in afwachting van de Cangresverkiezingen, die het be gin van de volgende week gehou den worden. Op de Amsterdam se beurs konden alleen sommige fusie7aandelen een goede koers winst behalen, maar verder was de handel weinig interessant te noemen. Unilever komt 4 novem ber met kwartaalcijfers en is op de emissiemarkt verschenen met 8 procent vijfjarige obligaties tot een bedrag van f 75 miljoen. De grote fusie, welke in de papier branche op stapel staat, heeft tot dus ver voor de betrokkenen aandeelhou ders slechts koersverliezen 'opgele verd. De grootste fabrikant van kran tenpapier in Nederland, Van Gelder Zonen, wil tot een algehele fusie ko men met de, grootste fabrikant in Europa van gesteken papier. Kon. Ned. Papierfabriek in Maastricht. Verder wordt de grootste afnemer van de Kanepé, zoals de fabriek in Maastricht in beurstermen wordt ge noemd, Proost Brandt, eeii papier- groothandel, bij de fusiebesprekingen betrokken. Komt het inderdaad tot een samengaan, dan ontstaat een con cern, waarbij ruim 10.000 werkne mers betrokken zijn, met een jaar lijkse, omzet van meer dan 800 mil joen gulden. Het is wel duidelijk, dat de proble matiek in de papierbranche, een overproduktie en daardoor scherpe concurrentie internationaal, de be trokken bedrijven naar elkaar toe brengt, waarbij de vraag gesteld kan worden, waarom de fusiebesprekin gen nog niet breder worden opgezet met andere concerns, als Bührmann-Tetterode, V.R.G.-papier en Gelderland-Tielens. Het fusiefront vetoont overigens geen statisch beeld, want de aavid. Lips G-ispen ■prongen van 258 op 305 pet., terwijl Gazelle een sprong maakte van 155 naar 209 pet. Eerstgenoemde onderneming heeft een bod ontvangen op de aandelen, dat uitkomt op 310 pet. Hier is het Brits concern Chubb Son, in de zelfde branche van Lips werkzaam, de bieder. Bij Gazelle is ook een En gelse onderneming betrokken en wel Raleigh, die fietsen onder de merken Raleigh, BSA en Triumph op de Ne derlandse markt brengt. Men dient de penetratie van Britse concerns in Ned. ondernemingen te zien in het licht van de eventuele toetreding van Engeland tot de E.E.G. Verder kan van het fusiefront nog gemeld ;orden, dat de financierings mij De Auto Financier te Groningen tegen 180 pet. door het verzekerings concern AGO wordt overgenomen, terwijl Droste Ringers heeft gekocht Het bod op de pref. aand. Gerzon te gen 125 pet. kan niet gehonoreerd worden, omdat volgens de regels der fusiecode, de banken geen bemidde ling mogen verlenen bij het effectueren van een bod, als de code overtreden is, hetgeen in de zaak Centrum Bank-Gerzon het geval was. Via het achterdeurtje van aankopen van stukken op de beurs tegen 125 pet., komt de Centrum Bank toch wel aan zijn trekken. Hier is een "lek" in de fusiecode, dat verbeterd moet wor den. Op de vrije goudmarkt is de laatste weken een wilde handel geweest, welke thans wat kalmer is geworden. De goudprijs in Londen en Zurich bewoog zich op een recordniveau. De oorzaak van deze sterk gestegen vraag naar het geel metaal wordt vooral gezocht in de monetaire onze kerheid. die internationaal aanwezig is. Reeds wordt gesproken over de mo gelijkheid, dat sommige Europese va luta's als de Duitse mark, de Ned. gulden, maar ook de Japanse yen, een opwaardering ouden krijgen tegeno ver de Amerikaanse dollar. Ditzou opwaardering zouden krijgen tegeno ver de Amerikaanse dollar. Dit zou eigenlijk neerkomen op een waarde vermindering van de dollar. Opmerkelijk is het overigens, dat ook de zilverprijs verder aangetrok ken is,t erwijl dit metaal toch niet de basis van het vigerend monetair stelsel vormt. Hier is industriële vraag en oppotting aan de orde. Deze factoren mag men ook bij het goud niet uitschakelen. De vraag naar het geolmetaal door kopers uit het Mid den-Oosten, (oliesjeiks?) zou hiervoor een aanwijzing kunnen zijn. Het is overigens duidelijk, dat de speculatie op een wijziging in de onderlinge pa riteiten van belangrijke valuta's de belangrijkste rol in de stijging der goudprijs betekent. Van de internationale aandelen hield Kon. Olie zich het beste. Dit fonds was vorige week op 153.50 ge noteerd, gisteren op ƒ153.40. Philips lag deze week opnieuw wat zwakker in de markt, vooral door het wegval len van de buitenlandse vraag. (On getwijfeld speelt daarbij een rol de lagere winst, welke gemeld werd door Pye Holding en North American Phi lips, van welk laatste concern de winst per aandeel van 0.59 in het 3e kw. 1969 op 0.29 in hetzelfde kwar taal van dit jaar kwam. Philips Der koers van Philips kwam deze week van ƒ61.20 op ƒ60.30. Kon. Hoogovens kwam met een goede Ifvvartaalstaat voor de dag, daar de winst met ruim 20 procent bleek ge stegen te zijn. Toch reageerde de beurs ongunstig op de resultaten, om dat de winstmarges verminderden en wel van 16.4 pet. van de omzet tot 14.4 pet. Gezien de verminderde hoogconjunctuur in de staalindustrie, is niet te verwachten, dat het laatste kwartaal 1970 voor de beurs opwek kende berichten zal opleveren. De koers van eert. Hoogovens kwam van 85.20 op 81.60. Hoogovens geeft ƒ50 miljoen 8 pet 5-jarige notes tqgen 991/» pet uit, maar dq inschrijving kan niet ge schieden door ingezetenen in Neder land. Dit is wel het geval bij de uit gifte van 75 miljoen 8 pet. 5-jarige obligaties Unilever, welke tegen een koers van 100 pet. op 5 november a.s. wordt gelanceerd. Er zal ongetwijfeld veel belangstelling voor deze kortlo pende lening bestaan, met name van buitenlandse zijde. Op de lokale afdelingen van de beurs, overheerste het fusienieuws, maar er werden daarnaast ook tegen vallers verwerkt. Scholten-Carton kwam met het teleurstellend bericht, dat het dividend over 1969/70 (v.j. 12 pet.) gepasseerd wordt, daar met ver lies gewerkt is. Terwijl de omzet met 20 procent toenam, werd onvoldoende verdiend om de hogere kosten op te vangen. De koers van dit fonds zakte deze week van 190 tot 165 pet. Textiel De tegenvallende resultaten bij Proost Brandt, alsmede van de pa pierfabriek Gelderland-Tielens heb ben tot koersverliezen van de betrok ken aandelen en van Bührmann-Tetterode geleid. Nijver- dal-Ten Cate meldde, dat de voort gaande snelle stijging van de exploi tatiekosten, vooral veroorzaakt door de loonintwikkeling, noodzaakt tot een reorganistie van de weverijen, waarom besloten is twee weverijen samen te voegen, nl. die van Olden- zaal en Borne. Dit bericht laat het licht weer eens vallen op de moeilijke positie van de textiel-industrie. Ook in dpze, bedrijf stak moest desondanks de ƒ400 dér recente loonexplosie worden gehono reerd. Ook door de .KN.T.U., welker aandelen slechts 29 pet. noteren en welk bedrijf al jaren zware verliezen lijdt. Hier zaagt men de wankele tak af, waarop men nog zit. Hier klopt „iets" niet, dunkt ons. Holland Amerika Lijn lag zwakker in de markt, nu een minder resultaat over 1970 gemeld is. Ook Van Omme ren kwam wat lager op 293 pet AMSTERDAM „Ik heb nog nooit zo'n lakonieke bankover valler meegemaakt", zei de offi cier van justitie van de Amster damse rechtbank gisteren over' de 40-jarige verwarmingstechni cus Jan O. B. uit Baarn. Hij eiste vier jaar gevangenisstraf I met aftrek tegen, die -zeven gewa pende bankovervallen had gepleegd SANTIAGO De nieuw gekozen president van Chili, Salvador Allen de, heeft vrijdag de samenstelling van zijn regering bekend gemaakt, drie van de uit vijftien leden be staande regering zijn lid van de com munistische partij. Vier andere mi nisters behoden tot de socialistische partij waartoe de president zelf be hoort. De andere ministerszetels gaan naar de léden van de overige linkse groeperingen die samen het volks front vormen dat Allende heeft on dersteund. Allende zal dinsdag wor den geïnstalleerd. Het zal de eerste keer zijn in bijna 25 jaar dat communisten deel uitma ken van de Chileense regering. De sleutelpositie van minister van bin nenlandse zaken is toevertrouwd aan Jose Toha, een lid van de socialistis che partij en vertrouwensman van Allende. De drie communisten zijn respectievelijk minister van arbeid, minister van financiën en minister van openbare werken. DEN HAAG De tarieven van pedicures mogen met 7V2 pet worden verhoogd, die van autorijscholen met 50 cent per uur en die voor onder houd en reparatie van auto's met 65 cent per uur. De minister van economische za ken acht tariefsverhogingen in deze arbeidsintensieve branches gerecht vaardigd door de opgetreden stijging van lonen en andere exploitatiekos ten. Bouwverenigingen vormen federatie UTRECHT De Nederlandse ver eniging van woningcorporaties, Kat holiek Instituut Volkshuisvesting (KIV) en het Verbond van Christe lijke Woningbouwverenigingen en Stichtingen in Nederland hebben vrijdag fci Arnhem besloten tot sa menwerking in fedèratief verband. De samenwerking krijgt gestalte in twee organen, een gezamenlijke be- zinningsorganisatie en een nieuwe stichting waarin het werkapparaat van het KIV wordt ondergebracht. Teixeira de Mattos gaat liquideren AMSTERDAM Op verzoek van de bewindvoerders is het uitstel van betaling van het bankiershuis Teixeira de Mattos, de Forumbank en Dunlop en Co. ingetrokken. De drie banken zullen nu gaan liquideren. De verdere afwikkeling wacht op afloop van een proces tussen de gebr. Teixeira de Mattos en de NV Cultuur maatschappij Aurora, die erkenning van 24 vorderingen van in totaal 5,25 miljoen heeft geëist. Nadat deze vorderingen door de rechtbank in Amsterdam waren afgewezen is Aurora in beroep gegaan. met een totale buit van ruim'25 mille waarvan er drie ten laste waren gelegd. „De man is volstrekt niet onder de indruk. Hij beschouwt zich als een sóórt Robin Hood, een gcntleman- bankovervaller," aldus de officier. Toen B. op de avond van de 28ste mei een overval wilde plegen op het kantoor van de raiffeisenbank in 's Graveland werd hij door twee cliën ten, die ter weerszijde van hem aan de balie stonden bespr;ngen en gear resteerd. Citroen Buiten stond een in Utrecht van een predikant gestolen auto klaar om te vluchten Het was een Citroën id. „anders kan het natuurlijk niet," zo merkte de president van de recht bank, op ove rhet type auto dat vaak gebruikt wordt bij bankovervallen. De al eerder veroordeelde ver dachte had zijn eerste drie mislukte bankovervallen in april 1968 in Bus- sum gepleegd, waarbij hij een plastic pistooltje had gebruikt om het perso neel te bedreigen. Bij de andere over vallen had hij een Tsjechisch pistool bij zich voor dit doel. Nadrukkelijk stelde B. dat het nooit de bedoeling is geweest om te schieten. De verdachte was voor hij in 1968 de die bankovervallen had gepleegd vier jaar tevoren failliet gegaan. Te kort aan geld was zijn motief voor deze overvallen geweest. Dit jaar had hij in Blokzijl voor25.000 gulden aan huis gekocht en het vlott enog niet zo erg met de verkoop van zijn huis in Baarn. De raadsman, mr. Groen uit Utrecht, zei dat B. door bankoverval len geprobeerd had om op de meest onschadelijke wijze aan geld te ko men. In deze overvallen was volgens pleiter weinig terug te vinden van de echte gangster. Het beeld was meer dat van een nerveuze kat die om de prooi draait. De Zilveren Molenprijs, die jaarlijks wordt uitgereikt door liet Hout- voorlichtingsinstituut te Amsterdam, is ditmaal toegekend aan de heer L. van Veen, een 78-jarige houtbe werker. EINDHOVEN „Ik vind die f 400 een ontwikkeling, die een groot gevaar voor de Nederland- De oudste zuster van Prins Claus, Sigrid Jencquel op de foto samen met de chef speciale diensten van de KLM, de heer Tergaar is gis teren voor een privébezoek op Schiphol aangekomen. AMSTERDAM De Amsterdam- Rotterdam Bank NV, de Deutsche Bank AG, de Midland Bank Ltd en de Societé Geperale de Banque SA hebben vrijdag de oprichting bekend gemaakt van European Banks' Inter national Company SA (EBIC) geves tigd te Brussel. Het kapitaal van de nieuwe maat schappij is 100 miljoen Belgische francs (twee miljoen dollar). Aandeel- auto-inziltmden bnmcl gas bibmak ongevallen reis storm ziektekosten om zéker te zijn 1 vraag uw assurantieman inlichtingen Rijnmond-verzekeringen of i wend u rechtstreekstot vcrzcküriiiQsmaatsekappij Vpmetfijkwil sa r'dat.3 tel 018-25133* houders zijn de vier bovengenoemde particuliere instellingen. Het doel van de nieuwe NV is de coördinatie en bevordering van de gezamenlijke activiteiten en belangen van de vier deelnemende banken: hr-' gemeenschapnelijk verlenen van faci liteiten ten behoeve van de interna tionale handel en industrie, het tot stand brengen van nieuwe j%lnt ven tures en buitenlandse vertegenwoor digingen, alsmede het bevorderen van verdere samenwerking terwille van een snellere en meer efficiënte dienstverlening aan relaties, in het bijzonder aan multi-nationale onder nemingen. De vier banken zijn alle toonaange vende financiële instellingen in hun land van vestiging. Zij hebben een gezamelijk balanstotaal van 25 mil jard dollar en circa 6000 kantoren in Europa. In totaal zijn 80,000 mede werkers in dienst. In de raad van commissarissen van EBIC Hebben zitting de heren dr. .J j R. M. van den Brink en dr. C. F. I Karsten (Amro Bank), F H. Ulrich en j W. Guth (Deutsche Bank), L, C. Mat- her en E. J. W. HeUinüth (Midland j Bank) en P. E. Janssen en R. Alloo I (Societé Generale de Banque). Tot directeur van de EBIC is be- j noemd de heer P. Verhagen, tot voor kort president van de European- I American Banking Corporation en de j European-American Bank and Trust I Company te New York. se economie betekent. Als het re delijk overleg wegvalt, ben ik niet optimistisch voor de toe komst". Dit zei ir. F. J. Philips, president van de raad van be stuur van het Philipsconcern vrijdag tijdens een buitengewone aandeelhoudersvergadering in Eindhoven. De heer Philips zei de uitbetaling van 400 complete waanzin te vin den. „Dit is een machtsdemagogie ge weest, die alle perken te buiten Is gegaan. Omdat echter duidelijk bleek dat toch moest worden uitbetaald, zijn we gezwicht. We betalen liever zonder stakingen." Ir. Philips toonde zich niet optimis- - tisch over de gang van zaken. „De- minder gunstige resultaten van Nortli" American Philips en Pye zullen zeker1 van invloed zijn op de geconsolldeer- de resultaten van het Philipsconcern over 1970. De vooruitzichten voor dé komende maanden van deze twee on derdelen van Philips wijzen niet op een verbetering." Door stakingen in Italië moet reke- ciing worden gehouden met verliezen in enkele fabrieken daar. Concerncij- fers over het derde kwartaal 1070 kon de heer Philips nog niet geven. Wel deelde hij mee dat de omzet zich be- vredigend blijft ontwikkelen. Ten op zichte van 1969 is er een stijging van 15 a 16 procent. Tot lid van de raad van commissa rissen werd benoemd de heer J. Rey| die in België o.m. minister van econo- mische zaken is geweest en expert is op het gebied van de Europese een- 1 heid. Ir. A. E. van Mourik werd be- noemd tot lid van de raad van be-- stuur. DEN' HAAG Naar het oordeel van de Engelse gezondheidsautoritei-* ten neemt in Engeland de abortusfre- quentie na wijzinging van de Abor tuswetgeving regelmatig toe. In 1968 waren het er ongeveer 30.000, in 1969 54.000 en in 1970 mag op grond van de cijfers van het eerste halfjaar worden verwacht dat het aantal on- geveer 80 009 zal worden. Dit schrijft staatssecretaris dr." Kruisinga in antwoord op de vrageri van het Kamerlid drs. Tilanus, die om deze gegevens had verzocht. Naar het oordeel van deze autoriteiteq neemt met name de frequentie in de leeftijdsgroep van meisjes onder de 16 jaar sinds de wetswijziging regel matig toe. Informatie actie „Op de vrouw af" DEN HAAG Op 60 plaatsen in ons land zijn maandag 9 en dinsdag 10 november centra geopend, waar vrouwen, maar ook mannen, concrete J informatie kunnen krijgen over kin- deropvangmogelijkheden, gemeen- schappelijke voorzieningen met be trekking tot wonen, aangepaste werk gelegenheid. onderwijs en beroepsop leiding voor volwassenen, sexualiteit en abortus. De actie, die onder dc titel „Op de vrouw af" wordt gehouden, gaat uit van de landelijke organisaties van „Dolle Mina" en „Man-vrouw-maat- schappij", die hiervoor een stichting hebben opgericht. Deze stichting' „Op de vrouw af" werkt nauw samen met organisaties als de NVSH, Ste- mezo en Centraal Wonen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7