op de planken VOORU Wandelen met NS winterpot f4.50 Nieuwe Dunant op papier ,Klungelkes derde in songfestival 0L Consumentenbond uit contactorgaan EO ontslaat enkele tv-medewerkers Voordelig en lekker eten? BEWAKINGSDIENST IS AFSTOMPEND «ÉiHMi An Vorstenbosch: Help „Zon en Vreugd" helpen Turkije zal kapers niet uitleveren Arjos moet zich niet zo afzijdig houden' Dienstplichtige marechaussees: Niet in burger Meningsverschil met directie Vereniging militairen: Winst voor de Tilburg Trappers iPS. Fighting Mack knock-out >BER 1* 5 ZATERDAG 31 OKTOBER 1970 beperkt tot gelee dat >ed af het rwacl beken werd Riji eelsvt ongej en s alti lij de I bestu Er gi em o veer had behi rm v de t tage hou' ie lx DEN HAAG Gastvrouwe An Vorstenbosch: „Op het feest van de Algemene Blindenvereniging van Zuid-Hol land heb ik de zaal verteld wat Olga Lowina droeg. Naar mijn gevoel zien die mensen het dan voor zich." „De zaal was heel enthousiast; bij het applaus blaften de blinde-geleidehonden mee! De dag daarop werd ik opgebeld door blinden, die me bedankten." An Vorstenbosch. die al jaren ontspanningsprogramma's presenteert en organiseert belange loos en vrijwel gratis «- praat met een aanstekelijke geestdrift over de activiteiten van de 1 oktober opgerichte „Artiestenvereniging Zon en Vreugd". De vereniging zet in Zuid-Holland het werk voort van de „Club 500". waarvoor An vier jaar voor de zalen stond, maar die zich Utrecht en Noord-Holland. Voorzitter van „Zon en „Vreugd" is de bekende Hagenaar W. Doe- ve, maar mevrouw Vorsten bosch is programmaleidster en gastvrouwe oftewel presentatri ce. Gemiddeld drie tot vier avon den per week stelt ze in zalen of zaaltjes van Zuidhollandse steden en dorpen, haar artiesten voor aan een publiek dat dit bij zonder apprecieert. Een publiek uit bejaardente huizen en inrichtingen voor chronisch zieken. De artiesten zijn- mensen, die hun muzikale of andere talenten, praktisch gratis (alleen de reis wordt ver goed) in dienst stellen van „Zon en Vreugd". Begin voor Olga De artiesten zijn onder andere: goochelaar Robert List, de mondac- cordeonisten het Rhythm Kwintet, de zingende zusjes The Crickets, het Duo Excentriek, conferencier Bas Spit, ac- cordeoniste Jenny van Esloo, cabaretière Loes Heemstra, de clowns De Wijnaco's en Willy Stelloo met haar electrisch orgel. Bovendien rekent mevrouw Vor stenbosch de drumband „Federatie- band CJV Den Haag" en de jodelzan- geres Olga Lowiria tot haar medewer kers. Met Olga Lowina is het wel gek gegaan. De vooral in de jaren vijftig beroemde zangeres had jaren niet ge werkt tot An Vorstenbosch haar een 'briefje schreef ongeveer twee jaar geleden of ze voor bejaarden wilde optreden. Olga Lowina aanvaardde de uitnodiging en al gauw bleek dit het begin te zijn van hernieuwde belang stelling voor de zangeres. Contactorgaan u PO gt V npoi inga kert usho t: Bovenstaande is slechts een be perkte opsomming van de „stal" van An, die zo'n 100 medewerkers telt. Om de band tussen hen te versterken is ze deze maand begonnen een con tactorgaan samen te stellen. In dit gestencilde blad is te lezen: „We mochten in de maand oktober 15 programma's verzorgen. Enkele hoog tepunten willen wij even noemen: de feestavond van het UW in Vlaardin- gen en het 20-jarig bestaan van de Algemene Bejaardenbond Wassenaar. Ook een paar klein programma's wa- ren door de sfeer heel apart. De avond bij de Herman Sion Club was heel bijzonder; 20 oktober waren we in de noodschool in Hoek van Hol land. De bejaardenbond in Krimpen a/d IJssel vierde feest en ook daar werden we heel plezierig ontvangen," An Vorstenbosch kent de meeste artiesten al jaren. Daaraan is het te danken dat ze vrijwel niemand hoeft te vragen om op te treden; ze bieden zichzelf aan. Ook de directies van be jaardentehuizen en inrichtingen van chronisch zieken kennen haar. Toch meent ze dat er „nog een heleboel kleine tehuizen" zijn die niet weten wat het werk van „Zon en Vreugd" inhoudt. Daarom zoekt ze publiciteit. An Vorstenbosch: ....een plakboek met jota's van de voor een volle agenda Zon en Vreugd" werken/Ie artiesten Bovendien hoopt ze door meer be kendheid het aantal donateurs (nog maar vijftien...) te vergroten. Geen subsidie Mevrouw Vorstenbosch: „We moe ten weieens mensen helpen die ook de reiskosten van de artiesten niet kunnen betalen. En we kunnen na tuurlijk veel meer doen als anderen een kleinigheid op onze giro zouden kunnen storten. Ik ben al bij allerlei instanties geweest om subsidie te vragen, maar zolang ik geen boekje schrijf als Jan Cremer krijg ik dat niet." Ze vertelt dit vinnig. An Vorsten bosch heeft geleerd niet verlegen te zijn. Ook voor de zaal kent ze geen plankenkoorts. „Het maakt me niets meer uit of er 30 of 100 mensen zit ten. Ik ben geen Mies Bouwman, maar dit werk ligt in de huiselijk sfeer, zeg ik altijd". Ze heeft zelf geen aspiraties om naast het presenteren en samenstel len van de programma's ook op te treden. „Ik ben beslist geen artieste; dat zou ik me niet graag willen aan matigen. Soms zet ik wel oude liedjes in om de zaal te laten zingen." Russisch Hoewel An over een groot aantal medewerkers beschikt, gaat ze af en toe wel eens op artiestenjacht. Een nieuweling is voor haar de Rotter dammer Ricardo Fernandes, die on danks zijn Spaanse klinkende arties tennaam Russische liederen zingt. Tussen twee haakjes: „Ik ontdekte dat er in Den Haag een Russisch be jaardentehuis is; daar stond ik wel van te kijken. Fernandes kan dus voor die mensen optreden." Op talentenjacht heeft ze soms merkwaardige ervaringen. „Ik beide eens een Hongaar, een cimbaalspeler, die bijna geen werk meer had. Ik dacht: dat is misschien iets voor ons; toen bleek zijn instrument 120 kilo te wegen en hij op een tweede etage te wonen. Het vervoer was nogal be zwaarlijk. In zo'n geval kun je beter iemand met een blokfluit hebben..." An Vorstenbosch doet haar werk hoewel het veel tijd kost en geen geldelijk gewin op levert met plezier. „Ik vind het enig". „Maar", zegt ze, „het gaat er niet om dat mijn persoon op de voorgrond komt; er zijn zoveel medewerkers en ook onze voorzitter, die achter de coulis sen blijven". (Voor geïnteresseerden in het werk van „Zon en Vreugd": het telefoonnum mer en adres van mevrouw Vorstenbosch is tel. 070- 243532, Breitnerlaan 243, Den Haag. Voor lezers die finan cieel willen steunen: giro 2146806). erw met Tijd boi genl ïi v ;nba al i: sver oka de ienii is li ga ebo Ht :n h nba ok 12 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Vraag de folder Wandelen met NS" het station. voordelig uit met NS sti erlii h mb ivoi ;lu1 nil ANKARA De Turkse president, Cevdet Sunay, heeft een boodschap gezonden aan president Podgorny van de Sowjetunie, waarin hij laat blij ken dat Turkije niet zal ingaan op de Russische eisen tot uitlevering van twee Lithause vliegtuigkapers. Sunay schreef Podgorny dat de zaak van de twee Russische kapers door de Turkse rechter volgens de Turkse wetten zal worden opgelost. De twee Lithauers hebben 15 okto ber een lijntoestel van Aeroflot ge dwongen naar Turkije te vliegen. Bij de kaping werd een stewardess ge dood en werden enkele bemannings leden van het vliegtuig gewond. De kaping werd in een voorlopig vonnis van de Turkse rechter een po litieke misdaad geacht Onder Turks recht kunnen politieke misdadigers niet worden uitgeleverd. De zaak gaat nu naar een hogere rechterlijke in stantie. DEN HAAG Per 1 januari zal Nederland twee consumen tenorganisaties hebben met in gang vaan die datum treedt na melijk de Nederlandse Consu menten Bond uit het Consumen ten Contact Orgaan. Beide or ganisaties zullen zelfstandig blijven doorgaan met het behar tigen van de belangen van de consument en beide een blad uitgeven. Oorzaak van de scheiding is ver schil van mening over de wijze, waarop de consumentenbelangen be hartigd moeten worden. De Consu- dele ook de collectieve belangen be- mentenbond wil behalve de indivi- langen van de leden gaan verdedigen, terwijl het Contactorgan zich meer wil richten op de individuele belan gen. Een argument van het CCO, waar in behalve de vacentrales en de NCB ook Coöp-Nederland, de stichting Nationale Contactcommissie voor Ge- zinsbelangen en de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen zitten, was bovendien de vree, dat het door de Consumentenbond zou worden op geslokt. Dit zou blijken uit een plan van de bond de administraties samen te voegen. Verschil van mening heerste er ook over de hoogte van de contribu ties. De bond (bijna 300.000 leden) wil deze verhogen van 12 naar 15 gul den per jaar, terwijl het CCO ver laging wil. Het tveer in Enropa weer min. temp. neersl. Amsterdam regen 13 Brussel geh.bew. 11 O Frankfort geh. bew. 9 0 Genève mist -1 0 Innbruck mi6t -1 0 Kopenhagen h.bew. 9 11 Locarno mist 1 0 Londen regen 13 2 Luxemburg motregen 7 0.1 Madrid onbew. 4 0 Majorca onbew. 9 München 1. bew. 3 0 Nice zw. bew. 11 0 Parijs zw. bew 7 0 Rome onbew. 7 0 Wenen zw. bew. 8 0 Zürich h. bew. 2 0 (Van onze parlementsrcdactic) ARNHEM KVP-jongercnvoorzit- ter mr. Coen Winters heeft vanmor gen een dringend beroep op de Arjos gedaan om samen met CHJO en KVPJG te proberen de christendemo cratische samenwerking in een rich ting te sturen „waarvan wij denken dat het de juiste is. Samen moeten de politieke jongerengroepen een krach tig protest laten horen als wordt af geweken van de nu uitgezette koers". De Arjos houdt zich afzijdig omdat ze bang is voor een sterk behoudend en log blok. „Een blik over de Duit- segrens verwijst dat dat risico be staat. Maar de kans om de ontwikke lingen te beïnvloeden, is volop aan wezig. Wie zich nu afwezig houdt, krijgt daarvan later zelf de rekening gepresenteerd", aldus Coen Winters op het congres. Bij de kabinetsformatie zullen de drie christelijke partijen samen moe ten optrekken. De vraag is met welke andere partij(en) een akkoord moet worden gezocht. „De KVPJG-voor- keur gaat duidelijk uit naar de PvdA. De anti-KVP motie zal die partij dan wel moeten intrekken. De eis dat de KVP eerst de WD zou moeten afwe ren, wijs ik af". Hij vond dat KVP-lijsttrekker Ver- inga premier moet worden. UTRECHT Een aantal dienst plichtige bij het wapen van de Ko ninklijke Madechaussee heeft de Ver eniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) in een brief laten weten dat zij zich afvragen of zij wel „zo nodig" tegen burgers moeten wordén ingezet, hetgeen in Amsterdam en Wassenaar dreigde te gebeuren. Ze vragen het bestuur van de VVDM bij de minister te informeren of het niet mogelijk is zonder dienst te weigeren overplaatsing te krijgen naar een ander krijgsmachtonderdeel, waar men minder gauw de kans loipt tegen burgers te worden ingezet. De VVDM, die deze bezwaen te recht acht, heeft inmiddels vragen aan de minister gesteld. „Vandaag' moeten deze mensen", aidus de verni- ging, „zich inzetten vooreze regering, en tegen wat deze regering'extremis ten vindt, en morge voor een andee, en tegen wat die regering weer ex tremisten vindt". „En dat terwijl zij niet zoals poli tiefunctionarissen, hun ontslag kun nen nemén, wanneer ze met de over heid van mening verschille. Op die manier dijn zij een instrument van binnenlandse partij-politiek, en dat zullep vele dienstplichtigen minder willen zijn dan een instrumet van landspolitiek."-o-o GENUA De Italiaan Bruno Ar- cari heeft in Genua zijn wereldtitel in het lichtweltergewicht tegen de Braziliaan Raimundo Dias met succes verdedigd. De Italiaanse prof sloeg zijn tegenstander in de derde ronde van ht gevecht knock-out. LEIDSCHENDAM „Het is genomen, zeggen wij. en de heer en iets ongelooflijk moois als je bij "SfJÊ dat kerkje komt, en je hoort dan nog niet gebeuren, die klokjes. Ieder diertje heeft voor het opnemen van de gelui- namelijk zijn eigen toonhoogte wor^^ meestal een parabool-in- en het totale geluid is dat van fiector gebruikt, waarbij geluiden een primitief carillonnetje. Er in een cirkel van ca. 10 kilometer zat een oud mannetje, die iedere »°rj!en opgenomen Een mooie uit- j j J-I, vinding, maar hierbij wordt ook de avond naar de „klungelkes op zeg acht kilometer passerende kwam luisteren." Dit zegt de Leidschendamse Jan Ivangh, die in de door de BBC ge organiseerde „Wildlife Tape Recor ding Competition" in zijn categorie de derde prijs won met het geluid van de vroedmeesterpadjes in een Limburgs dorp waarvan hij de naam maar liever niet noemt. De wedstrijd, die de BBC „A Bird-song for Europe" noemde, be stond niet alleen uit geluiden van vogels maar ook van insecten, rep tielen en vissen. In november wordt tijdens de „Countryside Con ference 1970" in Londen de „Gou den Nachtegaal" uitgereikt voor het mooiste geluid, waarbij het niet gaat om geluiden van bijzondere dieren maar om de zuiverheid. Jan Ivangh heeft twee bandjes ingestuurd, een van de grutto, ijs vogel en de dodaars en de ander van 'de groene kikker, de boomkik ker en de nu beroemd geworden vroedmeesterpad. De trots van zijn echtgenote is te begrijpen: op haar aanraden stuurde hij ook de tweede band in, waarvoor een internatio nale jury een prijs toekende. Er waren inzendingen uit geheel Euro pa, zegt de heer Ivangh, van de Oeral tot aan de Middellandse zee. Hobby Het registreren van geluiden is begonnen als een hobby, maar langzamerhand, en voornamelijk door de internationale uitwisseling, uitgegroeid tot een studie over hoe vogels van verschillende landen reageren op eikaars geluid. Ivangh vindt het overigens jammer dat hij zijn vogelgeluiden niet meer pro- duktief kan maken. In musea bijv. waar diorama's zijn, maar vooral op scholen. „De jeugd en vooral de stadsjeugd, en daar mogen we Leidschendam ook wel onder reke nen, heeft een enorme interesse voor alles wat met dieren samen hangt en ze weten er praktisch Hij heeft voor een lagere school in Leidschendam een les gemaakt, niets van", eigenlijk een soort puzzel zegt hij, waarbij de onderwijzer foto's van vogels projecteerde en Jan Ivangh een band met vogelgeluiden liet ho ren, waarna de kinderen de namen moesten combineren. Het zou in het lesprogramma moeten worden op- brommer opgenomen, die bij het afdraaien dan wel te horen is. „Daar hebben de deelnemers in an dere landen natuurlijk veel minder last van", zegt Jan Ivangh. Kerstboomklokjes Als bijzonderheid toont hij ons een familiewapen uit 1730 van een zekere Ivangh dat een vriend uit een archief in Noord-Holland op dook. Het toont een vogel en een pijl. Als we zeggen dat de pijl niet erg terzake is, zegt de heer Ivangh dat hij' ook nog pottenbakker is ge weest en dat zijn merk een pijltje was... Wie het geluid van vroed- meesternad. de naam is te danken aan de eieren, die zij als een snoer tussen de achterpoten meedraagt, wil horen kan dit zondag doen, want de heer Ivangh verwachtte gisteravond ook Bert Garthoff, „Weer of geen weer". Toch zal deze beroemde natuur liefhebber niet de eerste zijn die het geluid van de vroedmeesterpad uitzendt, want, zegt mevrouw Ivangh, Kees Schilperoort heeft het geluid al eens uitgezonden in zijn rubriek „Raden maar". Jan Ivangh laat het geluid nog maar eens ho ren, het zijn net kerstboomklokjes. HILVERSUM Het bestuur van de Evangelische Omroep heeft het proefcontract van en kele aankomende medewerkers in de televisie-sector niet ver lengd. Eén medewerker is we gens permanent meningsverschil met directie, programmaraad en bestuur ontslagen. Dit staat in een communiqué dat de EO ons verstrekte. De ontslagen medewerker is de heer Hans van Se- venter, regisseur en presentator bij de EO. Geen commentaar wil de EO geven op de overigens niet ontkende aanlei ding tot het feit, dat de jonge omroep op het ogenblik vrijwel zonder tv- medewerkers zit. Deze aanleiding wordt gevonden in het bestuursbe sluit om de zoon van ds. Glashouwer, de heer H. Glashouwer (wiens echt genote als omroepster optreedt) te benoemen tot hoofd van de televisie- sectie. De medewerkers kwamen daarte gen in protest, omdat zij menen dat de heer Glashouwer nog niet vol doende in televisiezaken is ingewerkt en dienden hun ontslag in. „Dit is een zaak van het bestuur, niet van mij", zei ons de heer Glas houwer zelf. „Ik geef hierop geen commentaar". Voorzitter Rippen uit Ede verklaar de ons: „Wij zijn nog een heel jonge omroep die in het experimentele sta dium verkeert. Dan kunnen zich moeilijkheden voordoen. Wij vragen niet om veel publiciteit en willen deze kwestie verder liever binnens huis houden. Vraag naar de Voor slechts inclusief een heerlijke, Hollandse maaltijd. Bij de'stations- restaurants. voordelig uit met NS TILBURG De Tilburgse Trap pers hebben gisteravond voor 4500 toeschouwers in Tilburg in hun eerste wedstrijd van dit seizoen voor de competitie om de internationale beker met 133 gewonnen van de Raiders uit Baden Baden. De tussenstanden waren 30, 6—2, 4—1. n»\j r r rr rrr. #-g t I rr: i rrr t rr rrrrr.r. 'ft irrrr r, rrr rrr rr r rrr CfX'L r.fffr rr rr c UTRECHT De vereniging van dienstplichtige militairen (VVDM) meent dat de bewa kingsdiensten die de compagnie- en Van Heutz en het luchtmacht bewakingskorps moeten verrich ten veelal „zwaar en afstom pend" zijn. De dienstplichtigen bij deze or-derdelen zijn vaak be last met het bewaken van spe ciale militaire projecten zoals ge leide projectielen en andere wa pens. Op grond van waarnemingen, zoals onlangs bij de 435e compagnie Van Een schets van de nieuwe „Henri Dunant", het Rode Kruis-sahipvoor vakantie-tochten met chronisch zie ken. Het schip zal negentig meter lang en bijna tien meter breed wor den. MARSEILLE De Antilliaanse bokser Fighting Mack heeft gister avond in Marseille een knock-out-ne- derlaag geleden tegen de Franse wel- tergewichtkampioen Roger Menetrey. In de negende ronde van het gevecht, dat was vastgesteld op tien ronden, velde de Fransman zijn tegenstander. DEN HAAG De schets voor de nieuwe „Henry Dunant" is thans gereed. Het rode-kruishos- pitaalschip voor vakantietochten met chronisch zieken, zal in de tweede helft van november wor den aanbesteed. Het zal in de eerste maanden van 1972 gereed moeten komen. De nieuwe "Dunant" zal 80 meter lang en 9.50 meter breed worde, met j een diepgang van ongeveer 1.80 me- j ter. De maximale snelheid van het schip zal 20 km per uur bedragen. Het huidige schip is 65 meter lang en 7,42 meter breed. Met vele Nederlandse werven is contact opgenomen over de realise ring van het ontwerp. Het is mogelijk dat een aantal werven bij de bouw van het hospitaalschip zal samenwer ken. Evenals over enkele details van het ontwerp wordt daarover nog overleg gepleegd door de bouwcommissie, waarin zowel experts ip scheeps bouwkundig gebied als deskundigen op het gebied van medische organisa tie, revalidatie, moderne voedselbe reiding en -distributie en communi catiesystemen zitting hebben. De commissie staat onder leiding van ir. Van den Berg, directeur van Niehuis en Van den Berg's schepsre- paratiebedrijf NV te Rotterdam. Op het „Schip Ahoy"-kantoor te Eindhoven is men nog druk bezig de uit alle delen van het land bnnenko- mende bedragen te boeken. Dinsdag werd de /5miljoen het minimale streefbedrag bereikt, nu is de ƒ6 miljoen in zicht. Het voorlopige) eindbedrag zal op zaterdag 28 november bekend worden gemaakt. Voor het zover kan zijn moeten nog vele stortingen en telefo nische toezeggingen met elkaar wor den vergeleken. Heutz in Duitsland, komt de VVDM tot deze conclusie. „De omstandigheden zowel op het werk als op de legerplaats zijn bar slecht. De enkele verbeteringen die er zijn doorgevoerd hebben maar een tijdelijke uitwerking. We hebben droevige verhalen moe ten aanhoren over slechte kazerne ring, slechte nachtrust, sexuele frus traties, nerveuze uitbarstingen en angst. Met name de mensen die dienst doen in de kleine wachttoren tjes, van waaruit men in het volle licht van schijnwerpers staande voortdurend op de bosrand moet turen naar de „vijand" hadden derge lijke klachten", aldus de VVDM. „Wij zouden graag zien dat het mensonwaardig bestaan van de be trokken dienstplichtigen zo snel mo gelijk wordt verbeterd", zo zei voor zitter mr. Dijstelbloem desgevraagd. „Met name de dienstplichtigen bij het luchtmachtbewakingscorps voelen zich door hun speciale taak vaak geïsoleerd ten opzichte van de overige dienstplichtigen." De VVDM zou het liefst willen dat speciale militaire 'projecten worden voorzien van een eleetronisch bewa kingssysteem. waardoor het grootste deel van het bewakingspersoneel overbodig zou worden. Prof. dr. Hutte, hoogleraar in de sociale psychologie in Groningen, die in januari op verzoek van de VVDM een rapport opstelde over de bewa kingstaak noemde dit „in strijd met de elementaire waarde van de Neder landse samenleving en uit een oog punt van geestelijke volksgezondheid verwerpelijk".

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5