Tot Heil des Volks biedt 1 Damjeugd helpende hand Locherï öe werkt tot einde Vluchtheuvel zonder drugs Getuigen met de daad )lo Verveling grootste probleem Limburgse raad kerken wil open avondmaal Drs. Gilhuis nieuwe Unie-voorzitter Een woord voor vandaag OokNG-Kerk onderzoekt activiteiten Wurmbrand Dominees weigeren de 400 gulden PROMOTIE VU Synoderuimte is beperkt BEROEPEVGSWERK Lutheranen weer één procent KERKEN HELPEN PHILIPPIJNEN Dr. Verweiis leidt Hervormd Weekblatfc" ZATERDAG 31 OKTOBER Dit is de dringende oproep lol het volk van Israël: Laai het recht als water golven en gerechtigheid als een altoos vloeiende beek!" Amos wéét van het schreeuwende onrecht en van de tot een climax gestegen ongerechtigheid, waaraan velen uit het volk zich te buiten gaan. Het ergste is, dat zij het blijkbaar zelf niet in de gaten hebben en zich nog buitengewoon godsdienstig gedragen. Vandaar Gods harde woorden, dat zij moeten ophouden met het getier van hun liederen en het getokkel van hun harpen, dat zij moeten stop pen met hun brandofferfeesien. Achter dal religieuze gordijn gaat een wereld van onrecht en ongerechtigheid schuil. Misschien is het voor de mensen nog te camoufleren, maar God kijkt door het gor dijn heen. En hij zegt het deze mensen aan, zonder ook maar iets te verbloemen. Achter veel "christelijkheid" verbergt zich vaak een le ven van onrecht en ongerechtigheid. Misschien denkén wij nog wel, dat God het néémt: wij geven Hem toch immers hetgeen Hem toe komt in b.v. het lezen van de Bijbel, het kerkbezoek enz. Ja, maar het is dikwijls slechts de buitenkant, het décor, waarachter hel een onvoorstelbare chaos is! God laat Amos dit décor weghalen en beveelt het volk Israël de zaak op te ruimen. Hetm recht moet golven als water en de gerechtigheid als een altoos vloeiende beek. We lezen vandaag: Johannes 6 vers 1 tot 15. We lezen morgen: Johannes 6 vers 16 tot 24. ISWE IEI (Van onze kerkredactie) MAASTRICHT De raad van kerken in Limburg heeft een nota gepubliceerd, waarin gepleit wordt voor ruimte voor wederzijdse deelneming aan el- kaars eucharistie- of avond maalsviering. Indien de nota door de plaatselijke raden van kerken in Limburg wordt aanvaard, zal ze aangeboden worden aan de landelijke Raad van Kerken in Nederland met het verzoek, om het beleid van deze raad om te buigen in de richting, zoals die in de nota wordt aangegeven. De Limburgse nota stelt drie voor waarden ..Waar de eenheid in Chris tus grond en beweegreden is van werkelijke geloofsgemeenschap van christenen uit verschillende kerken, waar het ambt erkend wordt als roe ping door de ene Heer in de ene kerk, waar men elkanders eucharistie/- avondmaalsviering herkent en gelooft als viering van hetzelfde heilsgebeu ren, daar dient naar het oordeel van (Van onze kerkredactie) PRETORIA Niet alleen de Con ferentie van Europese Kerken is be zig met een onderzoek naar de activi teiten van de Roemeense, thans in Californië wonende, predikant Ri chard Wurmbrand (een onderzoek, dat door de ICCC als „een schand daad" en „een verraderlijke gang van zaken" bestempeld is). Ook de generale synode van de Ne derduitse Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika heeft besloten, een gron dig onderzoek naar Wurmbrands ac tiviteiten in te stellen, voordat verde re hulp zal worden geboden. Wurmbrand verblijft thans in Zuid-Afrika. Een van zijn verdedigers ter syno de, ds. Minnaar, deed de suggestie Wurmbrands methoden over te ne men en christen-Chinezen aan te werven. Zij zouden zending moeten gaan drijven onder de Chinese arbei ders, die in Tanzania en Zambia wer ken aan de spoorweg, die daar met de hulp van Peking wordt aangelegd. EMMEN Twee hervormde pre dikanten zijn een actie begonnen on der hun collega's, om de extra uitke ring van vierhonderd gulden beschik baar te stellen voor een door de gene rale diaknnale raad aan te wijzen doel. „Er zullen zeker predikantsgezin nen zijn. waar vierhonderd gulden extra geen overbodige luxe is", schrijven ds. Tj. Alkema te Emmen en ds. J. H. A. Doeschot te Coevor- den. ..Toch durven wij aan alle colle ga's te vragen, die vierhonderd gul den om principiële redenen niet te accepteren." Als bestemming denken zij aan „economisch zwakkeren of aan een of ander project in de derde Wereld". AMSTERDAM Aan de Vrije Universiteit is vrijdag drs. J. U Post- nia te Amstelveen gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Zijn proef schrift houdt zich bezig met moge lijke oorzaken van het periodiek op treden van een tekort in de hfirsen- bloedvoorziening. Drs. Postma (36) is chef de clinique van de neuropsy- chiatrische afdeling van de Vale- riuskliniek in Amsterdam. de raad van kerken in Limburg ruimte te zijn voor wederzijdse deel neming aan eucharistie of avond maal." De nota denkt hierbij vooral aan de gemengd gehuwden, aan gespreks- en actiegroepen, aan interkerkelijke re traites, liturgische dienstverlening in eikaars kerken (zangkoor, organist of gastpredikant) en aan andere vaste of tijdelijke lokale groepen. De eucharistie/avondmaalsviering gen dienen te staan onder de verant woordelijkheid van één van de aan de raad van kerken deelneménde kerken. Gereformeerden In het Kerkblad van de gerefor meerde kerken in Noord-Brabant en Limburg schrijft ds. J. Baayens uit Treebeek. dat de gereformeerde ker ken in Limburg zich niet achter de nota zullen kunnen stellen, gezien het standpunt van de generale synode. De synode staat alleen open avondmaals viering toe in ziekenhuizen, bejaar dencentra en dergelijke. Is men van mening, dat de synode geen juiste beslissingen heeft geno men, dan zijn daar de geëigende we gen om bezwaren in te dienen, aldus reformeerden op het standpunt, dat in formeerden op het standpunt, dat in de nota wordt gehuldigd, dan vindt ds. Baayens het juister, dat zij zich tot de meerdere vergaderingen van het eigen kerkverband richten, dan samen met andere kerken tot de Raad van Kerken in Nederland. UTRECHT Voor zover thans valt te overzien zal de gereformeerde sy node, die volgende week in de Noor- derkerk in Sneek vergadert onge woon veel publieke belangstelling treffen. In verband daarmee wijst de infor matiedienst van de gereformeerde kerken erop, dat de ruimte in de kerk zeer beperkt is en dat het lang niet zeker is, dat er plaats is voor allen, die de synode willen bezoeken. Woensdag 4 november is de och tendzitting besloten en waarschijnlijk ook de hele middagzitting. (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM „Het wordt een glijdende start, zon der tam-tam", zegt Johan Frin- sel (43). Maandag zet hij in het hartje van de Jordaan de deur van het Service Centrum Willemstraat open, een soort maatschappelijke en geestelij ke vluchtheuvel voor (voorna melijk jonge) mensen die in een maatschappelijke of geeste lijke crisis zijn geraakt. Het grootste deel van de potentiële klanten zal bestaan uit gebrui kers van drugs. Een tehuis waar langharig werkschuw en stikkies rokend tuig lekker wordt verwend, zeg gen sommige buurtbewoners. Frinsel, directeur van de Ver eniging tot Heil des volks, de eigenares van het centrum, spreekt dat tegen. „Ze worden hier echt niet in de watten ge legd. Het wordt geen zoete inval voor iedereen die een lui leventje wil leiden." In een clean kantoortje boven het service-centrum legt hij uit dat ieder, die zich in de komende maanden om hulp meldt, zich aan de regels van het huis zal hebben te houden. Ge bruik van drugs is er verboden. „En we proberen eerst uit te vissen of ze écht hulp willen hebben. Huil verblijf hier is zeer tijdelijk. We zeg gen als ze komen al hoeveel dagen ze mogen blijven. Soms hebben ze geen onderdak nodig maar gewoon sociaal contact. Het gaat ons erom ze weer een plaats te geven in de maat schappij, hoeveel kritiek je overigens op die maatschappij ook kunt heb ben." Het is maandag niet de eerste keer dat de deuren van het uit de vorige eeuw daterende gebouw wijd open gaan voor (al dan niet verslaafde) gebruikers van verdovende middelen. Er is in de Willemsstraat bijna een jaar proef gedraaid. Johan Frinsel, die voorzitter is van de Broederschap van Pinkstergemeenten in Nederland, heeft in die achter hem liggende maanden veel ervaring opgedaan. Christenen Op basis daarvan namen hij en het bestuur van de Vereniging tot Heil des volks een ingrijpende beslissing: er mogen in het centrum alleen chris tenen werken. Frinsel: „Naar buiten staan we open voor elk contact dat positief is gericht op het helpen van de jeugd. Maar we willen baas zijn in eigen huis. Vorig jaar hebben we gewerkt met een paar mensen van de sociale aca demie. Ze waren dus wel deskundig voor zover er voor dit werk des kundigen zijn maar niet gelovig. Mensen die geen christen zijn heb ben nu eenmaal een heel andere visie op de nood van de mens dan mensen die Jezus Christus kennen als hun Verlosser. We hebben ontdekt dat je een homogene staf moet hebben om dit werk, tegen de achtergrond van het evangelie, te doen. Bovendien vinden wij een aantal dingen niet goed, die niet-christenen soms heel normaal vinden. Gemengd slapen bijvoorbeeld is er niet bij. Als er een meisje komt dat abortus wil laten plegen, zijn wij daar tegen. We proberen dan een bijbels getuigenis te laten horen." Selectie Overbodige luxe is er in het pand allerminst te vinden. Wie zich er meldt, komt eerst in een even correct als sober gemeubileerde „selectie ruimte", Iwaar de werkers (vier full timers en twee part-timers) met hem spreken. „Het is eigenlijk een soort wachtkamer met spreekruimte annex kantoor", zegt Frinsel. ,,We bekijken of we iemand wel kunnen helpen en of hij van de hu p die wij willen geven is gediend. Pas daarna mag hij verder het gebouw in." Dat betekent: toegang tot recreatie zaal (biljarts, tafeltennis en voetbal spel), een gezellig maar sober restau rant met bar, een eetzaal en zono dig de slaapzalen (totale capaciteit: veertig man op stapelbedden). Jordaner De buurt is Frinsel niet vreemd. Hij is geboren en opgegroeid in de Jordaan. „Op een kleuterschool van het Heil des Volks hoorde ik voor de allereerste keer het evangelie. Ik her innerde het me weer toen ik drie jaar geleden directeur van de vereniging werd. Ze reden met me langs de scholen die we exploiteren. Toen we voor dat kleuterschooltje stopten, moest ik opeens aan die juffrouw denken die me destijds over Jezus had verteld. Er ging wel iets door me heen." Opgegroeid in een socialistisch mi lieu, kwam hij op latere leeftijd in aanraking met gereformeerde vrien den. Na zijn bekering kwam hij in de Pinksterbeweging terecht. Hij voelde zich aangetrokken tot jeugdwerk. Zegt: „Toen ik directeur van het Heil de? Volks was geworden, werd ik ge confronteerd met de Dam-jeugd. Jon ge mensen zonder achtergrond. We wisten dat we iets moesten doen. Toen zijn we zelf dit gebouw het is vroeger gedeeltelijk school en gedeeltelijk verenigingsgeboyw ge weest gaan opknappen om er een opvangcentrum in te vestigen." Geen chaoss De proef heeft hun geleerd, dat de veelgeprezen anti-autoritaire experi mentele structuur heel gewoon op een chaos uitloopt. Daarom geen project leiders meer die erg op die structuur gebrand zijn. Het bestuur besloot de leiding yan het project, waarvoor de gemeente veel belangstelling heeft geloond, in eigen hand te houden. „We hebben wel subsidie aange vraagd, maar we weten nog niet of we die krijgen", zegt Frinsel. „We denken voor het komende jaar 180.000 nodig te hebben. In het af gelopen jaar kostte het centrum ons een halve ton. Die is vrijwel geheel gedekt door giften van mensen die achter ons staan." Volgens Johan Frinsel en zijn me dewerkers („ik kan zelf niet èl mijn tijd aan het centrum geven, want ik moet ook onze scholen en ons evange lisatiewerk onder ouderen runnen") is er maar één oplossing voor mensen in nood: geloof in Jezus Christus. Dat wil niet zeggen dat iedereen die over de drempel van het service-centrum komt ogenblikkelijk een preek krijgt te horen. „We steken niet onder stoelen of banken dat we christenen zijn, maar we bieden primair praktische hulp. Als een druggebruiker is geflipt, krijgt hij librium. Als hij een ge slachtsziekte heeft, sturen we hem naar een dokter. We bemiddelen voor werk en huisvesting. Dat zijn meestal de grootste proble men. Ze vervelen zich vaak te bars ten. Zonder uitzondering komen de genen met wie wij te maken krijgen uit gebroken gezinnen. Ze hebben geen thuis. En ze leven nogal eens van stelen of handel in verdovende middelen. Veel van onze klanten worden hierheen verwezen door het Jeugd Aktie Centrum. Of ze komen uit een of andere inrichting." Praktische hulp dus, zonder „agres sieve evangelisatie". Maar geen ver loochening van het geloof, dat de ba sis was voor de oprichting van de Vereniging tot H§il des Volks in 1855 door de doopsgezinde ds. Jan de Lief de. Geweldigs „Als je dit werk doet als christen, kan het niet anders of de mensen proeven dat je anders bent. Dat wij iets geweldigs in ons leven hebben gevonden. Het fijnste dat een mens kan bezitten is zich gered te weten door Jezus Christus. Wij ervaren, dat door de manier ivaarop wij hulp verlenen de men sen nieuwsgierig worden. „Vertel nou eens wat van dat gekke geloof van jullie", riep er laatst een. Toen heeft iemand urenlang kunnen getuigen van Jezus. Er is maar één weg tot oplossing van de diepste nood van de mens: het evangelie. Maar er zijn hier heus geen verplichte samenkomsten. We vinden het belangrijk het vertrouwen te winnen van de mensen. En ze ont dekken dat we belangstelling voor ze hebben. Dat missen ze overal. De jeugd moet weer idealen krijgen. Wij zijn bewogen met de jongeren van nu." Degenen voor wie het centrum be stemd is, hebben lang geleefd in een crisis-situatie, die plotseling acuut is geworden. Ze kunnen van een mini- Drie Frinsels: achter de grootvader Frinsel en (midden) directeur van het nieuwe opvavi centrum Johan Frinsel (43). Op j voorgrond met gitaar diens zo( Johan Frinsel is landelijk bekei als voorzitter van de Broedersch{ van Pinkstergemeenten. mum leven, maar op een moment valt ook dat weg. Dan er worden geholpen. Dr. Rietveld verlaat School en Evangeli VOORBURG Dr. B. Rietveld te Den Haag is teruggetreden als voor zitter van de Unie „School en Evan gelie". Zijn drukke werkzaamheden van predikant in een grote stad (ge reformeerde kerk van Den Haag- West) noodzaakte hem daartoe. In zijn plaats werd bij acclamatie tot voorzitter gekozen drs. T. M. Gilhuis, rector van de christelijke scholenge meenschap aan de Moreelsestraat in Amsterdam. Dr. Rietveld, die in 1962 prof. dr. K. Dijk opvolgde als voorzitter van de toen geheten Unie „Een school met den Bijbel" is ten nauwste betrokken geweest #bij de reorganisatie van de Unie, waarvan de doelstelling is om schreven als „het bevorderen van het welzijn van het christelijk onderwijs in ons land en daarbuiten". De reor ganisatie kreeg haar beslag op 31 augustus 1968. het beroep dat op de Unie door toch wel zeer speciaal het noodlij- door mr. S. C. Graaf van Randwück De overleden dr. G. P. H. Locher, algemeen secretaris voor.de raad van de zending der Nederlandse Hervormde Kerk. was hij lid van vele Colleges in het verband van de zending, de hervormde kerk en de wereld raad van kerken. Toen dr. Locher in 1953 als opvol ger van wijlen dr. K. J. Brouwer tot zendingssecretaris werd benoemd, had hij reeds grondige ervaring van hel zendingswerk in Indonesië. Immers na zijn theologische studie te Leiden werd hij in 1936 benoemd tot predi kant van de protestantse kerk in hel toenmalige Nederlands-Indië en be last met de leiding van het zendinngs- kerk inn de residentie Timor en on derhorigheden. Als „voorzitter der commissie van hulppredikers", d.w.z. als jongere lei der van een aantal in het zendings werk ervaren mannen, werd hij ge dompeld inn de vragen aangaande de confrontatie van een stamreligie met het evangelie en wist hij met grote tact bij te dragen tot de opbouw aan de zelfstandig wording der kerk. Enkele jaren later werd hem de zelfde functie toevertrouwd inn de Minahassa. het noordelijkste deel van Celebes, waar de kerk veel ouder was en de problemen veel groter. Daar is het ook dat hij en zijn gezin direct na de komst der Japanners geïnterneerd werden en tot het einde van de bleven. oorlog inn gevangenschap Zijn laatste taak in de protestantse kerk van Nederlands-Indië was het predikantschap van Makassar in de woelige naoorlogse jaren, een veel eisende, soms gevaarvolle taak temid den van christenen van velerlei land aard. Dr. Locher stamde uit een geslacht waaruit generaties lang predikanten waren voortgekomen: in Zwitserland, Duitsland en Nederland. Verscheide ne van zijn familieleden zijn of waren hoogleraar: nog talrijker was onder hen het aantal gepromoveerden. Zowel de eigenschappen, nodig voor het predikantschap, als de behoefte aan wetenschappelijke bezinning op zijn werk had hij als het ware van huis-uit meegekregen: een en ander blijkt uit zijn proefschrift over „de kerkorde der protestantse kerk inn In donesië" waarmede hij de doktors- graad behaalde in een voor de be- oefening^ der zendingswetenschap wei nig congeniale tijd (1948). Maar met alleen wetenschappelijke en pastorale gaven zou hij niet ge worden zijn wie hij was. Hij had de gave om leiding te geven, vooruit te zien, verantwoordelijkheid en span ningen te dragen, geestelijke dingen in organisatorische vorm gestalte te geven en tegelijk hen, die met hem samenwerkten, in warme vriendschap aan zich te binden. Dit laatste hing vooral samen met zijn gevoel voor humor, voor de be trekkelijkheid van alle dingen, be halve het evangelie, dat hij diende. Daarom wist ieder die met hem in aanraking kwam, dat hij een nede rig en onzelfzuchtig man was, in wiens leven eigen eer of belang geen rol speelde. Hij is midden uit zijn arbeid weg genomen en heeft gewerkt tot het einde toe. Heel hard gewerkt, te hard, zeggen wij achteraf. Men kan zich nauwelijks voorstellen welk een grote leegte hij in de gehele zending in ons land achterlaat. Iemand met zijn combinatie van gaven en toewijding, ervaring en ken nis van zaken, is nauwelijks te vin den. Zijn vrouw, zijn kinderen en zijn talrijke vrienden herdenken hem in dankbaarheid als een goed man, een vader en vriend, die zij niet zullen vergeten. NED. HERV. KERK Beroepen te Katwijk aan Zee (vac. W. C. Hovius) D. van den Eerg te Huizen (NH); te Dinteloord kandidaat F. Luitjes te Schiedam. GEREF. KERKEN Bedankt voor Purmerend D. W. Qondorp te Voorthuizen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepbaar: kandidaat drs. W. C. Moerdijk. Pythagorasstraat 350, Apel doorn. GEREF. KERKEN (Vrifg.) Bedankt voor Delfzijl en Uithuizen A. G. Versteeg te Ctadskanaal. GEREF. KERKEN (Buiten verband) Aangenomen naar Assen D. J. A. Brijk te Siegerswoude (binnen ver- q band). 'ers< init naar conur die a Wgev uit a vorm dend christelijk onderwijs in het bute,e tenland gedaan wordt heeft dr. Rit ;.e™e veld bezield om zich met alle kraclz,c" ten in te zetten voor deze reorganis tie. Nu de Unie-nieuwe-stijl vorm b 01SCU gint te krijgen, heeft hij gemeei 5anfj zijn taak over te moeten dragen. ^0l; Drs. Gilhuis, geen onbekende in oigeda' derwijskringen. heeft zich met nan®1611 na de reorganisatie al zeer verdieHde.ns ira word stelijk gemaakt in deze kring, nar lijk als voorzitter van de redactie vav het maandblad „School en Ouder Sem' en als voorzitter van het werkcomi hanö ter voorbereiding van de Uniecollect Onder zijn leiding vertoonde de o[ brengst van deze collecte de afgeli '"t pen jaren een stijgende lijn: in 19f ƒ430.000, in 1969 ƒ600.000, terwi tans gemikt wordt op een miljoa Wie nog mee wil doen aan de no lopende collecte-1970: het gironunf^-i mer is 5166 van de Unie School i or"c Evangelie te Voorburg. leidr lame rwou lksb; de j' 'eike dec eptii i be; g- E AMSTERDAM Ook dit jaar dot steli de Evangelisch-Lutherse Kerk ee Sin' beroep op haar leden, om één procei g van hun inkomen af te staan voor he Fonds Ontwikkelingshulp. jjh Vorig jaar bracht deze actie 170.00 gulden op. Daarvan steunden de lu theranen de uitzending van een wis kundeleraar naar het Mozambique ,r instituut in Tanzanië en er ging gel naar Kenia. dw! Het is de bedoeling, dat het gel X1 van de nieuwe actie voor een dee ,nf weer voor de leraar bestemd is e j voor de rest voor een onderwijspro ject in India. n gc UTRECHT De Wereldraad val est Kerken heeft de Nederlandse kerkeifjUf om 220.000 gulden gevraagd voor d ier hulp aan de slachtoffers van de ty n foon op de Philippijnen. De stichtin sti Oecumenische Hulp aan kerken vluchtelingen heeft als eerste 3600 gulden overgemaakt. rdvi nst be] WAGENINGEN Met ingan °en van 1 november wordt dr. P. G. Ver- auv weijs te Sliedrecht eindredactcu van het Hervormd Weekblad, orgaan van de Confessionele Vereni ging. Na het overlijden van ds. H. Groenewoud was de eindredactie ti, delijk waargenomen door ds. S. Koo stra te Rotterdam. Dr. Verweijs is 65 jaar. Hij predikant in Cothen, Beesd en Zeven bergen en staat sinds 1949 in Slie drecht. hp; AL JpH tslE ass wa fti!

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2