Nieuwe zuivering in T s jechoslowakije Beslissing lonen .op komst KANS OPLOSSING Buit bij overval op postauto ruim één miljoen Commentaren KWESTIE-BERLIJN Drs. Fetter uit D'66 Liberalen verspreiden manifest Komplot van tachtig stalinisten Gewapende bank overval in A'dain Gromyko in West-Duitsland Brood en melk 1 cent duurder Het was weer mis op rijksweg 13 IJSVAKANTIE elektrisch koffiezetapparaat Enige regen SPBKm (RITA) Prinses Beatrix, prinses Margriet en prins Bemhard bij het betreden van het RAl-gebouw in Amsterdam, waar zij het internationale con cours hippique „Jumping Amsterdam" bijwoonden. Nieuwe Leidse Courant faterdag H öklober 1970 - 51ste jaargang Directeur: F. Diemer _w „StartfvasWcb te gheWeven Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING reghenspoer!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 DEN HAAG - Het kabinet zal waarschijnlijk maandag be slissen over het advies van de SER voorlopig niet in te grijpen in de ontwikkeling van lonen en prijzen. Minister-president De Jong zei dit gisteravond na af loop van het kabinetsraad. Ook gisteren is geruime tijd over het advies gesproken en werd het vraagstuk „grondig van alle kanten" besproken. De regering kon nog niet tot een afgerond standpunt komen, zei de premier. Er hebben zich echter geen grote geschilpunten in de minis terraad geopenbaard. Premier De Jong ontkende gisteren, dat er al een 'beslissing was genomen over toekenning ivan een uitkering ineens van ƒ400 aan dienstplichtige militairen. De besprekingen daarover zijn nog gaande. Ander nieuws uit het kabinetsbe- raad: het plan-„Ter Apel" dat sug gesties bevat voor het creëren van militaire oefenterreinen nabij Ter Apel in de provincie Groningen zal i binnenkort aan het provinciaal be- j stuur van Groningen en Drenthe j worden aangeboden. iHet plan werd destijds gelanceerd door het CH-Kamerlid Kikkert ter vervanging van door defensie ge claimde terreinen in de Noord-Oost polder en in het Lauwerszeegebied. Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur PRAAG In Praag doet een nieuw liberaal manifest de ron de waarin het regeringsbeleid wordt veroordeeld omdat het de economie ten gronde richt, de beoefening van de wetenschap hindert en de cultuur monddood maakt door de voortdurende zui veringen. Het getypte document is on dertekend door „de socialistische beweging van Tsjechoslowaakse burgers". Het nieuws van dit ma nifest is uit welingelichte bron nen in Praag vernomen. In het manifest wordt gezegd dat de doeleinden van de beweging zijn gebaseerd op de hervormingen, die in het voorjaar van 1968 zijn ingevoerd. De liberalen menen dat de regering „geleidelijk over zal moeten gaan tot de invoering van pseudo-positieve programma's en niet eindeloos door zal kunnen gaan met massa-zuiverin gen en personeelswijzigingen." Waarnemers menen dat het mani fest voorlopig alleen de aanhangers van de harde lijn in de kaart zal spelen, die zijn blijven aandringen op ■volledige zuivering van alle hervor mers. Complot? In welingelichte Praagse kringen i wordt ook gesproken over een groe pering van conservatieven, die een complot zouden hebben gesmeed om partijleider Gustav Husak te isoleren en zelf de macht over te nemen. Iln de auto van de vorige maand verongelukte Josef Trojan, partijse cretaris van Zuid-Bohemen, zou een Jijst zijn gevonden met de leden van een „schaduwkabinet". Op de lijst I zouden ondermeer de namen van I twee ministers en een vooraanstaand parlementslid staan. In de auto zou ook een brief zijn gevonden aan de Russische autoriteiten, waarin wordt geklaagd dat Husak te zwak optreedt tegen de reformisten. Tachtig Officieel is over het bestaan van de samenzwering niets bekendgemaakt. Maar berichten willen dat onder de I tachtig op de lyst van Trojan voor- I komende conservatieve communisten i een zuivering is begonnen. Deze week zijn twee mensen uit hoge functies ontslagen: Josef Grosser, de Tsjechische minister van binnen landse zaken en generaal Rytir, die i was belast met de verbinding tussen de Russische bezettingstroepen in Tsjechoslowakije. Grosser heeft geen andere baan gekregen, Rytir verzorgt nu de militaire training van school kinderen. Zij zouden ook op de lijst hebben gestaan. I Het was de tweede keer dit jaar dat I ultra-linkse partijleden probeerden Husak te wippen. AMSTERDAM Twee jongeman nen hebben gistermiddag een gewa pende overval gepleegd op een bij kantoor van de Algemene Bank Ne derland in Amsterdam-west. Zij vluchtten in een auto die met draai ende motor voor de deur stond. De buit bedraagt enkele tienduizenden guldens. De mannen, mogelijk Marokkanen of Italianen, kwamen klokslag vijf uur de bank binnen en bedreigden het personeel vijf mannen en vier meisjes met een pistool. De over vallers beduidden dat zij de sleutel van de kluis wilden hébben. Om hun eis kracht kracht bij te zetten vuurde een van de mannen vier schoten op de vloer af. FRANKFORT Walter Scheel, de Westduitse minister van bui tenlandse zaken, heeft gezegd van mening te zijn dat de Sow- jetunie belang stelt in een op lossing van het Berlijnse pro bleem. Na afloop van zijn be sprekingen met zijn Russische ambtsgenoot Andrei Gromyko zei hij dat er nu èen basis be staat voor een oplossing van de kwestie-Berlijn tijdens de vier- mogendheden-besprekingen. De ambassadeurs van de vier geal lieerden praten al sinds eind vorig jaar zonder veel voortgang over de Berlijnse kwestie. De reden voor het West-Duitsland schijnt samengevat te zijn in de onverwachte tafelrede die hij hield in het Kronberg kasteelho tel, waar zijn besprekingen met Scheel plaatsvonden. Russische zorgen Westduitse functionarissen zeiden dat Gromyko krachtig had aange drongen op samenwerking tussen de Sowjetunie en West-Duitsland. De russen schijnen zich zorgen te maken dat hun streven om toegang te krij gen tot de Westduitse technologie ge torpedeerd zou worden als het non agressie verdrag met Bonn niet bin nen redelijke tijd wordt bekrachtigd. Het was de eerste keer dat een Russiche ministre de Bondsrepubliek bezocht. Scheel concludeerde daaruit dat de verhouding tussen de Bondsre publiek en de Sowjetunie sinds de ondertekening van het verdrag in augustus „veranderd en genormali seerd" is. Voor zijn vertrek zei Gromyko dat de „ratificatie van het verdrag tussen de Bondsrepubliek en de Sowjetunie de verhouding tussen de twee landen zal verbeteren en een basis zal zijn voor de verbetering van de betrek kingen tussen alle Europese landen." j De Westduitse regering heeft de ra- j tificatie van het verdrag afhankelijk i gesteld van wezenlijke verbetering van de situatie in en rond Berlijn, j Gromyko en Scheel hebben zes uur 1 met elkaar gesproken. DEN HAAG De minister van economische zaken is akkoord gegaan met de volgende twee verhogingen, per 9 november: één cent per liter melk en melkprodukten en één cent per brood. HAARLEMMERMEER Het ver keer op de rijksweg Den Haag-Am sterdam kreeg gisteravond veel ver traging door kettingbotsingen, een ge kantelde vrachtwagen en een brandje in een Belgische vrachtauto. Bij Haarlemmermeer raakte een auto door onbekende oorzaak in de berm. Een tweede autombilist, die de auto trachtte te ontwijken, kwam ook in de berm terecht. Daar er veel ver keer op de weg was in de richting Amsterdam in verband met de voet balwedstrijd Ajax-PSV ontstonden kettingbotsingen, waarbij 16 auto's betrokken waren. Bij de splitsing van de weg in de richting Rotterdam trad ook filevor ming op. Een tankauto geladen met stookolie kantelde toen de chauffeur ■probeerde zijn wagen af te remmen. Er volgden botsingen waarbij 11 auto's betrokken waren. De verkeers- stagnatie werd nog groter door een brand in een Belgische vrachtwagen in de Schipholtunnel. Het duurde tot half tien voor het verkeer weer nor maal kon functioneren. N.V. A. SLUYTER ZN. VERZORGT AL UW TRANSPORTEN DOOR HEEL NEDERLAND Rotterdam Telefoon 010-37.34.28 De Russische minister van buiten landse zaken, Gromiko, had gisteren in de buurt van Frankfort een on derhoud met zijn Westduitse collega Scheel. Gromiko (links) kwam via Londen en Berlijn. (Van onze verslaggevers) WATERINGEN Ondanks de tips, die de politie van Wate ringen binnenkrijgt, had men vanmorgen nog geen spoor van de drie gemaskerde mannen die gisteren in alle vroegte bij een kennelijk goed voorbereide Over val op een postauto voor meer dan een miljoen gulden buit maakten. De buit bestond voor een groot deel uit Nederlandse bankbiljetten, verder Duitse marken en een aantal pakjes met gouden en zilveren voor werpen. Het geld zat in acht post zakkendie het Katwijkse vervoer bedrijf Rutz in een vijftonner voor de PTT van het Haagse districts kantoor vervoerde. Omdat het het einde van de maand was, waren er nogal wat geld zendingen voor banken bij. Vooral de Coöperatieve Raiffeisenbank in 's-Gravenzande schijnt een groot be drag kwijt te zijn geraakt. In zoverre had men geluk, dat de overvallers drie postzakken met een aanzienlijk bedrag niet meenamen. Aangenomen wordt dat de rovers uitstekend op de hoogte waren met de gang van zaken bij het transport van PTT-geldzendingen. Een van de directeuren van Rutz vertelde dat de auto iedere nacht dezelfde route rijdt en dat een vrij grote kring bekend is met deze transporten. Wat de beveiliging van de auto betreft, zei hij die te kunnen samen vatten in drie woorden: „Een goed slot". De politie heeft echter twijfel uitgesproken over de beveiliging van de wagen. Aangenomen wordt dat er alleen een slot op de achterdeur zat. Vuilnis, vuilnis, vuilnis Eén van de grote problemen, waarmee Lon den kampt, nadat de staking van de gemeentereiniging de zevende week is ingegaan. De oplossing van de quiz was deze week Als prijs werd toegekend het dat ten deel viel aan: H. G. Kreeftenberg KONINGSPLEIN 103 DELFT DEN HAAG Opnieuw heeft een van de mensen van hel eerste uur van D'66 de partij verlaten: drs. P. Fetter, die vier jaar geleden een van de mede-oprichters was. Hij vindt dat de partij te veel lonkt naar PvdA en KVP en neemt de partij kwalijk zich tegen de VVD af te zetten. Samenwerking met PvdA en KVP noemt hij het rampzaligste, wat politiek Nederland zou kunnen overkomen. In een brief aan hoofdbestuur en Tweede-Kamerfractie zegt hij D '66 in vrijwel niets meer te vinden lij ken op de partij van vier jaar te rug. „De ondogmatische, open en deskundige instelling heeft plaats gemaakt voor een praterij-tot-in-den- treure over normen, regels en pro grammadetails". Drs. Fetter overweegt zich weer bij de WD aan te sluiten. Vreemd is het dat de overvallers I drie goedgevulde postzakken niet hebben meegenomen. Aan de builten- j kant van de zakken is namelijk duidelijk te zien dat het gaat om een i zending aan banken. De firma Rutz rijdt al 25 jaar voor de PTT. Tot nu toe waren er nooit onregelmatigheden geweest, nzb'j y&icLüu/nzz\ INTERIEURVERZORGING CPUN55UPGD MEER KEUS IN1 PASSENDE OMGEVING Buitenspel VAN GEBEURTENISSEN in commu nistische landen weet men vaak niet zeker wat de betekenis is. Dat gaat ook op voor het bericht, dat de Tsjechoslowaakse partyleider Hu sak een groep van tachtig stalinis tische tegenstanders buitenspel heeft gezet. Wat opvallend wordt gesproken van een complot om de macht te grij pen; van het vinden van de lyst van een schaduwkabinet en een af schrift van een brief aan de Rus sische autoriteiten; en van het feit dat geen der samenzweerders lid van het partypresidium is. Met de publicatie wordt Moskou in verlegeyheid gebracht, omdat een omvangrijke zeer pro-Russische groep zou zyn ontmaskerd. Nemen de Russen geen maatregelen tegen de „halfslachtige partyleider" Hu sak, dan plaatsen zy zich achter zyn omstreden beleid. Een andere mogelijkheid is, dat Mos kou er belang by heeft- dc positie van Husak in Tsjechoslowakije te versterken en de bevolking gunstig te stemmen. Het buitenspel zetten van een groot aantal ontevreden stalinisten is dan niet zo'n pro bleem. Een taak OVER ENKELE DAGEN heeft Chili een volksfrontregcring waarin ook drie communistische ministers zit ting hebben. Daarmee is het het eerste Zuidamerikaanse land dat langs volkomen legale weg een uiterst links bewind heeft gekregen. Het bewind van president Allcnde kan echter niet op een meerderheid in het parlement rekenen. Het is mede aangewezen op de stemmen van een beduidend aantal leden van de christen-democratische party van de aftredende president Frei. Deze steun is niet vanzelfsprekend. De christen-democraten hebben voor keur gegeven aan een zy het loyale oppositieroL Zy zullen de stappen van Allcnde beoordelen naar hun grondwettelijke toelaat baarheid. Hier ligt een belangrijke taak. Een goed samenspel, waarbij marxis tische experimenten kunnen uit blijven, kan de door Frei begonnen „vreedzame revolutie" een nieuwe impuls geven en overig Latyns- Amerika tot voorbeeld zijn. Vandaag in ZO: Minister Bakker doet maandag het Haringvliet op slot. Over dat gigantische Deltawerk en de emoties daarachter schreef Mi chel Ball de reportage „Dam temt geweld van de zee maar niet iedereen kan blij zijn". J. den Boef over het optreden van de Amerikaanse president in de verkiezingsrace: „Nixon wil vrij baan". Phé Wijnbeek: „Satelliettelevisie in zicht". Dr. C. Rijnsdorp bespreekt prof. dr. P. J. Boumans jongste boek „Voor en na de zondvloed". Jeanne de Vlieger sprak met ra diologen over mogelijke gevaren van bestraling. Conclusie boven een interessant artikel over een actueel vraagstuk: „Wij zijn stra- lingsbewust". Paul van Langstraat: „Aardbe ving was onthullend". J. J. M. Kiggen: „Vijf Belgische emissies". Dialoog: „Per uur presteren part timers meer". Onze sterrenkundige meldt als merkwaardigheid in november: „Vijf planeten op een rijtje". (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Meest zwaar bewolkt met plaatselijk regen of motregen. Krachtige aan de kust tijdelijk stormachtige zuidweste lijke wind. Aanhoudend zacht. DE BILT Het weekeinde blijft onbestendig en ook mor gen is er enige regen te ver wachten. Ons land ligt in de baan van enkele depressies die vrij snel over Engeland naar het noordoosten trekken. Hierbij is een harde tot stormachtige wind te verwachten. De afgelopen nacht bleef bij zonder zacht met op de Lucht haven Rotterdam een minimum van 14 graden. Vooruitzichten voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp. 2 tot 7 graden boven nor maal; max. temp. 1 tot 5 graden boven normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Zon en maan 1 november: zon op 7.34, onder 17.13; maan op 10.38, onder 17.39; 6 november E.K. 2 november: zon op 7.36, onder 17.11; maan op 11.51, onder 18.25; 6 november E.K. Iloog water 1 november: Rotterdam le getij 5.53, 2e getij 17.59; Scheveningen 4.0016.13; Vlissingen 2.4214.59; Willemstad 6,32—18.47. 2 november: Rotterdam le getij 6.25, 2e getij 18.35; Scheveningen 4.31—16.47; Vlissingen 3.18—15.36; Willemstad 7.08—19.22. De edelmoedige geeft min der ractd dan bijstand. VAUVENARGUES „Jan! Als Ellen zegt dat ze van kinderen houdt, is het een grove leugen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1