1 IWIJ ZIJN „STRALING-BEWUST" '■rs Aardbeving was onthullend door Paul v. Langstraat JONGSTE BOEK VAN DR. P. J. BOUMAN: Voor en na de zondvloed ZATERDAG SI OCTOBER t?7° srstsn n dt Dit 32,50 i vsn[ •uitss teurs Den chtes Uitg. I blz., Vijftien jaar geleden opperde dr. Alice Stewart van de Medische Faculteit in Oxford de mogelijkheid dat bloedkanker (leukemie) bij kinderen onder de tien jaar kon ontstaan doordat de moeder tijdens de zwangerschap radiologisch was onderzocht. Zij publiceerde haar bevindingen in de Lancet (1956, 447) een toonaangevend Brits medisch tijdschrift. In hetzelfde blad van december 1969, Cl356, meldt ze dat ze vijftien jaar lang alle gevallen van jeugdkanker in Engeland heeft gevolgd. Een te publiceren analyse van de Oxford Sur vey of Childhood Cancers beschrijft een mogelijk rechtstreeks verband tussen het risico kanker te ontwikkelen na een verloskundig röntgenonderzoek en het aantal films dat bij dit onderzoek gebruikt werd. Dokter Stewart noemde in haar herhaalde publicaties ook cijfers: tachtig procent van de moeders van 547 aan leukemie gestorven kinderen was tijdens de zwangerschap radiolo gisch onderzocht- Veel Engelse ziekenhuizen staakten daarna deze methode van onderzoek maar het bericht kwam ook in de lekenpers en verontrusting was allerwege het gevolg. Wat is er waar van de gevaren verbonden aan ioniserende stralen? Kan een röntgenolo- gisch thoraxonderzoek dat van tijd tot tijd bij de hele bevolking gedaan wordt, schade op leveren? Hoe zit dat met werkende moeders die verplicht zijn aan keuringen deel te nemen en in verwachting kunnen zijn? door Jeanne de Vlieger In ons land is de röntgenologische bekkenmeting niet in zwang. Wij zijn een beetje zuiniger met straling. Het komt sporadisch voor. alleen in uiterste gevallen als artsen van twee kwaden het beste moeten kiezen. Bij vrouwen in de vruchtbare levensjaren zal niet dan met grote noodzaak een röntgenologisch buikonderzoek wor den verricht in de periode tussen ovulatie en menstrua tie. Als een werkende vrouw vermoedt dat ze xi ver wachting kan zijn, wat moet ze dan doen bij een radio logisch onderzoek?, vroegen wij mejuffrouw E. B. H. van Doornum, hoofd-radiologisch-laborante van de the rapeutische afdeling van de Dr. Daniël den Hoed Kli niek in Rotterdam. „Dat moet ze in ieder geval meedelen. Het is zelfs zo (wij gaan nog veel verder) als het kleine bekken in de bundel stralen zit, dan maken wij een afspraak met de vrouw in het eerste gedeelte van de menstruatie-cyclus, dus voor de eisprong, zodat zwangerschap niet mogelijk Aangezien er geen vrucht aanwezig is, kan er geen schade toegebracht worden. In grote klinieken wordt daar rekening mee gehouden. Wij in Nederland zijn „stralingsbewust". Bij onderzoek van nieren, urineleider of blaas worden de eierstokken individueel afgeschermd ■iet lood, evenals de testes van mannen. Daar hebben Wij speciale hulpmiddelen voor". Dr. H. A. van Geuns, directeur van het Consultatiebu reau voor TBC-bestrijding in Rotterdam zegt dat de gevaren van straling gelden voor de tijd dat de vrouw niet weet, in verwachting te zijn. Iedere vrouw die werkt (wat onderwijskeuringen betreft telt Rotterdam 18.000 personen van wie zeker de helft vrouwen) zal zich ervan bewust moeten zijn, wat bij haar het laatste röntgenologisch onderzoek is geweest en zal de tijd voor afspraak moeten laten vallen in het eerste gedeelte van haar cyclus. Dr. Van Geuns: „Ik woonde pas een congres in Duits land bij. Bij het onderwijs daar ontwikkelde zich een „ziekte"; de röntgenofobie, dat is het bang zijn voor stralen. In het Nederlands blad de Kleuterwereld ben ik ingegaan op een ingezonden stuk over stralingsangst. Bij een röntgenologisch thoraxonderzoek is de dosis op de eventuele vrucht belangrijk kleiner dan 1 mrem". De aarde heeft een natuurlijk stralingsniveau. Er zijn «treken waar de bevolking ten gevolge van uranium- of thoriumertsen in de bodem bloot staat aan een dosis natuurlijke straling die twintig tot tachtig maal zo hoog is als die voor de gemiddelde aardbewoner. Als men bang is voor leukemie ten gevolge van bestraling, kan men stellen dat het ongeveer even gevaarlijk is van Edinburgh naar Aberdeen te verhuizen als zich twee maal per jaar aan bevolkingsonderzoek van de thorax ondertverpen. Een jonge vrouw met een pasbegonnen zwangerschap zou men dan ook een vakantie in de bergen moeten afraden. Een verblijf van twee weken in een-bergstreek waar de natuurlijke straling 200 mrem per jaar hoger kan zijn dan in ons lage land met weinig radioactieve gesteenten, zou evenveel risico's voor de jonge vrucht kunnen inhouden als twintig schermbeeldfoto's van de thorax der moeder. Dit laatste stelt mevrouw dr. Z M. Nooteboom-Beek- man, adviseuse voor de stralenbescherming van de Ge neeskundige Hoofdinspectie vast. In de radiologie is het voor zwangere vrouwen in ons land verboden radiolo gische arbeid te verrichten. De straling, uitgezonden door radio-actieve stoffen en electrisch opgewekte ioniserende stralen is geen uit vinding van de laatste jaren. Deze straling uit stoffen werd in 1898 door Madame Curie ontdekt. In 1895 con strueerde Wilhelm Röntgen een toestel, dat röntgenstralen opwekt. Sedertdien worden zowel radium als röntgenstralen in de geneeskunde bij onderzoek er. behandeling toegepast. Als stralingsbron gebruikt men of een röntgentoestel, dat straling produceert als hel wordt ingeschakeld, of een hoeveelheid radioactieve stol die doorlopend energierijke straling uitzendt. Al spoedig ontdekte men dat er bij radiologen zweren en huidtumoren ontstonden. Door de schade aan de weefsels constateerde men dat bepaalde weefsels veel gevoeliger zijn voor straling. In het algemeen is het zo. dat wat zeer snel deelt (groeit), zeer gevoelig is voor straling. Een embryo deelt zeer snel. De voornaamste periode van het ontstaan der organen ligt bij het men selijk embryo tussen de tweede en de zesde week na de conceptie. Dit is de periode van de hoogste gevoeligheid van het embryo, en niet alleen voor straling. „De moge lijkheid bestaat dat bij embryo's een dosis in de orde van 1 mrem verhoogde kans geeft op misvormingen' aldus mevrouw dr. Nooteboom. In ons land begint het bevolkingsonderzoek op vijf tienjarige leeftijd. Een röntgen-onderzoek wordt uitge voerd indien het te verwachten nut groter is dan het te verwaahften risico. Men haalt er zoveel dingen uit: hart afwijkingen, tumoren, tbc in een beginstadium. Waren ze later ontdekt dan waren patiënten niet meer behan delbaar. Het bevolkingsonderzoek afschaffen zou daar om dwaasheid zijn. Het geeft geringe stralingsschade en het redt mensenlevens. Er is een Wet op het Bevolkingsonderzoek. Dat onder zoek is bestemd voor al degenen die geen gelegenheid hebben zich op een andere manier te laten onderzoeken. Wordt een werknemer bij de PTT, bij het onderwijs, de verpleging, grote ondernemingen, reeds radiologisch on derzocht, dan is een bezoek aan Tuberova, Masro en hoe het bevolkingsonderzoek dan ook mag heten in uw stad. 4 Alle personeelsleden die in aanraking zouden kunnen komen met straling, dragen so'n „filmbadge". Om de veertien dagen wordt de film verwisseld om, na ontwikkeling, te kunnen controleren In welke mate de betrokkene straling heeft ondergaan. Foto boven de kop: De laborante staat achter een loden scherm en bedient vandaar de scha- keltafel. Door een loodglazen venster houdt zij het oog op de patiënt. niet nodig. Dat staat trouwens op de oproepkaart ver meld. Het bevolkingsonderzoek als geheel draagt nau welijks bij aan genetische schade. Radiologisch - personeel, dat „stralen-minded" is, is er niet zo gelukkig mee om foto's of onderzoekingen te doen als een radiologisch onderzoek pas gebeurd is. „Liever ziet men dat recente foto's Opgevraagd worden, maar het geheel weegt niet zwaar genoeg om er moei lijkheden over te maken", zegt mejuffrouw Van Door num. Wel is men bezig, met name in Amsterdam, om bij het massa-röntgenonderzoek de datum en dosis van de bestraling vast te leggen op een kaart die de Maat schappij voor Geneeskunst verstrekt voor medisch ge bruik. Bij jeugd-artsen is er grote aandacht voor de vaccinatiekaart, er wordt genoteerd welke vaccinaties en wanneer gegeven werden. Zo'n kaart zou de mens z'n leven lang moeten begeleiden. Het is denkbaar dat er op een moment ook een „stralingsdosiskaart" komt, om bij het voorkomen van frequente keuringen doublu res bij röntgenologisch onderzoek te voorkomen. Op de Provinciale Gezondheidsdag 1962 die gewijd werd aan de biologische gevolgen van straling en ra- dioaktiviteit, zei drs. A. Somerwil dat in 1959 de radio logen van de Ned. Ver. voor Radiologie (nog) afwijzend stonden tegenover zo'n stralingskaart. Wel suggereerde men op de Gezondheidsdag: „Doe meer met minder stralen!" Daar wordt intussen aan gewerkt door fotofa brikanten. Zij vervaardigen films die nog gevoeliger zijn, waarmee men minder straling nodig heeft voor dezelfde beeldzwarting. Vraag aan mejuffrouw Van Doornum: „Zijn radiolo gische laboranten niet bang om onvruchtbaar te wor den?" „De verantwoording over de leerlingen (ook leerling verpleegsters hier in de Dr. Daniël Den Hoed-kliniek) telt bijzonder zwaar. Er zijn voorschriften zodat zij geen schade oplopen door onbekendheid met het mate riaal. Het vasthouden van kinderen (die voor een foto «komen) zal een radiologisch laborante nooit doen. Ze kijkt wel uit! Dat wordt gevraagd aan een oudere vrouw die niet meer vruchtbaar is, bijvoorbeeld de oma van het kind. Er is bijzonder weinig schade bekend bij radiologisch personeel. De afschermingsmaatregelen zijn doorgetrokken tot in het belachelijke. Radiologisch per soneel krijgt bij. huwelijk heel gezonde kinderen. U kunt de handen van radiologen van nu bekijken!" Straling en straling is niet gelijk. In de röntgendiagnostiek werkt men met „zachte" straling. In de radio-therapie werkt men met „harde" stralen. Een loden schot, waarachter de schakeltafel staat, is vol doende voor afscherming van het personeel tegen stra ling bij dagnostiek (dat ziet u trouwens zelf bij het bevolkingsonderzoek, de laborante kijkt door een lood glazen raam en blijft achter het schot). Heeft de straling een groter doordringend vermogen dan is een dikke muur nodig om.de straling tegen te houden. Die zijn er dan ook in de therapeutische ruimten van de Daniël den Hoed kliniek, enorm dikke betonmuren die vaak gebouwd zijn in de vorm van een labyrinth. Bovendien zijn de toegangen tot de ruimten alle bevei ligd. Zou men een hek of deur met verboden toegang toch openen, dan gaat via een elctrische schakeling aan die deur of dat hek het ^„gevaarlijke" toestel uit Het personeel verlaat, nadat het toestel op de zieke plek bij de patiënt is gericht de ruimte waarin bestraald wordt. De laborante observeert de patiënt via een tv-monitor en schakelt het toestel waarmee bestraald wordt in een andere ruimte in. De bestralingsdosis, die het personeel eventueel ont vangt, is meetbaar. Het radiologisch personeel draagt een filmbadge (zie foto). Deze fcvordt eens in de veertien dagen verwisseld en ontwikkeld. Aan de hand van de zwarting van het filmpje is vast te stellen hoe groot de dosis is die de draagster heeft ontvangen. Heeft een jeugdige leerling-verpleegster een zwart filmpje dan wordt ze meteen onder handen genomen: Kind wat heb jij uitgevoerd? Het is zaak. de werking en het nut van zo'n filmbadge duidelijk uiteen te zetten. Leerlingen beschouwen het soms als een soort mascotte, maar het beschermt na tuurlijk op generlei wijze! Resumerend: er is althans in ons land geen reden tot ongerustheid bij toepassing van röntgenstralen. De schoenfluorscoop werd op een goed moment verboden, want het ding was wellicht verkoop bevorderend maar niet medisch verantwoord. De Hel- derse huisarts die zijn dochter verbood zich voor een sportkeuring te laten doorlichten, had zich beter kunnen oriënteren. „Een huisarts weet ook niet alles!", zegt mejuffrouw Van Doornum. „Temperatuur kan veel gevaarlijker zijn dan straling In Zweden heeft men gevonden dat de hoge tempera tuur die de geslachtsdelen van Europese mannen onder gaan vanwege hun manier van kleden, invloed heeft op het aantal mutaties, met andere woorden op de toename van het aantal onvolwaardige kinderen Er is voor radiologische laboranten geen reden om bang te zijn. Het is na een opleiding van drie jaar (als je middelbaar onderwijs genoten hebt) een interes sante baan die beslist ongevaarlijk is. Je hebt het ge voel dat je bijdraagt tot de genezing van de mensheid". Goede Vrijdag. 27 maart 1964, eindigde voor de Amerikaanse staat Alaska minder mooi dan hij was begonnen. Laat in de middag werd dit gebied getroffen door een aard beving waarbij ruim 100 mensen om het leven kwamen. Nog geen dag later bevond zich onder de reddingsploegen een team van vijf sociologen afkomstig van de uni versiteit van Ohio die een onder zoek instelden naar de wijze waar op de bevolking de gevolgen van de ramp opving. De bewoners zelf schreven hun energiek gedrag toe aan de pio niersgeest die nog cteeds zou heer sen, maar de sociologen kwanten tot de conclusie dat dat een mythe was. Ofschoon zij inderdaad staal tjes van heldhaftig optreden re gistreerden, vertoonde de getroffen bevolking niet meer opofferings gezindheid dan van heit verwacht zou mogen worden. Nadat het on middellijke gevaar geweken was, kwamen de individuele belangen van de bevolking weer boven. On dernemingen die eerst voorraden en uitrusting gratis hadden ver strekt, verwachtten al spoedig be taling voor hun diensten, maar ook de bevolking wilde hun overuren betaald zien. Een van de opmerkelijkste con clusies van de vijf sociologen die onlangs hun rapport publiceerden, was dot in de eerste uren na de ramp men deed waarvoor men op geleid was. Dit klinkt mooi, maar in de praktijk bleek dat dit zaken waren die niet bet dringendst uil- gevoerd behoefden te worden. Dr politie regelde het ontwrichte ver keer, de brandweer rukte uit op zoek naar vuur en wegwerkers pro beerden de verbindingen te her stellen. Niemand scheen geneigd te zijn nieuwe taken zoals het samen stellen van reddingsploegen op zich te nemen. Dit had tot gevolg dal pas twaalf uur na de aardbeving dr speurtocht naar gewonden op gang kwam De behoefte om weer con trole te krijgen over de natuurlijke omgeving scheen voor de bevolking belangrijker te zijn dan het zoe ken van gewonden onder het puin. Officieren van het Leger des Heils hielpen bijvoorbeeld het eerste half uur van de ramp de politie bij de verkeersregeling. De eerste reactie van de Eskimo's in Anchorage, de getroffen hoofd stad van Alaska, was een kerkdienst houden terwijl de muren nog na trilden. Deze aardbeving kwam de kerkelijke leiders niet geheel on gelegen zoals bleek uit de latere toeloop naar de Russisch ortho doxe kerk. het meest voorkomend geloof onder de eskimo's van Alas ka. De vloedgolf die door de aard beving werd opgewekt bracht een dramatische scheiding teweeg tus sen de Protestantse en de Russisch Orthodoxe kerk. Het water spoelde het lagergelegen Protestantse kerk gebouw weg, maar spaarde de Rus sische Orthodoxe. Ofschoon deze kerk op een heuvel lag, zagen vele gelovigen hier toch een wonder in. Het was dan ook geen wonder dat bij zoveel tegenslag de zending het eskimodorp spoedig daarop ver liet. Want reeds eerder was bij een veel kleinere aardbeving de pro testantse kerk ernstiger getroffen dan de Russisch Orthodoxe. Ofschoon de geologische dienst van de Verenigde Staten had ge waarschuwd voor mogelijke aard verschuivingen cn dat ook inder daad uitkwam, bleek men by de op bouw van Anchorage toch niets ge- leerd te hebben. Verplaatsing van de zakenwijk werd te duur geacht. Thans, zes jaar na de aardbeving ia het verwoeste deel weer op de zelf de plaats herbouwd. Da komende kabinetsformatie, ons aller gezondheid en de con troverse Amerlka-Rusland zijn de drie grote hoofdstukken in het nieuws van deze week, dat overi gens weer zo overvloedig stroomde, dat we weer eena In telegramstijl moeten vervallen. POLITIEK Naar een kabinet links van het midden, propageert AKPA, dat ia Actie progressief akkoord. Schmelzer: geen be zwaar tegen Biesheuvel als pre mier .(Geerteema: „Hij is niet de eerst aangewezene..."). KVP: naar een hogere kiesdrempel (Schmelzer-Van Thiel tegen, Bies heuvel gereserveerd). PvdA-PPR- D'66: formateur direct kiezen. AR commissie: rapport over abortus, pornografie, homofilie. Kamer: verzet te verwachten tegen wie- beltax. Weer wijziging In voor stellen voor de gemeentelijke be lastingen. Plan om rente te hef fen op belastingschuld. GEZAG Haagse politie eist onderzoek naar beleid, gezien de vele slachtoffers onder politie mannen. Regering wil politie meer dan de f 400 extra betalen. Dienstplichtigen krijgen de 400. GEZONDHEID Specialisten tegen een algemene volksverze kering. Farmaceuten beloven nieuwe geneesmiddelen en bel pleiten groter openheid tegenover de patiënt. Insecticiden zijn niet zo schadelijk voor de mens, zegt Shell-bedrijfsarta. Proces In Kleef tegen de Rijnwatervervuilers. On gerustheid over de vuile zee. Ge vaarlijk drinkwater in Seraing (België, aan de Maas). STUDENTEN Voorkeur voor VVD en D'66. Bijzondere univer siteiten zeer links. Weinig stu denten uit arbeideregezinnen, een derde zonder levensovertuiging. Sociale faculteiten luiden de noodklok: geen geld en man kracht om de toevloed van stu denten te verwerken. Gematigd optimisme van Lun« over Nabije Oosten. Verder in het buitenland: so cialist Allende president van Chi li. Nobelprijzen voor twee atoom geleerden en een biochemicus. Botsing van tankers voor Engelse zuidkust met dreigende olieramp. Conservatieve premier Heath be looft Britse volk magere jaren. VN-veroordeling van kolonialisme en apartheid. Over 30 jaar ver dubbeling van de wereldbevol king. Het jongste boek van prof. dr. P. J. Bouman: Voor en na de zond vloed (uitg. Arbeiderspers, Amster dam, 133 blz., ƒ9,50) heb ik, hoe wel ik iets anders had moeten doen, in één ruk uitgelezen. Niet door een bijzondere stijl of vanwege opval lende literaire kwaliteiten, maar door de rijpheid en openheid van geest van de auteur en zijn grote, bezon ken en verwerkte geleerdheid. Ook de opzet van het werk heeft hierbij meegespeeld. Met de zondvloed bedoelt hij de Tweede Wereldoorlog (die met meer recht Wéreldoorlog genoemd kan worden dan de eerste); het boek gaat over doorleefde ge schiedenis en zo brengt de schrijver wel bewust een autobiografisch element in zijn werk aan. Dr. Bouman is zich als historicus ervan bewust, dat de eigen levensgeschiedenis het beeld dat men zich van- de contempo raine historie vormt mede bepaalt. Daarom wisselen gewoon gedrukte beschouwingen over wat sinds 1914 over ons gekomen is af met cursief gedrukte passages, waarin de auteur kort en sober zijn eigen levens loop vertelt. Aanleiding hiertoe kan ge weest zijn dat hij november 1967 zijn ambt als hoogleraar te Groningen had neergelegd en geneigd was terug te blik ken op het stuk geschiedenis waarbij hij lijfelijk en mentaal betrokken was geweest Het resultaat is zoals gezegd een bijzon der boeiend boek. met een originele opzet en een evenwichtige compositie. Op bl 68 noemt de schrijver als kenmerk van zijn jongste pennevrucht „het heen en weer spelen tussen het algemene en het per soonlijke Mag ik me hier een kleine uitweiding veroorloven? In zuiver wetenschappelijke werken doet men zich alleen voor als brein; het persoonlijke en subjectieve wordt met zorg buiten de lijst gehouden Maar volstrekte objectiviteit Is een utopie Onlangs las Ik ergens dat geleerden onder elkaar jaloerser zijn dan kunstenaars. Zou dat niet komen door de frustratie vanwege dat krampachtige streven naar objectivi teit? door dr. C. Rijnsdorp Bouman heeft ingezien dat het veel 'we tenschappelijker' is de onomstotelijke waarheid te erkennen dat de geleerde een brein heeft maar geen brein is. In diezelfde lijn ligt zijn rekenen met het irrationele. De fanatieke rationalist sluit alle irrationaliteit buiten (of verbeeldt zich dat te doen) Maar hij die niet alleen geleerd is maai ook wijs, is realist genoeg te weten welk een machtige rol het affect, de impuls, het vooroordeel, de persoonlijke aanleg en smaak, de domheid, de frustratie, de jaloe zie. het gestel, de tegenzin, de narigheid enz. in de samenleving spelen, op kleine schaal en grote schaal Bouman gaat trouwens verder Als jonge man had hij al groot respect gekoesterd voor een oom, een arbeider en een van Kuypers 'kleine luyden'. Deze man kocht van zijn karig weekloon boeken en was geabonneerd op de Handelingen van de Tweede Kamer. De neef peilde achter deze intellectuele belangstelling een geloofshou ding die hij wei niet oeelde. maar toch respecteerde Die stap die bij het nadenken over het irrationele voert tot de schrik voor het demonische, lag in de laatste jaren van de oorlog en onmiddellijk daarna voor de hand. De gedachtenwereld van het Nieuwe Testament maakte diepe indruk op dr. Bou man en zo voegde hij zich in 1946 bij de Nederlandse Hervormde Kerk Bouman deelt niet mee in religieuze ter men. maar met een voorzichtige aanduiding die niet wil afschrikken en waarbij men het essentiële tussen de regels door kan le zen. Boeiend is ook te lezen over zijn belangstelling voor de film, zoals die zich heeft ontwikkeld tot een zelfstandig me dium met een eigen beeldtaal. Dit heeft invloed gehad op de conceptie van zijn zo bekend geworden boeken Revolutie der eenzamen en Vljfstromenland. Terzijde wil ik hier opmerken dat het maken van veel microfoon-programma's langs een andere weg dus. tot verwante resultaten kan leiden. In beide gevallen richt men zich rechtstreeks tot de lezer- les), wat een boeiender stijl oplevert dan het doceren van brein tot brein. Het ge schrevene krijgt zo een menselijk gezicht en waarom zou dat in Boumans geval af breuk doen aan de wetenschappelijke kwa liteit? Wat mi| ook bijzonder aanspreekt, is wat de auteur van de beroemde Max Weber (1864-1920), de 'professor voor de profes- Dr. P. i. Bouman soren, heeft geleerd, namelijk de opschor ting van eigen waarde-oordelen. Reeds Nietzsche in zijn tijd wees op het voorna me van de traagheid in het oordeel. Bh Weber en Bouman gaat het niet over voor naamheid, maar over juistheid en recht vaardigheid In het oordeel. Treffend is de openheid waarmee de schrijver erkent op de situatie In het begin van de oorlog tijdelijk een verkeerde kijk te hebben gehad. De manier waarop hij dat doet kan een model heten voor leder die moet toegeven het op een zeker punt tijdelijk mis te hebben gehad. Merkwaardig dat men juist zo vertrouwen wektl Navertellen heeft weinig zin. want mei het boek naast de schrijfmachine gaat men weer lezen. Laat ik volstaan met enkele passages te citeren die mij bij de lectuur het meest getroffen hebben. Op bl. 19 spreekt de schrijver over zijn neiging tot tolerante beschouwelijkheid, op bl. 24 stelt hij dat in de massaliteit van een aan tal verschijnselen Iets onbeheersbaars lag (en ligt). „Benj9ting en opstandigheid, psychische depressies en verschijnselen van decaden tie laten zich niet in statistieken samenvat ten" (35) „Machtsroes benevelt het ver stand'' (40). „Het verband tussen de per soonlijkheidsstructuur en het cultuurpa troon blijft een der mee6t fascinerende on derwerpen in de wetenschappen van de mens." (45) „Zachtheid voor de wolven kan wreedheid voor de schapen beteke nen." (79). „De profetie vindt In onze tijd meestal niet meer dan een zwak applaus! welwillend, maar 'vrijblijvend'. De vroegere 'roependen In de woestijn' zijn tegenwoor dig roepers in rumoerig etadsgewoel ge worden hoorbaar slechts voor enkelen die nog willen horen" (83) .Het was algemeen bekend dat Stalin in nkele psychopathologische trekken aan Hitler deed denken" (92). „De burgerij 'ormt na twee wereldoorlogen geen homo- nene klasse meer" (105). „Men wil niet overtuigen maar schokken" (107) „Men verqeet soms hoe oemakkeliik veroverde vrijheid wordt verraden" (110) Het zijn maar enkele van de vele uit spraken die waard zijn onthouden te wor den. Dit kleine boek is vele herdrukken waard. Heath: mager DRAMA Vijftien doden door bfand In een psychiatrische In richting te Wagenborgen. Moord en zelfmoord In Dordrecht. Over val op postauto In Wateringen. KOUDE OORLOG Felle ver wijten over en weer tutten Mos kou en Washington, mede na het kapen van weer een Russisch vliegtuig en het „verdwalen" van een Turks toestel met Amerikaan se generaals, die nu in de Sow- jet-Unie worden vastgehouden Vrede In Nabije Oosten erbl| be trokken. Beroep van Nixon op Moskou, nieuwe weg te volgen. Biesheuvel: Foch? FUSIES Van Gelder Zonen met Kon. Ned. papier (en Proost en Brandt). Gazelle naar de Brit se Raleigh, Philips Tabak naar Britse Tabacco, Llps-GIspen naar Chubb, maar Ringers terug van Engeland naar Droste. AKKOORD Scheepvaartver eniging en vakbonden vinden el kaar op bedragen die neerkomen op méér dan de geëiste f 37,50 •er week bruto. LONEN EN PRIJZEN Werk gevers vragen matiging voor 1971, Nederland dreigt het duur ste In Europa te worden. Chr. werkgevers verzetten zich tegen gedetailleerd ingrijpen In de prij zen. Middenstanders komen met hun actieprogram. Voor een nieuw loon-prijssysteem wordt serieus naar West-Duitsland ge sken. BIJLAGE VAN HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 15