Vervuiling van rivieren en zee is verontrustend Belgisch dorp slikt geen beledigingen Formateur direct laten kiezen Eén miljonair per maand - doel van nieuwe lotto Boete voor van streek zijnde schildwacht Voorstel PvdA, D'66 en PPR Nieuwe actie tegen kunstmestfabriek >Q^or\dj§Jr/sse 1970 F 9 VRIJDAG 30 OKTOBER 1970 ROTTERDAM Steeds meer instanties waarschuwen tegen de toenemende watervervuiling. Het zeewater voor de kust zou al zo verontreinigd zijn, dat het lozen van ongezuiverd rioolwater onverantwoord is. En de Maas in België is zo verontreinigd, dat bewoners wordt aangeraden het drinkwater vooraf te koken. Een patatfabriek in Drente is gesloten, omdat de watervervuiling I de grens van het toelaatbare heeft overschreden. In het by Luik gelegen Seraing wordt op aanraden van het gemeente bestuur het drinkwater eerst gekookt. De zuiveringsinstallaties zijn niet meer opgewassen tegen de vervui ling van het Maaswater, zodat men niet kan instaan voor de veiligheid van het drinkwater. Deze verontrei niging heeft nog geen ernstige gevol- ge|| voor ons land. Wel is in het Limburgse deel van de Maas een grote vissterfte gecon stateerd. Van Nederlandse zijde wordt gesproken over een incidentele verontreiniging door een staalindu strie bij Luik. die voor wat ons land betreft geen vervuiling van betekenis heeft teweeggebracht. Dit is gebleken uit de monsters, die om de veertien dagen worden genomen langs de ge- Nop een foto van prinses Beatrix en prins Willem-Alexander. De laatste met zijn trouwe speelkameraad. BRUSSEL De 270 inwo ners van het Belgische dorp Hanneche zijn boos op de au diteur-militair van een Belgi- scne krijgsraad die in het open baar hun intellectuele peil niet hoog heeft aangeslagen. Boos zijn ze in Hanneche. een plaatsje nabij Luik. omdat deze auditeur-militair hun dorp beschre ven heeft als een oord 'waar de be schaving nog niet giod is doorge drongen en waar het intellectuele peil van de bewoners zeer laag ligt'. Om vooral geen misverstand over zijn waardering voor de Hanneche- naren te laten ontstaan heeft hij er nog aan toegevoegd dat hij ze ook als 'simpelen van geest be schouwt'. GEKIT ETST En dat slikken ze in Hanneche niet. Alex Elias, die binnenkort burgemeester wordt van het dorp. en zijn dorpelingen voelen zich ge kwetst. „We zijn een klein dorp, maar we hebben bijvoorbeeld pro fessor Delatte voortgebracht die in 1929 de jongste hoogleraar van het 'and was. Veel van onze kinderen gaan naar de middelbare school. Al in 1897 hadden we hier een zuivelfa briek die de modernste van België was. Is dal achterl.jkhcid?". zu vraagt Elias. die een protetsbrief heeft geschreven aan koning Bou- dewijn. SIMPELE GEEST De belediging van hun dorps gemeenschap zo voelen ze het in Hanneche had plaats op 20 oktober toen in Luik voor de krijgsraad een uit hun dorp af komstige dienstplichtige terecht stond wegens doodslag. In zijn requisitoor noemde de auditeur militair deze beklaagde „een sim pele van geest", in één udem velde hij toen ook maar zijn oordeel over de mededo^pelingen van de be klaagde.. NAAK UE KONING Alex Elias en zijn dorpsgenoten nemen dat niet en vandaar hun brief. Niet aan de minister van ju stitie, "want daar blijft zo'n brief toch in het dossier hangen", zegt Elias. Naar de koning dus. van wie ze graag willen weten hoe de smet die er op hun dorpsgemeeerischap is geworpen, weg te werken valt. hele loop van de Maas. Het Maaswater wordt veel schoner genoemd dan het water van de Rijn, maar onze Belgische buren zijn er minder over te spreken. Zo heeft de gemeenteraad van Seraing het plan de regering te verzoeken een grote zuiveringsinstallatie te bouwen, zodat men het water niet meer voor gebruik behoeft te koken. Ongezuiverd Het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid heeft in een rapport de slechte toestand van het zeewater voor de kust uiteengezet. Gesteld wordt, dat de regering erop toe moet zien dat ongezuiverd rioolwater de zee niet -nog meer verontreinigt. Het instituut zegt dat er bij rioollozing voorzuiveringsinstallaties dienen te worden geplaatst. Doel van het onderzoek van het RIV was na te gaan of men bij het baden in zee gevaar voor besmetting loopt en welke ziekteverwekkende kiemen aanwezig zijn. De opdracht tot dit onderzoek is afkomstig van staatssecretaris Kruisinga. De laatste tijd zijn diverse rappor ten verschenen over de toestand van het zeewater, maar de officiële in stanties konden het niet eens worden over de aan het water te stellen kwa liteitsmonsters, zodat maatregelen uitbleven. Het RIV gaat nu een to taalrapport opstellen Patatfabriek De onmogelijkheden om op korte termijn een einde te maken aan de door haar veroorzaakte watervervui ling, betekent voor de FANO-frites- fabriek in het Drentse Smilde sluiting van het bedrijf. De directe aanleiding tot deze kras se maatregel zijn voorwaarden die het waterschap Vledder en Wapser- veense A had gesteld en die FANO verplichtte om voor eind november de zinkingsvelden gereed te hebben. Halve kracht FANO-frites was op 14 oktober al op halve kracht gaan werken als uit vloeisel van een uitspraak van de president van de Groningse recht bank. Deze vonniste in een door hen gelaars en boeren aangespannen kort geding dat het bedrijf orde op zaken moest stellen. FANO (onderdeel van het melkproduktenbedrijf DOMO- Bedum) kon daaraan niet voldoen. Nauwelijks een week later werden aan DOMO voorwaarden opgelegd om behalve vóór eind november de zinkingsvelden gereed te hebben, ook uiterlijk 1 november 1970 plannen voor een zuiveringsinstallatie in te dienen. De produktie van dc FANO is ge deeltelijk overgenomen .door het zus terbedrijf in Sleenderen. Hoewel een aantal van "de 85 werknemers mee kan overgaan, zullen 'toch ontslagen vallen. En veelal mensen mei een langdurig dienstverband. Over dc af vloeiingsregeling wordt met de vak bonden overleg gepleegd. (Van onze correspondent) ARNHEM De Arnhemse krjjgs- raad heeft gisteren de 23-jarige ex- soldaat L. B. van R. uit Mierlo, die als wachtloper van de beruchte Van Heutzcompagnie op een nacht zodanig van streek raakte door de mensont erende toestanden bij de bewakings uitoefening dat hij zijn automatisch geweer leegschoot op een wachthuisje overeenkomstig de eis veroordeeld tot een boete van 75 gulden. De krijgsraad ging niet in op de door de raadsman gevraagde vrij spraak op grond van een nieuw psychiatrisch rapport dat B. van R. op het moment van het schieten on toerekeningsvatbaar verklaarde. Vol gens de militaire rechters was het eerste rapport van de legerpsychiater overtuigender. De laatste zei dat de ex-soldaat destijds wel toerekenings vatbaar was. Een nieuw rapport leek de krijgs raad in deze. naar de president zei, strafrechterlijk onbelangrijke zaak, niet nodig. „Beter 75 gulden boete dan nog eens de marteling van een nieuw onderzoek", zo hield de president van R. voor. Deze verklaarde niet in hoger beroep te willen gaan. Dat werd hem door een vertegenwoordiger van de Ver eniging voor Dienstplichtige militairen, die B. van R. van hun eigen raads man voorzag tijdens de zitting, juist wel aangeraden. De WDM wil met deze zaak nog eens de toestanden bij de bewakingscompagnieën van Van Heutz aan de kaak stellen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG PvdA, D'66 en PPR willen de kabinetsformateur (premier) direct laten kiezen, gelijk met de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Ook stellen deze oppositiepartijen in een initiatiefontwerp, dat gisteren bij de Tweede Kamer is ingediend, voor het land te verdelen in vijftien kiesgebieden, waarin steeds tien Kamerleden worden gekozen. Omdat het gaat om de vernieuwing van ons staatkundig stelsel en een directie invloed van de kiezer op het bestuur, zijn de twee voorstellen ge koppeld. Wanneer PvdA, D'66 en de PPR hun zin krjjgen, zullen dc ver nieuwingen by de verkiezingen in 1975 van kracht z(jn, omdat by wij ziging van de grondwet ontbinding van de Kamer vereist is. De Kamer kan zich deze zittings periode over de voorstellen uitspre ken, wanneer volgend voorjaar de ontbinding volgt. Overigens is al vrij zeker dat het niet zo zal verlopen. Want de VVD heeft reeds aangekondigd desnoods een kabinetscrisis te zullen forceren' om de invoering van het districten stelsel te voorkomen. Geen .steun Aangenomen mag trouwens worden dat het initiatief-voorstel van de op positie geen steun krijgt uit de rege ringspartijen. Het is zelfs de vraag of het voorstel van de KVP voor ver hoging van de kiesdrempel 'tol drie zetels, eveneens deze week ingediend, een meerderheid zal halen. De rechtstreekse verkiezing van de kabinetsformateur levert volgens de indieners de volgende voordelen op: 1. Grotere inspraak van de kiezer zonder de grondslag van het par lementaire stelsel aan te tasten. 2. De partijen plegen voor de verkie zingen overleg over de kandidaten van wie zij verwachten dat zij een meerderheid van het aantal stem men zullen behalen. 3. Wanneer de kandidaat, is gekozen, kan de kabinetsformatie onmiddel lijk beginnen. De formateur is ze ker van de steun van de partijen, die hem kandidaat hebben gesteld. 4. Tijdens de verkiezingscampagne kan reeds gediscusieerd worden over het beleid dat de kandidaat- formateurs na de verkiezingen gaan voeren. Drie weken Wanneer geen der kandidaten met een meerderheid uit de stembus komt. stellen PvdA. D'66 en PPR voor dat de Tweede Kamer uiterlijk drie weken na de verkiezingen een aanbe veling doet over de persoon van de kabinetsformateur. Zoals bekend heeft drs. Schmelzer, fractieleider van de KVP, een derge lijk voorstel gedaan voor een debat in de Tweede Kamer over het aanwij zen van een kabinetsformateur. Hij wilde deze suggestie in de Kamer be spreken, gelijk met het initiatief- ontwerp van de oppositie. Aanbevolen wordt dat slechts kan worden gestemd op een klein aantal kandidaten-formateurs. Wie de groot ste aanhang heeft in de Tweede Ka mer, staat boven aan de lijst. Over het districtenstelsel wordt nog opgemerkt, dat binnen de vijftien kiesgebieden de lijsten van verschil lende partijen kunnen worden ver bonden, zodat bij de toewijzing van de restzetels (naar de regel van de grootste gemiddelden) de verbonden lijsten als één worden beschouwd. Aanbevolen wordt een dcrgclykc Iystbinding een landelijk karakter te geven. De invoering van het distric tenstelsel betekent tevens dat er een kiesdrempel van circa tien zetels van kracht wordt. De partyen worden door dit systeem gedwongen meer sa men te werken. VLAARDINGEN 29 10 (ANP) Het centraal actiecomité Rijnmónd (CAR), afdeling Vlaardingen en ac tiegroep Leefbaarheid Vlaardingen van de scholieren gaan begin novem ber een actie van een week houden tegen de Windmill Holland NV (v/h ENCK) De bedoeling is de bevolking hier bij te betrekken De actie is vooral gericht tegen de uitbreiding van het bedrijf met een derde zwavelzuurfa- bfiek en de daardoor verhoogde pro jectie van fosforzuur. natuurzuivere pepermunt y Waleringer Sjaak van Ekelenburg int rod uceert gezelschapsspel Door Dick Ringlever WATERINGEN Sjaak van Ekelenburg (48) van de Wate- ringse Heuldijk gaat ondanks zijn nicotin evergif tiging, die hem van zijn administratiestoel bij de Naaldwijkse christelijke Nijverheidsschool op de bank bij de huiselijke haard, gewoon door. Zijn zestig sigaretjes per dag, zijn zwarte koffie en zijn avondlijk borreltje moet hij een tijdje missen, maar daaraan lijkt hij niet zo zwaar te tillen. Er zijn andere zaken, die hem meer bezighouden. Na zijn twee Bal Bel-kettingbrie- venacties, die door kritiek van Con sumentenbond van Vara's Koning Klant op een laag pitje zijn komen te staan, heeft hij zich nu in het nieuws geplaatst met een, volgens hem, nog grootser project. Een mas sa-gezelschapsspel. waarmee hij elke maand een willekeurige Nederlander tot miljonair wil bombarderen. „Noem het een soort lotto, maar dan helemaal binnen de Wet op de kansspelen, want hiermee kunnen ze me nooit iets maken. De wet niet en zelfs niet (grinnikt wat cynisch) de Consumentenbond of Koning Klant. En als dit zaakje eenmaal goed loopt, concurreer ik de hele Duitse lotto eruit. Dat wil zeggen, dat die 360 miljoen gulden, die jaarlijks uit Nederlandse beurzen naar de loterij van onze oosterburen gaat, in eigen land blijft. Voor Witteveen een aar dig douceurtje, |want daar vangt hij zeker zo'n 54 miljoen aan belasting door". Prijzen Dat zijn idee („Uitgedacht in bed tussen half drie en half zeven") zal aanslaan, daarvan is Van Ekelen burg overtuigd. „Want," zegt hij. „de Nederlander is van nature goklustig. Kijk ook maar eens naar de bedragen die naar de Staatsloterij en de voetbal pool gaan. Bovendien: die één mil joen is niet de enige prijs. Daarnaast zijn er 200.000 prijzen van 10 gulden. 1000 van 100 gulden. 40 van 5000 gulden, 10 van 10.000. 5 van 50.000 één van 100.000 en één van 250.000. terwijl er bovendien nog een ton gaat naar charitatieve instellingen" De hoofdprijzen wil Van Ekelen burg nog voor Nieuwjaar uitreiken tijdens een grote show, waarvan hij zelf de presentator is. In een grote zaal ergens in het land. of voor de televisie. „De omroep die met mij in zee wil. krijgt zo een ton cash om de show te organiserat Stel je eens voor wat voor een feest dat kan worden". Al dat geld voor al die prijzen. plus een fiks honorarium natuurlijk voor de organisator zélf („een ton per jaar wil ik er toch wel aan ver dienen") worden bijeengebracht door 200.000 leden. „Meer is niet mogelijk, al kan je na die eerste groep na tuurlijk wel een tweede van 200.000 gaan vormen". Hoe zijn organisatie moet gaan werden? In een stencil aan alle nieuwsmedia, dat Van Ekelenburg de ochtend na zijn idee nog heeft uitgetikt en weggestuurd, staat het nogal breedvoerig en gecompliceerd beschreven. Maar in het kort. komt het hierop neer. Het aspirantlid gireert op de rekening van een bank in Waterin gen een rijsdaalder („nee, dat geld komt niet in mijn zak. maar wordt later afgetrokken van de rest van de deelnemingskosten") en ontvangt dan tien stembiljetten met elk vijf kolommen, die elk weer vijf vakjes hebben. In die vakjes moet hij willekeu rige lidrraatschapsnummers invul len (nummers van leden, die worden geregistreerd in een 500 pagina's tel lende gids. die elk lid gratis krijgt toegestuurd). Hoeveel van die kolommen hij invult, hangt van hemzelf af. Hij kan gaan van één tot 25 (prijs per kolom één gulden). Maar wil hij alvast één prijsje heb ben, dan moet hij 25 kolommen in- vulleo; daarmee stelt hij zich zeker van een tientje. Dit omdat hij in elke kolom een maal zijn eigen nummer mag invul len en 25 van die „voorkeurstem men" recht geven op een eerste prijsje. Zijn kosten zijn dan dus in totaal 15 gulden. „Maar", zegt van Stekenburg, „dat is eerst het beginstadium, pas daar na gaat de bal echt rollen. Om te beginnen krijgen 1.000 van de 200.000 leden, die de meeste voor keurstemmen hebben gekregen, ieder- duizend gulden. Dan krijgen Wenst u met het BAL- BEL verkiezingsspel mee te spelen Stort dan f 2.50 op gironummer 507624 van de AMRO-bank te Wateringen met vermelding van rekening no. 21879 of op gironummer 702636 van J. A. van Ekelen burg, Heulweg 46, Wateringen onder vermelding van MIL. Deze f 2.50 is een zekerheidsstelling van het ledenregister. Het bedrag kunt u af trekken van uw eerste inzet. Indien u inlichtingen wenst over ELKE MAAND EEN MILJONAIR" kunt u bellen 01742—2983. Sjaak van Ekelenburg: „Reken erop dat het knalfeesten worden." de 100 leden, die van deze duizend de meeste stemmen hebben vergaard ieder nog eens 1000 gulden en de veertig die van deze honderd de meeste stemmen hebben een bedrag van 5.000*gulden." „Deze laatste 40 leden gaan dan op een gezellige bijeenkomst, volgens een bepaald systeem vaststellen wel ke tien leden ieder 10.000 gulden krijgen. Die tien op hun beurt bepa len daarna op dezelfde wijze welke vijf Nederlanders 50 mille krijgen en zo rolt de bal door. Het klapstuk de uitreiking van de één miljoen komt dan op de grote landelijke avond, eventueel voor de televisie". „Knalfeest" Van Ekelenburg: „Het lijkt mis schien wat ingewikkeld, maar vast staat wel. dat je met een minimum aan kosten toch een behoorlijke kans op prijzen hebt. In ieder geval met één op 200.000 meer dan in de Staatsloterij, de voetbalpool of de Duitse Lotto Maar wat als die 200.000 leden er niet komen? Van Ekelenburg: „Ik ben ervan overtuigd, dat die 200.000 er komen maar met minder kan het natuurlijk ook. dan zijn de prijzen kleiner. Je kunt nu eenmaal niet een dikke vier miljoen uitkeren als je maar 50.000 leden hebt" Maar die mogeiijkheid beschouwt Van Ekelenburg als zuiver hypothe tisch. Evenals de mogelijkheid, dat zijn administratie bij zijn verwachte ledenstroom het niet meer zal aan kunnen. „Daar hebben we natuurlijk straks computers voor nodig. Ik ben al in onderhandeling met een onder neming, die me de installaties wil verhuren". Of hij er zélf rijk door denkt te worden na de teleurstellende erva ringen met zijn (nog lopende) ket- tingbrievenacties? „Ach, ik heb mijn inkomen als hoofdambtenaar; dat gaat natuurlijk gewoon door. Maar, natuurlijk, voor mij zal er altijd nog wel wat overblijven. Ik re ken op een ton, na aftrek van alle kosten. Ja, dat zit er voor Van Ekelenburg wel in, denk ik. Maar in de eerste plaats gaat het me om de gein. Stel je voor: eens in de maand zo'n knalfeest. En wat mij betreft mag het in de toekomst ook eens in de week gebeuren

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9