Baronesse van Heemstra schreef over Afrika - Jehova's vooral onder de eenvoudige mensen „Welvaart en welzijn" centraal op congres van VU-studeiiten r Dr. G. P. H. Locher overleden Ds. G. Toornvliet zal worden geschorst Een woord voor vandaag 7 9 ff 11 1 Britse kerken achter Wereldraad BEROEPINGSWERK IEUWE VRIJDAG 30 OKTOBER T97T Er wareti er blijkbaar in Israël, die verlangden naar de dag des Heren. A mos beklaagt de mensen, die dit verlangen koesteren ern stig. Wat verwachten zij eigenlijk van die dag? A mos zegt: "Duis ternis is hij, en geen licht! Zoals wanneer iemand vlucht voor een leeuw, en een beer overvalt hem: en hij komt naar huis en leunt met zijn hand aan de muur, en hem bijt een slang! Duisternis zal im mers de dag des Heren zijn en geen licht, ja donker en zonder glans". U kunt de man volgendie het overkomt: nergens vindt hij bescherming, op geen enkele plaats is hij veilig en geborgen. Zó zal de dag des Heren zijn voor degenen, die ernaar verlangen, een dag van de allergrootste verschrikkingen. U zegt misschien: is dat dan nu de boodschap van het Evangelie? Het vreemde van het geval is, dat hier mensen naar Gods komst verlangen, terwijl zij toch drom mels goed kunnen weten, dat God met het oordeel komt, omdat hun teven allesbehalve in overeenstemming is met Zijn wil. Zij hebben daar blijkbaar geen begrip van, zó ver zijn zij van het goede pad afgeweken. Het is wèl zaak onszelf af te vragen, of een eventueel verlangen naar de dag des Heren vanuit de juiste motieven voort komt. We lezen vandaag: Johannes 5 vers 30 tot 47. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het is waanzin dat in deze tijd gemeentelijke, provinciale- en nationale grenzen een echte, evenwichtige en doel treffende ruimtelijke politiek nog in de weg kunnen staan. Dit zei prof. dr.'L. H. Klaassen, directeur van het Nederlands Economisch Instituut, op het congres dat gisteren en vandaag is gehouden door de Vereniging van Economie Studenten aan de Vrije Universiteit VESVU) in theater „de Brakke Grond" te Amsterdam. De studenten hadden aan dit con gres, georganiseerd ter gelegenheid van de stichtingsdag van de vereni ging, de naam „Krachtig tot Tach tig?" gegeven. Ondanks deze wat merkwaardige typering was het een geslaagde poging om een aantal ac tuele onderwerpen centraal te stellen. Het congres gaf ook blijk van zelfkri tiek, die tot uiting kwam in de tekst van de uitnodiging. Daarin werd gesteld dat „ook wij economen" inzien, dat de economie niet alléén de heilstaat brengt, „om dat de economie veelal voor het recht van de sterkste opkomt. Omdat eco nomisch (commercieel) denken vaak onzindelijk denken is. Omdat wij erin geïnteresseerd zijn of de economie ook in de toekomst nog zo'n dikke vinger in de pap zal hebben". Met deze prozaïsche benadering van de eigen studierichting kon men alle kanten uit en het verdient waar dering dat men de complexiteit van de vele problemen niet uit de weg is gegaan. Prof. Klaassen pleitte onder meer voor een aparte faculteit „ruim telijke economie", omdat naar zijn mening de kwestie van de ruimtelijke ordening in de eerste plaats studie object dient te zijn van economisten. Verder stelde hij. dat welvaart en welzijn niet los van elkaar kunnen worden gezien. Als voorbeeld gaf hij een smogsituatie in Engeland, waar door meer ziekteverzuim optreedt met als gevolg minder productiviteit. Door een verbetering van het milieu zal ook de welvaart toenemen. Probleem Bijzonder interessant was ook het slagvaardige betóog van drs. H. van Praag, wetenschappelijk hoofdmede werker van Teleac. dat handelde over de methodologie van het toekomston- derzoek in de sociale wetenschappen. Eén van zijn stellingen luidde, dat een omzetting van schaarste in wel vaart slechts mogelijk is door een volledige doordenking van het be hoeftebegrip. Niet alleen economisch, maar ook psychologischen sociolo gisch. Hij zei dat het grootste probleem van onze westerse welvaart is het kweken van behoeften. Wanneer het Invul-puzzel 1 2 3 l 5 6 2 3 L 5 6 '2 HOR. VERT 1. 1. bedoeling 2. 2. eerwaardig grijsaard 3. 3. vroegere heerser over Rusland 4. 4. gesteldheid 5. 5. gevangenis 6. 6. trustee (afk. 7. 7. wilskrachtig 8. 12. pers. voornaamw. 9. 11. jongensnaam 10. 10. soort kabeljauw 11. 9. gereedschap 12 8. plaats in Zwitsedand Oplossing vorige puzzel 1. penibel. 2. leiding. 3. arbiter. bestaansminimum is bereikt, heeft men steeds meer de neiging om de natuurlijke driften aan te vullen met van buitenaf opgelegde 'behoeften. Men leert tegenwoordig op school niet meer uit de natuurlijke drift om kennis te vergaren, maar om goede cijfers te krijgen, schouderklopjes in ontvangst te nemen, uit statusover- wegingen of om over te gaan. Volgens hem is dit de grote handicap van ons huidige onderwijs. „Welvaart moet worden gezien als een optimale toestand van bevredi ging van menselijke béhoeften. op zo danige wijze dat individu en gemeen schap ook optimaal tot hun recht ko men", aldus een andere stelling van drs. Van Praag. iHij liet zich verlok ken tot een pleidooi voor het Mar- I xisme, dat hij niet in strijd met de bijbel acht. „Marx was voor alles voorstander van de parlementaire democratie, die alle mogèlijkheden in zich heeft om de wereld te veranderen." Als alle studenten met dezelfde inzet zouden studeren als Marx heeft gedaan, zul len naar zijn mening van het studen tenprotest meer reële voorstellen te verwachten zijn. Hij verweet de stu denten een teveel aan intellectualis tisch spel en een tekort aan sociale bewogenheid. Hij zei weinig te zien in protestde- j monstraties van linkse groeperingen op straat, „temeer daar rechts op slraat nog steeds ivoorrang heeft". I Opmerkeljk was ook zijn typering van de naoorlogse opvoedingsmetho- I den. waarvan zelfs 'de beroemde Amerikaanse promotor dr. Spock is teruggekomen. „We moeten de jeugd I niet vrij laten, maar vrij maken", zei hij. Prof. dr. J. Tinbergen zou vandaag een inleiding houden over ontwikke lingssamenwerking, maar was wegens ziekte verhinderd. Men was erin geslaagd voor hem een waardige opvolger te vinden. An dere inleiders waren dr. J. W. H. Geerlings over planning op middel lange termijn en drs. R. Hueting over milieuverslechtering. SWANSEA Met 56 tegen 5 stem men bij zes onthoudingen heeft de Britse raad van kerken zich achter het besluit van het uitvoerend comité van de Wereldraad van Kerken ge steld, om geldelijke steun te geven aan organisaties voor verdrukte ras- sengrocpen. De raad nam echter niet een rapport over, waarin geweld als'de enige mo gelijkheid wordt beschreven om de apartheid in Zuid-Afrika te bestrijden. Dit rapport, „Geweld in zuidelijk Afrika", was .opgesteld door een spe ciale commissie in opdracht van de afdeling internationale zaken van de raad en van de conferentie van Britse zendingsgenootschappen. De opdrachtgevers zelf vonden het te polemisch om het ter vergadering te kunnen brengen. Het is daarom nu gepubliceerd door de uitgeverij van de christenstudentenbeweging SCM. Alle niet-gewelddadige protesten worden gesmoord in intimidatie en wreedheid Gewelddadig verzet is daarom de enig denkbare zedelijke i beslissing. Samenwerking., in welke vorm dan I ook. met de blanken in zuidelijk i Afrika, is „een makkelijke, maar 1 slechts door vrees ingegeven weg", die tot niets leidt, want de blanken i zijn vastbesloten de huidige toestand ie handhaven, zolang zij kunnen, aldus i dit rapport. (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Zeven jaar heeft C. M. baronesse van Heemstra zich in een sterk ver anderend Afrika beziggehouden met de gezinsproblematiek. De eer$te vier jaar op verzoek van de Wereldraad van Kerken, later drie jaar verbonden aan de Raad van Afrikaanse Kerken. Haar ervaringen heeft rij nu le boek gesteld in een 64 pagina's tel lende pocket Thuis in Afrika, die is uitgegeven door het Algemeen Diako- naal Bureau van de Gereformeerde Kerken. Het is een prettig leesbaar boekje geworden, waarin persoonlijke indrukken van de schrijfster het ge heel verlevendigen. Zo vertelt ze over haar eerste reis naar Afrika in 1956. „Ik had er geen vermoeden van, dat ik aan de voor avond van de geboorte van een Nieuw Afrika stond. En dat ik de komende jaren tal van bevrijdings feesten mee zou maken. Toen ik ver trok waren slechts negen landen on afhankelijk: toen ik na vier jaar met verlof terugkwam, waren er meer dan dertig. Ik ging een historische periode te gemoet. Een geweldige ervaring zou het worden om mee te mogen maken, wat mensen en volkeren beleven in zo'n periode van diep ingrijpende po litieke, sociale en culturele verschui vingen." Botsen Thuis in Afrika bevat veel interes sante gegevens over een werelddeel, dat in versneld tempo verandert, en waar nieuwe en oude situaties botsen. Zo vertelt zij over de landen, waar vele honderden stameenheden en et nische groeperingen zijn, die met el kaar meer dan achthonderd talen spreken. Dit brengt grote verschei denheid met zich mee, wat betreft godsdienst, stamorganisatie, politie ke stelsels en economische structuren. Ontelbaar veel zendingsorganisaties - in Kongo Kinshasa meer dan veer tig - hebben het Afrikaanse chris tendom in zeer verschillende natio nale, confessionele en culturele ver pakkingen gebracht. Al deze landen zijn een tiental ja ren bezig elk een eigen nationaal ka- Baronesse Van Heemstra rakter te ontwikkelen. Al deze feiten tonen iets van de gecompliceerdheid van de oecumenische arbeid op Afri kaans continentaal niveau. Over het Afrikaanse familieleven schrijft baronesse Van Heemstra, dat dit met zijn riten en gewoonten al leen kan worden begrepen vanuit zijn stamverbondenheid gebaseerd op voorouderverering. Begrijpelijk is het dat in deze tijd van overgang de con flicten legio zijn. Ze kunnen vaak worden teruggebracht op de verande rende verhouding tussen het echtpaar en de familie. Verwarring Jongeren die op westerse wijze willen huwen voelen zich in deze pe riode van huwelijkskeus en huwe lijkssluiting volledig in de kou gezet. Als er èrgens behoefte is aan diep gaand onderzoek, voorlichting en be geleiding dan is het wel hier. En dit zal voornamelijk door Afrikanen moeten gebeuren, want de verwar ring is groot." Zendende kerken hebben wel geld en deskundigheid beschikbaar gesteld De situatie van de vrouw ver andert snel in Afrika. (Illustratie uit Thuis in Afrika). voor schoolonderricht, ziekenzorg en kraamklinieken, maar ze hebban te weinig aandacht hebben geschonken aan adekwaat gezinsbeleid. De Afri kaanse kerken moeten dit werk hele maal opnieuw opzetten. Maar het zijn de westerse kerken geweest, die het Afrikaanse familiele ven hebben beïnvloed en veranderd. Polygamie Werd als heidense levens vorm veroordeeld en monogamie kwam ervoor in de plaats. Altijd was er een sterke veroordeling van die gedragingen, die niet strookten met het door het westen geïmporteerde christelijke huwelijksideaal. Polygamie, scheiding en ongehuwd moederschap werden met westerse maten gemeten. Maar andere min stens even ingrijpende sociale en et nische problemen die voortkwamen uit het loswoelen van het Afrikaanse traditionele familieleven kregen bin nen het kerkelijk beleid veel minder of geheel geen aandacht. Er is onder het Afrikaans kerkelijk leiderschap een tendens vast te blij ven houden aan het door de zendelin gen geïntroduceerde beleid. Toch voelt men steeds meer dat er een hiaat is tussen wat de kerk als ideaal haar gemeenteleden voorhoudt en wat veel gemeenteleden in de praktijk voor mogelijk en menselijk houden. Vrouwengroepen Wat gebeurt er wel? Tijdens de op richtingsvergadering van de Afri kaanse Raad van Kerken in 1963 na men de vrouwen hun kans waar om te pleiten voor verbetering van het niveau van de in vrijwel alle kerken bestaande vrouwengroepen. Ze vroe gen de Raad ook er bij de leden-ker ken op aan te dringen dat in predi king en pastoraat, maar vooral ook predikantenopleidingen de vrouw een volwaardige plaats zou krijgen. In Tanzania houdt een Afrikaans echtpaar zich bezig met gezinsproble- ^natiek. In Mindolo in Zambia is een trainingscentrum voor vrouwen. En zo zijn er nog verschillende voorbeel den te noemen. Baronesse Van Heemstra laat dui delijk uitkomen, dat ondanks de ach terstand in meerdere kerken zich een duidelijk beleid ontwikkelt in een zoekend bezig zijn. Om dit te ontdek ken heeft zij in veel landen vrouwen organisaties, jeugdgroepen, scholen, zending, centra, gehuchten op het land en krottenbuurten bezocht in steden. In de zeven jaar, dat zij in Afrika verbleef heeft zij aan het zoekend be zig zijn onder andere door het leiden van cursussen en conferenties een bijdrage mogen leveren aan het ftieuwe Afrika. Het boekje Thuis in Afrika kost drie gulden en kan worden besteld bij het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken in Utrecht. Het gironummer is 2211. De Afrikaanse bevolking telt zeer veel jeugd. (Illustratie uit Thuis in Afrika). (Van onze kerkredactie) OEGSTGEEST Vanmorgen is geheel onverwacht overleden dr. G. P. H. Locher, secretaris van de hervormde raad voor de zending. Hg is 60 jaar geworden. Sinds 1951 vervulde dr. Locher zijn leidende functie bij de hervormde zen ding. Daarvoor had hij zelf vijftien jaar als zendingspredikant in Indone sië gewerkt. In 1936 werd hij predikant in Koe pang op Timor, waar hij tevens de lei ding van het zendingswerk kreeg en mede tot taak had, de zelfstandigheid van de kerk op dit eiland voor te be reiden. In 1941 vertrok hij naar Tomohon, waar hij tevens bekleed werd met het voorzitterschap van de synode van de kerk van de Minahassa. Begin 1942 werd hij geïnterneerd in Menado. Na de oorlog ging hij naar Batavia, waar hij optrad als waarnemend voor zitter van het kerkbestuur. Geduren de zijn verlof in 1947 en 1948 promo veerde hij aan de Leidse universi teit. Zijn pf oef schrift was getiteld „De kerkorde der protestantse kerk in Indonesië. In 1948 ging hij opnieuw naar Indo nesië met als standplaats Makassar. Na de troebelen daar kwam hij eiri 1950 terug, waarna hij een jaar hulp prediker was in Den Haag. Als secretaris algemene en buiter me landse zaken heeft dr. Locher gedt nu rende twintig jaar voor een belangrij, lar deel het beleid van de hervormd mc zending, vooral ten aanzien van Ind nis nesië en West-Irian, bepaald. hei Hij had ook zitting in het curat! vo' rium van de zendingshogeschool. 1 (Van onze kerkredaclie) AMSTERDAM De particuliere synoden van Noord-Holland der gere formeerde kerken doen een laatste dringend beroep op ds. G. Toornvliet; radiopredikant te Bloemendaal, om „de tot nu toe door hem gevolgde weg te verlaten en daarvan binnen een maand aan de P.S. mededeling te doen". Zo niet, dan zal tot schorsing van de predikant worden overgegaan. Ds. Toornvliet heeft inmiddels laten weten, dat hij op dit laatste drin gende beroep niet in zal gaan en zijn zaak aanhangig zal maken bij de Ge nerale Synode. De particuliere synoden overwegen daarbij onder meer dat ds. Toornvliet meermalen is gewaarschuwd geen sa menkomsten met het karakter van kerkdiensten te beleggen zonder toe stemming van de plaatselijke kerke- raad van Bloemendaal. Voorts ''.-.t. door het optreden van de predikant verwarring gesticht wordt in de kerken en voortdurend afbreuk gedaan wordt aan het werk dat in de radio-evangelisatie via de zender te Bloemendaal verricht wordt, mede doordat de predikant het hem gegeven ontslag niet wenst te accepteren. Weigering De particuliere synoden constateren vervolgens dat ds. Toornvliet blijft weigeren mee te werken aan een op lossing van de moeilijkheden die des- fiids hebben geleid tot zijn ontslag als radio-evangelisatie-predikant. Voorts dat hij weigert zich te voe gen onder het opzicht der kerkelijke vergaderingen, ja ook broederlijke samenwerking in dit verband afwijst en dit met de pretentie dat zij visie zo uitsluitend als de stem van de Heer en als de leiding van de Heilige Geest gelding heeft, dat elk overleg daardoor wordt uitgesloten. Daarom besloten de particuliere sy noden tot schorsing over te gaan, na een laatste dringend beroep en een maand bedenktijd. Reactie Ds. Toornvliet verzoekt ons het volgende mede te delen. „De parti culiere synoden van Noord-Holland hebben ds. Toornvliet geschorst. Waarom? Omdat hij, volgens zijn diepste overtuiging ten onrechte ont slagen werd en men de radiogemeente met de rand- en niet kerkelijken aan haar lot heeft overgelaten. Ds. Toornvliet heeft getracht deze radiogemeente te verzorgen door sa menkomsten te beleggen in Randstad- Holland in bioscopen en concertge bouwen; hij deed dit ook op zondag morgen. Dit was een doorn in het oog van de particuliere synoden. Men heeft hem schriftelijk gewaar schuwd hiermee op te houden, omdat men anders een moeilijke „beslissing" zou moeten nemen. Ds. Toornvliet heeft geantwoord, dat hij het voor God nooit zou kunnen verantwoorden als hij de buitenkerkelijken aan hun lot overliet en dat hij God meer ge hoorzaam moest zijn dan de mensen; dat hij liever met Christus onder de schorsing zou staan dan aan de kant van degenen die schorsen. Evangelisatie Verder heeft ds. Toornvliet de sy node in overweging gegeven om de kerken op te wekken zijn evangeli satiewerk te steunen; dan zou er kerkordelijk geen vuiltje aan de lucht zijn. De synode is hierop niet inge gaan. Nooit is het de bedoeling van de radiopredikant geweest de kerk af te breken, integendeel. Hoewel geen en kel stuk van ds. Toornvliet door de synode behoorlijk beantwoord is heeft hij jarenlang geduld geoefend om (Van onze kerkredactie) UTRECHT Hoe komt het dat de sekte der Jehova's Getuigen erin slaagt zijn voortbestaan, zowel in aantal als in doelstelling te waarbor gen? Dr. J. Munters, socioloog, die vandaag in Utrecht promoveerde op j het proefschrift „Recrutering als roe ping" geeft als antwoord: de grote mate van culturele geslotenheid, het doelmatige gebruik van sociale con troletechnieken en de efficiënte inl\j- vingsstrategie der Jehova's. Bij zijn onderzoek naar Jehova's getuigen in de Domstad een sterk in aantal groeiende groep bleek, dat er scherp onderscheid moet wor den gemaakt tussen de bereidheid om buitenstaanders toe te laten (open heid) en de afwijzing van cultuur elementen die niet overeenstemmen met het eigen cultuurpatroon (geslo tenheid). Het roepingsbesef buitenstaanders „de waarheid" te verkondigen wordt nog versterkt door het perspectief van het einde der wereld (voorspeld in de herfst van 1975) en het daar aanvolgend duizendjarige rijk. De sterke nadruk op de rekrutering van buitenstaanders is ook wel nodig, meent dr Munters, want het kost naar schatting meer dan 2000 uren recht te krijgen. Niet voor zichzelf maar voor de radiogemeente. Boven dien is hij nog bezig contact te leg gen tussen de radiogemeente en de Gereformeerde Kerken. De particuliere synoden geven ds. Toornvliet een maand bedenktijd, omdat zij hem zullen afzetten als hij doorgaat met de samenkomsten. Dit is, aldus ds. Toornvliet verloren tijd omdat hij zich liever het ambt in de gereformeerde kerken waaraan hij zeer gehecht is laat ontnemen, dan ontrouw te worden jegens God en vele niet kerkelijke mensen in nood. Bovendien kan de synode hem nooit het ambt afnemen dat Christus-zelf hem schonk. Ds. Toornvliet, die geen salaris of wachtgeld meer ontvangt, is ervan overtuigd dat deze synoden Middel eeuws denken, door geen respect te hebben voor iemands geweten en verder koud en onbewogen te staan tegenover de radiogemeente. De radiopredikant, die zich zal wen den tot de generale synode in Sneek, blijft uitzenden via de HIRO Hilver sum I 402 m. zaterdagsmiddags tus sen 5.00 en 5.30 en Capital-radio 270 m. zondagsmorgens van 11.30 tot 12.00 en donderdagsavonds van 9.00 tot 9.30. Ook de samenkomsten gaan gewoon door." Aldus de reactie van ds. Toornvliet. predikingsarbeid om één enkele be keerling te maken. Uit de vraaggesprekken die zijn ge maakt met Jehova's blijkt volgens dr Munters dat de boodschap vooral in gang vindt bij die mensen die een bevredigende oplossing zoeken voor kerkelijk-godsdienstige en sociaal- economische onlustgevoelens. De op lossingen die de Jehova's bieden zijn soms van religieuze aard (bijvoor beeld vastheid, die men in de bijbel vindt) soms van wereldlijke aard (on der en met de Jehova's is men een broeder). De geïnterviewde Jehova's noem den die wijken in Utrecht waar wel- gestelden en/of hooggeschoolden wo nen „keihard". Er is geen voet tussen NED. HERV. KERK Beroepen te Amstelveen, J. C. Grei- ve te Utrecht; te Steenwijk A. Vroeg- op te Grootegast; te Tholen, kand. F. Luitjes te Schiedam. Aangenomen naar Almelo (toez.), H. Lofvers te Eenrum. Bedankt voor Katwijk aan de Rijn, J. T. W. Quak te Koudekerk aan de Rijn; voor Vlissingen, H. F. Venema te Sint Johannesga; voor Weesp, J. C. Koolschijn te Zevenbergen. GEREF. KERKEN Beroepen te Waarder, H. Kuyk te Abcoude, te Zwartebroek, A. J. L. Hoogkamer te Bolnes. GEREF. KERKEN (vrijg.) Bedankt voor Brouwershaven. M. Heemskerk te Meppel. Gercf. Kerken (bulten verb.) Beroepen te Assen, D. J. A. Brink tè Siegerswoude (binnen verb.). GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Paterson (VS), J. Baayens te Tricht. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Benoemd tot „waarnemend leraar" te Edam-Middelie, S.M.A. Daalder, em. pred. te Haarlem. AMSTERDAM Dr. J. van Putten is door de sociale faculteit van de VU voorgedragen als lector ind e po liticologie, als opvolger van dr. A. Hoogerwerf, die thans hoogleraar in Nijmegen is. De sociale faculteit aan de VU heeft vergaderd over de vervulling van de vacature-Hoogerwerf. Behalve dr. Van Putten was daarvoor ook kandi daat drs. A. de Swaan. Bij stemming bleken 13 faculteitsleden voor de kan- datuur van dr. Van Putten en acht voor die van drs. De Swaan te zijn. Vier leden onthielden zich van stem- ming. de deur te krijgen. In arbeiderswij ken vindt men veel meer weerklan Bij de intrede moet men een groo aantal gewoonten aanleren en aantal zaken laten schieten. Bijbel teksten moeten worden aangeleerd verwerkt. Roken mag niet mee bloedtransfusie is verboden, het lid maatschap van een politieke partij niet toegestaan. Elk lid van de groep controleei een ander. Om het geheel van groep controleerbaar te houden word bij numerieke groei een nieuwe groe gevormd. De decentralisatie is stei Daaroverheen echter is er het eer traal bureau in de Verenigde Stati waar de „ideologen" zetelen en tekst voor het blad De Wachttore wordt geschreven. Alle Jehova's in hele wereld krijgen dezelfde teks Eigen publicaties van Jehova's ove hun geloofsovertuiging komen volger de heer Munters niet voor. Toetredende buitenstaanders kome volgens dr Munter uit groepen m< een geringe sociale en culturele ai stand tot de Jehova's. Over kernthe ma's uit de leer der .Jehova's hadde zij voor hun toetreding geen wee geen mening of een gelijke mening. (Advertentie) Met roken ophouden is gemakkelijk geworden en bespaar f 750,- NEW YORK Het „Anti-Tabacco Propaganda Center" deelt mede da men thans het verlangen om te roke kwijt kan raken zonder er zich reken schap van te geven, dank zij een ta biet (Nicocortyl) dat geleidelijk de be hoefte aan nicotine doet verdwijnen Dank zij dit tablet zijn duizenden Amerikaanse. Duitse, Zwitserse en andere rokers, waaronder artsen, de finitief met roken opgehouden. Dit tablet werd getest op 95.526 ver stokte rokers, waaronder talrijke art sen. Resultaat: 88.648 van hen (ofte wel 92,8%) hielden op met roken na tot 22 dagen. Door geen sigaretten meer te hoeven kopen bespaart men jaarlijks ongeveer 750, Rokérs, die op hun beurt het roken wouden willen laten worden uilgeno digd zich rechtstreeks te richten tol het Anti-Tabak Propaganda Centrum (afd. 265/S), Burgemeester Prinsen singel 15, Postbus 123, Roosendaal N.Br.). Zij behoeven hiertoe slecht' een envelop met hun naam en adres aan deze organisatie te zenden. Het is geheel gratis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2