Katwijks raad had nogal wat strubbelingen WINKLER PRINS ENCYCLOPEDIE Voor POSITIEKLEDING naar HAASNOOT op de Sluisweg Modelaarzen Prot. kleuterschool aan Hoge Rijndijk Raad Alphen na lang beraad akkoord met plastic zakken Schmelzer: Biesheuvel geschikt als premier KATWIJK i KATWIJK i DE WOLBAAL BOEKHANDEL VAN DER LEE Bel voor Shell Butagas Telefoon 14810 Warenhuis Parlevlief Katwijk aan Zee - Telefoon 12541 J. HAASNOOT Schoenhandel HAASNOOT Geen restaurant in het Overbos Jeugd en sport Planning Winkels open tot half tien Raad Oeestpeest Eén keer grofvuil ophalen te weinig LEIDSE RAAD EN DE BELEIDSNOTA Vragen over huur bejaardenflats Omzet van /15 miljoen bij veiling Roelofarendsveen r i97|jlEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 OKTOBER 1970 BORDUURLAKENS HANDWERKEN KUSSENPAKKETTEN NEVEDA WOL PINGOUIN WOL D.M.C. ARTIKELEN H. Brouwer, VOORSTRAAT 25 KATWIJK TELEFOON 12363 TEKEN NU IN OP DE NIEUWE GROTE U krygt direkt ter beschikking de 3 delen Kleine Winkler Prins gratis. Komt u eens praten. Princestraat 38 Katwijk aan Zee Telefoon 12492 't WORDT WEER TIJD VOOR UW BUTAGASKACHEL! Princestraat 6 Katwijk aan Zee op de SLUISWEG 18 en ADM. DE RUYTERLAAN 6. KATWIJK AAN ZEE in diverse kleuren vindt u bij Voorstraat 52 Tel. 12265 Princestraat 33 Tel. 13484 KATWIJK Het begin van Kal- wijkse gemeenteraadsvergadering voorspelde gisteravond niet veel goeds met betrekking tot de ver gaderlengte. want de eerste vier agendapunten hadden een belang- I rijke tijd nodig om afgehandeld te worden. Reeds de ingekomen stuk ken waren oorzaak van gesprek. Allereerst was er een brief van een automobielbedrijf met bezwaren tegen het verlenen van vergunning ingevolge de benzinepompenveror dening aan een gelijksoortig bedrijf elders in Katwijk. De voorzitter zei, dat die verordening niet wordt gehanteerd in geval van concur rentie, maar wel. wanneer men stuit op verkeerstechnische moei lijkheden. Aan de orde kwam toen het voorstel tot instelling van een commissie voor markt- en middenstandszaken. Het was de bedoeling, vier raads leden te kiezen voor deze commis sie en ook twee anderen. Op voor stel van drs. H. van Mierlo (Gem.- belangen) werd besloten de twee anderen in een volgende vergade ring te kiezen. Er ontwikkelde zich een felle woordenwisseling tussen de heer Van Mierlo en de heer C. van Dijk, fraktieleider^van de SGP. De heer Van Mierlo sprak de hoop uit, dat de SGP in de commissie volledige medewerking zou verle nen en zich volkomen aan de spel regels zou houden. Dit leidde tot een felle reactie van de heer Van Dijk, die zei, dat de SGP zich be slist niet onttrok of onttrekken wilde aan aanvaarde verantwoor delijkheden. De voorzitter stelde, dat, wanneer commissieleden zich ZOETERWOUDE Door de vrij snelle uitbreiding van de ge meente komt het onderwijs in ruimtenood. Dit geldt in het bij zonder voor het kleuteronderwijs. In de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering waren enkele lichtpuntjes te zien. Zo kon de voorzitter meedelen, dat de goedkeuring van G.S. is binnen gekomen voor het stichten van een prot. chr. kleuterschool aan de Hoge Rijndijk. Deze zal voorlopig worden ondergebracht in de voormalige rectorswoning van „De Goede Herder". In de rondvraag sneed de heer D. Hulsbos de wachtlijsten aan, die be staan voor de kleuterscholen in het dorpsgedeelte. De raad kan in de volgende vergadering een voorstel tegemoet zien. Over de bouw van de nieuwe open bare basisschool waren er minder prettige geluiden. Toch toonde bur gemeester Detmers zich gematigd op- i timistisch. Tijdens de rondvraag deed de heer I L. v. d. Post. fractie-voorzitter van de K.V.P., suggesties voor verbetering I van de verkeerssituatie rond het j sportpark „Haasbroek". Burgemeester Detmers wees er op, dat het eventueel nemen van maat- regelen tot de competentie van G.S. behoort. Ook het politietoezicht is geen eenvoudige zaak. Binnen een maand kan de benoeming van een nieuwe groepscommandant tegemoet worden gezien. Dr. T. Pley (Vrije Lijst) verzette zich tegen het voorstel van b. en w. inzake de afwijzende beschikking op de bouwaanvrage van de heer A. J. van Turnhout. Hij hield vast aan zijn argumenten van de vorige keer, j waar de voorzitter tegenover stelde, dat inwilliging in strijd zou zijn met i de verordening. Het voorstel werd I aangenomen met stemmen'van Vrije VOORHOUT Dc raad had lang durige en soms moeizame discussies over de bouw van een restaurant in het Overbos en de reorganisatie van de huisvuilophaaldienst. Daarbij kwam dan nog het in vorige verga deringen verworpeh, maar nu door vasthouden van drs. IJdo (CCP) met 7 tegen 5 stemmen aangenomen voor stel om aan de gebr. Heemskerk sub sidie te verlenen voor de aanleg van elektriciteit naar de 800 meter van de weg liggende boerderij. Het reorganisatieplan voor het huis vuil (overgegaan op plastic zakken en één ophaaldienst per week), dat vol gens b. en w. een besparing van f 25.000 met zich brengt, werd op twee punten fel aangevallen. De ver mindering van het aantal ophaaldien sten en de hogere kosten, die wel voor de gemeente een besparing be tekenen, maar niet voor de inwoners, ontmoetten nogal bezwaren. Uitein delijk werd men het erover eens, dat b. en w. met een ander plan (maar wel met de plastic zak) zouden ko men. Bij de eventuele verkoop van grond in het Overbos voor de bouw van een restaurant maakte de heer J. War- menhoven (gem. bel.) tegenwerpin gen. Twee jaar geleden was deze groepering ook al tegen verkoop. Hij kreeg voor het behoud van het bos voldoende raadsleden mee om ervoor te zorgen, dat geen principebesluit werd genomen. Vit de BOLLENSTREEK LISSE Donderdagavond werd een streekvergadcring gehouden van D '66. In principe is besloten te ko men tot gezamenlijk overleg in de bollenstreek. Recreatieproblemen, werkgelegenheid, woningbouwbeleid en verkeerszaken zullen speciale aan dacht krjjgcn. Lijst en die van de heer A. v. d. Poel tegen. Naar aanleiding van de vragen van de heer G. de Groot zullen b. en w. bezien of het maken van een par- keer-insteekhaven in de Bonifacius- straat mogelijk is. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN - ONDERTROUWD: C Reijngoud en H Dissevelt; H Ver- gunst en C W Pijpers; J H Peter en M W van Gent; P Boer en E M A Dirks; F M F Slingerland en E F Kok; J P J Dickhoff en C N Ouds- hoom; M H C M Dickhoff en C M W Beugelsdijk; F G Vrijbloed en C J Libochant; C R Hillebranc. en M J van Veen; J J Haarlem en T M Verbooij; C J van Maanen en M S Calkhoven; C G van Polanen en J van Oosten; I Colpa en G E Kukler; J W M van Noort en M B C Mes- sink; A A G Kooijman en C J Kriek; J L Tetteroo en J van Wezel; J W de Roode en N van der MeijF G El- derhorst en E E van Kooperen; M A J de Bruijn en J A Salomons; A P J Kortekaas en M B de Winter; P Schönherr en Y H C H Scholtes; S K Chen en M C Looijmans; E L Drag- ten en J B M de Bruijn; A A J van Erp en G H M Straver; M J H Hayen en G T P Keulemans; C A Kamps en P Korthof; K W Radtke en N M J Bakker; P Rekelhoff en M T Caupain; P C H Schroder en W M Ippel; R Snel enCHA Hooijmans; E Trietsch en M Visser; C L van Walgen en T J M G van Gestel; A W Hoesbergen en A E Koet. GEHUWD: P M Rietkerk en C J M de Haas; C P de Ruijter en L H C van der Vlist; L J B Bogaards en M W van Maanen; P J Eekel en M H Sloot; D Tegelaar en W A M Poels; C van Hélden en W B de Vink; J Plug en C A van Dam; G A J de Groot en C J E Kettenis; P J A O ver dijk en A M A Snoek. GEBOREN: Eric WznvWC Dee genaars en P C Wansink; Dimitri zn v W D Vijn en M C Biirer; Gwendo- lyne E dr v C M B Veninga en E H M Siliacus; Regina dr v C L Meyer en ACL Bakker; Corlinda dr v J Pouw en M C L van BohemenMaria J dr v C van der Boon en M Meijvogel. OVERLEDEN: J A van der Wal, 19 nov 1968, dochter; I Binnendijk, 23 apr 1899, man; I Hoogkamer, 31 jul 1970, dochter; F Kuljpers, 23 jul 1931, echtgen van W van der Ham; D Piket, 7 jul 1884, man: J H H van Meurs, 18 feb 1899, echtgen van J A van Zijl; J Sierat, 29 dec 1872, vrouw. Gaat Oegstgeest de straatbelasting verhogen OEGSTGEEST B. en W. hebben de gemeenteraad de begroting van de algemene dienst en van het bedrijf gemeentewerken en het grondbedrijf voor formeel aangeboden. De memorie van toelichting op de begroting van de algemene dienst is in het klad gereed gekomen. Openba re behandeling: tweede helft januari. De cijfers van de algemene dienst zijn voor de gewone dienst als volgt: inkomsten en uitgaven: f9.916.356.65. Onder de uitgaven is een raming van f 80.000 opgenomen voor „onvoor ziene uitgaven" en onder de inkom sten is een post van f 46.275,65 ge raamd voor eventuele verhoging van de straatbelasting (10 pet. gebouwd zal 12 of 13 pet. kunnen worden) om de begroting sluitend te maken. onthielden van stellingneming in een commissie, zij tekort zouden schieten in hun taak. In de com missie werden gekozen de heren A. C. Berkhey, D. van Duyn, H. J. den Haan en M. A. de Vries. Bij het voorstel tot instelling van een commissie voor jeugd- en sport zaken adviseerde de heer M. A. de Vries (Vrije Lijst) deze samen te stellen uit zes raadsleden en vier anderen. Bij een eerste verkiezing werden vijf raadsleden gekozen, mevrouw M. Ouwehand-Pluim- graaff (gem. belangen) en de heren A. C. Berkhey (ch), D. van Duyn (pvda), ir F Langeweg (vrije lijst) en L. C. van der Plas (ch). Hier mee waren de grootste raadsfrak- ties, namelijk sgp en ccp, buiten de commissie gebleven. De zesde vacature was nog niet vervuld. De zes sgp-raadsleden en de heren drs. J. A. van Raalte en N. Parle- vliet van de ccp verlieten daarop de zaal en antichambreerden tij dens de verkiezing van deze nog open zetel. De heer C. Hoek van de sgp bleek gekozen te zijn. Terug in de raadszaal antwoordde de heer Hoek. op een desbetreffende vraag van de voorzitter, dat hy bedankte voor zyn verkiezing. De overige sgp-Ieden deelden mee in geen ge val een benoeming te zullen aan vaarden, eveneens de heer Van Raalte. De heer J. J. Timmermans (ccp) werd daarna gekozen, die eveneens bedankte voor de eer. Ten slotte verkreeg de niet aan wezige mr. J. van der Plas de meerderheid. De vier andere leden zullen in een volgende raadsverga dering worden aangewezen. Bleef nog over de instelling van een commissie voor recreatie en toe risme. Er was weer een vreedzame sfeer en in volle bereidwilligheid werd door de fraktieleiders van de ccp en de sgp één uit hun kring aanbevolen als kandidaat voor deze commissie. Gekozen zijn de raads leden H. J. Grimbergen (ccp), K. van der Meij (sgp), L. J. Haasnoot (ch), drs H. van Mierlo (gem. be langen). mr. J. van der Plas en M. A. de Vries (vrije lijst). Opnieuw kwam in behandeling liet in de vorige raadsvergadering teruggenomen voorstel inzake de Network planning. 'De heer J. Vink verklaarde dat de gehele ch frak- tie voor het voorstel zou stemmen. De heer K. van der Meij (sgp) had OEGSTGEEST De vereniging van samenwerkende winkeliers, „Oegstgeest Actief" en de Stichting winkelcentrum „Lange Voort" heb ben verzocht het mogelijk te maken, dat de winkels in voorkomende ge vallen niet tot 21 uur maar tot 21.30 geopend kunnen blijven. De ervaring leert namelijk, dat het overgrote deel van het publiek eerst na 20 uur gaat winkelen op de koopavonden, hetgeen inhoudt, dat slechts één uur beschikbaar is. De Commissie Middenstandsaan gelegenheden adviseert B. en W. aan de verzoeken te voldoen en tevens de vrijstelling te verlenen voor de straat handel. B. en W. delen de mening van de commisisie. OEGSTGEEST Donderdag 5 no vember half 8 vergadert de raad. Agenda: Vaststelling reglement van orde voor de vergadering van de raad met rapport van de commissie i'd hoc en voorstel van burgemeester en wethouders; benoeming van een commissie ad hoe voor het ontwerp- pen van de Verordening regelende de samenstelling en werkwijze der commissies; voorstel tot aankoop van het pand Wilhelminapark 21; idem tot verkoop van de woning Balistr. 30; idem tot verbetering van de gemeentewoningen aan de Balistr.; idem tot verlenging sluitingsuur op koopavonden rond St. Nicolaas en Kerstmis; idem tot verlening van subsidie ten behoeve van peuterspeel zalen; aanbieding van de begrotin gen en van de bedrijven voor 1971; voorstel tot benoeming vn een onder wijzeres aan de Oudenhofschool idem tot beschikbaarstelling van di verse onderwijskredieten; idem tot vaststelling afloopregeling vuilwerk- 'oeslag. LISSE Het aantal werkzoeken den in de Duin- en Bollenstreek heeft zich in oktober voortgezet, namelijk van 180 tot 242. De vraag is iets af genomen, namelijk van 401 tot 376. In de vrouwelijke sector viel even eens een stijging van het aanbod waar te nemen, namelijk van 109 tot 144. In deze sector daalde de vraag van 157 tot 129. een tegenovergestelde mening te melden namens zijn fraktie en dreigde, dat bij stemming alle sgp- leden opnieuw zouden gaan anti chambreren. Drs. J. A. van Raalte (ccp) zette uitvoerig uiteen, waar om de ccp ook tegen de plannen van B. en W. was, en de heer C. van Dijk sprak in gelijke zin. Drs. H. van Mierlo (gem. belangen) en D. van Duyn (pvda) verklaarden zich voor het voorstel, evenals ir. F. Langeweg (vrije lijst). De stem ming had tot resultaat, dat er van de negentien nog in de raadszaal aanwezige raadsleden er vijf tegenstemmers waren, namelijk de vier ccp-ers en het enige in de zaal achtergebleven sgp-lid C. Hoek. Het krediet voor het uitbaggeren van de Oude Rijn werd goedgekeurd. De onderwijszaken ondervonden geen bezwaar, evenals de aan- en ver koopzaken. ALPHEN De raad toonde zich gisteravond verheugd over de lange reeks van goedkeuringen van G.S., waardoor vele besluiten nu kunnen worden afgerond en uitgevoerd. Het gaat bij elkaar om een besteding van vele miljoenen (364). Uit een onderzoek van wethouder Paats én directeur Hofland van de sociale dienst is ge bleken, dat een aantal wensen van de woonwagenbewoners aan de Steekterweg gegrond is. Realisering van het regionale woonwagen kamp zelf zal nog wel drie jaar vergen. De wensen betreffen ver betering en verruiming sanitair en aansluiting telefoon (stuitte op technische bezwaren) en tevens werd geklaagd over de te lage druk van het water, maar het nemen van plaatselijke beslissingen wordt bemoeilijkt door landelijke regelingen. Het voorstel een weg aan te leg gen over de Compierekade, een plan van ongeveer twee miljoen, is als een bom ingeslagen. De raadsleden beriepen zich erop onvoldoende ge legenheid te hebben gehad deze zaak te bestuderen. Desondanks ging toch de heer Van Leeuwen op dit plan in. Hij gaf de suggestie ook Hazerswoude in de kosten te laten delen. Wethou der Duin zou dit in overweging ne men. Verder vreesde hij, dat de twee miljoen voor de weg nog aanzienlijk zal worden vermeerderd door de aan wezigheid van de aardgasleiding. Tarieven De heer Den Daas betreurde het, dat de Nutssticbting niet langer in staat is kleuterscholen te stichten en zei tevens blij te zijn, dat toch nog een nieuwe openbare school wordt LEIDEN De behandeling van de beleidsnota van B. en W. door de raad, die in de nacht van afgelopen maandag op dinsdag werd geschorst, •zal maandagavond 16 november om half acht worden voortgezet. Deze avond wordt ook de erfpachtsnota van het PAK behandeld. De beleidsnota van B. en W. is voor de heer In 't Veld c.s. aanleiding geweest een vijftal moties in te die nen. Deze betreffen onder meer: instelling van een commissie voor algemeen bestuurlijke aangelegen heden; het vóór 1973 gereed hebben van een bestemmingsplan voor de bin nenstad, terwijl vóór 1973 het city wandelgebied moet worden vastge steld; de garantie, dat in de komende ja ren tenminste duizend woningen per jaar zullen worden gebouwd; het vóór 1 juli 1971 formuleren van een actief voorlichtingsbeleid; taakomserijving voor de afdeling, economie, het planbureau, het. be grotingsbureau en het efficiencybu- V alken afd. gymnastiek VALKENBURG Onder leiding van de voorzitster, mevr. J. Mizee- Blok hield de afdeling gymnastiek van „De Valken" in het dorpshuis de ledenvergadering. Twee leden van de afdeling gym nastiek, Arie Schaap en Hans Bin nendijk, behaalden dit jaar het di ploma specialist voorturnen, 2e graad. Bij de bestuursverkiezing werden de dames Mizee en Visser herkozen. Van mevr. Van der Nagel-Van der Meij, die jaren in het bestuur zitting heeft gehad, werd afscheid genomen, omdat zij Valkenburg waarschijnlijk gaat verlaten. Na de pauze werden de plannen voor dit komende jaar besproken. Op 30 april hoopt men weer een de- montratie te geven. gebouwd in Ridderveld. Dit dank zij het feit, dat de ver. voor openbaar onderwijs de activiteiten van de stichting heeft voortgezet. De raad discussieerde lang over de invoering van plasticzakken voor het huisvuil. De heer V. d. Vlies vond de lastenverhoging van ongeveer f 12 per jaar een bezwaar. De heer V. d. Berg hoopte, dat de tarieven na 1 januari niet verhoogd zullen moeten worden. Hy pleitte voor invoering van bepaalde reducties voor de minstbedeeiden. Ir, Scherpbier onderstreepte deze bezwaren en voegde eraan toe, dat een keer per maand grofvuil ophalen veel te weinig is. De heer Winning- hoff was het hiermee roerend eens. Vooral de middenstanders zijn hier van de dupe. -Laat het in elk geval één keer in de 14 dagen zijn. De heer Van Leeuwen had bezwaren tegen gebruik van plastic zakken, omdat deze sterk absorberend en brandbaar zijn. Grofvuil Wethouder Goedhart verzekerde, dat de kosten tot elf gulden per jaar méér beperkt zullen blijven. Als de gemeente geen plastic zakken in voert, zullen de tarieven aanmerke lijk worden opgevoerd. Hy was geen voorstander voor het hanteren van Alpheuse ballons zweefden ver weg ALPHEN De ballons, die tijdens de „Vakantiespel"week werden op gelaten, zijn voor een deel achter haald. De ongeveer 1500 ballons dre ven snel in de richting van Duitsland. De ballon dóe het verst kwam was die van Toos van Lith, Torenstraat 22. Deze kwam terecht in Horn- Basbeck, 359 km hier vandaan. De tweede ballon was van Rolf van der Gaa'st, Van BoetzeLaerstraat 90, die een afstand van 335 km aflegde en in Odishèim neerkwam. De ballon van Saskia Boot, Marnixtraat 11, daalde na een afstand van 328 km neer in Wesermunde. Het comité kreeg meer dan 250 kaartjes uit Duitsland toegestuurd. De winnaars ontvingen een cadeau bon. Vu de VEENSTREEK NIEUW-VENNEP Wegens enorme belangstelling voor de ex cursie van 3 november naar het Amsterdams Grachtenhuis heeft het bestuur van de afd. van de Ver- Huisvrouwen besloten nog een ex cursie te houden en wel 10 novem ber. U kunt u opgeven bij mevrouw A. G. de Wit-Wienke, Dorpsstraat 92, tel. 2649. lagere tarieven voor alleenstaanden. Er volgde nogal wat heen-en-weer- gepraat en uitvoerig werd gediscus sieerd over wat nu eigenlijk grof vuil is. Na een korte schorsing door het college voor beraad deelde wethouder Duin mee te zullen vasthouden aan zijn voorstel. In incidentele gevallen kan men de reinigingsdienst opmerk zaam maken op hinderlijk grofvuil, dat dan zonder prijsverhoging wordt opgehaald. Dit voorstel werd aan genomen. LEIDEN Het raadslid mevrouw Kerling heeft b en w vragen gesteld over de haars inziens veel te hoge huur (f 300, excl. .servicekosten) van de in aanbouw zijnde bejaardenflats aan de Bizetlaan in Leiden-Zuidwest Zij merkt op, dat de aanvullende huursubsidie van maximaal f 900 per jaar in dit geval geen oplossing betekent voor bejaarden, die van de aow plus een klein pensioentje le ven. Welke, wegen gaan b en w be wandelen om ook deze grote catego rie Leidse bejaarden aan een nieuwe bejaardenwoning te helpen? zo vraagt het raadslid- RIJNSBURG Gistermiddag werd door ds. G. de Vries in een zaal achter de Chr. Geref. Kerk de ba zaar geopend die door de vrouwen vereniging Maria en Martha- was ge organiseerd. Het doel daarvan is naar alle waarschijnlijkheid om de '2de zaal een grondige opknapbeurt 'e geven. De dames hebben daarvoor gebreid, gehaakt en geborduurd, zo dat bij de opening een keur van goederen, op kopers wachtte. En niet tevergeefs zoals later bleek. Boven dien had de middenstand zich niet onbetuigd gelaten. Een sjoelbak, een kopje koffie of thee verhoogden de gezelligheid. Hoofddoel van de vereniging is Gods Woord beluisteren, zei de pre dikant, maar daarnaast wil men ook en terechtbezig zijn. Met de ver wijdering van een obstakel werd de 1oegang tot de bazaar ontsloten. ROELOFARENDSVEEN Wegens de hoge bloempryzen de laataitc da gen werden er byzonder hoge dag omzetten gehaald. Dit werd er mede de oorzaak van, dat de onverwachte dag-omzet van ruim f 94-000 woens dag juist voldoende was om het nieuwe omzetrecord van f 15 min te passeren. Voordat de veiling gistermorgen begon, hield voorzitter Verdel een1 toespraak. Hij vertelde dat de veiling over drie maanden 25 jaar bestaat. In het eerste jaar was er een omzet van f 668.751 en het afgelopen jaar f 14.356.870. Hierna kregen koper en kweker, die de 15 miljoen hadden volgemaakt, resp. Cees van Klink en C. J. v d Wereld, beiden uit Roelofarends veen, uit handen van de heer Verdel een kist sigaren. Inspraak program optimaal DEN HAAG Gezien de techni sche moeilijkheden is de inspraak van de partijleden op het gemeen schappelijk urgentieprogram van KVP. ARP en CHU optimaal. Dit is de reaktie van KVP-fraktie- leider Schmelzer op het bezwaar van radicalen in de KVP en ARP, dat het urgentieprogram haast niet meer gewijzigd zou kunnen worden. Het gezamenlijk program is overi gens gebaseerd óp alle rapporten van de Achttien, die door de drie christe lijke partijen zijn aanvaard. Bovendien bestaat er een personele unie. Personen, die aan de Achttien rapporten werkten, hebben ook het gemeenschappelijk program opgesteld. GEEN VERSCHIL Tussen het kernprogramma van de KVP (het ontwerp van prof. Steen kamp) en het gezamenlijk programma bestaat maar weinig verschil, dacht drs. Schmelzer. Op de wezenlijke punten stemmen de-programma's overeen. Wat het stembusakkoord en de wo ningbouw betreft, blijft t gezamenlijk programma achter. Maar in dit pro gramma wordt weer meer gezegd over de Verenigde Naties, de ontwikkelings hulp en het gezamenlijk program ver meldt de prioriteiten. INBRENG Het program van de drie partijen moet gezien worden als een belang rijke inbreng voor de komende kabi netsformatie. Drs. Schmelzer gaf toe, dat de pro gramma's van de partijen apart en het gezamenlijk program een verwarde indruk maken op de kiezers. Maai-, verzuchtte hij, dit is het ge volg van het feit, dat er nog niet een partij bestaat en de christelijke par tijen apart nog niet zijn opgeheven. De fraktieleider van de KVP ves tigde evenals mr. Biesheuvel maan dagavond in Rotterdam de indruk dat de drie christelijke partijen niet direct! op een stembusakkoord uit zyn. In maart zijn de programma's van' alle partijen bekend. Dan zal een on-' derzoek worden verricht of er een! uitspraak moet worden gedaan voor de verkiezingen ten gunste van een andere partij. „Maar ik kan nu niet zeggen of dit onderzoek een positief resultaat zal hebben", zei drs. Schmelzer. KWALITEITEN Drs. Schmelzer vindt zijn collega Biesneuvel van de ARP gezien zijn kwaliteiten en persoonlijkheid zeker geschikt als premier van het volgende kabinet Hij voegde er aan toe: „Ik zeg niet, dat hij premier moet worden. Dat moeten de partijen in maait doen. wanneer wordt gesproken over de pro gramma's en de personen, die de pro gramma's moeten uitvoeren." Bij de vvd leeft kennelijk nog de gedachte van Oud, dat de premier uit de grootste partij moet komen. Dat zal wel de achtergrond zijn van de opmer king van VVD-fraclieleJ d ei Geertsema, dat Biesheuvel niet de eerst aangewe zene is als premier. Drs. Schmelzer: Volgens mij heeft Geertsema mr. Biesheuvel niet ge diskwalificeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 17