RIJBEWIJS AFGENOMEN? v,n «e'*s NEEM EEN BIJRIJDER! Okkers tweede seizoen ais proftennisser tegenvaller Sparta verliest aansluiting cholera^pidemie is overbodig Nederland duurste land in Europa Rechter beseft nood vaak niet successen Financieel gunstig Stichting helpt gedupeerde chauffeurs Eerbiediging Paniek OVer de door DICK RINGLEVER Geen ombudsman voor 't leger Be j a ardenhuizen geen moeite Directeur GDD in Amersfoort geschorst IS VRIJDAG 30 OKTOBER 1970 OI 11. I 1 I rr I Verkiezingsprogram GPV f 1 BREDA Per jaar raken drieduizend Neder landers hun rijbewijs kwijt omdat zij te snel reden, alcohol hadden gebruikt of zich aan een ander ern stig verkeersmisdrijf schuldig maakten. Zij hebben pech, worden gepakt en moeten hun auto in de ga rage zetten. Soms voor drie maanden, soms voor een half jaar, maar ook wel voor het maximum van vijf jaar. Gevolg daarvan voor velen: moeilijkheden op hun werk omdat zij zonder auto totaal aan banden zyn gelegd, omdat die auto een onmisbaar attribuut is voor het verrichten van dat werk. En het zou bepaald niet de eerste keer zijn, dat zo'n automobilist door de straffe uitspraak van de rechter zelfs zfjn baan kwijtraakte. De Bredase advocaat mr. W. G. A. Kousemaker wil daar wat aan gaan doen. Met zijn in augustus opgerichte Stich ting Bijrijder wil hij de mensen, die door zo'n straf ern stig gedupeerd dreigen te raken, helpen aan een „par ticulier chauffeur". Hoe? „Wel, heel eenvoudig", zegt de nog jonge, 37-jarige, ad vocaat in zijn kantoor aan de Bredase Catherinastraat. „Wij zorgen er gewoon voor, dat zo'n gedupeerde een er varen automobilist tot zijn beschikking krijgt, die voor hem rijdt. Al enkele honderden hebben zich ervoor opgegeven. Veel gepensioneerden, die al heel wat kilometertjes tus sen de wielen zitten en graag hun vrije tijd willen benut ten. Maar ook werkstudenten en zelfs allerliefste huisvrouwtjes. Wij selecteren de besten eruit natuurlijk de mensen, die vertrouwd zijn met de plaats achter het stuur en brengen die dan in contact met de gedupeer de. „In de praktijk blijkt dat goed te werken. De bijrijder krijgt de auto, komt daarmee de gedupeerde afhalen, rijdt hem ermee naar zijn werk en gaat ook mee als er langere ritten moeten worden gemaakt". 0 Kosten De kosten? Mr. Kousemaker: „Die zijn variabel. Alleen de 25 gulden be- middelingskosten voor de stichting zijn bepaald; de rest is een zaak. die tussen de gedupeerde en de bijrijder moet worden geregeld. Voor een fa brieksdirecteur zullen die tarieven natuurlijk hoger liggen dan voor iemand met een minder ruime beurs. Maar vaste tarieven daarvoor hebben we niet, al zijn we er wel mee bezig. „Gemiddeld wordt nu zo'n riks per uur betaald. Dat is niet veel. Ik zeg ook altijd tegen de mensen, die zich als bijrijder opgeven: het moet je in de eerste plaats te doen zijn om iemand in nood te helpen. De belo ning komt pas op de tweede plaats". bereiken heeft de stichting al contact opgenomen met de medische consul tatiebureaus voor alcoholisme, de ad vocatuur én de reclassering, terwijl zij ook de gedupeerden zelf benadert. Dit laatste is mogelijk omdat hun na men worden opgenomen in de Staats courant. 0 Grote ïiood Mr. Koüsemaker: „Op die manier proberen we ons bekend te maken, want het grote publiek kent onze stichting nog lang niet. We hebben misschien wat te weinig aan publici teit gedaan". Wat bewoog de Bredase advocaat tot zijn initiatief? „Vooral de grote nood onder men sen, die dat rijbewijs voor hun broodje nodig hebben. Ik benadruk altijd: we zijn- geen nette-heren-club- Mr. W. G. A. Kousemaker: „bijrijders gevraagd". lijkheden zijn geraakt door het gemis van hun rijbewijs. Mensen, die er hun baan door dreigen te verliezen. Want, echt, er héérst vaak nood. De rechters zijn zich daar, geloof ik, lang niet altijd van bewust. „Of ze willen er niet aan, want natuurlijk iedereen komt voor de rechtbank met het verhaaltje, dat hij dat rijbewijs broodnodig heeft en niet zonder kan." Advocaat Kousemaker weet het uit de praktijk: mensen, die de verkeers wetten overtreden worden soms uit zonderlijk zwaar gestraft. Hoge boe tes. gevangenisstraffen, inneming van het rijbewijs. „Er is nu pas een departementale je weet wel, die receptiegangers, richtlijn volgens welke automobilis- die 's avonds de dure etablissementen ten hun rijbewijs al kwijt raken als uitstrompelen en door agenten nog de zij driemaal in twee jaar de maxi- weg worden gewezen. mum-snelheid overschrijden. „We willen gffrvoon die mensen hel- „Verkeerszondaars worden straf Om zoveel mogelijk gedupeerden te pen, die in werkelijk ernstige moei- aangepakt. Maar weet zo'n rechter wel altijd precies hoe zwaar zo'n straf werkelijk uitvalt? „Weet hij bijvoorbeeld, dat een automobilist, die op. de bon gaat eri voor de rechtbank moet komen omdat hij alcohol gebruikte, eigenlijk zijn leven lang aan zwaardere financiële lasten vastzit? Dat hij nooit meer een gewone schadeverzekering voor zijn auto kan sluiten zonder extra hoge premies te betalen? „Dat geldt al voor het jochie van zeventien, die een veroordeling krijgt omdat hij onder invloed op zijn brommer zat. Wil zo'n jongen op bij voorbeeld zijn 25ste, als hij al een degelijk huisvader is, een auto kopen, dan kan hij zich nergens verzekeren, behalve bij één maatschappij. „Deze gevormd uit een pool van de andere maatschappijen verze kert wél, maar dan tegen een uitzon derlijk hoog tarief. De hoogte daar van hangt af van de aard van het eens gepleegde misdrijf, maar het is geen zeldzaamheid, dat zo'n man 450 gulden voor een gewone WA-verze kering moet betalen met een eigen risico van 500 gulden. „Als je dat hoort, vraag je je wel eens af of er in sommige gevallen niet tè zwaar gestraft wordt". 0 Afstand Even uit het straatje van zijn eigen stichting: „Daarom ook is het zo be langrijk, dat een verkeerszondaar di rect een advocaat in de arm neemt. Die kan hem in sommige gevallen voor veel narigheid behoeden. „Veel mensen immers beseffen niet eens welke gevaren zij lopen. Ze be grijpen dikwijls niet eens wat er in die papieren van het parket van de officier van justitie staat. Het is hard nodig, dat die eens vereenvoudigd worden; dat men daar eens wat be grijpelijker taal in gebruikt." Waarmee mr. Kousemaker maar duidelijk wil maken, dat er in veel gevallen een nog te grote afstand be staat tussen rechter en verdachte. Ze kér ook, waar het de verkeerszon daars betreft. „Mijn ervaring is, dat er in die ca tegorie vaak veel te weinig aandacht wordt besteed aan de privé-omstandigheden van de ver dachte. De rechters wéten gewoon vaak niet welke gevolgen het intrek ken van een rijbewijs voor hen heeft. Het zou aan te bevelen zijn. dat in de veroordelingen meer verscheidenheid zou komen. „De beroepsrijder is nu eenmaal ernstiger gedupeerd door ontzegging van de rijbevoegdheid van de walk end-automobilist." „Nee, onze stichting kan daaraan weinig véranderen. Wat wjj wèl wil len, is de nood van veel van die ge dupeerden helpen verlichten. Ik ge loof, dat we daar al een eind mee op weg zijn." (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG - In het verkiezings program van het GPV zullen de vol gende prioriteiten worden gesteld: 1. Eerbiediging van het gezag en van de openbare christelijke zede. 2. Grotere waakzaamheid tegen het opdringen van de Sowjets. 3. Erkenning van de nationale christelijke stuwkracht en van de monarchale staatsstructuur in de grondwet. 4. Zelfstandigheid van Nederland in samenwerking met de leine staten van Noord-West-Europa. 5. Invoering van welvaartsvaste in dex-leningen als eerste stap voor de bestrijding van het maatschappelijk inflatie-onrecht. Aan het wetenschappelijk bureau van het GPV, de Groen van Prinstt- rerstichting, is een advies gevraagd over een nationaal gereformeerd ver kiezingsprogram, dat zich concen treert op de genoemde vijf punten. GENÈVE Er bestaat mo menteel in de gehele wereld een deels gerechtvaardigde, maar deels ook buitensporige vrees voor de in bepaalde landen heer sende cholera-epidemie. Debet daaraan zijn voornamelijk rege ringen, die „overdreven en ab surde" maatregelen treffen om de uitbreiding van cholera naar hun landen tegen te gaan, zoals bij- DEN HAAG Minister Den Toom ziet op het ogenblik geen aanleiding voor het instellen van een ombuds man voor de krijgsmacht, ook al om dat het vraagstuk van de ombudsman nog bij de regering in studie is. Hij zegt dit in antwoord op vragen van de Kamerleden mr. Stemderink en Wieldraaijer (beiden PvdA). Uit zijn antwoord blijkt verder dat de vrijheid van meningsuiting binnen de krijgsmacht niet wordt beknot. De voorzitter van de vereniging van dienstplichtigen had onlangs in een rede gezegd, dat in sommige gevallen plaatselijke bladen vap de WDM niet verspreid mochten worden. DEN HAAG Naar de mening van minister Nelissen van economische zaken heeft het gevoerde prijsbeleid bijgedragen tot een beperking van de voortgaande verhoging van de pensionprijzen in bejaardenoorden zonder een verantwoorde exploitatie in de weg te staan. In antwoord op vragen van het Kamerlid Egas (PvdA) heeft de mi nister meegedeeld, dat in geval van een situatie van aantoonbare onvol doende rentabiliteit zijn ontheffing kunnen verkrijgen van het bepaalde in de prijzenbeschikking. TOM OKKER is even neergestreken in Nederland. Hollands enige proftennisser, die het afgelopen jaar de gehele wereld doorzwalkte, heeft enkele dagen rust. Bijgaand een interview met de „Vliegende Hollander" Okkers troetelnaampje die twee jaar geleden zijn intrede deed in het terjnisgezelschap van multi-miljonair Lamar Hunt. I HAZERSWOUDE Tom Okker's tweede seizoen als tennispro- fessional zit er bijna op. Hij wordt nog half november in Parijs en Londen verwacht, dan zijn de 35 contractueel verplichte tennisweken weer gevuld. Reden voor Tom om zich voor een paar weken terug te trekken in de bungalow van zijn schoonouders, die in Hazers- woude staat. Okkers tweede profseizoen heeft hem minder sportieve successen ge bracht dan de voorgaande twee jaar, toen hij de vierde plaats van de we reldranglijst bezette. Naar eigen schatting staat hij momenteel zeven de. In financieel opzicht is het hem echter uitstekend gegaan. Met een verdienste van rond de 65.000 dollar is hij evenals vorig jaar ruim boven het minimuminkomen gebleven, dat Lamar Hunt hem voor vier jaar heeft gegarandeerd. Zoiets telt voor Okker, die van alle hem toegedachte blessu- DEN HAAG Het verbond van Nederlandse ondernemingen en het chr. werkgeversverbond zijn van oordeel dat matiging vereist is voor de lonen in 1971. De stijging moet aanzienlijk la ger zijn dan de stijgingen in 1970 (respectievelijk 9 en 12 pet) om de inflatie niet verder aan te wakkeren. De loonsverhogingen van de laatste jaren hebben volgens beide verbonden tot kostenstijgingen geleid voor de be drijven. die de grenzen van het eco nomisch mogelijke in veel gevallen hebben overschreden. De forse prijsstijgingen die dit tot gevolg hebben gehad, dreigen Neder land tot een van de duurste landen van Europa te maken, terwijl zij de werkelijke waarde van de loonsver hogingen sterk hebben verminderd. Gezonde verstand De vereiste matigheid zou inzet moeten zijn van het centrale overleg en het overleg in eigen kring. De kans op terughoudendheid ten aanzien van de prijzen kan volgens de verbonden groter zijn naarmate op het gebied van de lonen meer matiging wordt betracht. Een loonmaatregel van de regering zou achterwege kunnen blij ven wanneer deze benadering weer klank vindt in het centraal overleg in de cao-onderhandelingen. res er slechts enkele tamelijk on betekenende bovendien heeft ge had. Het stukje onafhankelijkheid d">t hem rest, verdedigt hij met volle in zet. Zijn verdiensten zouden zelfs 21.000 dollar hoger zijn uitgevallen, als door zijn afgedwongen verschijnen op de banen van het Olympisch Stadion dit voorjaar niet twee overwinningen op Stolle en Roche waren geschrapt. Geen wonder dat Okker in zijn partij tegen El Shafei de indruk maakte niet geheel geconcentreerd te zijn. Later kreeg hij van zijn profbazen de kans het verspeelde geld alsnog te verdienen en werd hij ingezet tegen Ken Rosewall, uitgerekend de meest succesvolle speler van het seizoen.... Ondanks die tegenvaller is het aan trekken van Tom Okker door Lamar Hunt en zijn „World Championships Group" opnieuw een profijtelijke aangelegenheid gebleken. De groep werkte met winst, ondanks de gigan tische bedragen, die gepaard gingen met de overname van de contracten van Laver, Rosewall, Emerson en Gi- meno en het aantrekken van een reeks amateurs met als sluitstuk het contracteren van 's werelds felst be twiste speler Arthur Ashe, kort na de kampioenschappen van Forest Hills. Tom: ..Lamar Hunt is bepaald geen filantroop. Onze tennisgroep is opge zet als een zakelijke aangelegenheid. Net als zijn andere sportondernemin gen. Hij is onder meer eigenaar van de Kansas City Chiefs, de kampioen van het Amerikaanse voetbal, waar elke week zo'n tachtigduizend man op de tribunes zitten. Zijn vader gaat door voor de rijkste man ter wereld. Rijker dar) Paul Getty en Howard Hughes. De ouwe Hunt schijnt naast de olievelden die hij exploiteert, nog enorme lappen grond te bezitten, waar hij niets mee heeft gedaan-. Een aardige uitspraak van hem is: Als je weet hoe rijk je bent, dan ben je niet zo erg rijk". ■fe Minder pijn Ondanks de tevredenheid over het financiële gedeelte, knaagt er toch iets bij Tom Okker. „Hoe langer ik speel, des te me^r ben ik er van overtuigd dat geld niet zo belangrijk is als winnen. Het maakt alleen de pijn na het verliezen wat minder. Misschien is het daarom dat bijvoor beeld Rod Laver, die vorig jaar nog groot-slam speelde dit jaar op de gro te tornooien weinig maakte, maar des ondanks 180.000 dollar incasseerde. Toch zou Rod best geld toe hebben willen geven voor een Wimbledon-ti- tel. „Wat mijzelf betreft: Het is geen ge weldig seizoen geweest, al heb ik dan Hamburg, Brussel, Atlanta, Hilver sum, Leicester en Teheran op mijn naam gebracht. Vooral in het begin van het jaar ging het slecht. Als zoiets je overkomt, raak je je zelfver trouwen kwijt. Enfin, dat bleek op Wimbledon. Op Forest Hills begon ik er weer in te komen. Ik had echt gedacht, dat ik Ashe ditmaal kon pakken. Maar ja, hij serveerde weer Tom Okker, Neerlands tennissend troetelkindje, in volle actie. zo hard, dat ik er niet aan te pas kwam". Zijn Okkers nederlagen tegen vooral lager gekwalificeerde spelers te wijten aan technische tekortko mingen, die eventueel in zijn spel zijn geslopen? Tom: „Ik geloof van niet. Dit seizoen ben ik twaalf maal de Oceaan overgestoken. Dan is het niet verwonderlijk dat je in de eerste of tweede ronde niet zo fris op de baan staat. Bovendien is het peil in de breedte sterk omhooggegaan. Er zijn heel wat spelers bijgekomen voor wie je drommels moet oppassen. „Wat wel een oorzaak kan rijn is het feit dat ik weinig op trage banen heb gespeeld. Niet dat ik daarop zo veel beter uit de voeten kan dan op gras of cement, maar de anderen val len terug, omdat de service minder uitwerking heeft. Op zo'n trage baan kun je bijvoorbeeld de running lob oefenen. Nu was ik niet zeker van die slag en heb ik hem nauwelijks dur ven gebruiken. Het belangrijkste voor mij is dat ik een heel seizoen op een bepaald niveau leer spelen zonder te veel ups en downs". Vriend, profcollega en dubbelspel partner Marty Riessen heeft daarvan gezegd: „Tom is geweldig enthousiast in zijn aanpak. Hij doet van alles met de bal. Hij slaat krankzinnige top- spinballen, maar heeft ook flink wat missers. We moeten vrijwel geheel vertrouwen op onze snelheid en de tegenstander direkt boven op de huid zitten, ook al omdat we geen van bei den zo hard serveren als bijvoorbeeld Ashe of Graebner". voorbeeld de stopzetting van de import van goederen per trein en per vliegtuig. Dit heeft Pierre Derolle, plaats- vervangend-generaal van de wereld gezondheidsorganisatie gisteren in Genève verklaard. Geheimzinnigheid Er hangt een waas van geheimzin nigheid rond de cholera, die hier en daar zelfs leidt tot uitingen van primitieve emoties. Het publiek zou geleerd moeten worden dat cholera niet anders bezien moet worden dan een gewone ziekte, aldus Derolle. „We weten niet wat er in Afrika gaat gebeuren, omdat we geen er varing hebben met de ziekte in ge bieden ten zuiden van de Sahara. De ziekte komt nu voor in een gebied van de Filippijnen tot Ivoor kust. Tijdens een droge periode zou ze zo kunnen verdwijnen". Deskundigen weten nog steeds niet hoe het komt dat het virus is ont snapt vanaf Celebes en zich heeft verspreid over grote delen van Azië. Afrika en Europa. Volgens Derolle kan de ziekte niet ontwikkelen in landen waar een hoge standaard van hygiënische verzorging is bereikt. Aardappelprijzen licht gedaald DEN HAAG De prijs van bintjes is tussen 17 september en 15 oktober gedaald van 35 tot 34 cent per kilo en de prijs van eigenheimers van 50 tot 46 cent, aldus het productschap voor aardappelen. De groothandelsprijs van 5 october bedroeg daarentegen 11,75 per hon derd kilo. Gezien dit prijsverschil vraagt het productschap zich af of de steekproeven en de gehanteeVde wijze van berekening wel juist zijn ge weest. In de bezochte zaken varieer den de prijzen van bintjes tussen 24 en 40 cent en die van eigenheimers tussen 35 en 55 cent per kilo. Lager spaaroverschot over 1970 verwacht DEN HAAG Gezien de tot nu toe bekend geworden cijfers over 1970 is het de vraag of dit jaar het spaaroverschot van 1969 zal worden gehaald. In dat jaar bedroeg het spaaroverschot 2151 miljoen tegeno ver 1916 miljoen in 1968. Van het totale spaartegoed was in 1969 18 procent bij de Rijkspostspaar bank ondergebracht, 26 procent bij de algemene spaarbanken, 42 procent bij de landbouwcredietinstellingen en 14 procent bij de handelsbanken. De handelsbanken en landbouwcre dietinstellingen hebben vorig jaar hun positie in vergelijking met 1968 ten koste van de Rijkspostspaarbank en de algemene spaarbanken ver sterkt. Het aantal spaarrekeningen per hoofd van de bevolking is vorig jaar weer toegenomen, evenals hét gemid delde spaartegoed per inwoner, dat steeg van 1989 tot 2198. AMERSFOORT De directeur van de Amersfoortse GG en GD, dr. Van der Hooft, is door het gemeente bestuur tijdelijk op nonactief gesteld. De schorsing is woensdagmiddag in gegaan. Volgens de wethouder van volksgezondheid mr. Land, omdat een combinatie van factoren die verband houden met de geschiktheid van dr. Van der Hooft als directeur van een gemeentelijke dienst, nader onder zocht dient te worden. Met name het door Van der Hooft gevoerde personeelsbeleid zou aanlei ding tot de schorsing hebben gegeven. De schorsing geldt voor de duur van ten hoogste twee maanden, in welke tijd B en W van Amersfoort de structurering van de dienst willen onderzoeken. ROTTERDAM Sparta kan zondag de aansluiting in de top van de eredivisie wel eens ver liezen. De Kessler-Boys, tegen Haarlem onnodig een kostbaar punt verspelend, trekken naar Utrecht waar de samensmelting van DOS, Velox en Elinkwijk stellig het ongeslagen thuis- record zal willen handhaven. -jij- Thuis sterk Dat lijkt niet onmogelijk. Zeker niet voor iemand die FC Utrecht in uitwedstrijden aan het werk gezien heeft. Opgezweept door een enorme horde laaiend enthousiaste suppor ters slaagt FC Utrecht er steeds weer in de tegenstanders te imponeren. Laat staan bij wedstrijden in de Galgenwaard. Dan moet FC Utrecht stellig een tegenstander zijn die ont zettend moeilijk te overwinnen valt Vandaar dat we voor Sparta nauwe lijks winstkansen zien. Vooral ook omdat Charley Bosveld en Hans Bentzon waarschijnlijk nog steeds niet van de partij zullen zijn. Dat biedt ADO de kans zijn voor sprong uit te breiden. De Jezék-elf zelf zal zich in Alkmaar niet laten verleiden door AZ'67. Hoewel een kat-in-nood altijd rare sprongen pleegt te maken. Behalve Sparta zullen nog meer „toppers" in de erediuisie punten verspelen. PSV bijvoorbeeld, dat vanavond in het Olympisch Stadion tegen Ajax speelt. Een bijzonder aantrekkelijke wedstrijd. Vooral omdat Johan Cruyff voor het eerst sinds maanden weer in een competi tiewedstrijd zal uitkomen. Winst voor Ajax maakt ADO's positie weer beter. Derby Ook Feijenoord komt niet zonder kleerscheuren mogelijk door de derby tegen Excelsior. Dit ondanks het feit dat Excelsior verre van een briljante ploeg heeft. Feijenoord lijkt echter weer aan hetzelfde euvel te lijden als enkele weken terug. De Happel-elf scoort moeilijk. Met de wetenschap dat Excelsior, net zoals tegen Ajax ongetwijfeld met tien man voor de pot van Eddy van de Roer zal gaan liggenlijkt een „bril" niet eens uitgesloten. Holland. Sport kan zich in de mid denmoot handhaven door minstens één punt te vergaren uit de thuis wedstrijd tegen NAC. Geen onmoge lijke opgave. Zeker niet nu Guus Haak weer van de partij zal zijn. Verder weinig toppers. Twente klopt Haarlem. Go Ahead verslaat op eigen veld Telstar. Hetzelfde doet MVV tegen DWS, terwijl NEC en Volendam tenslotte de punten wel zullen delen. DFC heeft de laatste weken zijn sterke competitiestart niet kunnen continueren. De pupillen van Piet de Visser kampen met een enorm ge brek aan schotvaardigheid. Vandaar dat het duel tegen Heerenveen in Friesland nog wel toeinip per spectief biedt. Hetzelfde geldt voor SVV. De Schiedammers moeten het opnemen tegen Veendam. Een ne derlaag ligt voor de hand. Een divisie lager vallen de verrichtingen van Fortuna Vlaardingen en Hermes DVS ietwat tegen. Vooral in uitwed strijden zijn beide formaties weinig succesvol. In thuiswed strijden daarentegen zijn ze nauwelijks te kloppen. Daarom rekenenen we er ook een beetje op dat zowel Fortuna als Her mes zondag de volle winst zul- len pakken. Fortuna ontvangt Gooiland, terwijl ZFC naar Harga trekt om Hermes te be kampen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13