Abortus-probleem: nieuwe wet nodig ,Met haar bonkte ze maimenknuisten op mijn hoofd' Duitse rederij loosde ook in IJsselmeer AR-COMMISSIE IN NOTA Pornografie is aan een grens gebonden Grondwet wijzigen inkomen Kon. Huis v!a Levensbeschouwing 11 Abortus De moeder Pornografie Geeu discriminatie Vissterfte Mevrouw P.: God gaf me deze gave Commissie werd het eens HOPELOOS GEVAL MANNENKNUISTEN MOOI WERK TWEE TEGENSTEMMERS Weekend Onderbroken OBER 5 DONDERDAG 29 OKTOBER 1970 I VOO schrift dat lik 1 irzienii ijeengi1( betaJi angei e boet :1de (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Voor het probleem van de abortus provocatus is en nieuwe wet nodig, zo meent een commissie van de ARP, die de edelijkheidsvraagstukken heeft bestudeerd bruiksartikel. tol'een objekt om lus ten op bot te vieren. Ook wordt afgekeurd al datgene waarbij geweld gebruikt wordt, zoals in het sadisme. De samenleving moet stelling nemen tegen de geweldver- heerlijking, zoals die uit Amerika komt overwaaien. Ook de bestialiteit, de geslachtsomgang tussen mens en dier, wordt scherp afgekeurd. Wat de overheid betreft wijst de commissie een volledig vrijlaten van het zinnenprikkelend materiaal af. Veel waarde moet worden toegekend aan de sexuele voorlichting en opvoe ding. In het vervolgingsbeleid wil de commissie eenheid en verder verzet ze zich tegen opdringerige verkoop methoden komt in meer branches voor en het uitdagend etaleren. In de nota van deze commissie, die het Partij Convent van zaterdag 14 nvember besproken zal worden, stelt en verder, dat de pornografie aan irenzen is gebonden en dat er zinuen- ige ets rikkelend materiaal aanwezig is, dat ren 20 naanvaardbaar is voor de maat- inzak chappij. Wetswijziging voor de pornografie rordt niet noodzakelijk geacht. Je»; >rurei In de inleiding op het rapport den têfrordt opgemerkt, dat de revolutie, .hij iiie zich voordoet op zedelijk gebied lechts een deel is van de culturele iwenteling, die zich bezig is te vol- rekken. Het gaat om volop levensbe- chouwelijk geladen problemen, die ■aak van publieke betekenis zijn. De Bijbel wijst de normen aan, raarmee en waarbinnen men zijn nenselijke verantwoordelijkheid kan televen. Zo kan op bijbelse gronden esteld worden, dat het huwelijk een eiuurzame liefdesrelatie is tussen één Kruyefnan en één vrouw. 10 jaai 3, oven Lange tijd is aanvaard, dat het for- „Omneel gesloten huwelijk het enige ka- 3e hee er is, waarbinnen zich de geslachts- •restau [emeenschap tussen man en vrouw eid va lehoorde af te spelen. Deze opvatting 5 tot s achterhaald. In de commissie werd ir verschillend over gedacht. Er zijn kleinpmmissieleden, die begrip opbrengen vi 'oor geslachtsgemeenschap zonder de •d verhuwelijksband, indien redelijkerwijs jg, an worden verwacht, dat de part- zaaiers zullen trouwen. groter ien. Andere leden van de commissie tfex t$ienen' dat ook los van het bur6erliik puwelijk duurzame relaties van liefde in trouw kunnen bestaan, waarbij geslachtsgemeenschap aanvaardbaar t wei£ lees (zoo Overigens neemt de gehele com- nissie krachtig stelling tegen volledig vrij sexueel verkeer tussen mannen ':n vrouwen. eigen 16.» toncia iO uu ieling 'O uur 'aden egang en lalf sater lag ei i-afde' alf 5 lerda g var i Kin lag er Jlntel van 3 to 7 ofc- zater- van ellgl- lagen idag- oten, Voor een nieuwe wettelijke rege- ing voor abortus stelt de commissie Ie volgende criteria voor: De wil van de vrouw is niet be slissend Verplichte inschakeling van abortuswerkgroepen De sociale indicatie voor een abortus is niet aanvaardbaar De abortusingreep kan alleen worden verricht door medisch bevoegden na het advies van de werkgroep. In haar diepgaande beschouwing idjover dit vraagstuk schrijft de com- fcraammissie, dat het beginnend leven in de f Cacn m'ssie- dat het nieuwe leven een nog tot ïl niet opgehelderd mysterie is- Maar hair en 18- uui uur. wel weten we dat in de bevruchte eicel alle informaties al aanwezig zijn voor de ontwikkeling tot een eg^ginieuwe mens. Daarom mag het be- - iginnend leven niet als ethisch „waar- denvrij" worden beschouwd. De commissie stelt: Iedere abortus provocatus is beëindiging van leven. Maar, vervolgt het rapport, er bun nen zich gevallen voordoen, waarin vruchtafdrijving geoorloofd is, ja zelfs noodzakelijk. Wanneer het leven van de moeder wordt bedreigd, moet worden gekozen ten gunste van de moeder. Het is evenwel niet juist a priori te kiezen voor het belang van de moe der. De slogan „Baas in eigen buik" is biologisch en ethisch onjuist. Wan neer de oplossing niet wordt gezocht in abortus is begeleiding nodig. De maatschappij heeft hierin een belang rijke taak. Wanneer is dan abortus toegestaan? De commissie meent, dat de grens er gens ligt tussen de uitersten van de medische en de sociale indicatie. Het is daarom onmogelijk in de wet vast te leggen, wanneer een abortus wel en wanneer niet verantwoord is. o Erotiek en sexualiteit zijn schep pingen van God, gegeven aan de mens om daarmee in verantwoorde lijkheid om te gaan, stelt de com missie in haar beschouwing over de pornografie. De nota vervolgt: Erotiek en sexua liteit mogen we fijn vinden, maar niet in ongebondenheid. De wijze, waarop deze verantwoordelijkheid I moet worden beleefd, wil de com- .missie aangeven als ..eerbaarheid". Dit alles betekent niet, dat alle zin nenprikkelend materiaal uit de boze j Er is wel van dit materiaal, dat verwerpelijk is. En ieder moet voor zichzelf de grens trekken. Verwerpe lijk is het materiaal, waarin de mens wordt verlaagd tot een sexueel ge- Over de homofilie bestaan verschil lende opvattingen in de commissie. Dit geschil gaat terug op de vraag: Hoe verstaan wij de bijbel? Een -deel yan de commissie zegt dan ook principieel: De homofilie is ver werpelijk. In deze opvatting homo filie is zonde moet de overheid te werk gaan als tegenover de prostitu tie. Wanneer men zegt, dat de homo filie een afwijking is, moet men de homofiel benaderen als een persoon, die een handicap heeft. Het streven is dan de homofiel zo snel mogelijk te integreren in de samenleving. Het stempel van minderwaardig heid, dat deze gehandicapten naast hun handicap moeten meedragen, moet zo snel mogelijk worden wegge nomen. De samenleving moet er van doordrongen worden, dat zij niet minderwaardig zijn maar anders. In deze benadering moeten discri minatoire maatregelen tegenover de homofiele medemens ongedaan wor den gemaakt. Intussen, zo stelt de commissie, moet de overheid uit oog punt van geestelijke volksgezondheid er voor waken, dat de afwijking, die homofilie is, niet verder om zich heen grijpt dan onvermijdelijk is. Hildegard. Knef, de Duitse zang-vedette maakt op het ogenblik een toernee door Europa om haar eerste, zelfgeschreven, boek „Een gegeven ■paard" te introduceren. In het weekeinde komt zij ermee naar de RAI in Amsterdam. De foto toont haar hier, omringd door fans, in Düsseldorp. Van haar boek zijn inmiddels al 150.000 exemplaren verkocht. DEN HAAG Het Kamerlid ir. Posthumus (PvdA) heeft mi nister Bakker van verkeer en wa terstaat vragen gesteld naar aan leiding van uitspraken tijdens het proces in Kleef over de Rijn vervuiling. Het Kamerlid wil weten welke maatregelen worden toegepast om in het proces genöemde praktijken (het overboord zetten van stoffen op het IJsselmeer) te voorkomen. Hij wijst de minister op het feit, dat niet alleen alle procesdeelnemers, maar ook de officiële aanklacht zeg gen dat in Holland de afvalstoffen overboord gezet kunnen worden. De rederij Hamburger Lloyd wordt ook verantwoordelijk gesteld voor de grote vissterfte vorig jaar op de Rijn. Een getuige heeft dit gisteren ver klaard in het proces tegen directeur Jürgen en 13 personeelsleden van de ze rederij, die terecht staan wegens ernstige vervuiling van de Rijn, Elbe en Eems. Volgens de aanklacht hebben de schepen van de rederij, die afvalpro- dukten van de Caltex raffinaderij in Raunheim naar Rotterdam moesten vervoeren, opzettelijk het afval in de rivieren geloosd. ZEVENBERGEN „Geneeskunst? Ik weet niet of wat ik kan geneeskunst is. God heeft me deze gave gegeven. Hij heeft mijn handen geleid. Ik wordt gedreven door een macht die sterker is dan ikzelf. Ik probeer slechts het lijden van ongelukkige mensen te ver- lichten.v Dit vertelde gisteren de 49-jarige van kwakzalverij beschuldigde landbouwers vrouw E.P.-C. voor de kantonrechter in Zevenbergen. Een verklaring van een 'patiënt' uit het proces-verbaal: Mevrouw P. ging met gebalde vuisten voor mij staan en beukte met vuistslagen op het hoofd, armen, benen en ook op het lichaam. Ik dacht dat ze mijn bekken zou breken. Ze riep steeds maar „de pijn moet weg", maar de pijn was helemaal niet weggegaan. Er bestond grote belangstelling voor het proces. De rechtszaal was tot de nok toe gevuld met voor- en te genstanders van „de magnetiseuse of masseuse", zoals kantonrechter mr. J. H. Saaiman aanduidde. Hij moest de zaak tegen de vrouw echter aanhou den omdat verdachte te elfder ure alsnog had besloten een advocaat te nemen. Mr. Saaiman: „U moet goed begrij pen, ik zit hier niet om u een opla waai te geven. Maar deze zaak heeft zoveel mensen in beroering gebracht, dat het niet aangaat er vandaag niet over te spreken". Volgens de kantonrechter had me vrouw P. in korte tijd een zeer druk ke praktijk opgebouwd. Ze was pas in mei van dit jaar begonnen, maar zat thans „vol" tot 5 januari. Mevrouw P., moeder van vijf kin deren en met als enige opleiding la gere school, gaf toe soms „dag en nacht" bezig te zijn. Maar het ging uitsluitend om gevallen die hopeloos waren en die als zodanig door "dok toren en professoren" waren opgege ven. De kantonrechter ging een stuk door, waarin de ervaringen beschre ven waren van patiënten met wie verdachte het niet al te goed had kunnen vinden. Twee zusters uit Schijndel hadden (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het centraal co mité van de ARP stelde een com missie in ter bestudering van de zedelijkheidsvraagstukken omdat binnen de partij een grote ver scheidenheid van 'meningen heer ste. De commisie is dan ook zeer „verscheiden" samengesteld. Vier keer vergaderde de com missie over de moeilijke proble men in een, zo wordt gezegd, „ontspannen sfeer". Men is er zeer over voldaan, dat binnen de com missie zo'n grote mate van een stemmigheid is bereikt. De leden van de commissie zijn: Dr. J. H. Jonker, voorzitter, dr. C. Boertien, prof. dr. A. A. Has pels, mr. A. Herstel, dr. L. Hes- linga, ds. A.- J. Kret, mejuffrouw J. van Leeuwen, mevrouw P. C. Lodders-Elfferich, drs A. van der Mark en prof. dr. W. H. Velema. De nota werd geschreven door mejuffrouw drs. F. M. Mebius en mr. J. G. H. Krajenbrink. verklaard d'at ze nogal hardhandig door mevrouw P. gemasseerd waren. Een patiënt uit Breda had gezegd dat ze een vloeistof gebruikte. „Dat is absoluut niet waar," aldus mevrouw P. „Ik gebruik alleen kloos terbalsem." Aan iemand die bij haar aanklopte, zou verdachte altijd vragen of deze naar de dokter was geweest. Als het om een „hopeloos geval" ging, wilde ze pas ingrijpen. Ze ontkende ooit te gen een patiënt gezegd te hebben dat deze de hem voorgeschreven medicij nen niet meer moest gebruiken. Mr. Saaiman: „Het is natuurlijk waar dat er een onvoorstelbaar aan tal stakkers op deze wereld rond loopt." Over de wijze waarop mevrouw P. betaling ontving, werd lang en uit voerig gediscussieerd. Verdachte ont kende ooit een bedrag te hebben ge noemd. „Ik liet het helemaal aan de mensen over". Een beetje smalend voegde ze eraan toe dat ze als beta ling van een echtpaar dat ze genezen had, wel eens een kwartje gekregen had om voor haar zoon een ijsje te kopen. „Ik heb hier zestig verklaringen van mensen liggen", aldus de kanton- rechter, „Veertig van hen zeggen dat u wel een aanwijzing hebt gegeven hoe de behandelingskosten betaald moesten worden. U zou zelfs tarieven hebben genoemd: ƒ100,- ƒ75,- ƒ50,- en 25,-." Verdachte: „Ik ontken dat. Dat is absoluut niet waar." Volgens mr. Saaiman had de kassa bij mevrouw P. aa.rdig aangetikt. Al leen uit de gevallen die bij hem voor lagen, had ze ƒ700 gevangen. Als ze te weinig betaald kreeg, zou ze ge zegd hebben: „Stop het maar in het kerkezakje". Verdachte: „Ik ben veel te klein behuisd. Ik wil een polikliniek bou wen om de mensheid te helpen". „Die wonderdokter is nep," had een van haar „patiënten" in een proces verbaal opgemerkt. „Ik moet u tegen deze vrouw waarschuwen," stond in een brief die de kantonrechter ge deeltelijk voorlas. En een derde had weer tegenover de politie verklaard: „God zal dat wijf in de hel slinge ren." Volgens een „patiënt", die niet bij name werd genoemd, ging mevrouw P. als volgt bij hem te werk: „Hebt u wel eens een hersenschud ding gehad?" vroeg ze. „Gelukkig niet." zei hij. „Dan zullen we u er eens cén slaan," antwoordde zc toen. „En daar begon ze met haar man- nenknuisten op mijn hoofd te bon ken.." Verdachte ontkende dat ze de men sen die bij haar kwamen, genezing beloofde. Ze hoopte het alleen maar, zei ze. Ze schreef nooit en te nimmer medicijnen voor, wel een vloeistof, die „katjang-ietje" werd genoemd. Mr. Saaiman: „Bent u altijd zeker van de resultaten die u bereikt?" Verdachte: „Ja, ik word door een Hogere Macht gedreven en geleid." Mevrouw P. beschreef hoe ze een vrouw uit Zevenbergen, die jaren niet had kunnen lopen, van haar kwaal had afgeholpen en ze vroeg toestemming een andere dame te la ten binnenkomen die zware reumati sche pijnen leed, doch die deze „bin nen twee minuten" kwijt was nadat ze bij verdachte had aangeklopt. Verdachte beriep zich herhaaldelijk op haar niet aanwezige advocaat als ze bepaalde vragen wenste te ontwij ken. Volgens de kantonrechter had mevrouw P. in de afgelopen maanden „vele honderden" mensen behandeld. Toen haar gevraagd werd of genezen verklaarde „patiënten" genezen ble ven, bleef ze het antwoord schuldig. Mr. Saaiman: „Bent u van plan met uw werk dóór te gaan, als de overheid dit zou verbieden?" Verdachte (glimlachend): „Dat doet de overheid niet. Dit mooie werk moet worden afgemaald". Mr. F. A. Vaillant, officier van jus titie: „Ik wilde alleen maar zeggen dat telkens als het de verdachte te warm onder de voeten wordt, zij zich op haar advocaat beroept. Wat ver wacht zij eigenlijk van die man?" Het proces zal op 11 november worden voortgezet, waarna schrifte lijk vonnis zal worden gewezen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer vindt dat er een voorstel moet komen om de grondwet zo te wijzigen, dat de regeling voor het inkomen van de Koningin en de belastingvrijdom veranderd kunnen worden. Bij de stemming gisteren waren 121 afgevaardig den voor en twee tegen het wets ontwerp om het financieel sta tuut van het Koninklijk Huis te veranderen. De tegenstemmers waren de socia listen Dolman en Van den Doel. Dol man zei o.a.: „Wij zijn geen tegen- „Den Haag, 's-Gravenhage en de Residentie zijn drie namen voor één stad, waarmee haar veelzijdig ka rakter wordt geïllustreerd, Den Haag is een levendige stad met drukke winkelpromenades en het vrolijke uitgaansleven rond het Plein. 's-Gravenhage is de stad van de internationale society, met zijn par ty's en galadiners, met flaneurs, par ken en paleizen. De Residentie is de stad van mi nisters, kamerleden en van de troon rede op Prinsjesdag. Wie naar Den Haag gaat bézoe^i drie steden tegelijk." Alsjeblieft, dat heb niet ik verzon nen, maar het is de beschrijving, die toeristen voor een weekend naa - on ze stad moet lokken. Het staat op pagina vijf van het boekje Vader landse Trippertjes, bij de VW-kan- toren verkrijgbaar. Ik vind het heel mooi gezegd maar hoogst misleidend. Neem nu die party's en galadiners van de internationale society. Dat klinkt naar limousines die voorglii- den bij een majesteitelijk pann. waar een major domus de hoge gas ten binnenleidt, onder het bewona •- rend gapen van het gemene voHi, waarop de diamanten van mevrouw vonken schieten... Vergeet het maar. Hoogstens ziet men een mevrouw met een Lange j6rk en daarvoor behoeft men niet meer bij de internationale society terecht Wat de ministers betreft, die zit ten met pantoffels aan thuis of zijn buitenslands, want de ministeries zijn in het weekend dicht. Kamerlidje kijken is er evennvn bij, want die hebben nu juist de Re sidentie overhaast verlaten om de vrije dagen elders in het land te bekvechten of van het gezinsleven te genieten. Waarom Den Haag niet afgeschil- derd zoals de toerist het werkelijk kan zien? Verteld van de hofjes, verborgen brokjes stilte en romantiek; van de kunstzalen, waar het jaar 2000 de bezoeker tegenstraalt. Dat is tenmin ste waarneembaar. Duur is een weekend Den Hiag niet. Voor 26 een nachtje slapen en een ontbijt, een achtrittenkaart voor de HTM en, let wel, een tweede drankje jn een leuke bar in Scheve- ningen... We nemen aan dat het eerste drankje, uit eigen beurs te betalen het normale prijsniveau niet. te bo ven gaat. De tip voor ons leven krijgen we voor de zondaesbesteding: suggestie voor strandwandeling... Meesterlijk idee, waar je niet zo maar uit jezelf op zou komen... Vooral omdat de Tripperties voor de wintermaanden bedoeld zijn. Maar ja. we zijn het stoere volk va- het vlakke strand, de storm en de stortbuien. Je komt er gewoon getrimd van thuis. Een getuige-deskundige verwierp gisteren het argument van de ver-, dediging, .dat de door de rederij ge loosde afvalstoffen slechts een klei nigheid waren in vergelijking tot de afvalstoffen, die industrieën en grote steden in de rivieren pompen. Vol gens de getuige waren de afvalstoffen dermate smerig, dót ze merkbare schade konden veroorzaken. standers van de monarchie, maar ge- loveji dat hét staatshoofd geen andere financiële positie mag hebben dan bijvoorbeeld de burgemeester van Amsterdam of Den Haag. Het Ko ninklijk Huis staat- niet boven maar tussen het volk". Hij besloot zijn betoog, dat regel matig werd onderbroken door enkele leden van de confessionele fracties omdat zij vonden dat Dolman buiten de orde was, met de woorden: „Dit wetsontwerp houdt de droom, de bij zondere sfeer, de mythe rond het ko ningschap te veel in stand." De minister-president had eerder antwoord gegeven op vragen die en kele kamerleden dinsdag hadden ge steld. De heer Abma (SGP) had onder andere gezegd dat hij het jammer vond dat een deel van de geldelijke regeling uit de grondwet verdwijnt. Hij was bang dat die zaak teveel on derdeel zou kunnen worden van „de discussie van alledag." Premier De Jong: „Dit debat be wijst dat een discussie over de financiële regeling van het Konink lijk Huis niet automatisch een dis cussie betekent over de monarchie." Op de socialist Van de Bergh deed hij een beroep om zijn amendement tegen de vrijstelling van successie rechten voor de Koningin en de kroonprinses, in te trekken. Als het amendement zou worden aangenomen bestond het gevaar dat de twee-derde meerderheid, nodig voor een grond wetswijziging, niét zou worden ge haald. „Men moet voorzichtig zijn een on derdeel uit een zo zorgvuldig uitge wogen pakket te lichten", zei de pre mier. Van den Bergh handhaafde zijn amendement echter, maar bij de stemming werd het verworpen. De fracties van CPN. D'66. PvdA, PSP en PPR waren voor. De Jong was het niet eens met de heer Wiebenga (PSP), dat de Konin gin èn in Amsterdam èn in Den Haag een paleis hoefde te hebben. Volgens de premier is dat alleen al voor de eenheid van de Kroon nood zakelijk. Fluoridering Onze overheid weet kennelijk geen raad met de fluoridering van het drinkwater. Hierdoor ontstaan discri minerende situaties. Drinkwaterbedrij ven die nog niet willen overgaan op fluoridering, worden thans verplicht ook niet gefluorideerd water beschik baar te stellen. Deze verplichting geldt echter weer niet voor bedrijven die reeds gefluori deerd drinkwater leveren. Zo'n 2.5 miljoen mensen wordt hierdoor iets opgedrongen waarom zij niet hebben gevraagd. De gemeente Tiel, het landelijke proefkonijn, is gestopt met de fluori dering vanwege de nare bijverschijn selen als botaandoeningen, reuma en huiduitslag. Die gemeente ontvangt nu ƒ300.000 om de zaak weer gezond te krijgen. En wij Rijnmond-bewoners alles maar slikken. Een blik in het verdam pingsbakje van de cv geeft zelfs de leek een aardig idee van de vele ver ontreinigingen in ons drinkwater. SPIJKENISSE J. van den Berg Wurmbrand (2) De Wereldraad weet al lang geen raad meer met begrippen als waar heid, gerechtigheid en naastenliefde. Men doet nu weer aan praktische me demenselijkheid en -geeft ƒ200.000 voor de slachtoffers van de apartheidspoli tiek in Zuid-Afrika. En nu zijn zeker de slachtoffers van het communistische regime in Oost- Europa aan de beurt? Neen, men pakt de man aan die iets van het leed van de minderheidsgroeperingen in Oost- Europa kwam vertellen en dat leed trachtte te verzachten (Wurmbrand). Ongelooflijk? Neen, een kwestie van wennen. Mijns inziens is volgende week kardinaal Alfrink aan de beurt.... ROTTERDAM J. Chevalking Psalmberijming (3) Nu het woord inspraak hoog geno teerd staat vraag ik mij af of de mo gelijkheid bestaat, dat op een bepaalde dag de kerkgangers via een gereedlig gend invulformulier, de mogelijkheid kan worden geboden hun voorkeur uit te spreken voor de te zingen Psalmbe rijming. Ongeacht de uitslag zou ik mij er gaarne bij neerleggen. De meeste bewondering zou ik heb ben voor die berijmers die kans zien de nooit gezongen Psalmen te voorzien van een melodie die te zingen is. Dan zouden we werkelijk 150 Psalmen heb ben. DEN HAAG A. van Die Psalmberijming (4 en slot De heer Vogelaar uit Numansdorp is voorstander van de oude berijming. Dat is natuurlijk zijn goed recht. Met. hetzelfde recht zingen echter veel christenen met blijdschap de nieuwe beriiming, die ook taalkundig een ver rijking is. Onze poëzie en onze proza zijn sinds 1773 veel veranderd. Woorden en ter men uit die tijd zijn voor ons onver staanbaar geworden. Toch zijn er ruim vijftig psalmen uit de oude bundel overgenomen. Door uitsluitend de oude berijming te zingen moeten we ons niet verheven voelen boven onze medegeloofsgeno ten, die de nieuwe zingen. Laat elk nieuw geslacht ook weer een nieuw lied zingen tot lof en eer van God. DEN HAAG D. Knoester De actrice Loudi Nijhoff, die vandaag haar 70ste verjaardag viert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5