Vaart Smit dr. Buskes Over 10-20 jaar geneesmiddelen tegen kanker Perspectief voor streek-cantoraat Pro Juventute-kalender Uw probleem is het onze Diakonaal en Sociaal jaar gaan samen Problemen H voor zending in Zuid-Afrik) DS. SOETING ZIET Protestantisme in Koren in tien jaar verdubbeld Een woord voor vandaag 2^ Episcopalen Wijziging Hoera voor het leven geëist geen vrouw t-v \t i in ambt Dr. Van der geding tegen NZR start serie zendingscahiers Jeugd steunt Mozambique- instituut Een op drie r.k. kerken niet meer exploitabel BEROEPÏNGSWERK Conflict bij benoeming lector VU l DONOEROAG 29 OKTOBER Heel wat ernstige grieven heeft A mos legen het yolk Israël. Hier zijn enkele beschuldigingen: de Israëlieten verkopen de rechtvaar dige voor geld en de arme om een paar schoenen, zij snakken er naar, dat stof van de aarde op het hoofd van de géringen ligt en zij buigen de weg van de weerlozen om. Er is nog veel meer, ook op sexueel gebied, dat het daglicht niet kan verdragen en A mos noemt het alles zonder zich tot vage algemeenheden te beperken. Men kan zich zo goed voorstellen, dat het verkopen van de rechtvaardige om geld en van de arme om een paar schoenen zelf nog een schijn van rechtsgeldigheid heeft gehad. Misschien hadden die mensen, door de honger gedwongen, schulden gemaakt, die zij niet konden afbetalen. Dan moet er immers gehandeld worden! Zo zijn de schuldeisers wel: het recht moet dan zijn loop hebben en men moet toch de za kelijkheid stellen boven de sentimentaliteit! Amos moet in opdracht van God de Israëlieten, die zich hieraan schuldig maken, het oor deel, de ondergang, aanzeggen. Met recht heeft het nl. niets te ma ken. Het wegtrappen van de geringe, de weerloze, is verfoeilijk in Gods ogen. En als dan van het geld ook nog offerfeesten worden aangericht in de tempel, barst God uit in toorn„Ik haat, Ik ver- j acht uw feesten, en kan uw samenkomsten niet luchten. Doe van mij weg het getier van uw liederen, het getokkel van uw harpen wil Ik niet horen!'' We lezen vandaag: Johannes 5 vers 19 tot 29. Uw brieven worden alle persoonlijk beantwoord en be horen daarom van naam en adres voorzien te zijn. Ge heimhouding is verzekerd. O gelieve één gulden aan post zegels bij te sluiten. Een se lectie nit de antwoorden pu bliceren we in deze rubriek. Vraag: Wanneer en door wie wer den de burgerwachten opgeheven? Antwoord: De burgerwachten, die in 1918 waren ingesteld tot beveili ging van de gemeenschap tegen ge welddadige aanslagen, tot handha ving van de openbare qrde en be scherming van personen en goederen door gewapende burgers, na daartoe opgeroepen te zijn door het wettig gezag, zijn na mei 1940 afgeschaft op last van de Duitse bezetters door de directeur-generaal van binnenlandse zaken. Na de oorlog zijn zij niet op nieuw in het leven geroepen. Vraag: Ik houd veel van ge droogde bloemen en heb interesse voor hét maken van sierstukjes. Be staan er boekjes over de herkomst van die bloemen, alsmede over de techniek van het schillen en samen stellen van deze stukjes? Antwoord: In de Nederlandse taal is hierover verschenen „Droogbloe men" (zomerkleuren in wintertijd) door G. A. en Wilh. Dagnelie-Brc- mer uitgave van W. J. Thieme en Cie., Zutphen. Vraag: Mijn buurman heeft zelf een schutting tussen onze tuinen ge bouwd, maar de steunen onge schilde boomstammen aan onze kant gezet. Ik heb gehoord dat de eigenaar van een schutting altijd de steunen aan zijn kant moet hebben, tot wie moet ik mij wenden? Antwoord: Als de schutting geheel op het terrein van de buurman staat, kan hij de schutting zo opstel len als hij zelf wil. Het voorschrift waarop u doelt, betreft alleen het vermoeden van eigendom en betreft geen verbod. De buurman moet uw belangen niet nodeloos schaden en daartegen zou met behulp van een advocaat op te treden zijn, maar het is twijfelachtig of het plaatsen van ongeschilde boomstammen wordt be schouwd als schaden van uw belan gen. Wel moet de buurman zorgen dat hij niet in strijd komt met plaatse lijke verordeningen. Daarnaar kan u informeren. Waarschijnlijk kan u de stammen maskeren door klimplan ten. Staan de steunen op uw grond, dan kan u desnoods met een advo caat daartegen optreden. Vraag: Wordt een baby links- of rechtshandig geboren of heeft hij pas na de leeftijd van één jaar voor keur voor links of rechts? Antwoord: Linkshandigheid komt bij ongeveer vijf procent der man nen en drie pet van vrouwen voor, maar deze percentages stijgen, daar men tegenwoordig niet meer alle kinderen op de lagere school dwingt, rechtshandig te schrijven. Men neemt aan dat bij.de geboor te ongeveer de helft van alle kinde ren in aanleg linkshandig zijn. Er kan van erfelijkheid worden ge sproken. Magisch kruiswoord-puzzel Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben. 1. pijnlijk. 2. het leiden, 3. scheidsrechter. Oplossing vorige puzzel 1. dadel. 2. dok. 3. pekel AMSTERDAM Dc Nederlandse Zendingsraad is gestart met een nieuwe serie cahiers over zendings- en werelddiakonaatonderwerpen, ge titeld „Allerwegen". In het eerste nummer (30 blz.) schrijft prof. dr. D. C. Mulder over de dialoog tussen christendom en an dere religies. Het tweede gaat over de medische zending en is geschreven door dr. F. C. van der Horst. De redactie bestaat uit dr. I. H. Enklaar, Oegstgeest, dr. J. C. Gilhuis, Baarn, drs. C. H. Koetsier, Utrecht en ds. A. Rigters, Amsterdam. Per jaar zullen voorlopig drie num mers uitkomen. Men abonneert zich voor een jaar door vijf gulden te storten op gironummer 49 32 48 t.n.v. Nederlandse Zendingsraad, Amster dam met vermelding „voor abonne ment Allerwegen". (Van onze kerkredactie) HOUSTON (Texas) Met 93 tegen 87 stemmen heeft de algemene vergadering van de Episcopale Kerk in de Verenigde Staten zich uitgesproken tegen de toelating van de vrouw tot het geestelijk ambt. De Espiscopale (anglicaanse) Kerk is met 3,5 miljoen leden een van de grootste kerken van het land. De Lambeth-conferentie van de wereldwijde anglicaanse gemeen schap had in 1968 uitgesproken, dat er geen doorslaggevende theologische bezwaren tegen de toelating van de vrouw in het ambt bestaan. In Hong kong en in Canada is er sindsdien een aarzelend begin mee gemaakt. De Amerikanen in Houston zagen de noodzaak echter niet in, want er is in de Episcopale Kerk geen predikan tentekort en de vrouwen kunnen als „leek" lid zijn van alle colleges der kerk, tot de hoogste toe. Daarentegen zag men wel een ern stig bezwaar: toelating van de vrouw in het ambt zou de oecumenische contacten met de Rooms-Katholieke Kerk en met de orthodoxie in gevaar brengen. Zes slachtoffers brand begraven WAGENBORGEN Op de be graafplaats te Wagenborgen zijn gis termiddag zes slachtoffers van de brand, die het afgelopen weekeinde een vrouwenpaviljoen van „Groot Bronswijk" vernielde en inmiddels 15 levens heeft geëist, begraven. Daar voor werd in de inrichting een rouw dienst gehouden, geleid door ds. B. Oosterhof. Verschillende slachtoffers zullen in hun plaats van herkomst worden begraven. NEW YORK Nederland heeft met enkele andere landen in de So cial e commissie van de VN een ont- werp-resolutie ingediend waarin alle vormen van rassendiscriminatie (in het bijzonder de apartheid in Zuid- Afrika) worden veroordeeld. Op de regeringen wordt een beroep gedaan, onverwijld een eind aan deze discriminaties te maken. UTRECHT De twee lande lijke werkcommissies Diakonaal Jaar en Sociaal Jaar zijn gefu seerd tot een algemene lande lijke organisatie: de Landelijke Stichting Sociaal en Diakonaal Jaar. Deze orga nisatie biedt jongeren ge legenheid een jaar als vrij willige hulp krachten tc werken in ziekenhuizen en instellin gen. De jonge mensen, van protestantse huize, zijn bekend als diah's. Het protes tantse Dia konaal Jaar werd opgericht in 1958 en het rooms-katholieke Sociaal Jaar in 1963. Tussen beide instanties be stond reeds nauw contact in de uit voering van de werkzaamheden en omdat de beide doelstellingen in feite AGAPE (Italië) De christenjon- gcren van Europa gaan het Mozambi- que-instituut van de Frelimo, de be vrijdingsbeweging van Portugees Oost-Afrika, steunen. Dit besluit werd genomen op de jaarvergadering van de Oecumeni sche Jeugdraad in Europa. De keuze viel op dit instituut, om dat dit naar de mening van de Euro- I pese OJR het enige ontwikkelings- project in de wereld is. waaraan christenen in Oost- en West-Europa samen steun kunnen verlenen. De aangesloten jeugdorganisaties gaan ook studie maken van de poli- tieke gevolgen van liet kolonialisme I en het racisme in zuidelijk Afrika. parallel liepen heeft men besloten tot een volledige fusie. Weekends Het landelijk orgaan zal naast het verlenen van service vooral ook on derzoeken welke andere mogelijkhe den er zijn voor mensen, die niet in de gelegenheid zijn om een jaar hun studie of werk te onderbreken, maar wel in hun vrije tijd voor de hulp behoevende medemens iets willen doen. hetzij in de weekends, hetzij in de avonduren. Het Diakonaal en Sociaal Jaar plaatst jaarlijks in augustus een groet aantal meisjes en jongens van 17 tot 30 jaar in ziekenhuizen, verpleeg inrichtingen, kinder- en bejaarden tehuizen, gezinszorginstellingen en zovoort. Gedurende een jaar assisteren zij daar vrijwillig de beroepskrach ten bij de verpleging en verzorging. Op het ogenblik nemen meer dan driehonderd jongeren aan een derge lijk „jaar" deel. De ervaringen die men tot nu toe met deze vrijwillige dienstverlening door jongeren heeft opgedaan, zijn bijzonder gunstig. Het secretariaat van de Landelijke Stichting Sociaal en Diakonaal Jaar is gevestigd op het adres: Nieuwe Gracht 27, Utrecht. Het zijn zilveren jubileum vie rende weekblad Hervormd' Nederland heeft niet rond 30.000 maar rond 50.000 abonnees. Tengevolge van een fout werd het eerstgenoemde getal in ons bericht van dinsdag vermeld. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Voor de vice- president van de Amsterdamse rechtbank diende gisteren het kort geding, dat de oud-presi- kant dr. H. W. van der Vaart Smit heeft aangespannen tegen dr. J. J. Buskes. In zyn boek „Hoera voor het leven" noemt dr. Buskes Van der Vaart Smit „iemand die kon liegen dat 'ie zwart zag" en „één van de meest gevaarlijke lieden, die kerkelijk Nederland ooit heeft opgeleverd". Dr. Van der Vaart Smit eist, dat de passages over zijn persoon worden geschrapt en dat de huidige vijfde druk uit de handel wordt genomen. Het boek verscheen weliswaar reeds in 1959, maar Van der Vaart Smit ontdekte de hem kwetsende passages pas enkele maanden gé- leden. Deugniet Verder wil Van der Vaart Smit, dat dr. Buskes de woorden terugneemt, die hij in april in een interview met het Utrechtse Stadsblad heeft gebe zigd. Hij noemde Van der Vaart Smit onder meer „een deugniet". Dr. H. W. van der Vaart Smit werd in 1950 door een bijzondere strafka mer van het Haagse gerechtshof we gens nauwe samenwerking met de bezetter en andere activiteiten ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar. De raad van beroep voor de perszuivering schorste hem voor twintig jaar, omdat hij als directeur van het Nederlands Christelijk Pers bureau en als hoofd van het Haagse bureau van het ANP „heeft getracht het Nederlandse volk voor het natio- naal-socialisme te winnen," Voor de oorlog was dr. Van der Vaart Smit predikant, laatstelijk in Zwijndrecht. In 1940 brak hij met de Gereformeerde Kerken, omdat hij lid werd van de NSB. In 1961 is hij rooms-katholiek geworden. De raadsman van dr. Buskes, mr. H. L. Houthoff, deed aan de hand van vele documenten uitvoerig het oor logsverleden van dr. Van der Vaart Smit uit de doeken, waarmee hij wil de aantonen, dat dr. Buskes niets te veel gezegd had over de thans 82-ja- rige doctor in de theologie. Hij noemde de propaganda van Van der Vaart Smit zeer gevaarlijk, omdat deze aan het nationaal-socia- lisme een christelijke tint gaf. Hij diende de Duitsers op slaafse wijze. Colijn, waarop Van der Vaart Smit zich meermalen heeft beroepen, zou hem een „serviel reptiel" genoemd hebben. Ook wees mr. Houthoff op de kwa lijke rol, die Van der Vaart Smit ge speeld heeft jegens prof. dr. K. Schil der en jegens de kerkjournalist W. C. F. Scheps. Uit broodnijd schreef Van der Vaart Smit een brief aan Max Blokzijl, waarin hij stelde, dat Scheps om wat hij het nationaal-socialisme had aangedaan wel tienmaal het con centratiekamp verdiend had. Toen dr. Van der Vaart Smit zelf weer over zijn verleden begon door een interview met het Stadsblad, waarin hij zei dat hij zich graag in een standbeeld vereeuwigd zag als een dienaar van het volk, zag dr. Buskes zich genoodzaakt de waarheid te zeggen. Overigens wees mr. Houthoff erop, dat dr. Buskes niets meer te zeggen heeft over zijn boek, omdat hij het manuscript verkocht heeft aan de uitgeverij Ten Have, en dat de mede gedaagde de boekhandel Ten Have ten onrechte gedaagd is. Uitgeverij en boekhandel zijn twee gescheiden fir ma's. Verschil De raadsman van de eiser, mr. A. H. M. van Santen, trachtte het ver schil uiteen te zetten tussen het na tionaal-socialisme en het christelijk- ROTTERDAM In Zuid-Hol land staan ruim tweehonderd rooms-katholieke kerken. De exploitatie van zeker eeh derde deel is niet meer verantwoord. De bekende sterrenkundige prof. dr. M. Minnaert is op 77-jarige leeftijd overleden. Van 1937 tot 1963 was hij directeur van de Utrechtse sterren wacht. Hij was eredoctor van de universiteiten van Nice, Heidelberg en Moskou. Prof. Minnaert wordt beschouwd als één van de grondleggers van de kwantitatieve zonnespectroscopie. Onder zijn leiding ontwikkelde de sterrenwacht van de Utrechtse uni versiteit zich tot een erkend inter nationaal centrum voor het onder zoek van de zon, optisch zowel als radio-astronomisch en later ook met de hulpmiddelen van het ruimte onderzoek. nationaal-socialisme, dat dr. Van der Vaart Smit voorstond. De mening van zijn cliënt, dat de joden uit de sa menleving moesten worden gebannen, was bepaald iets anders dan de oplos sing van het jodenprobleem, zoals de nazi's die in praktijk brachten. Mr. Van Santen gaf toe, dat dr. Van der Vaart Smit dingen heeft ge schreven, „die niet helemaal verde digbaar zijn", maar daarmee bleef de term „liegen dat 'ie zwart ziet" toch een grove belediging. De vice-president van de recht bank, mr. J. van der Esch, zal maan dag 9 oktober uitspraak doen. NED. HERV. KERK Beroepen te Rossum (Gld.): kand. drs. J. de Roo te Middelbert (Gr.). Bedankt voor Zaandam: M. J. Bon- ting te Zutphen. GEREF. KERKEN Aangenomen de benoeming tot we tenschappelijk medewerker a.d. theo logische faculteit der VU: drs. N. A. Schuman te Westzaan. GEREF. KERKEN (vrygem.) Beroepen te Nieuwleusen (accl.). R. Koolstra te Driebergen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Veen (N.B.): G. J. v. d. Noort te Capelle a. d. IJssel. (Van onze kerkredactie) JOHANNESBURG Kerk lijke kringen in Zuid-AfrilJ houden rekening met verdef beperking van de zendingsn gelijkheden in de „bantoestansl De minister voor bantoe-aangeË genheden M. C. Botha heeft namelf gezegd, dat alle kerken, die in ddr gebieden zending drijven, zich duiq lijk zullen moeten distantiëren het anti-racisme program van de reldraad van Kerken. De nieuwe president van de Metll distenkerk van Zuid-Afrika, dr, C.l Wilkinson, verwacht dat de kerkj zich door dergelijke woorden niet t de wijs zullen laten brengen. krijgen onze zendingsopdracht God en niet van minister Botha", hij. De Methodistenkerk (1,25 miljo] leden) heeft op haar jaarlijkse coiu rentie besloten, om lid van de V reldraad te blijven. Wel zal zij ha] financiële bijdragen opschorten in i wachting van een gesprek Genève. De kritiek van de ZuidafrikaaiJ methodisten richt zich niet tegen h Wereldraadprogram als zodanj maar alleen tegen het feit, dat L steun onder meer verleend wordt al organisaties die geweld gebruiken, j Eerder besloten reeds de presbyt] rianen en de congregationalisten 1 Zuid-Afrika, om in de Wereldraad blijven ondanks de pressie van i mier Vorster. (Van onze kerkredactie) GRONINGEN De naam „cantor" was tot voor kort in het Nederlandse protestantisme onbekend. Sinds de opkomst van de liturgische beweging is in menige gemeente het cantoraat gaan functioneren. De zaak komt echter nauwelijks van de grond, doordat de kerk de cantores geen bestaansmogelijkheid kan bie den. Weinig kerkvoogdijen kun nen een fulltime functionaris voor de kerkmuziek aanstellen. Hierover schrijft de Groningse her vormde predikant ds. A. G. Soeting in het blad „Musica pro Deo". Hij ziet een mogelijke oplossing in een streek-cantoraat. Ds. Soeting: Onze organisten, ook als ze vakmusici zijn, functioneren Financiële deskundigen hebben bij het bestuur van het bisdom Rotter dam (dat praktisch de hele provincie omvat) aangedrongen op drastische bezuinigingen, omdat de exploitatie kosten van de kerken „ondraaglijk" zijn geworden. Sinds 1955 zijn er in nieuwe woon gebieden zestig kerken gebouwd. In de oude stadswijken zou een groot aantal kerken in verhouding tot het aantal kerkgangers al lang gesloten moeten zijn. Met een actie onder de huisgezinnen zal in de komende maanden gepro beerd worden de financiële positie te verbeteren. UTRECHT Tussen 1980 en 1990 zullen er geneesmiddelen zijn ontwikkeld die door cor rectie van biochemische fouten bijvoorbeeld schizofrenie kun nen genezen en de gestoorde biochemie van kankercellen kunnen herstellen. Nog vóór 1975 kunnen betere preparaten worden gerealiseerd om Een particuliere munt in Frankfort heeft deze herinneringspenning geslagen ter nagedachtenis van president Nasser. De penningen, die in zilver, goud en platina geslagen worden, zijn te koop bij de Arabische bank in Frankfort en kosten- resp. 24, 155 en 1000 Mark. AMSTERDAM De Pro Ju ventute Oranje-kalender voor 1971 is uit. Evenals andere jaren zal deze bekende ivandversiering zijn weg naar de Nederlandse huis kamer wel vinden. De twaalf maanden ioorden opge luisterd door foto's van onze konink lijke familie, kleurenfoto's op glan zend papier met namen van bekende fotografen eronder. Het meeste succes zullen echter wel de foto's oogsten, die prins Claus van zijn drie zoons maakte. Afkomstig uit ..particulier bezit" heten deze opna men. Aan Pro Juventute, een algemene instelling voor kinderbescherming, zijn 12.000 kinderen toevertrouwd. Kinderen, die leven in omstandighe den, die hen de kans op een gelukki ge groei ontnemen. De opbrengsten van het bekende kindercircus Elleboog en de jaarlijkse Pro Juventute kalender dragen bij in de onkosten van dit werk. De nieuwe kalender kan worden besteld bij het landelijk adres: Pro Juventute, postbus 7101, Amsterdam. De kosten zijn f4,25 per kalender plus f0,70 aan bezorgingskosten, te gireren op giro 51 74 00. De kalender is ook met een vierta lig calendarium verkrijgbaar: Engels, Frans, Duits en Spaans. AMSTERDAM Bij de afdeling politicologie van de subfaculteit van de sociaal-culturele wetenschappen van de Vrije Universiteit is onenig heid ontstaan over de benoeming van een nieuwe lector politicologie. Dc functie was valtant sinds dr. A. Hoo- gerwerf twee jaar geleden als hoogle raar naar Nijmegen vertrok. De sector politicologie heeft als zijn opvolger voorgesteld dr. J. van Put ten, nadat de stemmen in een speciale commissie op' dit punt gestaakt had den. De drie studenten-leden in deze commissie geven namelijk de voor keur aan drs. A. de Swaan. Het bezwaar van de studenten te gen de benoeming van dr. Van Putten (AR-radicaal) is, dat deze niets zou bijdragen aan de verscheidenheid van de als tamelijk rechts gekwalificeerde afdeling politicologie. Bij de leiding van de sectie politi cologie bestaan tegen de benoeming van drs. De Swaan in versterkte mate dezelfde bezwaren als destijds tegen de benoeming van dr. Hoogerwerf. Zoals bekend, stuitte diens benoeming destijds af op zijn lidmaatschap van de PvdA. Vandaag zou een definitieve voor dracht worden opgemaakt door de subfaculteitsvergadering, waarin de studenten in de minderheid zijn. de bloeddruk te verlagen en pijn te stillen, en voorts minder in het menselijk organisme ingrijpende anti- conceptionele middelen. Tegen 1980 worden voorts ontwikkelingen ver wacht, diet het leerproces bevorde ren, of middelen die wondgenezing versnellen. Deze ontwikkelingen werden gis teren voorspeld op een vergadering van de Stichting voorlichtingscen trum farmaceutische industrie, die gisteren in Utrecht werd gehouden. Ongunstig effect Prof. W. Berends, biochemicus en hoogleraar aan de TH in Delft, kwam tot de conclusie dat er geen enkele reden is om te twijfelen aan de ca paciteiten van de farmaceutische industrie, deze mogelijkheden te verwezenlijken. Politieke factoren kunnen echter een ongunstig effect uitoefenen. De geschiedenis leert, dat deze tak van industrie, ondanks de geleverde prestaties, onoordeelkundige kritiek uitlokt. Wanneer de geneesmiddelen industrie zich niet kan beschermen tegen ondeskundige inmenging van buitenaf, dan is een teruggang van de prestaties waarschijnlijk, zo niet zeker, meent -prof. Berends. De farmaceutische industrie zal voorts streven naar meer openheid bij het gebruik van geneesmiddelen. Steeds meer inensen willen weten wat zij eigenlijk in hun lichaam krijgen. Voorbehoud wordt echter gemaakt voor bepaalde patiënten die om psychologische reden niet hoeven te weten wat zij naar binnen krijgen. meestal alleen tijdens de zondagsf' kerkdiensten. Dit lijkt mij ook <f achtergrond te zijn van de moeizanirug besprekingen over de honorering tu^ sen de vakbonden en de kerkelijk t instanties. De organist doet te weinf om aanspraak te maken op behoort" lijke salariëring naar de meninL van vele kerkvoogdijen. Hij is bovev J dien vervangbaar door de eerste d J „beste" amateur. Dagtaak Dat zou anders worden, wannee voor een bepaalde streek een cant< zou worden benoemd.- Een dergelijk figuur zou namelijk wel een dagtaa hebben! Want hij zal zelf organi: zijn in een der hoofdkerken, mas zorgt tevens dat alle organistenplaat Hi! sen v^n zijn gebied vervuld zijn. H)ij leiflt-eventueel zijn organisten op eflee: blijft ze in ieder geval begeleiden. twee Hij stimuleert het kerkmuzikale leóe a ven in de meest uitgebreide zin. Leid vori de cantorij. Hij neemt een deel vam j de katechisaties waar, ten diensttet van de muzikale vorming van dgchc jeugd der gemeente. Hij is mede-verj. C "mtwoordelijk vonr de orgels. Voorabnc dit laatste lijkt mij belangrijk. nili« Hoe staan onze oude orgels er bij^de: In vele streken dikwijls niet één, difcu goed functioneert En wat een koste*an lijke instrumenten vindt men soms ii)o o kerken! Het lijkt mij te enen malkan onjuist dat de plaatselijke kerkvoog |a,gS dij alleen de verantwoordelijkhei< eze heeft voor historische instrumenten; Dt waar die kerkvoogdij niet het minstilee, verstand van heeft, noch van d<HaJ waarde, noch van het goede gebrui)^ en het juiste onderhol'd, om maar t ;ch, zwijgen van een eventueel herstel- t Zeker, er is een landelijke orgelcom a missie. Maar die treedt pas op. wan neer er sprake is van grondige res tauraties. Een streek-cantor met kennis van zaken en hart voor zijn orgels zou he f1 behoud kunnen bewerken van onz kostbare orgels, die nu door gebrel un aan onderhoud ten ondergang gePe 1 doemd zijn. 10m Een streek-cantor zou een behoor oc*£ lijk gehonoreerde functie kunnen heb lat ben. omdat hij niet door één gemeen 11 te behoeft betaald te worden. He lijkt mij-niet onredelijk, wanneer ooi n de burgerlijke overheid in een deer®11 van zijn kosten zou bijdragen." UU| Aan het slot van zijn artikel citeer erii ds. Soeting Evert Westra in dien'"e boekje Uit Sions Zalen: Hopenlijk za »v< de kerk uit de sluimering van een T .kulturfremde" houding ontwaken de charismaticus, die cantor-organii,T— heet, in haar verkondigende taak me- de Kveten in te schakelen. Als een permanente en redelijk gehonoreerde dienaar. Om in eenvoudig dienstbe toon de moderne mens mede te bege leiden en met de in het evangelie verankerde muziek richting te wijzen. B«'l weer in Europa weer min. temp. neersL Amsterdam motregen 8 8 Brussel zw. bew. 11 12 3 Frankfort eeh. bew. 0,1 Genève mist 0 0 Innsbruck h. bew. 0 0 Kopenhagen zw. bew. 4 12 Locarno onbew. 0 0 Londen 1. bew. 0 0 Luxemburg geh. bew. 10 0, 0 Madrid onbew. 3 Majorca zw. bew. 9 0 München recen 9 0.1 Nice h. bew. 13 0 Parijs zw. bew. 11 0 Rome onbew. 8 0 Wenen zw. bew. 8 0.4 Zürich mist 3 0 (Van onze kerkredactie) SEOEL In de jaren zestig is het aantal protestanten in Zuid-Korea nagenoeg verdubbeld. Dit was ook het geval in de jaren vijftig cn ook in de jaren veertig. De statistiek voor 1970 wyst 2.3 miljoen protestanten aan tegen 372.000 in 1940. Tweederde van de protestanten in Korea is presby teriaan. Vf

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2