Naar vrije een systeem met lonen en prijzen Man doodt zijn ex-vriendin 'l1'! I' ABRAMS BESCHULDIGD I I I Commentaar NEDERLAND VOLGT WEST-DUITSLAND MINISTERIE CONJUNCTUURPOEITIEK Hanoi toch voor geheim overleg? Het Kwartet Flitsen van Ajax-PSV Drama in Dordrecht Ifwtitmj Crita) het weer Iets heter Vragen over uitkering aan bejaarden Schone uitlaat kost veel geld Onderschat Niet opgetreden tegen mishandelingen Nieuwe leidse Courant Donderdag 29 oktober 1970 57sfe jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hieuwt Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stentvaeüch is ghebleven mijn hert in teghenspoet!1* Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Voor de Russische ambassade in Londen demonstreerden gis teravond honderden mensen voor een rechtvaardige behandeling van de vier miljoen joodse Sowjet-burgers. Dit gebeurde tijdens een diner op de ambas sade, dat ook werd bijgewoond door Gromyko, de Russische minister van buitenlandse zaken. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In het programma VPRO-Vrijdag zullen morgenavond na acht uur flitsen te horen zijn van de in Amsterdam te spelen voetbal wedstrijd Ajax-PSV. Voor die tijd zal Wouter Gortzak uil Rome berichten over 'de daar te houden internationale sociale confe rentie en wordt nogmaals kritiek ge oefend op huiseigenaren die lege pan den onbewoond laten. (Van onze Dordtse redactie) DORDRECHT De 32-jarige vorkheftruck-chauffeur R. Z. heeft gisteren, aan het eind van de middag, de 18-jarige gezins verzorgster Marie Tholenaars met drie pistoolschoten om het leven gebracht. Hij deed dit om dat het meisje niet op zijn avanches wilde ingaan. Na zijn daad holde Z. weg om in een brandgang de hand aan zichzelf te slaan Hoe belachelijk een mode ook is, men maakt zich altijd nog belachelijker door haar te trotseren dan door haar te volgen. DIANE r-fSrj-. „Het is een mooie bijverdienste. Ik verkoop ouwe kranten als liet regent." Zon en maan 30 oktober: zon op 7.30, onder 17.16; maan op 7.59; onder 1645; Nieuwe Maan. Hoog water Hoog water: 30 oktober: Rot terdam le getij 4.53, 2e getij 16.49; Scheveningen 2.57-15.11; Vlissingen 1.39-13.55; Willemstad 5.29-17.40. DE BILT In het algemeen veel bewolking met tijdelijk regen. Dezelfde temperaturen als 'vandaag of iets hogere. Tot matig of krachtig, aan de kust mogelijk tot hard toenemende zuidwes telijke wind. DE BILT Een hogedrukge- bied boven Zuid-Europa en de Middelandse Zee verandert maar weinig van plaats terwijl Ocean- depressies oostwaarts koersen. Ons land bevond zich- vandaag in het gebied tussen depressies, zodat er weinig wind was. Ook de scheiding tussen warme lucht in het zuiden en koude lucht in het noorden lag juist boven ons land. Deze scheiding zal morgen weer noordelijk van ons liggen. De warme lucht is erg vochtig en veroorzaakt dan ook nabij het front veel bewolking met enige neerslag. In het zuiden zijn ook opklaringen mogelijk. Het koufront van de volgende oceaandepressie zal in de loop van morgen weer enige weers- verslechtering brengen. Vooruitzichten voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp.: 1 tot 6 graden boven nor maal; max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 30 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur: 76.2 cm (1015 millibar) stij gend. Het drama speelde zich af in de Eduard Douwes Dekkerstraat in de Dordtse wijk Oud-Krispijn. Z. ver voegde zich aan de woning van het meisje om met haar te spreken over voortzetting van een vroegere vriend schap. Mejuffrouw Tholenaars kwam de trap van de (boven)woning af om •hem te woord te staan. Zij maakte •hem duidelijk niets met hem te ma ken te willen hebben omdat zij ver loofd was en in december zou gaan tro' ven. De moeder van het meisje had Z. met lede ogen zien komen. Een 24-ja- rige broer had zich bovenaan de trap geposteerd omdat hij Z., die maar bleef aandringen, niet vertrouwde. Toen mejuffrouw Tholenaars een eind aan het gesprek wilde maken en, zich half van Z. afwendend, een paar treden de trap op ging, haalde hij een pistool tevoorschijn en loste hij drie schoten op haar. Dodelijk in de rug getroffen viel het meisje neer. Z. hol- (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG In politieke kringen en in de wandelgangen van de Sociaal-econoinische Raad houdt men ernstig reke ning met de mogelijkheid, dat het conjunctuurbeleid voor een belangrijk deel wordt afge stemd op het Westduitse sy steem. Dat wil zeggen; vrije loon- en prijsvorming (met hoogstens de mogelijkheid van globaal in grijpen en bijsturen) en coördi natie van de instrumenten van conjunctuurbeheersing, die nu nog bij verschillende ministeries berusten. Er kan een apart ministerie voor conjunctuurpolitiek komen, maar ook een onder economische zaken ressor terend topbureau. waar de conjunc- luurpolitieke draden samenkomen. Enthousiast Eén van de belangrijkste redenen voor deze koerswijziging is het en thousiasme, waarmee de voorzitters van de centrale organisaties van werkgevers en werknemers enige maanden geleden terugkeerden van een studiereis paar West-Duilsland. Zij kwamen onder de indruk van de werking der vrije markteconomie in. dat land, waarvoor de grondslagen werden gelegd door de voormalige minister van economische zaken. Ludwig Erhard, de inspiratie van het Wirtschaftswunder. Een tweede oorzaak is dat uit de I ontwikkeling der lonen en prijzen ge- durende de laatste zeven jaren in ons i land de conclusie moet worden ge trokken dat beheersing van beide op een mislukking is uitgelopen. Voor vervolg zie pagina 15 BRUSSEL De EEG-commissie te Brussel vindt het een absolute nood- zaak. dat er een actieprogram op middellange termijn komt voor nieu- j we bepalingen tegen luchtverontrei- i niging in de gemeenschap, i In antwoord op schriftelijke vragen uit het Europese parlement zegt zij I voorts, de resultaten te moeten af wachten van lopende werkzaamheden betreffende de gevaren, die in ver schillende plaatsen en streken be staan. Japanse kroonprinses Michiko op haar 36sle verjaardag samen met haar een-jarig dochtertje prinses Nori zittend in de tuin van het keizerlijk paleis in Tokio. Prinses Michiko heeft drie kinderen. Zij volgt op hel ogenblik lessen in schilderen, tennis en muziek. de weg. Enkele straten verder liep hij een brandgang in, waar hij zich met hetzelfde pistool een kogel door het hoofd schoot. Op de man werd een briefje gevon den, waarin hij Marie schreef, nog één keer haar tc willen spreken. Het meisje stond in de omgeving goed be kend. Mejuffrouw Tholenaars was ge zinsverzorgster. Het wapen, waarmee zij werd gedood, was van Tsjechische makelij. DEN HAAG Het Kamerlid Egas (PvdA) wil tijdens een komend vra genuurtje in de Kamer staatssecreta ris mr. Van De Poel vragen stellen over de halfjaarlijkse uitkering aan bepaalde bijstandtrekkers. De regering besloot, zoals bekend, alle bijstandtrekkers e en vakan tieuitkering van drie pet. te verstrek ken. De halfjaarlijkse uitkering ver viel hierdoor. Gevraagd zal worden of de voor lichting van de legering voldoende duidelijk geweest is om door te laten dringen, dat de halfjaarlijkse uitke ring het karakter droeg van een va kantie-uitkering. Ook wil het Kamer lid weten of de gemeenten tijdig een zo goede voorlichting hebben gegeven dat de betrokken bijstandtrekkers konden weten waar ze aan toe waren. Is de voorlichting, aldus de heer Egas. niet algemeen te laat en te summier gegeven, zodat de betrokke nen terecht hebben verondersteld dat de drie pet. vakantieuitkering naast de zogenaamde winteruitkering zou worden verstrekt? Het Kamerlid zal tenslotte vragen of de staatssecretaris zich niet moreel verplicht acht als de voorlichting inderdaad te laat en onvoldoende duidelijk is gegeven de gemeenten aan te bevelen voor dit jaar de zoge naamde winteruitkering alsnog te verstrekken. DEN HAAG Vermindering van de schadelijke gassen, die. via de uit laten van auto's en motoren in de atmosfeer komen, zal die auto's zelf en de benzine, die zij verbruiken duurder maken. Auto's met de nodige wijzigingen aan motor, brandstoftoevoer, ver brandingssysteem en uitlaat zullen per stuk 450 tot 900 meer gaan kosten. Benzine van hoge kwaliteit, waaraan gee» lood is toegevoegd, zal enkele centen per liter duurder zijn dan de huidige benzine. Niettemin zal de auto dan waarschijnlijk niet meer dezelfde prestatie kunnen leve ren als men tegenwoordig gewend is. Onderzoek van de koninklijke Shellgroep heeft tot deze conclusie geleid Toevoeging van lood is de beste en goedkoopste manier om het kloppen of pingelen van een automotor tegen te gaan en volgens het onderzoek wijst weinig erop. dat het milieu zou worden verontreinigd door lood in uitlaatgassen. NA DE VAKBEWEGING heelt het midden- en kleinbedrijf nu even eens een reeks wensen voor de nieu we regeerperiode ter tafel gebracht. Ook dat pakket liegt er niet om. maar het is toch wel wenselijk spe ciaal oog te hebben voor de grotere aandacht die de protestantse en r.k. middenstandsorganisaties thans vragen voor de uitzonderlijke posi tie. waarin deze sector verkeert. Men vindt o.i. terecht, dat deze po sitie zowel politiek als maat schappelijk nogal eens wordt on derschat. liet aantal ondernemingen in het mid den- en kleinbedrijf mag dan van 1960 tot 1968 met ruim 21.000 ver minderd zijn, de werkgelegenheid in deze zeer gemêleerde bedrijfstak nam in deze periode niettemin toe met 100.000 personen tot 1.1 mil joen. Als we zien dat er in het grootbedrijf 1.4 miljoen mensen werken, dan is het duidelijk dat het midden- en kleinbedrijf voor de werkgelegenheid nog steeds van grote (zelfs groeiende) betekenis i*. Daarom is het de organisaties een doorn in het oog dat deze bedrijfs tak te weinig ..inspraak" heeft bij de bepaling van het nationaal-poli- tieke beleid, terwijl bovendien met de stem van het midden- en klein bedrijf in het centraal overleg vaak te weinig rekening wordt gehouden, men kijkt doorgaans te veel naar de verhouding tussen de industriële werkgevers en de vakbeweging en daarbU komt het midden- en klein bedrijf (evenals de landbouw overi gens) nog wel eens tussen wal en schip, zo meent men niet geheel ten onrechte. Om in dit alles verbetering tc bren gen pleiten de twee organisaties ervoor de staatssecretaris, die met de belangenbehartiging van de middenstand belast is, meer be voegdheden te geven en mede-ver antwoordelijkheid te laten dragen voor de beleidsbeslissingen in hel kabinet, die ook van grote invloed zyn op het midden- en kleinbedrijf. Het lijkt ons een suggestie, die bij de kabinetsformatie .van volgend jaar zeker aandacht moet hebben. WASHINGTON Opnieuw ljjkt Noord-Vietnam belang te stellen in geheim overleg over Nixons vredes plan voor Indochina. Dit voorziet o.a. in een bestand. Hoewel Hanoi het plan officieel als verlakkerij heeft afgedaan zou het wel wat zien in afkondiging van een regionaal bestand. Nu de regenperiode bijna achter de rug is, heeft Hanoi de keus tussen: een grootscheepse militaire actie (die heel riskant zou zijn), een gesprek over een vreedzame regeling; en (eventueel daarmee gepaard gaand) een voortgezette guerrilla, die be trekkelijk 'goedkoop' is en lang kan worden volgehouden. ATLANTA Een van de tien verdachten inzake de massa moord in het Zuidvietnamese drop My Lai heelt gisteren de Amerikaanse opperbevelhebber in Vietnam, generaal Creighton Abrams beschuldigd van schen ding van het Amerikaans mili tair strafrecht. Abrams was volgens de verdachte, sergeant Torres, in 1968 aanwezig ge weest bij mishandeling van Zuidviet namese burgers, zonder daartegen op getreden te hebben. Torres heeft zijn klacht gemeld in een petitie aan de Amerikaanse mi nister voor het leger. Resor De klacht is gebaseerd op een verslag van het Amerikaanse persbureau AP van de inname van een dorp onder V i etkong-in vloed Het indienen van de klacht heeft volgens Torres' verdediger Weltner aLs doel „een eind te maken aan het meten met twee maten in de rechtspraak van het leger", waarbij onderscheid gemaakt zou worden tus sen hoge officieren en dienstplichti gen. Abrams had, aldus Torres, zijn plichten verzuimd door het martelen i en slaan van gevangenen en vastge- I houden personen toe te staan, zonder te trachten hieraan een eind te ma- Generaal Abrams ken. Bovendien had hij. na waarne- ming van deze overtredingen van de Geneefse conventie, verzuimd deze overtredingen aan de burgerlijke of militaire autoriteiten te melden. Samen mei de klacht is een op 11 augustus 1968 gedateerd verhaal van AP-correspondent Peter Arnett aan minister Resor gezonden, dat volgens Weltner de 12e augustus in de Ame rikaanse kranten was verschenen. Als plaats wordt in het verslag hel dorp Chanh Luu genoemd Moeder kinderen omgekomen APELDOORN' De 48-jarige me- vrouw Linthorst uit Bussloo, moeder van negen kinderen, is gisteravond bij een verkeersongeval in Apeldoorn i om het leven gekomen. Het slachtoffer zat bij haar echtge- j noot in de auto, die op een kruispunt in botsing kwam met een tankwagen. 1 De heer Linthorst liep ernstig inwen- I dig leuel op. i recept voor een gezellige avond: Enkele goede vrienden, een paar fijne platen, wat lekkere hapjes en een heleboel sfeer door hier en daar een 'kaars- in-het-glaasje... U verdient zo'n gezellige kaars in glas wanneer u een nieuwe abonnee opgeeft met deze bon geef op als nieuwe abonnee: Mijn naam is: betaling per o kwartaal mij a|j tegenprestatie a maan zon kaars-in-het-glaasjé Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 207, Leiden. adres: woonpl. adres: woonpl:

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1