Ondernemers willen niet Idem komen te zitten 'CLCOfiE H Auto botst op geparkeerde wagen: 3 doden Streven naar kabinet 01 links van het midden' Rede mr. Van Boven Chr. werkgevers bijeen Geen valse schaamte Veertig nieuwe Britse heiligen Betekenis van winst wordt onderschat QJ^- Dronken maff reed op politie in Beroep op progressieve partijen Burgemeester"?; van Montreal!"; herkozen MAANDAG 26 OKTOBER m (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De werkgevers moeten veel aan klimaatsverbete ring doen en zich daarbij ook wenden tot de publieke opinie, aldus mr. P. J. M. van Boven in zijn jaarrede. „Wij moeten nog duidelijker laten zien waar wij staan en waarom wij optreden zoals wij optreden. Zonder valse schaamte voor het feit dat de onderneming zijn inkomen moet verkrijgen uit winst. Dat is de enige vorm van inkomen, die niet door anderen wordt gegarandeerd. Is dat ver boden?" De voorzitter van het NCW noemde het werk van de onder nemingen absolute voorwaarde voor het bestaan van de mensen, de cultuur, de gemeenschap en de staat, ,,'t Is verbijsterend te con stateren, dat er in een affaire als die van de f 400 om nauwelijks te begrijpen oorzaken werknemers zich op het eerste geluid van de krijgstrompet met stakingen ke ren tegen het bedrijf, waarin zij overigens met zoveel toewijding werken. Men moet hieruit leren dat het Nederlandse volk blijkbaar niet inziet welke onmisbare taken de onderneming in zijn midden ver vult. Aan de bevordering van de public relations van de onderne mer is blijkbaar nog bijzonder veel te doen". Wurmbrandt U berichtte vrijdag jl. dat de zg. Conferentie van Europese Kerken blijkens het verband een suborganisa tie van de Wereldraad een com missie van onderzoek heeft benoemd teneinde de activiteiten na te gaan van de langzamerhand over dehele wereld bekend geworden Roemeense predi kant en martelaar ds. R. Wurmbrandt Deze man heeft namelijk de euvele moed „personen en structuren" van de kerken achter het IJzeren Gordijn verdacht te maken. In „Gereformeerd Den Haag" van 26 april en 10 mei 1969, alsmede in het „Gereformeerd Weekblad" van 13 juni en 12 septem ber 1969 hebben de heer C. J. Smits en ondergetekende aan de hand van tien tallen citaten uit buitenlandse boeken en tijdschriften aangetoond, dat het merendeel, zo niet praktisch alle officiële kerkvorsten in het Oosten ac tief zijn ingeschakeld dan wel „stil zwijgend en toeziend" betrokken bij de meedogenloze vervolging van de ondergrondse kerk. Elke Russische kerkelijke delegatie dce naar het Westen vertrekt tekent niet alleen zoals alle ingezetenen van de Sowjetunie een loyaliteits verklaring jegens de partij, doch ■wordt bovendien door de geheime po litie geïnstrueerd. Collaborateurs en beulsknechten als de prelaten Nikodim, Nicolai, Moiséscu, BBrovoy, Justinian en Karev zijn bepaald .wel de aangewezen figu ren om de Europese kerken over Wurmbrandt in te lichten! Zowel de Wereldraad als de daarbij aangesloten Nederlandse kerken ken nen de antecedenten van verschillende van deze lieden. Ze stoppen echter hun oren .schroeien hun geweten dicht en praten, ondanks 1 Corinthe 5 vers 11, deze „gemeenschap der heiligen'* goed soms met tamelijk onnozele drogrede nen. „De Here zal het zien en zoeken" (2 Kronieken 24 vers 22). De nieuwe ver taling is heel wat minder parle mentair. DEN HAAG drs. J. Verschuur* ROME Tienduizend Engelsen vulden gisteren de Sint Pieter, toen paus Paulus veertig Britse martelaars uit de zestiende en de zeventiende eeuw officieel tot heiligen procla meerde. De Anglicaanse Kerk is met deze heiligverklaring beslist niet ingeno men. Dr. Michael Ramsey, aartsbis schop van Canterbury, liet vorig jaar al weten, dat dit ophalen van oude twisten niet bevorderlijk kon worden geacht voor de oecumene. Desondanks zei de paus gisteren in zijn toespraak te hopen dat de heilig verklaring van de veertig de kloof zal helpen dempen tussen Rome en Can terbury. Hij zei, dat de nieuwe heiligen niet alleen trouw waren aan hun geloof, maar ook aan hun land. „Zij waren trouwe onderdanen van de kroon en erkenden de wettigheid van het bur gerlijke en politieke gezag, voorzover dit zijn bevoegdheid niet te buiten ling." (vervolg van pagina 1) UTRECHT „Als bedrijfstak of onderneming de verantwoordelijkheid voor de loonontwikkeling thuisbe zorgd -krijgt, hebben zij recht op ruimte voor hun prijspolitiek. Wij hebben geen enkele behoefte aan een prijspolitiek steuntje in de rug van de minister van economische zaken, wanneer wij loononderhandelingen voeren. Daar is niemand bij gebaat," zei vanmiddag werkgeversvoorzitter Van Boven. De overheid heeft een taak in het bevorderen van >de onderlinge con currentie. Daarmee voert zij strijd op een juister niveau dan wanneer zij de prijzen van kopjes koffie, van schroe ven en van aardewerk gaat zitten be disselen". Over de vrees, die hier en daar is uitgesproken voor een belangrijke prijsgolf, wanneer de regering zich uit de gedetailleerde prijsbeheersing gaat terugtrekken, zei mr. Van Bo ven: ,,Ik geloof dat deze geluiden de ge vreesde prijspsy chose alleen maar kunnen oproepen. Evengoed als men elkaar een depressie kan aanpraten, kan men door paniekachtige, uitspra ken het klimaat scheppen, waarin prijzen meer stijgen dan onvermijde lijk is. Het zijn de marktverhoudin gen, die uiteindelijk het niveau en de ontwikkeling van lonen en prijzen bepalen". Waarborgen De voorzitter van het NCW wees erop, dat in 'andere landen, waar vrijheid bestaat op loongebied, de on dernemer ook de verantwoordelijk heid heeft voor zijn eigen prijsvast stelling, zonder dat de situatie daar ernstiger uit de hand loopt dan hier te lande van tijd tot tijd het geval is. In dit verband doelend op de konzentrierte Aktion" in Duitsland, zei hij, dat bij het ontfcverpen van nieuwe instrumenten van conjunc- tuurbeheersing (waarover de SER nog moet adviseren) dan eveneens moet worden bezien welke andere elemen ten daarbij in Duitsland een rol spe len. Zo is daar bijv. geen minimum loonwet, er is een verbod van indexe ringsclausules in cao's en er worden bemiddelaars ingeschakeld bij loon- conflicten. Met afspraken op landelijk niveau hebben de werkgeversverbonden een aantal teleurstellingen opgedaan, al dus mr. Van Boven. „Vorig jaar kwa men overheid, vakbeweging en werk gevers tot de overtuiging, dat aan de inflatoire ontwikkeling een 'halt moest worden toegeroepen. Wederzijds zouden offers worden I gebracht, maar het enige wat daar- van terecht is gekomen is: zwaardere j belastingoffers van de ondernemin gen, de invoering over vrijwel de ge hele linie van blijvende indexclausu- les in de cao's en ook bij de ƒ400 is onze deceptie groot geweest. Het is onze overtuiging dat in de toekomst afspraken op centraal niveau met waarborgen voor de ondernemingen omringd zullen moeten zijn". Mr. van Boven Mr. 'Van Boven zei, dat er een steeds verdergaande verschuiving in de medezeggenschap der werknemers plaatsvindt van het centraal niveau naar het niveau van de onderneming. Het instituut van de ondernemings cao breidt zich steeds meer uit en ook is er een tendens om bij onderhande lingen over bedrijfstak-cao's een aantal onderwerpen ter bespreking bij de onderneming over te laten. Door deze decentralisatie (ook in andere opzichten) wordt de verant woordelijkheid van de bedrijven steeds groter. De beschermende func tie van de centrale organisaties valt grotendeels weg. De organisaties zul len echter belangrijke taken over houden, zoals verbetering van het klimaat waarin de ondernemer zijn taak moet uitoefenen. Daarbij is de medewerking van de vakbeweging nodig. „Wij zullen de vakbeweging moeten vragen om' haar geliefkoosde ambiva lentie, die het haar mogelijk maakt zicch de ene keer zó en de andere keer zü op te stellen, te laten varen". „Zij zal voluit moeten erkennen dat de vrijheid om zelfs in een overspan nen arbeidsmarkt ongeremde loonei sen te stellen en zich achter uitingen van onbehagen van de achterban te plaatsen, zich moeilijk verdraagt met een positieve houding tegenover onze economie. Het is onredelijk almaar verdergaande prestaties, ook op so ciaal gebied, van de onderneming te vragen en deze tegelijkertijd te on dermijnen door aan te dringen op Joegoslavische of andere Slavische modellen." Agiteren Mr. Van Boven vroeg de vakbewe ging matiging in haar kritiek op de ondernemers, zoals het zonder meer verdacht maken van fusies, het uit oefenen van escalatie van allerlei eisen (nauwelijks hadden we een vrijwillige fusiecode of er was alweer een roep om wettelijke regeling) en het vrijwel permanente agiteren rondom het minimumloon. „Het is nu tijd om in goed overleg uit te werken wat de nieuwe wetge ving aan vernieuwing biedt. Voor waarde is echter, dat er een rustpoze komt in de totstandkoming van rege len", aldus mr. Van Boven, die nog meedeelde dat het NCW samen met het Verbond van Nederlandse Onder nemingen werkt aan een advies over •het sociaal beleid in de onderneming. UTRECHT In het algemeen wordt de ondernemingswinst onder schat in betekenis en overschat in omvang. Dit zei dr. Th. M. Scholten, hoofd-directeur van de Steenkolen handelsvereniging, vanmiddag in een inleiding voor de algemene vergade ring van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. Dr. Scholten, die sprak over de noodzaak van organisatie en planning voor de groei van de onderneming, zei dat de maatstaf voor de continuï teit de winst is en blijft. „Waar de winst verdwijnt komen alle doelstel lingen van de onderneming op de tocht te staan." Bij de feitelijke groei is vrijwel iedereen in het bedrijf betrokken, maar er ligt een zwaar accent bij de leiding. Vooral in ondernemingen, die in hevige mate door het proces van ver andering worden bedreigd, zal aan de samenstelling van de leiding (naar leeftijd en herkomst) bijzondere aan dacht moeten worden besteed, even als aan de taakverdeling, aldus dr. Scholten. In grotere ondernemingen, zo be toogde hij verder, is het nodig spe ciale stafafdelingen voor onderzoek, ontwikkeling en planning e.d. te heb ben om het groeiproces te voeden en te vormen. In alle gevallen is syste matiek onontbeerlijk, waarbij de doelstellingen duidelijk en concreet moeten worden vastgesteld. Thaut roept op tot „wereldpatriottisme" NEW YORK Secretaris-gene raal Thant heeft zaterdag een be roep op de leden van de Verenigde Naties gedaan een einde te maken aan machtspolitiek en deze te ver vangen door een collectieve verant woordelijkheid. Een wereldpatriot tisme en wereldsolidariteit zijn no dig om de huidige „zeer dramati sche fase" van de mensheid goed door te komen en de werkelijke pro blemen van onze Dianeet als geheel aan te pakken, op een schaal die wer kelijke resultaten zal opleveren. Thant sprak in de algemene ver gadering op de laatste dag van de speciale zitting ter herdenking van het 25-jarig bestaan der wereldorgani satie, die tien dagen heeft geduurd. Het handvest van de Verenigde Naties trad op 24 oktober 1945 in werking. Veel succes oogstte de strijdbare Bemadette Devlin met een toespraak tot haar aanhangers in Carrickmore, Country Tyrone, in Midden-Ulster. Het was de eerste keer dat dit jonge parlementslid in het openbaar optrad sinds zij uit de gevangenis werd ontslagen. Bij verkeersongelukken zijn in het afgelopen weekeinde zeker zeventien mensen om het leven gekomen. Vannacht reed een personen auto in het Noordhollandse West woud tegen een langs de weg ge parkeerde verlichte veewagen. Drie mensen waren op slag dood, twee anderen raakten zwaar gewond. De slachtoffers zijn be stuurder Th. Klijn (28) uit Mid woud, Catharina C. M. Schilder (21) uit Nibbixwoud en F. M. Spruit (20) uit Sfjbe- karspel. Drie jongelui, die in een bestelauto meeliften, kwamen in Beesel (L.) om het leven toen de wagen slipte en tegen een boom botste. Vijf anderen raakten gewond. De slachtoffers zijn H. Meeuvissen (16), H. Wanten (17) en W. Ickenroth (12). Door nog onbekende oorzaak botste een auto bij Goirle tegen een boom. De bestuurder, A. A. M. Tyssen (24) uit Tilburg, liep bij de brand die was In een tehuis in de Libanese hoofdstad Beiroet verblijven twee. „wolfskinderen", die enige tijd gele den voor de poort van een klooster in de bergen zijn gevonden. Volgens het ministerie van voorlichting zijn het een meisje en een jongen van onge veer 12 en 10 jaar. £ij zijn waar schijnlijk alleen met dieren opge groeid. De kinderen lijken nauwelijks op menselijke wezens, bewegen zich op handen en voeten en huilen als honden. Als voedsel hebben ze tot nu toe alleen broodkruimels aangeno men. Hot ivoor in Enropa weer min. temp. neersl. Amsterdam zw. bew 1.2 1 Brussel regen 9 04. Frankfort geh. bew. 8 0.1 Genève 1. bew. -1 0 Innsbruck mist 0 O Kopenhagen regenbui 7 l'l Locarno zw. bew. 1 O Londen regen 10 1 Madrid geh. bew. 7 O Luxemburg onbew. 1 0 Majorca onbew. 7 0 München zw. bew. 0 O Nice zw. bew. 9 O Parijs onbew. 4 O Rome zw. bew 6 o.l' Wenen mist 2 0 Ziirich Op zoek naar een sfeervolle plek waar we wat konden napraten ont dekten we de nieuwste Haagse aan winst. Een antiek lantaarntje spreid de een gelig licht over een gekruld uithangbord met de aankondiging Theater Taveerne. Toepasselijke naam, want net om de hoek van de Koninklijke Schouwburg was het. Om precies te zijn Lange Houtstraat 25. Wij naar binnen. Een breedge schouderde blonde reus trad ons met gastvrijheid tegemoet. Noodde ons tot zitten. Maar we waren eigenwijs en Wilden eerst rondkijken. Niet omdat het etablissement vol geladen is met merkwaardigheden, maar om iets ondefinieerbaars, wat het toch anders dan elders maakt. Voor het rood-goud behang als van een oud-Haags patriciërshuis en dan de doorkijk naar wat eens „ach ter de winkel" is geweest. Een don- kerschemerende kamer in soberder stijl. Geen koele gedrukte prijslijst aan de wand. maar snel geschreven kreetjes. Zo van: salami met stok brood, brie, camembert... Ik viel op de salami... Kreeg die op een houten bord met een keuls potje boter... De anderen wilden kaas. Omdat we in een overmoedige bui waren. riepen ze (we waren met ons zes sen): „Vijf kaas er dan bij..." De waardinne, een ranke gestalte in midi hoorde het met een wijze glimlach aan. Snelde niet weg om de bestelling uit te voeren, maar vér- telde rustig, dat een dergelijke hoe veelheid ongetwijfeld de algemene eetlust te boven zou gaan... Waarmee de jonkheid van de ta verne wel duidelijk werd. Inderdaad net geopend. Alles zelf Hap na gedaan. Op het behangen na, werd in opperste eerlijkheid erbij ge voegd. Of ze uit het horecavak kwamen? De reus lachte en onthulde zijn verleden: werktuigkunde m.t.s.-er. Ze zijn gewoon begonnen met een dosis moed en vertrouwen en bekaf van alle geschilder, gemetsel en ge sjouw... De zaak draait nu drie weken en het gaat er nu maar om of de schouwburgbezoekers de draai-om- de-hoek zullen vinden voor het bab beltje na de voorstelling. Reus Karei van Wijk en vrouw Petra kunnen echter nog een ander publiek trekken voor de hap na. In Den Haag namelijk speelt in de particuliere sector het souper een grote rol. Waarbij men niet moet denken aan een met luchters gesierde zaal en een met kristal overladen tafel. Nee, het Haags souper is „bordje op schoot", maar dan liefst wel een an tiek bordje. Op het bordje geen ka viaar en kreeft, nee, hoe soberder hoe chiquer. Een sliertje spagetti, een schepje rijst. Een ragoutje. waarin ook wel eens een stukje kip verdwaald is.- Men eet met miniatuurhapjes om het ritueel de gepaste tijd te geven. Een kwakje vruchtensla toe met, apart geserveerd, de kom slagroom. Men behoort dan kreetjes te slaken, dat slagroom absoluut, maar dan ook absoluut taboe is voor de lijnom dan toch, omdat heit zóóóó heerlijk is, een likje te nemen Nog hoogstens een half uur mag men blijven nababbelen. Dan het af scheid..." het was zó fantastisch..." Kijk, dan kan men twee dingen doen. Naar huis gaan en een boter ham bereiden of in de Theater Ta veerne nog even aanleggen voor het stokbrood met bijbehoren... uitgebroken, zulke verwondingen op dat hij later overleed. Bij het oversteken van de weg in Teteringen (N.-B.) is P. C. A. Snoek (24) met zijn bromfiets door een per sonenauto aangereden. Hij overleed in het ziekenhuis. T. van der Sluys (23) uit Breda verongelukte toen hij met zijn auto in Oosterhout tegen een boom botste. De 58-.jarige C. Haverkamp uit Oud-Gastel kwam om het leven toen hij zijn hondje, dat de rijksweg op sprong, achterna liep. Hij kwam on der een auto. Verder kwamen bij verkeersonge lukken om het leven Carla Selling (15) uit Amsterdam, U. Brinkhuizen (49) uit Groningen. Tonnie Verhagen (11) uit Zoeterwoude, L. J. Loopstra (31) uit Leeuwarden, P. R. Jaarsma uit Lutkewierum en G. van der Kor- put (53) uit Breda. Bij een frontale botsing is op de Carnegielaan in Den Haag Marion Inez Hornbuurg (20) omgekomen. President Nixon begroet de a Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, voor de aanvang van het galadiner ter gelegenheid van e het 25-jarig bestaan van de VN. GOIRLE Een vermoedelijk oiT/*l der invloed van alkohol rijdend) automobilist heeft in de nacht v zaterdag op zondag een wildwe: achtervolging met de politie ontk< tend in Goirle en Tilburg, waarl een politieman werd gewond en t' politieauto's werden beschadigd. De 25-jarige J. H. E. S. uit Tilbüu negeerde in Goirle een stopteken va^/r een politieman. Met volle vaart rt hij op de wachtmeester van de rijl politie in. Deze wist nog op tijd wi te springen. Twee politieauto's Goirle zetten de achtervolging in proheerden S. klem te rijden, automobilist draaide de rollen echte om en veroorzaakte een aanrijdin(Als waarna de twee politieauto's beschi digd in de wegberm terecht kwamen. De intussen gewaarschuwde Tilburp se politie stuurde vervolgens vei schillende wagens op de automobilii af. Bij zijn huis werd hij aange houden. Hij verzette zich bij zijn arge restatie zo hevig, dat een politiemaP1, in de nek werd gewond. S. is irigeslcr^^ jkkf in d eptp ftms inbe ten. (Van onze parlementsredactie) AMSERDAM Het congres van de AKPA (aktie progressief akkoord) heeft zaterdag een beroep gedaan op alle progres sieve partijen om bij de verkie zingen samen te werken en een gemeenschappelijk kernpro gram op te stellen. De bedoeling is dat een kabinet komt, dat „links van het midden" staat. Het congres onder leiding van PvdA-vice-voorzitter André van der Louw, sprak uit, dat een confessione le partij als de „Evangelische Solida- riteitspartij, die volgende week zater dag in Amsterdam wordt opgericht, zeker een aanvaardbare partner is. Confessionele partijen moeten ech ter niet als geloofwaardig worden ge zien, zolang ze bereid zijn een coalitie te vormen met de VVD. Winst Drs. J. P. Feddema noemde het. een grote winst dat in de resolutie de evangelische partij wordt erkend. „In de tijd van de zogenaamde doorbraak wilde men niet van dit bestaansrecht weten." Tijdens het congres, dat door circa honderd man werd bezocht, werd op gemerkt dat het belangrijk is dat zo'n confessionele partij niet als een dood gewicht in de politiek blijft hangen. De priester J. van Dool van de Sep- tuagint-groep brak een lans voor de Evangelische Partij als actieve poli tieke groep. Aan de kant van de PPR bleef men bezwaren noemen tegen een evangelische partij. Het congres sprak zich niet conse quent voor een linkse concentratie uit; samenwerking met de CPN werd afgewezen. Men legde er de nadruk op dat ARP, CHU en KVP zich altijd voor een kabinet „links van het midden" kunnen uitspreken (het huidige kabi net staat „rechts van het midden") en het gemeenschappelijk radicaal pro gram. Prioriteit Als prioriteit voor het gemeen schappelijk radicaal program stelde het AKPA-congres de sociaal-econo mische democratisering en de mede zeggenschap in de bedrijven. Dr. Verdonk hield een inleiding over actieve vredespolitiek, waarin hij het standpunt innam van afschaffing van de kernwapens, zoals prof. Ver- kuyl dat had verdedigd op het ARP- convent Drs. Feddema was het met de libe rale mr. Geertsema eens dat de a.r. fractieleider Biesheuvel niet geschikt iSAt Ider ion di ïrrei is voor het premierschap. Feddcmalgav bezwaar was dat Bicsheuvel bij eliPtati getij van jasje verwisselt. „leinanP h die steeds zo draait, is niet geschild n: als premier. Juist uit het christelijkPnd volksdeel verwachten we mensen, dfrgio één lyn durven te trekken." l°eg£ ■hel; pleu "PI k 1 O lat t emd Ide 1 azili or d Ie di MONTREAL De gemeentelijk toei verkiezingen in Montreal zijn gisteerde ren zonder incidenten verlopen, fltwat waren verscherpte maatregelen g®val troffen. Burgemeester Jean Drapearwoi werd met overweldigende meerdeiar, i heid herkozen voor vier jaar. Zijn herverkiezing wordt be schouwd als goedkeuring van d noodmaatregelen die de Canadese re gering na de ontvoering van de Brits diplomaat en minister Laporte ha' genomen. Drapeau kreeg 92 proceil van de uitgebrachte stemmen. De politie van Montreal ontving zatei hui dag een communiqué dat van de FLQnci afkomstig zou zijn. Daarin werd g&o.: waarschuwd voor nieuwe acties warrj^ neer niet vüür zondag 12.00 uur viefen leiders van het front worden vrijgds.35 laten. De politie twijfelde echter aacl1^ de echtheid van het document. Er gqjiopa beurde niets na het verstrijken variatie het ultimatum. In het communique wordt de vrijHerin lating van Robert Lemieus geëist. Iiefhe Intussen gaat de politie door m£®n 1 het verhoor van in hechtenis genoheriai men personen. Van de 434 tot dusvd2.oo aangehoudenen zijn er thans nog 2frun\' niet vrijgelaten. klao fang: Zaterdag arresteeroe de politie eeriogr man, die medeplichtig zou zijn aan t?"®, ontvoering van Laporte. Na verhoer 1 bleek de man onschuldig te zijn etmvei werd hij vrijgelaten. AVi floor.. Vrouw stak haar p| man na barbezoek F»» HOOGEZAND Na een bczocPeme aan een bar kreeg een echtpaar zo'|^ hevige ruzie, dat de man. de 31-jarigMinde C. B. het huis wilde verlaten. Dit war"01' tegen de zin van zijn vrouw, de 25fJ^b" jarige A. B. - W. Na een worstelinp.30 i haalde ze een mes uit de keuken ef110!0" stak haar man. Hij is overgebracht naar het academisch ziekenhuis ifr Groningen. Zij werd gearresteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 6