OOK DE PRIJZEN VRIJER Toch hogere kiesdrempel? Commentaren ROOYAKKERS N.V. Brand in inrichting (12 dodenlijkt aangestoken Mser- 90 PATIËNTEN UIT VUUR GERED Het Kwartet Anders centraal overleg opnieuw in gevaar MERCEDES-BENZ TON SCHADE BIJ BRAND IN KERK Initiatiefvoorstel van KVP-ers: drie zetels Paniek Gwont ••ol eerd HET WEEIt ieiuwe Leidse Coeramt Maandag 26 oktober 1970 57ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen (Directeur: F. Diemer hoofdredacteur: Dr. E, Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in te'ghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Tevens voor allerlei bruikbaar Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: gironr.: tel.: Xict alleen Loonwet aanpakken „Methode vakbeweging bedroevend* Aanwijzing UTRECHT „Wij ondernemers voelen niets meer voor een over leg, waarin wij klem worden gezet tussen de vakbeweging, die hoge looneisen stelt, en de regering, die de prjjsconsequenties daarvan voor rekening van de ondernemers probeert te laten." Betaalt per O kwartaal maand -BON- Mijn naam: plaats: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik het gezellige Plelina I .schaaltje cadeau. M 'ostzegei is niet nodig als u op de envelop schrijft: dieuwe Leidse Courant, intwoordnummer 267, Leiden i Een enorme vuurzee over. poelde de Liberiaanse tanker \acific Glory, nadat het schip in tet Kanaal ter hoogte van het iHand Wight in botsing was ge- lomen met de tanker Allegro. Zie ook elders in dit blad. Dit zei mr. P. M. H. van Boven, voorzitter van het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond, vanmiddag in zijn jaarrede op de algemene ver gadering van het NCW. Hij voegde daaraan toe: „Wij heb ben weloverwogen meegewerkt aan het SER-advies om artikel 8 van de loonwet buiten werking te stellen, maar wij blijven er uitdrukkelijk de voorwaarde aan verbinden dat ook de gedetailleerde prijsbeïrivloeding ver dwijnt. Misbruik van het prijsbeleid voor i loonpolitieke beïnvloeding is voor ons niet te accepteren". Pressie De SER heeft de regering onlangs unaniem geadviseerd artikel 8 van de Loonwet (dat ingrijpen ia afzon derlijke cao's mogelijk maakt) buiten werking te stéllen en artikel 2 van de prijzenwet (dat gedetailleerd ingrij pen in de prijsvorming toestaat) tij delijk niet te hanteren ia afwachting van de voorgenomen invoering van een nieuw conjunctureel beleidsin strumentarium. Het is vrijwel zeker dat de regering het loonwetartikel gaat schrappen, maar die zekerheid is er niet m.b.t. het prijsartikel. De vakbeweging hoewel akkoord met tijdelijke buiten- werkingstelling meent vooralsnog dat gedetailleerd ingrijpen in de prijsvorming mogelijk moet blijven, o.m. omdat prijzen eeazijdig en niet door onderhandeling worden vastgesteld. Als zij daaraan blijft vasthouden en de regering ook op dit punt geen aanvaardbare toezegging doet, is, zoals uit de woorden van mr. Van Boven is te concluderen, de mogelijk heid niet uitgesloten dat de werkge vers hetzelfde pressiemiddel (weige ring van centraal overleg) gaan han teren als de vakbeweging met zoveel succes gedaan heeft t.a.v. artikel1 8. Overigens noemde mr. Van Boven de felheid, waarmee de vakbeweging die strijd gevoerd heeft, ten onrechte, haar optreden volstrekt onevenwich tig en haar methoden bedroevend. (Zie ook elders in dit blad) tAD V ERTEHTIB) QEGSTGEEST - TELEFOON 01710—544166 Reeds 30 jaar dealer ven Brandweerlieden brengen een patiënt in veilighed, die de ver woestende brand in een vrouwenpaviljoen van de psy chiatrische inrichting Groot Bronswijk heeft overleefd. KERKRADE Een felle brand heeft zaterdag aan de Sint-Petrus- kerk een schade van een ton aange richt. De sacristie werd totaal ver woest. De kerk is door waterschade en rookontwikkeling voor kerk diensten onbruikbaar geworden. Mis schien zal ze afgebroken moeten worden. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. WAGENBORGEN De rijkspolitie houdt ernstig rekening met de mogelijkheid, dat de rampzalige brand in de prot. chr. psychiatrische inrichting Groot Bronswijk, waarbij totaal twaalf mensen -om het leven kwamen, is aangestoken door een van de patiënten zelf. Zaterdagnacht brandde het uit drie verdiepingen bestaande vrouwenpaviljoen Salem tot de grond toe af. Zeven vrouwen kwamen in de vlammen om, terwijl enkele uren later vier anderen in ziekenhuizen aan de opgelopen verwondingen bezweken. Vannacht overleed een 15-jarige patiënte. De schade wordt geraamd op twee miljoen. 't Groningse plaatsje Wagen borgen was zaterdagnacht getui ge van de vruchteloze strijd van de brandweer om het paviljoen te redden. De felle, uitslaande brand brak even voor tien uur uit in het vrou- wenpalviljoen, waarin op dat moment 119 patiënten en tien personeelsleden aanwezig waren. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat het merendeel van de patiënten volkomen werd ver rast. waardoor aanvankelijk een pa niek ontstond. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het is niet uitgesloten dat hij de Kamerver ezingen in april een kiesdrempel zal gelden van drie zetels, pt evolg hiervan zal zijn dat de kleine partijen niet meer in de tveede Kamer zullij kunnen komen. Drie Kamerleden van de fP, mr. Andriessen, de heer lfschoten en dr. Van Schaik h van plan deze of volgende iek een initiatiefvoorstel in te jnen voor een desbetreffende iziging van de Kieswet. )e drie KVP-cts welen, dat slechts I klein deel van hun fractie (min- dan vijf) tegen zal stemmen. Zij fwachten in de Tweede Kamer een meerderheid voor hun voorstel te vinden. Een tweederde meerderheid is niet nodig, omdat het niet om een wijziging van de Grondwet gaat. Wachten Hel, drietal wil eerst even het ini tiatiefvoorstel afwachten dat PvdA, D'66 en PPR deze week indienen. De bedoeling hiervan is de Grond wet te wijzigen voor een invoering van een beperkt districtenstelsel en het rechtstreeks kiezen van een for mateur door de kiezers. Dit distric tenstelsel komt neer op een kies drempel van tien zetels. Duidelijk is dat men in de Tweede Kamer een debat kan verwachten over staatkundige vernieuwing. Zoals bekend heeft de KVP-fractieleider, drs. Schmelzer, reeds voorgesteld over zijn suggestie de Tweede Kamer de kabinetsformateur aan te laten wijzen, gelijk met het voorstel van PvdA, D'66 en PPR te debatteren. Hierbij zou dan nu het kiesdrempel- voorstel van de KVP kunnen komen. Schmelzer Drs. Schmelzer en nog een paar fractieleden zijn tegen de verhoging van de kiesdrempel. Hoe de WD er tegenover staat, is nog niet bekend Bij de algemene beschouwingen heeft fractieleider Geertsema zich wel dui delijk uitgesproken tegen het distric tenstelsel. In de fractie van de ARP zou men niet zoveel voor het KVP-voorstel voelen. Wel is steun te verwachten bjj de CHU. In 1962 diende het toen malige Kamerlid mr. Beernink een motie in om de kiesdrempel te verho gen. De Kamer heeft toen deze motie aangenomen. Maar ze is nooit uitge voerd, ook later niet door minister Beernink gezien de bestaande poli tieke verhoudingen. De zeven Kamerleden van D'66 zul len niet tegen een verhoging van de kiesdrempel stemmen. Hoe de kaar ten liggen bij de PvdA is niet zo ze ker. Van de zijde van Nieuw Links is onlangs nog geprotesteerd tegen het gesleutel aan de kieswet. De kleine partijen zullen zich uiteraard tegen het KVP-voorstel verzetten. Op de tweede etage renden tiental len patiënten de trap op naar de der de verdieping, waardoor ze de brand haard juist tegemoet liepen. Enkelen van hen konden zich toen niet meer tijdig in veiligheid brengen en kwa men door verstikking om het leven. Al gauw bleek dat de brandweer corpsen van Nieuwwolda, Walden dorp en Termunten niet in staat wa ren de brand te bestrijden. Tegen middernacht, toen het gebouw vol gens ooggetuigen brandde als een fakkel, waren ook de brandweren van Winschoten, Delfzijl en Appinge- dam gearriveerd. Ook de gealarmeerde ambulances uit de naaste omgeving bleken te ge-r ring in aantal te zijn, zodat een be roep werd gedaan op de ziekenwa gens uit Groningen, Delfzijl en Win schoten. Ook werden militaire rode kruiswagens uit Assen ingeschakeld. De brandweer, bijgestaan door het personeel, kon vrij snel 90 patiënten ongedeerd uit het brandende gebouw halen. Alle bedlegerige patiënten van de benedenverdieping werden gered. Het vuur baande zich in zeer snel tempo een weg door het gebouw, waarin zich vele houten betimmerin gen bevonden. De brand ging gepaard met een enorme rookontwikkeling, waardoor tientallen patiënten in ademnood kwamen. De rijkspolitie uit verschillende plaatsen was uitgerukt om het ver keer, dat rond middernacht bij Wa genborgen dreigde vast te lopen, in goede banen te leiden. Op de provin ciale weg Delfzijl-Winschoten werden kruispunten afgezet om de ambulan ces een snelle doortocht te garande ren. De geneesheer-directeur van de in richting, dr. A. W. Verhoog, zei giste ren op een Dersconferentie, dat het vrouwenpaviljoen nog onlangs op brandgevaar was gecontroleerd. Het bleek aan alle eisen te voldoen. Wel zei hij dat het gebouw op de nomi natie stond te worden gesloopt, omdat het te zeer verouderd was. Dr. Verhoog heeft de namen van de slachtoffers niet bekend willen ma ken. Wel zijn alle familieleden inge licht. De leeftijden van de slacht offers variëren van 23 tot 76 jaar. Ze waren afkomstig uit Groningen, Delf zijl. Mjddelstum, Amsterdam, Delft, Nordhorn en Haarlem, Groot Brons wijk telt in totaal 760 mannelijke en vrouwelijke patiënten. Om twee uur zaterdagnacht heeft de commissaris van de Koningin in Groningen, mr. E. H. Toxopeus, zich op het terrein van de brand op de hoogte laten stellen van de toestand. In de loop van zondag hebben vele particulieren en bedrijven financiële en andere steun toegezegd. DE UITSLAG van de burgemeesters- verkiezing in Montreal (een nieuw mandaat met 92 procent van de stemmen) laat ten overvloede zien. hoe de kiesgerechtigden in deze franstalige Canadese stad staan tegenover eisen en terreur van de extremisten. Van de herkozen burgemeester is bekend, dat hij achter het beleid staat van de premier van Canada, Pierre Trudeau (eveneens afkom stig uit franstalig gebied). Deze verzet zich nigt alleen tegen de gangster-methoden van de extre misten. maar ook tegen hun af- scheidingsstrevcn. In dit opzicht is de verkiezing van gisteren een nieuwe aanwijzing, dat juist nu het probleem zo nadrukkelijk aan de orde is ge steld de behoefte aan onafhan kelijkheid (met alle nadelige ge volgen) verrassend klein is. Men schrikt ervoor terug. Dit neemt niet weg, dat het verlan gen naar een betere plaats in het Canadese geheel onder de frans talige Canadezen heel sterk blijft leven. In Trudeau hebben zü een pleitbezorger van wie zij veel mogen verwachten, als engels- en franstaligen eikaars problemen beter Ieren begrijpen. Marxist GEHEEL NIEUW is de figuur van een marxistische president in een Latijns-Amerikaans land niet. Voordat Brazilië meer dan zes zes jaar geleden een militair be wind kreeg, had het in Joao Goulart een presideni, die een zelfde instelling had als de zater dag door het Chileense parlement gekozen president Salvador Al- lende. Het verschil was, dat Goulart als vice-president de plaats innam van de zonderlinge president Janio Quadros, die zomaar op een schip naar Europa stapte en afstand deed van zjjn functie. Goulart kon hem pas opvolgen, na een aantal presidentiële bevoegdheden te heb ben prijsgegeven. Lang lieten de militaire leiders hem niet regeren. Allende zal als zich geen moei lijkheden meer voordoen op 4 november volkomen legaal aan de macht komen. Te hopen valt. dat hy zijn belofte 'het democra tische karakter van Chili te zullen handhaven', kan waarmaken. T)RINS Claus heeft zaterdag avond de nieuwe kunst ijsbaan te Utrecht geopend met het werpen van de puck op het ijs. Na dit startsein begon de ijshokeywedstrijd Nederland België. Hoe gebukt gaat menigeen onder een trotse houding! WEISS (RITA) „Een grappig geluid zeker? Dut is mijn kikker, waar u op duwt." Zon en maan 27 oktober:, zon op 7.25; onder 17.22; maan op 4.16; onder 16.06; 30 oktober N.M. Hoog water Hoog water: 27 oktober: Rot terdam le getij 3.20, 2e getij 15.19; Scheveningen 1.20-13.41; Vlissingen 0.03-12.19; Willemstad 3.55-16.10. Barometerstand: heden 1(1 uur 75,8 cm (1010 millibar) dalend. DE BILT Half tot zwaar be wolkt met enkele buien, vooral in het noorden van het land. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen west en noordwest. Dezelfde, of iets lagere middag- temperaturen. DE BILT Een hogedrukge- bied, dat zich uitstrekt van de Golf van Biscaje naar het Al pengebied en een gordel van lagedruk boven het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan en Skandinavië bepaalden gedu rende het weekeinde het weer in Europa. Boven West-Europa hielden deze weersystemen een westelijke stroming in stand. In deze stroming werd zachte en vochtige lucht aangevoerd. Boven de Britse eilanden, de Be nelux en Noord-Duitsland bleef het dan ook somber weer met af en toe wat regen. In de westelijke stroming trok vandaag een front over ons land. Achter dit front wordt iets kou dere en onstabiele lucht aange voerd zodat het weer een onbe stendig karakter krijgt Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zon: van 1 tot 4; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max. temp.: omstreeks normaal; Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal 30 pro cent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1