Nieuwe weg inslaan naar vreedzame machtsstrijd' De keus helpt bij Grote chaos na de ontploffing verkoudheid Bankbeveiliging te duur ^kameR MUZicK I C l\ Toespraak in de VN I VS gebruikten Pompidou naar Joegoslavië INVESTERING VERGT 200 MILJOEN NS Minitrips in eigen land Poor VN twee keer oorlog voorkomen Beroep Nixon op Moskou Kernoorlog voorkomen giftig ont- bladeringsiniddel alles goed en wel Ooggetuige:Het was vreselijk Volledig verzorgde 'OBER ZATERDAG 24 OKTOBER 1970 der ZURICH Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties is er van overtuigd dat door toedoen van de VN minstens tweemaal een derde wereldoorlog is voorkomen: op het ïoogtepunt van de Korea-crisis 950-1951 en tijdens de raketcrisis op ,uba in 1962. In een vraaggesprek met de Duits- Ewitserse televisie zei Thant vrijdag jat de resultaten van de wereldorga- lisatie in de loop van haar 25-jarig jestaan talloos zijn geweest. De be- angrijkste zijn volgens hem de be- trijding van het analfabetisme, de litroeing van epidemieën en de deko- jnialisatie. BOD In Hengelo vond gistermiddag een discussie plaats tussen vakbonds leiders, politici, werkgevers en werkende jongeren onder het mot tot 1 jaar na 1 november" (de da tum van de grote jongerendemon- stratie vorig jaar)a Achter de ta fel van links naar rechts de heren Boerma, Van Riel, Kloos, Den Uyl en Pruyt. EN HET gaat er nu maar om wat we willen. Blijven we steeds maar meer verdienen en meer kopen voor het eigen heerlijke plezier, terwijl de wegen vaker verstopt raken, de lucht viezer wordt en meer groepen van de bevolking, die het niet zo goed hebben ge troffen, erger in de verdruk king komen? Komt er om een willekeurig voorbeeld te noemen een tweede televisietoestel bij om in vredes naam van de ruzies over Nederland 1 of Nederland 2 af te zijn en gaat de vakantie naar de wintersport nu toch werkelijk door? Ja, waarom ook niet? We leven in een vrij land. En het fs toch je eigen geld. dat je wilt besteden. Allicht, doe het. Wél zullen dan de kinderen, ook van wie de ouders het zo goed kunnen doen, in die grote klassen blijven zittenkrijgt de werkende jeugd nauwelijks meer kans de achterst_nd in te halen en zal het, om nog maar wat te noe men, niet mogelijk zijn een goede verzekering op te zetten, zodat nie mand meer die arbeidsongeschikt wordt, tussen wal en schip valt. Wat willen we? Meer voor „ikke" of desnoods voor het eigen lieve ge zin, óf meer voor de gehele gemeen schap? Waarin alles wat eerlijker en rechtvaardiger is verdeeld. Uitgaven NEW YORK President Nixon heeft een beroep gedaan op de Sowjetunie samen met Amerika „een nieuwe weg" in te slaan naar een vreedzame machtsstrijd tussen beide supermogendheden. president Nixon sprak gisteravond algemene vergadering toe van de zilveren Naties. Achter het Ame rikaanse rikaanse staatshoofd van (|nks naar rechts secretaris-generaal !(>e Thant, voorzitter Edvard Hambro ondersecretaris van de algemene vegadering Stavropoulos. f 107J twee Paul 16/1 onge pes 3l] Openheid oktjDe begrotingsdebatten in de Kamer i n.maren weer een bewijs van de laag- jeid van het politieke bedrijf. Het po- uitfiek gehakketak was slechts propa- linda voor het nihilisme (we gaan nrfxrlaan maar niet meer stemmen), cht 1 Volgens het verslag in uw krant zou rs. Schmelzer gezegd hebben dat het buwbeleid niet heeft gefaald. Is hij ^^^hter niet op de hoogte van de situa- in Den Haag? Hier worden veel ■^vi/en gebouwd die voor de slacht- van de woningellende onbetaal baar zijn en dus niets lenigen. MMSr verrijzen wel veel grote kantoor- ■öfl* jouwen, waarbij geen rekening ■jordt gehouden met de mogelijkheid terheidsinstellingen naar elders te .--^rplaatsen Wel wordt er geleuterd UU er doorstroming, die echter onmoge- Mlk is. Komt er een huis leeg dan wordt het IV jrect te koop aangeboden. De wanho- ge woningzoeker wordt op die ma- verleid om een pand te kopen >or een bedrag dat hem levenslang ipeert. Hij moet bovendien het huis ondig laten restaureren omdat de genaar er niets aan gedaan heeft. Alleen de huiseigenaar vaart er wel j. want die heeft de opeenvolgende lurverhogingen in zim zak gestoken, zo'n politiek wordt gezegd dat zij et heeft gefaald. Het is een beleid it gedoogt dat er klinkende munt rai orc^ ^slagen uit de al jaren durende 5j oningellende, een toegeven aan de van vraag en aanbod, die mijns n vi ziens geen wet volgens evangelische it h wogenheid is Zo gaan we straks 1 eer voor vier jaar de mist in. teN HAAG J. A. Zwarts Ontwikkelingshulp Er wordt reeds veel van ons gevergd Ijr het betalen van belastinggelden, laar toch verdient het mijns inziens knbeveling een „ontwikkelingsbelas- 404pg" te heffen ter aanvulling van het- pen de overheid reeds doet Dan kan Ier ervan overtuigd worden, bij deze hlpverlening niet alleen te staan. DEN HAAG C. van der Ploeg h 'ijk, 000.- In zijn rede voor de Algemene Ver gadering van de VN zei Nixon dat het geen zin heeft terug te keren naar de „retoriek van de koude oor log". Volgens hem zijn er tussen Rus land en de VS principiële verschillen, die niet zo maar door betere betrek kingen tussen staatshoofden van bei de landen uit de weg kunnen wor den geruimd. Nixon meent dat beide landen met name gemeenschappelijke belangen hebben bij het voorkomen van een kernoorlog, het verminderen van de defensie-uitgaven en versterking van de wederzijdse handel en de econo mische hulp aan ontwikkelings landen. Nabije Oosten Over het Nabije Oosten zei Nixon, I dat de verantwoordelijkheid voor een vreedzame oplossing hoofdzakelijk bij de landen van het Nabije Oosten ligt. Hij vroeg om een verlenging van het I bestand en om het scheppen van een vertrouwensbasis, waardoor de vre desonderhandelingen kunnen, worden voortgezet. PARIJS President Tito van Zuid-Slavië heeft vrijdag anderhalf uur besprekingen gevoerd met de Franse president Pompidou. Zij heb ben gesproken over de Europese vei ligheid, het Nabije Oosten en de ont wikkelingslanden. Tito heeft Pompidou uitgenodigd voor een tegenbezoek aan Zuid-Slavië. De Franse president heeft het aanbod aanvaard, maar er is nog geen datum vastgesteld. Psvchologie-studie in Tilburg TILBURG Minister Veringa gaat akkoord met de uitbreiding van de katholieke hogeschool te Tilburg met een subfaculteit psychologie. Het ligt in de bedoeling, de subfaculteit al in september 1971 te doen functioneren. In eerste instantie zal de faculteit plaats bieden aan eerstejaarsstuden ten. Er wordt nog overlegd over de toelating van tweedejaars in verband met de overbelasting van de zes be staande subfaculteiten psychologie in •ons land. Blanke en negersoldaten slaags op Amerikaanse legerbasis Fort Hood FORT HOOD Op de Amerikaan se legerbasis in Fort Hood zijn eer gisteren blanke en negermilitairen met elkaar slaags geraakt Twee van hen moésten, nadat de militaire poli tie een eind aan de strijd gemaakt had, in een ziekenhuis worden behan deld In Fort Hood wordt het eerste pro ces gevoerd inzake het bloedbad in het Zuidvietnamees dorp My Lai in maart 1968. Nixon pleitte verder voor interna tionale afspraken om in de toekomst het kapen van vliegtuigen en de ont voering van diplomaten te bemoeilij ken. Aan de ontwikkelingslanden be loofde hij dat Amerika zijn bijdrage aan de internationale ontwikkelings hulp zal blijven leveren en daarbij steeds meer zal streven naar multi laterale samenwerking. Tenslotte vroeg de president aan de V.N., hun bezorgdheid uit te spreken over de behandeling van krijgsgevan genen. Hij nodigde alle landen, die bij het conflict in Indo-China betrok ken zijn uit, de conventie van Genevè over krijgsgevangenen na te leven. Voorlopig alleen luchtpost naar Turkije DEN HAAG De PTT heeft be- kend gemaakt dat vanuit ons land voorlopig alleen luchtpost naar Tur kije verzonden kan worden, aange zien de BulgaarsePTT in verband met de in Turkije heersende cholera de postverbindingen over land heeft gestaakt. SAIGON Het Amerikaanse op perbevel in Saigon heeft vandaag toe gegeven, dat Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam enige jaren lang een ontbladeringsmiddel hebben gebruikt, dat schadelijk kan zijn voor het men selijk lichaam. Het is voornamelijk gebruikt om de omgeving van militaire installaties en langs verbindings- en bevoorra dingswegen van gebladerte te ont doen. Contact tussen Molukse jongeren kan leiden tot oplossing van problemen DJAKARTA Dominee Pesulima, een Molukse predikant die twintig jaar in Nederland heeft gewoond, meent dat rechtstreeks contact tussen de in Indonesië en in Nederland le vende Molukse jongeren kan bijdra gen tot een oplossing van het pro bleem der Molukkers in Nederland. Op de binnenkort te houden synode van protestantse Molukse kerken, waarbij ook afgevaardigden uit Ne derland aanwezig zullen zijn, zal het probleem aan de orde worden gesteld. Zo zou je straks een verkiezings toespraak kunnen beginnen. De po litieke discussie spitst zich namelijk toe op het probleem, dat er meer algemene voorzieningen nodig zijn. De uitgaven van de overheid moeten stijgen. Tegelijk besteden we zelf grotere bedragen. Het gevolg is, dat er veel te veel wordt uitge geven, waardoor de inflatie toe neemt. Economen weten het precies voor te rekenen hoe fataal de ontwikke ling kan zijn. We moeten kiezen voor een min der sterke stijging van het inko men (dat betekent minder particu liere uitgaven) en voor het toenemen van de belastingdruk (meer uitgaven van de overheid voor de gemeen schap). Deze week zijn twee belangrijke programs gepubliceerd waarin juist dit probleem eerlijk aan de orde wordt gesteld. In het concept van het gezamenlijk program van KVP, ARP en CHU wordt uitgegaan van een toenemen van de belastingdruk met 0,5 pet per jaar. De drie vak- centralen laten de leden een keus uit drie mogelijkheden. Er is al veel gezegd en geschreven over de zogenaamde vernieuwing van de maatschappij. Hier gaat het om concrete plannen, die kunnen worden uitgevoerd, als men inder daad een stukje eigen welvaart wil prijsgeven. Met deze boodschap kan men het verkiezingspad opgaan. Ik heb begrepen, dat het de vak beweging ernst is met haar actie program. De leden kunnen straks wel eens ingelicht worden over de partij of combinatie van partijen, die het meest aan de rechtvaardige wensen van de vakbeweging vol doet of voldoen. Links en rechts Het stencil van 28 pagina's, dat het ontwerp voor het gezamenlijk program van de KVP, ARP en CHU is, speelt al een belangrijke rol in de politiek. Want iedereen weet dat dit stuk, dat 12 december officieel wordt vastgesteld, nauwelijk meer wordt gewijzigd. De eerste reacties zijn er al. PvdA-voorzitter Vondeling heeft al veel goede dingen in het program gelezen en van de kant van de VVD is reeds luid verkondigd, dat het confessionele program best meevalt. Op het punt van de zedelijkheids wetgeving ziet het er helemaal niet streng uit en aan staatkundige vernieuwing wenst men bij de con fessionelen nauwelijks wat te doen. Wat wil je als liberaal nog meer. Zo is het plussen en minnen al begonnen aan de linker- en rech terkant. De drie christelijke partijen weten, dat ze goed zitten. Men mag zich ook even tevreden voelen. Er is een goed stuk politie ke duidelijkheid 'gepresenteerd. Laat de anderen nu maar komen. En fle kiezer Dat gezamenlijke christelijke pro gram maakt het probleem van de eigen identiteit der partijen weer ak- tueler.-Wat is nu de waarde van de eigen partijprograms? Het gezamenlijk program is op enkele punten nog vaag, omdat de stuurgroep, die het concept opstelde, het kennelijk niet zo snel eens kon worden. Maar het geheel mag er zijn en zal, omdat het iets nieuws en unieks is, belangrijker worden. Er is ook een wet van de politieke zwaartekracht. De kiezer weet waar hij aan toe is met dit programma. Maar de kiezer van de CHU en ARP weet, dat hij ook op de KVP zal stemmen. Bekend is, dat gezamenlijke pro grams bij de gemeenteraadsverkie zingen niet altijd gunstig hebben gewerkt. Ik wilde maar zeggen, dat de christelijke partijen niet moeten denken dat het ongeveer gebakken is. Er moet nog een moeilijke stra tegie worden uitgedacht. Mr. Geertsema aangewezen? Geertsema De fraktieleiders Biesheuvel, Mel- lema, Schmelzer en Geertsema zijn vandaag uit Londen teruggekeerd, waar zij zich deze week verdiepten in de Engelse EEG-problemen. Ik weet niet of de Britten een druk programma hadden opgesteld en of Biesheuvel en Geertsema ge legenheid vonden zo het een en an der af te drinken. Erg lekker zat het niet aan het begin van de week. Biesheuvel was vorige week in de Tweede Kamer niet zo aardig geweest tegen zijn WD-collega Geertsema. De laatste steeg het kennelijk tot de keel en zei zaterdag, dat Bies heuvel toch niet de eerst aangewe zene is om van het volgende kabinet de premier te worden. Er is weer te verstaan gegeven, dat Geertsema het niet zo ernstig heeft bedoeld. Maar of je nu zoiets zegt in een massa-meeting of op de stille Pietersberg voor een vriende lijke WD-vrouwenclub, de klap op het hoofd komt even hard dan. Je zou het vuurtje nog kun nen opstoken met de vraag of Geertsema in de ogen van een mogelijke premier Biesheuvel nu nog wel de eerst aange wezene minister van binnen landse zaken is Wat drukte betreft, is hét Pop festival in Uithoorn zeker niet te vergelijken met dat in het Kralingse Bos te Rotterdam. Maar zo te zien was het een se rene bijeenkomst van jongeren, gezeten op de grond, of liggend in elkanders ramen. verpakking: 14 en 40 tabletten AMSTERDAM Tot dusver is ongeveer éénderde van de bijna 7.000 bankkantoren in ons land met pantserglas op de ba lies en stilalarminstallaties uit gerust ter beveiliging tegen roof overvallen. Dankzij deze en andere bescher mende maatregelen zoals een zo klein mogelijke werkkas voor de kas sier is de buit die bij roofoverval len op banken wordt gemaakt van gemiddeld 50.000 per beroving In I 1966 tot gemiddeld ƒ15.000 in de eèr- ste tien maanden van dit jaar ver- I minderd. In 1965 werden twee banken be- I roofd, in 1966 zeven, in 1967 vier, in 1968 20, in 1969 33 en tot dusver dit jaar 21. In dezelfde zes jaar waren 20 PTT-kantoren doelwit van rovers. De 87 bankovervallen die in deze periode werden gepleegd leverden een buit op van in totaal gemiddeld ƒ450.000 per jaar. 200 miljoen Deze cijfers werden gisteren be kend gemaakt op een persconferentie van de landelijke werkgroep Bankbe veiliging van de Nederlandse Ban kiersvereniging. Volgens verenigings voorzitter dr. J. van den Brink staat de bult In geep verhouding tot de kosten die gemaakt moeten worden om de bankinstellingen te bescher men. De maatregelen zullen zo zei hij, een investering van in totaal ruim 200 miljoen vergen en de ban ken in de komende jaren gemiddeld 5 j procent van hun winst kosten. Pantserglas In overleg met de overheid was besloten bankkantoren met minder dan vijf personeelsleden uit te rusten met pantserglas tussen de personeels- en publieksruimte en op grotere kan toren de kassiersloge met pantserglas te beveiligen. Alle kantoren krijgen bovendien een stilalarminstallatle. De heer Van den Brink meende dat ook de Nederlandse banken de toets met het buitenland moeten kunnen door staan om te voorkomen dat ons land een soort goedkoopte-eiland voor de misdaad wordt. (Vervolg van pagina 1) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vrijwel on middellijk nadat de explosie de meeste werknemers van de scheepswerf Verolme had opge schrikt schoten van alle kanten mensen toe om aan eventuele slachtoffers eerste hulp te bie den. Eén van de mensen die het eerst bij de plaats waar het on geluk zich had afgespeeld was deed het volgende relaas: Om ongeveer kwart voor vier wer den we opgeschrikt door de geweldige knal van een explosie. Direct renden de meeste arbeiders in de richting van waar de explosie was gehoord. Ikzelf greep mijn chbo-kist en rende naar de onheilsplek. Ter plaatse heerste een grote chaos. Het was een vreselijk schouwspel. Een aantal mensen dat ook op het schip aan het werk was kwam de loopplank afgestormd op de voet gevolgd door de bemanning van het vaartuig. De deur, die toegang gaf lot de voorpiek was weggeslagen zodat duidelijk werd dat daar de explosie zich had voorgedaan. Eén van de slachtoffers was door de kracht van de explosie over boord geslingerd en op de kade terecht gekomen. Het was afschuwelijk, de slachtoffers waren vreselijk verminkt. Twee gewonden lagen op het dek, de andere twee moesten we uit de voorpiek halen. Voor hen bleek geen hulp meer mo gelijk omdat ze waren overleden. Zo goed als dat ging hebben we eerste hulp verricht waarna de slachtoffers door de in allerijl toege snelde ziekenauto's weggebracht kon den worden. Dit gebeurde vanuil het medisch centrum van de werf waar de slachtoffers in eerste instantie haar toe waren gebracht. Om vijf uur vertrok de laatste ziekenauto richting Dij kzigtziekenhuis. Het personeel van de werf was da nig onder de indruk van de ramp. De Strokartonfabriek ontslaat 58 man APPINGEDAM De coöperatieve 1 karton- en papierfabriek 'De Een dracht' te Appingedam heeft na over- j leg met de vakbonden aan 38 perso- neelsleden in vaste dienst en aan 20 losse arbeiders ontslag aangezegd i Het ontslag is noodzakelijk door de slechte stro-oogst van dit jaar. eerste berichten die onder de arbei ders circuleerden spraken zelfs van drie doden en een aantal zwaar ge wonden. In eerste instantie waren de berichten over het ongeluk uiterst vaag. BALANS Eerst om acht minuten over vier werd de Rotterdamse politie op de hoogte gebracht dat er een ongeluk was gebeurd waarbij vermoedelijk gewonden waren gevallen. Toen de trieste balans opgemaakt kon worden telde men twee doden en drie zwaar gewonden. GEWONDEN Hoe de toestand van de gewonden was kon nog niet worden meegedeeld. Ook over de aard van de verwondin gen waren nog geen mededelingen te verkrijgen. De gewonden zijn de 47-jarige lasser W. Zandstra uit Hoogvliet, de 50-jarige lasser A. w. van Vessem uit Schiedam en de 37-jarige Spaanse gastarbeider J. Vi- rozo-Virozo uit Rotterdam. De Beimwoe (ex Chemical Conten der) lag sinds 21 oktober bij Verolme. De voorpiek van het 4685 brl metende schip heeft veel schade opgelopen. De ontploffing werd weliswaaar door brand gevolgd maar deze kon snel worden bedwongen. 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente f49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Montferland f 60.- 3 dagen Friesland f 62.- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f 75.- Prijzen van elk station in Nederland. Vertrek dagelijks. Inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7