Situatie Geref. wordt meer en Oec. Synode meer kritiek Kerkgang in tien jaar gehalveerd En -- nu onvergetelijk o Actie Solidaridad in adventsweken Minder financiële steun voor Christelijk Instituut Een woord voor vandaag Interimcommissie vreest uiteenvallen Uw probleem is het onze Flour gaat Belg Caritas leiden Vrijspraak in Iers wapensmokkelproces Hervormde gemeente Arnhem Dr. Klein Wassink hoogleraar VI1 Benoeming Rossi tactische zet Bijna anderhalve ton voor aetie predikanten- tekort VS vragen vrijlating generaals Musical Leger des Heils Wij ZONDER GEREFORMEERDEN Slachtoffer roofoverval overleden Christenen overzee vinden het te conservatief Bedrijf ontslaat 24 Marokkanen en neemt 19 terug Grafsteen mocht Italië niet uit Prof. L. Doekes naar Korea „Die Schöpfunjj in De Doelen; Politieke institute!1 krijgen subsidie'*ic Miljoenen-opdrac| voor Stork Henge^ BEROEPÏNGSWE! Ai ZATERDAG 24 OKTOBER 1970 f Als Christus de twaalf discipelen tot Zich roept staal er dat Hij ze aanstelt: „opdat zij met Hem zouden zijn en opdat Hij hen zou uit zendenHoe onderwerpt Christus Zijn discipelen? Geeft Hij hen onderricht in allerlei vakken? Worstelt Hij de dogmatiek met hen dóór? Stopt Hij hen vol met psychologie en sociologie? Marcus vat alle lessen samen met de woorden opdat zij met Hem zouden zijn". Natuurlijk spreekt Christus met Zijn leerlingen. Natuurlijk beant woordt Hij hun vragen: Natuurlijk examineert Hij hen van tijd tot tijd. Maar dat is niet het allerbelangrijkste. Zij mogen met Hem zijn. Dagelijks zien zij hoe de volmaakte mens reageert op de kleine en grote zorgen van iedere dagop de verdrietelijkheden en de vreugden.Ze njogen met Hém mee naar de synagoge om te zien hoe Hij reageert op de preek. Zé mógenl mee in de storm en ervaren hoe wind en wolken Hém gehoorzamen. Ze mogen mee naar Gethsemane. Ze mogen mee naar Golgotha om daar Zijn :.,Het is volbracht" te horen. Zo leven zij tussen de lessen door. Zij zien in Hem de wil van God I gehoorzaamdzij zien in Hem de liefde van God geopenbaardzij zien in Hem de kracht van God zichtbaar worden. Wc lezen vandaag: Johannes4 vers 1 tot 15. We lezen morgen: Johannes 4 vers 16 tot 30. (Van onze kerkredactie) GRAND RAPIDS De inte rimcommissie van de Gerefor meerde Oecumenische Synode heeft een boodschap gericht tot de 35 aangesloten kerken, waar in het zijn zorg uitspreekt over de crisis waarin de GOS al sinds enige tijd verkeert. Uw brieven worden alle persoonlijk beantwoord en be horen daarom van naam en adres voorzien te zijn. Ge heimhouding is verzekerd. O gelieve één gulden aan post zegels bü te sluiten. Een se lectie uit de antwoorden pu bliceren we in deze rubriek. Vraag: Een echtpaar heeft zes kinderen. De vrouw overlijdt. Nu ontvangt de vader uit de nalaten schap de helft en een zevende ge deelte. Volgens de notaris kon de vader van ieder kindsdeel nog een vierde ontvangen. De vader ont vangt dus in totaal de helft plus 10/28, de kinderen slechts 3/28. Klopt dit? Antwoord: In dit geval ontvangt de vader 38/56 en elk kind 3/56 van de totale gemeenschappelijke boedel. Dit wijst erop dat beide echtgenoten in gemeenschap van goederen ge trouwd zijn. De vader behoudt de helft hiervan of 28/56. De andere helft slechts is de nalatenschap. Hiervan zou elk één zevende of 4/56 van het totaal moeten ontvangen. Blijkbaar echter is er een testa ment, anders zou de notaris niet elk kindsdeel met een kwart verminde ren. Bij dit testament dan moet elk kindsdeel op volkomen geoorloofde wijze met een kwart verminderd zijn. Vraag: Wij wonen al 35 jaar naast onze buren. Nu willen ze een stenen heining zetten van 1,75 meter hoog. Mag dit? Het is vier meter van ons keukenraam. Dus het zal bij ons wel donkerder worden. Antwoord: Juridisch is hieraan niets te doen. Alleen kunt u op het gemeentehuis nagaan of dit volgens plaatselijke reglementen geoorloofd is. Staat de muur op de scheiding, dan kunt u uw kant wit kalken of heel licht geel. Voor een gulden of vijf is er dan veel reden tot ergernis weggenomen. Vergeet ook niet, dat die buurman vervelend kan gaan doen als hij verhinderd wordt dat muurtje te bouwen en wat is meer irriterend, dan ieder ogenblik naar een zuur gezicht te moeten kijken. Vraag: Ik heb van verschillende mensen gehoord dat er voor honderd zilveren dubbeltjes van 1948 van ko ningin Wilhelmina een gouden tien tje in te wisselen is. Niemand wist me te vertellen waar dat precies kan. Antwoord: Het is een fabeltje. Die dubbeltjes hebben wel enige waarde, doch niet zo heel veel. Vraag: Ik heb vaak hoofdpijn en gebruik veel tabletten. Is dat schade lijk voor de gezondheid? Antwoord: Wie vaak hoofdpijn heeft, moet naar de dokter, want dat heeft een oorzaak, die u als leek niet kunt bekijken. Veelvuldig gebruik van elk middel zonder medische con trole is schadelijk. ROME De Belg Gustave Flour is benoemd tot secretaris-generaal van de rooms-katholieke hulpver leningsorganisatie Caritas Internatio- nalis. Hij volgt de Duitser mgr. Carl Bayer op. Flour had tot nu toe de leiding van de rampenafdeling van Caritas. Waarnemers zien deze wisseling als een teken, dat Caritas op nieuwe leest zal worden geschoeid en onder recht streeks toezicht van het Vaticaan komt. Bayer was voorstander van een krachtig autonome Caritas. De Duitser is vooral bekend gewor den door zijn grote aandeel in het organiseren van de kerkelijke lucht brug naar Biafra. LONDEN Het wapensmokkel proces in Dublin is vrijdag geëindigd met vrijspraak voor alle vier ver dachten, onder Wie de Ierse oud-mi- nister van financiën Charles Haug- hey. Volgens de tenlastelegging ging het om een in Hamburg bestelde, maar nooit afgeleverde zending van 500 pistolen en ongeveer 200.000 patronen, die doorgezonden had moeten worden aan de rooms-katholieke minderheid in Noord-Ierland. Behalve ex-minister Haughey ston den een voormalige officier van de Ierse contraspionage James Kelly, de uit België afkomstige koopman Al- bert Luykx en een lid van het „bur gerlijk verdedigingscomité uit Bel fast terecht. De vrijspraak, die door belangstel lenden op de publieke tribune en voor het gerechtsgebouw met gejuich werd begroet, kan onaangename ge volgen hebben voor premier Jack Lynch. De eerste-minister had name lijk na het bekend worden van het wapensmokkelkomplot Haughey en diens collega van landbouw, Neil Bla- ney, uit het kabinet gezet. ARNHEM In hervormd Arnhem is het kerkbezoek in nog geen tien jaar tjjd met meer dan de helft teruggelopen. Tegen deze achtergrond is dezer da gen in het wijkcentrum Hoogkamp een zeer goed bezochte wijkgemeen- teraad gehouden over de vraag „Hoe nu verder met de gemeente?" Als eerste oorzaak van het sterk terug lopen van het kerkbezoek kwam uit dit beraad, dat de kerk in gebreke is gebleven, de leer van het Oude en Nieuwe Testament voor deze tijd ver staanbaar over te brengen. Overigens werd ook gewezen op een golfbeweging in het kerkbezoek: in AMSTERDAM Gisteren heeft dr. H. J. W. Klein Wassink zijn in augurele oratie gehouden als hoog leraar in het belastingrecht aan de Vrije Universiteit. Hij sneed onder meer de vraag aan, of het verdrag van Genève van 1958 wel toelaat, dat kuststaten op hun deel van het continentale plat be lasting heffen van personen en ven nootschappen, die activiteiten ont plooien op het gebied van de explo ratie en exploitatie van natuurlijke rijkdommen, zoals olie en gas. Prof. Klein Wassink is vice-voorzitter van de belastingcommissie Petroleum Industry Committee inzake wetgeving continentaal plat Verder promoveerden gisteren aan de Vrije Universiteit drs. C. J. J. Richter te Amstelveen en drs. W. van Tilburg te Diemen tot doctor in res pectievelijk de wiskunde en natuur wetenschappen en de geneeskunde. A Het radio-station in Los Angeles, waarvoor eens de evangeliste Aimee Semple MrPherson haar triomfen vierde, is door de kerk. die door haar werd gesticht (de „Internationale Kerk van het Vierkante Evangelie"), verkocht aan een particuliere onder neming. ■ir Prof. Paul Evdokimof (69), een be kend Russisch-orthodox theoloog in Frankrijk, is in Parijs overleden. Van onze kerkredactie ROME Diplomatieke en kerkelij ke kringen in' Rome vragen zich af, wat de reden is geweest voor de paus, om onverwacht de 57-jarige Bra ziliaanse kardinaal Rossi, aartsbis schop van Sao Paulo, te benoemen tot hoofd van de missiecongregatie van het Vaticaan. Men legt verband met het feit, dat de kardinaal bekend staat als een vurig verdediger van de Braziliaanse regering. Nog begin deze week deed hij in Rome enkele krasse uitspraken over de „leugenpropaganda" tegen Brazilië. Tegelijk heeft de paus deze week „de wrede en onmenselijke po- litiemethoden van een groot land" veroordeeld. Het lijkt erop, of de paus kardinaal Rossi weg heeft willen promoveren uit Brazilië. Eerder werd op deze post de be noeming verwacht van kardinaal Zoungrana, de 53-jarige aartsbisschop van Opper-Volta. Met Zoungrana zou dan de eerste neger zijn intrede ge- j daan hebben in de top van de Rooms- Katholieke Kerk. DOORN De „Actie Predikanten- tekort" van het hervormd opleidings centrum Nieuw Ruimzicht heeft reeds 144.450 gulden opgeleverd, terwijl er nog dagelijks nieuwe bijdragen bin nenkomen. Deze actie, die Nieuw Ruimzicht voert onder de hetrvormde diakonieën heeft tot doel, ouderen die op latere leeftijd aan de theologische studie be ginnen, te helpen bij de financiering van hun studie. Met een en ander zijn grote bedragen gemoeid, daar het hier „late roepingen" met een gezin betreft. De studieschulden lopen al gauw op tot een voor aanstaande pre dikanten ondragelijke hoogte van 20.000 tot 30.000 gulden. De kerk is er volgens het opleidingscentrum zeer mee gediend, als de gemeenteleden sa men deze lasten willen dragen. tijd "van welvaart is een kleine kerk te groot, in tijd van nood is een grote kerk te klein. Men vond, dat de „God-is-dood"- theologie nauwelijks oorzaak van te ruggang kan zijn, omdat slechts wei nigen van deze theologie hebben ken nisgenomen. Op de vraag, wat de kerk zou moe ten doen om hernieuwde belangstel ling te wekken, werd onder meer gepleit voor gezinsdiensten en uit breiding van bijbel- en gebedskrin gen. Ook werd gevraagd om „ver kondiging op basis van hetgeen de jeugd interesseert, zoals sex". De acceentsverlegging van verti caal naar horizontaal is niet meer dan een verplaatsing van de eenzijdigheid. Verticale en horizontale verkondi ging zouden 'n synthese moeten aan gaan in de vorm van een principiële belichting van het actuele gebeuren in de ruimste zin. De vergadering ging akkoord met een plan van wijkpredikant ds. H. de Lange om een „samenspraak met voomalig kerkelijken" le organiseren. Hü zal daartoe avonden beleggen met kleine aantallen personen, die de kerk hebben verlaten. Doel is pri mair het zoeken naar vormen van kerkelijke activiteiten, waarop ook buitenstaanders „ja" kunnen zeg gen. „Er schijnen krachten aan het werk te zijn, die de lidkerken eerder verder uiteen drijven dan dichter bij een brengen. In bepaalde opzichten schijnt de GOS zich heen te bewegen naar een crisis-situatie, die, wanneer ze niet onder controle wordt ge bracht, uiteindelijk zou kunnen lei den tot een uiteenvallen van de sy node". De interimcommissie meent dat het gebrek aan wederzijds vertrou wen, waarvan tijdens de vergadering in 1968 in Lunteren sprake was, daarna nog erger lijkt te zijn ge worden. Voor een deel schrijft le interim commissie dit toe aan de verschil lende historische en traditionele achtergronden van de lidkerken. „In belangrijker mate is het een gevolg van theologische en confessionele ontwikkelingen in enkele van de lid kerken." De interimcommissie ziet het niet als haar taak, om de verschillende stromingen en ontwikkelingen in de lidkerken kritisch te analyseren. Wel acht zij het haar taak, om de aan dacht der kerken te vestigen op „de huidige kritieke toestand." Dankbaar De Gereformeerde Oecumenische Synode bestaat nu bijna 25 jaar. In vele opzichten is er grote reden tot dankbaarheid, aldus de interimcom missie. De grote waarde van de discussies in de GOS ligt in het feit, dat ze plaatsvinden op de grondslag van de Bijbel als het onfeilbaar Woord van God en als laatste gezagsbron voor geloof en leven. Daarbij worden de besprekingen gekenmerkt door open heid en vrijmoedigheid. De GOS heeft steeds ruimte ge laten voor vrije en openhartige be spreking van onderwerpen, die van wezenlijk belang zijn en waarover verschillend wordt gedacht. Voor het voortzetten en met kracht bevorderen van het werk van de GOS bestaat volgens de interimcom missie dan ook alle reden. Vertrouwen Daarom herhaalt de interimcom missie nog eens met nadruk een van MOSKOU Amerika heeft Rus land verzocht om vrijlating van de twee Amerikaanse generaals, de Amerikaanse piloot en de Turkse of ficier, die woensdag met hun Beach- craft toestel in de Sowjetunie land den. De Amerikaanse ambassade in Moskou herhaalde het eerder gedane verzoek om een Amerikaanse consul bij de militairen toe te laten. De generaals, onder wie het hoofd van de Amerikaanse militaire missie in Turkije, maakten een inspectie- vlucht langs Turkse bases. Mogelijk raakten ze door het slechte weer uit de koers, waardoor ze in de Sowjet unie moesten landen. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade is het verzoek om vrijla ting gebaseerd op de veronderstelling dat de landing in de Sowjetunie een vergissing was. Ook de Turkse ambassade, heeft toestemming gevraagd om een van- haar functionarissen contact op te la ten nemen met de Turkse officier, die Amerikanen vergezelde. de besluiten van de synode van Lun teren 1968: dat de kerken van de GOS „gesteund door wat zij belijden in artikel II van de statuten als hun gemeenschappelijke basis, elkaar be horen te aanvaarden in wederzijds vertrouwen, sympathie behoren te tonen voor eikaars problemen, en geduld behoren te hebben met el- kaars zwakheden, en bovenal, dat zij ernaar verlangen elkaar te leiden en bewaren op de weg die de Heer van de Kerk ons in Zijn Woord gegeven heeft." „Als kerken van dezelfde belijdenis is het onze plicht, met name in deze tijd van theologische verwarring en uitholling, het uiterste te doen om het doel van de GOS te verwezen lijken. Tegelijk behoort alles wat de eenheid, die ons is gegeven, zou kunnen ondermijnen of teniet doen te worden vermeden", aldus de interim commissie. De interimcommissie is het orgaan, dat de lopende zaken van de Gere formeerde Oecumenische Synode tus sen twee synoden in behartigt. De boodschap is ondertekend door prof. dr. Klaas Runia uit Australië, voorzitter, dr. Fred. H. Klooster uit de Verenigde Staten, secretaris, ds. John P. Galbraith uit Schotland, dr. C. Gilhuis uit Den Haag, ds. Peter E. S. Smith uit Zuid-Afrika en dr. Paul G. Schrotenboer, de Canadese secretaris-generaal van de GOS. ^an DEN HAAG De boodschap bleef. Terwijl tweeduizend enthou siaste bezoekers van de Leger des Heils-musical „En nu wij" naar de uitgang van het Nederlands Con gresgebouw schuifelden, terwijl de trams van lijn 8 af en aan reden om honderden naar station Hol landse Spoor te vervoeren vanwaar men over het hele land uiteenwaai- erde, terwijl de zestig jongens en meisjes die aan deze onvergetelijke rprise medewerkten even op adem moesten komen, klonk het „Want U is het Godsrijk" als en muzikaal belijdenis na. Het Leger des Heils had getuigd. En hoe... „En nu wij" is een brok evangeli satie van de eerste orde. Een eigen tijdse musical die jong en oud aan spreekt omdat het hier in feite gaat om een actueel vraagstuk als het generatieconflict. „Er wordt veel te tam en te slap bestuurd", vinden jonge heilssoldaten, die onder de leus „Wij bouwen het Leger van morgen vandaag" eigen wegen in slaan. De oprichting van een koffie-bar wordt echter een enorme flop. Re- IEGS itaurt ,gse itzieli (stge hek) den: teveel onafhankelijk will» zijn („En nu wij"), Gods werk wi len doen zonder Hem. Het wond< begint evenwel pas waar de H< het wint en vandaar ook het maji tueuse slot- en loflied „Want U het Godsrijk". De oorspronkelijke naam van musical is „Take-Over Bid*' schreven door Larsson en Gow< twee jonge Engelse officieren dir vrijdagavond evenals kapitein PalPröC stra in het Congresgebouw aanwejn. D( zig waren. [tstaa Larsson en Gowans lieten eeyting vaak speels eerste part voorafgaai ner aan een veel dieper grijpend ger deelte na de pauze, dat velen welj®nK 1 licht meer zal hebben aangesproft he ken. Met dat al een indrukwekken» gebeuren in Den Haag, niet in het,je b minst omdat zowel koor als orkr en solisten zich op een hoog bewogen. Het Leger des Heils gaat in toekomst op deze succesvolle ta» tiek voortborduren: de voorberei] dingen tot de nieuwe musical sea" verkeren reeds in een verg» vorderd stadium. HENK TEULINI DEN HAAG Evenals vorig jaar zal ook nu weer in de maand december een interker kelijke adventsactie voor La- tij ns-Amerika onder de titel „Solidaridad" worden gehou den. Doel van de actie is het verlenen van steun aan „activiteiten, die van kerken en christelijk-sociaal geïn spireerde organisaties uit worden on dernomen en die gericht zijn op de hervorming en ontwikkeling van de maatschappelijke structuren in La tijns-Amerika". Aan de adventsactie werken mee de Rooms-Katholieke Kerk, de Neder landse Hervormde Kerk en vijf klei nere kerken. Evenals vorig jaar doet ook nu het gereformeerde werelddia- konaat niet mee. Vorig jaar bracht de actie ruim anderhalf miljoen gulden op. Om de projectenlijst van dit jaar te kunnen realiseren, is een bedrag van tussen de twee en de twee en een half mil joen nodig. Het geld is onder meer bestemd voor cursussen voor vankbondsleiders in Bolivia, kadervorming ten behoe ve van de organisatie van gemeen schapscentra in Midden-Brazilië; co- operatieve vorming van kleine boe- AMSTERDAM Een bejaarde winkelier die donderdagavond in zijn kruidenierswinkel in de Amsterdamse Raadhuisstraat werd overvallen en beroofd, is gisteren overleden. Hij was hartpatiënt. De 67-jarige heer H- P. Blommers liet na sluitingstijd donderdagavond twee mannen binnen, die om koek vroegen. Toen hij zich omdraaide kneep een van de mann enzijn keel dicht en roofde een ander een enve lop met 5000 uit zijn zak. JOHANNESBURG Het Christelijk Instituut van zuide lijk Afrika verkeert in ernstige financiële moeilijkheden. De reden hiervan is, dat de steun uit het buitenland drastisch is verminderd. Als dit niet gauw verandert, zal het instituut ge dwongen zijn, om zijn activitei ten aanzienlijk te beperken. Het in 1963 door een klein maar enthousiast groepje Zuidafrikaanse christenen opgerichte instituut zet zich in om de eenheid in Christus ook door de rassenbarrières heen te be vorderen en om het christelijk ge loofsleven meer in direct verband met de samenleving te brengen. De meeste Zuidafrikaanse blanken vinden het Christelijk Instituut te radikaal van opvatting en te drastisch in optreden. Maar directeur C. F. Beijers Nadué onthult in zijn verslag oVer de perio de augustus 1969juli 1970, dat het Christelijk Instituut in sommige over zeese kringen wordt bekritiseerd om precies de tegenovergestelde redenen: het zou veel te conservatief zijn, het zou stuwende kracht en actie missen en het zou te veel deel uitmaken van het Zuidafrikaans „establishment". Het gevolg daarvan is dat er toe nemende spanning en zelfs verwijde ring is ontslaan tussen het Christe lijk instituut en sommige overzeese oecumenische raden of groepen. Daar uit kwam een aanmerkelijk verlies van geldelijke steun voort, aldus ds. Naudé. Blijkens een mededeling van ds. Theo Kotze, medewerker van het Christelijk Instituut, was de situatie tot nog toe zo, dat vijftig procent van het budget van het instituut in Zuid- Afrika zelf werd opgebracht. De an dere helft kwam van overzee, voor namelijk van kerken in Nederland en West-Duitsland. Hulp bantoes Het afgelopen jaar werd goede vooruitgang geboekt bij het werk ten dienste van het verband van onafhan kelijke Bantoe-kerken AICA en de vrouwenbond van deze organisatie WAAIC. Zo werd dit voorjaar in Alice een theologische school ten behoeve van deze bantoe-kerken opgericht. Het Cristelijk Instituut zorgde ver der voor een theologische basisop leiding door middel van schriftelijke cursussen in het Engels en twee ban toetalen. In verschillende delen van het land werd herhaaldelijk de mo gelijkheid geboden, deel te nemen aan een herhalingscursus. Beijers Nandé ren en landarbeiders in Chili; cur sussen voor leidsters van vormings centra voor volwassenen in Columbia en steun aan het instituut voor de promotie van de vrouw in Mexico. Conflict om f400 UTRECHT Vierentwintig Ma rokkaanse gastarbeiders die donder dagmiddag bij het Utrechtse gieterij- bedrijf De Gagel het werk neerlegden omdat zij een andere vorm van uitbe taling wensten van de extra uitkering ineens van f400.- zijn door dit be drijf op staande voet ontslagen. Volgens een districtsbestuurder van de katholieke metaalbedrijfsbond St. Eloy, bij wie dertien van de 24 hun beklag kwamen doen, wilden de Ma rokkaanse werknemers de 400 gulden in twee of drie termijnen uitgekeerd hebben terwijl eerder al met de di rectie was overeengekomen dat het bedrag in zes termijnen zou worden uitbetaald. Na contact met het bedrijf bleek, aldus de districtsbestuurder; dat de directies van De Gagel wel een aantal van de Marokkanen terug zou willen nemen als ze van hun eis over de 400 afzagen, maar niet alle maal. Dit is vrijdag door de directie be vestigd. Van de 24 worden op hun verzoek 19 teruggenomen. De overi gen houden hun ontslag omdat zij volgens de directie onruststokers zijn die de adderen meeslepen. „De onruststokers" zouden al eer der in het bedrijf voor moeilijkheden hebben gezorgd, aldus de directie. Geschenk prof. Pitlo AMSTERDAM Een onverzette lijke Italiaanse douanier is er de oor zaak van dat drie medewerkers van de Amsterdamse Universiteit in een poging om de jubilerende hoogleraar prof. mr. A. Pitlo te verrassen zijn gestrand. Drie juristen hadden hun oud- hoogleraar ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum de plaquette y/illen geven, die sinds 1837 op een begraaf plaats in Napels het graf siert van een ver familielid van prof. Pitlo. Het familielid, de 19e-eeuwse schil der Antoni Pitlo, was in 1837 aan cholera gestorven en zijn graf dreigde door uitbreidingsplannen van de stad Napels verloren te gaan. De Engelse consul, onder wie de begraafplaats ressorteert, gaf direct toestemming aan" het drietal om de zware stenen plaquette mee te nemen, maar toen zij gistermiddag bij Aosta via de Mont Blanctunnel Italië wilden ver iaten stond een douanier hen niet toe de stenen mee te nemen. De drie me dewerkers van de hoogleraar hebben hun buit moeten achterlaten en wor den vrijdagavond iri Amsterdam ver wacht. KAMPEN Curatoren van de Theologische Hogeschool van de Ge reformeerde Kerken (vrijgemaakt) hebben prof. dr. L. Doekes toestem ming gegeven, om enige tijd gastcol- 'eges te geven aan een theologische mgeschool te Poesan in Zuid-Korea. Deze hogeschool gaat uit van een Dresbyteriaanse kerk in Korea, waar mee »ie Gereformeerde Kerkn (vrijge maakt) in correspondentie staan. j zich ROTTERDAM De Christelif geh< Zang- en Oratorium-Vereniging „sLjd. sum Corda" zal dinsdagavond inL Rotterdamse grote Doelenzaal een ijL t voering geven van het oratorium „u as Schöpfung" van Joseph Haydn. Sw^]us tische medewerking zullen verlei jje Nelly van der Spek, sopraan; \Cerk van Hese, tenor; Henk Smit, basLjen het Gewestelijk Orkest van Ziima Holland. De leiding berust bij diriOjggyj Jan de Breet. Kaarten voor dit h( eert zijn aan de kassa van De DoeLjeri 6,50 verkrijgbaar. Houders vanjlend( culturele jeugdpaspoort betalen a uit De aanvang van het concert is 2j wat uur. Surinaamse regering" met leraren tot eerfe", accoord gekomen PARAMARIBO De Surinaa regering heeft het kort geding, da had aangespannen tegen de bond Ieraren in verband met de lerarenL king, ingetrokken. Beide pari hebben overeenstemming -bereikt hun conflict over de door de mini van onderwijs gevoerde procedure de benoeming van onderdirectei pd m Ti and nal van scholen. De im idan kle Irhui I 1*1* ,rnui DEN HAAG Aan vijf poliree wetenschappelijke instituten zal 1 me subsidie worden toegekend van in; en, taal ƒ425.000. De ministerraad h|e hiertoe vrijdag besloten. De vijf betrokken politiek wei Hl schappelijke instituten zijn de Dr. Kuyperstichting (ARP), de Jhr. f A. F. Savorning Lohmansticlf (OHU), het Centrum voor Staat# dige Vorming (KVP), de Prof. mir M. Teldersstichting (WD) en de^ Wiardi Beckmanstichting (pvda). i vr AMSTERDAM Het province ji electriciteitsbedrijf Friesland lhing machinefabriek Stork in Hengelofcrz deel uitmaakt van het VMF-conife) i medegedeeld dat door Gedeputelt z» Staten van Friesland goedkeurinj hé verleend aan het voorstel een ketfen. stallatie bij Stork te bestellen voqAll» in aanbouw zijnde centrale Berèym Naar VMF mededeelt betreft) bi hier een met aardgas gestookte h sp: van het Stork-Babcock-Wilcox èrd< met een stoomproduktie van lOOOi tij per uur. De ketel is bestemd vooiistt eerste 300 mw. eenheid die in 19?brc bedriif gesteld moet worden. als Met deze opdracht is een bel sp: van ongeveer dertig miljoen gil. H gemoeid. Wat betreft de ketelinstflag. tie voor de tweee eenheid voor centrale Bergum is nog geen bej g( sing genomen. )E3 Tsjechoslowakije w betrekkingen met Duitsland normalise»21 Zijl NEW YORK De minister m buitenlandse zaken van Tsjecho-dag wakije, Marko, heeft in de algeit ge vergadering van de Verenigde Nfese bevestigd dat zijn land bereid ii onderhandelingen met West-D EII land om te komen tot normale aai trekkingen tussen beide landen, nd Verder achtte hij het in het beiHo» van de vrede en veiligheid van E ati pa, dat zowel Oost- als West-D»- land internationaal volledig er worden en dat beide landen wc^1 toegelaten tot de Verenigde Nati k NED. HERV. KERK Beroepen te Emmer-Compasci H. E. Vermeulen te Gemert. Bedankt voor Bodegraven (vai A. van Harten). W. A. B. HageTI Zwolle; voor Goedereede en i Sliedrecht (toez.), J. den Hoedp Meerkerk. Emeritaat verleend (om gez.i om aan H. F. C. de Boer te Rijswijk M GEREF. KERKEN (vrpg.) Beroepen te Lincoln (Can.), A. G hoed te Hasselt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2