Vakbeweging wil naar een 40-urige werkweek Kloos bepleit federatie van vakcentralen Christelijke partijen: betere verdeling van inkomens Moderne wervingsmethode gevolg commerciële opzet De Vakantie: 20 werkdagen Onderwijsplicht: 18 jaar Uitbreiding J veiligheids- p maatregelen Persleiding in Groningen 30 komt er nu toch ;e „FUSIE KAN NOG NIET" Nadruk op milieuverbetering alles isoed en wel Ook in cel bleef hij drug-koning Nog geen spoor daders van vijfvoudige moord Hoorzitting Kamer schriftelijk onderwijs Britse toetreding EEG in impasse Ver. Milieuhygiëne verzet zich tegen Progil in België ER 1W0 8 DONDERDAG 25 OKTOBER 1970 en a; b. en bou M Vervolg van pagina 1 UTRECHT In het gezamen- ke nieuwe actieprogram heb- ,B NW, NKV en CNV een oot aantal wensen geformu- erd. We noemen de belang- jkste: het verwezenlijken van een 40- rige werkweek in de komende kabi- ttsperiode; algemene uitbreiding van de va- antie tot minstens 20 werkdagen, Op Schiphol eg. 111 oei SCHIPHOL Deze week zijn ook e bid e korte afstandsvluchten opgenomen lingST het pakket van veiligheidsmaatre- n'B k elen tegen potentiële kapers van prem jiegtuigcn, die sinds het begin van leptember op Schiphol worden geno- nen. Tot nu toe werden alleen alle inge afstandsvluchten gecontroleerd. De controle wordt nu bij steekproef litgevoerd. Er is geen directe aanlei- U ling tot deze nieuwe methode van I ontroleren, maar men wil mogelijke apers niet in de wetenschap laten t rerkeren, dat sommige vluchten zoals tot nu toe gebeurde buiten de r ontrole vallen. Hetzelfde aantal van ijftig politiefunctionarissen, die de ontrole uitvoeren, is gehandhaafd, vens 1 Binnenkort zal de luchthaven wor- ae den uitgerust met electrische appara- :entru (en waarmee de passagier, die even- ge^iom tueel een vuurwapen bij zich heeft, die he jneller en doeltreffender kan worden' rking opgespoord. Nog voor het' einde van ijkece het jaar zal een proefapparaat in een van de pieren van het luchthaven- d< complex worden opgesteld, gs aff Volgens het hoofd van de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie bei op Schiphol, majoor Gerritsen, zal er e. Dfworlopig geen verzachting van de aatregelen komen, noch op Schiphol ch op de buitenlandse luchthavens. GRONINGEN Met 47 stemmen voor en zes tegen hebben Provincia- ;vers) 'e Staten van Groningen gisteren huidi het plan voor de aanleg van een al dn persleiding van Oost-Groningen naar zi de Eems goedgekeurd. De debatten duurden van 's mor- 'ens half tien tot 's avonds zeven. 1Ui Ijen belangrijk deel van de dag was ltl2j gewijd aan de vraag wat de gevol- ,1 gen van een lozing van vuil afval- le water zouden zijn op de biologische situatie in het Eems-Dollard-estua- lium. Een motie, waarin werd ge- vraagd om voldoende veiligheids- ,n k kleppen, werd met grote meerder heid aanvaard. Met de aanleg van de eerste fase van deze „smeerpijp" zal op korte termijn begonnen worden. t tot dat aanzi hooi n kle ..Ms telen nur utero treun ig na v lie surge langere vakanties voor oudere werk nemers en jeugdigen en verhoging van de vakantietoeslag; een welvaartsvaste pensioenvoor ziening voor alle werknemers van tenminste 70 procent van het laatst verdiende brutoloon; verhoging van de ontwikkelings hulp tot 1.5 procent van het nationaal inkomen; onderwijsplicht tot 18 jaar in dé komende kabinetsperiode, terwijl de leerplicht tot het volgen van volledig dagonderwijs tot 16 jaar moet wor den verlengd; opvoering van de woningproduk- tie met tenminste 15.000 huizen; honorering in de burgermaatschap pij en wettelijke regeling van de werk- en rusttijden van de militairen. VERGUNNING De drie vakcentrales willen verder dat fusies van ondernemingen worden onderworpen aan een vergunning stelsel. Een vergunning zou alleen moeten worden verleend als de be trokken bedrijven niet in strijd han delen met de fusiecode van de Soci aal-economische raad, als door de fu sie geen overheersende marktpositie ontstaat en als dc zeggenschap over vitale delen van de Nederlandse eco nomie niet naar bulten de EEG wordt verplaatst. In het aktieprogram wordt ook ge pleit voor reële experimenten met verschillende vormen van bedrijfs- democratie. Er dient een Europees NV-statuut te komen, waarin de me dezeggenschap van de werknemers wordt gerealiseerd op basis van voor stellen van de Europese vakbeweging. De publikatieplicht voor besloten vennootschappen zal aanzienlijk ver der moeten gaan dan in het wetsont werp wordt voorgesteld en de wer kingssfeer van het enquêterecht moet worden uitgebreid tot andere onder nemingen van de NV's en de coöpe raties. Ook moet er volgens de vakcentra les een recht van beroep komen voor werknemers die zich willen verweren tegen kennelijk onredelijke en/of on zorgvuldige besluiten van de onder nemingsleiding. De vakbonden moeten in de gelegenheid worden gesteld in de bedrijven activiteiten te ontplooien (spreekuren, vergaderingen e.d.). Conjunctuur Gepleit wordt voor een algemene raamwet voor de conjunctuur-poli tiek, waarin de nu over verschillen de wetten verspreid liggende bet- voegdheden (prijzen, kredietverle ning, huren, belastingen, lonen e.d.) worden gebundeld. Daarbij moet tevens ernstig worden overwogen, aldus NVV, NKV en CNV, een nationaal orgaan in het leven te roepen voor de uitvoering van de structuurpolitiek, terwijl bij het mi nisterie van. volkshuisvesting en ruimtelijke ordening op korte termijn een sterke beleidseenheid moet wor den gevormd voor ruimtelijke orde ning en milieuhygiëne. .Aan de Joegoslavische kant van de Wurzenpas (naar Oostenrijk) heeft een ongekend zware sneeuwval het verkeer lamge legd. Passerenwas vrijwel onmogelijk. UTRECHT -- Een federatie van de drie vakcentralen is de meest reële mogelijkheid, zei vandaag voorzitter Kloos van het NVV, op het congres van de Nederlandse bond van vervoers- personeel. Hij noemde vier mogelijke samen werkingsvormen tussen NVV, NKV en CNV: verder samenwerken zoals nu, grotere coördinatie bij de beleids voorbereiding, integratie door middel van een op te richten federatie, en fusie. De heer Kloos somde de voordelen van een totale fusie op, maar zei er onmiddellijk bij, dat de realiteit hem gebiedt van fusie af te zien. Dit alter natief is op dit moment onhaalbaar, daarvoor is het verlangen om de „eigen identiteit" te behouden, nog te groot. Afsplitsing Hij stipte aan dat de verhoudingen binnen de confessionele vakbeweging getuige recent onderzoek zodanig zijn, dat een fusie tussen de drie zou lei den tot afsplitsing van stukken van NKV en CNV. De heer Kloos veronderstelde dat, wanneer de leiding van de confessio nele vakbeweging een duidelijk posi tieve houding zou aannemen tegen over fusie, niet onwaarschijnlijk een belangrijk deel van de leden, die het daarmee nog moeilijk hebben, even eens van mening verandert. Bij een federatie van de drie vak centralen kan de beleidsvoorbereiding worden gecoördineerd en ook de be sluitvorming in het integratieproces worden betrokken. In deze structuur is het weliswaar duidelijk dat het frequent voorkomen van principiële meningsverschillen een nauwe samenwerking onmogelijk kan maken, maar volgens de heer Kloos heeft de ervaring geleerd dat een ontwikkeling in die richting niet of zelden te verwachten is. Eerder had de heer Kloos betoogd dat het „eenvoudig niet langer te ver kopen is dat op het ogenblik als ge volg van de organisatiestructuur een groot deel van de werkzaamheden driemaal plaatsvindt „De inefficiency ten top gevoerd." „Men moet zich eens realiseren," zo vervolgde hij, „welke activiteiten de vakbeweging zou kunnen verrich ten indien de driedubbele inspanning aangewend kan worden voor andere activiteiten" (Vervolg van pagina 1) Verder moet er gestreefd worden naar een definitieve oplossing van het pensioenvraagstuk (voor iedereen welvaartsvast 70 pet. van het laatst genoten inkomen. Een geleidelijke beëindiging van de kinderbijslag voor het eerste kind wanneer essentiele sociale voorzienin gen niet op een andere manier gefi nancierd kunnen worden. Ook is een verdergaande controle nodig op het misbruik van sociale verzekeringen. Gezondheid De komende jaren zal vooral het accent moeten vallen op een gezonde woon-, werk- en leefomgeving. Bij de Evolutie (4) t Natuurlijk is het de heer Van Cam- pen toegestaan met verbazing kennis te nemen van de opvattingen van ir. Van Ghesel Grote over de evolutie theorie. Het is echter jammer, dat hij de door de heer Van G. G. gesproken h_ woorden niet wenst te toetsen aan de t. Heilige Schrift. Zou hij dit wel doen, dan zou hij ze toch ter harte moeten pemen. Nu keert hij zich er tegen. In het feit dat de R.K.Kerk de evo lutietheorie in de Nieuwe Cathechls- mus aanvaardt ziet de heer Van Cam- pen zich in zijn mening gestaafd dat God de wereld langs evolutionaire weg heeft geschapen. Ik dacht dat we de Bijbel het beslissende woord moes ten laten spreken. Zij zegt dat God schiep eo zag dat het (door hem ge schapene) goed was. Laten we toch ophouden de Bijbel datgene te laten zeggen, wat in onze kraam te pas komt. Het gehele verloop van de wereld is Gode zij dank in Zijn hand, maar we belijden toch ook met de Nederlandse Geloofsbelijdenis (die echt nog niet in een museum behoeft te worden opgeborgen) dat God, nadat Hij alle dingen geschapen had, die niet heeft laten varen noch aan het toeval heeft overgegeven... HENDRIK IDO AMBACHT C. de Zeeuw Evolutie (5) Wanneer de evolutieleer die van de hijbei zou zijn, dan zouden degenen die deze leer nu zo fel verdedigen, haar zonder meer van de hand wijzen. De taktiek van de satan is na zes duizend jaar nog niet veranderd. In het Paradijs stelde hij Eva al de vraag: „Is het ook dat God gezegd heeft....?" Geestelijk bezien is de evo lutieleer niet zo heel ver van de waar heid verwijderd. Jezus Christus heeft namelijk zelf eens gezegd: „Gij adde- fengebroedsel". stro es b Plar v-E P ■keer jara uil 10J •pi lARENDRECHT G. van der Hoven- Borsje STOCKHOLM Vanuit zijn cel in Norrköping heeft een Zweedse groot handelaar in verdovende middelen de laatste jaren toch nog een belangrijk deel van de illegale drug-markt in zijn land gedirigeerd. Volgens het in Stockholm verschij nende blad Dagens Nyheter heeft de 30-jarige drug-koning Per Aake Nic- klasson, die wegens de handel in ver dovende middelen al tot enkele jaren gevangenisstraf is veroordeeld, via de telefoon van de gevangenis en met behulp van een bezoekster die als koerier optrad, zijn vroegere werk zaamheden normaal voortgezet. Hij zou zich daarbij van een code hebben bediend waardoor de bij de telefoongesprekken aanwezige bewa ker nooit argwaan heeft gekregen. In de cel van Nicklasson heeft de politie alle brieven in beslaggenomen die afkomstig waren van een van Europa's grootste handelaren in ver dovende middelen. Deze laatste zou momenteel in Nederland verblijven. De delinkwent Nicklasson heeft zich in de gevangenis tot nu toe zo voorbeeldig gedragen dat hij van de autoriteiten al verscheidene malen „op erewoord" verlof heeft gekregen. SANTA CRUZ Het speuren van de Californische politie naar de moordenaars van de oogarts dr. Vic tor Ohta, diens vrouw, hun twee zoons en een secretaresse is gisteren zonder resultaat gebleven. Wel is op ongeveer 25 km van de villa van de arts aan de Stille Oceaan de auto ontdekt waarmee de moorde naars waren gevlucht. De auto was eigendom van de vrouw van de arts. Een automobilist heeft de politie ver teld de. bewuste auto te hebben ge zien op 20 km van de plaats van de vijfvoudige moord. Er zaten drie jon gelieden in; één van hen was een vrouw. Ook de daders van de moord op de pompbediende niet ver van de villa van Ohta zijn nog niet gevonden. De politie houdt het voor mogelijk dat er verband ligt tussen deze moord en het bloedbad in de villa. In verband met de moord op een echtpaar en hun kind in Pasa Robles zijn drie arrestaties verricht. Een tweede kind van he* gezin heeft de moordaanslag overleefd. PRAAG Twee Tsjechische in tellectuelen zijn gisteren uit de ge vangenis ontslagen, zo wordt van welingelichte zijde vernomen. Het zijn Rudolf Battek, gewezen lid van de Tsjechische nationale raad, en de his toricus Jan Tesar. volksgezondheid moet de nadruk val len op het voorkomen van ziekten. Dit geldt vooral voor de sterk toe nemende welvaartsziekte als hart en vaatzieken en kanker. De laatste jaren, aldus h2t concept, hebben zich grote wijzigingen voor gedaan in de algemene opvattingen over pornografie, homofilie, sexuele én huwelijksmoraal. De drie confessionele partijen vin den, dat de homofiel als ledemens moet worden gerespekteerd. Het is juist, dat sexuele voorlichting en op voeding en het gebruik van anti-con- ceptionele middelen als normaal zijn aanvaard. Maar de normen en waarden blij ven gelden. Dan zijn de uitgangspunten: eerbied voor het menselijk leven; eerbied voor het huwelijk; respect voor de menselijke waar- (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG „Bij elkaar zijn het toch wel slimme jongens: Ze zullen altijd een plek vinden om onderdoor te kruipen. Waarom zou het geven van een cadeautje bij aanmelding voor een schrif telijke cursus verboden moeten worden? Dat is een opvatting uit de ouwe doos. Juist mensen voor wie schriftelijk onderwijs van belang kan zyn, moe ten benaderd worden op een manier die hun aanspreekt. Een instelling voor schriftelijk onderwijs kan al leen maar goed het volksbelang die nen als ze veel cursisten heeft en om tot een maximaal aantal te komen, is reclame nodig. Het toe passen van moderne wervingsmetho den vloeit voort uit de onvermijde lijke commerciële opzet". Prof. Schermerhorn lijkt zo nu en dan afstand te nemen van wat er in het leven van alledag zoal kan ge beuren, maar de gewezen minister president zit daar tenslotte voor de onderwijscommissie van de Tweede Kamer als woordvoerder van het Nederlands Talen Instituut. Bent u niet bang dat het ene in stituut het andere zal overtroeven met cadeaus die tenslotte door de cursist betaald worden, vraagt de socialist Laban. De ex-premier zegt dat het NTI voor zijn cadeautjes bij de groothandel maar heel weinig betaalt. Het moeten bescheiden ge schenken blijven dat weL Niet onwaardig Het NTI vindt het aanbieden van een passende kleinigheid om een adspirant-cursist over de drempel te helpen heus niet onwaardiger dan wat men via de STER aan andere reclames te zien krijgt. Denk aan de belangrijke premies die in het voor uitzicht worden gesteld na een vrij willig aangegaan militair dienstver band en aan wat bij het bankwezen als normaal wordt gezien. Hoorzitting van de Kamercommis sie over het wetsontwerp „erken ning instellingen schriftelijk onder wijs". Het altiid flink aan de weg timmerende NTI, niet erkend door de huidige inspectie, maar wel voor zien van een curatorium met repre sentatieve namen (Kruis, Euwe, Rut ten en Schermerhorn), weert zich. De zaak loopt al jaren. In 1947 kwam op particulier initiatief een „inspectie schriftelijk onderwijs" tot stand. In 1957 kreeg de ISO rijks- steun. In '62 kwam er een commissie om de organisatie van het toezicht te bekijken, in '64 een rapport, in '65 publikatie, daarna overleg en dit jaar het wetsontwerp. Volgens dit ontwerp kunnen instel lingen die erom vragen, door de mi nister van O en W erkend worden. Daarvoor moeten de cursussen zelf, de auteurs en de docenten aan zekere eisen voldoen. En de werving van cursisten dient op behoorlijke wijze („naar het oordeel van Onze minis ter") te geschieden: cadeaus ver boden. Niet dat het geven van een ge schenk bij een cursus op zichzelf ge nomen onbehoorlijk zou zijn, maar het verbod is nodig vanwege „moge lijke ongewenste wilsbeïnvloeding", aldus de memorie van toelichting. Het NTI G.hier is uw geluksnum mer doe gratis mee 100.000 aan prijzen") noemt de grens tussen gewenste en ongewenste beïnvloeding subjectief. Ongewenst is in leder ge val wanneer men het aan een cursist doet voorkomen alsof een Instelling alleen maar ideële en geen winstoog merken nastreeft. Dit slaat op de Leidse onderwijs instellingen, die hoog boven de hoof den van hun concurrenten net vaan del „zonder winstdoel" hebben ge heven. Directeur Sloos van de LOI moet de aanval hebben zien aanko men: in een stuk dat aan de Kamer commissie vooruit is gezonden, zet hij op zijn beurt zich af tegen een derde instelling, maar daarbij wordt meteen even met het Nederlands Talen In stituut de vloer aangeveegd. Dat gaat zo: De reputatie van het schriftelijk on derwijs is gelukkig beter aan het worden, maar er blijft een over- commercialisering dreigen. De LOI keert zich vooral tegen het aanstellen van vertegenwoordigers. Van het soort mensen dat zich voor dergelijk werk leent, kan je geen verantwoord studie-advies verwachten. En zie hoe nu ook het NTI in het beeld komt: „Opvallend is dat ook een groot, niet-erkend instituut dat in zijn publiciteit zelfs de geringste norm die men zou kunnen aanleggen ten aanzien van de waardigheid van het onderwijs, overschrijdt in zijn advertenties de mededeling plaatst dat men geen huisbezoeken hoeft te verwachten. Zelfs daar acht men dat deze wervingsmethoden blijkbaar af breuk doen aan de naam van het on derwijs". Sereen huisbezoek Maar wie is dan de ontaarde derde die het nog bonter maakt? Dat is Famous Schools International, een in stelling die haar manco aan een cu ratorium van zware figuren zo pas aardig gecompenseerd heeft door aan 'naar cursus „creatief schrijven" (kos ten 1900 gulden) de namen te verbin den van Paul de Wispelaere, Karei Jonckheere, Godfried Bomans, An Rutgers van der Loeff, Leonard de Vries en Harriet Freezer. FSI doet wel aan huisbezoek, maar zeer sereen. „Mijnheer de voorzitter, wij herkennen onszelf niet in het beeld dat de LOI van ons schetst", brengt directeur De Jong naar voren. De studieadviseurs van het Ameri kaanse instituut zijn mensen van mulo/ mavo-niveau en zij hebben ook. nog een speciale opleiding gekregen. Het zijn lieden met een gegarandeerd sa laris. Duidelijk is wel dat er minstens drie wervingsmethoden zijn die zake lijk wat opleveren: forse reclame, huisbezoek en het verspreiden van een geur van onbaatzuchtigheid. De slimme jongens zijn zeer aan elkaar gewaagd. De Kamercommissie wikt en weegt Zij beseft ook dat fenomenale aantal len studenten voor onderwijsakten, administratieve mensen en technische vaklieden van allerlei aard via schrif telijke cursussen en cursusjes vooruit zijn gekomen. Te slim De verrassendste dingen komen voor de dag wanneer de Kamercom missie om een toelichting vraagt op een brief van de Vereniging leergan gen voor schriftelijk onderwijs, een instelling die zich bezighoudt met op leidingen voor de vestigingswet. De brief spreekt over protectie van kan didaten die examen doen bij de in stelling waar zjj gestudeerd hebben. Bij stukjes en beetjes komt er door verklaringen van verschillende insti tuten uit dat er te innige relaties zijn tussen sommige stichtingen die onder wijs geven en zusterorganisaties die examens afnemen. Organisaties van werkgevers houden sommige oplei dingen in eigen handen en vinden het niet plezierig als anderen ook op dat terrein komen. Voor die anderen is het moeilijk de juiste informatie te krijgen over de eisen bijvoorbeeld voor de oplei ding tot drogist Bij computeropleidin gen duurt het jaren voor men de richtlijnen voor de examens te pak ken heeft. Het bedrijfsleven Is de overheid te slim af, aldus mej. Franse. Dc woerd voerder van de inspectie schriftelijk onderwijs zegt dat men ook in de toekomst zou kunnen volstaan met één inspecteur plus een bureau-assis tente. Maar die twee mosten dan wel het hele apparaat van het departe ment achter zich hebben. Dat wordt een boeiende strijd: een departement tegen alle slimme jongens bij elkaar. digheid. Abortus Over abortus wordt gezegd, dat ze alleen aanvaardbaar ls, wanneer naar medisch-sociale indicatie het li chamelijk en geestelijk welzijn van de moeder ernstig wordt bedreigd. Een grotere vrijmoedigheid in kunst en literatuur op het terrein van de sexualiteit is aanvaardbaar, aldus het concept van de Stuurgroep. Onmenselijke en sadistische por nografie moet verboden blijven. Ook moet de overheid optreden tegen het opdringen van pornografie. In het hoofdstuk ov r onderwijs en wetenschappen wordt gevraagd om rentedragende studieleningen Dit stelsel moet geleidelijk worden inge voerd. De bedoeling is dat deze lenin gen voor alle studerenden boven de 18 jaar een reële 1-ijilrage zijn in de kosten van leven.'onderhoud en de studiekosten. Met het oog op de toenemende vrije tijd moet de overheid samen met de organisaties een tien-jarenplan voor sport en recreatie opstellen. Spreiding De overheid zal moeten zorgen voor een goede spreiding van de bevolking en de werkgelegenheid. In verband hiermee zal in het zeehavenbeleid de komende jaren speciaal gelet worden op het Scheldebekken en de Eemsha- ven. Het woningbouwprogramma moet geleidelijk worden uitgebreid met 2000 tot 3000 woningen per jaar. Het economisch beleid wordt zo omschreven: de economische ontwik kelingen en structuren moeten dienstbaar zijn aan het reële welzijn van gewone mensen. Alleen die economische groei is I wenselijk, waarbij de verontreiniging van het leefmilieu verantwoord blijft en de economische macht voldoende wordt gespreid. De belangen van werknemers en consumenten moeten in acht worden genomen. Dit alles kan bereikt worden door een wettelijke regeling voor fusies op basis van de ervaringen met de SER- fusiecode. De overheid krijgt het recht kennelijk schadelijke fusies nietig te verklaren. Dan zijn wettelijke maatregelen nodig om de consument te bescher men tegen opdringerige reclame en agressieve verkoopmethoden. In spraak van de werknemers in de on dernemingen is een blijvend element van de overheid. Ook vragen de drie confessionele partijen een betere arbeidsverdeling over de gehele wereld en een heroriëntatie van de Westeuropese industriële bedrijvigheid. BRUSSEL De werkelijke onder handelingen tussen Engeland en de EEG over de Britse toetreding kun nen pas beginnen als de zes een ge meenschappelijk standpunt hebben ten aanzien van de verschillende overgangsperioden (zes jaar voor de landbouw en drie jaar voor de Indu strie) die Engeland gevraagd heeft. Dat is de mening in conferentie- kringen die gisteren duidelijk werd na nieuwe besprekingen op ambassa deursniveau tussen de Britten en het onderhandelingsteam van de zes. Het is een publiek geheim dat mo menteel over wat de Britten aan overgangsperioden gevraagd hebben geen eenstemmigheid bij de Zes be staat. De gemeenschap wil verder ook een duidelijker inzicht hebben ln het geen waartoe de Britten bereid zijn te doen tijdens de overgangsperiode voor de landbouw en verder speelt de landbouwfinanciering nog een grote Formateur Het concept spreekt zich erover uit dat de Kamer een informateur of een formateur voordraagt na een open baar debat Als het kiesrecht wordt herzien, moet het principe van evenredige vertegenwoordigheid worden gehand- haafd. De Europese Gemeenschap moet worden uitgebreid en politiek sterker worden. De arme landen, aldus het concept, moeten binnen afzienbare tijd op eigen benen kunnen staan. Het ideaal voor de Nederlandse ontwikkelings hulp is een verdubbeling van het to taal beschikbare bedrag in de periode van 1971-1975 ten opzichte van 1968-1971. Defensie Een verlaging van de atoomdrem pel is niet verantwoord. Wel moet ge werkt worden aan een wederzijdse afschaffing van de atoomdrempel. Het is nodig, dat de Nederlandse taak in NAVO-verband kritisch wordt on derzocht. Onafhankelijk hiervan is een on derzoek gewenst naar de meest doel matige struktuur van defensie door een burgerlijk-militaire commissie Een volgende wens is voor de ko mende regeringsperiode een finanrie- ringsafspraak. zodat de defensie-in spanning, die wordt afgesproken, niet afneemt. (voor vervolg zie pag. 7) Brief aan Luns MIDDELBURG De vestiging van Progil zo dicht bij onze landsgrens dient tot elke prils te worden voorko men". Dit hebben de vereniging ..milieuhygiëne Zeeland" en dc stich ting „Het Zeeuwse Landschan" ge schreven in een brief aan minister Luns. ..Het is een verontrustend ver schijnsel dat de thans levende gene ratie beslissingen neemt over de be stemming van belangrijke delen van grensgebieden met buurlanden, zon der dat een adeouaat ecoloeisch on derzoek hieraan is voorafgegaan Het achteraf corrigeren van nadelige, op den duur catastrofale effecten is zeer kostbaar of totaal onmoeeliik. ..De briefsrhritvers denken hierbij met name aan het verdronken Land van Saafttnee. dat,wanneer het Del- tao'an is voltooid, het enige schorren- gebied van-allure in de Delta zal zijn. De vereniging milieuhygiëne" en de stichting Zeeuws Landschap drin gen verder pan nn de Instelling van een Beteisch-Nederiandse commissie van deskundigen on het gebied van de mnieuhvdiëne. die voordat er een beslissing wordt genomen over pen industrievestiging, de gelegenheid kriigen. degevol gen van zo'n vesti ging te bestuderen. Een afschrift vand ebriftisgezon- de naan de ministers van economis che zaken, financiën, verkeer en wa terstaat. aan de staatssecretaris van sociale zaken en volkseezondheidd, aan de colleges van gedeputeerde sta- en aan de Belgische ambassadeur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5