BETER INKOMENSBELEID Commentaar Macht mag niet in handen van enkelen blijven Toestel VS met aan boord twee generaals vermist DICHTER BIJ PVDA Program van KVP CH en AR Nobelprijs vrede voor landbouw-pionier klapstuk op een andere manier Het Kwartet HIT VKiCR 1 Caledonian en BUA gaan samen BOVEN TURKS-RUSSISCHE GRENS Een goed stuk vlees hoort erbij Veiligheidsraad: resolutie Nabije Oosten uitvoeren NS-personeel krijgt alvast 200 gulden Akkoord over Berlijn is mogelijk Geldboete voor diefstal van gemeenteplanten Program vakcentralen: Nieuwe Leidse Courant Donderdag 22 oktober 1970 57ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Irteteur: F. Diemer tofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Alleen zij die zelf niets te leggen hebben, zoeken altijd liet gezelschap van anderen DE BOISSON „Wil van u een tomatensand- wich ruilen voor een boterham met luas?" DE BILT Weersverwach ting van het KNMI tot vrijdag- wond: Vannacht in de kustprovincies „og hier en daar een bui. Mor gen overdag overwegend droog met opklaringen. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. In het binnenland plaatselijk nacht vorst, overigens dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag. DE BILT in de noordelijke stroming, tussen een hogedruk- gebied voor de ingang van het Kanaal en een depressie bij Fin land. is de koude lucht nu ver in Zuid-Europa doorgedrongen. In Spanje, Italië en Joegoslavië is het niet veel warmer dan bij ons. Vannacht kwam in die stre ken plaatselijk het kwik zelfs be neden 0 graden celsius. Het ziet er naar uit, dat de depressie bij Finland zijn koers in Noordoostelijke richting voort zet. Voorts zal de komende 24 uur een rug van het genoemde hoge- drukgebied zich over de Britse eilanden en de Noordzee naar het oosten uitbreiden. Door deze ont wikkeling neemt de buiigheid in ftns land nog verder af. W Vooruitzichten voor zaterdag: Overwegend droog, af en toe zon l.en ongeveer normale temperatu- V ren voor de tijd van het jaar. In cijfers: Aantal uren zon: 05, min. temp.: omstreeks normaal, max. temp omstreeks normaal, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar) stijgend. Water Hoog water: 23 oktober: Rot terdam le getij 11.06, 2e getij Scheveningen 9.23-22.00; Vlissingen 8.24-20.57; Willemstad 12.00-..-.. Zon en maan 23 oktober: zon op 7.18; onder 17.30; maan op onder 15.23; 30 oktober N.M. V er inga Meer woningen bouwen Pensioenen waartlevast Wettelijke regeling fusies Reactie van PvdA-voorzitter dr. Vondeling op het concept verkiezingsprogramma van de confessionele partijen: „Afet enorm veel punten ga ik akkoord. Het program ligt dichter bij dat van de PvdA dan bij dat van de VVD." (zie ook elders in dit blad). (Van onze parlcmentsredactie) DEN HAAG De inkomens- en vermogensverhoudingen in ons land zijn .ook nu nog vat baar voor ernstige kritiek. Dit wordt gesteld in het concept- urgentieprogram, dat de Stuur groep heeft voorgelegd aan de partijbesturen van de KVP, ARP en CHU. In het concept voor het gemeen schappelijke program voor de komen den verkiezingen wordt dan ook ge zegd, dat het beleid in de volgende kabinetsperiode moet gericht zijn op een rechtvaardiger verdeling van de inkomens en vermogens. Dit kan men bereiken door een verdere democratisering van het on derwijs en een beleid gericht op be zitsvorming. Belangrijk is ook een werkelijk inkomensbeleid. Onder dit beleid vallen: Een prijsbeleid; Een loonbeleid, uitgaande van een verantwoord minimumloon, dat de inflatie tegengaat; Een sociaal verzekeringsbeleid, waarbij gedacht wordt aan meer solidariteit bij de heffing, van de premies; Een belastingbeleid tegen niet ge rechtvaardigde verrijking. Sociale zekerheid Op het terrein van de sociale ze kerheid wil men voorrang geven aan de uitbreiding van de wet op de ar beidsongeschiktheid tot een volksver zekering. Er moet een bodemvoorzie ning komen voor zelfstandigen. (voor vervolg zie pag. 9) OSLO De Nobelprijs voor de vrede is toegekend aan de 56-jarige Amerikaan van Noorse afkomst dr. Norman Borlaug. Hem werd deze prijs toegekend omdat hij zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt door de ontwikkeling van nieuwe tarwesoorten, die de oogsten in verschillende lan den, maar vooral Mexico, India en Pakistan, in hoge mate hebben verbeterd. Bij de snelle ontwikkeling van de landbouw in de afgelo pen jaren, de 'groene revolutie' genoemd, neemt dr. Borlaug een centrale plaats in, aldus de motivering van de Nobel- commissie van het Noorse parlement. De prijs is 280.000 gulden groot. Hij wordt Borlaug op 10 december uitgereikt in Oslo. Het is de vijftiende Amerikaan die de Vredesprijs ontvangt. Het laatst is de prijs in 1964 toegekend aan ds King. Dr. Borlaug is sedert 1966 verbonden aan het internatio nale centrum ter verbetering van mais en tarwe in Mexi- costad". Enthousiast wuifde president Tito gisteren naar landgenoten, die hem luidkeels begroetten vanaf het schip waarop zij werkten. De Joegoslavische pre sident maakte een rondvaart door de Rotterdamse havens. Intussen had minister Luns een onderonsje met prinses Beatrix en prins Claus. LONDEN De twee grootste onaf hankelijke luchtvaartmaatschappijen van Engeland zijn gisteren tot fusie overgegaan. Caledonian heeft British United Airways (BUA) overgenomen voor bijna zeven miljoen pond. De nieuwe luchtvaartmaatschappij, die de naam Caledonian-Bua krijgt, kan wat grootte betreft worden vergele ken met Swissair, Qantas of Air In dia. it Speculatieve berichten doen de ronde over nauwere contacten tussen BOAC en BEA. lekker eten tips Snij de klapstuk in flinke dobbelstenen.Deze braden en bruine jus maken. Voeg er de peen en uien bij. Geheel laten gaar sudderen. Serveer de aardappelpuree apart, 't Lijkt op hutspot, maar het is net even anders en geweldig lekker. Een koningsmaal! De vermiste generaals: links Mc- Quarrie en rechts Scherrer. Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven ANKARA Een Amerikaans legervliegtuig met twee gene raals aan boord wordt boven de Turks-Russische grens vermist. Dit is gisteren door het Ameri kaanse ministerie van defensie meegedeeld. De twee generaals *Ün Scherrer en McQuarrie. Het toestel een U-8 is gistermor gen om 08.30 Ned. tijd opgestegen van het vliegveld Erzurum, dicht bij de Turks-Russische grens, en had een uur later in Kars moeten landen. In bepaalde kringen in Ankara veronderstelt men dat het toestel een gedwongen landing in de Sowjetunie heeft moeten maken. Generaal Scher rer is hoofd van de Amerikaanse mi litaire hulpmissie in Turkije. Zijn col lega McWarrie is commandant van de Amerikaanse grondtroepen in Tur kije. Beide generaals werden verge zeld van een Turkse officier. In Washington wijst men op berich ten in de Russische pers van de laat ste dagen, volgens welke er verband zou bestaan tussen het kapen van een Russisch passagiersvliegtuig naar Turkije en de activiteit van de Ame rikaanse spionagediensten. Volgens Prawda zouden agenten van de Ame rikaanse geheime dienst in Turkije aangekomen zijn om de uitlevering van de beide Russische vliegtuigka pers te verhinderen. Tegen deze kapers is door de Rus sen een aanklacht ingediend wegens moord. Het Russische weekblad Literatour- naja Gazeta schrijft dat een der kapers de piloot opdracht had gege ven naar de Amerikaanse basis Sam- sun in Turkije te vliegen, omdat daar vrienden op hem zouden wachten. Omdat het toestel niet meer genoeg brandstof had waren ze bij Trabzon geland. Zoals bekend werd een stewardess tijdens de kaping door één van de kapers gedood. De kapers (vader en zoon) zijn Russische Joden. NEW YORK De minsters in de Veiligheidsraad van de VN zijn gis teravond overeengekomen, dat de re solutie van november 1967 over het Nabije Oosten moet worden „uitge voerd in alle onderdelen." De bewuste resolutie werd aan vaard na de juni-oorlog van 1967 en roept o.a. op tot terugtrekking van de Israëlische troepen uit bezet Arabisch gebied en erkenning van elke staat in het gebied. Onder de deelnemers bevonden zich gisteravond de Amerikaanse, Russische, Britse en Franse ministers van buitenlandse zaken. (Van onze sociaal-econ. redactie) UTRECHT Het personeel van de Nederlandse Spoorwegen krijgt eind november een extra uitkering van 200 gulden bruto, evenals het överheids- en onderwijzend personeel, waarvoor het kabinet vorige week vrijdag heeft beslist. Dit hebben de hoofddirectie van NS en de drie vervoersbonden gistermid dag in een gezamenlijk communiqué meegedeeld. De (categorale) Federa tieve Spoorwegvakvereniging heeft zich van ondertekening onthouden. Bij het gevoerde overleg heeft de NS-directie verklaard dat voor het spoorwegpersoneel de ontwikkeling bij de overheid zal worden gevolgd. Gromiko in de VN: NEW YORK Rusland's minister van buitenlandse zaken Gromiko heeft gisteren in de Algemene Verga dering van de VN gezegd, dat bij het viermogendheden-overleg inzake Ber lijn een akkoord mogelijk is. Posi tieve resultaten zouden echter van zelfsprekend van de goede wil van alle partijen afhangen. Eerder noemde hij het Westduits- Russische verdrag een „overeenkomst van grote betekenis". Verder merkte hij op, dat het Oost- europese plan voor een conferentie over de Europese veiligheid steeds meer begrip ontmoet. Aan dit overleg zouden niet alleen Europese landen, maar ook Amerika en Canada moeten deelnemen. Ten aanzien van Zuidoost-Azië vroeg Gromiko waarom de Amerika nen zich niet uit Vietnam terugtrek ken en waarom zij de strijd tot Cam bodja en Laos uitbreiden. Instrument tegen uitlaatgassen in Rusland uitgevonden MOSKOU Russische ingenieurs hebben een instrument voor automo toren ontwikkeld dat praktisch alle koolmonoxyde verwijdert, meldt het persbureau Tass. Het instrument kan gemakkelijk worden aangebracht, het is ongeveer zo groot als een thee kopje. Het olieverbruik wordt er met 35 procent en het benzineverbruik met vijf procent mee verminderd. Hoe het precies werkt wordt niet uit de doeken gedaan. Wel zegt het pers bureau dat het met succes beproefd is. Het instrument werkt automatisch tijdens remmen en optrekken, wan neer de verbranding gewoonlijk on volledig is. Program OP DE tafel van de besturen van de KVP, CHU en ARP ligt een con cept voor een gezamenlijk urgen tieprogramma waarvoor men zich niet behoeft te schamen. Als dit programma op 12 december door de „bevoegde organen" van de drie partijen is goedgekeurd, is een duidelijke koers uitgestippeld voor het beleid van het volgende kabinet. De bijbelse gerechtigheid moet vol gens dit program gestalte krijgen in de maatschappij. Op tal van punten wordt concreet aangegeven, hoe dit ideaal benaderd kan wor den. Wie volgend voorjaar op KVP, ARP of CHU stemt, weet dan voor een groot deel waar hij aan toe is. Het urgenticprogram betekent politieke duidelijkheid. Het concept van de stuurgroep van de drie partijen is politiek van grote betekenis. In een eerste reactie tegenover onze bladen zag PvdA-voorzitter Von deling, hoewel hij kritiek had, dc afstand tot dit program niet zo groot Op de punten van inkomens- en vermogensverhouding, volkshuisves ting, ontwikkelingshulp, algemene voorzieningen en democratisering van de ondernemingen komt het confessionele program dichter bij de PvdA dan bij de VVD. Hoe dit mag zijn, de andere partijen zullen straks hun oordeel moeten laten horen. Van deze reakties hangt af, of en met wie de confessionele partijen een afspraak maken voor de verkiezin gen. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Het werd uitein delijk een duur bloemetje dat de 62- jarige Hendrika v. d. G. en de 65-ja- rige Arie v. d. G. beide uit Schiedam, in een Roterdams park hadden ge plukt. Het tweetal ging nogal eens in het park wandelen en om de een of an dere reden schenen de parkwachters hen niet te vertrouwen. Zij wilden wel eens in de tas kijken die Hendri ka en Arie meestal bij zich hadden. Hun wantrouwen bleek niet onge grond. In de tas troffen ze een rho- dodendronstruik en wat afrikaantjes aan. Woensdag moesten Arie en Hendri ka zich verantwoorden voor de poli- tie-rechter Mr. A. R. Joles, die bel den een boete van 30 oplegde. „We moeten zuinig zijn op onze planten en bloemen, we hebben toch alzo wei nig", vond de politierechter. Arie en Hendrika brachten er niet veel tegen in. Het gemeentegroen had hen al moeilijkheden genoeg opge leverd. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Er moet volgens de drie vakcentrales een eind worden gemaakt aan de concen traties van economische macht in de handen van enkelen en daarvoor moet in de plaats ko men een beleid op basis van nieuwe maatschappelijke waar- de-oordelen. De huidige kapitalistische markt economie heeft geleid tot een over waardering van goederen en diensten in de particuliere sector en tot een onderwaardering van de collectieve voorzieningen (vooral het onderwijs) en tot een verregaande aantasting van het leefmilieu. Het NW, bet NKV en het CNV verklaren dit in een nieuw, gezamen lijk concept-aktieprogramma met het oog op de Tweede-Kamerverkiezin gen van volgend jaar en de daaraan voorafgaande verkiezingsstrijd. Het laatste aktieprogram van de drie vakcentrales werd 3,5 jaar geleden gepubliceerd. Nieilwe visie De vakbeweging verklaart dat tal van factoren dwingen tot een nieuwe visie op de maatschappij, omdat aan de economische macht tot nu toe on evenredig grote zeggenschapsbevoegd heden over de onderneming en de werknemers worden verbonden. Bovendien roept een ongeremd welvaartsstreven van de particuliere onderneming gevaren op voor levens belangen als biologisch evenwicht en leefmilieu. De machtsconcentratie wordt steeds groter en het eenzijdig economisch denken in termen van groei en produktie beïnvloedt onder wijs, consumptiepatroon en mentali teit. „Ondernemingen, waarvan het op winst gerichte handelen voorname lijk wordt beheerst door marktme chanismen, kunnen niet worden ge zien als autonome, op zichzelf staan de eenheden. Zij behoren ingepast te worden in de algemene democratische rechtsorde", aldus de vakcentrales in het vanmiddag bekend gemaakte ak tieprogram. (Voor vervolg zie pagina 9) SOFIA In verband met de cholera-epidemie In Turkije heeft Bulgarije zijn grenzen met dat land gesloten. Alle treinverkeer met Tur kije is stopgezet. Internationale trei nen naar Turkije rijden niet verder dan Sofia. In Griekenland is een anti-cholera actie in volle gang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1