JAX TROEFT FC BASEL AF En toen kwam Devrindt Plaats bij laatste acht veiliggesteld |H|H^HmShm SfcZ5|SS Karli Odermatt: „Jonge, jonge, wat een tempo" Ut Arad kansloos tegen Rode Ster Frans Steur niet in Westelijke elftal Johan Cruyff speelt in B-elftal 13 DONDERDAG 22 OKTOBER 1970 'AMSTERDAM Basel bleek [uiteindelijk niet meer dan een mid delmatige ploeg. Althans niet van de Jtlasrse die de Zwitsers de afgelopen is aangemeten. Integendeel, el, hoe welwillend ook, vormt op i stukken na Ajax' evenknie. De overwinning, waarmee Ajax een s in de kwartfinales bijkans vei- t stelde, vormt in feite nog slechts £en uiterst magere afspiegeling van de wate krachtsverhoudingen tussen Ajax en Basel. Rinus Michels later in de kille ca tacomben van het zo mogelijk nog killere Olympisch Stadion: „Basel is (door de mand gevallen. Als ploeg tornt het nog een heleboel te kort. Jowel in technisch als in taktisch op- jxicht. De angst die wij voor Basel •kend hebben is ongegrond ge- jest". Ajax-Basel: een éénzijdige, maar toch alleszins acceptabele wedstrijd. Vooral omdat Ajax ook nu toonde dat I de stijgende prestatiecurve van de ïsterdammers zich definitief gaat >orzetten. Op enkele plekken na bitterde Ajax. Zelfs zo dat Basel op een gegeven moment volkomen onder I de voet gelopen dreigde te worden. Animator Verantwoordelijk man daarvoor Piet Keizer. De vaak gevierde, maar wellicht nog vaker verguisde Ajacied, speelde als in zijn beste dagen. Onop houdelijk switchend, vertragende ac ties met versnellende afwisselend, breedte- en dieptepasses variërend, vormde Keizer de grote animator in de Michels- formatie. Een animator die nauwelijks van ophouden wist. Tot groot ongenoegen van de Zwitsers. Rechtervleugelver dediger Fischli: „Die vent ging maar door. Ik had gehoopt dat hij in de tweede helft enigzins stoom af zou blazen. Maar niets daarvan. In feite heeft hij alleen de laatste tien minu ten minder sterk gespeeld. De rest van de tijd was hij onnavolgbaar". Piet Keizer maakte het bij Ajax. Er werd alleen onvoldoende gebruik van gemaakt. Hoofdschuldige: Dick van Dijk, die ook nu weer toonde eigen lijk zijn plaats in Ajax' topelf niet waard te zijn. Van Dijk, in het veld hinderlijk arrogant, mist eenvoudig de klasse van een Keizer en een Mühren. Rinus Michels nam zijn fa lende pupil na afloop in bescherming. ,Van Dijk heeft het erg moeilijk. Hij loet Johan Cruyff doen vergeten. I I>at valt niet mee. Daar komt nog bij dat Van Dijk de laatste weken min der gelukkig is met schieten". Het klonk weinig overtuigend. Ook Michels zal niet ontgaan zijn dat Van Dijk zelfs de meest kinderlijk een voudige kansen weigerde te benutten. Terwijl de Ajacied ook in de combi naties nauwelijks tot positieve daden kwam. Te meer daar de overige Am sterdammers, wellicht met uitzonde ring van Sjaak Swart een uitstekende wedstrijd speelden. Want niet alleen Keizer speelde een briljante wedstrijd. Ook de verrich tingen van Gerrie Mühren, net achter de frontlinie en Wim Suurbier, in fei te naast Van Dijk en Suurendonk derde man bij Ajax in de spits speel den een voortreffelijke wedstrijd, ter wijl ook het verdedigingsblok Vaso- vic-Hulshoff-Neeskens een uitermate solide indruk maakte. Afgetroefd Ajax heeft Bazel vooral op tak- tische gronden volkomen afgetroefd. De simpel voetbal spelende Zwitsers wisten geen pasklaar antwoord te vinden op het aanvallende concept van Ajax. Aanvankelijk probeerde Basel via mandekking op Keizer, Suurendonk en Van Dijk Ajax te temmen, maar later toen het de Zwit sers steeds duidelijker werd dat man dekking alleen niet voldoende was om Ajax af te stoppen, ging Basel over op positie-dekking. Echter wel zo primitief uitgevoerd.dat Ajax alle gelegenheid kreeg zijn talenten te etaleren. Basel miste een man die de linies enigszins in elkaar over kon laten gaan. Die rol had Helmut Benthaus moeten vervullen. De Duitse speler/- trainer van Basel, die zichzelf de ge hele wedstrijd opstelde, was echter ROB HARTOG niet in staat deze taak te volbrengen. Vooral omdat Benthaus, een ontstel lend gebrek aan conditie toonde. Bentnaus later „Dat tempo van Ajax was moordend Daar kon ik echt niet tegen op. In feite heeft dat ons de das om gedaan, want zuiver speltechnisch doen we echt niet voor Ajax onder. Nu wel. Doodeenvoudig omdat Ajax wel tempo kon spelen en wij niet. Daarom ook is deze over winning van Ajax volkomen v er- diend. Wij zijn uitgeschakeld. Niets aan te doen". Ajax neeft in het eerste half uur toegeslagen. Toen zette het Basel op een 20 achterstand .Door doelpun ten van Keizer en Van Dijk. Vooral de treffer van Dick van Dijk was er een van grote klasse. Althans het voorbereidend werk daarvan, want Van Dijk zelf had weinig anders te doen dan de bal achter doelman Kunz te kogelen. Van Dijk werd in stelling gebracht door Piet Keizer, die na een weergeloze solo op schier on navolgbare wijze de bal van de ach terlijn naar Van Dijk terugtrok. Ook de treffer van Keizer, Ajax* openingsdoelpunt mocht er zijn Dit maal het voorbereidend werk van Ruud Suurendonk, die na een uitste kende dieptepass van Nico Rijnders Piet Keizer op fraaie wijze in staat stelde raak te vuren •fo Weergaloos Ajax heeft voor de rust meerdere kansen gehad op treffers. Ze bleven echter uit. Vooral omdat Van Dijk en Swart enkele malen te nonchalant omsprongen met de vaak levensgrote kansen die Keizer en Mühren op een presenteerblaadje aanboden. Na de pauze heeft Ajax nog slechts één treffer aan de score kunnen toe voegen. Dat deed Barry Hulshoff die een corner-op-maat van Keizer kei hard achter doelman Kunz kopte. Ajax kwam niet verder. Hoewel het nog tweemaal scoorde. Beide malen keurde de Bulgaarse arbiter Nikilof de treffer af. De eerste maal omdat Ruud Suurendonk alvorens hij met het hoofd scoorde buitenspel gestaan zou hebben. De tweede keer omdat Keizer een overtreding had begaan tegenover Siegenthaler. -fo Glaszuiver Rinus Michels later: „Dat hij dat doelpunt van Keizer afkeur- ■Jf Velibor Vasovic (nr. 3) In een lucht gevecht met de Zwitser Paolucci. Tischli staat er bewonderend naar te kij ken. de alia, maar die goal van Suu rendonk was glaszuiver. Ruud kwam achter de bal vandaan." Scheidsrechter Nikolof was ech ter na afloop evenals in het veld bijzonder gedecideerd: „Wan neer het reglementaire doelpun ten zouden zijn, had ik niet af gefloten. Punt uit..." ROTTERDAM Frans Steur, de spitsspeler van Zwart Wit uit Rotter dam, zal geen gebruik maken van de uitnodiging om woensdagavond a.s. in Papendrecht mee te spelen in het zaterdag-amateurelftal van West II dat tegen een zelfde formatie van het zondag-amateurvoetbal zal spelen. Steur, die vroeger voor het Goudse Olympia uitkwam, kan zich toch niet voor eventuele selactiegroepen be schikbaar stellen in verband met studieredenen. -X- Basel-doelman Kunz onderschept een voorzet van Piet Keizer (niet zicht baar). Dick van Dijk komt er niet meer aan te pas. Ondanks de rare grimas die hij trekt. 130.000 bedelen klaar voor gasten Olympische Spelen MÜNCHEN Het organisatie-co mité van de Olympische Spelen 1972 in München laat niets ban het toe val over. Voor de gasten van de. Zo merspelen staan in München en om geving 130.000 bedden ter beschik king. Dat is het resultaat van een aktie die het organisatiecomité in sa menwerking met het VW in Mün chen heeft gevoerd. Privé-verhuurders kregen een plaatskaart voor het stadion om een ochtendwedstryd bij te wonen. Iede re honderdste verhuurder werd be loond met een kleine, gouden medail le en iedere duizendste met twee plaatskaarten voor de openingsplech tigheid. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Johan Cruyff voelt zich weer in staat te voetballen. Na afloop van de wedstrijd Ajax-Ba- sel deelde het Amsterdamse troetel kindje de vaderlandse sportpers in een soort privé-persconferentie mede. „Ik heb nauwelijks last meer van mijn blessure. Zaterdag speel ik in het B-team. Daarna ga ik als een be zetene trainen om mijn conditie weer op peil te brengen. De returnmatch tegen Base! hoop ik mee te maken". AMSTERDAM De Zwitsers steunden. Zelfs een half uur na het laatste fluitsignaal van arbiter Nikolof hadden zij de ver moeienissen nog niet van zich afgeschud. Karli Odermatt, als dertigvoudig Zwitsers international toch wel het een en ander gewend, zuchtend: „Jonge, jonge, wat speelt Ajax een moor dend tempo. Dat is haast niet bij te houden." Niet alleen het verschrikkelijk hoge tempo waarmee Ajax zijn opponenten negentig minuten lang had bestookt had indruk gemaakt op de Zwitsers. Ook het technisch surplus van de Amsterdammers had zijn sporen achter gelaten op de gezichten van de Basel-spelers. Rechterspits Balmer vol bewon dering: >yAjax heeft een enorm goede ploeg. Vooral Keizer is een vreselijk goede voetballer. Die vent kan alles met een bal. On gelofelijk. Maar ook Mühren, Suurendonk en Vasovic vond ik bijzonder sterk. Trouwens ieder een bij Ajax speelde een uitste kende wedstrijd". Helmut Benthaus, in Zwitser land bijna een legendarisch fi guur. meende dat FC Basels rol in dit Europa Cup-tornooi voor landskampioenen nu wel uitge speeld is. Jn Basel zullen we het er stellig beter vanaf brengen dan hier. Maar een kloof van drie doelpunten overbruggen is on doenlijk. Hoewel voetbal natuur lijk voetbal blijft". Nerveus Over het feit dat hij de gehele wedstrijd had meegespeeld: „De jongens waren voor de wedstrijd bijzonder nerveus. Daarom heb ik zelf meegedaan. Om wat rust in de ploeg te brengen. Dat is ech ter niet gelukt. Ik heb slecht ge speeld. Waarom? Ajax gaf me gewoon geen gelegenheid te schit teren". Bij Ajax geen dolle feestvreug de. Uitblinker Piet Keizer: Waar om zouden we uitgelaten zijn. We zijn er nog steeds niet helemaal. Hoewel het wel iedere week be ter gaat". Over het resultaat: „Voor de wedstrijd zou ik gete kend hebben voor 30. Nu echter zeg ik dat een grotere overwin ning mogelijk geweest zou zijn". Lekker Ruud Suurendonk was het daar volkomen mee eens. „We hebben de kans gehad die Zwitsers naar zes, misschien wel zeven nul te schieten. Maar we kunnen tevre den zijn. Vooral met ons spel. Het loopt weer lekker. Let maar eens op mijn woorden. Zowel in de Europa Cup als in de landscompe- titie schoppen we het een eind....". ROB HARTOG KEIZER grandioos BRUSSEL De centrale Bank van België heeft meegedeeld dat met ingang van gisteren het officiële bankdisconto is verlaagd van 7Vi tot 7 procent. EINDHOVEN De „Spionkop" smeekt met overgave. Juist het gepeupel op de gloednieuwe staantribune van het Philips-sportpark smijt de kreet de arena in. „Johan, Johan", heet het. Kurt Linder durft echter nog geen beslissing te nemen. Tien minuten na door een minderheid gelanceerde, maar reeds spoedig zwellende roep om Philips' duurste gastarbeider Vlaming Johan Devrindt geeft Herr Linder toe. Minder verdienstelijke Guus Hiddink eruit, succes volle invaller van de laatste weken, Johan Devrindt erin. De Belg gaat slagen, cum laude. door MATTY VERKAMMAN Dertig seconden is Devrindt nu in het veld, heeft nog geen bal aange raakt. Dan mag Willy van der Kuy- len op rechts een vrije trap nemen. Het leer zeilt verraderlijk voor Su- ciu's veste neer. Halmageaunu lijkt de bal te gaan onderscheppen, maar blijft enkele centimeters te kort. Plotseling is daar de geblokte Belg. Het gedrongen lichaam veert lichtjes op, zijn hals lijkt hij te verlengen, direct gevolgd door een stevige, maar berekende knik, Steaua Boekarest staat met 20 achter. PSV voelt nu dat het de tegenstander in een tang heeft. We stappen even van Devrindt af. Steaua krijgt nog geen minuut om van de schrik te bekomen, of daar raast voor de zoveelste maal die witte Deen langs Vigu. Vlak voor de doel lijn trekt Bengt Schmidt Hansen haarscherp voor. De bal beschrijft bijna dezelfde baan als de vrije trap van Willy van der Kuylen. Op bijna dezelfde plaats als Devrindt staat nu Eef Mulders klaar. Gretig slaat Bos sche Eef het hoofd tegen het leer. 30 voorsprong voor PSV. Terug bij Johan Devrindt. Zijn rol is nog niet uitgespeeld. Nog vier mi nuten moet er worden gespeeld, wan neer Willy van der Kuylen weer eens een vrije trap mag nemen. Het slim me passje belandt bij Devrindt, die zich geen moment bedenkt, een sim pele beenbeweging, 40 staat het. In nog geen half uur heeft Johan De vrindt zich volledag waargemaakt. Het stadion jubelt en is uitzinnig, vooral de „Spionkop". Het was goed geweest. Technisch Ondanks het ruime verschil van vier doelpunten was Steaua Boeka rest helemaal geen slecht voetbal lende ploeg, integendeel. Ieder PSV'er beaamde dat na afloop. Lazer Rado- vic bijvoorbeeld: „Het was technisch een zeer goed elftal. Ze hebben ons lang tegen kunnen houden, maar zijn tenslotte ten onder gegaan aan het feit, dat men toch te weinig profes sioneel voetbalde. Dat wil niet zeg gen, dat het amateurs zijn, maar wel, dat ze op een gegeven moment, psy chisch niet meer tegen die druk op konden." Ze hebben het lang volgehouden. In het allereerste begin kreeg men zelfs een kansje de score te openen, toen door uitblinkers Pleun Strik en Lazar Radovic, goed ingepakte Jordanescu een vliegend schot kon lossen. Jan van Beveren kreeg de kogel niet on der controle, waarna Mirauta uit ove rigens moeilijke positie hoog over knalde. PSV, in eerste instantie foutief ge steund door opkomende vleugelverde diger Peter i Kemper, kwam echter snel terug. Enkele spetters van Willy van der Kuylen getuigden daarvan. Helmondse Willy schoot veelvuldig, beaamde dat na afloop. Lazar Rado- maar was overigens weinig gelukkig. Dat foutieve opkomen van Peter Kemper. De blonde PSV'er had er na afloop wel een verklaring voor. „Te gen NAC hebben wij als verdedigers zeer aanvallend gespeeld. Dat heeft ook hun coach Kovacs gezien. Hij re kende er waarschijnlijk op dat we dit vanavond weer zouden doen. En dat was inderdaad het geval. Vooral in het begin ging ik nog al eens mee naar voren. Goed gezien van Kovacs om Pantea de opdracht te geven constant zo scherp mogelijk te blijven staan. Op zo'n manier moesten er wel gaten vallen en ze vielen ook. Na een mi nuut of twinig ben ik dan ook niet meer naar voren gegaan, maar ben bij die Pantea gebleven en-toen ging het achterin ook veel beter. Dicteren PSV bleef het spel dicteren. De voorhoede, bestaande uit Schmidt Hansen, Eef Mulders en een wat te ruggetrokken Willy van der Kuylen, hield gesteund door de twee aanval lende middenvelders Wietse Veen- stra en 'Guus iHiddink de Roe meense defensie, met als uitblinker international Satmareanu, meer dan bezig en met Harry Vos als voor naamste breker kon men meestal de aanvallende bedoelingen van de gas ten voor de laatste linie ontzenuwen. En mocht er dan nog eens iets door komen, dan waren er in het centrum altijd Strik en Radovic nog wel om onheil te voorkomen. Op de vleugels was het voor PSV iets moeilijker verdedigen. Peter Kemper had het zoals gezegd na een klein half uur wel door, maar rech tervleugelverdediger Wim van den Dungen, had enkele malen veel moei te met Tataru. Bovendien was het plaatsen van de donkere Brabander meermalen minder goed verzorgd. Een eerste PSV-doelpunt liet lang op zich wachten. Hoewel veel minder verdedigend spelend dan de ploeg, die Feijenoord uitschakelde in de eerste ronde van de Europa Cup voor lands kampioenen, doemde hier en daar het spookbeeld UT Arad reeds op. Wietse Veenstra bracht daar echter verande ring in, na een goed half uur. Willy van der Kuylen ontving de bal van Eef Mulders, gaf een through-pass aan Wietse Veenstra en deze was het, die met een keihard schot, doelman Suciu versloeg: 1—0. PSV had toen nog voor rust naar een tweede doel punt door moeten drukken. Het te kort aan professionalisme, waar Ra dovic 'het over had, stak nu reeds even de kop op, maa. de lichte pa niek na dit doelpunt, onderdrukten de Roemenen al snel. De pressie, die PSV probeerde uit te oefenen, werd knap weggenomen door het spelen op balbezit. Steaua had het mogelijke sneeuwbaleffect van dit eerste doel punt afgewend. Tot aan de rust bleef men verder redelijk overeind. Aanvullend PSV Ook na de hervatting een voorna melijk aanvallend 'PSV. Vaak goed voetballend vooral via Eef Mulders en Willy van der Kuylen bleef toch gedurende lange tijd het resul taat achterwege. Van der Kuylen had nog enkele malen pech bij afstand schoten en eenmaal had Suciu de grootste moeite met een door Mulders van richting veranderde bal, maar het bleef voorlopig 10. Tot echter Devrindt ten tonele verscheen. Van der Kuylen ging nog meer terugge trokken spelen vulde in feite de plaats van Guus Hiddink op en Devrindt werd een pure spitsspeler. Het resultaat kwam al gauw. Gezegd moet worden, dat naast De vrindt zeker Willy van der Kuylen het spel maakte. Hij lanceerde Schmidt Hansen en Eef Mulders, nam twee vrije trappen, waaruit een doel punt tevoorschijn kwam en loste en kele keiharde en zuivere schoten. Jammer voor hem, dat doelman Suciu zo goed op dreef was. Niet verwon derlijk ook, dat juist Kurt Linder na afloop 'één man op de voorgrond plaatste: Willy van der Kuylen. „Ik heb Willy nog nooit zo goed zien spe len. Wat hij vanavond gepresteerd heeft, is ongelofelijk. Zoiets zou hij twee jaar geleden nog niet gekund hebben." Over Steaua zei Linder: „Ik dacht dat we het er over eens konden zijn, dat dit een bijzonder goede ploeg was, vooral technisch sterk, maar uiteindelijk gingen ze door het hoge tempo toch neer." Geen tegengoals Aanvoerder Pleun Strik had het volgende over de Roemenen te zeg gen: „Vooral met mijn directe tegen stander Jordanescu heb ik wel wat moeite gehad, maar ja, we waren nu eenmaal gewaarschuwd, dat ze een behoorlijk team hadden. Onze trainer heeft ze zelf zien spelen en ons uit voerig ingelicht. We speelden aan vankelijk wat afwachtend, maar later ging het stukken beter. We zijn ove rigens met de bedoeling het veld in gegaan, dat ze geen doelpunten mochten maken. Als ze er eentje ma ken, zijn ze in staat die voorsprong vast te houden. Maar we hebben het gered en goed dacht ik, hoewel ik me herinner, dat Sparta Praag een paar jaar geleden, na thuis met 40 van Partizan Belgrado te hebben gewon nen, in de uitwedstrijd met 5—0 een broekje kreeg aangemeten..." Een minder vrolijke Steaua-coach Kovacs: „Ik ben zeer teleurgesteld, maar ik moet zeggen, dat we van een zeer sterk elftal hebben verloren. PSV speelde beter dan tegen NAC en ik had niet verwacht, dat deze ploeg tot dergelijk spel in staat zou zijn". Nog hoop voor de return? „Weinig", was het eerlijke antwoord. Ook nog de mededeling dat UT Arad met 3—0 van Rode Ster Bel grado had verloren, voor de heer Ko vacs. Zijn commentaar: „Verwondert me niets. Die jongens kunnen hela- maal niets van voetballen. Wij zijn veel beterEn daér zat wel eits (Van onze sportredacteur) BELGRADO Ut Arad, Feijen- oords bedwinger in de eerste ronde van het Europa Cup-tornooi voor landskampioenen, zal de tweede ron de niet overleven. De Roemenen ver loren gisteravond in Belgrado kans loos met 30 van Rode Ster. Bij de rust stond Ut Arad reeds met 10 achter. Everton behaalde een uitstekend resultaat tegen Borussia München- gladbach. De Britse kampioen be haalde in Duitsland een 11 score. Bij de rust stond Everton met 10 achter. De Belgische kampioen Standaard Luik kwam op eigen veld slechts tot een 10 overwinning op Legia War schau. Het Griekse Panathinaikos deed het beter: het klopte Slovan Bratislava met 30. Carl Zeiss Jena versloeg op eigen veld Sporting Lissa bon met 21. Celtic gaf Waterford geen schijn van kans: 70. Het top- treffen tussen Cagliari en Atletico Madrid eindigde in een 21 over winning voor de Italianen. Sensatie In het Europa Cup-tornooi voor be kerwinnaars zorgde Wacker Inns bruck voor een regelrechte sensatie. Het klopte in Spanje Real Madrid met 10. Manchester City klopte met dezelfde cijfers Honved in Honga rije. Ook Celsea sloot het duel tegen CSKA met een 10 triomf af. Deze wedstrijd werd in Sofia gespeeld. Het met Rensenbrink en Houwaart furore makende FC Brugge klopte op eigen veld Zürich met 20, terwijl Car diff City korte metten maakte met Nantes: 51. Benfica versloeg Vor- warts (20), terwijl Gornik Zabra met 10 won van Goztepe. Johan Devrindt, luttele seconden eerst In het veld, scoort PSV's tweede treffer in de wedstrijd tegen het Roe meense Steaua. De Belg heeft er zicht baar plezier in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13