Joegoslaven, stugge mensen in een ruig en woest land Vel Scholieren bezetten radiostation QJ^- Tito's kleine sigaren M Turkije vraagt hulp van het Rode Kruis #*DRAKA STENEN, SLAGREGENS EN ZON door Rolf Hoekstra 3 Cardenas (70) overleden Varkensvlees goedkoper Nederlandse leverancier DI'NiSDAG 20 OKTOBER 1970 Joegoslavië is het land van de stenen, van de slagregens en van de zon. Als een psychopaat hebben we dit land doorkruist. Van noord naar zuid, van oost naar west en weer terug? Waarom? Later beseften we dat het de mensen waren, die ons steeds weer op de vlucht deden slaan. Zij verscholen zich, zoals in de oorlog de partisanen in de bergen, achter hun stugge onverzettelijkheid. De kust in het noorden is grillig en doet gretig z'n best om het de voor weinig geld naar zonsnakkende toerist naar de zin te maken. De bijna on werk e- ljjk blauwe eilandengroepen doen verlangen naar romantische boottochtjes en naar „lekker lui liggen in de zon". Maar de vriendelijkheid van de mensen houdt op met het opstrijken van de laatste dinar. Ze zijn nauwe lijks te benaderen, onbereikbaar. Zo vluchten we uit Opetya, Split en uit de ommuurde vestingstad Du- brovnik het binnenland in. We verla- urg"»; ten de prachtige weg langs de kust reest n\et z'n westerse hotels, die daar als fel gekleurde paddestoelen op geel bruine en blauwe rotsen staan. We nacht rijden naar Zagreb, Sarajevo. Beo- doo'r' rac1, Skopje, Plitvica en door plaatsen, die onze goede kaart niet waard acht |te vermelden. te zien, een huis. Maar plotseling springen kinderen bijna op je motor kap met een schildpad in hun handen of met bessen in boomschors verpakt om te verkopen. 1 Zigeuners komen we tegen in hun kleurige 'kleren op zwaar bepakte ezels en paarden. Met de seizoenen mee trekken ze van streek tot streek. De ene keer zwaaien ze naar'ons door de handen open en dicht te knijpen, werpen ze gul kushandjes. De andere keer schreeuwen ze woest met gebal de vuisten. We begrijpen het niet. Sommigen lachen vrolijk. Anderen kijken ons somber na. De enige afwisseling voor ons zijn de markten in kleurloze dorpjes. Vrouwen lopen èr met koopwaar op het hoofd, één arm op de heup. Ze dragen ruimvallende jurken die aan de enkels tot een soort harembroek zijn dichtgebonden. Op het marktterrein zitten ze ge hurkt met hun donkere doorgroefde koppen en dreigende ogen. De man nen dragen zelfgemaakte „pakken" van oude jute zakken, schoenen van stukken leer met touwtjes om de en kels gebonden. Zo zitten ze daar, soms na uren lopen, met een kip on der de oksel, een varken die ze aan de poten vasthouden of met een zakje bonen en eieren. het dier stevig op vier poten en opent de wagen, waarop het schaap blatend de benen neemt en snel tussen het publiek verdwijnt. De Duitser draait zich om en gaat op jacht tussen de kooplieden, die hem hartelijk uitlachen.. Later zien we de man zonder schaap en rood van woede met gierende banden weg rijden onder luid hoongelach. Soms rijden we uren lang over smalle weggetjes met stenen, die voor ons gevoel de banden aan flarden rij ten. Steenslag belet je harder te rij den dan tien kilometer per uur. Elke keer dat we zo'n tocht beginnen, den ken we „het houdt zo wel op", totdat we na een halve dag midden in het onherbergzame stenen landschap zon der benzine zitten. De stilte doet weldadig aan, wan neer we met het zweet in de handen uitstappen. Geen steenslag meer, geen pistoolschoten tegen de onderkant van de wagen. We peuteren de steen tjes uit de banden en wachten met een yerrican, totdat 'n auto of boe- rerivvagen zo vriendelijk is ons mee te nemen naar het dichtstbijzijnde dorp, waar altijd nog wel wat benzine te vinden is. Joegoslavië is het land van woeste bergen met wegen, waarover je al leen scheldend kan rijden. Midden in Verkopen Vakkundig Opvallend in het binnenland zijn de stenen in de velden, de stenen op de „wegen" en nog eens de stenen. Je kunt er uren rijden zonder een mens Op zo'n markt zien we een Duitser in korte broek, die een aantal scha pen vakkundig in de buik, lendenen en onder de staart knijpt. Hij koopt er een en gaat met het beest onder z'n arm naar een sportwagen. Hij zet de wildernis kom je soms arbeiders tegen, die rotsen opblazen. Je wacht op veilige afstand tot de laatste steenmassa's in explosies van stof en stenen worden weggevaagd. „Doorrijden, doorrijden", manen de arbeiders. En dat doe je hotsend en botsend over puin en uiteengereten rotsblokken, waarna je als een fata morgana 'n pracht van een asfaltweg ziet. Je trekt op tot tachtig kilometer om dan weer bovenop je rem te staan, omdat de stenen- en kuilenel- lende weer begint. Kilometers lang. In de stromende regen passeren we op 'n smalle weg een enorme vracht wagen. Hij stopt voor ons om onze wagen te laten passeren. Een momait later zitten we muurvast in 'n grep pel vol water. Twee linker wielen zijn niet meer te zien en vuil drab sijpelt over de treeplank de auto bin nen. De chauffeur en z'n bijrijder sprin gen uit de kabine en beginnen, tot hun enkels in de modder, tegen de zijkant van de auto te duwen. Het helpt. Ik zet de versnelling in z'n achteruit en langzaam, terwijl de ste nen over de bodemplaat schuren, krijgen de wielen weer vaste grond „onder de voeten". Stadsmuren van da vesting Dubrovnlk, waarop men de gehele etad kan rondwandelen. Joegoslavië geen bedelarij, maar vaak worden we aangesproken, bijna altijd door vrouwen, die, met het kind aan de borst, tersluiks hun hand ophou den en in hun harde taal om geld vragen. Beograd is het visitekaartje van het land van Tito, een stad die niet on derdoet voor een westerse hoofdstad. Het autoverkeer is er chaotisch, om dat in 'n paar jaar het autopark zich heeft verdubbeld terwijl de wegen niet zijn aangepast. Men heeft dan ook driftig met eenrichtingsverkeer gewerkt, maar het verkeersbeleid is er niet duidelijker op geworden. Verrekijker Een markt In het binnenland van Joegoslavië. En soms gebeurt het. midden in die woestenij, dat een soldaat met verre kijker uit het veld naar de weg rent en ijverig ons autonummer noteert. Wanneer we ergens gaan eten of drinken, stuiten we steeds op de stugge onverzettelijkheid van de mensen. Aan de kust kan men zich nog behelpen met Duits of wat En gels. De kennis van vreemde talen gaat vaak niet verder dan nodig is voor het afrekenen. Kinderen, die we (durven) fotograferen, lopen hard weg. We komen in Beograd en Zagreb, waar zigeunerkinderen in zelfbedie ningszaken de bordjes schoonlikken of het lekkers van de schotels kapen, totdat ze weggestuurd worden. Nie mand let er op. Officieel kent Statussymbool Maxi en mini wedijveren met el kaar en het lijkt erop, dat ook hier de maxikleding gaat winnen, 's Avonds zitten de terrasjes vol, de winkels puilen uit. In de nieuwbouwwijken wisselen hoog- en laagbouw elkaar af. Toch doen de wolkenkrabbers vreemd aan, omdat Joegoslavië niet te kampen heeft met ruimtegebrek. Die hoogbouwblokken zijn duidelijk een statussymbool. Steden als Zagreb en Beograd vor men een schrijnende tegenstelling met het uitgestrekte achterland. Skopje vertoont nog duidelijk de ge volgen van de grote aardbeving op 26 juli 1963. Het is een stad zonder hart: grote gaten temidden van oude woon wijken, hier en daar opgevuld met moderne bouwblokken of lage nood- winkels. j Deze hoofdstad van Macedonië heeft 'n pracht van een Turkse wijk met vele moskees, waar de hippies welig tieren. Macedonië is wel het mooiste deel van Joegoslavië. Het landschap ontplooit zich in de echte betekenis van het woord. Het is van een wijdheid en ruimte, die men ner gens anders in Europa vindt. Een ein deloosheid van heuvels en velden, waarop de rogge en de tarwe, de katoen en meloenen goed gedijen. Deze bijna onbegrensde liefelijk heid vloekt bij het overige deel van Zuidslavië, dat hard is, onverzettelijk, ruig en woest. Een woestheid, die is terug te vinden in de volksaard, waarvan Tito de verpersoonlijking is. Wat gaat er met dit land gebeuren wanneer Tlto er niet meer is? Gevierd Het volk Is bang, weet het niet. Tito, de in alle deelstaten gevierde leidsman, is het symbool van een so cialistisch land dat z'n eigen weg wil gaan, wars van het Russische com munisme. Maar zal dit land na het wegvallen van Tito z'n onafhanke lijkheid kunnen blijven behouden? De onverzettelijkheid van de Zuidsla- ven, duidelijk gedemonstreerd tijdens de Titanenstrijd tegen de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog, rechtvaar digt een goede hoop voor de toe komst. 1.30 UI 1 UUI Hen na ui arge a*l„ 30 mensen aan cholera overleden hui pi oon ISTANBOEL De Turkse regering heeft het Internationale Rode Kruis en de Wereldgezond heidsorganisatie gevraagd te hel pen btf de bestrijding van de cholera, die al een week in Tur- j kije heerst. Tot op heden zijn dertig mensen aan de ziekte overleden. Amerika heeft gisteren een miljoen eenheden anti-cholera vaccin naar Turkije gezonden. 0 ua- De premier heeft de bevolking om w kalmte verzocht en de verzekering gegeven, dat de gezondsheidsdiensten natie «bovenmenselijke inspanningen doen" om de ziekte te bestrijden. De gehele bevolking van Istanboel zal worden ingeënt. Er zijn al 2,5 miljoen mensen gevaccineerd. De epidemie zou vooral in de armenwijken veel slachtoffers w hebben gemaakt. In ziekenhuizen hi worden zeker duizend cholera-patiën ten behandeld. Voor Griekenland is de cholera- epidemie in Turkije aanleiding ge weest een aantal voorzorgsmaatrege- Je|J len te treffen. Er bestaat echter geen i li 3 enkele bezorgdheid dat de epidemie zich tot Griekenland zal uitbreiden. Het enige gevaar bestaat van de kant van de smokkelaars, die zonder ge vaccineerd te zijn het land binnenko men. Ook op vliegvelden en stations van Wenen en Graz gelden strenge voor zorgsmaatregelen. Er wordt scherp gelet op de Turkse gastarbeiders die via Zuidslavië Oostenrijk binnenko men. Zenuwgas richtte geen schade aan WASHINGTON Uit een onder zoek van de Amerikaanse marine blijkt dat de 60 ton dodelijk zenuw gas, die in augustus bij de Bahama- eilanden tot zinken is gebracht, geen schade heeft aangericht aan het diepzeeleven. Het zenuwgas zat in 12.540 grana ten. die in 400 betonnen blokken verpakt in een oud vrachtschip tot zinken werden gebracht. Kwatta neemt Haagse Wijnand Beke over BREDA NV Chocolade- en Ca caofabriek Kwatta heeft de NV Wij nand Beke in Den Haag, een fabri kant van marsepein en vruchten koekjes met 60 man personeel, over genomen. Het Haagse bedrijf verkeerde in be talingsmoeilijkheden. De produktie zal naar Breda worden overgebracht. Nederlandse treiler na achtervolging opgebracht CORK (Ierse Republiek) De Ne derlandse treiler Clara is na een ach tervolging van 39 km door een Iers vaartuig ter bescherming van de vis serij aangehouden en opgebracht naar de haven van Cork. Een woordvoerder van de Ierse marine heeft verklaard, dat de Ne derlandse treiler binnen de Ierse ter ritoriale wateren had gevist. Aan de bemanning van de treiler zal waarschijnlijk ook ten laste wor den gelegd, verzet tegen aanhouding. Tijdens de achtervolging waren 14 losse granaten afgevuurd. TEHERAN In Iran hebben vijftien senatoren een initiatief wets ontwerp ingediend, waarin de dood straf wordt gesteld op het kapen van vliegtuigen. De kapers zullen door een militair tribunaal worden be recht. Ze is een heel ijverig en toege wijd onderwijzeres. Bijna altijd het eerste op school en dan de klas in. Schriften klaar leggen, een mooie tekening op het bord maken- Ze wil de kinderen wat meer meegeven dan één en één is twee en de geheimen van een "d" of een "t" op het eind van een woord. Er hangt daarom een blozende plaat van een knaapje dat in een appel bijt, terwijl de vreugde uit zijn ogen straalt. In haar klas geen lollies en geen toverballen. Ze heeft daarvoor ge zorgd door elk jaar alle moeders van haar kinderen persoonlijk te benaderen en hun te verzoeken op verjaardagen de traktatie op gebit- veilige lekkernijen te houden. In de eerste weken van het nieu we schooljaar let ze extra op en verklaart met pedagogische ge strengheid alle snoep tot contra bande in de klas. Ook onder haar collega's is zij een vurig pleitbezorgster voor het snoep-vrije leven. Soms vindt ze instemming, soms een schouderop halen van de reeds moegestredenen, die niet meer zo aan idealen gelo ven. Maar over het algemeen laat men haar de illusie een goed werk te verrichten. Tot de dag van de desillusie. Om te beginnen was haar wekker niet afgegaan en werd ze een half uur te laat wakker. Een kostbaar half uur in haar stipt en metho disch leven. In haar haast, zich te kleden trok ze een nylonkous stuk, wat weer extra tijd vergde. Gooide een kop thee om en wilde dat nog redderen- Vloog tenslotte het huis uit en racete naar school. Ontdekte een paar straten voor haar doel, dat het allemaal nog meeviel en dat ze in Juf ieder geval op tijd bij de deur zou zijn. Temperde daarom haar vaart om niet te verhit en nerveus te arrive ren. Zelfbeheersing was immers ook'een van de deugden die zij haar kinderen wilde bijbrengen. De laatste straat, vol met school- waarts gaande kinderen, peddelde ze in een slakkegangetje door. Ze kreeg er zelfs plezier in. Altijd was ze zo vroeg dat ze die schare niet zag. Een paar kinderen staken een hand op: „Dag Juf..." Ze stapte af en liep met ze mee. Opeens waren ze in een troep kin- deren, die als een kluwen op trot toir en rijweg tolde. Verbaasd over de dralende drom, die hier als bijen om de korf zoemde, kreeg ze aan dacht voor de omgeving. Waarom liepen die kinderen niet door? De bel kon elk ogenblik gaan.... Dan zag ze de winkeldeur, waar in en uit de kinderen stroomden. Het snoeppaleis, waar Ton van Duinhoven zo dikbevriend is met de aardige meneer. Voor de toonbank een haastig zoekende, keurende, wijzende klan tenkring... Daartussen blonde Marletje van de derde bank, die net een trans actie afsloot en een in het handje geknepen muntstuk ruilde voor een rolletje drop- Juf beheerste zich', liep door, al piekerend hoe straks Marietje haar drop zonder scène te ontfutselen... Daar ging de bel... De kinderen holden de school in en zij er achter aan. In de gang het tumult van veel jonge stemmen, bij haar klas wat wanorde omdat de kinderen Juf niet zagen. Maar Juf zag hen wel... en ook hoe een paar jongens elkaar keurden na een hevig mond afvegenEcht joh, je kan er niks meer van zien,..." Die dag heeft haar de plaat van het blozende jongetje met zijn ap pel mateloos geërgerd.... PARAMARIBO Circa vijf tig scholieren moe van het sta ken van de leraren hebben gis termorgen in Paramaribo de omroepstudio van de Stichting Radio Omroep Suriname korte MEXICOSTAD De vooral on der de arme Mexicanen geliefde oud- president Lazaro Cardenas (75) is j gisteren overleden. Tijdens zijn be wind van 1934 tot 1940 werd het land van de grote eigenaren onder de boeren verdeeld en werd een aan- tal buitenlandse maatschappijen ge nationaliseerd. Hij gaf veel steun aan de Spaanse republikeinen in de burgeroorlog. Na hun nederlaag tegen Franco kwa men op zijn uitnodiging veel Spaan se ballingen naar Mexico. Er vestig de zich een republikeinse regering in ballingschap, die nog steeds be staat. In 1955 kreeg Cardenas de Stalin- vredesprijs. Onlangs nog riep hij de studenten op, een einde te maken aan onrechtvaardigheden in het po litieke systeem van zijn land. De deurwaarder wordt door woedende Jordaanhewoncrs in de Lauriergracht gegooid: scène uit de Jordaanjilm van Max de Haas, die op het ogenblik onder de voorlopige titel „Van toen tot thans" wordt opgenomen. tijd bezet en lieten regelmatig de eis omroepen „Wij willen weer les". Zij verlieten echter het gebouw na een gesprek met de directeur van het station. R. Rens. Er deden zich geen wanordelijkheden voor; de politie hoefde niet op te treden. Wel hadden zich voor het gebouw vele scholieren verzameld, die van de bezetting had den gehoord en hun sympathie wil den betuigen. „Zij wilden slechts hun stem laten horen, omdat zij het sta ken van hun leraren moe zijn. Zij willen weer naar school", zei later de heer Rens. De leraren van de kweekscholen, het Surinaams lyceum en de alge mene middelbare school zijn in sta king in verband met een conflict tus sen hun bond en het ministerie van onderwijs over de benoeming van en kele onderdirecteuren op één der scholen. Deportatie door nazi's moet worden vergoed KARLSRUHE Buitenlanders wier gezondheid heeft geleden door deportatie of dwangarbeid onder de nazi's, hebben recht op schadever goeding. Dit heeft gisteren het fede rale gerechtshof in Karlsruhe beslist. Hiermee werd een beslissing van i de rechtbank in Frankfort herroe- pen, die een verzoek tot schadever goeding van een Pool had afgewe zen. Het hof vond deportatie en dwangarbeid in strijd met de rechten van de mens. Ook op Curacao wordt gestaakt. Bij de overheidsdiensten en het winkel personeel. De bond van werknemers in overheidsdiensten wil onmiddellijk aanpassing van salarissen aan geste gen kosten van levensonderhoud. Het winkelpersoneel eist een uitbetaling van het in een ontwerp-landsverorde- ning vastgelegde minimumloon, als mede volledige doorbetaling van het loon bij ziekte of ongeval. BOXTEL Varkensvlees zal als slagers en grootwinkelbedrijven de marktprijzen snel volgen straks 40 a 50 cent per kilo goedkoper wor den. De daling van de marktprijzen is een gevolg van een overproduktie in West-Europa van 20 procent. In Nederland speelt ook de braad- kuikenoorlog een rol. Daardoor is de laatste tien dagen veel meer kip ge geten dan karbonades of braadlap- jes. de „harde"' matras met alle comfort van een „zachte" OLIEVONDST IN NOORDZEE LONDEN De British Petroleum Company heeft gisteren meegedeeld een belangrijke olievoorraad in de Noordzee te hebben aangeboord. De eerste bron die werd geslagen levert reeds 4700 barrels per dag op. De bron werd geslagen tot een diepte van ongeveer 400 meter, 170 km ten oost-noord-oosten van Aber deen, Schotland. Deskundigen noe men de vondst „de beste tot dusver", in de Noordzee, waar vele maat schappijen zoeken naar olie en aard gas (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De heer G. de Graaff uit de Haagse Heulstraat zou president Tito graag willen ontmoetenals de laatste deze week in Ne derland verblijft. Al sinds een decennium levert hij het Joegoslavische staatshoofd kleine sigaren in kwantiteiten van enkele duizenden per jaar. Met een omzet van meer dan een miljoen gulden per jaar is de heer De Graaff de grootste leve rancier van sigaren in Randstad Holland. Zijn bedrijf, dat hij al meer dan veertig jaar leidt, is over de hele wereld bekend, vooral in kringenvan binnen- en buitenlandse diptómaten. Cocktail-parties Jn Belgrado, maar ook in Pe king en Montevideo, worden op cocktail-parties vaak sigaren ge offreerd. die afkomstig zijn van de Nederlandse fabrieken, die uitsluitend voor deze tabaksde- taillist werken. Aan Sir Winston Churchill heeft de heer De Graaff vroeger ook wel sigaren geleverd. Als herinnering hieraan bewaart hij een gewaarmerkte stomp van een van de duizenden Havanna's, die de Britse oorlogsleider in z'n le ven heeft gerookt. Deze forse peuk heeft nog altijd zoveel allu re dat de liefhebber graag bereid is er zo'n achtduizend gulden voor neer te tellen. Lyrisch De heer De Graaff, die bijna lyrisch wordt als hij het dekblad, het omblad of het binnengoed be schrijft van de zestig soorten si garen, die hij voert, heeft ten be hoeve van het staatsbezoek van president Tito aan Nederland en kele grote bestellingen uitge voerd. Begrijp me goed", zegt hij, „de duizenden kleine sigaren, die ik jaarlijks naar Belgrado stuur, zijn niet uitsluitend bestemd voor de persoonlijke consumptie van het Joegoslavische staatshoofd. De meeste zijn weggevertjes maar ik kan wel zeggen dal pre sident Tito bijna nooit iets anders dav mi;n sigaren rn^'

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5