DAM GEHEEL ONTRUIMD Fluorvrij water straks in fles Tuinbouw in nood: nieuwe protesten Commentaar Fawzy (70) premier Egypte? Tito legt krans bij Nationaal Monument Bernaclette eerder vrij wegens goed gedrag V.z___j Het Kwartet Politiemacht op de been Veel buien Radikalen Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 20 oktober 1970 57ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen loofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGÉVING „Stantvastich ia ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur tUCHES ALTJEJ IRS Publiek achter ramen Bewaking zeer streng lezoek van drie dagen Een grote politiemacht was vandaag op de heen om de vei ligheid van de Joegoslavische president Tito en zijn vrouw te waarborgen. Wegen waren afgezet en op de Dam werd geen publiek toegelaten toen de president daar een krans legde bij het Nationaal Monument. (Van een onzer redacteuren) RIJSWIJK Wie straks naast iet gefluorideerde drinkwater ook een glaasje echt zuiver wa ter wil tappen, zal daar extra voor moeten betalen. Neder landse waterleidingbedrijven overwegen namelijk dat zuivere, ongefluorideerde, water in fles sen te gaan verkopen en wel tegen een prijs, die hoger ligt dan die van een fles limonade. Deze plannen zijn een rechtstreeks gevolg van een uitspraak van de Kroon, die onlangs stelde, dat water leidingbedrijven alleen mogen fluori deren als ze daarnaast ook ongefluori- deerd water verstrekken. Deze bepaling geldt alleen voor de bedrijven, die op het ogenblik nog niet op fluoride zijn overgegaan. De achttien bedrijven, die eerder nu al fluoride in het water deden (waar onder Rotterdam), en daarmee nu 2,5 miljoen mensen voorzien, zijn niet aan deze verplichting onderworpen. Op het ogenblik hebben zeventien nieuwe bedrijven een vergunning ge kregen (voor 3 miljoen mensen) en hebben twaalf bedrijven (anderhalf miljoen mensen) die vergunning aan gevraagd. In een brief aan alle 125 waterlei dingbedrijven heeft de Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrij ven (Vewin) adviezen gegeven, hoe naast gefluorideerd water gewoon Water kan worden geproduceerd en gedistribueerd. Zij geeft vier mogelijkheden: levering via een speciaal leiding net. levering van water, onttrokken op het pompstation, voordat fluoride is toegevoegd (distributie via speciale tapkranen, flessen of tankwagens, via de normale tappunten, die dan moeten voorzien zijn van een ontfluo- hderingsapparaat (zo'n apparaat is er overigens nog niet) of onttrekking via een betrouwbare «igen winning van een particulier of «en bedrijf. De meest aanvaardbare manier vindt de Vewin echter de beschik baarstelling van water in flessen of via een openbare tapkraan. Politie en explosieven-desk un- digen van het Canadese leger doorzoeken een huis in de voor stad St. Hubert bij Montreal, waar de vermoorde minister La- porte waarschijnlijk gevangen heeft gezeten foto boven). Onder: twee beelden uit Ottawa. Links demonstreert een jonge man ten gunste van de maatre gelen. die politieen regering hebben getroffen en rechts hou den leden van de Canadese com munistische partij een tegende- monstratie. HET WEER DE BILT Koude lucht, {lie gistex-en met grote snelheid uit de poolstreken naar het zuiden werd gevoerd, is nu gevorderd tot aan de Alpen en Pyreneeën en veroorzaakt daar een uitge strekt gebied met plaatselijk hevige regenval. Luchtdrukdalingen nabij de Golf van Genua wijzen erop dat zich op de grens van de koude lucht een nieuwe depressie gaat ontwikkelen, die de herfst in Italië en de Balkan zal gaan inluiden. Noordelijker in Europa wordt het weerbeeld geheel bepaald door een krachtige noordweste lijke stroming, waarin talrijke buien aanwezig zijn. Alle waar nemingsstations in Nederland meldden vanmorgen neerslag. Daarbij staat op de Noordzee een noordwesterstorm die ook het aangrenzende kustgebied aantast. Het lagedrukgebied boven Zweden en het hogedrukgebied boven de Atlantische Oceaan die de noordwestelijke stroming in stand houden, veranderen niet wezenlijk van plaats, zodat het huidige buiige en winderige weer nog aanhoudt. Vooruitzichten voor donder dag: aantal uren zon: 1 tot 5; min. temp.: van 0 tot 5 graden onder normaal; max. temp.: van 0 tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Barometerstand: heden 10 uur 74.8 cm (997 millibar) dalend. l«rt ater Hoog water: 21 oktober: Rot terdam le getij 9.08, 2e getij 2134; Scheveningen 7.07-19.28; Vlissingen 6.04-18 29; Willemstad 9.50-22.14. Zón en maan 21 oktober: zon op 7.14; onder 17.34; maan op 22.16; onder 14.43; 22 oktober L.K. Men moet aan kinderen en vogels vragen hoe kersen en aardbeien smaken. GOETIiE „Ik moet nu afbellen, mam. Ik was in de badkamer aan het spe len toen u aan de lijn kwain." (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM Uit veilig heidsoverwegingen was de Dam vanmiddag totaal ontruimd, toen president Tito, vergezeld van zijn echtgenote, mevrouw Jovan- ka Broz, bij het Nationaal Monu ment een krans legde. Een 130 man sterk detachement van de Koninklijke Luchtmacht vormde een erehaag van het paleis naar hel monument. Aan weerszijden van het voetstuk stonden 12 man van de Na- tionale Reserve Noord-Holland. Mi- nister dr. H. J. Witteveen in zijn j kwaliteit van vice-premier en dr. 1. j Samkalden, burgemeester van Am- I sterdam, ontvingen het hoge Joego- Slavische gezelschap. Na het leggen van de krans met een lint in de Joegoslavische kleuren werd gedurende 1 minuut een zwij gend eresaluut gebracht. De Amster damse politiekapel speelde vervol gens koraalmuziek. Trottoirs Het dichtsbijzijnde publiek be vond zich op de trottoirs rond de Dam en achter de ramen der omringende gebouwen. De bewaking van presi dent Tito, die zich voor een officieel staatsbezoek tot vrijdagmorgen in Nederland zal bevinden, was streng, zo niet zeer streng. Het gehele Am sterdamse politie-apparaat was op de been, daarnaast nog de nodige manschappen van de Koninklijke Ma rechaussee en de Rijkspolitie. Het Joegoslavische staatshoofd kwam vanmorgen om precies half elf aan op de vliegbasis Ypenburg. Hij en zijn echtgenote werden daar be groet door koningin Juliana en prins Bernhard. In het gevolg van de president be vonden zich o.a.: de minister van bui tenlandse zaken, Mirko Tepavac, de vice-president van het federale par lement, Gustav Vlahov, luitenant-ko lonel-generaal Petar Babic, chef. ka binet van de opperbevelhebber der strijdkrachten, Milos Melovski, ad viseur voor buitenlandse zaken, ge- neraal-majoor Djuka Balenovic, ad judant van het Joegoslavische staats hoofd en lijfarts prof. dr. Stanislav Mahkota. Saluut Nadat de luchtmachtkapel het Joe goslavische volkslied ten gehore had gebracht, werd een saluut van 21 schoten gegeven door een batterij van de 12de afdeling Veldartillerie. De erewacht, die geïnspecteerd werd, werd gevormd duur een ere-squadron van de Koninklijke Landmacht met vaandel en vaandelwacht en de Luchtmachtkapel. In de officiersmess werden o.a. aan president Tito voorgesteld de voor zitters van de Eerste en Tweede Ka mer, vice-president Witteveen, de gevolmachtigde ministers van Suri name en de Nederlandse Antillen, de ministers van Staat. dr. L. J. M. Beel. vice-president van de Raad van State, enkele militaire autoriteiten, functio narissen van het ministerie van bui tenlandse zaken en de commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz. In een aparte ontvangstzaal volgde ten slotte de voorstelling van de hoofden der diplomatieke missies in Nederland. Verkeer Om ruim elf uur vertrok de ko ninklijke stoet over de weg naar het Paleis op de Dam. Al het verkeer werd tijdelijk stopgezet. In de eerste auto bevonden zich president Tito en koningin Juliana, in de tweede auto mevrouw Broz en prins Bern hard. Voor het paleis stond een erewacht opgesteld van het Garderegiment Fu seliers Prinses Irene, waarbij was ingedeeld de Koninklijke Militaire Kapel. Vanmiddag zou het hoge gezelschap een bezoek brengen aan de ambts woning van burgemeester Samkalden aan de Herengracht. Vanavond staat een galadiner op het programma, aan te richten door het Nederlands Ko ninklijk Paar in Paleis op de Dam. (voor vervolg zie pag. 5) Schip na aanvaring met walvis gezonken LAS PALMAS Een walvis heeft het vergaan van het Zweedse schip Vastanvind op de Atlantische Oceaan op zijn geweten. Het 200 ton metende vaartuig liep bij de Caifarische eilan den een lek op na een aanvaring met een walvis. De vier opvarenden dob berden anderhalve dag in een red dingboot voordat ze werden opgevist. KAIRO Algemeen wordt ver- wacht dat de zeventigjarige Mahmoed j Fawzy premier van Egypte zal wor- J den. Deze beroepsdiplomaat was de raadsman van president Nasser voor I buitenlandse zaken. President Sadat zou vandaag op een speciale bijeenkomst van de Arabische socialistische unie de naam van het nieuwe regeringshoofd bekendmaken. Nasser was sinds de zesdaagse oor log van 1967 behalve staatshoofd ook .eerste-minister. Sadat vindt de twee functies voor hem te zwaar. Olieprijzen veel te hoog ONS VOLK is in grote meerderheid niet radikaal van instelling. Wel zijn er binnen dat volk radicalen. Zij hebben de laatste jaren nogal van zich doen horen, wat overigens in I een tijd die op publiciteit is gericht niet verwonderlijk mag heten. (Maar dan is er tegelijk wel het risico dat men zich verkijkt.) Een deel van de radikalen is destijds, zoals bekend, gekomen tot de op richting van een eigen partij. Dat was een waagstuk, en achteraf is ook wel gebleken dat de bedoelin gen niet zijn gelukt. Een aantal toch wel vooraanstaande leden is nu doende de al niet omvangrijke partijgroepering te verlaten. Dat is bij radikalen immers ook een gevaar, namelijk dat men het on derling niet eens is, en ook dan komt tot besluiten die van tegen strijdige radikaliteit getuigen. En dan gaat men uiteen. De achterblijvenden geven in dit geval kennelijk de moed niet op. Iets waarvoor men op zichzelf res- pekt mag hebben. Maar het zal steeds minder uithalen. Andere radikalen dan die destijds tot partijvorming zijn overgegaan zijn binnen de vertrouwde partijen gebleven. Dat was verstandiger, al liepen zij een nieuw gevaar, te weten dat van inkapseling. Zij zullen voor zichzelf altijd in de spanningsverhouding leven van konformeren en niet-konformeren met het parlijbeleid. Tegelijk kunnen ze de functie hebben van binnen de gevestigde partijen de gewetens te prikkelen en de altijd wat logge partijorganisaties tot aktiviteit te stuwen. Ook al raken er ook daarvan sommigen wellicht geïrriteerd. Politiek is een bezighoud door men sen, een menselijke bezigheid dus. die men echter altijd moet trachten te zien als niet los te maken van diepere dimensies. Het menselijke brengt ook hier heel wat geharre war teweeg. Toch maar goed dat er niettemin altijd weer mensen zijn die ook hier hun verantwoordelijkheden zien. Of zij zich nu aandienen als radikalen, dan wel niet. Schipbreukelingen op Texel aangespoeld TEXEL Twee Zweden, wier jacht vergaan was op de Waddenzee, zijn gisteren aangespoeld op Texel. Zij waren op weg van Helgoland naar Dover. Door de gebroken kajuit- ruiten kwam zoveel water naar bin nen, dat ze moesten gaan pompen. Naderhand verlieten zij het schip. Zij konden niet op hun reddings vlot klimmen omdat de opblaasin- richting niet werkte. Hangend aan het vlot wisten ze na drie kwartier de kust te bereiken. Het jachtrmoet als verloren worden beschouwd. (Van een onzer verslaggevers) POELDIJK De door de hoge olieprijzen in nood verke rende glastuinbouw is acties van plan om regering en Kamer te overtuigen dat afdoende maat regelen moeten worden getrof fen. Op een vergadering van de putaties van de standsorganisa ties in Poeldijk is dit besloten. In tuinbouwkringen vraagt men zich af of de overheid voldoende is geïnformeerd over de ernst van de situatie. Door de nu veel te hoge kostprijs van de produkten kan de glastuinbouw geheel worden wegge concurreerd. De gevolgen zijn cata strofaal. deld moet nog 10 procent van de olie die in het afgelopen seizoen verbruikt is, worden betaald. De omschakeling van olie op gas werkt op het ogenblik alleen lasten- verzwarend. Er is een zware investe ring nodig en de aan de olieprijs ge koppelde gasprijs zou veel te hoog zijn. Zonder flinke subsidies zou deze omschakeling niet mogelijk zijn. Vriendelijk verzoek om niet zelf het Abonne mentsgeld te gireren, maar de accept girokaart af te wachten, en uitsluitend daarmee te betalen. Stookolie Oorzaak is de stijging van de stookolieprijs sinds januari met ƒ40 per duizend liter. De Hollandse Maat schappij van Landbouw, de LTB en de CBTB hebben stappen onderno men bij de minister van economische zaken. De resultaten zijn ver beneden de verwachtingen gebleven. Op 28 september was er een grote protestbijeenkomst te Delft. Tot te leurstelling van de 2500 aanwezigen waren er maar enkele Kamerleden gekomen. Deze protestbijeenkomst, zo is het gevoel, heeft weinig weerklank ge vonden In Poeldijk heeft men gecon stateerd dat de stem van de standsor ganisaties via het Landbouwschap onvoldoende is doorgedrongen tot het ministerie van landbouw. Het volgende zal onder de aandacht worden gebracht: De stookolieprijs van 60 per ton moet als maximaal worden be schouwd voor de tuinbouw. Gtmid- BELFAST Bcrnadeltc Devlin, de 23-jarige voorvechtster van de roonxs- katholieke minderheid in Noord-Ierland, zal vrijdag wegens goed gedrag uit de gevangenis van Armagh worden ontslagen. Zij heeft dan vier van de zes maanden waartoe zij werd veroordeeld uigezetcn. Zij kreeg deze straf wegens haar optreden by de ongeregeldheden in Londonderry in augustus vorig jaar. In juni werd zij herkozen als Labour- afgevaardigde van Midden-Ulster in het Britse Lagerhuis. Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1