„Nieuwe liberale wegen voeren ook van ons af" CHU verdeeld over formateur BEJAARDENPARTIJ WIL WEL IN DE REGERING Westeuropese jongeren betogen tegen Brazilië Mellema op CH-Unieraad: We blijven zelfbewust Commissie kandidaten voor CHU Aanwijzen door Kamer? „PARTIJ IN HOEK VAN PSP EN KABOUTERS" Bogaers wil uit PPR - andere voormannen bedankten al Roode Kruis: pas op voor malafide colporteurs Mr. Biesheuvel geen premier „F >e(\ rondje friSSe „We rekenen op zeker 10 zetels in Kamer MAANDAG 19 OKTOBER 19? Minister Beernink heeft zater dag in het Amsterdamse Kos mos gediscussieerd met een gro te groep jongeren, daar bijeen voor het congres „De bezem du or de leefijdsgrenzen"Er werden harde noten gekraakt. (Van onze parlementsredactie) NIJMEGEN Voormalig bouwminister drs. P. C. W. M. Bogaers zal waarschijnlijk nog deze week zijn uittreden uit de Politieke Partij Radicalen be kendmaken. Hij was een van de KVP-radicalen, die in 1967 de PPR oprichtte. Bedankt voor hun lidmaatschap hébben al mr. A. Q. C. van Ruiten uit Gouda (oud-secretaris) en het hoofdbestuurslid dr. C. Lafeber. De laatsten maakteq hun uittreden za terdag na het (nogal rommelig ver lopen) PPR-congres in Berg den Dal bekend. (De heer Van Ruiten heeft inmid dels eveneens bedankt voor zijn zetel in de Provinciale Staten. Zijn ont slagname uit de Goudse gemeente raad. waartoe hij aanvankelijk al had besloten, houdt hij nog even in beraad in verband met de aandrang van raadsleden om aan te blven red.) Hun motief is, dat de partij in han den is gevallen van activisten en ex tremisten en daardoor teveel in de hoek van de PSP en de Kabouters is geplaatst. Ze vertoont, volgens hen. te weinig soepelheid, zachtmoedigheid en stijl. Ondanks het vertrek van enkele voormannen, zal de partij evenwel blijven bestaan. Dat was althans het besluit, dat aan het eind van het con gres met overgrote meerderheid werd genomen. Zó groot was die meerder heid. dat voorstellen om allemaal maar lid te worden van de PvdA door voorzitter Leo Jansen niet eens in stemming hoefde te worden ge bracht. Het partijbestuur kreeg van het congres mandaat om te proberen met andere radicale partijen een vooruit strevend kabinet te vormen als te genwicht tegen de liberaal-confessio nele regering De Jong. De PPR zou zich vooral moeten richten op de werkgroep Bundeling, waarvan de uitgetreden AR-radicaal Feddema één van de oprichters is. Een stembusakkoord mag geen ab solute voorwaarde zijn voor de PPR om de verkiezingen in te gaan besloot het congres. Als het niet samen gaat, dan maar alleen. Koers Minder eensgezindheid leek er even te zijn over de koers van de PPR. Een teleurgestelde Cees Lafeber riep uit: „We moeten terug naar de geest van Dronten". Volgens hem was daar van afgeweken: de christelijke inspi ratie van de PPR spreekt te weinig naar buiten en de eigen identiteit is verloren gegaan. Cees Lafeber: „De radicaliteit moet weer plaats maken voor de redelijkheid". Hij had die op vatting samen met Ton van Ruiten neergelegd in een nota: Karakter, grondslag en methoden van de PPR. Ook was er een Röntgen-rapport sa mengesteld door een tiental partijle den en beoordeeld door het bestuur, dat de voornaamste aanbevelingen had overgenomen: partij voortzetten, samenwerking met andere partijen en proberen mede een progressieve regering te vormen. Naar aanleiding van de nota en het rapport ontspon j zich een discussie over het waarom en het wezen van de Politieke Partij Radicalen. Enkele citaten: Inzetten PPR-Kamerlid Annie Kessel in een gloedvol en geëmotioneerd betoog, dat regelmatig door applaus werd onder broken: „Van welke lijn we ook zijn, we moeten staan achter ons program ma. Ons inzetten voor de tien procent van onze medeburgers die op de rand van de afgrond leven, voor de twintig procent die geen dak boven hun hoofd hebben, voor de 45 procent van onze scholieren die niet het onderwijs krijgen wat ze nodig hebben en waar ze recht op hebben, voor de werkne mers die verkocht worden zonder dat ze er iets aan kunnen doen, voor onze medemensen in de hele wereld die in honger, oorlog en ellende moeten le ven. Hoe? We moeten gaan vragen bij die AOW-ers, die woningzoekenden en noem maar op wat zij willen dat wij doen. We moeten op de golflengte van die mensen komen en vanuit on ze evangelische overtuiging voor hen vechten. We moeten mensen hebben die vertrouwen wekken bij de kiezers en een partij waarin geen plaats is voor persoonlijke hobbies. Oud-partijvoorzitter Erik Jurgens: „We moeten een progressieve meer derheid zien te krijgen om onze idea len te kunnen verwezenlijken. We moeten de confessionelen losweken van hun oude partijen want stemmen op KVP, ARP of CHU betekent kie zen voor de VVD. Ik begrijp het ge sjacher rond die nota-Lafeber niet. We moeten blijven staan voor onze overtuiging en ons niet uit het veld laten slaan door enkele tegenslagen." Fractievoorzitter Jacques Aarden: „Radicalen zijn ongeduldige mensen, maar ik wil alle onzekerheid en te leurstellingen aanvaarden om het doel te bereiken dat Annie Kessel heeft omschreven." UTRECHT Op vele plaatsen in West-Europa hebben zaterdag jonge ren. vooral behorend tot de K.W.J., de Katholieke Werkende Jongeren, actie gevoerd om te protesteren tegen de arrestaties in Brazilië. Volgens de voorzitter van de K.W.J. in Neder land gaat het om arrestaties en mis handeling van onschuldige burgers, onder wie een aantal leiders van de K.W.J. in Brazilië. In Nederland richtten de acties zich vooral op het verstrekken van infor matie. Verder zijn reeds 40.000 pro testbriefkaarten verspreid, die aan de Braziliaanse machthebbers toe moe ten worden gestuurd. In Rotterdam werd een protestdemonstratie gehou den en een protestbrief overhandigd op het Braziliaanse consulaat. In nog 25 andere plaatsen waren jongeren actief met behulp van informatle- i stands, spandoeken, geluidswagens, pamfletten, enz. Ook op het P.P.R.- congres nam men stelling tegen de gebeurtenissen in Brazilië. In Brussel hebben ongeveer 10.000 mensen deel genomen aan een beto ging. De betogers eisten een officieel standpunt van de Belgische regering en het Vaticaan waarin de folterin gen. de willekeurige arrestaties en de miskenning van de menselijke waar digheid zouden worden veroordeeld Ook in Frankrijk werden in 17 ste den acties van werkende jongeren I gehouden. In Duitsland werden in I verscheidene steden, zoals Essen. Bre- I men. Stuttgart, protestbijeenkomsten georganiseerd. In het Vaticaan is men, aldus de Osservatore Romano, de/ beschuldi gingen inzake vervolging, verdruk- I king en martelingen grondig aan het j bestuderen. Er verschijnen vaak te- j genstrijdige berichten en het is moei- I lijk uit te maken wat er nu precies I in Brazilië gebeurt. Het Vaticaan is al i bij de Braziliaanse autoriteiten tus senbeide gekomen en volgt nu met I grote bezorgdheid de verdere ontwik- j kelingen. NIJMEGEN Het congres van de Politieke Partij Radicalen heeft za terdag zijn verontwaardiging uitge sproken over de schending van de mensenrechten in Brazilië. Het steunt de actie van de Katholieke Werkende Jongeren, die vrijlating eisen van ve le geestelijken, vakbondsleiders, stu denten, Werkende jongeren en ande ren, die onder hét huidige Braziliaan se bewind worden gevangen gehou den en gefolterd omdat zij zich inzet ten voor hun medemensen. Het congres heeft de PPR-Ka- merfractie opgedragen te denken over maatregelen om druk uit te oefenen op Brazilië en die dan samen met andere radicale fracties in het parle- Voor enkele centen méir per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. (Van onze parlementsredactie) AMERSFOORT De fractie leider van de CHU, de heer J. Th. Mellema, heeft zaterdag in de vergadering van de Unieraad weer gewezen op de geschilpun ten met de VVD op bijvoorbeeld het terrein van de zedelijkheids- wetgeving. De nieuwe „liberale wegen" voeren ook van ons af, zei de heer Mellema. Bij het ge sprek over een stembusakkoord zullen we ook hiermee rekening houden. In zijn terugblik op de politieke be schouwingen, die hij de matste sinds jaren noemde, wees de heer Mellema er op, dat de PvdA-fractieleider drs. Den Uyl niet de vraag van Biesheu vel had beantwoord of er nog een stembusakkoord mogelijk was met zijn partij. In ieder geval, aldus de CHU-frac- tieleider, zullen de drie confessionele partijen zelfbewust blijven. Het concept van de stuurgroep voor het gezamenlijk programma zal vrij-, dag aanstaande worden gepubliceerd, deelde voorzitter prof. J. W. van Hulst mee. SER-ADVIES De heer Mellema noemde een be langrijk element van het SER-advies om de lonen en prijzen vrijer te la ten, dat er nu weer overleg mogelijk is tussen de regering en het bedrijfs leven. Dit is van het grootste belang nu er zulke belangrijke beslissingen moeten worden genomen en een nieuw politiek systeem voor lonen en prijzen moet worden ontwikkeld. Met de mogelijkheid van een gede tailleerd ingrijpen, dacht de heer Mellema, neemt Nederland wel een aparte plaats in in Europa. De heer L. C. van Dalen wees er in de discussie over de conjunctuur maatregelen op, dat een loonpauze niet gewenst wordt. De CHU heeft bezwaren tegen het opnemen van de BTW in de wiebel- tax, omdat kleine wijzigingen al di rect forse prijscffectcn hebben. Als deze wens niet haalbaar is, wil de CHU proberen het 4 pct.-tarief (directe levensbehoeften) buiten deze belasting te houden. Drs. J. van Helleman vond, dat de Tweede Kamer het recht in eigen hand moet houden en de regering niet de vrijheid geven zelfstandig met de wiebeltax te handelen. BELASTINGEN Staatssecretaris Grapperhaus van financiën heeft met zijn laatste belas tingvoorstellen niet zo'n goede beurt gemaakt bij de CHU, zo bleek zater- De eerste kritiek van mr. W. Schol ten was, dat over inkomstenbelasting teveel voorstellen ineens zijn gedaan. Er is van alles in een worst gestopt. Over de nieuwe voorstellen voor het eigen huis bestaat weinig enthou siasme. De staatssecretaris bevoor deelt de eigenaars van duurdere nieuwe woningen ten koste van de eigenaars van oude woningen, die men weer onder de lager betaalden moet zoeken. Het niet meer aftrekbaar laten zijn van het onderhoud zal de beunhazerij bevorderen. Om het misbruik onder de tegen woordige wettelijke regelingen tegen te gaan wil mr. Scholten na het fiat van zijn fraktie voorstellen de tuin- kosten en het opknappen van boerde rijtjes en andere gelegenheden voor een tweede woning niet meer aftrek baar te doen zijn. De fout van de staatssecretaris is, zei mr. Scholten later zijn bezwaren toelichtend, dat hij vergeet, dat hêt Nederlandse huizenbezit zeer ver scheiden is. Hij wil alles echter onder een en kele norm vangen. RENTESCHULD Het voorstel van rente op belas tingschuld noemde mr. Scholten be paald een slechte gedachte. Niet eer lijk is deze rente op 8 pet. te stellen, terwijl de tijdelijke belegging (iets anders is niet mogelijk) slechts 5 pet. geeft. Bovendien gaat het invoeren van deze rente dwars tegen elke vereen voudiging in. De aftrek van buitengewone lasten wil de staatssecretaris ook* moeilijker maken. Mr. Scholten vroeg daarom in ieder geval faciliteiten voor blijvende invaliden als doven en blinden. AMSTERDAM Een spontane, particuliere landelijke huis-aan-huis verkoopactie van posters met machti ging van het Nederlandsche Roode Kruis ten behoeve van de hulpactie Schip Ahoy, dreigt misbruikt te wor den door malafide colporteurs, die een te hoge prijs vragen en hiermee munt willen slaan uit deze verkoop. Bij de Amsterdamse organisatoren zijn uit het hele land al vele klachten over dit misbruik ontvangen. Daarom doen organisatoren een dringende waarschuwing uitgaan. De vastgestelde verkoopprijs voor de twee posters tesamen is precies ƒ2,- (twee gulden). (Van onze parlementsredactie) j AMERSFOORT Het hoofdbe stuur van de CHU heeft zaterdagmor gen in Amersfoort een commissie van wijze mannen benoemd. Deze com missie zal advies uitbrengen over de lijst van kandidaten van de CHU voor de verkiezingen van de Tweede Kamer volgend jaar april. Voorzitter van deze commissie is mr. Y. Scholten. De leden zijn de te genwoordige minister van binnen landse zaken, mr. H. K. J. Beernink, mevrouw D. Y. W. de Graaff-Nauta uit Sneek, ir. M. A. Geuze uit Poort vliet, drs. J. van Helleman uit Capel- le aan den IJssel, de heer A. J. Ka- land uit Middelburg en de heer C. J. van Mastrigt uit Zeist. Drs. J. W. de Pous en dr. J. W. Beere- kamp waren ook uitgenodigd in deze commissie van wijze mannen zitting te nemen. Maar zij hebben laten we ten geen tijd te hebben. Het hoofdbestuur besprak nog het probleem of naar twee plaatsvervan gers moest worden gezocht. Met 14 tegen 12 stemmen besloot men de commissie zeven leden te laten tellen. Volgens de statuten van de CHU is de minimumsterkte van de commissie vijf man en het maximumaantal le den negen. De commissie brengt haar advies over de kandidatenlijst uit aan het hoofdbestuur, dat de lijst weer naar de kiesverenigingen zendt. (Van onze parlementsredactie) AMERSFOORT De CHU is verdeeld over het probleem van het aanwijzen van de kabinets formateur. Tijdens de vergadering van de Unieraad in Amersfoort zaterdag ver tolkte dc oud-minister van justitie mr. Y. Scholten het standpunt van de tegenstanders van het aanwijzen van de formateur door de Tweede Kamer. Hij vond tegenover zich fractievoor zitter J. Th. Mellema, die gesteund wordt door een sterke stroming in de fractie. De KVP mag best de idee van een Kamerdebat over de kabinetsformatie lanceren, maar onze samenwerking is niet zo, dat we geen ander geluid mo gen laten horen, betoogde mr. Schol ten. Het aanwijzen van de kabinetsfor mateur moet een recht van het staatshoofd blijven. De CHU moet een duidelijk „Nee" laten horen. Het voorstel komt neer op een schijnvernieuwing. Volgens mr. Scholten zijn er hier krachten aan de gang, die het koningschap verder wil len beperken. „Wij moeten daar niet aan meedoen." Meerderheid Fractieleider Mellema kon mr. Scholten het „Nee" niet nazeggen. De fractie heeft nog geen definitief standpunt ingenomen De heer Mellema herinnerde eraan, dat de Koningin, wanneer de fractie voorzitters bij de kabinetsformatie hun adviezen uitbrengen, steeds in formeert of het uitgebrachte advies wel wordt gedeeld door de meerde heid van de Tweede Kamer. Het staatshoofd zal zich hoeden b het nemen van haar beslissing af wijken van de mening van de mee derheid van de Kamer Van het aantasten van de recht< van het staatshoofd is dan ook gee menist (Vai AMI sprake. Het voordeel van het Kamerdeb 0 kan zijn, dat de kabinetsformat wordt versneld. De kans op mislu kingss king is minder groot. Het prerogatief van de Koning <4«ordt kabinetsformateur aan te wijzen, ai dus de heer Mellema, is uit een ge woonterecht ontstaan. komst. voorw Tot kwam raderir K bij OOSTERBEEK De VVD-frao tievoorzitter in de Tweede Kame torisch mr. W. J. Geertsema, vindt zijn col lega van de ARP, mr. B. W. Bies heuvel, niet geschikt om in het vol gende kabinet premier te worda Hij zei dit zaterdag op een bijeet komst van de vrouwen in de VVD Mr. Geertsema meent, dat de AR] al zoveel moeite heeft om in eige kring orde op zaken te stellen linkse radicalen met rechtse veron rusten binnen de partij te houde dat hij dit geen aanbeveling vim om de scepter over het kabinet zwaaien. Commentaar van mr. Biesheuve „Ik kan met ook niet herinneren, da ik ooit naar de baan heb gesollic teerd. Die zaak is nog niet aan orde". De 'h de ven hij verban van be van d< derwij ook oc de ver Nu het de in de waarii een men zien a cipatii of de tegen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Landelijke Partij voor Bejaarden verwacht bij de Tweede-Kamerverkiezin gen van volgend jaar tien zetels te zullen behalen. Er zijn 1,3 mil joen bejaarden een een half mil joen bijna bejaarden in Neder land, de kiesdeler is ongeveer vijftigduizend en die verwach ting van tien zetels is dus meer dan gerechtvaardigd. Dat vindt althans het bestuur van die partij, waarin enkele andere be jaardenpartijen zijn opgegaan: de Be jaardenpartijen Hilversum en Maas tricht, het Algemeen Belang in Am sterdam en de partij 65+ in Rotter dam. Hoofdlijnen Het programma van de LPB wordt binnenkort definitief vastgesteld maar zal er in hoofdlijnen zó uitzien: Belangenbehartiging in de ruims ie zin van het woord met uitsluitend wettige middelen van alle bejaar den, onverschillig van welk geloof of politieke overtuiging; Niet alleen inspraak maar ook me dezeggenschap van bejaarden bij het voorbereiden van alle maatre gelen en besluiten waar bejaarden mee te maken Hebben; AOW optrekken tot het minimum loon; Verder inflatiebestrijding, hand having van het wettige gezag en grote aandacht voor een gezónd leefklimaat. Verwezenlijking van dat derde punt gaat nogal wat kosten, ongeveer vier miljard gulden. Waar die van daan moeten komen, weet ook het bestuur van die partij nog niet. Wel wordt er te veel aan ontwikkelings hulp gegeven, defensie kan goedkoper en ook het ministerie van CRM zou zuiniger kunnen zijn, vindt de LPB. Regeringsverantwoordelijkheid wil de partij wel aanvaarden en als de fractie inderdaad tien man sterk wordt, zit die kans er nog in ook. V oorman „Maar die coalitie-partners moeten dan wel bejaard-„minded" zijn" vindt de 77-jarige heer J. P. Winckel, één van de voormannen uit de partij die zelf geen aspiraties heeft om Kamer lid te worden, maar wiens naam toch wel in dat verband genoemd wor.dt. Overigens moet de lijsttrekker nog gekozen worden. „Bejaard-minded" zijn kennelijk maar erg weinig partijen, want vol gens de heer Winckel hebben de poli tieke partijen de bejaarden niets ge bracht en zuller. ze ook niets brengen. „We hebben het recht om in zo'n materiële toestand te komen dat je kunt leven." De LPB komt wellicht in de Kamer en misschien ook in de regering. Is daar niet veel deskundigheid pn be kwaamheid voor nodig? Standpunt bepaling over bijvoorbeeld het bui tenlands beleid of onderwijs vereist toch wel enige kennis van zaken? Simpel Dc heer Winckel: „Ach, eigenlijk fc politiek verschrikkelijk simpel. We willen er helemaal fris tegenover staan. Het is gewoon een kwestie van je koppetje gebruiken". Het bejaardenbeleid valt op het ogenblik onder het ministerie van CRM. maar de LPB voelt er veel voor om het onder Sociale Zaken en Volksgezondheid te laten ressorteren omdat de belangenbehartiging van dé bejaarden dan beter tot zijn recht zou komen. Want. dat is het enige streven van de LPB. Maar moest daarvoor nu de veelste partij worden opgericht, met als gevolg weer meer versnippering cn gebrek aan slagvaardigheid? De heer Winckel: ...Als anderen het niet doen, moeten we het zelf doen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 6