AJax-Sparta een verademing onder de indruk s Ambtenaren boos over loonregeling Volledig PSV in Breda tegen NAC Ui o x I Helmuth Benthous 9 9 DOTO zet Smits op zijn trainer non-actief 3000 SOLDATEN OP WEG NAAR REGGIO i! Van Ravens drukt stempel op klasse wedstrijd Vel degelijk üessure voor ohan Cruyii ?t> 9 9 9 Feestelijke Grand Gala met Edison-winnaars Verliesount voor Ton Srbrands NS-Scheepvaartunie samen in reizen Student draait mee in praktijk van huisarts Protest tegen vervroegde intocht Sint Maak van CNV een vakbond Noodzaak OBER 19) ZATERDAG 17 OKTOBER 1970 AMSTERDAM Kessler durfde van pure ellende niet te kijken. De anders zo brood nuchtere Sparta-coach had het niet meer. De spanningen bij het duel Ajax-Sparta hadden hem te veel aangegrepen. Zelfs zo zeer dat zijn vertrouwen in troetel kindje Nol Heyerman totaal ver- jwenen was. Kessler keek de indere kant uit, terwijl Heyer man zijn aanloop nam. Ten onrechte, want Heyerman be- lutte ook ditmaal de strafschop feil- Koel en uiterst beheerst knalde hij in de linkerhoek. Daarmee Sparta ian een meer dan verdiende punten verdeling helpend tegen Ajax: 22. AjaxSparta: een verademing. Twee ploegen met slechts één ge- lachte het veld in gekomen: winnen. ,iefst met zo grool mogelijke cijfers, üjaxSparta werd daardoor een ge weldige wedstrijd. Zowel technisch ils taktisch. Sparta met een frontlinie van drie nan: Heijerman, Kowalik en Kris- ensen; met daarnaast Jan Klijnjan En Stef Walbeek als voeders. Ajax net een tweemans vuurlinie: Van )ijk en Mühren. Met vervolgens een ond Piet Keizer geformeerd kwartet, «halve uit Keizer zelf bestaande uit iwart, Neeskens en Rijnders, dat de wee spitsen van doelpuntrijk voedsel noest voorzien. Klijnjan Sparta's concept maakte de meeste ndruk. Vooral in de eerste helft. Dit valt voor een groot deel toe te schrij- ren aan Jan Klijnjan, die met zijn vaak oogstrelende acties herhaalde- ijk paniek zaaide iri Ajax' achterste ;elederen. Vooral Barry Hulshoff had iet bij vlagen knap zwaar te verdu- De lahge Ajacied, oorspronkelijk ilast met de beaking van de Pool inusz Kowalik. raakte hoe langer meer verstrikt in de valstrikken Jan Klijnjan in eendrachtige sa- iwerking met Jürgen Kristensen geraffineerd opzette, at als gevolg dat Sparta's aanval- >atronen onvoldoende ontrafeld wer en door Rinus Michels pupillen. Te leer daar ook Ruud Krol nauwelijks at kon krijgen op 'het uitgebalan- eerde spel van de „Kessler-Boys". Kessler later: „We hebben vooral aktisch uitgekookt gespeeld. Vooral ïatuurlijk door het duo Klijnjan- \AG enst. dan sche AMSTERDAM Een nader onder- ïoek aan de Vrije Universiteit van Amsterdam uitgevoerd, heeft uitge lezen dat oJhan Cruyff wel degelijk last heeft van een beenblessure. Dr. Kriek van de medische staf van Ajax stelde vast, dal vlak naast de oude verwonding in de rechterlies van de Amsterdamse speler een nieuwe bles sure is bij de aanhechting van een di,ibeenspicr aan het bekken. Het onderzoek heeft tevens aange toond, dat de verwonding die Cruyff eerder opliep in de wedstrijd tegen DWS inderdaad genezen is. .Ik ben blij dat de aard van de blessure is vastgesteld", zei Johan Cruyff. ..Men weet nu ten minste wat er moet worden behandeld". Giste renmiddag al is dr. Kriek met de be handeling van de blessure begonnen. Kristensen. dat door hun afwisselend versnellende en vertragende acties enerzijds onze aanval een geweldige inhoud gaf, en anderzijds de Amster dammers bij vlagen compleet uit hun ritme haalde". En Ajax dan? De formatie van Ri nus Michels zit in de lift. Dat is bui ten kijf. Toch kampen de Amster dammers met één geweldig probleem: zij hebben geen echte spitsspelers. Door het wegvallen van Johan Cruyff kojt de ondankbare "stormtaak" te recht op de schouders van Dick van Dijk. Een te zware opgave voor hem. Vooral omdat hij zowel snelheid als voldoende taktisch inzicht moet on tberen. Daar komt nog bij dat Gerrie Mühren noodoplossing van Michels geen volwaardige spits is. Ondanks zijn grote capaciteiten. Het gevaar bij Ajax school dan ook in de tweede linie, waar Johan Nees kens en Piet Keizer eerste viool speleden. Hun schoten, met grote re gelmaat op Pim Doesburg afgevuurd, misten echter veelal de goede rich ting. •fe Van Ravens AjaxSparta: een wedstrijd die duidelijk arbiter Lau van Ravens' stempel heeft. Maar liefst drie van de vier treffers kwamen uit strafschop pen. Sparta scoorde beide treffers vanaf de elfmeterstip. Tweemaal was Nol Heijerman de executeur. De eer ste maal na ruim een half uur in de eerste helft toen Barry Hulshoff bin nen de lijnen Jürgen Kristensen ten val bracht. De tweede keer een kwar tier voor het einde toen de voor Jan van der Veen ingevallen Van Stave ren, na een schitterende dieptepas van Dries Visser door Johan Nees- kens gevloerd werd. Beide penalties werden door Van Ravens terecht uitgedeeld. Dat geldt echter niet voor de strafschop waar mee Ajax in de tiende minuut van de tweede helft een 21 voorsprong op bouwde. Van Ravens liet zich toen misleiden door een spectaculair val lende Dick van Dijk, die even tevoren Gerrie Ter Horst op onregelmatige wijze het spelen had belet. Velibor Vasovic maalcte vanaf de elfmeterstip geen fout. Ajax kwam daarmee op een 21 voorsprong. Luttele ogenblikken na het begin van de tweedehelft had Suurendonk ingevallen voor Sjaak Swart met een onbenullig doelpunt Ajax naast Sparta geschoten. Zijn ongevaarlijke schuiver werd door Hans Eijkenbroek van richting ver anderd waardoor Pim Doesburg vol maakt kansloos was. De treffer van Suurendonk vormde de enige normale treffer in het sprankelende voetbalgevecht tussen Ajax en Sparta. Zei „boosdoener" Lau van Ravens later: „Ik vind het altijd jammer om penalties uit te de len. Maar ik kon ge-voon niet anders. In alle drie de gevallen was een strafschop de enige straf'.' door ROB HARTOG Kwistig Een deurtje verder liet Rinus Michels weten: „Allemaal leuk (Van een onzer verslaggevers) PERNIS Het bestuur van de succesvolle Pernisse zaterdag 1ste klasser DOTO heeft donderdagavond trainer Piet Smits uit Rotterdam tot het eind van het seizoen met ziekte- ij verlof gestuurd. Reeds enkele maan- I den ontbrak ondanks de goede com- I petitieresultaten de juiste communi catie tussen de spelers van de selec- tiegroepen de heer Smits wiens stei na een grandioze eerste competitie- iOA vorig seizoen na de winter in y// het DOTO-kamp daalde. I De povere DOTO-prestatie in de landscompetitie waren daar min of meer reeds het gevolg van. Het be stuur van DOTO heeft in gesprekken met de topspelers getracht tot een vergelijk te komen om althans dit nu lopende seizoen nog af te werken. Het /"Ak ®ontract met de heer Smits, die 54 jaar is. loopt in mei af. Dinsdagavond 1 y hebben de spelers van DOTO het be stuur echter een ultimatum gesteld: QA trainer op non-actief, of men zou niet meer trainen. vNa een gesprek met de heer Smits had het DOTO-bestuur geen andere keus dan de trainer die vorig seizoen hij DOTO op handen werd gedragen an juist de geknipte man leek om DOTO zowel mentaal als taktisch sterk te maken, op non-actief te zet ten. Voorzitter Bal: „We betreuren deze fang van zaken enorm. De heer Smits heeft vorig jaar voortreffelijk ge werkt. We werden ongeslagen kam pioen. Daarom hadden we graag nu de nieuwe competitie al bijna op de SMITS helft is, dit lopende seizoen afge maakt. Maar de spelers willen dat niet. We hebben als bestuur duidelijk laten weten dat er geen middelen zijn om naast de heer Smits een andere trainer aan te trekken. De jongens begrijpen dat. Ze willen onderling de zaak regelen, waarbij mogelijk mas seur Koos Gordijn voorlopig de lei ding van de training op zich neemt. Het blijft echter enorm betreurens waardig dat de periode-Smits zo moet I worden beëindigd." en aardig die strafschoppen. Maar niemand wil me toch wijs maken hoop ik dat er geen lucht jes aanzaten. Ik vond dat Van Ravens in dit opzicht wel erg kwistig was. Georg Kessler ont- Dick van Dijk stort, nadat hij eerst Gerrie Ter Horst bij de arm had gepakt, ter aarde. Lou van Ravens zag er een penalty In. Vosovlc schoot daaruit Ajax naar een 21 voorsprong. hield zich wijselijk van elk com mentaar: „De scheidsrechter be slist. Daar moet je je bij neer leggen. Punt uit!" i Stef Walbeek In duel met Barry Hulshoff. AMSTERDAM Extra feeste lijke was het 10e Grand Gala dus Disque Classique, dat vrij dagavond voor de negende maal in het stampvolle Concertge bouw werd gehouden. Feestelijk, omdat het een tweede lustrum betrof, maar. niet minder, omdat het eigen „huis-orkest" onder vaste dirigent Bernard Haitink, dit jaar 3 maal Edison-win- naars(!) het concert verzorgde. Tevens traden twee collegae winnaars, de weergaloze bariton Dietrich Fischer-Dieskau en de begaafde jonge Engelse pianist Stephen Bishop solistisch op. Het peil Waarop gemusiceerd werd, lag de gehele avond bijzonder hoog. Al direct in het openingsnummer, de ouverture „Benvenuto Cellini" van I Hector Berlioz, kon het in vaak schit terende kledij uitgedoste auditorium volop genieten van de instrumentale kwaliteiten, waarover ons eerste or kest beschikt. Stephen Bishop bleek met zijn ver bluffende techniek de aangewezen fi guur voor het tweede pianoconcert van Béla Bartok. Hij verwierf trou wens zijn Edison o.m. voor zijn plaat vertolking van hetzelfde werk. Hij voldeed geheel aan de eisen, die dit concert aan de vertolker stelt op het punt van „display of virtuosity" in de hoekdelen. Maar even uitstekend was hij op dreef in de bijzondere klan kenwereld van het middendeel. On der de attente Haitink zorgde het or kest voor een adequate omlijsting, diein het eerste deel misschien iets aan de luide kant was, maar die steeds muzikaal geladen was. Terecht was het publiek enthousiast over één en ander. Ovationele bijval verwierf Dietrich Fischer-Dieskau na zijn onnavolgbare interpretatie van Mahler's "Lieder eines fahrenden Gesellen". Techniek merkt men bij deze zanger, die zich geheel op de voordracht toe kan leg gen, nauwelijks meer. De kleurrijk gespeelde orkest-partij kwam Haitink na afloop op een spontane omhelzing door de solist te staan. Ook het orkest werd in de hulde betrokken. De avond eindige al even goed, met een rake typering van het zo knap geconcipieerde symfonische gedicht „Don Juan" van Richard Strauss. Be rnard Haitink bevestigde in dit opus volledig zjn grote reputatie als inspi rerend orkestleider en het publiek kwam met deze door klankenpracht en muzikale bezieling gekenmerkte reproduktie volledig aan zijn trek ken. P.V. SPAKENBURG De voetbalver eniging IJsselmeervogels uit Spaken burg gaat volgend voorjaar beginnen met de bouw van een overdekte en een staantribune langs het in 1971 in gebruik te nemen hoofdveld. Onder de zittribune voor 600 toeschouwers zijn kleedkamers en een scheidsrech- tersruimte geprojecteerd. AMSTERDAM Helmut Bcnt- haus, FC Basel's 35-jarige speler-trai ner. was verbaasd over het voetbal dat hij in het Olympisch Stadion had gezien. „Conditioneel waren beide elftallen geweldig. Het is bewonderenswaardig dat Sparta deze door Ajax ontwikkel de temposlag heeft kunnen doorstaan. Dat kan alleen een ploeg met een zeer sterke verdediging. Ik weet niet of wij het zullen kunnen. Hier zag ik het duidelijke verschil tussen profes sionalisme en betaald amateurisme zoals wij het kennen. Onze spelers trainen slechts drie keer in hun werkdag en dan kan ik niet te veel van hen vragen. Hun fysieke reserves zijn niet onuitputtelijk. De Nederlandse spelers zijn ook veel atletischer dan de onze. Door de snelheid waarmee de acties zich ont wikkelen komen de botsingen harder aan. Bij de atletische ontwikkeling van de spelers hoort ook een stuk hardheid. Ik zou niet willen zeggen, dat, gezien het totale spelbeeld, de strijd te hard was. Ik ben onder de indruk gekomen van het voetbal van deze twee ploegen, zowel van Ajax als Sparta. Van hun beider totale in zet waarbij toch nog gelegenheid was om individuele kwaliteiten, zoals Klijnjan en Kristensen, te demonstre ren. Zo'n wedstrijd, negentig minuten lang, zie je bij ons maar ten hoogste een keer per jaar. EINDHOVEN PSV zal in de competitiewedstrijd tegen NAC te Breda hoogstwaarschijnlijk volledig uitkomen. De blessure, die Wietze Veenstra, Willy van der Kuylen en Eef Mulders het afgelopen weekeinde bij de wedstrijden van het Neder lands elftal en Jong Oranje opliepen, zijn zo goed als genezen. Dit is uiteraard ook gunstig met betrekking tot de komende woensdag te spelen eerste wedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars tegen Steaua Boe"karest. Als scheidsrechter voor PSV Steaua Boekarest is angewezen de Westduitser Schulenburg. Aanvan kelijk zou de Brit Finney dit duel leiden, maar deze fungeert nu op 4 november in Boekarest als arbiter, in plaats van de Westduitser Kurt Tschenscher, die verhinderd is. DE LIER In de gisteren ge speelde vijfde en zesde ronde van het internationale damtoernooi in De Lier is alleen Ton Sijbrands eenmaal tot winst kunnen komen. Hij nam daard oor twee punten voorsprong op ziin directe concurrenten Hisard (Frank rijk) en Kuyken (Zwitserland). Alle overige partijen eindigden in remise. Sijbrands heeft -nu in de laatste ronde tegen Kuyken aan remise genoeg om op de eerste prijs van duizend gulden beslag te leggen. In de ochtendronde dwong de Ita liaanse kampioen Laporta de Europe se kampioen remise af. Sijbrands maakte het zich zelf nog even moei lijk door aan de wedstrijdleider te weigeren aan te tonen dat hij zijn vereiste aantal zetten binnen de ge stelde tijdslimiet had gedaan. Op zijn notitiebiljet 'had hij namelijk twee zetten te weinig staan, terwijl de tijd al voorbij was. Eerst toen de wed strijdleider zei dan niets anders te kunnen doen dan de partij voor hem verloren te verklaren Koos Sijbrands de wijste weg. Zowel Hisard als Kuy ken konden geen profijt trekken van het succes van Laporta. In de midda gronde toonde Sijbrands zijn klasse door Mostovoy gedecideerd te vers laan. Wederom ikwamen Hisard en Kuyken niet verder dan. een punten verdeling. Stand: 1. Sijbrands 10 punten. 2. Kuyken en Hisard 8 A Mostovoy 6. 5. Germain eh Toet 5. 7. Stoorvogel en XLaporta 3. UTRECHT De Nederlandse spoorivegen gaan op het gebied van reisorganisatie en reizenverkoop sa menwerken met de Nederlandse Scheepvaartunie. De Scheepvaartunie heeft nauwe contacten met de reisbureaus van Lissone Lindeman. Ruys Co en In- traned en met Air-tour Holland en Nespandatours. De leiding van de gebundelde acti viteiten zal bij de Scheepvaartunie reis en toerisme N.V. komen te lig gen. Vorig jaar lieten ruim één mil joen mensen hun reis door de ver schillende deelnemende organisaties verzorgen. II Tilburg Trappers heeft gisterenavond in Tilburg een vriendschappelijke ijshoc- keywedstrljd tegen Krefeld met 4—10 ver loren. De tussenstanden waren: 0—1 3—3 1—6. Er waren 1500 toeschouwers. Utrecht eerste met nieuwe opleiding UTRECHT Het instituut voor huisartsengeneeskunde van de rijksuniversiteit in Utrecht is op het ogenblik bezig met het se- lectreen van veertig a vijftig huisartsen (uit een „aanbod" van 200) die zullen worden inge schakeld bij de opleiding van toekomstige collega's. Deze artsen laten in het kader van de nieuwe, specifieke opleiding tot huisarts, zevende jaars studenten een half jaar lang meedraaien in hun praktijk. De Utrechtse universiteit is de eerste in het land die volgens dit systeem gaat werken. De dupe Prof. dr. J. C. van Es, de eerste hoogleraar in de huisartsgeneeskunde, heeft echter bedenkingen tegen deze opleiding die volgens hem te vroeg is gestart. Op een persconferentie zei hij gisteren dat de Utrechtse studenten daardoor de dupe dreigen te worden. AMSTERDAM De leidsters van' 95 openbare Amsterdamse kleuter scholen hebben in een verklaring ge protesteerd tegen de vervroegde in tocht van Sinterklaas in de hoofdstad (7 november). Zij vinden het belache lijk, dat het Initiatiefcomité Amster dam (ICA) het zakelijk belang laat prevaleren boven dat van de kleuters, voor wie dit feest toch in de eerste plaats bedoeld is. „Hoewel het een gebeuren is, dat geen van de kinderen wil missen, is voor de meesten van hen dat toch een zenuwslopende tijd en vier weken feestspanning is een beetje teveel van het goede. Wij voelen ons dit jaar met het verkopen van Amsterdam ten zeerste bekocht", aldus de verkla ring der kleuterleidsters, die ver wachten, dat het ICA volgend jaar met hen overleg zal plegen over de datum van ichtocht van de Sint. Parlement Resolutie HBV: (Van onze soc.-econ. redactie) LUNTEREN De algemene verga- I dering van de christelijke bedrijfs- bond HBV heeft gistermiddag het hoofdbestuur opgedragen te streven naar een zodanige ombouw van de structuur van het CNV, dat deze vak centrale wordt veranderd in een gro te vakbond. Deze vakbond zou dan, volgens een resolutie van de HBV, moeten be staan uit een aantal "kamers", van waaruit de belangen van de verschil lende bedrijfsgroepen worden behar tigd. Mocht dit plan geen kans van sla gen hebben, dan moet worden ge streefd naar de aansluiting van de daarvoor in aanmerking komende sectoren van de HBV bij andere CNV-vakbonden. (De HBV is de be- drijfsbond voor werknemers in de handel, het bank- en verzekeringswe zen, de administratieve kantoren en de vrije beroepen). Indien eind volgend jaar geen van beide mogelijkheden duidelijk kans van slagen heeft, dan dient volgens de algemene vergadering naar oplos singen buiten het CNV-verband te worden gezocht. De wet bepaalt dat de assistent-art sen een honorarium krijgen, maar het ministerie van onderwijs en weten schappen stelt zich op het standpunt dat daarmee moet worden gewacht tot 1974 omdat de wet in 1968 in wer king is getreden, zodat formeel pas de eerste lichting assistent-artsen 'op komt'. Protesten van de faculteit en de curatoren hebben tot dusver niet ge holpen. Prof. Van Es hoopt dat men in Den Haag van gedachten zal ver anderen. ..De Utrechtse studenten zouden anders onrechtvaardig en on toelaatbaar achter worden gesteld", zei prof. Van Es. Van de assistent- artsen zal volgend jaar naar schatting de helft getrouwd zijn, hetgeen niet alleen financiële consequenties heeft, maar ook eisen stelt aan hun huisves ting tijdens de stage bij de huisarts. Maar volgens een woordvoerder van het ministerie wordt de soep niet zo heet gegeten als deze door prof. Van Es is opgediend. Er is namelijk nog helemaal niets geregeld over de betaling van de assistent-artsen in hun zevende jaar. Ook niet voor de studenten die in 1974 met hun speci fieke huisarts-opleiding beginnen. „Het laatste woord hierover is nog niet gesproken", aldus de woordvoer der die erkende dat wel spoedig een oplossing zal moeten worden gevon den, liefst voordat de assistenten-art sen met hun zevende jaar beginnen. HET AFKONDIGEN van de nood toestand in Canada is een streep door de rekening van de extremis ten in dat land, die twee mensen dreigen te doden als de autoriteiten van de franstaligc provincie Quebec niet aan een groot aantal eisen vol doen. Hun houding en die van hun bewon deraars werd tenslotte zo uitdagend dat het voortduren van aarzeling zou worden beschouwd als een teken van zwakte en het alsnog inwilligen van eisen als een aansporing om op de ingeslagen weg voort te gaan. Om zuiver menselijke redènen zou het voor de hand hebben gelegen, dat de regering zou hebben voldaan aan de eisen van de ontvoerders. Terecht stelt de Canadese regering, dat toegeven slechts kan leiden tot nieuwe ontvoeringen met nieuwe nog verdergaande eisen. Want de groepering waartoe de kidnappers behoren streeft geen beperkte poli tieke doeleinden na. Het gaat het zgn Bevrijdingsfront van Quebccw niet om de aandacht te vestigen op sociale wantoestanden, zoals in sommige Zuidamerikaanse landen is gebeurd. Ook keert het zich niet tegen politieke overheer sing, zoals elders wel voorkomt. Er is slechts één doel: afsplitsing. En het front kan slechts proberen dit doel te verwezenlijken door mis dadige praktijken aan te wenden. Want de grote meerderheid van de franstaligen in Canada staat niet achter een streven naar afscheiding. De Canadese regering heeft te maken met een kleine extreme minderheid, die enkele jaren geleden nog door generaal De Gaullc werd aangemoe digd. Het beschamende optreden van deze onruststoker leidde te recht tot het afbreken van diens Canadese reis. Het afkondigen van een noodtoestand is nooit een dankbare taak. En een weigering toe te geven aan de erg ste vorm van chantage dwingt bjj sommigen evenmin bewondering af. Met name als zij „gelijk krijgen" en er doden vallen. Er kunnen echter omstandigheden zyn, die het nemen van risico nood zakelijk maken. Zjj lijken in Canada volop aanwezig. REGGIO Drieduizend mili tairen z(jn gisteren naar Reggio gedirigeerd waar het gisteren opnieuw tot felle gevechten is gekomen tussen demonstranten en de politie. Pelotons zwaar gewapende oproer politie gingen in het offensief tegen de betogers. Met bulldozers, pneuma tische hamers en vrachtwagens baan den de veiligheidstroepen zich een weg door de brandende barricades op de wegen naar het vliegveld. In Rome zei premier Colombo dat de regering verplicht is geweld te gebruiken als blijkt dat er geen vreedzame oplossing mogelijk is voor de moeilijkheden in Reggio. Colombo deelde mee dat het parlement op nieuw zal bekijken welke stad hoofd stad moet worden van de provincie Calabrië. De regering blijft streven naar een politieke oplossing, maar de gema tigdheid en het evenwichtige beleid van de regering moet men niet als zwakheid beschouwen, zo waar schuwde hij. De premier kondigde ook een aan tal regeringsmaatregelen aan ten be hoeve van de economische ontwikke ling van Sicilië en Calabrië. Het ge bied rondom Reggio geniet prioriteit in dit programma. Door de stimule ringsmaatregelen moeten 30.000 nieu we arbeidsplaatsen worden gecreëerd. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het kabinet j heeft gistermiddag beslist dat het ruim 600.000 man tellend overheids- en onderwijzend per soneel de extra uitkering van 400 bruto in twee etappes zal krijgen, namelijk 200 in novem ber en 200 in januari, waarbij evenwel is bepaald dat bij de laatste uitbetaling meteen de „trend" zal worden verrekend. Over dit laatste zijn de vijf organi saties van overheids- en onderwij zend personeel nogal gepikeerd. Ze hadden namelijk voorgesteld de trendverrekening niet in januari te doen. maar in het najaar van 1971 bij de nacalculatie voor de salarisverho ging van volgend jaar. Particulier De salarisverbeteringen van de ambtenaren volgen de gemiddelde trend in het particuliere bedrijfsle ven. Elk jaar wordt daarop een zo reëel mogelijk voorschot gegeven, waarna in het najaar de zogenaamde nacalculatie geschiedt, omdat ?erst dan exact kan worden berekend wat de gemiddelde verhoging in het be drijfsleven is geweest. Voor die trendberekening wordt uitgegaan van alle bedrijfstakken Cmet meer dan 10.000 werknemes, alsmede van twee grote concerns (Philips en AKZO). Nadat het kabinet begin oktober had uitgesproken .dat ook ten aanzien van de extra uitkering de trend zou worden gevolgd, hebben de ambtena- renorganisaties voorgesteld de ƒ400 in eenmaal of desnoods in twee etap pes uit te betalen en een eventueel teveel te verrekenen bij de nacalcula tie in het najaar van'1971. Ze gingen er daarbij vanuit dat niet alleen Philips en AKZO, maar ook praktosch alle grote bedrijfstak ken de volle ƒ400 bruto reeds hebben gerealiseerd of toegezegd, terwijl dan bovendien het psychologisch effect van een voorshands ongekort bedrag ten volle gehabdhaafd kon blijven. Dat zou, aldus de organisatie, ook in het belang zijn van de door de 400-kwestie nogal verstoorde rust in ambtenarenkringen. Het kabinet heeft evenwel gekozen voor een di recte verrekening. Een woordvoerder van een der ambtenarenorganisaties noemde dat gisteravond "kinderach tig". Het centraal georganiseerd overleg zal in de loop van volgende week nog een afbouwregeling opstellen voor de 21-jarigen en jongens, terwijl dan te vens een aangepaste uitkering voor de gepensioneerden aan de orde zal komen. Daar de ambtelijk gepenso- neerden een welvaartsvast pensioen hebben, zullen ook zij van de extra uitkering profiteren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9