Canadese regering heeft „opstand" onderdrukt Commentaren Man steelt voor miljoen gulden Prijzen mogen pas volgend jaar vrij Na noodtoestand Het Kwartet 238 arrestaties Dij dertig inbraken r J Gardisten met voor rechter Honderden doden door tyfoon Telefoontje: paleis wordt bezet Prof. C. A. van den Beid: (RITA) HET WEER Wisselvallig De Jong bezorgd over veiligheid president Tito Kabinetsstandpunt over rechtsorde is duidelijk [RUNSBURGD Öchw© Ijsidsc Comramt Zaterdag 17 oktober 1970 57ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen redacteur Dr. E. Diemer CHRISTHIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" idkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p. m. 5,40, p. kw. 16,15 Premier Trudeau gelooft dat de acties van de extremistische seperatisten die de provincie Quebec onafhankelijk willen maken, Canada eerder tot een sterkere eenheid zullen maken dan verdeeldheid zullen zaaien. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Realistisch Canadese premier Pierre Trudeau I lordt omstuwd door journalisten na Ir» vergadering van het Canadese ibinet. Op deze bijienkomst werd sloten in verband met de recente itvoeringen de noodtoestand af te mdigen. Dit houdt in, dat het vrijdingsfront van Quebec buiten wet is gesteld. De oplossing van de quiz was deze week: Neerleggen Als prijs werd toegekend de electr. boormachine die ten deel viel aan: C. F. STOLK S J. v. d. Boogerdweg 19 Brielle OTTAWA De Canades regering, die gisteren uitvrees voor I een opstand van seperatisten de noodtoestand afkondigde, was j vanmorgen de toestand meester. Premier Trudeau, die dit voor radio en televisie zei, waar schuwde echter dat het Front voor de Bevrijding van Quebec veel gevaarlijker is dan uit een aantal leden zou blijken. Zij be schikken over grote hoeveelhe den springstof. „Een buigen voor de eisen van de ontvoerders zou leiden tot verhoogde terroristische activiteit in Quebec en en zou een uitnodiging zyn tot terreur en mensenroof in het gehele land. Als de regering weigert op de eisen in te gaan. doet zy dit niet alleen ter ver dediging van een belangrijk beginsel, maar ook ter bescherming van de Ca nadese burgers". „Om te kunnen blijven bestaan, moet een democratische maatschappij zich kunnen ontdoen van de kanker van een gewapende revolutionaire beweging, die het heeft gemunt op vernietiging van de basis van onze vrijheid", zei de premier. Trudeau besloot gisteren de „wet op oorlogsmaatregelen" in werking te stellen uit vrees voor een opstand. Het Bevrijdingsfront van Quebec (FIQ) werd buiten de wet gesteld en binnen enkele uren werden in Mon treal en Quebec zeker 238 arrestaties verricht. Onder hen bevond zich de advo caat Robert Lemieux, die de afgelo pen dagen namens het FLQ met de regering had onderhandeld over de vrijlating van de ontvoerde Britse di plomaat James Cross en de provincia le minister Pierre Laporte. Inmiddels is een grootscheeps jacht op de ont voerders aan de gang. (voor vervolg zie pag. 2) -p| -j I ivoor vervoig zie pag. SOEST De 47-jarige min- ler valide C. L., die zich ver leden week vrijwillig bij de ilitie heeft gemeld, blijkt in de lafgelopen zes maanden bij dertig inbraken in Bloemendaal, Het Gooi, Amersfoort en Soesterberg Voor ongeveer een miljoen gul- 'den te hebben gestolen aan geld, gebruiksvoorwerpen en vooral sieraden, antiek, schilderijen en [juwelen. Alleen bij vijf inbraken in Amers foort (o.a. bij de rechter mr. Kooien 'en auto-importeur Pon) maakte de man voor twee ton buit. Drie inbra- fhen in Soesterberg leverden hem Iwnzelfde bedrag aan antiek en ju belen op. De uit Utrecht afkomstige Iman. die bijna de helft van zijn Meven in gevangenissen heeft door gebracht, heeft de gestolen goederen voor een deel verkocht en voor een deel aan kennissen weggeven. In verband hiermede zijn wegens heling in Amsterdam twee arrestaties ver richt De man had tot gewoonte om eerst aan te bellen, teneinde zich van de aan- of afwezigheid van de bewoners te overtuigen. Verleden week kreeg hü plotseling berouw. Hy meldde zich by dc poli tie in Bloemendaal om schoon schip te maken. Russische schepen bij Cuba gesignaleerd WASHINGTON De twee Rus sische schepen, die kort geleden bij het Amerikaanse ministerie van De fensie het vermoeden hebben doen rijzen, dat op Cuba een Russische on derzeebootbasis zou worden aange legd zijn teruggekeerd in Cuba. Een woordvoerder van het Pentagon wist niet wat het doel van het bezoek was RAVENNA/VS Een speciale grand jury is gisteren tot de slotsom gekomen, dat de leden van de Natio nale Garde van Ohio, die in mei bij demonstraties op het terrein van de staatsuniversiteit van Kent vier stu denten doodschoten, zich niet voor de strafrechter behoeven te verantwoor den. Betrokken 'gardisten', aldus de ju- rv, hebben geschoten in de eerlijke en oprechte mening dat zij ernstig i letsel zouden oplopen, als zij niet zouden vuren. De jury is verder van mening dat de wapens die de gardeleden hadden gekregen, niet geschikt zijn om on lusten op universiteitsterrein te be dwingen. MANILLA Het aantal doden als gevolg van (fe typhoon, die de Philip- piinen geteisterd heeft, is volgens officiële gegevens gestegen tot 134. Niet-officiële berichten maken mel ding van ruim 300 doden. Ongeveer 5000 mensen zijn door de i ramp dakloos geworden. De schade wordt geschat op 170 miljoen gulden. Beeld uit het nog steeds door onlusten geteisterde Reggio Ca labria: een waterkanon en vracht- wagens vol politiemannen staan gereed terwijl een bulldozer bezig is een barricade op te ruimen. Door Zuidmolukkers SOEST Be politie van Soest heeft gisteravond elf uur een ano niem telefoontje gekregen, dat het paleis Soestdij kdoor Zuidmolugkers zou worden bezet. Een met Indone sisch accent sprekende man deelde dit mee. Onmiddellijk werden de mare chaussee van de brigade Soestdijk en de gemeentepolitie van Baarn hier van in kennis gesteld, maar op het moment, dat de bezetting zou ge schieden (om middernacht) was alles bij het paleis nog rustig. Niettemin nam men in Soest en Baarn wel voorzorgsmaatregelen. In Baarn was volgens de politie zelfs sprake van verhoogde waakzaamheid. Intussen heeft de bond voor vrij heidsrechten heftig geprotesteerd te gen de razzia, donderdag, in het woonoord van Zuidmolukkers in Ca- pelle aan den IJssel. ..De toegepaste methode verdient de scherpste afkeuring en opent de weg tot praktijken, die in een rechtsstaat niet thuishoren", aldus de bond. DANK ZIJ een bemiddelingsvoorstel van voorzitter Dc Pous is de So ciaal Economische Raad er gisteren alsnog in geslaagd een unaniem ad vies aan de regering uit te brengen over het veelomstreden artikel 8 van de Loonwet, liet standpunt dat dit artikel, op grond waarvan de overheid in af zonderlijke cao's kan ingrijpen (maar dat overigens nooit heeft gedaan), moet verdwijnen, onder vond dc laatste tijd nauwelijks te genstand meer. De vraag was alleen nog: op welke wijze. En daarbij maakten de werk geversorganisaties graag gebruik van de gelegenheid om ook artikel 2 van de Prijzenwet ter discussie I te stellen, welk artikel gedetail leerd ingrijpen In de prijsvorming mogelijk maakt. Er bestaat een onlosmakelijk samen hang tussen loonvorming en prijs vorming. zo stelden dc werkgevers terecht. De vakbeweging is het daarmee in principe eens; maar het plan van de ondernemers om tegelijk met artikel 8 ook het prij- zenartikel buiten werking te stel len ging haar toch te ver. Het compromis van de SER-voorzit- ter om dit artikel wel te handhaven, maar tijdelijk niet te hanteren, was in de ontstane moeilijke situatie dan ook byzonder realistisch. Het geen ook wel blijkt uit de snelheid waarmee het voorstel de eindstreep haalde. Dat de SER langs deze weg toch nog tot een unaniem standpunt kwam, is overigens voornamelijk te dan ken aan de gezamenlijke wens om het zo lang gestoorde centraal loon politieke overleg te herstellen. Dat laatste is inderdaad dringend noodzakelijk, en we verwachten dan ook dat dc regering in haar beoordeling van het SER-advies en de daaraan verbonden consequen ties even realistisch zal zijn als het bedrijfsleven. Oppositie Sommige mensen hebben zo weinig gevoel voor poëzie (hit zij zelf gedichten maken. WEISS C: o «Het gras groeit veel hoger dan ander». Ik kan het nu niet voor dezelfde prijs (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Een hogedrukge- bied blijft voor een fraai herfst- weekeinde zorgen. De tempera tuur kan tot 14 16 graden stij gen. De mistkans inn de nacht en ochtend wordt wel iets gro ter. Eerst morgen komt via Schotland een oceaanfront dich terbij, wat een verandering naar wat wisselvalliger herfstweer gaat betekenen. DE BILT Iets minder koude nacht met weinig wind en plaat selijk mist. Morgen overdag toe nemende bewolking, zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Iets lagere middagtemperaturen. Vooruitzichten voor maandag: min. temp. omstreeks normaal: max. temp. omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Zon en maan 18 oktober: zon op 7.09; onder 17.41maan op 19.03: onder 12.18; 22 oktober L.K. 19 oktober: zon op 7.11; onder 17.39; maan op 19.57; onder 13.23; 22 oktober L.K. Hoog Water Hoog water: 18 oktober: Rot terdam le getij 6.58, 2e getij 1904; Scheveningen 4.53-17.13; Vlissingen 3.43-15 56; Willemstad 7.29-19.45. Hoog water: 19 oktober: Rot terdam le getij 7.41, 2e getij 19.54; Scheveningen 5.35-17.55; Vlissingen 4.24-16.41; Willemstad 8.13-20.32. Vandaag in ZO: Dr. E. Diemer vervolgt zijn Zuid- afrikaanse impressies J. den Boef: Tito wil het zelf doen jt Dick Ringlever hoorde van „kri- tiese" artsen: Arts van vandaag te veel een klinisch technicus Paul van Langstraat: Uw stem over de zeebodem Link van Bruggen over Prof. Tin bergens boek Een leefbare Aarde Rolf Hoekstra terug uit Grie kenland: Er stroomde al te veel bloed J. J. M. Kiggen: Mechanisatie pos terijen is op zegels merkbaar Dr. C. Rijnsdorp: Is er nog iets op te helderen? Jeanne de Vlieger: Maak kind geen slachtoffer van consumptie maatschappij W. F. Stafleu over nieuwe ro man van dr. Rijnsdorp: De Schuldige Dialoog: Ik hoop dat er veel vrouwen zijn die zich geroepen voelen DEN HAAG De directeur van het Centraal Plan Bureau, prof. C. A. van den Beid, voor ziet een golf van prijsstijgingen als de regering de prijzen ineens vrij zou laten. Hij vindt het on verantwoord als zij niet eerst andere en nieuwe mogelijkheden krijgt om de prijsontwikkeling te beheersen. Prof. Van den Beid tevens Kroonlid van de SER zei dit in een reactie op het gisteren vastge stelde advies van de SER aan de re gering om af te zien van ingrijpen in aparte cao's (artikel 8 van de loonwet) en in de prijzen van aparte artikelen (artikel 2 van de prijzen wet). Hij vindt het schrappen van deze bevoegdheid alleen verantwoord als dit geleidelijk gebeurt. Het volledig vrijlaten van de prij zen zou. volgens hem, pas in de loop van volgend jaar mogen plaatsheb ben. Gebeurt dit niet. dan voorziet hij rampen. Ook de ARP-fractie in de Tweede Kamer zou ernstige bezwaren hebben tegen het loslaten van een gedetail leerd prijsbeleid. Zij noemt de SER- voorstellen „puur liberalisme" en een stap op weg naar het „laat-maar- waaien-principe." VVD en CHU zien als belangrijk voordeel van het advies, dat het cen traal overleg er weer door hersteld kan worden. De PvdA vindt de koppeling van Ion en prijzen door de SER „nniet zo gelukkig". Zij meent, dat loonvor ming en prijsvorming twee totaal ver schillende, Yiiet te vergelijken zaken zijn. Zij deelt de bezwaren van prof. Van den Beid. DEN HAAG De beveiliging van president Tito van Zuid-Slavië tij dens diens bezoek aan ons land baart de regering zorgen. Minister-president De Jong zei gis teravond aan het einde van de weke lijkse kabinetszitting dat de veilig- heidsmaatregelen ten minste zo uit- gebreid zullen zijn als bij het bezoek van de Indonesische president Soe- harto. De bewindsman verstrekt geen bij- j zonderheden over deze uitgebreide j maatregelen, terwijl hij evenmin na- der inging op de aanleiding tot dit I zci;":e probleem. Zoals bekend brengt de Zuidriavis- j che president volgende week een j driedaags bezoek aan ons land. waar- I bij hij o.m. Amsterdam. Den Haag en Eindhoven aandoet. DEN HAAG Drie hoofdpunten markeren naar de mening van minis ter-president De Jong de algemene politieke en financiële beschouwin gen. die deze week in de Tweede Ka mer zijn gehouden. Allereerst is duidelijk het kabinets standpunt inzake de democratische rechtsorde naar buiten getreden. Het is een goede zaak dat dit standpunt j vast staat. Dan is naar de mening van de pre mier gebleken dat voor het afkoe- lingspakket van de regering in het 1 parlement een meerderheid valt te behalen. Als derde hoofdpunt wees de be- j windsman op de discussie over de ge- kozen formateur of informateur bij kabinetsformaties, een goed debat i met het oog op de komende verkie zingen. De minister-president zei dit na af- loop van de wekelijkse kabinetsbij eenkomst. IfeAxUu/n ME.UBE.LE.N VEILIG GEKOCHT 1 1BU DE VAKMAN HET KAMERDEBAT van dc afgelo pen weck zal bij sommigen die het jaarlijkse politieke steekspel vi* krant, radio of televisie hebben ge volgd gemakkelijk enige verwonde ring hebben gewekt. Wie het afgelopen jaar heeft kennis genomen van de soms bijzonder felle en bijna vernietigende kritiek van de oppositie op het regeringsbeleid, vindt dc politiek thans waarschijn- lijk een nog vreemdere zaak. dan hij al dacht. Dc objectieve toeschouwer zal moeten constateren, dat dit kabinet niet het stelletje bewindslieden is dat dc af gelopen maanden in de linkse pers is afgeschilderd. Minister-president De Jong is beslist niet onze beste naoorlogse premier maar hij heeft deze weck op bekwa me wijze de oppositie van repliek gediend. Iedereen had nog wel meer gewild dan dit kabinet in de afgelopen vier jaar gedaan heeft, maar ontkend kan niet worden, dat veel goed werk is verricht. Alleen al uit de laatste maanden zou men kunnen noemen de nieuwe wet op de ondernemings raden, de wet op de democratisering van het hoger onderwijs, dc maatre gelen van staatssecretaris Kruisinga tegen de luchtvervuiling. Hoe men politiek ook over de heer Witteveen denkt, hij is een vakbe kwaam minister van financiën ge bleken. die op knappe wUze over onze financiële belangen waakt. De hoogst ingewikkelde problematiek, niet in het minst op het punt van dc inflatie, beheerst hij. Tegen deze achtergrond is het te be treuren. dat de oppositie niet anders doet dan de politiek van dit kabinet afschilderen als desastreus voor ons land. Op deze wijze wordt de oppo sitie ongeloofwaardig, ook bij haar eigen kiezers. Dc onduidelijkheid in dc politiek vindt hier een van haar belangrijkste oorzaken. Men kan stellen, dat dit kabinet gee* overdaad kent. aan vindingrijkheid, initiatief, oorspronkelijkheid en vi sie, maar er zijn kabinetten geweest, die hieraan meer mank gingen en ook minder werk verzetten. Op dit moment lijkt het er op, dat de PvdA ook in een volgende kabinets periode geen deel zal nemen aan de regering. Het zou te betreuren zijn, wanneer de oppositie ook dan haar negatieve opstelling zou handhaven. Oppositie is van belang ook omdat alle mensen ook ministers fou ten plegen te maken. Een al te radi cale afwijzende houding wordt ech ter op den duur niet ernstig meer genomen, omdat deze houding niet voldoende gedragen wordt door ver antwoordelijkheidsbesef. Juist een tijd van grote maatschap pelijke ontwikkelingen en ernstige sociale spanningen vraagt om een nationaal beleid, waarbij regerings partijen kritisch toezien en opposi tiepartijen goed durven te noemen wat goed is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1