-Maak kind geen slachtoffer van consumpfiemaatschappi| IS ER NOG IETS OP TE HELDEREN? DEZE WEEK Terug uit Zuid-Afrika (4) Kleintjes zeggen „mamma" tegen leidster Kanttekening Gezegd (5 ZATÏRDAG IT OKTOBER 1RT0 I Zijn er schadelijke tendensen waar te nemen bij kinderen die niet con tant door de moeder worden verzorgd? Deze vraag legden wij voor aan Mevrouw mr. I. Josephus Jitta, staflid bij de Raad voor de Kinderbescherming i Rotterdam, ééa van de grootste Raden in dit land. Er wordt immers in lemende mate aangedrongen op het creëren van kinderdagverblijven, odat moeder een baan buitenshuis op zich kan nemen. „Binnen de Raad", am -4Idus mevrouw Jitta, „merken wij dat de hele nieuwe generatie maatschap- ielijk werkers er tijdens hun opleiding op gewezen wordt dat een crèche len, g erspê icon 'beid r 12.50 Me goede perspectieven biedt. Van goede perspectieven kun je alleen spreken als er reeds een band bestaat tussen moeder en kind. Die band moet dus al in de jongste kinderjaren zijn gevormd. Kinderen worden ook op medische of sociale indicaties in een kinderdagverblijf geplaatst. Dat gaat in overleg met deskundigen die het welzijn van het kind op het oog hebben. Nu gelden bij de kreet om meer crèches van de zijde van MVM - (Man-Vrouw-Maat schappij), Werkgroep Leijden en Later, Dolle Mina alleen de motieven van de moeder, waarbij het kind in de knel zou kunnen komen." m I „De angst van de Raad voor de Kinderbescherming ten izichte van crèches bestaat hieruit, dat het kind geen vaste band met moeder kan vormen, doordat ze de hele dag van c^in" Ikaar gescheiden zijn. Wij merken dat, door een wisseling in Ie verzorging gedurende de vroegste jaren van het kind, stoor- lissen ontstaan in de affectieve ontwikkeling; dat is: zijn ver mogen tot het aangaan van vaste relaties wordt beperkt. Het m moeilijk vriendjes maken, zich in een werkverband hand- laven". kom, Que- gei Nabl. terda; n J „Het belangrijkste: deze kin deren hopen zelf ook ouders te /jfcorden. Nu voeden ouders hun Minderen vaak op, zoals ze zelf kpgevoed zijn. Waar zouden ze N"|het anders geleerd hebben?" „Ik heb begrip voor vrouwen hie hun opleiding ook na hun Auwelijk willen gebruiken in Nedeken baan (maar als ik een kind O,-, (had gekregen zou ik de eerste iren gestopt zijn met werken). róniaÏM11 tot tien uur per dag voor AfJeen jong kind in een kinderdag verblijf is veel te lang. Dat Jkunnen ouders zelf constateren jwanneer de kleyter voor het i-lerst naar de kleuterschool gaat; hij komt doodmoe thuis. Jfet is zelfs voor een volwasse- kookjne nog vermoeiend om acht rdan|uur tussen „vreemden" te zijn, 11 geef ik toe dat een goede ABCjcrècheleidster als plaatsvervan- Drden-jgend moeder kan fungeren." jonge I Er ontstaan op het moment (overal „wilde" crèches met vol komen gebrek aan deskundige ythinj leiding. Het is de vraag of de ,1,^1 kinderen volwaardige voeding Van|krijgen, of er wel voldoende 6.75. UitgJ i Zc* HET KABINET is deze week geen moment in gevaar gekomen bij de algemene en de financiële beschouwingen in de Tweede Ka- De ploeg van premier De Jong zal de reis wel halen. Maar dit kabinet wordt niet de inzet in de verkiezingsstrijd, zegt mr. Biesheuvel. Hoe de kaarten dan wel komen te liggen, is nog niet duidelijk geworden. Liberaal of socialist is niet het enige alternatief. En al is deze uitspraak nog wat anders dan dat het „lood om oud ijzer" zou zijn, mr. Geertsema van de WD haalt de befaamde zegs wijze 'och maar weer van stal. if Premier De Jong Zo zitten we weer midden in de landspolitiek. „Wet en orde" is het hoofdthema in de Kamer. En de belastingmaatregelen. On danks c.h. bezwaren zal Witte- veen zijn zin krijgen. Een motie tegen verhoging van de BTW wordt alvast verworpen. Premier De Jong ontkent een harde lijn bij de gezagshandha- ving, en ziet geen grond voor wijziging van de Grondwet op het stuk van invoering van een dis trictenstelsel en een gekozen Premier. Over gezagshandhaving ge sproken de actie van duizend man politie en marechaussee om twee Ambonezen in Capelle aan den IJssel te arresteren, lijkt toch wel op een harde razzia. En-pas sant v/orden wapens opgespoord. De man die in Wassenaar hoofdagent Moolenaar dood schoot heeft een bekentenis af gelegd. Sabotage met legervoertuigen 'n Assen de twee jonge da ders worden snel gegrepen. Dui delijk lijkt dat ze hun lesje van rustruimte is. Voor de zuigelin gen zou ik willen zien dat zij een aparte ruimte hebben, waar ze rustig kunnen slapen. In het rapport „Kinderopvang" van de werkgroep crèches, ingesteld krachtens besluit van Burge meester en Wethouders d.d. 26 november 1969, wordt voorge steld dat ieder die een crèche wil exploiteren een vergunning van Burgemeester en Wethou ders moet hebben. Dat kan een zekere garantie geven. Er is een strafbepaling in opgenomen. Het toezicht zou worden opge dragen aan de GG GD. „Wij als Raad krijgen wel klachten binnen van veront ruste moeders over de manier waarop kinderen opgevangen worden. De Raad voor de Kin derbescherming kan alle geval len, waarin vrees bestaat dat kinderen in hun fundamentele behoeften tekort komen, onder zoeken, en zonodig maatregelen uitlokken in het belang van de kinderen, indien de ouders zich onvoldoende vergewissen van de verzorgingssituatie waarin zij hun kinderen brengen. In die zin heeft de Raad ook toe zicht op de crèches." De Haag en Utrecht hebben nu een gemeentelijke verorde ning op kinderdagverblijven,/in -de VPRO-televisie hebben ge leerd. Het is weer een paar dagen goed mis in Rijnmond. Een school in Vlaardlngen sluit. Het regent protesten. Staatssecretaris Kruisinga verklaart Rijnmond tot saneringsgebied wat betekent dat er een programma van maat regelen wordt opgesteld. „Schip Ahoy" voor een nieuw Rode-Krulsschip brengt In een dag zeven miljoen op, dank zij de televisie natuurlijk, Henk van Sti- priaan is geen Mies Bouwman maar hij fikst het dan toch maar. Voorspelling: over 10 jaar 160.000 studenten en In het jaar 2000 twaalf volledige universitei ten nodig. Het vak van de toe komst: professor. Intussen houden dagenlang duizenden in Canada het hart vast. Behalve een Britse diplo maat wordt ook een Canadese minister gegijzeld door een poli tieke groep die afscheiding van de provincie Quebec beoogt. Nieuwe Russische vredesvoor stellen voor het Nabije Oosten oud nieuws, zegt het westen. Be zorgdheid in Israël over krijgshaf tige taal in Egypte, waar Moekou het beleid schijnt te dicteren. Machtsstrijd nu ook in Irak. En verder in het buitenland: Canada erkent rood China. Nixon belooft nog dit jaar 40.000 Ameri kanen uit Vietnam te zullen halen en de dienstplicht af te schaffen. Nobelprijzen geneeskunde voor drie zenuwartsen, althans geleer den op dit gebied. Het overlijden van de Franse radicale oud-pre mier Daladier (86) en de Poolse minister van buitenlandse zaken (Rapacki (61). De Paus weer fel tegen abortus en euthanasie. Artikel 8 van de Loonwet of de afschaffing ervan komt in een ad vies van de SER. De bouwbon den willen voor volgend jaar 12 procent meer. Het overleg over de f 400 extra dreigt in land- en tuinbouw vast te lopen. Een directeur moet maar vijf jaar de tijd krijgen om zijn stem pel op het bedrijf te zetten waar hij leiding aan moet geven. Kies hem uit drie man, die klaar staan om het werk te beginnen en stuur hem na vijf jaar twaalf maanden met vakantie. Geef hem dan pas zijn privé helikopter, zijn privé straalvliegtuig, zijn land goed aan de Riviera an zijn privé secretaresse, niet tijdens zijn be wind. (Robert Townsend, ex-di recteur). Amsterdam en Rotterdam zijn ze in de maak. „Ik ben bang voor die wilde crèches," zegt mevrouw Jitta, net zoals voor slechte bejaar dentehuizen. Men redeneert: er is vraag naar, dus zit er een bepaalde broodwinning in. Nog maals: het jonge kind heeft zijn moeder nodig". „Er is bij de Kinderbescher ming een hele omwenteling ge weest, dankzij de nieuwste in zichten bij de mens-weten schappen. Eer wij beslissen dat een kind uit huis geplaatst moet worden, bekijken we naast de materiële omstandigheden de band van het kind tot zijn ouders. Die relatie is van essen tieel belang." „Men streeft er tegenwoordig naar, een baby één vaste ver zorgster te geven. Kijk, een goede crèche staat of valt met de leiding. Als die ziet, wanneer een kind wat meer aandacht nodig heeft dat het die ook werkelijk krijgt, dan zit hef goed." „Een crèche is meer dan een bewaarplaats voor kinderen. In de wijk Ommoord streeft men ernaar kinderen op te vangen in de laagbouw in directe omge ving van het ouderlijk huis Dan blijft het kind op bekend terrein. „Ik sta niet negatief tegen over crèches. Indien moeder wil wérken, dan zouden een paar ochtenden of middagen m.i. het beste zijn. Als ouders van te voren weten dat zij risico's lo pen op het gebied van de emo tionele ontwikkeling van hun kind, mogen zij zich wel tweemaal bedenken. Veel moe ders onderschatten de betekenis die zij hebben voor hun kinde ren in die eerste levensjaren. Dat belang is voor het kind héél groot, dus ook voor de maat schappij." „Er zou meer discussie moeten komen over opvoeding. Door een storm van informatie krij gen veel ouders de neiging om te zeggen: ik weet het ook niet zo precies (sneer)". „Bij de gezinsplanning moet een jong stel er op rekenen dat -K- In de goede crèche Is persoon lijke eendacht voor de peuters, veel speelmateriaal, zand en water om te kliederen, je kunt er hard ren nen en op de muren krassen zoals hier. „Laat echter deze materiële voorzieningen geen afkoop worden voor de band met moeder", waar- schuwt de Raad voor de Kinder bescherming. de vrouw voor de kinderen een aantal jaren beschikbaar dient te zijn. Laat moeder ze heeft vaak een goede opleiding gehad haar interesse behouden door er b.v. een dag in de week voor uit te trekken, zodat zij straks weer aansluiting vindt in het werk waar ae voor opgeleid is." „Bij overheid en bedrijfsleven zou meer bereidheid moeten be staan tot het creëren van part time banen. Dat moeder werkt: geen bezwaar. Het is voor de kinderen goed als moeder ook buiten het gezin iets beleefd heeft, en vader krijgt een frisse vrouw. Het generatieprobleem ziet zij dan ook in een ander daglicht, doordat de werkende vrouw in alle maatschappelijke ontwikkelingen bij kan blijven. Ze maakt in haar werkverband ook andere jonge mensen mee." „Ik begrijp wel, dat de man nog geen carrière heeft gemaakt bij het begin van zijn huwelijk. Onze levensstandaard is hoog, een jong stel woont vaak in een dure flat die een te grote post vormt op het budget. Ze werken samen, hebben een auto en een kameraadschappelijk huwelijk. Wanneer is er dan plaats voor de baby? Voor dat probleem is nog geen oplossing." „Wij moeten ons meer dan tot nu toe bewust zijn van de geva ren die de huidige consumptie maatschappij oplevert voor de volgende generatie. De materiële voorzieningen in een overigens goed geleide qrèche mogen geen soort afkopen wor den voor de band met moeder. Hier ligt nog een groot veld voor onderzoek braak. Er moet meer communicatie tussen uni versiteit. sociale academie en so ciale particuliere en over heidsinstanties zijn die het „veldwerk" bedrijven." Zijn er geen kinderuitspraken over het tekortschieten in aan dacht van de ouders? „Dat betekent dat kinderen zich hun gemis bewust zijn. Wij van de Kinderbescherming be merken meermalen dat kinde ren juist in periodes van duide lijke gezinsmoeilijkheden hun ouders gaan idealiseren", zegt mevrouw Jitta. TE PRETORIA hadden wij gelegenheid een gedeelte van het proces bij te wonen tegen de groep van ruim twintig die beschuldigd was van terroristische daden. Ook in de naamge ving van wetten is men ginds nu eenmaal niet afkerig van stevige woorden; ditmaal dan gold het „de wet op het terrorisme" (van 1967). Dezelfde groep was tevoren, bij die gelegen heid vervolgd op grond van een andere wet (die „op de onderdrukking van communis me"), al eens vrijgesproken. Wordt dus een beklaagde vanuit de ene wet vrijgesproken, dan kan het gebeuren, dat men het nog eens uit een andere probeert. Dit was dan het tweede proces. Zelf jurist zijnde, werden we wel getroffen door iets van een „serene" sfeer in de rechtszaal. De bedoeling was duidelijk rechtsoefening. Een soortgelijke oprechte sfeer hadden we destijds te Jeruzalem geproefd in het rechts geding tegen Eichmann. Zelf met enige jaren ervaring rechtspraktijk als advocaat achter de rug had ik daar te Pretoria het gevoel: die mensen worden ook ditmaal vrijgesproken. De verdedigers hadden hun verdediging ook goed opgezet; ze beklem toonden dat de verdachten- feitelijk terecht stonden op beschuldigingen waarvan ze in een vroeger stadium reeds waren vrijgespro ken. EN INDERDAAD, korte tfjd daarna volgde de vrijspraak. Maar wat gebeurde er toen? De regering, ging ingrijpen met bepaalde, de vrijheid belemmerende, maatregelen. Het mo tief daartoe Iaat zich raden: in een situatie als waarin Zuid-Afrika verkeert, vindt de regering, dat het laatste woord niet altijd aan de rechter kan zijn. Men gevoelt zich zo be dreigd door het communisme, dat ook mid delen van verweer worden aangegrepen, die een inbreuk op het wezen, van de rechtsstaat betekenen. Een handelen als in noodtoestand. De vraag dringt zich op, of het aldus ontne men van rechtszekerheid een ernstige zaak niet onrust aanwakkert en aldus getrof fenen niet eerder drijft in de juist niet ge wilde richting. Ik moet zeggen, van de rechtspleging zelf ginds een goede dunk te hebben gekregen. In gesprekken die wc met rechters mochten heb ben onderstreepten zij allen de noodzaak van zorgvuldigheid in de benadering van de ver dachte. En op rechtszittingen waren wij ge tuigen van rechterlijke inspanning om het verloop van de procedure juist ook aan de verdachten duidelijk te maken op een wijze als waarvan ook in ons land nog iets te Ieren ware. Trouwens, de rechters wórden er steeds uit de advocatuur „gerecruteerd", hetgeen op zichzelf reeds bijzondere belangstelling hun nerzijds voor de vervolgde waarborgt. Maar dan komt ingrijpen van staatswege achteraf natuurlijk dubbel hard aan. Met na me als ik rechter was zou ik het niet een bemoedigende ervaring durven noemen. DIE INTERNATIONALE „toestand" Is er na tuurlijk wel. Het blijft een opmerkelijke zaak, die concentratie van aandacht juist op dat land. In Zuid-Afrika zelf vraagt men zich meewarig af: vormen we dan werkelijk een bedreiging voor de wereldvrede?; gedragen we ons jegens de wereld zo onverantwoorde lijk? Behalve dat men zich dit afvraagt, voelt men zich onbillijk beoordeeld wat betreft eigen oprechte bedoelingen. Tegenover deze bejege ning dan van de buitenwereld kiest men naar mijn indruk tweeërlei gedragslijn. In de eerste plaats is er bereidheid om het isolement te aanvaarden. Beschouwingen in Zuid-Afrika over de internationale toestand bevatten niet zelden vergelijkingen met de situatie waarin de kleine staat Israël zich be vindt. En zoals Israël zich eens gedwongen zag voor eigen veiligheid de landsgrenzen over te trekken, zo acht men het niet onmo gelijk dat die noodzaak er eens zal zijn voor het eigen land; men denkt dan met name aaa een op zichzelf zwakke Afrikaanse staat air Zambia. IN DE ALGEMENE dreiging tüt men. als ge zegd, in het bjjzonder zwaar aan die van het communisme. In meer dan één regeringsge bouw wees men ons op daar hangende wand kaarten van zuidelijk Afrika het verloop aan van „dé spoorlijn"; dat is de spoorlijn die communistisch China bezig is aan te leggen door Tanzania en Zambia. Ons is In Zuid-Afrika weinig anders gebleken dan van bereidheid om dit isolement, zij het met pijn, ook te aanvaarden. Dat is dan de ene functie van de oude ossewagen: men kan er zich achter verschansen. Toch zijn er tekenen van nog een andere gedragslijn, die namelijk van bereidheid tot het openen van vensters. Zoals ik het in een Zuidafrikaanse studie las: men heeft met de ossewagen ook méér gedaan dan er zich achter verschansen, men is er destijds de ber gen mee overgetrokken. Voor de wereld is Zuid-Afrika nog wel bijna gelijkluidend met „apartheid"; men vindt dat woord nu in bijna alle talen terug, waarbij nog niet eens de moeite Is genomen naar een vertaling te zoeken. Maar Zuid-Afrika lijkt zelf al een fase ver der; de hobbelende ossewagen is in bewe ging. De opmerkelijke vooruitgang van de wetenschap ginds, de sterke economische en financiële toestand dat zijn óók aspecten van het Zuid-Afrika van vandaag. Geven ze een vals gevoel van geruststelling? Daar zijn er die het menen. Tegelijk echter dragen ze aan het zelfvertrouwen bij. MAAR ZE stimuleren ook de tweede gedrags lijn; die van het zoeken van openheid naar buiten, van het pogen om verkeerd begrip weg te nemen, van het trachten de conceptie waarvoor men gekozen heeft niet te laten overwoekeren door nevenverschijnselen van kwalijk karakter. Het lijkt me van belang dat men zich ginds in dit opzicht ook het nodige Laat gezeggen, zeker van welwillende kant. De bereidheid daartoe zal voor de komende tijd van niet geringe waarde zijn. Waartegenover dan de buitenwereld bereidheid moet tonen tot een rechtvaardige beoordeling van die conceptie. Plaatsing van de Zuidafrikaanse problematiek in de internationale context is uiteraard van te groter noodzakelijkheid geworden, nu door de loop der geschiedenis het land in bepaalde opzichten zo centraal is komen te liggen. Dit laatste is wel in staat om ter plaatse zelf het reeds aanwezige besef van verantwoorde lijkheid aan te wakkeren. Maar tegelijk maakt het daar eens te meer de keuze van een wijs beleid en van verstandige beleidsbe slissingen wenselijk. Nu heeft men ginds in het verleden al bewe zen met die ossewageji vèr te kunnen gaan. Men moet er nog wat verder mee zien te komen en bij voorkeur op andere gebieden dan geografische. Juist de ligging daér en op dit ogenblik moet tot iets waardevollers kunnen dringen dan tot het isolement. Maar dit vind ik zelf zo mooi gezegd, dat ik over de verwezenlijking nog wel een weekje moet nadenken. DIEMER Kinderen hebben hun moeder nodig. Mijn eigen kinderen zeggen wel: Moe der heb je.nu nooit eens tijd voor mij?" en dan antwoord ik: .Om vijf uur ben ik weer helemaal voor jullie!" Aan het woord: de eigenares van een overigens goedgeleide crèche die moeder is van twee jongens. Wil zij overheidsbemoeiing? „Ja. u-el vergunning en toezicht, geen subsidie. Een crèche behoort tot het vrije onder nemerschap. Ga je dat uit zakelijk belang of winstbejag doen, waar blijft dan de liefde tot het kind?" ..Een gemeentelijke crèche lijkt mij niet ideaal, het personeel wordt dan ambtenaar. Na een enquête van CRM is gebleken dat er in ons land 191 kinder dagverblijven zijn waarvan 91 door de gemeente gesubsidieerd, éénderde d<us". „Iets anders is dat bedrijven hun werk krachten die moeder zijn de crèchekos- ten vergoeden". „Ja, ik ben een plaatsvervangend moe der. Kinderen van zo ongeveer twee jaar die hier pas komen, zeggen vaak „mam ma" tegen me. Wat de stoornissen bij die kleintjes betreft: een kind dat het hier met naar z'n zin heeft, niet tiert, gaat na overleg met de moeder weg. Een kind mag niet de dupe worden van het feit dat zijn moeder werkt. Een moeder moet maar weten dat ze een kind heeft". „Wil je een baby goed verzorgen in de crèche, dan heb je op vier babies één leidster nodig, die vakkundig is. Ze geeft twintig minuten een fles, dat is 80 minu ten per maaltijd op de groep van iner kinderen De kleintjes moeten op t{jd verschoond en verluierd worden en ik sta erop dat er baby-gymnastiek mee wordt gedaan. Dat is financieel haast niet haalbaar voor de crècheleiding". Ab. Visser In schoolboeken is die ouderwetse term nog wel te vinden: „Fraaie let teren". Dat woord 'fraai' wordt nog wel gebruikt, maar in ironische zin, b.v.: „Het is wat fraais, die letteren tegenwoordig". Toch hoort men tegenwoordig in artistieke kringen dat ouderwetse woord weer serieus gebruiken, juist in de spreektaal. Een acteur heeft bij een radio-opname een vers uitstekend voor de micro foon gebracht. De regisseur zegt: „Heel fraai." Tegenover de fraaie letteren staat da zwarte literatuur. Daarin wordt, min of meer programmatisch, stelling genomen te gen de burgerlijke letterkunde die zedelijk heidsnormen eerbiedigt en weet heeft van idealen. Dat hoeft allemaal niet zo ver te gaart als het (verbale) satanisme van Bau delaire in zijn tijd. In het naturalisme werd een poging ondernomen om het ware ge zicht van de samenleving te laten zien. De grote man van het naturalisme in Frankrijk was Emile Zola. wiens roman Na- na onlangs verfilmd op het televisiescherm te zien is geweest. Het was een tijdsbeeld van het decaden- ie Parijs in de laatste periode van keizer Napoleon III (die zich ook zelf met vrouwen zeer actief heeft ingelaten), maar en anders was het geen grote roman gewor den het had ook een betekenis die verder reikte: de erkenning van de waar heid dat het zich verslingeren aan vrouwen de nobelste en rijkste man tot armoede, oneer en zelfmoord kan brengen. De zedenroman heeft, desnoods tegen wil en dank, impliciet een strekking. Als Nana aan de pokken sterft en haar mooie gezicht tot iets afschuwelijks Is verworden, houdt het einde van deze courtisane de lezer een spiegel voor, ook al zou dit strijden met het programma van het natura lisme. De zogenaamde „thriller" (aensatiero- man) houdt zich met de misdaad bezig. Hier zijn we In de eerste plaats In de sfeer van de detective-roman. De detective, poli tieman of niet, plaatst zich aan de kant van de wet en van het recht. Law and order! Het doel is niet sociale misstanden aan de ka8k te stellen, maar op zich zelf staan de gevallen op te helderen. Het gaat meer over de slimheid (of gebrek daaraan) aan beide kanten van de wet, dan over de boosheid. De spanning In het verhaal moet de lezer ontspanning brengen. Een detective brengt de opheldering, vandaar de opmerking van Sherlock Hol mes aan het eind van een van zijn avontu ren: „Is er nog iets op te helderen. Wat son?" De ouderwets-gezellige verhalen van Ivans eindigden meestal met een lange na beschouwing. uiteenzettend hoe alles zich werkelijk had toegedragen. Deze trek her innert aan het positivisme. Bij de verhalen van A. Conan Doyle is de eindindruk, dat misdaad weliswaar in alle klassen van de samenleving voorkomt, maar daarin toch gelukkig niet overheerst. Bij de queen of crime" evenwel, de zeer vruchtbare schrijfster Agatha Christie, onlangs tachtig jaar geworden, moet men wel da indruk krijgen van een door en door corrupt Engeland, juist in de z.g. be tere en hoge kringen. Zij bedoelt dit na tuurlijk niet te suggereren, maar bij zo'n overvloedige romanproductie is dat een niet te ontkomen, onwillekeurige eindcon clusie. In de Maigret-verhalen van Simenon treffen ons sterk humanitaire trekken. Sherlock Holmes leeft In een Victoriaanse standenmaatschappij; Maigret in een Fran se republiek waarin het politieapparaat over het geheel integer is. maar de politiek aangevreten door corruptie. Achter de schermen trekken de rijken en machtigen aan de touwtjes en verliezen hun eigen belangen geen ogenblik uit het oog. De knechten zijn beter den de bazen Maigret vertegenwoordigt de goede knecht, die weet wat er te koop is maer domweg zijn plicht doet en deernis heeft met de méns in de misdadiger. De slecht heid door hebben en toch voor het goede kiezen, dat is een vorm van modern-popu lair heldendom. En dat terwijl In de eigen lijke letterkunde de held al lang verdwenen is. Ab Visser is in ons lend, voorzover Ik weet. de belangrijkste deskundige op het qebied van het misdaadverhaal. Zijn roman Het kind van de rekening heb Ik Indertijd in deze krant besproken. Nu ligt vpor mij zijn jongste publicatie De Chanteur en an dere misdaadverhalen (L. J. Veen's Ultge- versmlj. N.V., Amsterdam. 136 dichtbedruk te bladzijden, 8,90) Het zijn zeven thrillers, waarvan de titels lulden: De chanteur (variatie op een kof- fermoord), Aberratie, Vergif, Pensione Su- quet, Delirium Tremens, De ontvoering, en Een bot mes. Deze verhalen spelen zich af in de on derwereld en de taal is natuurlijk navenant. Men kan niet verwachten dat de persona ges, als ze de keus hebben tussen een woord als vrouw of meisje, en wijf of teef, het fijnste woord kiezen. Toch herhaal ik mijn bezwaar van de vorige keer, dat naar mijn gevoel de auteur met dit soort taalge bruik Iets te royaal is. Simenon bedient zich veel minder van het platte jargon en weet toch de indruk van echtheid te berei ken. Aan de andere kant heeft dit werk on miskenbaar literaire trekken. Ik geef enkele voorbeelden. Op bl. 58 leest men: „In de diepte van hat hula hoorde hij het televi sietoestel van mevrouw Muller en dit ge luid vermengde zich met het wilde ruisen van de bomen in de tuinen en het kletteren van de regen op het dak." Op bl. 69 staat: „De lucht was gevuld met kleine onweersvliegjes en in de vroe ge avondhemel, die de kleur had van een beslagen tong. krioelde het van onvermoei bare. piepende zwaluwen." Visser weet de sfeer van Parijs en van Rome bijzonder qoed op te roepen en den met name van de achterbuurten, inclusief de luchtjes. Als men hier van naturalisme spreken mag. dan is dat zo weinig pro grammatisch. dat de onbedoelde tendens er niet uitspringt, zoals dat in „Nana" het geval ie. De onderwereld en de misdaad worden hier als feit aanvaard en als milieu ge bruikt om spannende verhalen te vertellen zoals die kunnen gebeuren. Het eerste ia zelfs geïnspireerd op de bekende Japanse koffermoord. Aan de te kleine letter van het boek heb ik mijn ogen tijdelijk een beetje bedorven: risico van het vak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 17