,0p de dijk zag ik ineens pantserwagens aankomen" WERK AAN DE WERELD Duizend man op zoek naar twee Christelijke politieke partij in Indonesië een praktische eis Verontwaardigde Ambonezen hebben het gevoel dat hun de oorlog is verklaard PARIA'S Betogers Reggio vuren op politie BROEK UIT DOEN POTDICHT BELACHELIJK VERSTANDIG... Inzcimelingsaktie NOVIB voor arme landen 7 VRIJDAG 16 OKTOBER 1970 CAPELLE AAN DEN IJSSEL Een paar huilende Ambone- se kinderen naast een levensgrote rups-pantserwagen van de ma rechaussee. Huilend omdat de ze niet naar huis mochten. Hui lend omdat ze niet wisten wat er thuis aan de hand was. Het was een wat wrang beeld gistermorgen op de dijk bij het woonoord ..IJs6eloord". Een paar kleine meisjes die door zwaarbewapende militairen de mitrailleurs op de gevechtswagens waren gela den werden tegengehouden toen ze naar huis wilden. (Vervolg van pag. 1) Mogelijk vastgehoudenen zijn naar n plaats gebracht die niet bekend maakt is. Intussen bleek gisteren jdens een uiteenzetting over de ing van zaken door onder meer mr. J. van der Hoeven, officier van istitie in Rotterdam en mr. A. W. osingh, officier van justitie in Den laag, dat het onderzoek heeft duide- jk gemaakt, dat het de bedoeling :as. op de 31e augustus niet alleen e woning van de ambassadeur in Wassenaar te bezetten, maar ook en egelijk de Indonesische ambassade in >en Haag en het consulaat-generaal an Indonesië in Amsterdam. Hoe ook, aangenomen wordt, dat in e nacht van de 30e op de 31e augus- us 100 zwaarbèwapende mannen in e Randstad gereed stonden voor ac- ies, van wie de deelnemers aan de etie Wassenaar zich verzameld heb- >en in „IJsseloord". Daar zijn de fi- lesses van het plan geregeld en wer- Icn de wapens uitgereikt, in het bij onder door de thans gearresteerde •aul C. Th. Direct na de inval toont deze Zuid- ftolukker zijn wapen In Capelle hield de geüniformeerde politie de bewoners tijdens het onder zoek onder controle. Rechercheper- soneel verrichtte het eigenlijke zoek werk. De beide officieren betoonden zich zeer content: „De gehele actie is buitengewoon/ rustig en geheel vol gens plannen verlopen. Incidenten hebben zich in het geheel niet voor gedaan. Maatregelen waren getroffen tot regeling van eventueel toege brachte schade. Voor zover thans be kend echter, is nauwelijks enige schade veroorzaakt". Onder „nauwe lijks" bleek later tijdens het gesprek de schade te vallen aan het op het complex staande kerkgebouw. Grote overmacht Op de vraag of tegen 750 mensen, van wie er dan nog velen naar hun werk waren, een zo grote overmacht aan mensen en materiaal moest wor den ingezet, luidde het antwoord: ..Gelet op eerdere ervaring moest voorkomen worden dat er slachtoffert zouden kunnen vallen aan de zijde van de polite. „De bedoeling was om met deze grote overmacht schieten door de be woners te voorkomen, Dat is onge vraagd gebeurd. Van de zijde van de politie zijn tijdens de voorberei dingen geen voorwaarden over de sterkte gesteld, zij het dat zij geen enkel risico wenste te nemen". U. was ongewapend toen hij op straat in het kamp werd aangehouden. Th. werd in zijn woning gearresteerd. Op hem werd een geladen en op scherp ge steld pistool gevonden. Dat liegen ze Een bewoonster van het oord had verslaggevers die pas na de actie op het terrein konden verteld, dat zij getrapt was. Dit werd door mr. Van der Hoeven ontkend: „Dat liegen ze. Als ze volhouden dat er geslagen is. dan moeten zij een klacht indie nen, dan wordt deze onderzocht. Maar er is eenvoudig niets gebeurd. Ongelofelijk dat het zo rustig verlo pen is". Hij sprak verhalen tegen van IJsseloordbewoners, dat fouillering gepaard was gegaan met gedeelte lijke ontkleding. Er waren 40 visiteu- ses aanwezig voor de vrouwen. Dat er geen bevelen tot huiszoeking werden getoond werd normaal gevonden. „Er is namelijk niet naar gevraagd". De bewoners hebben op dit punt andere verhalen, maar mr. Van der Hoeven stelt, dat alle 150 bevelen op naam gesteld zijn. En zou ook ge werkt zijn met eenvoudige agenda blaadjes en ander „kladpapier", maar dat was voor de officieren een nieuw geluid. Papieren Het onderzoek heeft ook een flink aantal papieren opgeleverd die van belang kunnen zijn bij het onderzoek. Van de gevonden wapens waren er verschillende verstopt in de grond. Onder de buit van gisteren zijn geen wapens die afkomstig zijn van dief stal uit het leger. De gevonden wa pens zijn trouwens bijzonder modern. Met ir. Manusama, president in ballingschap van de republiek der Zuid Molukken. is geen contact ge weest over of tijdens de actie. De actie heeft niet rechtstreeks te maken gehad met de bekentenissen van de 34-jarige H. J H.. die reeds op op omstreeks 4 september verklaard heeft, hoofdagent Molenaar gedood te hebben. Ie Ambonezen laten zien hoe gron- ig de politie en marechaussee te lerk zijn gegaan bij hun speuracties naar wapens. Zelfs vloeren werden opengebroken. Grimmig „beleg" rondom kamp IJs seloord men bij de secretaris van het Korps Pendjagaan Keamanan. Ir. Manusama is niet de enige die het niet neemt. Frieda Tomasoa, de 22-jarige leidster van de Vrije Zuid- molukse Jongeren in Capelle, steekt haar woede ook niet onder stoelen of banken, kort nadat de laatste pant serwagen uit „IJsseloord" is verdwe nen. „Wij jongeren, wij nemen dit niet. Dat ze zoeken naar wapens, vooruit, dat moeten -we toestaan vol- •gens de Nederlandse wet. Maar de manier waarop ze het hebben gedaan, met al dat machtsvertoon, nee, die aktie keuren wij scherp af." Gisteravond hebben de Zuidmoluk- kers er een bijzonder woelige verga dering in de kantine van het kamp aan gewijd. Iedereen, jong en oud, stroomde tegen negen uur de kantine binnen, waar een geladen sfeer hing. Een adjudant van ir. Manusama riep de bewoners van het kamp echter op hun kalmte te bewaren. Het is hem gelukt. Op het oog tenminste. „We worden behandeld als paria's en we zullen ons ook zo gaan gedragen ook", zei echter een groep jongeren later na afloop van de bijeenkomst. Hetzelfde zou even later ir. Manusama in een interview verklaren: „Wij hoeven Nederland niet eens meer de oorlog te verklaren. Nederland heeft het ons al gedaan. En moet ik dan mijn men sen steeds maar tot kalmte blijven manen? Dat houdt ook eens een keer op? Echt, met dergelijke methoden spelen ze precies Tamaela en zijn mensen in de kaart. Als dat is wat ze wiljen...." ROME Ook gisteren hebben be togers in Reggio het vuur geopend op politemannen die barricaden van de straten wilden verwijderen. Woens dag werd een politieman ernstig ge wond door een schot van de betogers. In Reggio wordt nog steeds een alge mene staking gehouden. Ook in Ca- tanzaro, waar de vrees bestaat dat de voorlopige aanwijzing tot hoofdstad .van Calabrië te niet wordt gedaan, werd gisteren gestaakt. (Van onze parlcmcntsrcdactie) AMSTERDAM De oprich ting van een christelijke poli tieke organisatie is voor Indone sië geen onveranderlijke prin cipiële eis. maar alleen een prak tische noodzakelijkheid van voor bijgaande aard. Zo'n christelijke politieke organisatie moet dan ook voortdurend worden onder zocht op effectiviteit en doel treffendheid. Tot deze conclusie komt dr. Sutarno in zijn proefschrift „Het Kuyperiaan- se model van een christelijke poli tieke organisatie". Hij promoveerde vanmiddag aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Promotor was prof. dr. H. M. Kuitert. Het proefschrift is een onderzoek naar het middel van een christelijke politieke partij om het politiek-staat- kundig leven van het christelijk ge loof uit te beïnvloeden. Dr. Sutarno, die in Jogjakarta werd geboren, heeft zijn geschrift opgedragen aan zijn moeder, „die twee jaar geleden ge doopt werd en wier eenvoudig ge loofsleven voor mij een bron van in spiratie is en aan de nagedachtenis van mijn vader, die nooit de gelegen heid had om Jezus Christus te leren kennen tijdens zijn aardse leven". Geen navplging Het Kuyperiaans model van een christelijke politieke organisatie wil dr. Sutarno niet zo maar voor Indonesië overnemen. In zijn eerste stelling zegt hij: „Het verdient geen navolging de christelijke 'oeginsel- idee en de antithese-gedachte te ma- ken tot uitgangspunten voor de op- richting van een christelijke politieke organisatie." De antithese-gedachte maakte i juist de beïnvloeding van de samen leving moeilijk. En juist voor Indonesië is deze beïnvloeding zo no dig. Dr. Sutarno stelt zelfs de vraag i in hoeverre een christelijke politieke I organisatie werkelijk de taak kan vervullen, die haar toekomt. Zelfverdediging als motief tot op richting van een christelijke politieke organisatie in Indonesië is ethisch ge oorloofd. Maar wel moeten de rechten j en vrijheden van alle burgers in acht worden genomen. De Indonesische christenen zien j zich dan geplaatst voor de volgende j opgaven Een inzet voor de democratisch» samenleving; Eerlijke en principiële samen werking met andere groeperingen. Hiervoor zijn openheid en soepelheid in denken en handelen nodig in plaats van afgeslotenheid en hoog moedig isolationalisme. Een zakelijke en realistische hou ding. Verstarring en conservatisme moeten tot elke prijs worden voorko- men. Huwelijk j Van de 25 stellingen van dr. Sutar- I no noemen we nog de volgende: De 1 uitspraak van 'Jezus: ..Hetgeen dan God samengevoegd heeft, scheide de mens niet (Mattheus 19:16) impliceert niet dat God in elk huwelijk man en vrouw heeft samengevoegd". Ook stelt de theoloog Sutarno nog: ..Een deel van de actuele oordeelvor ming over Indonesië berust op gebrek aan behoorlijke informatie. Werk aan de Wereld wordt de op volger van de bijna tot een traditie geworden Anti-Honger-Aktie, die de afgelopen tien jaar is gevoerd. De ak tie wil aansluiten bij de ontwikke lingsstrategie. die voor het komende decennium (1971-1980) is opgesteld door de Verenigde Naties. Honger „Het is duidelijk", zo zeggen de or ganisatoren, „dat het om meer gaat dan de honger-van-de-maag alleen. I Het gaat ook om de honger naar vre- F de. naar vrijheid en naar gerechtig- heid. De honger naar een menswaar- b dige. rechtvaardige wereld, waarin de verhouding tussen ons en wat wij de Derde Wereld noemen, in evenwicht is gebracht". Werk aan de Wereld heeft e«n tweeledig doel. Gezien de teleurstel- Om de aktie en de problemen, waaraan aandacht geschonken wordt, te ondersteunen, is een zogenaamd wereldwerkboek uitgegeven, dat spe ciaal is bedoeld voor scholen, aktie- groepen, clubs enz. De NOVIB bevordert de ontwikke lingssamenwerking door voorlichting van het Nederlandse publiek omtrent vraagstukken van de ontwikkelings samenwerking, oefent druk uit op de regering en de politieke partijen om de ontwikkelingssamenwerking een hoge prioriteit te geven en tracht fondsen bijeen te brengen door het financieren van ontwikkelingsprojek- ten in de Derde Wereld. Tussen 1958 en 1970 financierde de NOVIB 217 over de hele wereld ver spreid liggende projeklcn. In totaal werd hieraan ruim 21 miljoen gulden besteed. Door Theo Wïllems Het was symbolisch voor de hele actie, die volgens een verklaring van de Rotterdamse officier van justitie, mr. S. van der Hoeven, in eerste in stantie was bedoeld om twee man te arresteren die ervan worden verdacht een leidende rol te hebben gespeeld bij de moeilijkheden in Wassenaar. Ruim duizend man politie en militai ren, tot de tanden bewapend, twe« helikopters en acht met mitrailleurs bewapende gevechtswagens om twee man te arresteren. „We wilden gewoon moeilijkheden voorkomen en op het ergste voorbe reid zijn", zou mr. Van der Hoeven later verklaren. „Intimidatie? Zo kunt u het ook zeggen, ja." De ruim zevenhonderdvijftig bewoners van het kamp „IJsseloord" hebben er een andere term voor. „Een razzia, dat was het. Een razzia waar de Duitsers zich nog voor geschaamd zouden heb ben. Een belediging voor ons volk. Moeten wij Zuidmolukkers dat zo maar allemaal nemen?" Nauwelijks waren gistermorgen dt mannen uit het kamp naar hun werk vertrokken of het leger van politie mannen en militairen trok een strak kordon om het kamp. Niemand kon er nog in of uit. Er werd een vliegver bod afgekondigd boven het betrokken gebied, om te voorkomen dat de aktie vanuit de lucht zou worden gevolgd door anderen dan de uitvoerders. Wie van buiten het kamp probeerde op te bellen, kreeg een politieman of -vrouw aan de lijn, die meedeelde dat gesprekken onmogelijk waren. Wie van binnen het kamp naar bui ten probeerde op te bellen, werd de hoorn uit de handen genomen. „Ik stond net mijn jongste dochter tje in bad te doen, en keek naar bui ten", verklaarde een jonge Zuidmo- lukse, nog helemaal overstuur van wat ze had doorgemaakt. „Op de dijk zag ik ineens al die pantserwagens komen aanrijden, met die kanonnen erop, en die hele kolonne van bussen en vrachtauto's met soldaten. Wat er toen allemaal gebeurde? Het ging ge woon te sne| om te realiseren wat er nou precies aan de hand was. Ik wilde naar buiten gaan, maar dat kon al niet meer. Er stond een pantserwa gen op het plein, en voor elke deur twee soldaten met geweren, die zei den dat we naar binnen moesten." De actie moest een verrassingsele ment hebben volgens de Rotterdamse officier van justitie. Die opzet is ge slaagd. De vrouwen, oudere mannen en kinderen die verrast werden heb ben het echter nauwelijks als een verrassing gevoeld. In alle huizen te gelijk drongen de rechercheurs bin nen om huiszoeking te doen naar ver boden wapenbezit. Alle bewoners werden op het lichaam gefouilleerd. Trillend van ingehouden woede vertelt een 72-jarige man hoe zijn \touw door een marechaussee-man het huis werd ingeschopt, en met de loop van de karabijn in haar zij werd gedwongen tegen de muur te gaan staan om zich te laten fouilleren door een vrouwelijke agent. „We moesten gewoon onze broek uitdoen, mijnheer, allemaal, waar die agenten bijston den. En ons huis? Helemaal overhoop hebben ze het gehaald. Een pan met rijst leeggegooid, kasten leeggetrok- ken, koffers opengemaakt. Wie ruimt dat allemaal weer op? Schandalig, echt, schandalig. Of we misdadigers zijn!" Intussen had zich boven op de dijk waaraan het woonoord ligt een me nigte fotografen, verslaggevers en be langstellenden samengepakt. Wat er aan de hand was? Niemand wist het of zei tenminste het niet te weten. De bemanningen van de pantserwagens van de Marechaussee zeiden zelfs niet te weten waar ze zelf vandaan kwa men. De duidelijkheid werd er nau welijks groter op. Wie een stap in de richting van de hekken deed die dwars over de dijk waren opgesteld,, bewaakt door mannen van de Mare chaussee, kreeg ogenblikkelijk een van de bewakers aan zijn broek. Langs allerlei wegen werd gepro beerd het kamp te naderen. Het had geen zin. De landmacht-helikopters die boven het' actie-terrein cirkelden, hielden iedere vierkante centimeter in de gaten. Wie het toch lukte het kamp wat dichter te naderen dan een ander, zag een kordon van met scher pe patronen bewapende militairen voor zich oprijzen waar eerst alleen maar graspollen waren. Urenlang was het niemand duidelijk wat zich nu eigenlijk binnen het kamp afspeelde. Enthousiast stortte men zich dan ook op de postbode die tegen half twaalf uit het kamp kwam. Ook hij kon niet bijster veel meer zeggen dan dat de politie het kamp aan het uitkammen was. „Iedereen moet in zijn huis blij ven, ja. dat wel." Meer wist ook hij niet. Meer weet nu in feite niemand nog. Er is de lezing van mr. Van der Hoe ven dat de actie zonder enig incident is verlopen: „Het is allemaal in vrede en vriendschap gegaan", zei hij zelfs, en er is de lezing van de kampbewo ners zelf, waarin melding wordt ge maakt van soms meer dan hardhan dig optreden van de politie-mannen en de marechaussee-mannen. „Een vrouw geschopt? Dat liegen ze ge woonweg". reageerde de Rotterdamse officier van justitie later op de mid dag. „Deze actie provocerend ge werkt? Nou. dat is dan beroerd ge weest." De leider van de Zuidmolukkers. ir. Manusama, heeft desgevraagd ook geen goed woord voor de justitiële aktie over. „Het is voor ons absoluut onaanvaardbaar", vindt hij. „Het is nu net alsof we Nederland de oorlog hebben verklaard, met zulk materieel tracht men ons te overvallen." Het grootste bezwaar heeft de Zuidmolukse president echter tegen het tijdstip waarop de actie werd uit gevoerd, een tijdstip waarop alle mannen naar hun werk waren. „Dat is toch belachelijk, met elfhonderd politiemannen met tanks een woon oord met alleen vrouwen, kinderen en bejaarden overvallen! Nee, dat nemen we echt niet, hoor!" Ir. Manusama belde gistermorgen enkele minuten voor de aktie van start ging nog zijn sekretaris op, om hem te vragen en kele papieren voor hem naar Den Haag te brengen. Tijdens het gesprek werd plotseling de verbinding ver broken. Later werd hem pas duidelijk waarom. De anders zo rustige wis kundeleraar komt nauwelijks uit zijn woorden als hi.i tracht te vertellen hoe hij over de gang van zaken denkt. Wat hij nu gaat doen? „Niets overijlen. We moeten ver standig blijven. Dat heb ik mijn mensen ook op het hart gedrukt. Iemand moet de verstandigste zijn, en als de Nederlandse regering het niet is dan zullen wij het moeten proberen te zijn." Inmiddels heeft ir. Manusama kontakt opgenomen met zijn advocaat, die hem heeft geadvi seerd in elk geval de documenten te rug te eisen die de justitie bij de huiszoekingen in beslag heeft geno- Een overzicht van de actie „Ambo nezenkamp". waar politie en mare chaussee met veel materieel, waar onder pantservoertuigen, verschenen. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Onder het aan sprekende motto Werk aan de Wereld organiseert de NOVIB, de Nederlandse Organisatie Voor Internationale Ontwikkelings- samenwef-king, in samenwerking met UNICEF en UNESCO een inzamelingsaktie ten behoeve van een achttal projekten in Azië, Afrika en Zuid-Amerika. De aktie gaat maandag van start en duurt tot 24 oktober. Op een persconferentie in Den Haag werd gisteren de verwachting uitgesproken dat er een bedrag van één miljoen gulden bijeen wordt ge bracht. lénde ervaring in het Eerste Ontwik- kelingsdecennium wil de aktie bevor deren dat Nederland zich positief op stelt tegenover de eisen van het Tweede Ontwikkelingsdecennium. In de tweede plaats roept Werk aan de Wereld op tot concrete hulpverle ning. De bescheiden projekten, die worden gepresenteerd, bevinden zich in Peru (opbouw van verwoeste scho len, opleiding voor jonge boeren), In dia (kinderhulpprojekt), Ceylon (nieu we landbouwnederzettingen). Indonesië, (vierjarenplan voor de volksgezondheid), Boven-Volta (on derwijs aan plattelandsvrouwen), Equador (landbouwonderwijs aan In dianen). Tanzania (onderwijs aan vol wassenen) en Botswana (opleidings centrum voor onderwijzers). W ereldwcrkboek

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7