Handschoenen en tassen ook in de midi-lijn 'waar gewapende iussische Joden kapen vliegtuig Ook in Irak een machtsstrijd alles S&22& goed en( wer Heath reorganiseert regeringsapparaat LOONGRENS NIET OP ƒ17.000 Drie Algerijnse kapers in Zuid- Slavië veroordeeld Tinmijnen in Bolivia bezet Klacht over misleidende advertenties Vragen over loodgehalte autobenzine Prinses Irene naar huis Versekeraars: Premies omhoog Frontale botsing: echtpaar gedood VRIJDAG 16 OKTOBER 1970 zal woi jJen na aan. 1 vaarvi temml i, is tus ?oed muit iar emeesti e Wes 3e Schi MOSKOU Gewapend met vier geweren, twee pistolen en ■ie handgranaten hebben twee Russische Joden gisteren een lussisch verkeersvliegtuig van het type Antonof-25 met 51 per- inen aan boord gedwongen naar Turkije te vliegen. Na een a rhotenwisseling in de cockpit waarbij een stewardess werd ge- ood en de twee piloten gewond, landde het toestel in de Turkse enstad Trabzon aan de Zwarte Zee. d? a< :h> De twee kapers werden geïdentifi- erd als Frannas Koreyero (47), en 18-jarige zoon Brazinkas die poli- li asiel hebben gevraagd om later Israël te gaan. let is de eerste keer dat men erin lagt een Russisch passagiersvlieg- ig te kapen en het naar een vlieg- ld buiten de Russische grens te engen. Voor zover bekenl zijn vier oorgaande pogingen, waarvan drie de lucht en één op de grond ver leid. Uit de verhalen van de twee ka- ïs en van andere passagiers uit t toestel blijkt dat de kaping zich volgt heeft voorgedaan. Spoedig dat het toestel van het vliegveld in Batoemi, de hoofdstad van de utoiiome Sowet-republiek Adzjari- lan, was opgestegen voor een binnen- sdse vlucht naar Soehoemi (Kauka- ïl liepen de man en zijn zoon naar ren en verschaften zich toegang tot tsckpit. Gevecht Terwijl de vader de piloten onder ot hield, deed de zoon dat met de ;sagiers. Een 24-jarige stewardess ibeerde de cockpit binnen te dringen :h werd door de oudste kaper neer schoten. Daarop volgde een ge- :ht met de piloten die echter ook ir kogels werden gewond. Na de landing sprongen de twee kapers als eersten uit het toestel. Een woordvoerder van het vliegveld vertelt: nadat de passagiers waren uit gestapt vonden we in de cockpit de twee gewonde piloten, die zo snel mo gelijk naar een ziekenhuis werden overgebracht. Juist buiten de cockpit lag het lijk van de stewardess. Ze was getroffen door twee kogels, één in het hoofd en één. in de borst. Rusland heeft inmiddels de uit levering van de kapers gevraagd. Er is met Turkije echter geen uitleve ringsovereenkomst. Overeenkomstig de internationale gebruiken zal het gekaapte toestel worden teruggegeven en de passagiers gerepatrieerd, zei een woordvoerder van het Turkse mi nisterie van buitenlandse zaken in Ankara. Een Russische Antonof-24 werd giste ren met 51 personen aan boord ge dwongen. naar Turkije te vliegen DUBROVNIK De drie Algerijnse kapers die op 31 augustus een Con- vair van de Algerijnse lluchtvaart- maatschappij dwongen naar Dubrov- oik in Zuid-Slavië te vliegen zijn door een rechtbank in die stad ver oordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van anderhalf jaar elk, met een proeftijd vari drie jaar. Bo vendien zullen zehet land worden uitgezet. De kaping gebeurde op 30 augustus. De kapers, gewapend met messen, kinderpistooltjes en een fles benzine, dwongen de piloot naar Albanië te vliegen doch toen in Tirana geen toe stemming tot landen werd verkregen week de piloot uit naar Dubrovnik. Er waren 27 passagiers aan boord. LA PAZ Militante linkse arbei ders hebben in de nacht van woens dag op donderdag de tinmijnen van Bolivia bezet. Ze hebben de politiebe waking buiten gevecht gesteld en aangekondigd de mijnmaatschappij van de staat volledig te willen reor ganiseren, omdat de 'mijnautoriteiten en de politie bevoorrechte bureaucra ten zijn die zich schuldig maken aan massieve verspilling van de middelen die nodig zijn voor de produktie'. President Torrez heeft een com missie naar de mijnen gezonden om met de arbeiders te onderhandelen. DEN HAAG De codecommissie i'oor de reclame heeft een klacht in mderzoek van de Consumentenbond ver de misleidende reclame van een aantal levensverzekeringsmaatschappijen. Iet gaat om spaarplan-advertenties an de Nationale Nederlanden, Stad lotterdam, de Nillmij en de Eeerste lederlandsche. De Consumentenbond maakt be iwaar tegen een zijn inziens onjuiste oorstelling van zaken in de bewuste dvertenties over het bedrag dat bij Ie levensverzekeringsmaatschappijen kan worden gespaard. Het volle be drag, dat wordt genoemd, kan nooit Worden gespaard omdat zo'n twintig tot dertig procent opgaat" aan risico dekking, aldus de bond. De bond vindt bovendien, dat de levensverzekeringsmaatschappijen een lage rente geven die veel te lang zaam wordt aangepast. Men wil van de codecommissie voor de reclame een uitspraak over het al of niet mi sleidende karakter van de adverten tieteksten. DEN HAAG Met verwijzing naar een wetsontwerp, dat in Duits land wordt voorbereid en waarin wordt voorgesteld met ingang van 1 oktober 1975 de bovengrens van het loodgehalte van autobenzine op 400 nig. per liter te bepalen, heeft het Kamerlid dr. ir. J. Poele (soc.) giste ren staatssecretaris Kruisinga (volks gezondheid) en minister Bakker (ver keer en waterstaat) schriftelijk ge vraagd of het Duitse initiatief door Nederland zal worden gevolgd of op andere wijze in bilateraal of interna tionaal verband tot overeenkomstige acties wordt besloten. Tevens vraagt het Kamerlid of dc rijmster en de staatssecretaris bereid zijn stappen te ondernemen die hei jnogelijk maken de in de Bondsrepu bliek beoogde beperking van het Percentage giftige stof in de autoben de in het ruimere verband van de EEG door te voeren. De brugramp in Melbourne heeft •an zeker 31 mensen het leven gekost. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM De midi- mode vraagt nog wel wat fneer dan een lange rok en lange laar zen. Ook de handschoenen en tassen zijn in lijn verlengd. De tas isongeveer anderhalf keer zo hoog als breed en loopt enigs zins taps toe naar boven. Natuurlijk mag het reptielleer zijn, maar suède met reptiel bedrukt kan ook, terwijl alle gladde leersoorten, liefst matte tinten en vooral bruin, als materiaal gebruikt worden. Wie zich nog jong en kwiek voelt, kan de schoudertas weer omhangen, al dan niet met een verstelbare riem. En voor de allerhipsten hebben de tassen franje. Tonnetjesmof Heel wat precieuzer zijn de sets van handschoenen en tonnetjesmof. De handschoen heeft bontpolsjes en de mof is zo gemaakt dat het leer naar buiten eo het bont binnen zit. Een met een rits afgesloten vakje zorgt nog voor wat bergruimte. Bovendien heeft het mofje een lus, zodat het ook als tasje gedragen kan worden. De lange strakke mouw van de mi- dimode vraagt een handschoen met kap. Die kappen zijn er in onvoor stelbaar veel variaties. Heel hoog en stevig, al dan niet met franje; met fijn open werk; met bontrandjes of klepjes; met fijn spijkerbeslag of met gespen versierd. De kaphandschoen is er ook voor de mannelijke jeugd, ter wijl de ouderen de vingers warm kunnen houden in lammies. Vliegtuigkoffer De Stichting Lederwarenmode, die al dit nieuws gisteren in Carlton ten toonstelde, heeft ook voortdurend aandacht voor de koffernieuwtjes, waarbij de vliegtuigbagage een be langrijke plaats inneemt. De nieuwste koffer heet Flyboy en is juist in die afmetingen gehouden, waardoor de bagage onder de vliegtuigstoel ge schoven kan worden en nog als hand bagage meekan. Zelfs in de portemonnees is nieuws, nu de betaalcheque het van de con tanten gaat winnen. Er zijn er al met een doorzichtig vakje, waarin de pas duidelijk zichtbaar maar toch goed opgeborgen, bewaard kan blijven. (■evolg van conflict in Jordanië BEIROET Ook in Irak is een strijd om de macht uitgebroken, nu het militaire bewind te Bagdad vice- president (generaal) Takriti uit al zyn functies heeft ontslagen. Takriti. die zich buiten Irak bevond, is gistefen via Beiroet naar zijn land terugge keerd. Pogingen hem daarvan te weerhouden, haalden niets uit. Het ontslag zou de positie verster ken van Saddam Hoessein, een jong militant politicus, die als vice-voor- zitter van de Nationale revolutionaire raad en plv. leider van de Baathpar- tij de touwtjes in handen zou hebben. Hoessein is een neef van president El Zuid-A frika De artikelen van dr. Diemer over Zuid-Afrika getuigen van een goed begrip voor de moeilijke opgave waar voor Zuid-Afrika zich ziet gesteld met de ontwikkeling van de Bantoe-vol ken. Hoewel dit een interne aangele genheid is, bemoeit de hele werelc" zich ermee. Ik zie er geen kwaad in dat een volk wordt opgevoed naar zijn eigen ge woonten, zeden en tradities. Het is in overeenstemming met de ganse schep ping. Zelfs elk dier en elke plant moe ten anders worden behandeld. Elke graansoort moet apart gezaaid worden, wil het tot zijn recht komen. Dat is de apartheid in de natuur, een natuurwet die ieder moet gehoorzamen. Zo heeft de Schepper het gewild. Maar breng dat nu niet over op de menselijke samenleving want dan staat de wereld in brand. Dan wordt direct over discriminatie gesproken of er wordt opgemerkt: „We zijn toch al len kinderen van één Vader". Dat laatste is waar, maar elk kind moet anders worden opgevoed. Als er een land is dat de houding van Zuid-Afrika moet begrijpen is dat Nederland. We kunnen niet eens 30.000 Zuidmolukkers integreren in de sa menleving, maar we eisen wel dat in Zuid-Afrika zo'n twaalf miljoen Ban toes worden geïntegreerd met een be volking van 3 miljoen blanken. Vorster en zijn voorgangers hebben al vele malen gezegd: de Bantoes zijn niet minder, maar ze zijn wel anders dan de blanken. Dat is ook mijn erva ring tijdens mijn zeventienjarig ver blijf in Zuid-Afrika. waarvan ik er tien temidden van de Bantoes door bracht Leidschendam C. van de Brugge Evolutie (2) De heer Van Campen schept met zijn beschouwing een wereld zonder God. zoals. Jeroen Bosch die schil derde. Die evolutieleer is wel ver klaarbaar; onze theologen zijn ook niet erg duidelijk, althans niet bijbelvast. Ze vinden het jammer dat God be staat, want zij zouden dat zo graag zelf willen zijn. Met de evolutieleer hebben zij meer bereikt dan hun me demensen. We zien dat aan de volke ren die zij tot ontwikkeling hebben gebracht: die schoten eerst met pijl en boog en nu gebruiken ze raketten en atoombommen. Een geweldige evolutie, alle aanbidding waard. Om die hooggestegen theologen te herinneren aan hun bijbel, zij het vol gende opgemerkt. Mozes verhaalt ons de schepping zoals het hem gegeven is te zien, en zoals ook wij het willen zien, ondanks de vele vragen. Mozes was met het scheppingsverhaal zijn tijd ver vooruit en nog heeft dit ver haal niets aan kracht ingeboet Mozes verhaalt ons de schepping als een bo vennatuurlijk gebeuren, namelijk de grote werken Gods. Genesis 1 is dan ook geen mythe maar werkelijkheid. Het zij toegege ven dat wij de bijbel '."liet mogen ver goddelijken, maar ook niet ontgodde- lijken, want de bijbel is ons geloof in God. En de evolutieleer tast dit geloof aan Rotterdam P. van Wijk Bakr, die geen werkelijke macht zou hebben. Waarnemers te Beiroet menen dat Takriti de zondebok is geworden voor kost onder de commando's Syrië, dat het bewind in Irak niet gunstig is gezind, spint hier garen bij, ook al werden Syrische zware gevechtseen heden door Jordaanse strijdkrachten teruggedreven. Intussen gaat de Egyptische minis ter van voorlichting Heykal voort met het publiceren van bijzonderhe den over stappen, die president Nas ser in de dagen voor zijn dood heeft genomen. Zo zou hij met vliegtuigen- Palestijnse commando's naar Jordanië hebben gezonden, omdat Egypte zelf 'niet tussenbeide kon komen. Tijdens vredesbesprekingen in Kai- ro zou overwogen zijn, koning Hoes-' sein, commando-leider Arafat en ko lonel Kadhafi (staatshoofd van Libië) hun revolver af te nemen. Zo fel wa ren de discussies. Nasser belde ook vijf uur voor zijn dood Heykal op om een boodschap voor president Nixon door te geven, waarin hij toezegde, te blijven stre ven naar vrede in het Nabije Oosten. De boodschap werd pas dagen daarna overgebracht aan minister Richardson die Nixon bij de begrafenis van Nas ser vertegenwoordigde. Het Russische 'vredesvoorstel' werd in Washington officieel betiteld als 'verzuurde wijn in een oude fles'. Ge hoopt wordt dat Moskou met méér voor de dag zal komen. De woord voerder zei dat er reden is cm te twijfelen of Rusland wel een politieke oplossing wenst. Een gesprek tussen Rogers en Riad, de Amerikaanse en Egyptische minis ter van buitenlandse zaken, leidde in New York niet tot enig resultaat. Zij zullen elkaar volgende week opnieuw ontmoeten. Vandaag zou Rogers spre ken met zijn Russische collega, Gro- miko. Egypte koos gisteren bij referen dum zijn nieuwe president. Anwar el Sadat was de enige kandidaat. Ver wacht wordt dat hij meer dan 90 pro cent van de stemmen krijgt. Prinses Irene is gisteren met haar zoon Carlos van Schiphol naar Span je teruggekeerd. LONDEN De Britse regering heeft gisteren een witboek ge publiceerd, waarin een ingrijpen de reorganisatie van het rege ringsapparaat wordt aangekon digd. Door samenvoeging van be staande ministeries zullen drie nieuwe departementen ontstaan: van industrie, luchtvaart en ruimtelijke ordening. Het toe komstige, zeer omvangrijke mi nisterie van industrie komt tot stand door samenvoeging van de departementen van technologie en handel. De regering vindt deze reorganisatie noodzakelijk met het oog op de aan vraag van het EEG-lidmaatschap. „De Britse prestaties op het gebied van handel en industrie moeten die van haar toekomstige partners evenaren. De natie kan alleen dan volledig tot zijn recht komen in deze Europese gemeenschap als zij overtuigd kan Een dagje naar Amsterdam ge weest. En me verbeeld een toerist te zijn, wat in de omgeving van het Centraal Station gewoner is dan Ha genaar zijn. Ik wilde me dat ver beelden om nu eens te proberen te weten te komen welke indruk deze stad eigenlijk maakt. Op de brug, nog voor het Victoria Hotel, dat weet ik zeker, zou ik al de ogen wijd open hebben gesperd. Een bonte, letterlijk. bonte menigte dromt daar rond. Meisjes in fluwelen maxi's, bo- nestaakdunne jongelieden met beer- bontjassen, en het geringste mini daartussen. Twee mannen wierven om mijn klandizie voor een rond vaart en drie Volendammers trokken de harmonica. Een klein kluitje gestalten lag achter op het Nationaal Monument en geen mens keek er naar, maar op het middenplein van de Dam wer den de duiven gevoerd, die zo lui en vet waren, dat ze voor geen nade rende voetstappen weken. Eigenlijk had ik nu de histori sche gebouwen moeten gaan bekij ken, maar zover kon het spel niet gaan. Wel gunde mijn agenda mij een wandeling langs het Singel, waar de herfst nu bloeit in erica's, sierkool en bossen droogbloemen. De antiekwinkels sloeg ik over om aan al te veel verleiding te ontko men, maar vlak bij de Munt, bij de laatste kraam met „Bulbs from Hol land" was er heel iets anders en daar kon ik geen weerstand meer aan bieden. Een enorme uitstalling aan de overkant van fruit. Niet zomaar ap pels en sinasappelen, maar een toren granaatappels, mandarijnen in king size, advocado's, blauwe vijgen en een soort distelvruchten, die woes- Noot tijnvijgen werden genooemd, patsie- vruchten, mango's, broodwortels Intens stond ik er naar te turen. Hier moest ik keus maken. Er was een enorme mand met nat te noten naast een zak puilend van gewone harde walnoten. Nu zijn de nieuwe natte noten een begeerde lekkernij thuis en onder zoekend nam ik een noot van de berg om even te controleren of ze van kwaliteit waren. Toen voelde ik het hondelijf tegen me aandrukken. Een grote zwarte hond gaf me een stootje. We keken elkaar eens aan, de hond en ik, en sloten onmiddel lijk vriendschap. Op mijn „ouwe jongen", kwispelde hij en duwde zijn snuit tegen mijn hand met de noot. Ergens uit het pand kwam een man om te helpen. Ik bestelde de natte noten, wat vijgen. De hond trouw aan mijn zijde, maar wat on rustiger als wist hij niet wie van ons tweeën te kiezen, de man of mij. De noten gingen in een zakje en de hond likkebaardde. Maar de man zei streng: „Ophou den, je hebt al genoeg gehad. „Waarvan?" vroeg ik de fruitweel de overziend. „Van de noten Ik keek waarscchijnlijk zo ongelo vig, dat de man in de lach schoot en me een demonstratie gaf. Een noot, een harde, nam en naar de hond gooide. Het dier ving de bol in zijn bek, legde hem toen voorzichtig voor zich neer, kraakte met een gewel dige klap van zijn tanden de noot en pikte de stukjes kern keurig uit de bast. Ik heb er nog wat bijgekocht en ze hem opgevoerd. Een hoopje houten notedoppen was alles wat er over bleef Heel tevreden heb ik Amsterdam verlaten. Als heel gewone Hollandse is er ook wat te beleven. concureren met hen", aldus het Wit- j boek. Premier Heath heeft de 54-jarige minister van technologie John Davies benoemd tot minister van industrie. Het nieuwe departement voor ruimte lijke ordening zal worden geleid door het jongste kabinetslid, de 38-jarige minister Peter Waler, tot dusver mi nister van huisvesting. „Waakhond" By het project van premier Heath zyn achttien ministers betrokken. De premier heeft hierby iets voor Enge land geheel nieuws ingevoerd, name lijk het toevoegen van een kleine on afhankelijke groep deskundigen aan het kabinietskantoor die door hem „zyn collectieve kundigheidsorgani satie" wordt genoemd. De groep zal als een soort waakhond voorstellen die het kabinet bereiken analiseren en van advies voorzien. Tevens zal zjj voorkomen dat aanbevelingen van re- gcringsdepartcmenten elkaar over lappen. Het departement van ruimtelijke ordening ontstaat door samenvoe ging van de bestaande ministeries van huisvesting en plaatselijk bestuur, openbare werken en verkeer. Het huidige ministerie van over zeese ontwikkeling wordt opgeheven. Hiervoor wordt een zelfstandige af deling van het ministerie van buiten landse zaken en gemenebestzaken in het leven geroepen, die onder leiding van minister zonder portefeuille lord Drumalby zal staan. Het toezicht op de overheidsuitga ven zal worden verscherpt. Doel van Heath deze reorganisaties die de conserva tieven tijdens hun jaren van opposi- tievoeren hebben uitgedacht, is het verminderen van de staatsbemoeiing. „Het resultaat zal zijn minder en be ter bestuur, dat door minder mensen kan worden uitgevoerd. Minder rege ring, omdat de activiteit op lange ter mijn gericht zal zijn op vrijmaking van het particulier initiatief, en het geven van meer verantwoordelijkheid aan het individu en minder aan de staat. Beter bestuur omdat er minder, maar beter omschreven, taken uitge voerd hoeven te worden, waardoor er minder ambtenaren nodig zullen zijn", aldus het Witboek. DEN HAAG Indien de loon grens van f 14.850 zal worden op getrokken tot 17.000 per jaar, zoals minister Roolvink heeft voorgesteld, zal dit ingrijpende gevolgen hebben voor de ziekte kostenverzekering. Ongeveer 200.000 in loondienst werkende mensen zullen dan vallen onder de verplichte ziekenfondsverze kering. Een gevolg zal zyn dat de particu liere verzekeringsmaatschappyen een ledenverlies zullen l(jden van vjjf a tien procent. Deze versmalling van de basis zal weer betekenen dat de pre mie voor particuliere ziektekosten verzekering omhoog moet met één procent. Ver pleeg/trijs Los van dit probleem slaat nog de steeds duurder wordende verpleeg- prijs. als gevolg van loonsverhogingen en duurder wordende medische be handelingen. In kringen van verzeke raars verwacht men dan ook dat vol gend jaar de premieverhoging per vervaldag van de lopende verzeke ring tussen de 16 en 18 procent zal liggen. Drie organisaties op het gebied van de ziektekostenverzekering (FOB, Y'VZ en NVOZ), die meer dan ander half miljoen Nederlanders vertegen woordigen, hebben de Tweede Kamer I gevraagd de extra-verhoging van de loongrens niet aan te nemen, maar met een trendmatige verhoging te volstaan. Dan zou de loongrens wor den opgetrokken tol 15.800,—. OUDEHASKE Bij een frontale botsing tussen twee auto's bij Oude- haske (Fr.) zijn gisteren de 30-jarige B. H. Hemel en zijn echtgenote M. H. F. Hemel-Peters uit Emmen om het leven gekomen. De botsing was het gevolg van een verkeerde inhaalma noeuvre van de bestuurder van een Simca. Deze botste daardoor tegen de hem tegemoetkomende auto van het echtpaar Hemel. De heer Hemel was op slag dood, zijn vrouw overleed la ter in het ziekenhuis. De bestuurder van de Simca werd ernstig gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5