jE Alle kerken verkopen en kleine centra stichten Belangstelling voor HTS daalt verontrustend l Bijbel in opspraai zes uur belicht Werk Zuidafrikaanse kerken in gevaar Actie herv. vrouwen voor Surinaamse kind Alternatieve actie overwogen naast „Kom over cle brug' Een woord voor vandaag BEROEPINGSWERK JONGEREN WILLEN ANDERE STRUCTUREN bijstand. Uw probleem is het onze Daling aantal leerlingen op pedagogische academies Bi nu Themadiensten voor radio Prof. ir. J. G. Bcilkestein: oorzaak moeilijk cian te geven Vrije academie Bazel geopendI VRIJDAG 16 OKTOBER \i. „Wat hebt Gii met ons te maken?"roept volgens Marcus een onrei ne geest uit de mond van een synogogeganger als Christus heeft ge preekt. In die dienst was de man waarschijnlijk een uitzondering, maar het lijkt wel of deze uitroep vandaag aan de dag regel begint te worden. Voor vele mensen is God niet meer dan een vreemd we- zen, ergens ver weg, een soort oerprincipe. God is een soort viaduct over hun levensweg. Zijn weg raakt de hunne niet. En dan laat Christus duidelijk blijken dat Hij alles te maken heeft met deze onreine geest en tegelijkertijd dat Hij alles te maken heeft met ons gewone mensen, ook met de mensen die langs Hem heen willen leven. Er komt een harde klank in Zijn stem. „Zwijg stil", staat er in onze vertaling. En Hij vervolgt..Ga uit van hem''. Wat is dat voor een gezag? ïs dit het gezag van de sterkere over de zwakkere. Neen, het is het gezag van degene die zijn eigen leven op -.pel ml zetten, het gezag van de liefde die laag wil bukken om mensen te helpen. Het is het gezag van de reine die zich over de onreine bukt zonder angst zichzelf te verontreinigen. Daarom kon Christus zeggen: „de overste der wereld komt en heeft aan Mij' niets". We lezen vandaag: Johannes 1 vers 1 tot 18. NED. HERV. KERK Beroepen te Noordoostpolder (wijk- gem. Nagele-Tollebeek, toez.), J. Mans- velt te Woudsend; te Wieringermeer, C. J. Baart te Raamsdonk. Bedankt voor Hollandscheveld, S. P. van Assenbergh te Veenendaal. Beroepbaar kand. F. Luitjes, Bróers- vest 59a, Schiedam. GEREF. KERKEN Beroepen te Appingedam en te Grijpskerk (Gr.), W. Netjes te Lutten; te Enschede (2e prot campuspastor THT), J. de Jongh te Uithoorn. GEREF. KERKEN (Vr«g.) Beroepen te Assen (vac. O. J. Dou- ma), G. Zomer te Groningen-Zuid. CHR. GEREF. KERKEN Boeroepen te Barendrecht, M. Vliet- stra te Werkendam. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Haarlem, W. Suyker te Lisse. onvermogenden 01 de helling (Van onze kerkredactie) UTRECHT Al is het niet de enige, een voorname reden voor de huidige geloofscrisis en de af nemende wil om aan het kerke lijk leven deel te nemen, is toch wel de hopeloos Verouderde structuur van de meeste kerkge nootschappen, zegt Rudi Giskes in een bijdrage aan Sola Fide, het maandblad van de Neder lands Lutherse jeugdbond. Daartegen kan naar zijn mening wel degelijk een bruisende activiteit Uw brieven worden alle persoonlijk beantwoord en be horen daarom van naam en adres voorzien te zijn. Ge heimhouding is verzekerd. U gelieve één gulden aan post zegels bii te sluiten. Een se lectie uit de antwoorden pu bliceren we In deze rubriek Vraag: Wij willen een huis kopen. Maar de afvoer van dat en een na burig huis ligt bij ons onder de vloer. Kan ik nu eisen dat de andere huiseigenaar jaarlijks bijdraagt om dat zijn afvoer over mijn grond loopt, als ik het gekocht heb, of moet hij bijdragen in de kosten als er reparatie komt? Antwoord: Voor u de koopakte te kent, moet u nagaan hoe deze zaak in de eigendomspapieren geregeld is. Staat er niets over in, stel dan uw eisen inzake erfdienstbaarheid, scha devergoeding bij opbreken, herstel lekkage, stank, schoonhouden, enz. De notaris kan een en ander duide lijk op schrift stellen. Zijn beide huizen van verschillende eigenaars, eis dan dat de verkoper de zaak eerst behoorlijk regelt. Het beste zou zijn een regeling te treffen waarbij de afvoer wordt verlegd. De moge lijkheid van vele moeilijkheden is dan afgesneden. Vraag: Een echtpaar is in gemeen schap van goederen gehuwd. De man neemt deel in een zaak. waar mee grote bedragen gemoeid zijn. De vrouw heeft een behoorlijk inkomen uit werkzaamheden en een be drag overgespaard. Wat gebeurt er als het met de zaken van de man eens minder goed zou gaan? Zouden dan de schulden van die zaak ook op het spaargeld van de vrouw ver haald kunnen worden? AntwoordInderdaad valt het spaargeld van de vrouw in de huwe lijksgemeenschap en de schulden van de zaak zouden ten volle op het spaargeld van de vrouw verhaald kunnen worden, zodat beiden alles kwijt zouden zijn. Nu het kennelijk nog niet slecht gaat met de zaak, is hét tijd reeds maatregelen te nemen en te voorko men dat bij een ongunstige wending in de zaken de vrouw haar spaar geld zou verliezen. D:t 's ook in het voordeel van de man. Het zou trou wens niet billijk zijn als de vrouw haar geld zou verliezen. Beiden kunnen de zaak met een notaris bespreken. Wel moet de aan vraag van huwelijksvoorwaarden door een advocaat worden behan deld, maar er moet tevens een ont werp van een notariële akte zijn. Vraag: Indertijd was er in Am sterdam een Rapaljepartij, die een bekende Amsterdamse straatzanger en bedelaar Had-je-me-maar in de raad bracht. Was die andere niet Zuurbier? Antwoord: De Rapaljepartij werd In 1921 opgericht door de schilder Erich Wichman, de schrijver A C Bakels en de beeldhouwer J. W. Ha verman. De straatfiguur Had-ie-m«- maar (Cornell's de Gelder) was de eerste kandidaat voor de gemeente raad en werd verkozen. Hij werd ingerekend wegens landloperii en heeft zich niet beschikbaar gesteld. Hierna kwam de vrije socialist Zuurbier !n de raad. Deze wac een bekend straatsnreker. een s^ed^e figuur van een sappige welspre kendheid. Vraag: Voor de oorlog gaf'de AV RO na morenrw' muziek. Bij de opnamen was er een van een groot mass-al concerikno-. 1000 of 2000 man. dat weet ik niet meer, en dikwijls een concerto gros- so van Hand-»] voor orgel en orkest, beide van Fn«re1and uitgevoerd T'* heb verschillende concerti grossi voor orkest. ook orgelconcerten met orkest Maar d'e hoorplaten en dat concerto grosso heb ik nooit kunnen krijgen. Antwoord: Aangezien het niet mo gelijk is na te gaan, welke dit zijn raden wij u aan in een grote gram- mofoontdatenzaak de Bielefelder Ca talog 1970 f» raadDlesen. waarin e-?n paar b!adri'c?-'-i zHn aan con certi grossi. Eveneens kan men u daar beter inlichten over plaatopna men van grote koren, die men vroe ger inderdaad meer hoorde dan te genwoordig. DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide van onderwijszaken acht het nog niet nodig maatregelen te ne men in verband met het teruglopen van het aantal eerstejaars leerlingen op de pedagogische academies (voor kort nog kweekscholen geheten). Hij heeft dit in een brief aan de Alge mene Onderwijzers Federatie (ANOF) geschreven. Er staan dit jaar twintig procent eerste jaars minder op de pedagogi sche academies ingeschreven dan vo rig jaar. Waren er in 1969 7200 leer lingen. nu zijn dat er 5800. Staatssecretaris Grosheide meent niet, dat achteruitgang van het aan tal leerlingen op pedagogische acade mies de verlaging van de leerlingen- schaal zal treffen. De heer G. J. Wenting, algemeen voorzitter van de protestants-christe lijke onderwijzers vereniging heeft gisteren uiterst verbaasd gereageerd op de uitlatingen van staatssecretaris Grosheide. Hij vermoedt, dat de achteruitgang van het aantal leerlingen groter is dan twintig procent Hij meent dat het lager onderwijs de dupe zal worden als er geen maatregelen worden ge nomen. Kunnen geld oecumene niet missen (Van onze kerkredactie) KAAPSTAD De Zuidafri kaanse raad van kerken houdt ernstig rekening met de moge lijkheid, dat de regering elke overmaking van geld naar het land door de Wereldraad van Kerken zal verhinderen. Dat zal dan betekenen dat de humani taire arbeid van de raad van kerken ernstig gevaar loopt. Gelijk bekend heeft premier Vor- ster alleen aangekondigd, dat hij alles zal doen om te voorkomen, dat de Wereldraad geld van de befaamde 200.000 dollar zal overmaken aan de bevrijdingsbewegingen in Zuid- en Zuidwest-Afrika. Dat raakt dus de Zuidafrikaanse raad van kerken op zichzelf nog niet. De Zuidafrikaanse raad van kerken krijgt echter elk jaar zo'n 1.250.000 gulden van Interchurch Aid, de afde ling interkerkelijke hulpverlening van de Wereldraad. Dit geld wordt, volgens informatie van een functio naris van de Zuidafrikaanse raad ds. Theo Kotze, uitsluitend besteed aan de bevordering van het evangelie in Zuid-Afrika en voor humanitaire doeleinden, zoals de steun aan gezin nen van politieke gevangenen. Deze steun ligt nu al beneden het be staansminimum. Instituut Het Christelijk Instituut van C. F. Beyers Naudé krijgt geen enkele steun van de Wereldraad, aldus ds. OOK SCHOLEN ZEER ACTIEF Kotze, die ook aan dit instituut ver bonden is. Vijftig procent van het budget van dit instituut wordt in Zuid-Afrika zelf opgebracht. De andere helft komt van kerken in Nederland en West- Duitsland. Daarbij krijgt hef Christelijk Insti tuut jaarlijks van genoemde kerken ook nog 340.000 gulden voor zijn werk ten behoeve van de onafhankelijke Bantoe-kerken. Zou de regering de overmaking van dit geld onmogelijk maken, dan zou dit werk grote scha de lijden. Zowel de Zuidafrikaanse raad van kerken als het Christelijk Instituut hebben het besluit van de Wereld raad om Afrikaanse vrijheidsbewe gingen te steunen afgekeurd. UTRECHT De bouwbond van het NVV en de Nederlandse katholie ke. bond van werknemers in de bouwnijverheid St. Joseph gaan sa men een nieuw pand betrekken, waarvan de vestigingsplaats nog niet bekend is. In het nieuwe gebouw is eventueel ruimte beschikbaar voor de CNV bouwbond die tot nu toe niet aan het project heeft willen meewer ken. Afgezien van de gemeenschappe lijke huisvesting ligt het in de bedoe ling vele activiteiten, zoals de leden administratie en wetenschappelijk werk, voortaan gezamenlijk te doen Zo mogelijk nog meer revolutie dan uit zijn ideeën spreekt uit deze'te kening, die bij het verhaal van de jongere Rudi Giskes staat afgedrukt. worden ontplooid. Echter: van een wijziging in de kerkstructuur is geen sprake, behoudens dan wat minuscule wijzigingen, zoals een nieuw gezan- getje hier en een ander doopformu- liertje daar. Je hoort steeds: Zo is onze kerk nu eenmaal, daar kan niet aan getornd worden. Jongeren Neem nu de zg. jongerendiensten, al of niet in oecumenisch verband ge organiseerd. Ze zouden zo geweldig lopen en er zou zo fijn mee geëxperimenteerd kunnen worden. Laat ik er dit van zeggen, aldus Rudi. dat de bezoekers daar al even passief in hun kerkbank hangen *ls elders het geval is. Maar nog afgezien daarvan bete kenen dergelijke diensten een gevaar voor de kerk. Want zij verscherpen de tegenstelling jongeren-ouderen, wat tot een catastrofe binnen de ker kelijke leefgemeenschap kan leiden. In twaalf regels schetst Rudi Gis kes dan zijn denkbeelden om tot een doorbraak in de bestaande kerkelijke structuur te komen en hij waar schuwt alvast maar: houdt u vast. Punten 1. Verkoop van alle kerkgebouwen met hun inboedels. 2. Door middel van de aldus ver kregen gelden nieuwe gebouwtjes construeren, elk met bewegings ruimte voor rond de 75 mensen. 3. Verdeling van de gelovigen over deze centra. 4. Vorming van werkgroepen van rond de 15 mensen, die enkele ma len per week bijeen komen. 5. Iedere werkgroep heeft een so ciale taak en haar arbeidsterrein is het om het kerkelijke centrum lig gende woongebied. 6. Discussie binnen elke werkgroep over actuele maatschappelijke en politieke problemen. 7. Organisatie van allerhande acti viteiten. 8. De bijbel fungeert als het enige boek, dat geraadpleegd mag wor den. 9. Leiders worden niet aanvaard. 10. De financiële bijdrage bestaat uit, een aantal weken salaris per jaar. 11. Inactieve mensen worden uit de gemeenschap gestoten; het omge keerde geldt ook. 12. Elke bijeenkomst wordt beslo ten met een gemeenschappelijke maaltijd, in hoofdzaak bestaande uit brood en wijn, aangevuld met verse vis en veldvruchten. Eén der (Van onze kerkredactie) ZEIST De Hervormde Vrou wen Groep CJVF gaat in ver band met haar 25-jarig bestaan een jaar lang actie voeren voor het Surinaamse kind in samen werking met het Zeister Zen dingsgenootschap (ZZG). Dit werd meegedeeld tijdens de jaarvergadering van het ZZG. Het is een van de tekenen van de toege nomen interesse voor de Suriname- zending. Het jaarverslag van het ZZG maakt ook melding van sterk stijgende in komsten: in 1969 werd de twee mil joen overschreden. Ongeveer de helft van dit bedrag werd bijeengebracht door het protestants-christelijk onder- Wijs. Veel energie werd besteed aan het „missionminded" maken van tiendui zenden jongeren, die de protestants- christelijke scholen bezoeken. Het ZZG verricht binnen het protestants- christelijke ondewijs een belangrijke christelijk pedagogische taak met zichtbaar resultaat, aldus het jaar verslag. Bovendien neemt de entree op openbare scholen sterk in omvang toe. Naast de blijvende steun aan de Evangelische Broedergemeente in Su riname krijgt het werk onder de Surinamers in Nederland steeds meer aandacht. Het jaarverslag schat dat reeds ongeveer tien procent van de totale Surinaamse bevolking in Ne derland Is. Ruim een kwart van de Surinamers is protestant. Hun gees telijke verzorging in Nederland is geen eenvoudige opgave. De Neder landse broedergemeente telt maar vier gemeenten. aanzittenden breekt als eerste het brood en deelt het rond, waarna men het op plechtige wijze met de wijn tot zich neemt. Het een en ander dient zoveel mogelijk in overeenstemming te zijn met de wijze, waarop dit in Jezus' dagen geschiedde. Dat was het dan, zo eindigt de jon ge schrijver. Aan de lengte van het laatste punt kunt u merken, dat ik veel waarde blijf hechten aan het avondmaal. Ik zal er nimmer buiten kunnen. Voor het overige ziet u maar: of doorgaan op de oude voet en de kerk gaat voor een smalende wereld ten onder. Of radicaal alle tradities door breken en deel uitmaken van een le vende geloofsgemeenschap. eft ij ortr DEN HAAG De in juli 19( gestelde commissie Reuder heeft I nister Polak van justitie rapporti gebracht inzake de rechtsbijstand onvermogenden De Deiangrijkste voorstellen het vaststellen van uniforme rich! nen voor de bepaling van onvep geridheld en het uitbreiden van J mogelijkheid van kosteloze rechts! stand tot allen die in Nederland i nen, ongeacht de nationaliteit en afhankelijk van de vraag of zij 1 werkzaam zijn. LEII AMSTERDAM Een deel van Itoos bibliotheek van het instituut v i de Neerlandistiek aan de universi eSteld van Amsterdam zal moeten wor orst( gesoten wegens gebrek aan pa neel. De universitaire autorite r°na hebben een verzoek om uitbreii ing v afgewezen. Onlangs hebben studenten en centen besloten het onderwijs per november stop te zetten wanneer an verhouding tussen het aantal stud ten en docenten niet verbetert. 1 ï)m rordt tel al (Van onze kerkredactie) HILVERSUM vier radiopro gramma's van anderhalf uur over „de bijbel in opspraak", zulks vanwege de theologische en kerkelijke discussies van de laatste jaren, zal het Convent van Kerken op vier zondagen in no vember uitzenden. Dat gebeurt vanuit de gereformeer de kerk van Naarden in vier totaal programma's, die beginnen met een kerkdienst. De thema's voor de vier uitzendingen zijn: de bijbel in op spraak vanwege de waarheid, predi kant prof. dr. R. Schippers; de men selijkheid, predikant prof. dr. G. C. Berkouwer; de actualiteit, ds. C. M. Boerma le Huizen; en het gezag, ds. A. Borman te Alphen aan den Rijn. Tn aansluiting op deze diensten zal het thema worden doorgesproken door vertegenwoordigers van ge- sprekskringen uit de gereformeerde kerk van Naarden, de voorgangers de diensten, de heer Gijs Stappe hoef, belangstellende niet-kerklied een aantal theologen en leden verschillende kerken, wie tijdens discussies telefonisch om hun meni zal worden gevraagd. De leiding van de gesprekken ha mevrouw prof. dr. W. F. van Stes ren, hoogleraar aan de VU. In de sprekken zullen ook de reacties kritische, nieuwsgierige en sceptisc luisteraars worden betrokken. Alle diensten beginnen om vijf u en ze worden gehouden op de zond gen 1. 8. 15 en 22 november. Liturg ds. K. Bisschop, van Naarden. Med werking verlenen de cantorij van de gereformeerde (Witte) kerk en Witte Kerkzangertjes, een kinde koor. Nadrukkelijk wil men in dier ten en discussies ingaan op vragi als: wordt aan de bijbel niet ernst gekort gedaan, en: is de bijbel n wel geloofwaardig? collc later al vi (Van onze berkredactie) ROTTERDAM Enkele zen dingsorganisaties in de rechtse gereformeerde hoek overwegen, naast de komende „Kom over de brug"-actie, waartegen zij prin cipiële bezwaren hebben, een gezamenlijke alternatieve actie op te zetten. Dit blijkt uit een bericht in het oktobernummer van „Paulus", het zendingsblad van de Gereformeerde Gemeenten. Ds. A. Vergunst schrijft, dat de Ge reformeerde Gemeenten niet aan de „Kom over de brug"-actie zullen Figuur-puzzel i 2 3 4 2 3 4 5 6 7 5 6 8 9 10 6 9 10 Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben 1. evenredig deel, 2. palmboom, 3. zwakke. 4. bloem, 5. regel, 6. rivier in Duitsland. 7. zenuwachtig. 8. meisjesnaam. 9. plaats in Zweden, 10. zijri vier van de Moezel. Oplossing vorige puzzel 1. eg, 2. neg. 3. gein, 4. genie, 5. liegen, 6. ne velig. 7. veilen, 8. veine, 9. veen, 10. ven. 11. en. (Van een onzer verslaggeefsters) EINDHOVEN „Dit jaar hebben 1500 studenten het eind diploma HTS behaald. Bijna 700 HTS'ers hebben zich laten in schrijven aan een technische hogeschool. Voor het bedrijfsleven zijn dus maar 800 HTS'ers ter beschikking gekomen. Als deze tendens zich voortzet, zal de HTS een soort vooropleiding van de TH worden, of verdwijnen." Dit is de mening van prof. ir. J. G. Balkenstein, die sinds maart gewoon hoogleraar in afdeling werktuigbouwkunde aan de TH- Eindhoven is en die vanmiddag officieel zijn ambt aanvaardde met de inaugurele rede, getiteld „Technici gevraagd". „Met name het hoger technisch onderwijs verkeert op dit moment in een verontrustende toestand", aldus prof. Balkestein In een gesprek met een voorlichtingsfunctionaris van de TH-Eindhnveu naar aanleiding van de inaugurele rede. Geen onderzoek Waaraan de relatief verminderde belangstelling voor de HTS te wijten is kan hij moeilijk aangeven. Jaar lijks behalen rond de 2000 studenten het einddiploma, dit jaar waren het er zelfs maar 1500. En voor zover hem bekend vindt er ook geen onder zoek plaats om daarin inzicht te ge ven. Om enigszins een beeld te krijgen van de huidige toestand van het tech nische onderwijs vergeleek prof. Bal- kestein in zijn rede de situatie in 1955 en in 1969. Vijftien jaar geleden waren er nog maar drie niveaus: de LTS. de MTS en de TH. De toenmalige MTS leidde mensen op van het huidige HTS-ni- veau. De lagere technische school was in die tijd het karakter van de am bachtsschool aan het verliezen en HTS'en vlogen als paddestoelen uit de grond. Zij namen een centrale plaats in. Alle redenen waren aanwezig om de toekomst van de HTS'en in goed vertrouwen tegemoet te zien. In 1955 was het aantal afgestudeerden voor het eerst meer dan 2000 en men raamde het aantal gediplomeerden in 1965 op 3000. Dat is niet uitgekomen... De TH nam maar weinig HTS'ers op: iets meer dan honderd gingen er dat jaar naar de TH-Delft, toen nog de enige technische hogeschool. Dat was maar vijf procent van het totaal aantal afgestudeerden. Van een wer kelijke doorstroming in het tech nisch onderwijs was nauwelijks sprake, hoogstens van een "doordrup peling". Aanzienlijk anders Ten opzichte van vijftien jaar gele den is de huidige toestand aanzienlijk anders. Er is in die tussentijd een opleidingsniveau bijgekomen: de MTS, zwaarder dan de LTS, minder moeilijk dan de HTS. Doel van deze opleiding is de vor ming van tekenaars, bedrijfsleiders in kleine fabrieken, mensen die func ties bekleden als bazen en mensen die belast zijn met de werkvoorbereiding. Het blijkt, dat het bedrijfsleven nog moeite heeft om de juiste plaat sen te vinden voor MTS'ers. Ondanks dat neemt het aantal MTS'en gestadig toe. Elke gemeente van enige omvang doet zijn best zo'n school binnen zijn grenzen te krijgen, zoals op regionaal niveau destijds gestreden werd en nog wordt om vestiging van een HTS. Deze situatie vindt prof. Balkestein niet gezond, omdat de meeste scholen er nauwelijks in slagen voldoende do centen aan te trekken. De doorstroming in het technisch onderwijs van lager naar hoger ni veau is door twee factoren belangrijk beïnvloed. Ten eerste is daar de MTS, die een betere aansluiting geeft van de LTS naar de HTS. Bovendien stelt de middelbare technische school nu meer LTS'ers in staat door te stude ren. Stormloop op TH In 1968 verviel het onderzoek, waaraan HTS-gediplomeerden zich moesten onderwerpen eer ze toegela ten konden worden tot de technische hogeschool. Dit veroorzaakte een stormloop van hogere technici op de TH. Dit jaar is ongeveer eenvijfde van de eerstejaars studenten in het bezit van een HTS-diploma, aldus prof. Balkestein. Tenslotte pleit prof. Balkestein voor een andere opzet van het hoger tech nisch en technisch wetenschappelijk onderwijs. Daarbij schetste hij een combinatie van beide in twee voorbe- Prof. ir. Balkestein reidende jaren, met daarna een split sing naar een praktische opleiding, die twee studiejaren vergt en een we tenschappelijke, die vier jaar duurt. Prof. Balkestein achtte deze construc tie het meest juist, omdat het niet goed mogelijk zal zijn nog een vierja rige hogere technische opleiding in stand te houden, als over enige jaren ook gezien de nota Posthumus een vierjarige academische opleiding gecreëerd zal moeten worden. meedoen, „ten eerste vanwege geestelijke, instelling van hen achter dit werk staan en ten twee vanwege de middelen, waarmee propaganda voor zulk een actie gi voerd wordt." Daarom overwegen de zendingsd putaten van de Gereformeerde O meenten, om tijdens deze actie (eii 1972; red.) een alternatieve actie voeren. Dat dedefl de Gereformeeii Gemeenten ook tijdens de een „Kom over de brug" in 1968. Hi eigen actie „De hand aan de ploej bracht toen 85.000 gulden op. SAMEN Ds. Vergunst schrijft: „Het zou o tot een bijzondere vreugde zijn, v, neer wij deze alternatieve actie 3 den kunnen doen met hen, die i ons de oecumenische hulpacties l wijzen op grond van dezelfde ovi wegingen, waarop ook wij die moe' afwijzen." De zendingsdeputaten de Gereformeerde Gemeenten bezit nen zich ernstig en plegen hierij overleg met anderen. Eerder heeft reeds ds. M. W. Nieij wenhuijze in „Uw Koninkrijk Kom het blad van de christelijke gerefo| meerde zending, meegedeeld, dat li bestuur van de Gereformeerde Ze dingsbond en de zendingsdeputall van de Christelijke Gereformeerd) Kerken en de Gereformeerde meenten overleg plegen om in zaak één lijn te kunnen trekken. De Christelijke Gereformeerd) Kerken deden ook niet aan de eersl „Kom over de brug" mee. Als i werd toen opgegeven, dat deze i de eigen, reeds eerder beraam ABCZ-actie zou doorkruisen, actie bracht toen zes ton op. De Gereformeerde 'Zendingsbc deed aan de eerste „Kom over brug" wel mee, maar heeft principiële bezwaren tegen,' dat i Rooms-Katholieke Kerk naar waarschijnlijkheid uitgenodigd worden om in de tweede actie te p ticiperen. (Van onze kerkredactie) BAZEL Na drie jaar van voo reiding is begin deze maand de „vri evangelisch-theologische academie" |l Bazel van start gegaan. Deze hogeschool wordt vooral steund door kringen van de belij nisbewegiog „Geen ander evange in Duitsland, Onder de 22 studente zijn twee Nederlanders. Verder komen er elf uit Duitsland acht uit Zwitserland en een uit OM tenrijk. Rector van de hogeschool is pn dr. Samuel Külling, die ook Ou« Testament en Hebreeuws doceert I* beide andere fulltimedocenten zijn d; Theophil Flügge (Oude Testament Hebreeuws en homiletiek) en Theo dore Stanley (Nieuwe Testament! Onder de zeven part-time docente is Francis Schaeffer, die de studente evangelisch-theologische academie"

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2