CANADA WACHT VOL SPANNING bs boot Mr. Biesheuvel belooft geen stembusakkoord Commentaar Leger is paraat Aanbod regering Nog geen reactie J" Kom J Leiders Ambonese actie in arrest Reis van Trucleau naar Sow jetunie wordt voorlopig uitgesteld Het Kwartet Onveranderd kijken en vergelijken bij BOOT in Bodegraven Eigen koers Overdreven Nieuwe Leicis e Courant Vrijdag ló oktober 1970 57ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen HittWl Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Suntvastich i® ghebleven mijn hert in teghenspoett" )ofdkantoor LeidenSteenstraat 37Postbus 76Telefoon 31441 Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klach Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 4t het Canadese Montreal worden oge functionarissen zwaar bewaakt. uk het stadhuis lijkt een belegerde esting. Elke generatie lacht om de oude modes maar volgt, angst vallig stipt de nieuwe. THOREAU RITA ,U hoeft geen oppas te nemen. Ik sa vanavond zelft ook nit!" DE BILT Een hogedruk- /rbied boven Duitsland ver plaatste zich in het afgelopen etmaal langzaam in zuidelijke richting. Vanmorgen lag het cen trum ervan dicht bij Bremen. In de nacht was er boven ons land slechts bewolking in de hogere niveaus aanwezig, waardoor een sterke uitstraling mogelijk was. Boven de Britse eilanden en boven Skandinavië dalen de barometers langzaam, terwijl zij in het Alpengebied gelijk blijven of iets stijgen. Voor morgen ziet het er naar uit, dat het centrum van het hogedrukgebied zich verder naar het zuiden zal ver plaatsen, waardoor de wind in onze omgeving meer zuidelijk zal worden. Overigens komt er in het weersverloop vrijwel geen verandering. Vooruitzichten voor zondag: aantal uren zon: een tot acht; min. temp.: omstreeks normaal: max. temp. van ongeveer nor maal tot drie graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Zoo en maan 17 oktober: zon op 7.07; onder 17.43; maan op 18.23; onder 10.59; 22 oktober L.K. ''om: WalPi Hoog water: 17 oktober: Rot terdam le getij 6.17, 2e getij 18.23; Scheveningen 4.11-16.32? Vlissingen 3.04-1514; Willemstad 6.43-19.02. Liberalisme en socialisme niet enige kans (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het stembus akkoord voor de verkiezingen, waarom de VVD uitdrukkelijk heeft verzocht is voor de fractie leider van de ARP in het geheel geen vanzelfsprekende zaak. In de tweede ronde van de alge mene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer wilde mr. B. W. Bies heuvel dit in alle duidelijkheid stel len. Het is immers zo, dat de kiezer met het uitbrengen van zijn stem ook nog een koers kan aangeven,. Geertsema van de V\rD en Den Uyl van de PvdA doen alsof in Nederland alleen maar gekozen kan worden uit eindelijk tussen liberalisme en socia lisme. Maar er zijn in Nederland nog meer partijen. Een belangrijk gegeven is de sa menwerking tussen de drie grote con fessionele partijen. Deze partijen hebben gezamenlijk een duidelijke identiteit. Mr. Biesheuvel vervolgde: Wij wil len gewoon de verkiezingen. We wil len winnen en misschien behalen we zelfs wel de meerderheid. Dit zeg ik in alle openheid en duidelijkheid. Grote verschillen De fractieleider van de ARP maak te verder duidelijk, dat de verschillen tussen de ARP en VVD over de zede lijkheidswetgeving en het echtschei dingsrecht beduidend groot zijn. De geschillen op financieel en econo misch terrein zijn kleiner geworden. Mr. Biesheuvel sprak tegen de ach tergrond van het gezamenlijke urgen tieprogramma van de drie christelijke partijen, waarover de zogenaamde stuurgroep het deze week voor een groot deel eens geworden is. Alleen twee hoofdstukken moeten nog wor den doorgesproken. Dat gemeenschappelijk urgentie- program, zo voorspelde fractieleider van de KVP, drs. Schmelzer zal za terdag 12 december door de drie christelijke partijen worden vastge steld. „Zijn we dan samen thuis ge komen?" vroeg mr. Hans van Mierlo. De fractieleider van D'66 kreeg geen antwoord. Mr. Biesheuvel zei la ter: „Wij zijn alleen nog uit." Dat gezamenlijk program wordt dan gezonden aan de andere partijen, die hun reacties moeten geven. „Wanneer er dan afspraken ge maakt kunnen worden", zei drs. Schmelzer, dan doen we dat samen met ARP en CHU." Ook fractieleider Mellema van de CHU liet zich in deze geest uit. De confessionele partijen zullen zelfbe wust zijn. De verkiezingsuitslag blijft belangrijk. Lood en ijzer Een door de uitlatingen van mr. Biesheuvel teleurgestelde WD-frac- tieleider Geertsema zei, dat hij Schmelzer en Mellema met meer in stemming had beluisterd. Hij ver volgde: „Je hoort weer lood en ijzer in de broekzakken van Biesheuvel rammelen. Maar misschien slijten die broekzakken nog." Eerder had mr. Geertsema het beschamend genoemd wanneer de confessionele partijen geen keus zouden doen voor de ver kiezingen. „Wat doet u als er geen stembusak koord komt,'' vroeg drs. Den Uyl. Geertsema: „U kunt van ^de VVD geen anti-KVP-motie verwachten." Den Uyl: „U hebt niet de moed dan iets te doen?" Geertsema: „De regeer baarheid van ons land is nog belang rijker. Als we wat doen, bestaat er i'i het geheel geen meerderheid meer." Den Uyl: „Dus u gaat meewerken aan Ik geef op als nieuwe abonnee: Plaats: betaling per kwartaal Omaand. Mijn noam is: Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de f map postpapier. moet u óok doen vul de bon maar in! een beschamende situatie.'Geert sema: „Ik geloof nog niet dat zo'n situatie zich zal voordoen." Drs. Den Uyl had eerder gevraagd, wat de ARP eigenlijk bedoelde met het open karakter van de partij en het kiezen van een partner op basis van een programmavergelijking. Als de ARP dan voor de PvdA kiest, zul len we hierover zeker op een congres een uitspraak doen. Mr. Biesheuvel liet evertvel weten, dat de ARP zo'n keuze samen met de KVP en CHU zou doen. Overli jdensakte De fractieleider van de PvdA her innerde zijn collega van de VVD eraan, dat de confessionele partijen toch geen keuze zullen doen voor de verkiezingen. Geertsema maakt zich er nu al nerveus over, aldus drs. Den Uyl. „Het kabinet wordt geen inzet van de verkiezingen. Biesheuvel heeft de overlijdensakte al getekend," zei drs. Den Uyl. „Een interessant gegeven is verder, dat premier De Jong zijn kandidatuur opnieuw heeft gesteld. Wat zou Biesheuvel daar wel niet van denken." vroeg drs. Den Uyl zicli af. Drs. Den Uyl betuigde nog zijn in stemming met wat premier De Jong in zijn antwoord aan de Tweede Ka mer had gezegd over gezag en ver draagzaamheid. De regering is kenne lijk geschrokken over de geesten die ze heeft opgeroepen. Hopelijk slaagt ze er nu in de geesten te bezweren. Ook mr. Biesheuvel was tevreden over de uitlatingen van de premier en constateerde, dat over het vraagstuk van het gezag grote overeenstemming bestaat. Het is geen probleem, zei hij, om elkaar in de verkiezingsstri jd weer over in de haren te vliegen. Nixon: lotale oorlo» O tegen misdaad in VS WASHINGTON President Nixon i heeft gisteren onder zeer strenge be waking een nieuwe wet getekend waarmee, naar hij zei, de „totale oor- log tegen de georganiseerde misdaad" is begonnen. De wet geeft de federale recherche tegelijkertijd uitgebreide volmachten voor de bestrijding van de toenemende terreur in de VS. Bij bomaanslagen of brandstichtin- gen in universiteiten, scholen en an- I dere door de federale regering finan cieel gesteunde instellingen kan de FB in het vervolg automatisch in grijpen, zonder toestemming van de plaatselijke autoriteiten .zoals tot nog toe het geval was. MEUBEL DISCOUNT N V. "1,- MONTREAL De ontvoeringszaak, die Canada al weken in spanning houdt, is de afgelopen nacht in snel tempo naar een crisis toegegroeid. Terwijl in de stad Montreal de nood toestand werd afgekondigd, verliep vanmorgen acht uur het laatste ultimatum over de vrijlating van de Engelse diplo maat James Cross en de minister van arbeid van Quebec, Pierre Laporte. Premier Trudeau heeft in verband met de toestand zijn bezoek aan de Sowjetunie, dat maandag zou begin nen. uitgesteld. Trudeau.-deeide in het parlement mee dat hij de Russische autoriteiten had ingelicht en een „ant woord vol begrip van premier Kosy- gin" had ontvangen. Eenheden van het Canadese leger trokken gisteren Montreal binnen om hoge functionarissen te beschermen en overheidsgebouwen te bewaken. De politie werd in staat van paraat heid gebracht. Boven de stad vlogen hefschroefvliegtuigen van het leger. De troepen kwamen op verzoek van de premier van de provincie Quebec, Robert Bourassa, die eerder op de dag zijn regering in spoedvergadering had bijeengeroepen. Zij verklaarde zich gisteravond be reid vijf gevangenen in vrijheid te stellen in ruil voor de vrijlating van Cross en Laporte. Hei bevrijdings front van Quebec had vrijlating ge- eist van 23 „politieke gevangenen". De regering wil echter niet verder gaan dan het genoemde aantal van vijf gevangenen, wier namen niet worden genoemd. Na de bekendmaking van het aan bod van de regering verklaarde ad vocaat Lermeux, die optreedt namens het bevrijdingsfront: „Mijn mandaat is geëindigd omdat de regering de zes voorwaarden van de hand gewezen heeft." Hij deed een dringend, beroep op premier Trudeau tot andere ge dachten te komen. AMSTERDAM Het hoofdbestuur van de partij Nieuw Rechts heeft een onderzoek gevraagd naar het leden bestand van de VPRO. Het vraagt de minister-president het onderzoek te laten instellen door het ministerie van CRM. Het bestuur zegt over informaties te beschikken dat de VPRO niet het j vereiste ledental heeft en daarom de I zendmachtiging ontnomen moet wor den. voor een kwaliteits piano of orgel U zult er een unieke collectie electronische orgels en piano's aantreffen van vele merken, modellen en prijzen. betalingsspreiding inruilen franco levering landeli|ke service-dienst enzovoort HARTELIJK WELKOM BIJ ORGEL- EN PIANOHANDEL Kerkstraat 2-28 BODEGRAVEN Telefoon 01726-2541 Bezoek de toonzalen of vraag brochures. DE ALGEMENE politieke beschou wingen hebben ook deze duidelijk heid gebracht, dat de confessionele partijen menen, dat liberalisme of socialisme niet de enige mogelijk heid is bij de komende verkiezingen. De christelijke partyen hebben hun eigen, duidelijke identiteit, ver zekerde ARP-fraetieleider Biesheu vel. En collega Schmelzer van de KVP herinnerde aan het gezamen lijke urgentieprogramma dat in de maak is. cn aan de duidelijke natio nale figuren die als lyststrekkers zullen optreden. Op grond van programmavergelijking met andere partijen is het mogelijk tot een stembusakkoord te komen. Maar het is evenmin uitgesloten dat de confessionele partijen zelfstandig gedrieën de verkiezingen in gaan. Misschien halen we de meerderheid wel, zei mr. Biesheuvel. Dit laatste was een beetje bluf. De fractieleider van de VVD heeft het -niet-willen-sluiten-van- een-stembusakkoord reeds bescha mend genoemd. Zijn tegenstander Den Uyl was het deze keer hartelijk met hem eens. Het weigeren van een stembus- akkoord zal spoedig ook wel het toppunt van onduidelijkheid wor den genoemd. Omdat ten onrechte wordt uitgegaan van het ideaal van het vage tweepartijenstelsel en van het opdelen van de stemmen tussen ..links" en „rechts". Maar juist om een dergelijke polari satie tegen te gaan is hel enthou siasme voor een stembusakkoord niet zo groot. Daarom bestaat de neiging, juist het accent te leggen op het eigen pro gramma en op de eigen identiteit. Dat is overigens iets anders dan de onverschilligheid van lood-en-ijzer. OP HET onlangs te Amsterdam ge houden nationaal FNOP-Autorij schoolcongres heeft een lid van het hoofdbestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer gepleit voor twee soorten rij-examen in rijvaardig heidsbewijzen. Het eerste rijbewijs zou het karakter moeten hebben van een toelatings bewijs, dat de houder het recht geeft zich verder te bekwamen. Bij het tweede rij-examen zou dan mede het verkeersinzioht bij het rijden van de kandidaat moeten worden beoordeeld. Dit onderdeel zou volgens de spreker bij het hui dige rij-examen niet of niet vol doende tot zijn recht komen. Wanneer men bedenkt dat in 1969 ongeveer 336.000 eerste aanvragen voor een rijbewijs zijn ingediend, is zonneklaar dat de eis van een tweede examen voor iedereen na een of twee jaar een moeilijke is. De spreker stelde zelf vast, dat het Nederlandse rij-examen als een van de beste ter wereld wordt aan gemerkt. Hij wekte dan toch wel de indruk van enige "bedrijfsblind- beid", als hij omstreeks 336.000 nieuwe examens na een of twee ja ren voor iedereen bepleit, omdat bij het huidige examen het onderdeel van het verkeersinzicht onvoldoen de tot zijn recht zou komen. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. IN DE amUMEHJEHMARKT LEVEHDAAL150 HET BETERE MEUBEL VGGR EEN LAGERE PRIJ5 (Van een onzer verslaggevers) CAPELLE Het uitkammen van het woonoord „IJsseloord" in Capelle aan den IJssel, een justitiële actie die van gistermorgen 9 uur tot gistermiddag 3 uur heeft geduurd, heeft een inzet gevergd van om en nabij 1000 man: ongeveer 350 man geüniformeerde poli tie. 275 man recherchepersoneel en voor bijkomende werkzaam heden 11 pelotons (372 man) van de marechaussee. Resultaat: arrestatie van de 40-jarige Paul C. Th. en de 36-jarige J. C. U., respec tievelijk, landelijk voorzitter en landelijk secretaris van het Korps Pendjagaan Keamanan. Om de arrestatie van die twee was alles be gonnen. 7.e worden ervan verdacht de be zetting van de woning van de Indo nesische ambassadeur in Wassenaar en de daarmee gepaard gaande gijze ling te hebben georganiseerd, voorbe reid en uitgelokt. De arrestatie had haast, mede omdat zonder nieuwe ge zichtspunten in het onderzoek de 33 van Wassenaar niet. blijvend kunnen worden vastgehouden. Die nieuwe ge gevens worden van de twee ver wacht. Liever had men de arrestatie vorige week en met minder machts vertoon verricht, maar dat bleek on mogelijk, omdat de twee na de 31e liet kamp niet meer veriaten hebben, zelfs niet om naar hun werk te gaan. Een van de twee werkte in een werk plaats voor mindrr-validen. De organisatie van de omvangrijke actie vergde enige dagen: er kwamen niet minder dan ongeveer 85 motor voertuigen voor in touw, waaronder twee ambulances, acht pantserwa- Een inwoonster van hel Ambonezen kamp te Capelle toont haar onge noegen over de actie van politie en marechaussee. gens. twee helikopters en brandweer- materiaal voor het geval tot brand stichting zou worden overgegaan. Geüniformeerde politiemannen en re chercheurs kwamen uit Rotterdam. Den Haag, Leiden, Delft, Rijswijk en Wassenaar. Verder werden detectie- ploegen van defensie en binnenlandse zaken ingezet bij het zoeken naar wapens, dat ter hand werd genomen „nu men er toch was". De actie be gon, toen het werkzame deel van de bevolking (de jongere mannen) het woonoord verlaten had. Afgezien van de arrestatie van de twee leverde de actie op: Verboden vuur- en andere wapens, die in be slag genomen zijn. Daaronder: twee geweren, zeven pistolen, twee revol vers, vier handgranaten, een groot aantal dolken, slagmcssen, ploer tendoders en boksbeugels. Voorts flinke hoeveelheden munitie. Dertien bezitters van die verboden wapens zijn in of buiten liet kamp aange houden en naar de Noordsingel ver voerd, (voor vervolg zie pag. 7)

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1