AD0 kan profiteren puntverlies Sparta Nieuwe strategie ontwikkelingshulp Lange rustpauzes bij bezoek Tito Ander type jurist nodig rant van :ORMAAT LI Motie tegen verhoging van de BTW verworpen Nederland en Joegoslavië: geen probleem Uitgebreide veiligheidsmaatregelen Snoepende letskousen worden oud Drie winnaars Nobelprijs geneeskunde AR en CH: nog geen standpunt voorstel KVP Nieuwe rechtenstudie in Rotterdam Politie betoogt: verkeerschaos Nederlandse pop musici in België veroordeeld Tijdwinst in strijd tegen vervuiling Bankoverval Amsterdam Tien maanden geëist tegen relschoppers PROGILHEEFT NOG GEEN VERGUNNING Mosjoesjoe terug naar Lesotho IS VRIJDAG 1« OKTOBER 1970 DEN HAAG „Tussen Nederland tn Joegoslavië bestaat geen enkel bi- literaal probleem. Nederland is een van de weinige landen waarmee wjj alle hangende problemen hebben op gelost'", zei Joegoslavisch ambassa- eur in Den Haag, Milutinovic in een nterview met het ANP. Het accent bij de besprekingen lus ten president Tito en premier De long en minister Luns volgende week zal dan ook meer liggen op ntemationale problemen. Tijdens het bezoek van Tito zal ook het beleggen ian een Europese veiligheidsconfe rentie worden besproken. Al verschilt de Joegoslavische posi tie van de Nederlandse als gevolg van het feit dat Joegoslavië een niet-ge- ionden land is en Nederland aange- loten is bij de NAVO en dienten- -evolge overleg pleegt met zijn bond genoten beide landen zijn het ero ver eens dat zo'n conferentie terdege moet worden voorbereid en dat over ontwapening moet worden gesproken. Tito zal in Nederland waarschijn lijk ook spreken over de mogelijke uitbreiding van de gemeenschappe lijke markt met de vier kandidaat-le den, en de gevolgen van deze uitbrei- ling voor de neutrale en niet-gebon- len landen. De economische betrekkingen tus- ien Nederland en Joegoslavië hebben evt rich gunstig ontwikkeld, al zijn nog betere resultaten denkbaar, aldus Mi- :rfc all lutinovic. ,.Over het algemeen kan worden jezegd dat de huidige samenwerking ussen beide landen een bijdrage tot de vrede en de veiligheid in Europa rormt". (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Voor het van dinsdag 20 tot vrijdag 23 oktober durende staatsbezoek van presi dent Tito en echtgenote zijn uit gebreide veiligheidsmaatregelen getroffen. De bewaking zal wel iswaar niet zo in het oog sprin gend zijn als tijdens het ingekor te staatsbezoek van president Soeharto, maar overal waar het Joegoslavische staatshoofd de straat op gaat houden veilig heidsfunctionarissen een oogje in het zeil. Zoals bij alle staatsbezoeken is de minister van binnenlandse zaken be last met de coördinatie in de uiter aard geheime veiligheidsvoorziening gen. In enkele gemeenten, waar de hoge gasten zullen verblijven, heb ben de politieautoriteiten om extra versterkingen gevraagd. Amsterdam, Rotterdam en ook Den Haag hebben de minister echter verzekerd zelf hun mannetje te kunnen staan. President Tito, die deze maand ook België, Luxemburg en West-Duits- land (een dag) heeft bezocht, is nog nooit eerder in ons land geweest. Hij zal zich zowel over de weg als door de lucht (bezichtiging van de Delta werken) verplaatsen, waarbij zijn persoonlijke lijfarts en lijfwachten, zomede een dertigtal Joegaslavische publiciteitsvertegenwoordigers hem op de voet zullen volgen. Niet op balkon Zeker is al dat de president zich tijdens zijn bezoek aan Amsterdam niet op het balkon van het paleis op de Dam zal laten zien. Dat heeft door de getroffen veiligheidsmaatregelen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op 24 oktober zal de Algemene Vergadering de Verenigde Naties het tveede Ontwikkelingsdecennïum altondigen door het aannemen ran een resolutie. Dit is het eerste wereldomvattende lan om de ontwikhelingssamenwer- ing krachtige internationaal-poli- ieke structuur tc geven. Doel is snel- ere sociale en economische groei van ie ontwikkelingslanden. Gisteren lichtte minister Udink e plannen toe aan de hand van twee i'N-rapporten: een van de com- nissie-Tinbergen en een van de com- ïissie-Peterson. Blauwdruk Met het eindrapport-Tinbergen verd een blauwdruk vervaardigd van en ontwikkelingsstrategie voor de aren zeventig. Het andere rapport is een advies san de regering van het belangrijkste lonorland, de Verenigde Staten. Het «helst een drastische herziening van Ie uitgangspunten. Ook voor de an- lere donorlanden zijn de voorstellen fan grote betekenis. (Inmiddels heeft president Nixon liepgaande wijzigingen in het buiten- andse hulpprogramma vodrgesteld, voor een groot deel aansluiten). Groei De commissie-Tinbergen acht een emiddelde jaarlijkse groei van zes irocent van het bruto nationale pro- ukt der ontwikkelingslanden tot 976 haalbaar. Daarna zal dit percen- age hoger moeten liggen, zodat over iet hele decennium een groei van zes i zeven procent kan worden bereikt. Uitgaande van een groei van de be- 'olking in ontwikkelingslanden per aar van 2Va procent (thans is dit lirca 2.8 procent, wat betekent dat er niddelen voor de gezinsplanning moeten worden ingevoerd), gelooft de xmimissie dat tot 1976 het inkomen Per hoofd van de bevolking 3Va pro cent kan stijgen. Om dit te bereiken zou o.a. de andbouwproduktie jaarlijks met vier irocent moeten stijgen gedurende het ïehele decennium en de industriële iroduktie in de eerste helft met acht irocent en in de tweede helft met toeer dan acht procent. Aanbevelingen Als doelstellingen voor de geza- anlijke ontwikkelde landen beveelt it plancomité o.m. aan: Overdracht van 1 procent van het Tokio Op grond van een onder- poek weet het Japanse ministerie van gezondheid en maatschappelijk ferk te melden dat praatgrage men- se», die van zoete spijzen hovden, grote kans hebben erg oud te worden. Uan de 1.631 mensen die het vorig jaar op 90-jarige of hogere leeftijd stierven, had driekwart een voor- voor zoete spijzen. Bijna 90 procent werd door verwanten als 'Praatgraag, vrolijk, optimistisch en Bezellig gekenschetst. bruto nationaal produkt per 1972 (Nederland zal dit percentage in het komende begrotingsjaar berei ken). Publieke hulp van 0.75 procent van het bruto nationaal produkt, even eens per 1972. Zeventig procent van de publieke hulp moet per 1970 in de vorm van schenkingen geschie den, tachtig procent vanaf 1975. 0,05 Procent van het bruto natio naal produkt moet ter beschikking worden gesteld voor directe steun aan wetenschap en technologie in de ontwikkelingslanden. Er dienen maatregelen op handels gebied te worden getroffen als de opstelling van markten, het opstel len van grondstoffenovereenkoms- ten enz. Communistische landen De bijdragen van de communisti sche landen dient vooral te liggen op het vlak van de handel. De importen uit de ontwikkelingslanden moeten jaarlijks toenemen met een percenta ge tenminste gelijk aan de jaarlijkse groei van de importcapaciteit van de ontwikkelingslanden. De commissie van ontwikkelings planning vindt dat een ontwikke lingsstrategie op lange termijn ook voorzieningen moet inhouden voor een regelmatige inspectie en beoorde ling van de uitvoeririg van deze stra tegie. Deze voortgangscontrole zou op nationaal, regionaal en wereldomvat tend niveau moeten gebeuren. Het rapport komt niet tot prakti sche organisatorische voorstellen. Wel wordt gesteld dat er ook behoefte be staat aan periodieke toetsing door een groep onafhankelijke deskundigen. De commissie is bereid deze taak op zich te nemen. totaal geen zin, omdat- het open ter rein tussen het paleis en het natio naal monument, aan de voet waarvan de gebruikelijke krans zal worden gelegd, niet voor het publiek toegan kelijk is. Bij de opstelling van het program ma is sterk rekening gehouden met de hoge leeftijd van de president. Tussen de verschillende elementen zijn voor de 78-jarige gast van konin gin Juliana en prins Bernhard lange rustpauzes ingelast. Een eerder aangekondigd bezoek aan de Philipsfabrieken te Eindhoven lijkt te zijn gesneuveld op grond van de vermoeidheidsfactor, die op de laatste dag van het vierdaagse bezoek op zou kunnen treden. Het vertrek, dat eerst op de vliegbasis van de lichtstad zou geschieden, is thans voor de vliegbasis Ypenburg gepland. Rondvaart President Tito zal de Joegoslavische gemeenschap in Nederland niet ont moeten. Wel zal een deel van zijn landgenoten in de gelegenheid zijn hem te zien, als hij een rondvaart door de Rotterdamse havens maakt. In het havengebied van de Maas stad werken bij elkaar zo'n 2.000 Joe goslavische gastarbeiders. De grootste concentratie bevindt zich op de werf van Verolme op Rozenburg, waar dicht langs de wal zal worden geva ren. Een van de hoogtepunten van het verblijf van president Tito In ons land is het bezoek aan het Binnenhof, waar met de leden van de vaste com missies voor buitenlandse zaken van de beide Kamers zal worden gespro ken. Ook president Soeharto heeft dit gedaan, maar anders dan tijdens diens anderhalf uur durende verblijf op het Binnenhof zullen thans ook de geaccrediteerde leden van de parle mentaire pers de discussies kunnen bijwonen. Gezwicht Drs. Schemelzer, fractieleider van de KVP en voorzitter van de vaste commissie voor buitenlandse zaken der Tweede Kamer, heeft zich aan vankelijk fel verzet tegen de aanwe zigheid van vertegenwoordigers der publiciteitsmedia. Onder de druk van tegenargumenten, die zowel van bin nen als van buiten op hem is uitgeoe fend, is hij tenslotte gezwicht. Voor mevrouw Jovanka Broz Ti to is een erenaam, Broz is de eigen lijke achternaam van de Joegoslavi sche president zijn parallel lopen de programmapunten opgesteld. Zij zal o.m. het Haagse Mauritshuis be zoeken voor de bezichtiging van heit Koninklijk Kabinet van Schilderijen, het Amsterdamse Emma-kinderzie- kenhuis en de exquise orchideeënkwekerij van de gebroe ders Barendsen in Aalsmeer. STOCKHOLM Wegens hun ont dekkingen op het gebied van de wer king van het zenuwstelsel, hebben de Brit Bernard Katz, de Amerikaan Ju lius Axelrod en de Zweed Ulf van Euler vandaag de Nobelprijs genees kunde 1970 gekregen. De drie hoogleraren hebben belang rijke gegevens ontdekt over de wijze waarop impulsen door de zenuwcellen worden doorgegeven. Ze ontvangen gezamenlijk een bedrag van 290.000. Aanwijzen kabinetsformateur (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De fracties van de ARP en CHU hebben nog geen „ja" gezegd op de suggestie van KVP- fractieleider Schmelzer om de nieuwe Tweede Kamer na de verkiezingen de kabinetsformateur te laten aanwijzen. Dat moet dan gebeuren na een open baar debat. Mr. Geertsema van de VVD, de partij, die weinig voor staatkundige vernieuwingen is, voelde wel voor deze gedachte. Mr. Biesheuvel (a.r.) zei, dat de aanwijzing van de forma teur een recht is van het staatshoofd. Dat moet zo blijven. Overigens heeft de a.r.-fractie nog geen standpunt be paald. Hetzelfde geld voor de fractie van de CHU. De PvdA en D'66 komen binnen kort met het voorstel tot recht streekse verkiezing van de kabinets formateur en de invoering van een districtenstelsel. Het leek drs. Schmelzer het beste bij de behande ling van deze initiatiefwet ook te spreken over de aanwijzing van de kabinetsformateur door de Kamer. Van het invoeren van een districten stelsel wilde mr. Geertsema niets we ten. Voor deze kwestie forceert de VVD desnoods een kabinetscrisis. Wat ons betreft, reageerde mr. H. van Mierlo van D'66 is het districtenstel sel ook een kabinetszaak. In ieder ge val is het voor ons een inzet voor de verkiezingen. De heer M. Bakker (com.) kon dit staatsrechtelijk debat afronden. De rechtse regering begon met een belofte voor deze staatkun dige vernieuwing. Maar door de ver deeldheid kwam er niets van terecht. Ten slotte komen dan linkse partijen met het voorstel. (Van onze onderwjjsredacteur) ROTTERDAM „Sterk uitge drukt kan de jurist bij elk pro bleem beginnen met de jurist- prudentie uit z'n kaartenbak te halen. Rotterdam wil echter een nieuw type jurist met een pro- bleembewustzijn dat oplossingen zoekt vanuit de maatschappelijke gegevens. Het uitgangspunt moet niet zijn: wat staat er in de wet? Men moet de gegevens rangschikken en dan, in de richting van een gewenste oplossing, zoeken naar een juridische manier om die oplossing te verantwoorden. Van sociale feiten juridische feiten maken, is heel iets anders dan zien wat er uit de jurisprudentie van Hof en Hoge Raad gehaald kan worden". Aan het woord prof. mr. L. H. C. Hulsman en zijn medewerkers in een uiteenzetting over de nieuwe juridi sche opleiding waarop de Nederlandse Economische Hogeschool is overge schakeld. Muggenziften Rotterdam hoopt dat men elders dezelfde richting zal inslaan. Quod Novum, blad van de Rotterdamse academische gemeenschap, typeert het nieuwe studieprogramma met de opmerking dat de nieuwe jurist niet zal beantwoorden aan het traditionele beeld van de formalist en muggezif- ter. Hij moet wel in staat zijn een bijdrage te leveren aan het rechts- (her)vormingsproces dat in onze snel veranderende maatschappij een vitale functie vervult. Toen de NEH in 1963 met de rech tenstudie begon, was het de bedoeling de samenhang van de maatschappij wetenschappen goed tot z'n recht te laten komen. Dat is om verschillende redenen de vakken stonden te los van elkaar en het ene kwam meer naar voren dan het andere niet goed gelukt. De Rotterdamse opleiding stelt zich nu ten doel een ..basisjurist" te vor men. Hij moet kunnen omgaan met juridische regels, toegang hebben tot de resultaten van de sociale weten schappen en de juridische en sociaal wetenschappelijke benaderingswijzen kunnen integreren. De jurist krijgt te maken met maatschappelijke problemen. die moet hij kunnen analyseren en hij moet de reikwijdte van z'n beslissin gen kunnen overzien. Kritisch In zijn beschrijving van de studie gaat prof. Hulsman niet op alle va riatiemogelijkheden in er zijn 'vele manieren om een basisjurist te vor men en er is een met de jaren toene mende vrijheid in het samenstellen van de studiepakketten maar wijst hij wel op een algemene lijn die van essentieel belang is. Hij kant zich te gen de gedachte van „eerste moeten de zaken maar eens goed geleerd worden en dan is het tijd dat de student kri tisch en creatief wordt". Die kritische zin dient van meet af ontwikkeld te worden. Een frisse aanpak daarbij vormen de Res Cottidiana. Ook in het verle den zijn dingen van de dag behan deld, maar dat waren doorgaans oude gevallen. Nu haalt men de problemen uit de krant: de schuld van het popfestival, een CHU-uitspraak over abortus, de vraag of een woning uit een adver tentie het beloofde riante uitzicht zal houden, het kwijtraken van getuig schriften bij een sollicitatie, terugbe taling van kampgeld aan kampecr- Niet alles gaat stroef in de Tweede Kamer. Tussen de bedrijven door is een opgewekt gesprek mogelijk tus sen Kamervoorzitter Van Thiel en vertegenwoordigers van de oppositie: Van Mierlo, Den Uyl en De Goede. FRANKFORT Voor het eerst In de geschiedenis van de Duitse bonds republiek hebben gisteren 4500 poli tiemannen uit de deelstaten Hessen in Frankfort gedemonstreerd tegen „misstanden" in hun beroep. De de monstratie, tijdens het spitsuur, had een volledige verkeerschaos tot ge volg. De politiemannen eisen betere salariëring en arbeidsvoorwaarden. Er zijn duizenden vakatures en in 1969 werd één miljoen overuren ge maakt. ROTTERDAM AjaxSpar ta is natuurlijk de absolute top per in het betaalde voetbal. Naar alle waarschijnlijkheid zal het Olympisch Stadion de wedstrijd wordt in verband met de Europa Cup-besognes van Sparta en Ajax reeds vanavond gespeeld voor het eerst sinds maanden weer eens uitverkocht zijn. Ajax is favoriet. Ondanks de ma tige prestaties van de Amsterdam mers in de afgelopen weken. Maar het meespelen van Johan Cruyff clubarts Rolink verklaarde gisteren avond dat Cruyff vrijwel zeker meespeelt zal Ajax ongetwijfeld een mentale injectie bezorgen, zodat een gelijkspel voor Sparta het hoogst haalbare lijkt. Hetgeen gunstig zou zijn voor ADO, dat naar Nijmegen trekt waar NEC de Hagenaars een warm ont haal zal bereiden. Echter niet te warm, ADO moet in staat zijn beide punten te veroveren. De Jezek-elf komt in zijn sterkste formatie bin nen de lijnen. Rene Pas heeft plaats moeten maken voor de weer her stelde Harold Berg. •fe Blessures Feijenoord-Volendam lijkt een wei nig interessante ontmoeting te wor den. De Happel-elf is ongetwijfeld veruit favoriet. Ernst Happel heeft zijn opstelling overigens nog niet bekend gemaakt. Zowel Wim van Hanegem als Coen Moulijn kampen met lichte blessures, opgelopen in Frankfurt. Excelsior staat voor een belang rijke wedstrijd. Het reist naar Haar lem, evenals de Rotterdammers de gradatie-kandidaat. De pupillen van Jaap Kouters moeten minstens een punt in de wacht kunnen slepen. Hetgeen niet verwacht mag worden van Holland Sport. De mannen van Cor van der Hart moeteri het opne men tegen FC Twente. Verlies ligt voor de hand. Verder in de eredivisie weinig aantrekkelijke wedstrijden. PSV wint in Breda van NAC, Utrecht. wint op eigen veld van Telstar, ter wijl Go Ahead-DWS en AZ-MVV wel op een puntenverdeling uit zul len draaien. DFC en SVV gaan een moeilijk weekeinde tegemoet. De Dordtena- ren komen in het veld tegen Vitesse, terwijl SW het op moet nemen te gen FSC. Vooral DFC krijgt het las tig omdat Vitesse op eigen veld moeilijk te kloppen is. VoorJSVV ligt het wellicht iets makkelijker, zeker nu Hans Bassant zijn oude vorm weer enigszins schijnt te benaderen. Lagendijk In de tweede diuisie moetèn For- tuna Vlaardingen en Hermes DVS twee punten rijker kunnen worden. Fortuna ontvangt op eigen terrein RCH, terwijl Hermes op Harga be zoek krijgt van EDO. Fortuna komt ongewijzigd, binnen de lijnen. Her mes DVS niet. Trainer Joop Casten- miller heeft de voorkeur gegeven aan Ger Lagendijk boven Wim Klein. Dit vooral dankzij het goede spel van Lagendijk in de laatste we ken. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft vannacht de motie van de heer A. de Goede van D'66 om de verhoging van de BTW per 1 januari niet door te laten gaan, verworpen. Als tegenmaatregelen voor de dek king in de begroting stelde D'66 voor: O Het ongedaan maken van het tweede deel van de verlaging van de inkomsten- en loonbelasting; O de afbraak van de heffing op in vesteringsgoederen geheel of gedeel telijk uit te stellen; O verhoging van belastingen in de vermogenssfeer. Verder werden voor men dc Rijks begroting aanvaardde de volgende moties verworpen: O een herhaald verzoek aan de rege ring omin de begroting 1971 aan de volkshuisvesting een hogere prioriteit toe te kennen dan in de begroting 1970 (Vondeling-PvdA); BRUSSEL De Nederlanders Jo han B en Petrus van den K van de popgroep The Obsession zijn in België ieder tot twee maanden ge vangenisstraf en een boete van ruim 200 gulden veroordeeld. Een Brusselse rechtbank legde hun die straf op we gens „openbare schending van de goede zeden". In een van hun nummers op het popfestival bij Wevelgem traden ze op, gekleed in lange mantels en met lichtgevende maskers en beulskappen op. Het toneel werd verlicht met pot ten bengaals vuur en brandende pa piersnippers. Op een gegeven moment raakten de capes van de jongelui in brand. Toen ze in een reflexbeweging hun mantels terugsloegen werd het jonge publiek geconfronteerd met twee poe delnaakte jongemannen. Omdat de jongelui in het bezit ge vonden werden van wat pilletjes werd hen eerst het hebben van ver dovende middelen ip de schoenen ge schoven. Toen later bleek dat het hier om een onschuldig kalmeringsmiddel ging werd die aanklacht ingetrokken. Daarvoor in de plaats kwam toen de beschuldiging van de schennis der goede zeden. O Het waarborgen van de bijstands uitkeringen ter hoogte van het mini mumloon (Den Uyl-PvdA); O meer uitgaven voor woningbouw en doorstroming en minder uitgaven voor ruilverkaveling, waterstaatswer ken en civiele verdediging (Groep- Aarden). Over de motie van de PSP met een verzoek aan de regering om een di recte bijdrage te leveren aan de ont wapening zal bij de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken worden gestemd. - Mr. H. van Mierlo (dem) vroeg in een motie om inlichtingen over sabo- tage-aktiviteiten aan de Kamer of een Kamercommissie en om publica tie van het rapport-Van Veen over de departementale herindeling. Hij trok zijn moties in, omdat de minister president beloofde aan zijn wensen te voldoen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het aanwijzen van Rijnmond als saneringgebied voor de luchtverontreiniging heeft wel dege lijk zin, zei vannacht premier De Jong bij de tweede ronde van de al gemene politieke beschouwingen. De wet op de luchtverontreiniging zal spoedig de Eerste Kamer passeren en nu reeds kan bekeken worden welke maatregelen op grond van deze wet genomen kunnen worden. Dat betekent alleen maar tijdwinst, aldus de heer De Jong. Mr. Biesheuvel kreeg nog als ant woord dat de sportnota, die onlangs is uitgebracht wordt bestudeerd. Ook verzekerde de preiriier nogmaals dat er in 1971 zeker sprake zal zijn van een reële loonsverhoging. Men kan dus niet van een loonstop spreken. Rond de jaarwisseling, aldus het atrjivoord aan drs Schmelzer (kath.v.) wordt het standpunt van de regering bekend over het spaarloon. De regering zal alleen ontwikke lingsgeld voor vreedzame doeleinden beschikbaar stellen. De premier wilde niet de Wereldraad van Kerken ver oordelen, die wel bepaalde ontwikke lingen had gesteund. Maar. aldus het antwoord aan drs. Den Uyl, de rege ring volgt dit voorbeeld niet. ders die door storm naar huis moes ten en nog talloze andere gemengde berichten worden in de Res Cottidia na aan de studenten voorgelegd om de juridische aspecten ervan volgens bepaalde modellen tc behandelen. Over het nieuwe studieprogram en de didaktische methoden is enorm veel vergaderd. Er is tenslotte ook een faculteitsraad tot stand gekomen: 12 leden van deze raad worden vol gens het one-man-one-vote-systeem gekozen uit en door allen die tot de faculteitsgemeenschap behoren, de andere 12 worden door de vakgroepen aangewezen. De raad past globaal in de struc tuur van de wet-Veringa, meent prof. Hulsman. Deze week zijn de verkie zingen met een opkomst van 40 pro cent van alle stemgerechtigden. Van daag is de nieuwe structuur van start gegaan. „Johnsoii-m o ordenaar" Als men prof. Hulsman, decaan van de juridischfe faculteit, vraagt het verschil tussen de traditioneel ge vormde jurist en de jurist die Rotter dam hoopt af te leveren, met een voorbeeld te verduidelijken, noemt hij het „Johnson-moordenaar' arrest. Als men moordenaar zegt, maakt men zich schuldig aan belediging. De Hoge Raad greep hiermee terug op vroege re jurisprudentie. Zo kwam men tot het strafbare feit. De Rotterdamse jurist zou anders moeten redeneren: als belediging in de strafwet een misdrijf is, wat is daarvan de bedoeling? Dan moet men teruggaan naar de tijd waarin de groep die de wetten maakte, sterk hechtte aan bepaalde codes. Aan be lediging zat een duel vast. Vandaar dat belediging in de strafwet zo zwaar genomen wordt. De Rotterdamse ju rist zou de betekenis van beledigen voor nu opnieuw moeten formuleren. AMSTERDAM Twee circa 25- jarige jongemannen hebben gisteren een bijkantoor van de Middenstands- bank in de Scheldestraat in Amster dam overvallen en zijn op de brommer van door gegaan met enige duizenden guldens. Een van hen droeg een wa pen bij zich. De twee overvallers drongen de bank binnen toen er geen publiek was. Zij droegen bivakmutsen, waar door maar een klein gedeelte van hun gezicht te zien was. Een hunner hield met een pistool of een daarop gelijkend voorwerp het personeel, een kassier en twee vrouwelijke bankbe dienden onder schot, terwijl de andere over de balie klom en van de kassier geld eiste. Met enige duizenden gul dens volgens opgave van de bank gingen zij met hun bromfiets vandoor. AMSTERDAM De Duitse jonge lui die in augustus tijdens de Dam- rellen molotof-coctails en stenen naar de politie gooiden hoorden gisteren, voor de Amsterdamse rechtbank een gevangenisstraf van tien maanden te gen zich eisen. Het zijn de electriciën Hans H. uit Wuppertal (19), mijnwerker Karl H. (27) uit Werrie en monteur Reinier P. (19) uit Duisburg. Tegen de automon teur Arnus W. G. eiste de officier zes maanden. De officier van justitie mr. Van Re- nesse vond deze straffen op zijn omdat ons land bij de buurlanden niet de indruk moét wekken dat men er hier luchtig over denkt. BRUSSEL België heeft aan de zwavclkoolstoffabriek Progil nog geen toestemming gegeven een nieuw be drijf in het Antwerpse havengebied bij Kallo te vestigen. Dit zei gisteren de minister voor Vlaamse streekeconomie in antwoord op vragen van een senator, die erop wees dat er in Nederland grote bez waren bestaan tegen vestiging van Progil niet ver van de grens. Ongerustheid over deze zaak heerst vooral in Zuid- en West-Brabant en in Zeeuws-Vlaanderen. Nederlandse Kamerleden hebben zowel aan de re gering als aan het comité van Bene- luxministers schriftelijke vragen ge steld over Progil. DEN HAAG Koning Mosjoesjoe de tweede van Lesotho heeft zich be reid verklaard terug te keren naar zijn land. Een van de vier stamhoof den met wie de koning gistermiddag in Den Haag een bespreking had, chief Majara, heeft dit meegedeeld. Over het tijdstip waarop de vorst zal terugkeren zal nader overleg worden gevoerd met de regering in Lesotho. De positie van de koning zal dan bij de grondwet zodanig worden geregeld dat hij geen politieke figuur zal zijn maar een constitutioneel vorst. De koning verblijft sinds april in Nederland, nadat de regering van Le sotho (het voormalige Basoetoland dat in 1966 onafhhankelijkheid verkreeg een soeverein lid van de Common wealth Iwerd) was overgenomen door de eerste minister Leabua Jonathan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13