AL 7,3 MILJOEN VOOR RODE-KRUISSCHIP Commentaar Russen lanceren vredesvoorstel Ambonezenkamp Capelle hermetisch afgesloten feSir Schip Ahoywerd onverwacht groot succes Het Kwartet Oude koek RITA) HET WCER Nachtvorst Gesprek met ontvoerders uit impasse Buitenlanders in Moskou gepakt Hevige brand in Haagse binnenstad Stuwadoors- tarieven verhoogd „Eerst Israëlische troepen terug" Hard rijden bij mist strafbaar? Flat tegenover paleis komt er Door 600 politiemannen en marechaussees &Jcn Nieuwe Leicis e Courant DONDERDAG 15 OKT. 1970 - 57ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen (jrecteur: F. Diemer oofdredacteur: Dr. E. Dienter CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert bi teghenspoet!" fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Na een magnifiek verlopen actie „Schip Ahoy" neemt prinses Margriet in de Rotterdamse Ahoy- hal afscheid van TV-presentator Henk van Stipriaan. Het werk zit erop. De nieuwe Henry Du- nant kan op stapel worden ge zet. BRUSSEL De Britten, die giste- n met de zes onderhandeld hebben ver hun toetreding tot de EEG, heb- :n de zes een overgangsperiode van s jaar gevraagd voor de landbouw- Ector. Ze stellen o.m. deze lange tijd odig te hebben om te voorkomen dat Britse landbouwproduktie ont- richt wordt door het in snel tempo aipassen van het Britse systeem ran de EEG-prijzen en marktorgani- atie. I De mensen vermoeden liever iets dan dat se het weten. BILLINGS „Waarom laat u het ons niet doenhet is te ingewikkeld voor DE BILT Over Scandinavië trok in de afgelopen dagen een hogedrukgebied naar het zuiden. Vanmorgen lag het centrum er van boven Denemarken. Aan de zuidflank werd drogere lucht naar het westen getransporteerd. De bewolking loste op, waarna in de nacht de temperaturen flink daalden. Het gebied met hoge barome terstanden blijft in zuidelijke richting verder trekken en zal ook morgen het weer hier bepa len. Een oud front veroorzaakte in Noord-Duitsland wolkenvelden. Deze kunnen ook tijdelijk in het noorden en oosten van het land voorkomen. In de komende nacht kan plaatselijk nachtvorst op treden. Vooruitzichten, voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 9; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van mins tens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 pro cent. Barometerstand: lieden 10 uur 76.8 cm (1024 millibar) stijgend. Zon en maan II 16 oktober: zon op 7.06; ondeï 17.45; maan op 17.54; onder 9.31; I 22 oktober L.K Hoog Water Hoog water: 16 oktober: Rot terdam le getij 5.33, 2e getij 17.38; Scheveningen 3.32-15.33; Vlissingen., 2.27-14.35: Willemstad 5.55-18 15. MONTREAL Het bevrijdings front van Quebec heeft gisteren de advocaat Pierre Lemieux blanco vol macht verleend om met de autoritei ten te onderhandelen over de vrijla ting van de twee mannen, die door de organisatie ontvoerd zijn: de Britse diplomaat James Cross en de minister van de Canadese provincie Quebec. Pierre Laporte. Lemieux, die door de ontvoerders tot contactman was benoemd, ver klaarde eerder dat hij de onderhan delingen niet kon voortzetten. De autoriteiten wilden discussiëren over de eisen van de ontvoerders, terwijl hij alleen bevoegdheid had gekregen om voor uitvoering van de eisen te zorgen. In zijn jongste boodschap verwijt het bevrijdingsfront voor Quebec de autoriteiten dat zij nog steeds naspo ringen doen naar de twee ontvoerde mannen. „Onze aanhouding betekent dat Cross en Laporte direct ter dood worden gebracht," aldus het front. MOSKOU Op het Rode Plein in Moskou zijn gisteren vijf jonge bui tenlanders gearresteerd toen zij pam fletten verspreidden waarin werd ge pleit voor het in vrijheid stellen van politieke gevangenen in de Sowjet- unie. Hun nationaliteit is niet bekend. Zij strooiden in het tegenover het Kremlin staande warenhuis Goem pamfletten tussen de bezoekers en enkelen van de demonstranten had den zich aan een leuning vastgeke tend. Het groepje behoort tot de in Scandinavië gestichte Smog-bewe- ging die ijvert voor politieke vrijheid. Soortgelijke demonstraties hebben zich in Moskou al eerder voorgedaan. In alle gevallen werden de gearres teerden het land uitgezet. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De landelijke ac tie Schip Ahoy van het Rode Kruis is gisteravond een onverwacht groot succes geworden. Nadat het er in het begin van de avond beslist niet naar uitzag dat het streefbedrag van vijf miljoen gehaald zou worden wees het scorebord om kwart over een niet minder dan ruim zeven miljoen gul den aan. De verwachtingen waren dat het totaalbedrag van de actie rond de tien miljoen gulden zou ko men te liggen. De Rode-Kruis-organisatie zal nog enkele dagen «odig hebben om alle toegewezen bedragen bij elkaar op te tellen. Een woordvoerder van het Rode Kruis zei teverwachten dat het nieuwe hospitaalschip, dat 80 me ter lang en 9,5 meter breed zal wor den, binnen een maand besteld zal ku«nen worden. Het bedrag dat over blijft na het betalen van de bouwkos ten zal gebruikt worden voor de ex ploitatie van het schip. Het Rode Kruis is niet voornemens na het eclatante succes van de actie te bestellen. We zouden wel willen maar het ontbreekt ons eenvoudig aan vrijwillige medewerkers die tij dens de tochten van het schip aan boord moeten zijn om de zieken te kunnen verzorgen, zo zei een woord voerder van het Rode Kruis. (voor vervolg zie pag. 9) Bediende 74) omgekomen DEN HAAG Een felle brand heeft gistermiddag het pand van de Koninklijke Groothandel in tapijten en woningtextiel B. van Mentz in de Haagse binnenstad grotendeels in de as gelegd. De schade loopt in de mil joenen guldens. De brand eiste een dode en drie gewonden. De brand brak rond 2 uur uit. Per soneel en klanten verlieten zonder in paniek te raken het geboiw, behalve vier mensen die door de vlammen en de rook niet vlug genoeg weg konden komen. Een van hen, de 74-jarige bediende I W. J. L. van Riet, kwam in de rook en de vlammen om. Hij had getracht, ondanks waarschuwingen van een collega, door de rook de brandtrap aan de achterzijde van het gebouw te bereiken. Ook prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven woonden de actie in de Ahoy-hallen bij. DEN HAAG Minister Nelissen (economische zaken) heeft ingestemd met een tariefsverhoging voor dc stu wadoorswerkzaamheden in Amster dam en Rotterdam met ingang van 15 oktober 1970. Deze verhoging be draagt ivoor Rotterdam 15 pet. 'en voor Amsterdam 12,5 pet. De minister heeft bij zijn beslissing de invloed van de loonontwikkeling in de havens op de rentabiliteitssitua- tie van de stuwadoorsbedrijven in aanmerking genomen. DE ISRAËLISCHE troepen moeten in elk geval de bezette gebieden in het Nabije Oosten ontruimen. Dat is het uitgangspunt van dc Russen, als z jj zich uitlaten over de wense lijkheid van een politieke regeling in dat deel van de wereld. Het enige wat Russen en Arabische landen interesseert is, dat de toe stand van vóór dc zesdaagse oorlog van 1967 wordt hersteld. In bijzon der vage termen laten zjj zich uit over de garanties, die Israël nu eindelijk eens voor zijn veiligheid wil hebben. Wat nü van Russische zijde als een vredesplan is gelanceerd, verdient nauwelijks deze benaming. Moskou heeft nog nooit een werkelijk vre desvoorstel ingediend. Hel liet slechts gissen naar zijn bedoelingen en hield zich op de vlakte. Het instellen van bufferzones en liet zenden van VN-troep en, gekoppeld aan garanties van de Grote Vier of de Veiligheidsraad zijn in 1967 geen oplossing gebleken. Op bevel van president Nasser haastte Oe Thant zich het vertrek van de VN- troepen te gelasten. In 1956 trok Israël zijn troepen van het Suezkanaal terug, omdat de VN-strijdkraehten zijn veiligheid zouden garanderen. Nadat het in 1967 bedrogen is uitgekomen zal het er terecht niets voor voelen, voor een tweede keer een enorm risico te nemen. De Russen bewijzen telkens lippen dienst aan de resolutie van de Vei ligheidsraad, die de basis moet vor men van een vreedzame regeling. Hun suggesties hebben echter uit sluitend betrekking op het ene punt van dc Israëlische terugtocht. Genoemde resolutie houdt echter veel meer in. De andere punten vragen vooral consessies van Egypte cn andere Arabische landen, zoals er kenning van de staat Israël, vrije vaart door Suezkanaal en Golf van Tiran, om er enkele te noemen. Al die punten zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Het écu kan niet worden verwezenlijkt zonder het ander. Ook het probleem van de Palestijnse Arabieren hoort er bij. Bjj voortduring van het huidige be stand kan hierover worden onder handeld. Blijkbaar zijn de Arabische landen nog niet zo ver gevorderd. Helaas zijn hun Russische vrienden slechte raadgevers gebleken. De 93-jarige mejuffrouw J. Meyer bood prinses Beatrix bloemen aan toen zij gistermid dag in Groningen het verzor gingstehuis ,Jiet Hoornse Heem" en het verpleeghuis ,jNeerwolde" opende. DEN HAAG Het Eerste-Kamer- lid Van Wijk (poc.soc.) stelt in schrif telijke vragen de ministers Bakker en Polak voor, het te hard rijden bij mist tot een strafdelict te verklaren. Hij wil bij mist een lage maximum snelheid ingevoerd zien, afhankelijk van de diflitheid van de mist. SOEST Hoewel is tegemoetge komen aan de wensen van de Ko ninklijke familie zal toch een verzor gingsflat tegenover paleis Soestdijk worden gebouwd. De flat, bestaande uit 56 woningen, zou aanvankelijk 2 meter hoog wor den. De intendant van paleis Soest dijk. de gemeente Baarn en de Bond bouw. Men was van oordeel dat de heemschut maakten bezwaar tegen de flat door zijn hoogte en omvang ont sierend zou zijn voor de omgeving van het paleis. MOSKOU De Sowjetunie heeft voorstellen bekendge maakt voor een politieke rege ling van het conflict in het Na bije Oosten. De voorstellen betreffen het instellen van gedemilitari seerde zones het zenden van VN-troepen om het zenden van VN-troepen om dc vrede te handhaven De grote vier (Rusland, Amerika, Engeland en Frankrijk) of de Veilig heidsraad, zouden direct garant moe ten staan, aldus de plannen. Terugtrekking In de Prawda wordt gesteld dat een vrede niet stabiel kan zijn zonder te rugtrekking van Israëlische troepen uit de veroverde gebieden. Met na druk wordt gezegd dat de Sowjetunie s,altijd is uitgegaan van het recht van alle staten in het Nabije Oosten op een veilig en onafhankelijk nationaal bestaan." Verwijzend naar Israëlische uitla tingen over veilige grenzen, zegt de Prawda: „Het is volkomen duidelijk dat in het huidige tijdperk van storm achtige ontwikkelingen van mili taire techniek de veiligheid van een grens niet kan worden verkregen door de mogelijkheid haar enkele ki lometers te verschuiven, maar door verzekering van haar universele er kenning." Volgens de Prawda zou er al lang vrede in het Nabije Oosten zijn ge weest „als Israël zich niet tegen de Russische voorstellen had verzet" „Waar rekenen de Israëlische lei ders op? Op de overgave van de Arabieren? Op vermindering van de Russische steun aan de rechtvaardige strijd tegen agréssie? Geen van beide is mogelijk", aldus het blad. Amerikaanse functionarissen rea geerden voorzichtig en zonder en thousiasme. Zij zeiden dat de meeste punten bekend waren en twijfelden eraan of zij werkelijk een doorbraak beoogden. Egypte heeft om een spoeddebat in de Algemene Vergadering der VN verzocht. Koning Hoessein van Jordanië heeft verklaard van plan te zijn de Palestijnen in zijn land via een refe rendum over hun eigen lot te laten beslissen. Alle Palestijnen mogen dan een stem uitbrengen voor het regime en het regeringsstelsel naar hun keu- CAPELLE AAN DEN IJSSEL Sinds vanmorgen negen uur is het Ambonezenkamp IJssel- oord in Capelle aan den IJssel van de buitenwereld afgesloten. Met vijf bussen zijn ongeveer 600 politiemensen en marechaus see aangekomen, die het kamp hermetisch hebben afgesloten. Geen enkele bewoner mag het kamp verlaten, terwijl ook nie mand het woonoord binnen mag. Een helikopter vliegt heen en weer boven het kamp. Hoewel bij het ter perse gaan van deze editie nog geen officiële mededelingen zijn gedaan, wordt aangenomen, dat het hier gaat om een grootscheepse huiszoeking naar wapens. Zoals wij gisteren hebben bericht heeft de 34-jarige H. J. H. bewoner van dit Ambonezenkamp bekend hoofdagent J. Moolenaar te hebben doodgeschoten tijdens de bezetting van de woning van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar op maan dag 31 augustus. Het woonoord in Capelle is een van de grootste van ons land. Er wonen 800 Ambonezen. Ilk geef op oh nieuwe abonnee: Naam: I Adres: Plaats: betaling per kwartaal Dmaand. moel u óók doen Vul de bon maar in! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1