Stadhuis op stelten? 5t stinkt als de p9®. geef iets van Rijkspostspaarbank rentetot 7% Kamerleden: Voorkom gevarenrisico's TOESTAND IETS MINDER ERNSTIG „Begroting kan met ruim ƒ1 milj ard worden beperkt" Juf, waarom mogen we niet buiten spelen? verjaardag? Ontwikkeling van „smog" hij maakt er een fijn cadeau van! 9 WOENSDAG 14 OKTOBER 1970 door Rolf Hoekstra ULAARDINGEN Terwijl buiten in een dichte mist een paar honderd jongelui voor het Vlaardingse stadhuis luidkeels „staknterreur" schreeuwen, vergaderen binnen de vroede vaderen over „de hoogste graad van luchtverontreiniginng ooit inn het Rijnmondgebied gemeten". Dit weinnig toe te juichen record zorgde gisteravond zowel binnen als buiten het stadhuis voor emotionele taferelen. Want sinds een paar dagen staat Vlaardingen weer in een kwade reuk. Met haastig beschilderde span doeken en met witte mondmas- kers voor, zoals ook wel door chirurgen wordt gedragen, ga ven de jongeren aan hun „opera tie luchtverontreiniging" een ka rikaturaal effect. Steeds weer klonken kreten als „Rijnmond ongezond", „Vlaardingen West stinkt als de pest", en „Snij weg het kankergezwel uit de Rijnmond- hel". De jongelui, voor het merendeel scholieren, protesteerden ook tegen het feit dat ze de met spoed uitge schreven raadsvergadering niet mochten bijwonen. Alleen de mensen die een op naam gestelde toegaangs- kaart hadden weten te bemachtigen mochten de debatten volgen. Rotjes De Vlaardingse gemeenteraad wijdde dinsdagavond een speci- ale vergadering aan de lucht verontreiniging. De publieke tri- bne was propvol, een aantal jongeren had een doekje voor neus en mond om te demonstre ren hoe vuil de lucht wel was. Van een onzer verslaggevers) OTTERDAM De toestand er luchtvervuiling was dinsdag avond iets minder ernstig dan maandag volgens de centrale meld- en regelkamer. In de loop van de avond liep het gehalte zwaveldioxyde op de meetposten terug. Het had de gehele dag geschommeld tusen 250 en 300 microgram per m3. Tot vijf uurk reeg de meldkamer ln totaal 330 klachten van inwoners uit Vlaardingen en Maassluis. Die klach ten ariëerden van prikkelende lucht en tranende ogen tot misselijkheid. In de drie volgende uren kwamen daar nog eens veertig klachten bij. Wat het weertype van d ekomende dagen beteft was de meldkamer pes simistisch gestemd. Volgens meldin gen van het KNMI zal het weer vrij stabiel blijven. „Dat betekent" zei men van de zijde der meldkamer, ..dat er weinig wind is te verwachten, zodat moet worden aangenomen dat de overlast van vuile lucht blijft voortduren". Eerder op de dag, in de middagu ren, was het aantal klachten toegeno men, ook het S02-gehalte op de meetposten steeg iets, tot boven de 200 micorgram. De klachte kwamen [hoofdzakelijk uit Vlaardingen en Maassluis, waar de mist in de middag in sterkte was toegenomen. Bij de meldkamer toonde men zich overigens verheugd dat de zon niet .over het gebied is gaan schijnen. Zo genaamde foto-chemische reakties in de lucht boven Rijnmond zouden dan hebben geleid tot ernstiger overlast dan nu het geval was. De Shell-raffinaderij, in Pernis, te- geon er Vlaardingen, heeft een reeks maatregelen genomen tegen het ont staan van luchtvervuiling. De vol gende opsomming werd gegeven: fon- ruizen. die afvalgassen afvoeren via de 213 meter hoge schoorsteen, zijn op laagzwavelige olie overgegaan; an dere fornuizen, die normaal al laag zwavelige olie gebruiken, doen dat nu ook. Door een toevallige gunstige om standigheid beschikt de Shell nu ook over olie met een bijzonder laag zwa- velgehalte. Verder onthoudt de Shell zich van het straten of stopzetten van installaties, van werkzaamheden die aanleiding zijn tot het ontsnappen van luchtvervuilende stoffen. Namens de Shell werd verklaard dat de hoge schoorsteen nu zijn af- algassen kwijtraakt boven de z.g. inversielaag. Deze gassen kunnen bij dragen tot de vuile luchtsituatie van dit moment. De Shellwoordvoerder, zag dan ook geen rechtvaardiging van eventuele verwijten door de bevol king van Vlaardingen die uitsluitend op deze raffinaderij zouden zijn ge richt. De jongens en meisjes behielpen zich met het afsteken van rotjes en het schreeuwen van leuzen tegen de hoge verlichte stadhuisramen, waar achter langzaam maar zeker de lucht bezwangerd raakte van rook. Een in terne luchtverontreiniging, di^ even eens neus, keel en ogen prikkelde, zo dat men zowel buiten als binnen in een weinig benijdenswaardige positie verkeerde. Op dc overvolle raadstribune heer ste een zwartgallige sfeer. Er werd hartelijk gelachen toen burgemeester mr. J. Heusdens zei, dat hij na het bekend worden van de overlast on middellijk naar z'n bungalow aan de Nieuwe Waterweg was gegaan om te kijken hoe daar de situatie was. „Ze ker om na te gaan of z'n kostbare zuiveringsinstallatie op het dak van z'n woning het nog doet", merkte iemand op. Een ander zei, dat de burgemeester niet voor niets" elk weekeinde Vlaar dingen ontvlucht om in z'n tweede huis ergens op de hei van een gezond klimaat te profiteren. De burgemees ter vertelde welke maatregelen hij had genomen in de bewuste nacht en dat hij de politie had aangeraden af en toe uit de surveillancewagen te stappen (gelach), teneinde de situatie goed te kunnen beoordelen en hem zonodig uit bed te bellen. Sp* ^arming Wethouder mevrouw L. van Duijn- Spruijt (soc.) hield de spanning erin door de laatste concentraties zwavel dioxyde op te lezen, een heel rijtje cijfers, genoteerd door dë diverse snuffelpalen in Vlaardingen. Daaruit bleek dat de situatie enigszins was verbeterd. Maar het weerbericht be loofde weinig goeds: tegen de ochtend dikkemist. De raadszaal kreeg door het voorlezen van dit soort berichten het karakter van een noodbestuurs- post van de BB. Het voorlezen van alle verzonden en ontvangen telegrammen nam ge ruime tijd in beslag. De wethouder goochelde met cijfers, waaraan geen eind scheen te komen en vertelde tot slot iets over de protestmars, die die middag door leerlingen van de open- Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. bare Prof. Casimir-scholengemeen- schap en de christelijke Groen van Prinsterer-scholengemeenschap naar het stadhuis was gehouden. „We wisten eigenlijk niet precies wat we ermee aan moesten en de leerlingen zelf vroegen zich ook af wat ze moesten doen, maar in geza menlijk overleg hebben we besloten van beide scholen een deputatie van vijf leerlingen te ontvangen om ze tegen ons te laten aanpraten en hun onbehagen te tonen. Het is goed, dat jonge mensen zich inzetten om te ko men tot een beter leefklimaat in Vlaardingen", aldus mevrouw Van Duijn-Spruijt. Ook de Raad van Kerken had een telefoontje gepleegd en het gemeente bestuur veel sterkte en wijsheid toe gewenst bij de raadsvergadering en vooral bij de te nemen beslissingen. Vervolgens was het woord aan de raadsleden en de socialist H. Krab ben, die het spot mocht afbijten, gooide alle registers van z'n barok redenaarstalent wijd open. Herfstkleur „Gelukkig maar, dat vandaag de zon geen kans heeft gezien door te breken, want door de inwerking van het zonlicht zou een chemische reac tie zijn ontstaan, die bijzonder ge vaarlijk is voor de gezondheid. Te genwoordig is het zo, dat we tegen elkaar zeggen: 't Wordt mooi weer vandaag, laten we de deuren en ra men maar sluiten, want 't zal wel weer mis wezen". Even later sprak hij over kinderen, die maar niet begrijpen kunnen dat juf hen niet kan laten buitenspelen in het fraaie, zonnige zomerweer en over het Vlaardingse groen, dat nog nooit zo vroeg de herfstkleur ver toonde. Hj sprak over twinkelerende vogeltjes en kastanjes, waarvan de kleur bruin niet meer is wat-ie ge weest is. „Desnoods moeten we op lijke dagen" het autorijden verbie den. Wie zegt dat ik demagogie pleeg door deze zwart-witte schets, laat het hem bewijzen. En laar het niet zo zijn: ze dronken 'n glas, ze deden 'n plas en ze lieten alles zoals het was. Het had hem wel verbaasd dat Rot terdam niet had gereageerd op het telegram van Vlaardingen. „Zij zijn het tenslotte die pure vuiligheid over onze hoofden uitstorten". De heer A. C. Ph. Hardonk (prot)., die zich afvroeg of Rotterdam ook geen maatregelen genomen zou heb ben als ze er zelf last van hadden gehad, zag ook wel in dat de veront reiniging niet helemaal uit de emotio nele sfeer kon worden gehouden. „We zijn tolérant genoeg geweest. We moeten blijzijn dat de zon vandaag niet heeft geschenen. We worden het slachtoffer van onze eigen produktie- middelen. Voor ons is de maat vol". Hij mocht een applausje in ontvangst nemen. Een paar honderd leerlingen van middelbare scholen, togen gisteren in optocht naar het Vlaardingse stadhuis, demon strerend tegen de vuile lucht. Gasmaskers werden in de stoet meegedragen en borden met anti- stankleuzen. B. en W. die het met de demonstranten hartgron dig eens zijn, hebben een dele gatie ontvangen. (Vervolg van pag. 1) Dr. Kruisinga, die ongeveer ander half uur in het Rijnmondgebouw is geweest en daartoe de Tweede Ka mer, waar hij aanwezig was bij de algemene beschouwingen, had verla ten, verklaarde nadrukkelijk dat er thans geen aanleiding is voor paniek. De staatssecretaris was vergezeld van de secretaris-generaal van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, dr. P. Siderius en van de inspecteur voor de milieuhygiëne in Zuid-Holland, ir. W. Krul. Het gezelschap liet zich uitvoe rig inlichten over de ontwikkeling van de smog-situatie en de begelei ding daarvan bij Rijnmond. In het verleden, zeggen de vragen stellers, is steeds een eenvoudige gang van zaken voorgesteld: bij over schakeling van zwavelrijke op zwa- velarme olie behoefde slechts een kraan te worden omgedraaid. Nu blijkt, zo hebben de Kamerleden be grepen, dat deze handeling bij diverse bedrijven zelfs extra vervuiling geeft. Aan dr. Kruisinga wordt gevraagd na te gaan bij welke vervuilende industrieën de geschetste gang van zaken voorkomt. Welke verbeterende maatregelen kunnen en zullen daar worden genomen, vragen de Kamer leden. De CPN-fractie in de Rijnmond- raad heeft verklaard het noodzakelijk te vinden dat Rijnmond beter kan optreden ln perioden van luchtver vuiling. In een brief aan het dagelijks bestuur van Rijnmond zegt de fractie o.a. „Gezien de onhoudbare toestand in ons gebied is het dringend noodza kelijk dat door Rijnmond in plaats van verzoeken aan het bedrijfsleven dwingende maatregelen kunnen wor den opgelegd. De CPN vraagt een nota. waarin het dagelijks bestuur uiteenzet hoe het aan de huidige situatie 'een wantoestand' genoemd een eind denkt te maken. Lekverliezen Prachtig Terwijl elke fractie z'n zegje zei, werd het langzamerhand rustiger op het marktplein, Reden voor de aktie- leiders op de publieke tribune van de raadzaal om te overleggen hoe de jeugd weer wat op te peppen en zelfs „in de raadzaal te krijgen". Dat laat ste lukte niet want de burgemeester, door ervaring wijs geworden, had voldoende maatregelen genomen om de jongelui het binnendringen te be letten. De woordenstroom werd een mo ment ingedamd, nadat een persverte genwoordiger vanaf de hoge raadstri bune het college door middel van ge barentaal duidelijk had gemaakt, dat staatssecretaris Kruisinga het Rijn mondgebied reeds tot saneringsgebied had verklaard. De gemeentesecretaris belde voor alle zekerheid de ondermi nister nog even op om dit bericht te verifiëren, maar toen kon een ver- 1 heugde burgemeester zeggen: „Prach- i lig nieuws, belangrijk nieuws. Alles wat u hebr gezegd is op losse schroe ven komen te staan". Na protesten I uit de raad („onze opmerkingen zijn j gehonoreerd") zei hij vergoeilijkend: „Nou ja, de situatie is veranderd". Een stem van de tribune: „Ze kun nen beter het Rijnmondgebied tot rampgebied verklaren". De raadsleden hadden nog ander half uur nodig om gezamenlijk met 'n doortimmerde motie te komen, waar na men om kwart voor één de klam me mis tegemoet mocht gaan. het grootste deel van de publieke tribune had het al veel eerder laten afweten en vooral het feit, dat het gebruike lijke kopje koffie dit keer wegens de buitengewoon grote belangstelling er bij was ingeschoten, ontlokte het no dige commentaar: „21e praten de hele avond over het leefklimaat, maar zelfs een kopje koffie kon er kenne- I lijk niet af". Een bode: „Nee joh, we kunnen het niet aan. Maar als je nu 's alleen naar de keuken gaat?" We hebben de koffie maar de kof- I I fie gelaten. Buiten, tegen de pui van j het stadhuis, hingen nog twee span doeken stil te protesteren. Reeds enige tijd geleden had dr. Kruisinga aangekondigd dat hij over woog Rijnmond tot saneringsgebied te verklaren. Op dit voornemen heeft het Rotterdamse gemeentebestuur bij monde van wethouder G. Z. de Vos ernstige kritiek geuit. Dinsdagavond zei de staatssecretaris dat hij de ne gatieve reactie van de Maasstad be treurt. In de circulaire, die spoedig aan de lagere overheden wordt gezonden, zal zo deelde dr. Kruisinga mee worden verzocht extra aandacht te besteden aan z.g. lekverliezen bij industrieën. Het gaat hierbij dus om de lage bronnen van luchtvervuiling, een euvel, waarop van de zijde van Rijnmond de laatste jaren bij herha ling is gewezen. Bij dit bezoek van staatssecretaris Kruisinga dat hij zelf niet als een bijzonderheid beschouwde, maar als een noodzakelijke oriëntatie kwam ook het luchtvervuilingsprobleem in het Westland aan de orde. De over schakeling van oliestook op aardgas binnen enkele jaren zal verplicht worden gesteld. Hierbij krijgen de tuinders overheidssteun, aldus de be windsman. Het aanwijzen als saneringsgebied van Rijnmond geschiedt krachtens artikel 50 van de komende wet. Een woordvoerder van het ministerie kon dinsdag niet zeggen welke maatrege len eventueel kunnen worden geno men. De maatregelen worden geadvi seerd door een commissie, die volgens hetzelfde artikel dan moet worden ingesteld. Men zou zich kunnen voorstellen, aldus deze verklaring, dat de regering wordt geadviseerd bij voorbeeld het gebruik van stookolie met een lager gehalte aan zwaveldioxyde te ver plichten of een snellere omschakeling op aardgas te bevorderen. Dit laatste bij voorbeeld voor het Westland. Gewezen werd ook op de mogelijk heid dat in bepaalde gevallen het verkeer wordt stilgelegd, zoals dat in het Roergebied wel eens gebeurt. Of dat de huishoudingen wordt verboden vette steenkolen te stoken. Een der gelijk verbod geldt in sommige stre ken van Engeland. (gratis fraaie geschenkverpakking) Vragen Inmiddels hebben de socialistische Kamerleden, mejuffrouw N. Baren- dregt en dr. J. H. Lamberts naar aan leiding van de gebeurtenissen in het Rijnmondgebied de staatssecretaris schriftelijke vragen gesteld. Zij willen weten of de ernstige vervuiling, ge zien de weersomstandigheden van de laatste dagen, te voorspellen is ge weest. Ook vragen zij of de staatssecreta ris kennis heeft genomen van het feit dat bij de optredende vervuiling eerst de eerste wqarschuwingsfase is afge wacht. waarbij voor de gezondheid schadelijke concentraties van ver schillende verontreinigingen ontraden voordat de tweede fase werd afge kondigd, waarbij aan de vervuilende industrieën werd verzocht op zwavel- arme stookolie over te gaan. Meent de staatssecretaris, zo vragen de Kamerleden, dat dit risico niet had mogen worden genomen uit een oogpunt van volksgezondheid en dat daarom veel eerder de tweede fase had moeten intreden? Verder wordt gevraagd wat dr. Kruisinga denkt te doen om in het vervolg dergelijke ge varenrisico's te voorkomen. DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse ondernemingen ziet een mogelijkheid om de be groting voor 1971 met ruim een miljard te beperken. Dit door consequente toepassing van de door minister Witteveen zelf aangegeven beperking van de zogenaamde „flexibele" posten met vijf procent. De regering zelf -wilde haar uitgavenstijging met 140 miljoen afremmen. Het argument, dat het VNO aan voert, is dat beperking met 140 mil joen bepaalde posten rigoureus mini- seert b|j wie en waar dan ook onte vredenheid ontstaat. Een beperking van vjjf procent van de hele begro ting een enkele (politiek zwaar wegende) prioriteit uitgezonderd grijpt minder diep in op de totale staatszorg. Men is van mening dat dringend maatregelen nodig zijn om de con junctuur af te remmen: zeker de over heid moet ook maar eens wat doen aan die afroming van de conjunc tuur. Om tot een meer evenwichtige situ atie te komen, komt het VNO op een beperking van de groei van de col lectieve bestedingen. Ten eerste door een strakke bewaking van het sociale verzekeringspakket (geen uitbreiding en geen afwenteling van kosten door de overheid op het bedrijfsleven) en ten tweede door een beperking van de stijging der overheidsuitgaven. Deze beperking van de uitgaven zou te bereiken zijn door constante bewaking met betrekking tot ver ouderde taken, die kunnen worden afgestoten en waar mogelijk degenen, die van overheidsdiensten profiteren, daarvoor in redelijke mate te laten meebetalen. Deze inperking van col lectieve voorzieningen betekent tevens een afremming van de inflatie, wat de concunrrentiepositie van het be drijfsleven ten goede komt. Door uitsmering over alle flexibele begrotingsposten wordt volgens het VNO een schok-effcct voorkomen. Om tot een reële loonsverbetering van twee procent voor de werknemer te komen, ziet drs. S. C. Bakkenist, voor zitter van het VNO, een verhoging tussen de zeven en acht procent van de lonen in 1971 als het maximum. Als het meer wordt zal de regering volgens drs. Bakkenist niet anders kunnen doen dan een loonpauzc af te kondigen, de de laatste jaren ge voerde vrfje loonvorming ten spijt. De „vierhonderd gulden" zit in die 7—8 procent inbegrepen. Het VNO is voorzichtig met uit spraken van NVV-voorzitter Kloos. ..Bepaalde uitspraken van Kloos moe ten we zien in het licht van zijn aan staande vertrek", aldus drs. Bakke nist. „Als een stoel door een ander wordt bezet, dan moeten wij onze aandacht meer op de nieuwe man richten."

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9