Scholieren moeten zich bewust worden van de maatschappij 1 HIJS HOKIJ WIL WEER NAAR TOP Matig Feijenoord gelijk tegen Kickers/Eintracht Karstens reed weer mee Bedoeling van Het Rode Boekje: WCS eist stopzetting van 1-O s Fotogalerij Rini Wagtmans naar Molteni Selectie voor de Zuidelijke districtteams Go Ahead versloeg Rot Weiss Essen Oefenduels afgelast Ton Sijbrands op kop in De Lier 'Zijlkwartier 't zilver in >BER ItaiWf IEIDSE COURANT WOENSDAG 14 OKTOBER 1970 Enkele weken geleden verscheen een geschrift waarover in het onderwijs alheel wat te doen is: HET RODE BOEKJE VOOR SCHOLIEREN, samengesteld door een werkgroep 'kritiese leraren'. Onze onderwijsredacteur heeft een gesprek gehad met een van de auteurs, Jan Lou man (30), leraar geschiedenis aan de Van der Waals-scholengemeenschap te Amsterdam. Dit gesprek had een eenzijdig karakter. Aspecten als „de leraar die het ook zo gemakkelijk heeft", het waarom van de leerstof en de bezwaren van het ver doorgevoerde vakkensysteem zijn niet belicht. Jan Louman: „Wie de school wil veranderen, vindt in dit boekje misschien te veel. En wie de maat- schappij wil veranderen, vindt er misschien te weinig in. Dat staat in de inleiding van Het Rode Boekje, maar dat schijnen de meeste critici niet gelezen te hebben. Het is in de mode om anti-autori tair te zijn; dat kan een aanloop worden naar de maatschappij-kri tische opvatting. Daar gaat het tenslotte om: het onderwijs moet kritisch staan tegenover de maat schappij en het moet ook kritiek uitoefenen op de structuur van de maatschappij zelf." Het werken met schematiserin gen was onvermijdelijk. De zaak zit wel iets ingewikkelder ln elkaar dan dat er één boeman, het be drijfsleven, is. Maar we hebben welbewust gekozen voor deze for muleringen om verstaan te worden. Er wordt niet gelogen, maar het boekje is gericht op, laten we zeg gen, de 14-jarige mavo-leerling. Voor dat niveau kun je niet met al teveel abstracties werken. Het is geen boekje met nieuwe visies, het draagt gezichtspunten die er al wa ren." Optimisme Een andore opvallende trek van Het Rode Boekje is het optimis me over de capaciteiten van de leerlingengroep in haar geheel. „Als je de zin niet inziet van dat gene waarmee je bezig bent, hoeft dat helemaal niet te bete kenen dat je een slecht verstand hebt of dat je lui bent." „Als een leerling zich niet goed kan red den, betekent dat niet dat hij lui of dom is. Het is een gevolg van de omstandigheden waarin hij is jgevoed." „De leerlingen moe ien zelf bepalen wat ze willen eren, hoe en met wie." Men kan zeggen dat leerlingen die nu (bijvoorbeeld) wegens taalar- moede achterblijven terwijl ze toch intelligent zijn, bij een beter ingericht onderwijs verder tot ontplooiing zouden komen. Maar ook als alles op z'n best geregeld is, blijft er toch een verscheiden heid aan capaciteiten en karak ters. Praat Het Rode Boekje de domme leerlingen die er nu een maal ook zijn en de mogelijke ettertjes niet te zeer naar de mond? Louman: Wij menen dat bij hel verstaanbaar maken van de infor matie, het duidelijk aangeven van de verschillende mogelijkheden en het kansen bieden aan verschil lende capaciteiten de zaken anders komen te liggen dan nu. Wanneer ik als leraar goed uiteenzet welke thema's uit de geschiedenis behan deld zouden kunnen worden, dan moet iedere leerling mee kunnen doen aan de keuze. Als men dat optimistisch wil noemen ja, dan ben ik optimistisch. Nieuwe Mens Er wordt wel eens spottend ge sproken van een soort heilsver wachting.... Louman: Nee, dat is het niet. Ik heb wel de illusie dat er een Nieu we Mens mogelijk is; misschien de Nieuwe Mens van Cuba. Het Rode Boekje geeft overigens geen pas klare oplossing. Het is een discus siestuk en het gaat niet alleen om de school: de maatschappij moet op alle plaatsen veranderen. Maar de leerling zit nu eenmaal in een maatschappij die nog niet veranderd is. Wordt hij niet op- HAARLEM Gisteren zijn voor de Haarlemse rechtbank de pleidooien gehouden in de civiele procedure, die de vereniging van contractspelers (WCS) aanhangig heeft gemaakt tegen de uitgeverij «De Spaarnestad" in Haarlem. De WCS eist stopzetting van de uitgave van een plakboek (genaamd fotogalerij), dat gebruikt kan v/orden voor het verzamelen van foto's uit het voetbalblad „10", namens Theo Laseroms en vijf andere spelers. Bij voortzetting van ;de uitgave eist de WCS een uitkering van duizend gulden per speler. Mr. J. L. Janssen-Van Raay vroeg jjich namens de WCS af of personen, <he een zekere bekendheid genieten, gebruikt mogen worden voor recla medoeleinden. „Men heeft recht op bescherming als het gaat om de auteurswet". Mr. Janssen-Van Raay herinnerde aan een uitspraak in een kort geding van de Haagse rechtbank, waarbij de eis van enkele spelers te gen een kauwgumfabrikant, die af meldingen verspreidde, werd inge- ..Het is de normaalste zaak van de I wereld, dat sportmensen hun inkoms- ies 'en willen vermeerderen als een be- j unjf met ben reclame maakt. Volgens I ®e pleiter is het doel van de Spaar nestad geen nieuwsgaring maar re clame. De WCS heeft geen bezwaren tegen het publiceren van foto's door publiciteitsmedia. De raadsman v an „De Spaarnes- stad", mr. H. J. Hüffer, kwam tot de conclusie dat de fotogalerij geen commerciële opzet is. „In augustus zijn de foto's van alle elftallen met medewerking van besturen, trainers en spelers gemaakt. Daarna is publi catie gevolgd." Mr. Hüffer wilde een duidelijk onderscheid maken tussen opdracht geven tot het maken van een foto en toestemming verlenen bij het maken van foto's. „In laatstge noemd geval kan men zich niet ver zetten tegen publicatie of voordelen vragen". Voorts betoogde mr. Hüffer, dat de WCS niet in de procedure Marcuse gezadeld met een probleem boven zijn macht, zeher als men hem het idee geeft dat het allemaal niet aan hem ligt? Dc critici van het huidige bestel verwijten de maatschappij vaak dat zij de mens manipuleert; Is dit nu niet een vorm van manipulatie van de andere kant: dat de kritiese le raren de leerlingen gebruiken om de maatschappij naar hun idee te veranderen.... Louman: Van dat gevaar zijn wij ons wel bewust geweest. Daarom laat het boekje ook goed merken dat de leerling bij het meevechten voor een andere maatschappij in moeilijkheden kan raken. We zeg gen in het begin heel duidelijk: „Je kans op een diploma komt in ge vaar. In plaats van rust komt el onzekerheid, maar toch moet je verder gaan, want nieuwe Ideeën zijn door niemand tegen te hou den". Een derde vraag gaat over de toon van de kritiese leraren: Het Rode Boekje klinkt vaak zo dwingerig, bij kritiek „moet" jij degene Bij kritiek „moet' jij degene gespeeld wordt. Een actiecomité moet" niet uit klassevertegen woordigers bestaan. Op school „moeten" condoomautomaten aanwezig zijn. Het doet autoritair aan. Louman: Dat wordt in meer kri tieken gezegd. We hebben het niet gewild, maar we komen kennelijk autoritair over. Vermoedelijk speelt hierbij een rol dat we nog iets autoritairs meedragen van onze vroegere schoolloopbaan. In zoverre kunnen de critici gelijk hebben. Verder kan de autoritaire klank versterkt zijn door de stijl: veel korte zinnetjes van maximaal tien woorden; dat geeft iets hamerends. Daar moeten wij in het vervolg re kening mee houden. En ik besef ook dat het schrijven van een boekje op zichzelf genomen al een autoritair proces is. Het Systeem Belangrijker dan de toon lijkt me dat het boekje „Het Systeem", de hele maatschappij, schuldig ver klaart aan de problemen op school. Belemmert dit niet het werken aan reële verbeteringen? Of zien de kritiese leraren geen mogelijkheden meer tot verbete ringen binnen het bestaande sys teem. Er is een passage in het boekje die aan de „repressieve tolerantie" van Marcuse doet denken: „Ga met je eisen, die je dan ver zoeken noemt, naar de leiding. Als ze toegeven, waren je eisen niet belangrijk genoeg om er een actie voor te voeren. Als ze wei geren, ben je waar je wezen moet: met praten is niets te be reiken." Dit vierde punt vormt mijn hoofd moeilijkheid. Is het niet vergifti gend voor de samenleving wan neer je niet meer wilt aannemen dat de ander bereid zou kunnen zijn tot reële concessies en dat de zaak pas goed zit als het tot een conflict komt? Louman: Een Deens boekje waaraan we enkele onderdelen ont leend hebben, stond sterk in het te ken van het conflict tussen leraren en leerlingen. Dat hebben wij abso luut niet gewild: de leraar is bijna even machteloos als de leerling. Wij wilden de werkelijke tegen stander laten zien; die zit ln het produktieproces dat de maat schappij beheerst. Die invloed is oppermachtig. Kleine veranderin gen worden wel geaccepteerd, maar fundamentele niet. Het Rode Boek je probeert bij de scholieren kri tische zin tegenover die verhoudin gen te ontwikkelen. Die ene passage over Ingewilligde en geweigerde eisen moet men zien in het geheel van het hoofdstuk Actie". Wij zeggen: als je actie wilt voeren, moet je het zó doen. De uitwerking dus van een con- flictmodeL Het is geen oproep tot actie, maar een technische handlei ding zoiets als het Handboek Soldaat of een handboekje voor EHBO. We hebben geprobeerd dit zonder morele implicaties te schrij ven. Gereserveerd Als vijfde punt dit: het boekje be handelt sommige problemen op een manier die velen afschrikt. Niet alleen als het over acties gaat, maar ook over seks, drugs, Wat willen de kritiese leraren hiermee bereiken? Zit er niet het gevaar ln dat mogelijke mede standers die gewonnen zouden kunnen worden voor het streven naar veranderingen in het onder wijs, zich zullen afwenden en dat gereserveerden tegenover ver nieuwing helemaal zullen dicht- klappen? Zo zullen bepaalde uitspraken over seks niet passen in het normen patroon waarvan grote delen van het onderwijs uitgaan. Dat wekt een verzet tegen Het Rode Boekje in z'n geheel en het zou erop kunnen uitdraaien dat de kritiese leraren het tegendeel bereiken van wat ze willen. Louman: Seks en drugs gaan voor jongeren een steeds grotere rol spelen. Als tegenwicht voor de vaak onvolledige en gekleurde in formatie die ze krijgen, hebben wij in het boekje onze inlichtingen ge geven. Aanvankelijk was het de bedoeling lat er nog meer in zou komen over wat in Nederland en in de wereld aan de hand is, maar dat werd te veel. Wat het verliezen van mogelijke medestanders betreft: ik wijs nog eens op wat ik in het begin zei. Het Rode Boekje wil geen geschrift voor onderwijsvernieuwing zijn; het wil aantonen hoe het onderwijs in onze maatschappij meedraait. Het gaat over hetgeen de school doet om deze maatschappij in stand te houden. Wij willen de kapitalis tische maatschappij aanpakken en daarvoor is nodig dat de scholier zich bewust wordt van wat er gaande Is. TON ELIAS MILAAN De Belg Eddy Merckx wordt donderdag in Milaan verwacht om voor het seizoen 1971 een contract te sluiten met de Italiaanse Moiteni- ploeg. De vorige week werd reeds overeenstemming tussen Merckx en zijn nieuwe werkgevers bereikt. Van personen in nauw contact met Molteni werd vernomen dat met Merckx de volgende renners naar Molteni zullen overgaan: Rini Wagt mans, Herman van Springel, Jos Huysmans, Julien Stevens, Jos Spruyt, Victor van Schil, Frans Min- tjens en Jos Bruyère. Molteni zal verder het contract verlengen met de Italiaanse sprinter Marino Basso en de Belg Martin Van- denbossche. toegelaten kan worden. „In de statu ten wordt wel gesproken over het be hartigen van belangen bij clubs enzo voorts, maar er wordt niets vermeld over commerciële zaken". Mr. Hüffer vond verder het gevraagde bedrag van duizend gulden per speler absurd hoog. De rechtbank zal uitspraak doen op 24 november of eerder. FRANKFURT Feijenoord heeft gisterenavond in het Waldstadion van Frankfurt geen grootse indruk aoh- tergelaten tegen een gelegenheids combinatie van Eintracht Frankfurt en Kickers Offenbach. Pas in de laat ste minuut slaagde Ove Kfaidvall er in met een kopbal de gelijkmaker te scoren 11. Het tempo lag bijzonder laag, het geen de 25.000 toeschouwers herhaal delijk tot fluitconcerten bracht In de zesde minuut gaf de Offenbacher Gecks de combinatie de leiding. In de tweede helft was de wed strijd iets levendiger. Van hoog ni veau was echter lang geen sprake. Ex-bondstrainer Sepp Herberger zei na afloop: „Feijenoord bestaat uit elf solisten maar is geen echte ploeg"'. De beste spelers van Feijenoord wa ren: Treytel, Israel, Laseroms en Van Duivenbode. De opstelling was: Trey tel, Schneider, Israel, Laseroms, Van Duivenbode, Hasll, Jansen, Kindvall, Van Daele, Van Hanegem (in de 63e minuut vervangen door Boskamp) en Wery. Scheidsrechter Tschenscher. Na het duel werd van Eintraoht- zijde nog meegedeeld, dat de onder handelingen met Feijenoord over een mogelijke overgang van Jürgen Gra- bowsklna ar de Maasstad voorlopig zonder resultaat zijn afgesloten. Trai ner Erich Ribbeek van Eintracht zei, dat zijn club niet bereid is Grabowski voor het einde van het seizoen af te staan, zodat de gesprekken voorlopig geen zin meer hebben. Het contract van de rechtsbuiten loopt in juni 1971 af. Ook enkele Duitse verenigingen hebben van hun belangstelling blijk gegeven. ZEIST Voor het zaterdag-ama- teurelftal van district Zuid, dat vol gende week dinsdagavond om 8 uur op het veld van RKC ln Waalwijk een lichtwedstrijd speelt tegen het zondagamateurteam ter voorbereiding op de samenstelling van het Neder lands amateurelftal zijn vijftien spe lers uitgenodigd: C. de Ridder van Amemuiden; De Korten van Dinteloord; Van Keulen en Klaver van Good Luck, Blokland, Tameris en Zwets van Kozakken Boys, Fase, Francke en Verstraete van Meeuwen, Grootenboers en C. Paulides van NEO, Schreuders en Voz van Roda Boys en IJ. v. Straten van Woudrichem. Voor het zondag-amateurteam zijn geïnviteerd: v. d. Meeberg (Alliance), Rooymans (Bladella), Soeterboeck (DESK), v. Hoof (Helmond), Komuljt (Helmond Sp.), Bool (RKC), Ha ver mans en v. Oers (Spel. Gastel), v. d. Avoirt en Raaymakers (TSC), Vrede- bregt (Veerse Boys). DEVENTER Go Ahead heeft gis terenavond op eigen terrein opvallend weinig moeite gehad de Westduitse undesligaclub Rotweiss Essen te be dwingen. De Deventenaren zegevier den met 30 door doelpunten van Hoekema (2e minuut), Geels (25) en fveer Hoekema (38). Henk Wamas werd voor het begin gehuldigd voor het spelen van zijn 250ste wedstrijd in het eerste elftal van Go Ahead. Ado oefende in het Zuiderpark tegen de Haagse amateur-tweede klasser Laakkwartier. De rust ging in met 10 door een treffer van Advo caat. Na de hervatting scoorden Schoenmaker (2), Looyen, Mansveld en de teruggekeerde Noor Harald Berg, die goed speelde en waarschijn lijk zondag in de competitiewedstrijd tegen NEC ingezet zal worden. Er waren ongeveer duizend toeschou wers. ROTTERDAM De voor gisteren vastgestelde vriendschappelijke wed strijden tussen Kozakken Boys en eredivisieclub Sparta en Zwart Wit en VCW zijn vanwege de mist afge last. In Rotterdam en Werkendam bleek spelen onmogelijk. Wanneer deze wedstrijden alsnog gespeeld zul len worden is nog niet bekend. DE LIER Ook na de tweede ron de van het internationale dam- toernooi in De Lier staat drievoudig Europees kampioen Ton Sijbrands. nog ongeslagen aan kop. Hij versloeg gisteren de Zuidhollandse kampioen Toet, die rijn stelling langzaam doch onmiskenbaar positioneel ondermijnd De Fransman Hisard, die in de ranglijst gedeeld tweede staat, ver sloeg met een eenvoudige combinatie. de Italiaan Laporta. De Nederlander' Stoorvogel was na schijfverlies in de beginfase kansloos tegen de 22-jarige Zwitser Kuyken. De langste partij kwam op naam van Mostovoy (Fra) en Germain (Haï ti). Na zes uur spelen beging Germain in een remise-eindspel een blunder, die hem onverwacht de nederlaag bracht. Dr uitslagen van dinsdag: Kuijken (Zwl - Stoorvogel (Ned.) 2—0: Germain (HaiitI - Mostovoy (Fra.) 0—2; Toet (Ned.) - Sij brands (Ned.) 0—2: Hisard (Fra.) - La Porta (Ita.) 2-0. Na twee ronden Is ale stand: 1. Sijbrands 4 punten-: 2. Hisard. Mostovoy en Kuyken 3 punten: 5. Laporta, Toet en Germain 1 punt; 8. Stoorvogel nog geen punten. PUTTE In het Belgisch-Neder landse grensplaatsje Putte werd gis teren onder bijzonder grote belang stelling de Grote Sluitingsprijs voor beroepsrenners verreden. In de mas saspurt, die de beslissing moest brengen, toonde de Belg Daniel van Hijckegem zich de sterkste voor zijn landlgenoten Peter Nassen, Daniel Verplancke en Lucien Willekens. Ri- ohard Budkacki werd vijftiende, ter wijl Cees Rentmeester beslag witst le leggen op de twintigsite plaats. De winnaar reed de 150 km in 3 uur en 33 minuten. Onder de slechts twaalf Nederlandse deelnemers (er waren er 91 gestart) bevond zich ook Ger- ben Karstens. De ex-Leidenaar maakte na een ziekte van vier ;naanden zijn heroptreden tussen „de wielen". Karstens gaf weliswaar na 45 km op, maar toonde zich niet ontevreden: „Het ging helemaal niet slecht, vooral als je weet dat ik pas vorige week vrijdag met trainen ben begonnen. Be had best nog door kunnen gaan, maar dan forceer je misschien. Er werd soms wel hard gekoerst, dan moest ik echt wel af zien. Als het tempo dan weer wat zakte, had ik geen enkele moeite om te volgen''. Over zijn toekomst was de thans in Prinsenbeek wonende Peugeot-renner allesbehalve pessimistisch: „Ik wil nu wat op de baan gaan rijden. Zo wil ik meedoen aan een paar omniums en zesdaag sen, want de werkelijke conditie doe je pas in de wedstrijden op. Over stoppen denk ik nog lang niet. Ik ben nog maar 28 jaar. Volgend jaar zullen ze nog wel van me horen". LEIDERDORP Een feestelijke verlichting in de Van der Marck- straat was gisteravond de wegwijzer voor de vele bezoekers van de recep tie van de buurt- en speeltuinvereni ging Zijlkwartier, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Vóór de ontvangst feliciteerde de heer P. Braamzeel namens d ejubi leumcommissie. Mevrouw Pison bood een envelop met inhoud aan, be stemd om spelmateriaal voor de jeugd te kopen. Namens het bestuur bedankte de voorzitter L. vd Hoogen. Burgemeester Van der Have zei te hopen, dat de vereniging nog heel veel jaren haar werk kan voortzet ten. Een cadeau zal hij zaterdag aanbieden op de feestavond die in Den Burcht wordt gehouden- Een stroom- Leiderdorpers kwam gisteravond gelukwensen aanbieden. Talrijke bloemstukken en cadeaus vergezelden de goede wensen. De populariteit van het Zijlkwartier werd opnieuw bevestigd. Bejaarde Voorschotenaar gratis naar Spanje VOORSCHOTEN Door samen werking van het besttuur van de Alg. .Bond van Bejaarden en een reisbu reau wordt de secretaris van de af deling Voorschoten, de heer J. J. Noest, een 65-daagse reis aangebo den naar Torremolinos in Spanje. Als afgevaardigde van het rayon Den Haag vertrekt hij met nog vijf tig bejaarden op 21 oktober per vliegtuig. De terugreis is op 24 de cember. Reis en verblijf zijn gra tis; alleen het eten is voor eigen re kening. De heer Noest is 81 jaar oud en nog zeer vitaal. Het wordt zijn eerste vliegreis. Na deze lange vakantie zul len de bejaarden zoveel mogelijk over hun ervaringen spreken met leef tijdgenoten om „overwinteringsrei- zen" in de Spaanse zon te stimule ren. Begin verbreding R ijnegommerstraa t ZOETERWOUDE Gisteren heeft Gemeentewerken een begin gemaakt met de voorbereidende werkzaamhe den tot verbreding van de Rijnegom- merstraat. Dit werk zal worden uit gevoerd door de firma Fronik te Wil- nis. Het bedrijf heeft de opdracht het werk binnen vier weken gereed te hebben om de overlast voor de bewo ners tot een minimum te beperken. Voordat met het werk kon worden begonnen, moesten besprekingen wor den gevoerd met huiseigenaren, die een gedeelte van hun voortuinen moeten afstaan. De reconstructie zal meer parkeerplaatsen opleveren. ZOETERWOUDE De actie „Schip Ahoy" wordt vanavond ook in Zoeterwoude gehouden. Tussen 7 en 8 uur komen de junioren van S.J.Z. met hun collectebussen langs de deur. Overigens zijn de eerste gel den al binnen. Afgelopen zondag werd op het sportpark „Haasbroek" gecollecteerd bij de wedstrijd S.J.Z.- DOCOS. Dit leverde ƒ91,72 op. ZOETERWOUDE Bij de drum band VIOS gaat men een jeugd- tamboerkoTPS formeren. In april vol gend jaar hoopt instructeur T. Rijns- burger zijn korps voor de eerste maal aan het publiek te presenteren. Met dit initiatief zijn grote kosten gemoeid, die worden geraamd op 5.000,—. Openbare school Z'woude groeit ZOETERWOUDE Gisteravond werd in Ons Huis de oudervergade ring van de openbare basisschool in Zoeterwoude-dorp gehouden. Het hoofd van de school, A. J. Stasse, was blij dat in de zeven maanden dat hij de school leidt het leerlingen tal met 35 pet is toegenomen. Daar door was het mogelijk een derde leerkracht aan te trekken. De heer Duindam vertelde, dat nog dit jaar met de bouw van de nieuwe school wordt begonnen. Na de pauze sprak de heer J. Hubers, conrector van de Christelijke Scholengemeenschap Lei den Zuid-West, over de mammoet wet. DEN HAAG De N.V. Bataafsche Aanneming Maatschappij v/h fa. J. van der Wal en Zoon verwacht over 1970 van de in dat boekjaar tot afwik keling komende werken een bevredi gend financieel resultaat. Aldus een tussentijdse mededeling. (Over 1969 werd 25 procent dividend uitgekeerd Red.). GERBEN KARSTENS Uit ile DUINSTREEK NOORDWIJK Postzegelvereni ging Philatelica, afdeling Noordwijk aan Zee, kreeg gisteravond een kost baar geschenk. Dr. J. van Nes bood de vereniging een complete eerste emissie van Nederland aan, echter onder conditie, dat de serie terecht zal komen in de collectie waar zij het best past. In zijn openingswoord vestigde voorzitter G. J. van Houten de aan dacht op de ruilavond die op dins dag 17 nov. in „Die Ossewa" wordt gehouden. De op 20 oktober ge plande ruilavond komt te vervallen. KATWIJK Het aantal inwoners van Katwijk steeg in september met 103, van 36.587 op 1 september tot 36.690 op 1 oktober. Het aantal ver meerderde door geboorte en vesti ging met respectievelijk 74 en 254 en daalde door overlijden en ver trek met respectievelijk 29 en 196. KATWIJK Donderdagavond om 8 uur houdt vereniging „De Verple ging" de jaarvergadering in zaal „Irene" aan de Voorstraat. Constante wisselkoersen AMSTERDAM, 13 oktober Contante prijzen: Londen 8.58'/.—8.59%. New York 3.60—3.60'/., Montreal 3.52'/i—3.52»/«, Parijs 65.19%—65 24'/. Brussel 7.23%—2 75'/., Frankfort99-1 i'/r—99.16V.. Stockholm 69.43'/. —69.48%, Zürlch 83.20Vi-43.25Vi. Milaan 57.82'/r—-57.87'/.Kopenhagen 47.9948.04, Oslo 50.36%—50.41»/.. Wenen l3.94»/t—13.95»/:. Lissabon 12.57»/.—1258%. Madrid 5-08-8.23. DEN HAAG Nadat HIJS Hokij enkele weken geleden reeds Lee Inglish contracteerde, heeft men nu weer drie Canadezen aangetrokken. Het zijn Norman Furlong (27), Dave Sheen (24) en Dave Andrews (22). Furlong zal trainer-coach van de Haagse formatie worden en is afkomstig van Val d'Or. Sheen was speler van New Hampshire (USA) en zal met zijn echtgenote in Den Haag komen wonen. De jongste van het nieuwelingen-kwartet is An drews. Hij is sinds kort 22 jaar. Het laatst kwam hij uit voor het team van Halifax Niva Scotia. HIJS Hokij wil er dit seizoen van alles aan doen om de hegomonie van Den Bosch en Tilburg in ons land te doorbreken. Het heeft de beschikking over een aantal jeugdige tatentvolle spelers. Zo verwacht men bijv. zeer veel van reserve-doelman André Lock- Uit lie RIJNSTREEK KOUDEKERK Het orgel van de Geref. kerk verkeert in slechte staat. Dat is de conclusie van deskundigen van de orgelbouw-adviescommissie van de Gereformeerde organistenver eniging. Er is in 55 jaar vrijwel niets aan het orgel gedaan. Verschillende adviezen doet de commissie aan de hand om het orgel weer betrouwbaar te maken. De kosten worden geschat op f 20.000. Om dit bedrag op korte termijn bij elkaar te krijgen, start binnenkort een geldaktie. De vaste organisten hebben hiermee een begin gemaakt door hun jaarsalaris be schikbaar te stellen. HAZERSWOUDE Het dames team van de volleybalvereniging Ha- duard heeft zich gerevancheerd voor de nederlaag in de eerste competitie wedstrijd (tegen Gemini; 0—3). De Hazerswoudse ploeg versloeg Salvo 3 uit Rijpwetering met 31. Het heren team van Haduard verloor met 30 van MSV in Noordwijk. HAZERSWOUDE Personen bo ven 24 jaar kunnen zaterdag 17 okto ber. tussen acht en kwart voor negen 's morgens, in het gymlokaal van de Johannes Posteschool deelnemen aan een conditietest. De organisatie hier van berust bij de vereniging Hou Vast. De gymnastiekvereniging Aspa- sia zal binnenkort overgaan tot de organisatie van deze test. HAZERSWOUDE De NOVIB- collecte te Hazerswoude-dorp wordt gehouden van 1926 oktober. HAZERSWOUDE Zaterdag avond, om kwart voor acht, kan ieder in het Ned- Herv. Verenigings gebouw creatief bezig zijn tijdens een instuif. HAZERSWOUDE Dank zij het initiatief van de Stichting Open Be- jaardenwerk Hazerswoude werden de bejaarden van de Rijndijk gistermid dag nader voorgelicht omtrent de Al gemene Bijstandswet. Burgemeester J. ten Heuvelhof hield, evenals vorige week in Hazerswoude-dorp, een inlei ding. Na afloop van deze bijeenkomst, die ook de belangstelling genoot van maatschappelijke werkster, wijkzus ters en de echtgenote van de burge meester, kwam het bestuur van de Stichting Open Bejaardenwerk tot de conclusie, dat het zinvol is, zich af te vragen, in de toekomst meer „sociale middagen" voor de bejaarden te or ganiseren. ALPHEN Na het debat in de gemeenteraad over de samenstelling van de Culturele Raad, had wethou der Paats zijn benoeming tot voor zitter van deze raad niet direct aan vaard, maar in overweging genomen. Het voorstel van burgemeester en wethouders werd met sléchts één stem meerderheid aanvaard. Ver schillende leden meenden, dat de grote raadsfracties in de Culturele Raad vertegenwoordigd moesten zijn. Intussen heeft de heer Paats nu toch zijn benoeming aanvaard én is de samenstelling geworden: 1VI. Paats, voorzitter; R. Wolthers, 2e voorzitter; H. W. J. van Berkel, cul tureel ambtenaar bij de gemeente, secretaris; mevrouw A.' F.'R. Hard- ijzer-Neef en mejuffrouw J. Klomp; uit de burgerij: mevrouw M. A. Bergsma-Lucas (Aarlanderveen), mevrouw A. M. van Dongen-Kloeg en de heren M. B. Figee, P. Groen- hart, J. J. P. 't Hart, P. van Ooste- rom (Zwammerdam), J. P. Samsom en W. Wolf. ALPHEN De Chr. Plattelands- Vrouwenbond houdt donderdag om 7.30 uur een vergadering in de Sal- vatorizaal. Een firma uit Den Haag demonstreert met „Kant-en-klaar"- pakketten. horst (15). Theo Diets (17), Harry Wielheezen (15) en Gerry Schaffer (17). Het eerste team zal worden be geleid door een driemanschap onder leiding van de heer Ed Hopman (oud voorzitter/manager). Deze zal daar bij worden bijgestaan door Leo van Dijk (vorig jaar nog in het eerste team) en de weer in het bestuur te ruggekeerde Henk Ooms. Dit trio kan eventueel weer een beroep doen op Arie Klein, die halverwege het vcrige seizoen stopte met ijshockey. Als ama teur kreeg HIJS versterking van Rolf Kierman, een tot Canadees genatura liseerde Nederlander. Reserve-doel man André Lockhorst heeft eveneens de Canadese nationaliteit. Vergeleken met het seizoen 19691970 zal men de namen van twee spelers missen. Leo van Dyk wil de jeugd een kans geven en Freddie de Wit zal in ver band met zijn verhuizing naar Drie bergen uitkomen voor het team van Utrecht. De spelers, waarmee HIJS dit seizoen het geschonden prestige wil opvijzelen zijn: Doel: André Lock horst en Dave Andrews, achterhoede: Wil Ooms, Rob Verboom, Paul Bos en Ben Roorer, voorspelers: joop Ma nuel, Ron Gentis, Rudi Bakker, Paul Rusche, Theo Diet^, Harry Wielheezen, Gerry Schaffer, Lee Inglish an Dave Sheen. Het wedstrijdprogramma van HIJS Hokij is (wijzigingen voorbehouden). Thuiswedstrijden: 22-10 Gamlebyen (Oslo); 30-10 Geleen; 6-11 Cl amenix; 12-11 Tilburg; 20-11 Den Bosch, 27-11 Geleen; 4-12 Rotterdam; 11-12 Ant werpen; 18-12 Lahr Canadiens; 1-1 Den Bosch; 8-1 Ferencvaros (Hong. Nat. team); 18-1 Grenoble; 22-1 Deu Bosch; 29-1 Baden Raiders; 5-2 Tilburg, 12-2 Geleen; 18-2 Tilburg; 25-2/7-3: wereld kampioenschappen. Uitwedstrijden: 13-11 Tilburg; 21-11 Baden Raiders; 22-11 Lahr Canadiens; 26-11 Den Bosch; 28-11 Geleen: 12-12 Antwerpen; 10-12 Den Bosch: 20-12 Geleen; 21-12 Tilburg; 25-12 Grenoble; 26-12 Chamonix; 24-1 Geleen, 30-1 Rotterdam; 4-2 Tilburg; 11-2 Den Bosch. Geen bouwvergunning voor Albert Heijn PURMEREND Albert Heijn N.V. krijgt van Purmerend voorlopig geen bouwvergunning voor een zelfbedie ningswarenhuis aan de Kooimanweg. De gemeenteraad besliste, ,dat Albert Heijn maar via de rechter een vergun ning moet zien te krijgen. Voor de derde maal kreeg de raad een voorstel voorgelegd om het beroep tegen een weigering van de bouwvergunning door B. en W. af te wijzen. De meer derheid van de raad weigerde echter dat voorstel niet meer in behandeling te nemen. Het motief hiervoor was te voorkomen, dat de burgemeester bij de Kroon in beroep zou gaan. Uit ,le VEENSTREEK LEIMUIDEN De schaakclub „De Doorzetters" speelde onderlinge wed strijden met de volgende uitslagen: Groep I: G. J. RoestL. J. Hogen- boom V*L. J. Hogen boomC. Zemel 01; J. F. StiensJ. B. v.d. Voort 10; J. J. v.d. MeerG. Stein- hart afgebr.; P. Vroonland—G. J. Roest 01. Groep II: Th. A. v.d. Meer—W. J. Kinkel 0—1; C. P. v.d. MeerC. H. van Berkel 10; H. van BostelenC. H. van Berkel 01. Een zestal leden van deze schaak club speelde de eerste competitiewed strijd in het seizoen. Het was een thuiswedstrijd tegen „Philidor 7" uit Leiden. De uitslag was: K. H. BrugW. van Rijnswou 01; L. J. H. Stiens—A. B. Perduyn 0—1; C. Th. C. Beuk—J. de Lange 1—0; E. J. M. KnelangeW. C. N. van der Salm 01; J. P. H. J. van Glabbeek—B. Guldemond 01; J. A. A. BrandJ. J. v.d. Werf 01totaal 15. NIEUWVEEN Maandagavond 19 oktober wordt tussen half acht en half negen een actie gehouden om kleding te verzamelen voor hel centraal bureau voor bijzondere no den en vluchtelingenzorg. De Nieuw- veners kunnen gedragen maar wél schone kleding op die tjjd afgeven op de volgende adressen: mevrouw De Lange Jaagpad 12; me vrouw Van der Heyden Blokland 6; mevr Van der Loo Schoterveld 16; G A vd PUI Oude Nieuwvecnscw. 15. De kleding Is bestemd voor Jemen en de Birmaanse vluchtelingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7