RIJNMOND SANERINGSGEBIED Commentaar Znidmolukker bekent Regen rapporten over Hoogovens Twee saboteurs in Assen gepakt Positie niet in kabinet-De Jong gevaar gebracht Maatregelen in afwachting van wet Snelle omschakeling naar aardgas Kruisinga grijpt in Nasser wilde Mohieddin Het Kwartet Gezag JV Crita) het WEER Minder mist Arrest vernietigd Haarlemse rechter Onder huisarrest Strengere bewaking kazernes Geschoten op hoofdagent Lof en kritiek op prestaties -r. el Nieowe Leidse Conramt WOENSDAG 14 OKTOBER 1970 - 57ste jaargan® vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hieuwt Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemet CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Staatssecretaris Kruisinga gaat het „smog" probleem in de Rijnmond aanpakken. Spoe dig zal een programma van maatregelen worden vastgesteld ter bestrijding van de lucht verontreiniging. Er zullen op korte termijn speciale werkgroepen worden gevormd om dit pro gramma te onderwerpen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga van tciale zaken en volksgezondheid heeft het Rijnmondgebied aan wezen als saneringsgebied in de zin van de nieuwe wet op de chtverontreiniging. Uit dit ingrijpen van de staatssecretaris vloeit oort dat voor Rijnmond een programma van maatregelen ter be rijding der luchtvervuiling zal worden vastgesteld. Op korte termijn tllen speciale werkgroepen worden gevormd om het programma te ïtwerpen. Dit alles werd bekend ter gelegen- id van het feit dat dr. Kruisinga asdagavond laat een bezoek bracht n de centrale meld- en regelkamer het Rijnmond gebouw te Schiedam zich daar op de hoogte te stellen de voortdurende smogsituatie, lij sprak daar o.a. met Rijnmond- oorzitter VV A. Fibbe en straffunc- onaris voor de milieuhygiëne dr. L. Clarenburg. In de loop van de dag had de aatssecretaris reeds laten doorsche uren dat hij gezien de ernst van e situatie in Rijnmond maatrege- n zou nemen. Later werd dan ook lekendgemaakt dat het ministerie an sociale zaken en volksgezondheid ter circulaire bij gemeente- en pro vinciebesturen zal aandringen maat regelen te nemen tegen luchtvervui ling en luchtvervuilers. Deze maatregelen moeten in over eenstemming zijn met de wet op de luchtverontreiniging, die nog in wer king moet treden. De .Eerste Kamer moet het wetsontwerp nog behande len. De wet gaat uit van het principe „de vervuiler betaalt". De circulaire die dezer dagen het ministerie ver laat, loopt vooruit op de wet. IJdel is de strijd over zaken van gevoel. VOSMAER „Mijn terrein voor hel doen van goede daden eindigt hier, me vrouw..... U staat o)) de grond van een andere groep!" DE BILT Het weer in ons land staat nog steeds onder in vloed van een hogedrukgebied, met het centrum boven Scandi- novië. Het veroorzaakt rustig herfstweer. In de afgelopen nacht ontstond plaatselijk mist. Rond dit hogedrukgebied stroomde van daag wat drogere lucht naar Noord-Nederland, die zich ge leidelijk over de rest van het land zal uitbreiden. Er blijft in het algemeen wel veel bewol king, maar de mistkansen ne men af. Onder invloed van het hogedrukgebied dat zich uitbreidt in de richting van Midden-Euro pa, blijft het op de meeste plaat sen droog. Vooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 pro cent. Barometerstand: heden 10 uur 16.6 cm (10.21 millibar) stabiel. Zon en maan 15 oktober: zon op 7.04; onder 17.47; maan op 17.33; onder 8.00; 22 oktober L.K. Hoog Water Hoog water: 15 oktober: Rot terdam le getij 4.56, 2e getij 16.56; Scheveningen 2.53-15.13; Vlissingen 1.50-13.58; Willemstad 5.20-17.35. or men Inmiddels heeft de staatssecretaris zich dinsdag al gewend tot o.a. Rot terdam. Rijnmond en de provincie Zuid-Holland voor het opstellen van een programma van bestrijdings maatregelen, overeenkomstig artikel 57 van de komende wet. De plannen tot vorming van werkgroepen, waar van de instelling bij de wet wordt geregeld, bestonden al, maar zullen nu worden bespoedigd. Dr. Kruisinga verwacht dat de Eer ste Kamer de wet op de luchtveront reiniging in januari of februari 1971 zal behandelen. Om te zorgen dat de wet dan zo spoedig- mogelijk voor het Rijnmondgebied effectief kan worden gehanteerd kunnen de werkgroepen reeds nu voorbereidend werk doen. Het openbaar lichaam Rijnmond zal in deze groepen een belangrijke posi tie innemen. Verondersteld kan worden dat een deskundige van Rijnmond het voor zitterschap wordt toebedeeld. Belang rijk is ook dat de normen, die Rijn mond heeft opgesteld ten aanzien van toelaatbare luchtvervuiling, in het kader van de nieuwe wet ook voor dit gebied zullen worden overgeno men. In de werkgroepen zullen be halve de vertegenwoordigers van pro vincie, Rijnmond en gemeenten wel licht ook mensen uit het bedrijfsleven zitting krijgen. (voot- vervolg zie pag. 9) TNE algemene politieke beschouw in- gen in de Tweede Kamer hebben ook dit nut gehad dat de lucht weer is opgeklaard. PvdA en D'G6 hebben reeds eerder gedane aantijgingen, dat ze geen gezagsgetrouwe partijen zouden zijn, weersproken. Den Uyl en Van Mier- lo haastten zich gisteren om hun afkeer uit te spreken over de sabo tage in Assen. Mr. Biesheuvel van de ARP nam dn. Den Uyl zelfs in bescherming en toonde aan, dat zijn collega van de PvdA, wat de opvattingen over hel gezag betreft, op de lyn zat van Groen van Prinsterer. Biesheuvel beluisterde bij Den Uyl orgeltonen van zijn calvinistische verleden. Het was een lof, die de voorzitter van de PvdA-fractie wat verlegen incas seerde. Was het zo duidelijk wat men aan PvdA en D'66 had. aan de andere kant deed mr. Geertsema van de VVD net of zijn partijgenoot Van Riel elders in hel land niets had gezegd. De liberale opmerkingen van mr. Geertsema lokten geen tegenspraak uit. Ten slotte stelde CHU-fractieleider Mellema duidelijk, dat pure machts- handhaving de Unie vreemd is. De kwestie van het gezag als geschil punt lijkt zo uitgepraat te zijn. Wat ons betreft duikt ze in de komende verkiezingsstrijd niet weer als ge schilpunt op. „Shéll stinkt als de hel'' siond er op de borden, die jonge de monstranten dinsdag door de stad voerden. De jeugd gaf daar mee aan, wie zij als de hoofd schuldige aan de Vlaardingse „smog" aanmerkte. DEN HAAG De Hoge Raad heeft gisteren het arrest vernietigd van het Haagse gerechtshof waarbij de 60- jarige Haarlemse rechter mr. H. G.- R. wegens het veroorzaken van een do- .delijk ongeluk was veroordeeld tot twee maanden en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De Hoge Raad vindt één van de zes tien door mr. R. ingediende cassatie middelen gegrond, namelijk dat het in het arrest niet duidelijk blijkt dat hij „in ernstige mate onvoorzichtig" heeft gereden. De Hoge Raad heeft het ar rest vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof in Arnhem. BEIROET Kort voor zyn dood had president Nasser zyn eigen op volger aangewezen: Zakaria Mohied din. Deze bevindt zich echter onder huisarrest omdat hij voor Moskou onaanvaardbaar is. Mohieddin is een fel tegenstander van de groeiende Russische invloed in Egypte. Uit betrouwbare kringen te Kaïro j is vernomen, dat Nasser zijn wens j te kennen had gegeven aan een van zijn vertrouwelingen, minister van voorlichting Heykal. Ook diens posi tie is in gevaar, omdat hij gevochten heeft voor uitvoering van de „laatste wil van Nasser". De strijd tussen de Egyptische leiders, die zich neerleg den bij het Russische veto tegen Hey kal, is in volle gang. Een hoge westelijke diplomaat meent, dat Rusland in Egypte de Brezjnef- doctrine heeft toegepast door Mohied din als een nieuwe Dubcek te be stempelen. De veiligheidsdienst was na een snelle peiling van de stemming tot de conclusie gekomen, dat een aanzienlijke meerderheid van de be volking voor Mohieddin als opvolger van Nasser was. Volgens de berichten wordt Mo hieddin vastgehouden in een villa in I één van de duurste wijken van Kaïro. I Op alle hoeken staan politiemannen j in uniform op wacht. Binnen bevin den zich mensen van de veiligheids- 1 dienst. Ook andere naaste medewer kers van Mohieddin zijn opgesloten. ASSEN De brigade Assen van de marechaussee heeft van morgen de kunstschilder H. B. (20) en de 20-jarige H. V., zonder beroep, aangehouden. De beide Assenaren worden ver dacht van de sabotage maandagmor gen in de Johan Willem Frisokazernc te Assen, waar 21 benzinetanks van legervoertuigen werden gevuld met zand en suiker. H. B. heeft bekend. De marechaussee kreeg gisteravond een tip en kwam daardoor op het spoor van B. Toen deze onraad rook. zocht hij contact met de redactie an de Drentse- en Asser Courant. Re dacteuren brachten hem vervolgens naar de marechaussee. B. was volgens zijn verklaringen „beïnvloed door radio- en televi sieuitzendingen over sabotage." WASHINGTON Het Amerikaan se ministerie van defensie heeft giste ren meegedeeld dat een Russisch on- derzeeboothulpschip vertrokken is uit de Cubaanse haven Cienfuegos, waardoor de mogelijkheid dat de ha ven wordt gebruikt als basis voor Russische onderzeeboten met kern projectielen is verkleind. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het dage lijks bestuur van de gemeente Rotterdam heeft nog geen ant woord op de vraag, of hoogoven vestiging op de Maasvlakte uit milieu-hygiënisch oogpunt ver antwoord is. Een groot aantal vandaag verscheenen rapporten geeft ook nog geen aanzet tot dit antwoord, maar tendeert in de richting van nader overleg met name over de eventueel moge- gelijke beperking van stofver- spreiding. B. en W. zullen bij voorbereiding van een ontwerpantwoord op bedoel de vraag dan ook verder overleg ple gen met Hoogovens om na te gaan of dit bedrijf in staat is te voldoen aan de voorwaarden die de gemeente in overleg met de convenantpartners moet stellen. Ook het overleg met die convenantpartners moet dan worden voortgezet, waarna de resul taten daarvan aan de gemeenteraad worden voorgelégd. De thans ver strekte stukken worden op 17 decem ber in de raad behandeld. Reageert de gemeenteraad afwij zend (B. en W. spreken van negatief, waarmee in feite toch een oordeel wordt uitgesproken), dan móeten andere gegadigden voor de Maas vlakte worden gezocht. Wil de ge meenteraad met Hoogovens in zee (B. en W. zeggen tot de raad: „wanneer u positief oordeelt"), dan wordt een voorstel tot terreinuitgifte aan Hoog- ovens/Hoesch voorbereid. Bij de be handeling van dat voorstel komen al le aspecten van eventuele vestiging van een hoogoven- en staalbedrijf in het geding. Uitgebracht is een rapport van de „Convenantscommissie Hoogovens", gedateerd september, 1970. In die commissie zitten vertegenwoordi gers van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, onder wie de hoofdinspecteur van de volksge zondheid voor de hygiëne van het mi lieu, dr. N. J. A. Groen als voorzitter. Verder van „verkeer en waterstaat", van de provincie Zuid-Holland, van Rijnmond en van de gemeente Rot terdam. in welke laatste delegatie een vertegenwoordiger van de Commissie Bodem, water, lucht. Oordeels vorm in g Het uitgebracht convenantsrapport kan gezien worden als een interim- rapport terwille van de oordeelsvor ming die vooraf moet gaan aan de uiteindelijke formulering van de con- venantsvoorwaarden. De Rotterdamse sector in de convenantscommissie, althans de iin die sector vertegen woordigde commissie bodem, water, lucht, heeft een rapport gevraagd van The Research Corporation of New England, welk rapport, gedateerd 31 juli na herhaald verzoek nu ook in de openbaarheid is gekomen. Het is dus niet in het convenants rapport verwerkt maar als „zelfstan dige grootheid" aangedragen voor de oordeelsvorming. Tegen deze proce dure heeft Hoogovens intussen be zwaar gemaakt, zoals dit bedrijf ook bezwaren laat horen tegen de conclu sies van The Research Corporation. Deze'bezwaren zijn neergelegd in een thans ook openbaar gemaakt Btuk, gedateerd 29 september. Hoogovens meent dat het TRC-rapport niet vol doet aan de eisen die voor zo'n ge wichtige beslissing eraan gesteld moeten worden. De reeds genoemde commissie Bo dem, water, lucht brengt tegelijk met de reeds genoemde rapporten een no ta inzake de milieuhygiënische aspec ten van Hoogovenvestiging op de Maasvlakte uit. Dit is gedateerd op 12 oktober en daarin zijn de TRC-con clusies weer wél verdisconteerd. In een nota over medische problemen van hoogoven vestiging van de Ge meentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst, worden indicaties voor normen gesteld, Waarbij even eens de TRC-conclusies in ogen schouw zijn genomen. Na sabotage DEN HAAG p=> De bewaking bij legerplaatsen is naar aanleiding van de recente sabotage in Assen aan zienlijk versterkt. Luitenant-generaal W. van Rijn. chef van de generale staf, heeft dit gisteravond meege deeld in een vraaggesprek met een verslaggever van AVRO's televizier. In de loop van dit Jaar zijn bij de strijdmachten op het gebied van sa botage 75 gevallen gesignaleerd waarvan de generaal er elf gevaarlijk achtte voor het leven van militairen en burgers. Hij zei niet eens zo bezorgd te zijn voor wat er binnen de strijdkrachten gebeurt. „Ik ben meer benauwd voor datgene wat van buiten de strijd krachten kan komen," aldus de staf chef. die uitvoerig aandacht wijdde aan de bond van dienstplichtigen, vroeger bond van dienstweigeraars. Voor alle duidelijkheid wordt die G.G. en G.D.-nota gepresenteerd als „in aansluiting op" de nota van de commissie Bodem, water, lucht, hoe wel de G.G. en G.D.-nota vijf dagen eerder, dus op 7 oktober is gedateerd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 34-jarige Zuid- molukker H. J. H. heeft bekend een schot te hebben gelost op hoofdagent Moolenaar, die, zoals bekend, by de bezetting van de woning van de woning van dc Indonesische ambassa deur in Wassenaar op 31 augustus werd doodgeschoten. De politie neemt aan dat dit het fatale schot i* gewéest. De Zuidmolukker zal voor moord terecht moeten staan. De Haagse officier van justitie, mr. Rosingh heeft aangekondigd binnen enkele dagen opening van zaken te geven. Het schijnt in het belang van het onderzoek te zijn de woonplaats van verdachte niet bekend te maken. Evenmin wil de politie kwijt of de fatale kogel, die nog altijd spoorloos is, inmiddels is gevonden. H. is niet de verlooide van het meis je dat half september in Tiel werd aangehouden omdat zij thuis een revolver bleek te hebben die bij de bezetting van de ambassadeurswoning was gebruikt. Zij werd enkele dagen na haar aanhouding vrijgelaten. De bekentenis van de Zuidmolukker maakt de gerechtelijke procedure, die op 24 november begint en drie tot vijf dagen in beslag zal nemen, aanzienlijk eenvoudiger. SCHIPHOL De politie op Schip hol heeft dezer dagen een record par tij hasjiesj van 36 kg in beslag geno men. Deze werd aangetroffen in twee koffers, die waren achtergelaten in de aankomsthal van de luchthaven. Van de eigenaar ontbreekt ieder spoor. Aangenomen wordt dat de transporteur de moejl in de schoenen is gezonken, toen hij (of zij) zag dat de Schiphol-douane aan de balies bij de uitgang nauwkeurig inspectie uit voerde. De politie vermoedt dat de betrokken passagier met een lijn- vliegtuig uit Frankfort Was aangeko men. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het ziet er naar uit, dat het kabinet-De Jong de volledige periode van vier jaar kan uitzitten. De algemene poli tieke beschouwingen naar aan leiding van Troonrede en Mil joenennota gisteren in de Twee de Kamer hebben geen direct gevaar opgeleverd. De regeringspartijen beoordeelden de prestaties van de ploeg van pre mier De Jong positief, hoewel men vond, dat het kabinet op het punt van de staatkundige vernieuwing on der de maat was gebleven. Daarente gen had men lof voor wat was ge daan op het terrein van de democra tisering van het onderwijs en het be drijfsleven. Ondanks deze voor het kabinet gunstige eerste ronde moet er nog wel wat worden uitgepraat tussen Tweede Kamer en kabinet, onder an dere over de afkoelingsmaatregelen van de economie. Vandaag zouden de financiële experts van de fracties aan het woord komen. CHU-fractieleider Mellema liet reeds enkele bezwaren horen tegen voorgestelde belasting maatregelen. Bij doorvöering van de wiebeltax zou de parlementaire in spraak niet meer voldoende zijn. Openbaarheid Verder kondigde mr. B. W. Bies heuvel een pittig debat aan over de regeringsnota over de openbaarheid van bestuur. Hij sprak in dit verband over een „sterke kritische benade ring", die gezien moet worden tegen de achtergrond van de ernstige kort sluitingen. die zich in het functione ren van de democratie voordoen. In zijn kritiek kreeg mr. Biesheuvel steun van CHU-fractieleider Mellema en VVD-fractieleider Geertsema. Het vraagstuk van de openbaarheid heeft volgens de voorzitter van de com missie-Biesheuvel, die de regering over dit probleem adviseerde, alles te maken met de democratie. Ondanks alle goede prestaties gaf mr. Biesheu vel het kabi'.iet politiek de bons. „Het kabinet is niet de personificatie van onze politieke idealen en van onze politieke wil." Het wordt daarom geen inzet van de verkiezingen. Een ander wrijfpunt was de positie van de middenstand en de kleine on dernemers en de situatie van de landbouw. Met name de woordvoer der van de CIIU, ARP en VVD vroe gen aandacht voor dit probleem. (voor vervolg zie pag. 5)

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1