STOP OPSPORINGSACTIE Commentaar Nieuw Links bijna ontploft Lichte winst voor Belgische radicalen Ook ontvoeringen in Ulster en Uruguay Het Kwartet HIT WEER Zonnig en droog Minister zit nog vast Beroep op Canadese premier Eisen ontvoerders inwilligen Brandt: mijn regering blijft I I Auto tegen lichtmast: twee doden Verklaring PSP: geen beschadiging van materiaal Weinig veranderd bij verkiezingen Onlusten op de Bermuda-eilanden Sophia Loren beroofd van juwelen OBERL ieowe Leidse Courant Maandag 12 oktober 1970 57ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen jirecteur: F. Diemer jofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" jotdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het is met de populariteit als met de jeugd: wanneer zij voorbij is, keert, zij niet weer- PÉT1ET ,Ik neem deze!" DE BILT Een groot hoge- drukgebied strekt zich uit van Scandinavië tot boven de Balkan. Tussen dit hogedrukgebied en depressies boven de oceaan staat al enkele dagen een in hoofdzaak zuidoostelijke stroming, waarmee tijdens het weekend warme lucht naar ons land werd gevoerd. In het weerbeeld komt maar weinig verandering. Het hoge drukgebied neemt nog wat in be tekenis toe. Ook morgen zal het vooral in het zuiden en westen vrij zonnig, droog en warm zijn afgezien van mist in de ochtend, terwijl in het noordoosten meer bewolking en gematigde tempe raturen worden verwacht. Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 8; min. ttrap.: van ongeveer normaal tot f graden boven normaal: max. I tem p.van ongeveer normaal tot i graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.6 cm (1021 millibar) Zon en maan 13 oktober: zon op 7.00; onder 17.51; maan op 17.03; onder 5.00; 14 oktober V.M. Hoog Water Hoog water: 13 oktober: Rot terdam le getij 3.28, 2e getij 15.32; Scheveningen 1.26-13.50; Vlissingen 0.28-12.44; Willemstad 3.58-16.18. Eerst veiligheid waarborgen „Mijn regering wil de leven6 van Cross en Laporte redden, maar kan niet ingaan op de eisen voordat hun veiligheid is gewaarborgd. Het gezond verstand eist dat de ontvoerders met ons gaan onderhandelen." Dit zei vannacht de Canadese premier van Quebec, Bourassa, voor de radio. Afgewezen MONTREAL De premier van de Canadese provincie Quebec, Robert Bourassa, heeft gisteravond via de radio ver klaard dat zijn regering bereid is te praten met de ontvoerders van de Britse diplomaat James Cross en de minister van arbeid Pierre Laporte. Bourassa maakte dit bekend vijf minuten voordat het ultima tum afliep. Hij had tevoren ge sproken met premier Trudeau van Canada. Zij waren het er over eens dat alles gedaan moest worden om het leven van de twee gijzelaars te sparen. Laporte werd zaterdagavond uit zijn woning in Montreal ontvoerd door twee met machinepistolen gewapen mannen. Dit gebeurde kort nadat de regering van de provincie Quebec een eis had afgewezen voor de vrij lating van 23 „politieke gevangenen." Deze eis was gesteld door de ont voerders van James Cross. De ontvoerders van Cross en La porte behoren tot verschillende groe peringen van het „bevrijdingsfront" Pierre Laporte dat het franstalige Quebec wil af scheiden van Canada. Laporte deed gisteravond in een brief een dramatisch beroep op pre mier Bourassa om alle opsporingsac ties van de politie stop te zetten en de eisen van zijn ontvoerders in te willigen. Het „bevrijdingsfront" had gedreigd de minister vanmorgen om drie uur Nederlandse tijd te zullen doden als voor die tijd geen zekerheid was ver kregen over inwilliging van alle eisen van de organisatie. De brief van Laporte werd gevon den in een papiermand in het centrum na een telefonische tip aan een radio station. De minister schrijft; „Ik sta er op, dat de politie niet langer naar mij zoekt. Als zij mij zouden vinden, dan zou het gevolg een moorddadige schietpartij zijn waaruit ik zeker niet levend tevoorschijn zou komen. Nog meer Er hebben zich afgelopen weekein de nog meer ontvoeringen voorge daan. In Londonderry (Noord-Ier land) hebben drie r.k.-geestelyken sergeant van het Britse leger g"^-ed uit de handen van 25 jongemannen, die de sergeant naar de Ierse repu bliek hadden willen overbrengen. Men had de soldaat willen ontvoe ren om kracht te kunnen bijzetten aan de onderhandelingen over de vrij lating van burgers, die in het week einde bij ongeregeldheden in London derry waren gearresteerd. De gevechten tussen Britse militai ren en katholieke betogers braken zaterdagoavond uit en duurden tot zondagochtend. De militairen vuurden traangasgranaten en rubberkogels af op de betogers, die hen met benzine bommen en flessen bekogelden. Veer tig militairen en zeven burgers wer den gewond. Leden van de Tupamaros-guerrilla- beweging hebben gisteren in Monte video een zakenman ontvoerd en drie uur lang vastgehouden. Ook pleeg den zij verschillende aanslagen in de stad. Zij lieten de zakenman pas vrij nadat zij zijn auto in beslag hadden genomen. BONN Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland heeft gis teren voor de radio gezegd ervan overtuigd te zijn dat de coalitierege ring van socialisten en liberalen aan de macht zal blijven tot 1973, het jaar waarin de huidige wetgevende perio de afloopt. Het overlopen naar de christen-de mocraten van drie liberale parle mentsleden, onder wie Erich Mende die leider van de Vrije Democratische partij is geweest, had zijn regering niet zwakker gemaakt. Brandt achtte nieuwe verkiezingen in West-Duits land voor 1973 onwaarschijnlijk ge zien de bepalingen van de Westduitse grondwet. Ook in Nederland kan een écht wijnfeest worden de wijnoogst 1970. Lieftallige meisjes in middeleeuwse gevierd: zaterdag werden in Maastricht de eerste dracht waren de druivenpluksters in de wijngaard „Muller-Thurgau" en „Riesling"-druiven geplukt voor Slavante op de St. Pietersberg. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Plaats: betaling per kwartaal Dmaand. Mijn naam is: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de g map postpapier. l map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. Overstromingen op Porto Rico: 50 doden SAN JUAN De overstromingen van de afgelopen week op Porto Rico, de ergste sinds tien jaar op het eiland, hebben naar schattipg aan vijftig mensen het leven gekost. Meer dan 10.000 mensen zijn geëvacueerd. De schade wordt geraamd op 175 mil joen gulden. AMSTERDAM Twee mensen zijn gisterochtend in Amsterdam om het leven gekomen en één werd zwaar gewond, toen de auto waarin zij zaten door nog onbekende oorzaak tegen een lichtmast botste. De slacht offers zijn A. Vreeker (26) uit Alk maar en L. Ram (22) uit Alphen aan de Rijn. H. Vroegop uit Noord-Schar- woude werd zwaar gewond. De verkeersramp die vrijdag bij Schiphol' plaats vond, heeft een ze vende dodelijke slachtoffer geëist. Vrijdagnacht overleed in het Wilhel- minagasthuis in Amsterdam de 41-ja- rige Turkse arbeider Hassan Bas. Bij een frontale botsing tussen een personenwagen en vrachtauto bij 't Harde werd zaterdag de 56-jarige ko lonel b.d. M. C. Thompson gedood. Zijn 18-jarige zoon werd zwaar ge wond. (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Het partijbestuur van de PSP is het er niet mee eens, dat de VPRO een berisping krijgt. „Door deze maatregelen", aldus het bestuur, "is twijfel ontstaan over het recht van ieder nieuwsmedium, om beschikbare informatie aan derden door te geven." In zijn verklaring distantieert het bestuur van de PSP zich duidelijk van de methode van het beschadigen van materiaal in de strijd tegen de oorlogsvoorbereiding. Het is de PSP begonnen om een principeel „nee" te gen het oorlogsapparaat. partijvoorzitter P.A. Burggraaf ver- i klaarde nog, dat een hele verwarring is ontstaan rond de methode nvande PSP. Die verwarring, aldus de voor zitter, is kwaadwillig ontstaan, omdat men van bepaalde zijde de PSP iets in de schoenen probeerde te schuiven. BRUSSEL De gemeente raadsverkiezingen hebben giste ren in België geen grote politieke verschuivingen teweeggebracht. Vergeleken met de Kamerver kiezingen van 1968 is er weinig veranderd. De algemene trend was: de tradi tionele partijen, namelijk de christe lijke volkspartij, de socialistische partij en de liberalen hebben enig terrein verloren ten gunste van de meer radicale partijen als de Vlaamse Volksunie en het Waalse FDF. Vooral in de negentien gemeenten van de Brussese agglomeratie was deze ontwikkeling duidelijk te constateren. Voor het Vlaamse land geldt in het algemeen dat de CVP licht achteruit is gegaan in de stedelijke gebieden en wat heeft gewonnen op het platte land. Voor de socialisten was het pre cies andersom. Liberalen De liberalen hebben overal drie tot vijf procent verloren en de Volksunie, die de Belgische federale staat voor staat, won gemiddeld vier tot vijf procent. In het Waalse deel van het land handhaafden zich de traditionele par tijen ten opzichte van de radicale Ressemblement Wallon (de tegenhan ger van de Vlaamse Volksunie). Ook in Wallonië moesten de liberalen het meeste terrein prijsgeven. Op enkele ontbetekenende voorval len na, verliepen de verkiezingen rus tig. Dit in tegenstelling tot de verkie zingsstrijd voorafgaande aan de stemmingen, toen bij de vele ernstige incidenten een Waalse FDF-man overleed. DE VREDESVOORSTELLEN van pre sident Nixon zyn in het andere kamp niet met vreugde begroet. Men heeft gekozen voor voortzetting van de strijd hoe men zyn mening ook formuleert. De Chinezen noemen het vredesplan bedrog ten einde de Amerikaanse, agressie in Indochina te verhullen. De Russen gebruiken soortgelijke taal. Als de Chinezen gelijk hebben, rea geren zij merkwaardig, want met hun botte afwijzing van het vredes aanbod kunnen zij de Amerikaanse president in de kaart spelen. Zij hadden er beter aan gedaan Hanoi aan te bevelen de proef op de som te nemen. Maar dit laat een kans voorbij gaan om het begin van een politieke regeling mogelijk te maken. Ook de Russen spelen een begrijpelij ke. maar onaanvaardbare rol. Be grijpelijk tegen de achtergrond van het conflict met China. Onaan vaardbaar als het om het bereiken van vrede gaat. In het Nabije Oosten gaat Rusland op eenzelfde wyze te werk. De situatie is daar verschillend, maar de tak- tiek van Moskou is niet gericht op een politieke oplossing. Aanvaarding van het plan-Rogers was slechts bedoeld om Israël in een dwangsituatie te brengen en ver wijdering te veroorzaken tussen dit land en zijn Amerikaanse bondge noot. De Amerikanen hadden hiermee on voldoende rekening gehouden, en hoewel Israël na verkreken garan ties het plan eveneens accepteerde, zijn de kwalijke gevolgen niet uit gebleven. Dank zy de door Israël nagestreefde wapenstilstand heeft Egypte zijn positie langs het Suczkanaal be langrijk kunnen verstevigen. Nie mand kan verhinderen dat deze ver sterking voortduurt. Nog niet zo lang geleden leek een ont wikkeling aan de gang die, als ge volg van toenadering tussen Wash ington en Moskou, uitzicht bood op het wegnemen van spanningen in de wereld. Het heeft er echter ycel van weg dat de betrekkingen zyn verkoeld, nu de toenaderingspogingen niet hebben geleid tot wat het Kremlin er van had verwacht. De voorstanders van een harde ly» hebben blijkbaar opnieuw een overwinning behaald. HAMILTON De regering van de Bermuda-eilanden, een Britse kolo nie, heeft gisteren troepen ingescha keld om de onlusten te bedwingen die al een week lang het leven ontwrich ten. Met de rellen wil een deel van de bevolking de regering kennelijk dwingen het bezoek aan Hamilton af te gelasten van prins Charles van En«— geland, dat op 20 oktober begint en twee dagen zal duren. Zaterdagavond zijn in verband met de rellen 16 mensen gearresteerd, on der wie een labour-lid van het parle ment. De Labourpartij op de Bermu da-eilanden die in oppositie is, streeft naar onafhankelijkheid. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT In Nieuw Links wordt al enige tyd een discussie gevoerd over het opheffen van deze linker vleugel in de PvdA. Reden: Nieuw Links geeft tegenstanders aanleiding de party extra aan te vallen en anderen excuus om niet op de party te stemmen. Een voorstel van het Eerste-Kamerlid mevrouw Irene Vorrink hierover werd zaterdag in Utrecht met een kleine meerderheid verworpen. Begin november wordt weer over het opheffen van Nieuw Links vergaderd. Het is niet uitgesloten dat Nieuw-Linkser André van der Louw dr. A. Vondeling als voorzitter van de PvdA zal opvolgen. Hij zou gemakkelijker gekozen kunnen worden wanneer hij geen vertegenwoordiger meer is van een uitgesproken groep. NEW YORK Vier gewapende mannen zijn gistermorgen vroeg de hotelkamer van de filmster Sophia Loren in New York binnengedrongen en er van door gegaan met juwelen die naar schatting 500.000 dollar waard zijn, plus 2.000 dollar in con tanten. Het dienstmeisje van Sophia Loren 'kreeg een klap met een revolver van één van de overvallers. Zij is gewond, maar niet ernstig. De bandieten zou den de filmster met ontvoering van haar zoontje gedreigd hebben als zij de juwelen en het geld niet gaf. De juwelen zouden niet verzekerd zijn. In 1960 werd Sophia Loren in Lon den beroofd van juwelen ter waarde van 500.000 dollar. Filmster Sophia Loren heeft zondag juwelen ter waarde van 1,8 miljoen gulden afgegeven aan vier rovers, die haar appartement in New York waren binnengedrongen. Ze deed dit uit vrees dat er iets met haar zoontje van twee jaar zou gebeuren. Op de foto is een verslagen Sophia op weg naar het politiebureau; naast haar Joseph Levine, producer van Sophia's laatste film „Sunflower".

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1