VERKEERSRAMP IN DICHTE MIST Commentaar Kettingbotsing bij Schipholtunnel Jongen (16) redt Haagse buurt van benzine-rainp Prinses Margriet vanavond in „Voor de vuist" wAm Het Kwartet D HET WIER Mende stapt naar CDU Ontvoering mislukt van echtgenote politie-commissaris Tumult op party Brazilianen Zuidmolukkers op tweesprong Lange weg Ultimatum vau ontvoerders is afgelopen Nieuwe leidse Courant Vrijdag 9 oktober 1970 57ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Men doet minder dun men moet doen, wanneer men niet alles doet wat men kan. CARLYLE 0 0 3 3 ..Er ie geld te verdienen met liet lokken van katten." Zon en maan 10 oktober: zon op 6.55; onder 17.58; maan op 16.21; onder 0.28; 14 oktober V.M. Hoog Water Hoog water: 10 oktober: Rot terdam le getij 12.20; 2e getij Scheveningen 10.41-23.21; Vlissingen 9.18-22.08; Willemstad 0.25-13.09. DE BILT In de nacht en och tend op vele plaatsen mist. Mor gen overdag ook gebieden met zon en ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Weinig wind. DE BILT Ons land bevond zich het afgelopen etmaal tussen een diepe depressie waarvan het centrum nabij IJsland lag en een gebied met lage barometerstan den boven de Middellandse Zee. Hierdoor was er weinig wind en daar er bovendien weinig be wolking was konden de tempera turen in de nacht Hink dalen. De depressie boven het Middel landse Zeegebied bracht ook het afgelopen etmaal in Zuid-Frank rijk en Noord-Italië veel regen. De depressie bij IJsland breidt zijn invloed verder naar het oos ten uit, maar ons land blijft nog in het overgangsgebied tussen beide depressies liggen. Het blijft dan ook rustig herfst weer waarbij zich in de nacht en ochtend opnieuw plaatselijk mist kan vormen. Vooruitzichten voor zondag: aantal uren zon: 1 tot .7; min. temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal; max. temp.: omstreeks nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog et maal: 70 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur. 76.4 cm. (1018 millibar), dalend. BONN Erich Mende, de ex-voor- ïittcr van de, liberale partij is lid geworden van de CDU, zo is gisteren in Bonn bekend geworden. Mende, die behoorde tot het behoudende deel van de FDP, heeft zich indertijd ver zet tegen de samenwerking van zijn partij met de sociaal-democraten. Aangekondigd is verder het vertrek van de liberalen Starke en Zoglmann. Als slechts een kwart van de FDP- afgevaardigden in de bondsdag naar de CDU overloopt, verliest de rege ringscoalitie van SPD en FDP haar meerderheid in het parlement. De regeringscoalitie heeft in de Bondsdag 224 SPD-zetels en tot dus ver 30 FDP-zetels. De CDU/CSU od- positie heeft 242 afgevaardigden. Ook Willi Homeier, plaatsvervan gend voorzitter van de „Nationaal li berale actie", een conversatieve stro ming in de PDR, heeft zijn vertrek aangekondigd. Tegelijk met hem be dankten ook een aantal andere leden van de NLA als lid van de liberale partij. HAARLEMMERMEER Bij een reeks ernstige auto-on gelukken vanmorgen in een zeer dichte mist op de rijksweg Den HaagAmsterdam zijn tenminste zes mensen om het leven gekomen. De botsingen begonnen om zeven uur vanmorgen. Tiental len mensen raakten gewond, van wie twintig min of meer ern stig. „Een verkeersramp", noem de de politie het. De kettingbotsingen gebeurden tus sen de Kruisweg (de provinciale weg naar Heemstede en Aalsmeer) en de Schipholtunnel. Omstreeks zeven uur deed zich op de rijksweg 4a richting Amsterdam de eerste aanrijding voor tussen enige personenauto's. Hierbij kwamen drie mensen om het leven. Enkele minuten later volgde de tweede botsing, nu op de rijksweg richting Den Haag. Een personenauto vloog in brand: de drie inzittenden kwamen in de vlammen om. Door de dichte mist reden tientallen auto's op de ravage in. Het drukke verkeer tussen Den Haag/Rotterdam en Amsterdam op de rijksweg moest worden omgeleid. Het gaf tijdens het ochtendspitsuur in de wijde omgeving grote vertra gingen. Omstreeks 11 uur was het verkeer weer normaal. Omroep Onmiddellijk riep de politie in Haarlemmermeer alle ambulances en kraanwagens in die gemeente als mede de Wegenwacht op zich naar de plek van liet ongeuk te begeven. De Amsterdamse politie dirigeerde alle beschikbare motoragenten naar rijksweg 4. Tevens gingen alle be schikbare ambulances uit de hoofd stad, erheen. Bovendien kreeg het personeel van het bureau Lodewijk van Deijsselstraat opdracht zich naai de onheiisplaats te spoeden. Ook uit Leiden en Haarlem vertrokken zie kenauto's en kraanwagens. LA PAZ Een Boliviaans regi ment van 500 man heeft zich ge keerd tegen generaal Torrez, die zich tot president heeft uitgeroepen, na een staatsgreep van rechtse generaals te hebben verijdeld. Torrez, die de steun heeft van ar beiders, boeren en militairen, heeft de commandant van het regiment, ko lonel Ayorao, een ultimatum gesteld. Deze beweert, dat meer dan 300 offi cieren achter hem staan, die hem met hun troepen willen steunen. DEN HAAG Bij het over- I pompen van benzine uit een tankwagen in de ondergrondse tanks van het benzinestation aan de Stuyvesantstraat is gis- termiddag een uiterst gevaar lijke situatie ontstaan: een knal lende explosie werd gevolgd door een meters hoge steekvlam. De kleding van chauffeur H. H. *an Nieuwenhuizen (24) kwam in brand te staan. Hij liep ernstige brandwonden op. De bestuurder had juist de eerste ondergrondse tank gevuld en was be zig de slang in de trechter van de tweede tank te doen. Door nog on bekende oorzaak deed zich een ex plosie voor. De heer Nieuwenhuizen, die de slang nog in zijn handen had, rende als een brandende fakkel gillend weg. Inmiddels bleef de benzine uit de slang stromen en sloegen de vlam men hoog op. Het vuur kwam ge vaarlijk dicht bij de ondergrondse benzinetanks. Terwijl verschrikte voorbijgan gers niet wisten wat zij tegen deze vuurzee moeten doen, verscheen de zestienjarige leerling-electro-techni- cus Olaf Langelaar uit de Maystraat 29- Hij bedacht zich geen moment en draaide de kranèn van de tankwagen dicht. Al direct minderden de vlammen. Zonder zich om welk gevaar dan ook le bekommeren, rende hij op de chauffeur af en met een vriend rukte bjj bij de chauffeur de brandende kleren van het lijf. Ook probeerde de doortastende jon gen nog de grote tankwagen weg te rijden, maar dat lukte niet. Even la ter deed de 23-jarige chauffeur A. J. Blankespoor uit Leidschendani dat, terwijl de brandende slang nog aan de tankwagen vast zat. De brandweer rukte met vier wa gens uit. Met een grote hoeveelheid poeder werd de benzinebrand ge blust Door de vuurzee was ook het benzinestation in brand geraakt. Het bandenmagazijn ging grotendeels ver loren. Vanwege de grote hitte moes ten de brandweerlieden wolpakken gebruiken. De ramp zou niet te overzien zijn geweest als de rest van de benzine in de tankwagen of die in de onder grondse tanks in brand zou zijn ge raakt. Het benzinestation staat in de dichtbebouwde wijk Bezuidenhout. O ij geregeld lieden in Alkmaar Enkele zwaar beschadigde auto's die betrokken ivoren bij de kettingbotsingen die zich vanmorgen vroeg voordeden op rijksweg AmsterdamDen Haag. die gisteravond bij de ongeregeldhe den tijdens de taptoe op het Waag- plein waren gearresteerd. Jongelui hadden enkele rookbom* men op het plein geworpen en con fetti over enige musici gegooid. Na dat vyf van hen met een overvalwa gen waren weggevoerd, stroomden betogers samen voor het politiebu reau, waar ze op het trottoir en in het voorportaal gingen zitten. ALKMAAR Twee mannen en een vrouw hebben in de af gelopen nacht geprobeerd de echtgenote van de Alkmaarse commissaris van politie te ont voeren. Hun poging mislukte, korte tijd later werden ze aan gehouden. Het drietal kwam tussen half twee en twee uur met een auto by de wo ning van de familie Waardenburg in Bergen. Een van de mannen, die zich voorstelde als architect, vertelde me vrouw Waardenburg dat haar man een ernstig ongeluk was overkomen en dat ze direct naar Alkmaar moest. Gevlucht Hij bood aan, haar daarheen te brengen, maar de vrouw wilde eerst het politiebureau opbellen. Het ant woord van de man, dat er niemand meer op het bureau was, wekte arg waan en toen een zoon van mevrouw Waardenburg naar de telefoon greep, ging de man ervan door. Rond twee uur al werd het drietal in hun auto in Alkmaar gearresteerd. Commissaris Waardenburg, die in verband met de ongeregeldheden tij dens de viering gisteren van Alk- maars ontzet in gezelschap van bur gemeester De Wit op zijn bureau ver toefde, sprak van .,El-Fatach-metho- den". SCHEVENINGEN Na een persconferentie van de Brazi liaanse delegatie van de inter parlementaire conferentie, waar met stelligheid werd verklaard dat Brazilië geen politieke ge vangenen heeft, verstoorde voorzitter Wim Bos van de Ka tholieke Werkende Jongeren gisteren een receptie van de Brazilianen. Aan het begin van de ont vangst had de heer F. Marcilio, voorzitter van de Brazilaanse delegatie, een aantal vertegen woordigers van de KWJ toege laten tot de Kurzaal om hun de gelegenheid te geven van ge dachten te wisselen. Daarna begon de heer Bos de aan wezigen op het podium toe te spreken. Hij wilde hen vertellen, dat er wel degelijk politieke ge vangenen in Brazilië zijn. Leden van de Braziliaanse dele gatie schreeuwden daarop „leuge naar" en „communist". Ook maak ten zij met asbakken op de tafeltjes in de zaal een groot lawaai. Een van de Brazilianen probeerde een opname-apparaat van een radio verslaggever onbruikbaar te maken. In de zaal ontstond groot utmult. Pas nadat rechercheurs de heer Bos van het podium hadden wegge leid, keerde de rust weer. De Brazilianen hadden een foto tentoonstelling ingericht, om de be zoekers een indruk te geven van de huidige situatie op velerlei terrein in hun land. De heer Marcilio zei op de persconferentie dat geen ge vangenen in Brazilië worden mis handeld. „Maar", zo voegde hij hier aan toe, „in een zo groot- land kan incidenteel een politieman weieens mishandelingen plegen." De KWJ organiseerde op het Ge vers Deijnootplein, voor de Kurzaal, een demonstratie waarvoor toestem ming was verleend. Op de aan de bezoekers uitgedeelde pamfletten was te lezen: „Met deze tentoon stelling en receptie wil de huidige Braziliaanse regering bewijzen dat er geen politieke gevangenen zijn en geen martelingen plaatsvinden. Uit vele betrouwbare bronnen blijkt echter het tegendeel." Wat het drietal precies van plan is geweest, is niet helemaal duidelijk. Men vermoedt dat zij mevrouw Waardenburg als „gijzelaarster" wil den uitwisselen tegen enkele mensen, Wapenstok Toen er vuurwerk naar enkele po litiemannen werd gegooid, werden charges met de wapenstok uitgevoerd en werd een zesde arrestatie verricht Later werden potten met oranje en witte verf en voetzoekers tegen de gevel van het bureau gesmeten. Toen jongeren dranghekken op de rijbaan plaatsten, kwam het tot en kele vechtpartijtjes met andere bur gers. Tot diep in de nacht bleef het in Alkmaar onrustig. HILVERSUM Prinses Margriet verschijnt vanavond in het tv-pro- gramma „Voor de vuist weg" van Willem Duys. Zij zal het Nederlandse volk vragen mee te doen aan de actie van het Rode Kruis voor vervanging van het hospitaalschip Henri Dunant. Prinses Margriet is zover men zich kan herinneren het eerste lid van het Koninklijk huis dat in een programma van een omroepvereni ging verschijnt Tot dusver kwamen leden van het Koninklijk huis alleen voor camera's of microfoons van de NOS of de vroegere NTS. Prinses Margriet is lid van het dagelijks bestuur van het Rode Kruis en heeft als verpleegster op de Henri Dunant. gevaren. HET gesprek van minister-president De Jong en minister Luns met de Zuidmolukse president ir. Manusa- ma heeft in de ogen van de Zuid molukkers niets opgeleverd. De Zuidmolukse, bevolking in ons land toont zich hierover bijzonder te leurgesteld. Deze teleurstelling is te begrijpen, omdat het niet mee valt het ideaal van een zelfstandige Molukse staat, dal de Zuidmoluk kers jarenlang hebben nagestreefd, op grond van nuchtere feiten defi nitief te moeten loslaten. Van Nederlandse zijde is het gesprek met de heer Manusama gevoerd vanuit een nuchter realisme. Een andere mogelijkheid stond er de eerlijkheid gebiedt dit te zeggen voor de Nederlandse regering niet open. Een andere opstelling van de Nederlandse regering zou bij de Zuidmolukkers ten onrechte verwachtingen gewekt hebben, waarvan later zou blijken, dat Ne derland deze verwachtingen niet kan waar maken. De Zuidmolukkers zijn in het verle den politiek niet aan hun trekken gekomen; in hoeverre vorige kabi netten hieraan schuldig zijn, laten we in het midden. Er blijven de Zuidmolukkers thans twee mogelijkheden over: Zich als goede Nederlanders gedragen en geen ordeverstoringen nastreven, of terugkeren naar Indonesië, waar bij Nederland de individuele be langen via diplomatieke kanalen zo goed mogelijk behartigt. Geen van heide mogelijkheden zijn gemakkelijk voor de Zuidmoluk kers, maar een andere weg is er niet. We hadden deze bevolkings groep graag iets beters gewenst, maar de feiten leveren geen andere conclusie op. JE kunt je er over verbazen hoe lang het moet duren alvorens een maatregel, die vrijwel iedereen noodzakelijk vindt, ook inderdaad wordt getroffen. Het is al weer ge ruime tijd geleden, dat ons land een economische inzinking beleef de en het aantal werklozen in ve ler ogen onaanvaardbaar groot was. In die tijd vooral werd het kwa lijk gevoeld, dat een werkloze wel aan de slag kon komen, maar dan een loon moesten aanvaarden, dat nog beneden zijn werkloosheids uitkering lag. Wordt men opnieuw werkloos, dan is de werkloosheidsuitkering weer lager. Het is duidelijk, dat iemand niet graag in deze spiraal naar be neden wordt getrokken. De oplos sing ligt voor de hand: geef aan iemand, die een loon beneden de werkloosheidsuitkering aanvaardt, gedurende een bepaalde tijd een aanvullende uitkering uit het werk loosheidsfonds. Een dergelijke maatregel biedt twee voordelen: er verdwijnt minder geld uit het wcrkloosheidsfonds dan wanneer de man werkloos blijft en het aantal werklozen wordt sneller verminderd. Eerst thans heeft de Raad voor de Arbeidsmarkt een daartoe strek kend advies aan de minister van sociale zaken uitgebracht. Gehoopt moet nu maar worden, dat de mi nister na ontvangst van dit ad vies snel tot het treffen van be-, doelde maatregel overgaat en niet eerste de volgende werkloosheids- golf afwacht. Een Cambodjaanse voorpost in Tang Kauk, ten noordoosten van Phnom Penh. De over zijn schouder kijkende soldaat ziet evengoed kans de hen gel in het oog te houden op zijn ver- dedigingspost aan de rand van de stad. CASTLE FURNITURE Eiken wandkast ambachtelijke uitvoering Zeer veel mogelijkheden voor het plaatsen van tv! - radio - boeken serviezen - verlichting enz. Geheel vrijblijvend maken wij voor U een opslellingsplan en een begroting. Exclusieve interieurs Bulthuis Botermarkt 23 MEUBEL DISCOUNT N.V. LEIDEN INDE CONSUMENTENMARKT LEVENDAAl 150 HET BETERE MEUBEL VOOR EEN LAGERE PRIJS MONTREAL e=» De Franstalige ra dio en televisie van de Canadese om roep hebben gisteravond „om huma nitaire redenen" een manifest omge roepen van het Bevrijdingsfront van Quebec. Deze afscheidingsbeweging is verantwoordelijk voor de ontvoering van de Britse diplomaat 'James Cross. Daarmee willigden de Canadese autoriteiten een der eisen van de ont voerders in. IHet tijdstip van het door de separatisten gestelde ultimatum (5 uur onze tijd vanmorgen) verstreek echter zonder dat de ontvoerders iets van zich lieten horen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1