Helft CNV ers heeft niets aan geloof bij het werk GPV voorlopig niet samen met NEV Vakbeweging te ver van leden Arjos moet kritisch en fanatiek blijven VU-onderzoek van drie jaar voltooid Scheidende voorzitter De Boer: INFORMATIE HANDEN AF Wel fuseren met NKV, maar niet met NVV Niet aakoiijk Vnortvtutrtivn Buit 1,5 miljoen aan horloges 1970 7 MAANDAG 5 OKTOBER 1970 Honderden grote, kleine, dikke en dunne dieren zijn zaterdagmiddag naar de molen De Dikkert in Amstelveen getrokken om zich eens door echte koks te laten bedienen en eens heerlijk te smullen. Deze feestelijke maal tijd stond in het teken van Dierendag. Zelfs een lama uit Artis was pre sent om dit ook eens mee te maken heilzame effecten bereikt door de be strijding van ziekten. Prof. dr. E. L. Noach (techniker-pharmatica) toonde een verschuiving van het ziektepa troon aan. De farmacologische ont wikkeling is heilzaam voor de mens,- maar aan de andere kant kan men de middelen ook gebruiken voor duivelse doeleinden (ontbladering in Vietnam). De gynaecoloog prof. dr. A. Sikkel zag een verstoord biologisch even wicht door de sterke bevolkingsgroei. De sterilisatie is nog onvoldoende be kend geworden in Nederland. Tegen een groot gezin had prof. Sikkel geen bezwaar, maar men moet deze keuze dan wel bewust doen (Van onze parlementsredactie) AMERSFOORT Voorzitter Hans de Boer heeft zaterdagmid dag aan het slot van de Arjosstu- dieconferenti'e in Amersfoort de voorzittershamer overhandigd aan zijn opvolger Gerrit van Don gen. De heer De Boer legde zijn functie neer juist in een periode van nieuwe opkomst van de Ar jos. De ingezette ledenaktie be gint al een succes te worden. Ook de grote deelname aan de studie conferentie bewees weer de vita liteit van de jongerenorganisatie. De scheidende" voorzitter gaf in een persoonlijk woord de Arjos nog het advies mee kritisch en fanatiek te blijven. Omdat hij thuis verstoken is van radio en televisie kreeg de heer De Boer als blijk van grote waardering een transistorradio mee. Partijvoorzitter dr. A. Veerman kwam de dank van de ARP over brengen. Hij noemde dit een moeilijk karwei, omdat men hem zou verden ken de Arjos te willen beïnvloeden. De heer Veerman vroeg van de Ar jos een kritsche solidariteit. De kri- Doodvonnis wegens smokkelen hasjiesj BAGDAD Een rechtbank in Irak heeft een Libanees tot de strop ver oordeeld wegens het smokkelen van hasjiesj, zo wordt officieel in Bagdad meegedeeld. Vorig jaar is besloten in bepaalde gevallen de doodstraf op te leggen voor de handel in verboden genot middelen. tiek moet eerlijk blijven. En men moet de herkenningspunten zien. In dit verband merkte de partij voorzitter op, dat de brief aan de kiesverenigingen met de 500 adhesie betuigingen hem bedroefd had. De voorzitter kondigde aan, dat er een nieuw beginselprogram zal ko men en dat hierover contacten wor den onderhouden ook buiten eigen kring. Zaterdagmorgen behandelde dr. E. blijven Diemer, hoofdredaktcur van onze bladen, het vraagstuk van de infor matie. De informatie wordt de laatste tijd veel groter. De stroom, die op ons af komt, groeit en dit maakt het se lectieprobleem weer moeilijker. Na het horen van een nieuwsuit zending en het lezen van de krant is de wetenschap weer vergroot, maar tegelijk is ook de smart toegenomen, aldus dr. Diemer. De studieconferentie, die vrijdag en zaterdag is gehouden onder leiding van Hans Borstlap had als thema het bevolkingsvraagstuk en de gevaren van biochemische aard, die op de mensheid afkomen. Met het oog op deze conferentie had de Arjos de bro chure „Handen af" laten verschijnen, over welke brochure we reeds eerder schreven De discussie van vrijdagavond was vooral technisch van aard. Prof. dr. E. Bosch waarschuwde voor het ma nipulerende karakter van de bioche mie. Aan de andere kant worden veel Na de inleiding van de theoloog prof. dr. H. J. Heering ontstond voor al een discussie over het abortus vraagstuk. Prof. Heering zei: Ik zie het mensenkind in het vroegste sta dium reeds als een schepsel Gods in verbinding met een medeschepsel. Dr. Diemer voegde hier later aan toe: Er is iets geschapen, dat wij niet kunnen scheppen. Ingrijpen is daarom fout. Tot duidelijke conclusies kwam de Arjos zaterdag niet. Men had het ge voel, dat het probleem nog niet was doorgesproken. Daarom wil men in de Arjosraad 7 november het gesprek voort zetten en trachten tot uitspraken te komen voor het "partijconvent van 14 novem ber. (Van onze sociaal-economische redaktie) UTRECHT Bijna de helft van de leden der christelijke vakbeweging ziet geen verband tussen het werk en het godsdien stig geloof. Niet minder dan 49 pet. antwoordde „nee" op de vraag: heeft u op uw werk iets aan uw geloof? Van de kader leden gaf 26 pet. hetzelfde ontkennende antwoord. Actie voor grotere invloed van de werknemers wordt dan ook vooral ge voerd door hen. die geen bewuste relatie tussen geloof en werk beleven. „Deze zaak is dermate ernstig dat daaraan grote aandacht moet worden geschonken en daarbij mogen ook de kerken, het christelijk onderwijs en de christelijke jeugdbewegingen zich niet aan hun verantwoor delijkheid onttrekken", aldus de reactie van het CNV-bestuur. De genoemde cijfers blijken uit het vandaag verschenen eindrapport van het Sociaal Wetenschappelijk Insti tuut van de Vrije Universiteit te Am sterdam, dat onder leiding van, prof. dr. H. J. van Zuthem ruim drie jaar gewerkt heeft aan een grondige so ciologische doorlichting van het CNV. Dit onderzoek wordt representatief geacht voor 91 procent van de bij de elf grootste CNV-organisaties aange sloten mannelijke leden van 28 tot 63 jaar. Verontrustend Mede op grond van de uitkomsten van dit wetenschappelijk onderzoek (waarover al eerder enkele deelrap porten verschenen) heeft het CNV- bestuur 19 beleidsconclusies opge steld. die ter goedkeuring zullen wor den voorgelegd aan een op 19 oktober te houden tussentijdse algemene ver gadering. Uit die conclusies blijkt dat het CNV-bestuur ook ernstig verontrust is over een andere uitkomst van het onderzoek, nl. dat lidmaatschap uit traditionele en institutionele motieven wordt opgegeven door 67 pet. der le den, waarvan 53 pet. deze motieven zelfs de belangrijkste vindt (lidmaat schap kerk 20 pet, christelijke opvoe ding 19 pet, invloed sociaal milieu 14 pet). Voor zover dat niet méér betekent „Verontrusten missen nog veel inzicht"' (Van onze parlementsredactie) UTRECHT - Het Gerefor meerd Politiek Verbond (GPV) The Saint Wie The Saint in levenden lijve eens wil zien moet zaterdag naar Amsterdam gaan. Hij zal daar van half drie tot vijf uur rond wande len. Ongetwijfeld zal hij herken baar zijn aan de hem omstuwende officiële heren, want 'The Saint komt niet incognito maar met een zeer zakelijk doel. Het gekke is, dat juist in het ok tobernummer van Tussen de Rails, het blad dat mijn treinreizen ver aangenaamt, indien het tenminste nog niet door een nog belangstel lender lezer uit de coupé Is ont vreemd, een verhaal staat van The Saint, in Amsterdam verblijvend. In dat verhaal is hij wel incog nito, maar wordt herkend en voor een karweitje gespannen. Natuur lijk treedt hij als overwinnaar te voorschijn. Ik heb drie weken over dat ver haal gedaan, omdat mijn lectuur tijdens elke reis gestoord werd. Maar ou zit het ook stevig en de hersentjes gegrift. The Saint komt in de werkelijk heid van zaterdag echter voor zeer ernstig werk naar 'Amsterdam. Geen avontuurtjes, alstublieft! Hij komt de Britse herenmode industrie bevorderen. Eerst door aanwezig te zijn bij een modeshow van mannenkleding in het Vondel parkpaviljoen, dan door een wan deling langs de elegante winkels, waar de getoonde kleding in de ko mende weken verkocht zal worden. The Saint is namelijk niet slechts The Saint. Hij is bovendien filmster en de filmster heeft ergens in een burgerlijke stand ook een gewone naam. The Saint wordt dan Roger Moo re. (Hij is als Roger Moore niet al leen een mooie jongen of slimme vogel, hij is dan ook gewoon een man die centjes verdient en die centjes niet in één klap wil opma ken. Met andere woorden hij heeft be leggingen. En hersens kennelijk, want hij is een van de commissa rissen van Pearson-Foster Limit-ö in 'Bradford en Pearson-Foster heeft weer een heleboel te maken met de Wollen stoffenindustrie en de herenmode. Daarom komt Roger Moore naar Nederland. De Hollandse mannen laten zien, waarom Roger zo best The Saintrol kon vertolken, de on berispelijke man zijn en de over winnende held. Dankzij zijn kleren, made in Bri tain! Mede dankzij, want het Is na tuurlijk een illusie dat elke man in een net pak The Saint zou kunnen zijn. Dat zou bovendien teveel on rust veroorzaken in ons burger- mansbestaan. De kleren mogen de man maken, elke gemaakte man is nog geen filmster The Saint, alias Roger Moore, zal de nieuwste Engelse herenmode in troduceren, de Windsorlook. Volgens de voorlichting van de Britse ambassade in Den Haag ligt het accent op stijl en traditionele kwaliteit. Wat de indruk wekt, dat we niet behoeven te rekenen op het open hemd, de fluwelen broek en <de halskettingen, noch op de wollen kabouterdekens en franjejassen. Hoe de confrontatie van deze cor rectheid met de Dambewoners zal werken is nog een open vraag. Mis schien dat deze uitersten elkaar niet zullen ontmoeten. Het zou te wensen zijn, want anders komt The Saint misschien toch nog in Am sterdam voor een heet vuur >te staan! heeft de beslissing tot samenwer king met het Nationaal Evange lisch Verband (NEV) tot 1972 uit gesteld. De algemene vergade ring van het GPV, die zaterdag voor het probleem van de samen werking speciaal in Utrecht ver gaderde, besloot de kwestie in de ijskast te stoppen, omdat er geen overeenstemming bestond en, al dus de motivering van het be sluit, de kiesverenigingen te wei nig tijd hadden om de moeilijke zaak te bestuderen. De uitgebreide richtlijnencommissie bracht 20 juni van dit jaar een rap-, port uit over de samenwerking met! het NEV. Voorgesteld werd met deze organisatie van uit ARP en CHU af- komstige verontrusten een burger lijke samenwerking (verbond) aan te gaan. De generale verbondsraad van het GPV verklaarde zich 8 augustus ak- j koord met de suggesties in het rap- j port. In de kiesverenigingen bleek j men het echter weinig eens te zijn met de voorgestelde gang van zaken. I 1 Gezien al de kritiek legde de ver- bondsraad aan dc zeer drukbezochte vergadering in Utrecht direct al het voorstel voor de zaak te laten rusten i tot na de verkiezingen. Dit voorstel werd met drie stemmen tegen en ze ven onthoudingen aangenomen, het contact met het NEV blijft nu op een laag pitje staan. Men wilde het con tact niet terugdraaien of tot nul re duceren zonder discussie vooraf. Dit zou ethisch niet juist zijn. Als overwegingen voor het uitstel noemde de verbondsraad nog het uit vallen van voorzitter ds K. Drost en de ziekte van het lid van de Tweede Kamer, de heer P. Jongeling. Maar deze overwegingen vond de vergade ring minder zakelijk Voorgesteld werd ook nog een nieuw rapport te laten schrijven door een commissie, uitgebreid met tegen standers van de samenwerking. Deze suggestie haalde het niet. De heer Bakker uit Hardenberg wenst gedurende de periode van uit stel geen publicaties om de sfeer niet te verpesten, maar de heer Kruse van Den Haag-Oost zei het blijven be staan van het contact onaanvaard baar te noemen. Daarom zou men blijven waarschuwen. Namens Den Haag-West waar schuwde de heer Boom, dat het con tact met het NEV beperkt moest blij ven. Tijdens de discussie bleken vooral bezwaren te bestaan tegen het ónderscheid tussen de burgerlijke sa menwerking en de samenwerking binnen de kerkelijke geloofsgemeen schap. Krijgt men hier weer niet het onderscheid tussen natuur en genade? Aan de andere kant werd gewaar schuwd voor doperse neigingen. Prof. C. Trimp wees op het gevaar van partij-egoïsme en vroeg met prof. Kamphuis aandacht voor het feit, dat God ook buiten de kerk kan werken. Waarnemend voorzitter G. Veurink uit Zwolle zei in zijn openingswoord, dat het GPV de verontrusten de hand wil reiken. Maar, voegde de heer I Veurink er aan toe, we zullen onze voorwaarden stellen. Wij blijven waakzaam, want er wordt bij hen nog veel inzicht gemist. Zoals bekend kunnen alleen leden van de Gereformeerde Kerken (vrij gemaakt) lid zijn van het GPV. De suggestie het gast-lidmaatschap mo gelijk te maken voor de verontrusten wees secretaris dr. A. J. Verbrugh na een historische beschouwing van de hand. Door gastleden, zei hij, ont staan moeilijkheden. De gedachte van een open GPV werd ook met klem afgewezen door de heer P. Jongeling, die de vergade ring op zijn ziekbed een lange brief had geschreven. De kwestie van de samenwerking, schreef de heer Jon geling, mag niet leiden tot eei\ schis ma in het GPV. Hij kreeg, evenals voorzitter ds K. Drost, die ook een brief had geschreven, een telegram van de vergadering. De heer J. P. de Vries kon meede len, dat de heer Jongeling juist die zaterdagmorgen uit het ziekenhuis was ontslagen. Het wordt echter wel december voor hij zijn werk in de Tweede Kamer kan hervatten. UTRECHT Het actiecomité van Horecapersoneel heeft op aandringen van NVV en NKV besloten niet te gaan staken. Oorspronkelijk zou men dinsdag het werk neer leggen voor een uitkering ineens van 400. dan een „overtuigingsloze vanzelf sprekendheid" maakt het CNV-be stuur zich ook daarover ernstig zor gen, omdat zulk een vanzelfsprekend heid „gedoemd is te verzwakken en op de duur te verdwijnen naarmate de relatie tussen geloof en maat schappelijk handelen vervaagt". Het uiterste moet daarom worden gedaan om deze beweegredenen om te zettën in werkelijke overtuigingsmotiéven, zoals die thans als de belangrijkste reden van het lidmaatschap jwordt aangevoerd door 28 pet van de leden (solidariteit 6 pet, principe 12 pet. uit gangspunt CNV 10 pet). Op de vraag: „Kunt u op uw werk wat doen met de preken, die u in de kerk hoort?" werd met „nee" geant woord door 56 pet. van de gewone leden, 48 pet. van de kaderleden, 55 pet van de districtsbestuurders en 46 pet van de hoofdbestuurders. Fusie en samemverking Uit het onderzoek blijkt verder dat het grootste deel van de leden en de bestuurders van de bij het CNV aan gesloten organisaties zonder voorbe houd voor een fusie met het Neder landse Katholieke, Vakverbond en tégen een fusie met het Nederlands Verbond van Vakverenigingen is. Voor fusie met het NKV is 3/4 van de hoofd- en districtsbestuurders, bij na 2/5 van de kaderleden en ruim 3/5 van de gewone leden. Voor fusie met het NVV is echter geen enkele hoofd- en districtsbestuurder, slechts bijna 1/5 van de kaderleden en bijna 2/5 van de gewone leden, Fusie van alle drie vakcentrales sa men wordt eveneens verschillend be oordeeld. Van de hQQfdbestuurders is 90 pet tegen en 6 pet (zonder voorbe houd) voor, 4 pet is voor mèt voorbe houd. Voor de districtsbestuurders zijn deze cijfers resp. 95,1 en 4 pet, voor de kaderleden 62. 28 en 8 pet (2 pet heeft geen mening) en voor de gewone leden 43, 45 en 5 pet (7 pet geen mening). In de tweede fase van het onder zoek zijn behalve de bezoldigde bestuurders ook potentiële leden ondervraagd, dwz. ongeorganiseerden die voor het lidmaatschap van een bij het CNV aangesloten organisatie in aanmerking zouden komen. Van hen is 65 pet zonder voorbehoud voor een totale fusie van CNV. NKV en NW, is 32 pet ertegen en heeft 3 pet geen mening. Ruim 80 pet van de gewoneleden, de kaderleden en de bestuurders is zonder voorbehoud voorstander van de huidige samenwerking der drie vakcentrales. Een-derde deel van de ze bestuurders meent dat die samen werking niet groter moet worden, vooral omdat dan de identiteit van het CNV zou worden bedreigd. Onge veer 68 pet evenwel Is wèl voor gro tere samenwerking (vooral omdat tijd en geld dan beter benut worden), waarvan 16 pet onder voorbehoud. In zijn beleidsconclusies zegt het I CNV-bestuur in het contact tussen de vakcentrales en in het bijzonder in het beraad over verdergaande vor men van samenwerking, bereid te I zijn mee te zoeken naar een antwoord op de vraag of een sterker organisa torisch verband van dc Nederlandse vakbeweging als geheel kan worden bereikt en welke gezamenlijke doel einden worden nagestreefd. „Indien een antwoord op die vraag niet kan worden gevonden, en zeker als de vraag ontkennend wordt beantwoord, moet nagegaan worden in hoeverre dit feit van medebepa lende betekenis moet zijn bij het ne men van beslissingen over een verde re ontwikkeling van samenwerken en samendoen van de vakcentrales". Het CNV stelt dit met inachtneming van het standpunt dat „binnen de vakbeweging in elke situatie en in elk georganiseerd verband ruimte moët bestaan voor het leveren van een zakelijke en als zodanig erkende inbreng door diegenen, die zich op het evangelisch belijden beroepen sis norm voor hun handelen". Het ver- bondsbestuur wil er rekening mee houden dat deze overtuiging niet door iedereen wordt gedeeld, maar het vraagt van anderen dat zij zal wor den gerespecteerd. (Van onze soc. -econ. redactie) UTRECHT Uit de doorlich ting van het CNV door het Soci aal Wetenschappelijk Instituut van de VU (waarover elders meer geschreven wordt) heeft het CNV-bestuur de conclusie ge trokken dat het noodzakelijk is te komen tot een nieuwe, duide lijke en overdraagbare omschrij ving van de doelstellingen, die betrekking hebben op a. de werk nemer op zijn arbeidsplaats ivm. zijn moeilijkheden, verwachtin gen, rechten en plichten; b. de so ciale positie van de werknemer in onderneming en bedrijf; c. een hervorming van de maatschapp Pij- Uit het onderzoek is komen vast te staan dat de vakbeweging „te ver" afstaat van de gewone dagelijkse pro blematiek van haar leden. Bijna de helft van de gewone leden van het CNV en ruim 2/3 van de kaderleden is hoofdzakelijk lid uit motieven van „eendracht maakt macht" en voor een heel belangrijk deel ook uit behoefte aan bescherming van zichzelf en het gezin. Bijna 1/4 van de gewone leden en j 1/5 van de kaderleden heeft er al eens over gedacht als lid te bedan ken: de kaderleden vooral uit onte vredenheid over de (te gering geach te) machtspositie van de vakorganisa tie, de gewone leden dikwijls uit on- Na de burgeroorlog in Jordanië begint het leven in dat land weer min of meer normaal te wordenHier een kapperswinkel in de hoofdstad Amman, waar achter de kapotgeschoten ramen de klanten weer ge holpen worden. zekerheid over het nut van het lid maatschap. Als redenen voor bedanken en voor het bestaande gebrek aan belangstel ling voor het doen en laten van de vakorganisatie worden o.m. genoemd: verdeeldheid van de vakbeweging, te geringe strijdbaarheid, te grote af stand en onvoldoende communicatie tussen leiding en leden (vervreemding en eenrichtingsverkeer), onvoldoende inzicht in de doeleinden van de eigen organisatie, te weinig invloed op de gang van zaken, de „afwezigheid" van de bond in de eigen arbeidssitua tie, mede omdat de functie van dc vakorganisatie in sterke mate wordt gezien als beperkt tot de collectieve belangenbehartiging op centraal ni veau Daarom moet, aldus het CNV-be stuur, het pogen van de vakbeweging om in onderneming en bedrijf zélf een plaats te verkrijgen, worden ver sneld. mede door wijziging van de structuur van het verbond. Bestuur- de werknemers vooral bereiken door ders willen invloedsvergroting voor meer scholing en vorming (waarvoor echter nog maar bij slechts 1 pet der leden belangstelling bestaat), andere groepen noemen vaker een meer di- rekte aanpak (bij directies of in ver tegenwoordigend overleg), maar geen enkele groep kiest voor een frontale aanval op de machtsstructuur van de arbeidsorganisatie. Invloed Meerderheden zowel van bestuur ders als van leden vinden het juist dat werknemers geen (mcde)eigenaar van dc onderneming zijn en dat de zeggenschap bij de leiding berust, al wordt meer invloed daarop wèl nood zakelijk geacht. Een grote meerder heid acht de hudigc inkomensver schillen onjuist: van de kaderleden 98 pet, de districtsbestuurders 97 pet, de hoofdbestuurders 89 pet, de gewone leden 78 pet en van de potentiële le den 73 pet. Het eindrapport van het SWI, dat de titel „Een onbewegelijke bewe ging" draagt, typeert het CNV als een „veranderingsorganisatie" en niet als een typische „hervormingsorganisa tie". Het gaat bij het CNV meer om verandering van normen dan om ver andering van waarden en dat blijkt ook uit de specifieke voorkeur voor overleg. In zijn beleidsconclusies zegt het CNV-bestuur dat verandering van structuren nodig is voorzover zij de vervulling van gerechtvaardigde ver langens van de werknemers in de weg staan. Daarbij wordt dan met name gedoeld op: het eenzijdig en strak van bovenaf bepaalde karakter van de arbeidsorganisatie en de - daarop afgestemde gezagsverhoudin gen. het scheppen van verdere moge lijkheden voor een betere ontplooiing van de persoonlijkheid en de verant woordelijkheid van de werknemers in onderneming, dienst en bedrijf en het wijzigen van onrechtvaardigde inko mens- en vermogensverhoudingen. (Van onze correspondent) UTRECHT Bij een inbraak !n- het pand van het importbedrijf Porta zijn in de nacht van vrijdag op za terdag meer dan 10.000 horloges ge stolen. die een totale verkoopwaarde hebben van ongeveer anderhalf mil joen gulden. Dc dieven zijn binnen gekomen door het forceren van een deur. Een brandvrije kast. die ze niet open kon den krijgen, werd in zijn geheel mee-, genomen. De directie meent dat de inbrekers hun buit heel moeilijk kwijt zullen raken, omdat alle hor loges het merk Porta dragen, dat uit sluitend via het Utrechtse Importbe drijf verkrijgbaar is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7