jw RELLETJES IN LEERDAM Botsing na slip partij: 3 doden Staatsgreep in Bolivia mislukt Ruiten bij politie ingegooid Ambonese „noodregering" scherp tegen Manusama Golclmami kan gesprek regelen met Arafat Twee Zuidmolukkers in been geschoten VN-commissie wil harde lijn tegen Zuid-Afrika Actie-Wassenaar was harde noodzakelijkheid Gevangenen laten alle gijzelaars vrij Steun voor Van Mierlo Schietpartij in Kent niet goed te praten Stroomstoring President Ovando schijnt toestand meester te zijn Werkman geld afgeperst BBR W MAANDAG 5 OKTOBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) LEERDAM Urenlang heeft de gemeentepolitie, later ver sterkt met manschappen van korpsen uit de omgeving, in de nacht van zaterdag op zondag slag geleverd met groepen Zuid- molukse jongeren in en rond de Ambonese woonwijk. Hierbij werden twee jongelui door kogels uit politiekarabijnen in de be nen geraak. Hun toestand is niet ernstig. schoten is ligt hem zwaar op de maag. Hij is dan ook direct naar het ziekenhuis gegaan om zich ervan te overtuigen dat de slachtoffers buiten levensgevaar waren. Zijn politiemen sen treft in deze zaak volgens hem echter geen enkele blaam: „De men sen deden hun plicht. Het was ge woon uit politieel oogpunt noodzake lijk hard op te treden, en er is pas geschoten toen de jongelui massaal gingen aanvallen". In politiekringen is men ervan overtuigd, dat maar een klein deel van de Zuidmolukse jeugd uit Leer dam een actieve rol bij de rellen heeft gespeeld. Men heeft de indruk dat het merendeel van de rellenschop- pers van buiten Leerdam kwam. Een van de gewonden immers kwam uit Breda. Intussen biyft men paraat. Een klei ne vjjftig man worden in reserve ge houden, klaar om in te grüpen. De moeilijkheden begonnen na afloop van de laatste voorstel ling van de plaatselijke bioscoop, j Een grote groep jongeren uit de Ambonese woonwijk ging op weg i naar huis. Ze gaven duidelijk blijk van hun aanwezigheid door j links en rechts vernielingen aan te richten. Een gealarmeerde patrouillewagen van de Leerdamse politie vormde doelwit van de jongelui, die de wa gen bekogelden met wat hen maar in handen kwam. Hierbij werden ook geparkeerde personenauto's bescha digd. De korpsleiding had inmiddels be sloten de zaak grondig aan te pakken: de hele Ambonese woonwijk werd af gezet, vooral nadat bij de woningen van enkele politiemannen de ruiten waren ingegooid. Politie-hulptroepen uit de omliggen de gemeenten, die al enige tijd ach ter de hand waren gehouden omdat het sinds de overval op de Indone sische ambassadewoning in Wasse naar bijzonder onrustig was in de Leerdamse Ambonezenwijk, grendelde de hele wijk hermetisch af, tot groot ongenoegen van de jongelui uit de wijk. Steeds feller werden de gevechten. De politiemannen zagen zich genood zaakt van karabijn en pistool gebruik te maken. De 23-jarige B. L. uit Leer dam en W. uit Breda werden in het been getroffen. Ze werden in het ziekenhuis te Leerdam opgenomen. Toen de ziekenwagen eenmaal was gearriveerd, was bij de jongelui de moed om de gevechten voort te zet ten kennelijk geweken. Op enkele kleinere schermutselingen na had de politie de zaak hierna onder controle. De hulptroepen bleven echter paraat, klaar om direct in te grijpen. Onrust De moeilijkheden waren het hoog tepunt van al weken sluimerende on rust in Leerlam. Tot zaterdag was het de wijkraad van de Ambonezenwijk steeds gelukt de verhitte gemoederen te sussen. Een van de beide slachtoffers is een zoon van de voorzitter van de wijk raad. Deze was nog in de loop van de nacht op het gemeentehuis ontboden voor overleg met de "burgemeester en de korpsleiding van de politie. Intus sen was zijn zoon al in het ziekenhuis opgenomen met een kogel in het been. Geen blaam Leerdams burgemeester Den Hol lander, is niet gelukkig met de gang van zaken. Zeker hel feit dat er ge- NEW YORK „Het onderdrukte volk van Zuid-Afrika is er nu van overtuigd dat hun onvervreemdbare rechten en vrijheid alleen kunnen worden verwezenlijkt door gewa pende strijd en ondergrondse activi teiten", zo verklaarde gisteren de speciale commissie voor apartheid van de VN. De commissie herhaalde de eisen dat de landen individueel de econo mische, diplomatieke en consulaire betrekkingen met Zuid-Afrika moe ten verbreken, totdat de Veiligheids raad doeltreffende economische sanc ties tegen Zuid-Afrika oplegt De commissie sprak er haar teleur stelling over uit dat het wapenem bargo van de Veiligheidsraad van 1963 en 1964 niet bindend is geweest. Ze noemt Engeland en vooral Frank rijk als wapenleveranciers van Zuid- Afrika. BEIROET Premier Karami heeft zaterdag het ontslag van zijn coalitiekabinet aangeboden aan de nieuwe president van Libanon, Soe- leiman Franj ie. Deze heeft het ont slag aanvaard. Het ontslag is het normale gevolg van de installatie van de nieuwe pre sident vorige maand, maar was met het oog op de dood van president Nasser uitgesteld. Het kabinet-Kara- mi werd in november gevormd na een politieke crisis van zeven maan- commando-acties op Libanees gebied cammando-acties op Libanees gebied. In de regering waren bijna alle poli tieke groeperingen vertegenwoordigd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTRAM ..Wij staan geheel achter het optreden van de Zuidmo lukse jongeren in de Indonesische ambassade in Wassenaar bij het be zoek van Soeharto aan Nederland. Wij hebben niet het gevoel, dat daar mee in de ogem van de wereld schade is toegebracht aan de Zuidmolukse zaak. Integendeel, de situatie van ons, Zuid-Mohikkers, is onder de aan dacht van de publieke opinie ge bracht. De jongens, die de Indonesi sche ambassade hebben bezet en* die nu gevangen zijn genomen, hebben zich voor de vrijheid van ons vader land opgeofferd." Aan het woord is de heer D. Leiwa- kapessy, aan ons voorgesteld als mi nister van binnenlandse zaken van de noodregering der Republiek der Zuid- Molukken. Deze „noodregering", in oppositie, die al eens eerder van zich heeft doen spreken, heeft zaterdag een bijeenkomst van Zuid-Molukkers belegd in het dakpaviljoen van het Groothandelsgebouw. Vijfhonderd mensen zijn daar bijeengekomen. „Neen", zegt de heer Leiwakapessy, ..wij hebben geen enkel contact met ir. J. A. Manusama Goed, wij hebben eenzelfde 'doel: een onafhankelijke Republiek der Zuid-Molukken. Maar wij gaan van heel andere principes uit dan hij. Kijk, de heer Manusama bouwt op de Nederlandse regering. Maar die heeft voldoende bewezen ons niet te kunnen helpen. Wij moe ten het doen zonder Nederlandse hulp. Wij zullen, als dit noodzakelijk is, geweld gebruiken en wij weten, dat geweld -inderdaad noodzakelijk HARDERE ACTIES De heer Leiwakapessy gaat verder: „Twintig jaar hebben wij een vrecd- zame weg proberen te gaan. Wij heb- Opnieuw is zaterdag oproer uitge broken in een gevangenis in Neic York, ditmaal in die van Brooklyn waar gedetineerden beddelakens in brand staken en vier personen in gijzeling namen. Op de foto een van de gevangenen, met een brandslang *U wapen, op wacht in een gat in de gevangenismuur. NEW YORK Opstandige gevan- genen in het huis van bewaring op het Ncwyorkse eiland Manhattan heb- f! ben vannacht de zeventien gijzelaars .1 vrijgelaten die zij sinds vrijdag vast- 3! hielden. Dit gebeurde nadat burgemeester John Lindsay met „andere maatrege len" had gedreigd, als de gijzelaars niet binnen een half uur zouden wor den losgelaten. Toen hij het bericht van de vrijla ting had ontvangen, ging de burge- j meestter naar het huis van bewaring I dat „The Tombs" wordt genoemd I om overeenkomstig zijn toezegging met een vertegenwoordiger van de gevangenen te praten. In het huis van bewaring Queens op Long Island werden toen nog drie gijzelaars door opstandige gevangenen vastgehouden. In drie andere Newyorkse gevange nissen waar een opstand was uitge broken, werd in het weekeinde het verzet gebroken. De gevangenen vinden dat de in richtingen te vol zijn, dat verdachten te hoge borgsommen moeten betalen en dat zij te lang op berechting moe ten wachten. I ben veel brieven geschreven, er zijn I veel samenkomsten geweest, maar dat hielp allemaal niets. Wij werden gedwongen het radicaler te doen. De jongeren, die nog klein waren toen wij naar Nederland kwamen of, die hier werden geboren, zijn nu groot geworden. Zij hebben andere inzich ten en zjj verweten ons, dat wij te zacht en te slap waren. Zij gaven aan, dat er een heel andere manier nodig is." Over de bijeenkomst van zaterdag vertelde de heer Leiwakapessy, dat daarop twee agendapunten aan de or de zouden komen. In de eerste plaats de 33 jongens, die nu in de strafge vangenis in Scheveningen verblijven. De „noodregering" wil het Zuidmo lukse volk nadrukkelijk meedelen, dat zij achter deze jongens staat. Het tweede punt is een commentaar op de verklaring van de Indonesische presi dent Soeharto, dat hij onder bepaalde voorwaarden met de Zuid-Molukkers wil praten. VEHJGHEIDSRAAD „U weet ons standpunt", zegt de heer Leiwakapessy, „Toen Nederland de souvereiniteit over Indonesië over droeg, geschiedde dat aan de Ver enigde Staten van Indonesië en niet aan de Republiek Indonesië. De Re publiek der Zuid-Molukken maakte van die Verenigde Staten deel uit. Indonesië heeft met geweld aan die Verenigde Staten een eind gemaakt. De Australische vertegenwoordiger Austin Warren heeft die zaak voor de Veiligheidsraad der Verenigde Naties gebracht. De zaak werd uitgesteld wegens de oorlog in Korea. Daarna is de zaak nooit meer in behandeling gekomen. Het is onze taak, er voor te zorgen dat onze zaak alsnog in be handeling 'komt. Nu heeft ie heer Soeharto gezegd, dat hij bereid is met ons te praten op voorwaarde, dat wij eerst Indonesiër worden. Anders zijn wij landverraders. Maar wij gevoelen ons Zuid-Mo lukkers en géén Indonesiërs. Wij wil- I len alleen praten op basis van een onafhankelijke Republiek der Zuid- Molukken'" KABINET En zijn standpunt herhalend tegen over de door Nederland erkende vertegenwoordiging van de Zuid-Mo lukkers: „Wij zijn het helemaal niet eens met het beleid van ir. Manu sama en wij accepteren hem niet als president. Onze president is de heer I. J. Tamaela, die zich nu in New York bevindt. Rechtstreeks contact met de Veiligheidsraad of de Verenigde Na ties heeft president Tamaela nog niet, maar hij heeft wel contacten met een aantal Afrikaanse landen. Welke? Dat kan ik onder deze omstandighe den niet zeggen, wij hebben er onze redenen voor. die niet bekend te ma ken. En wij hebben een volledige „noodregering" -gevormd. Minister president is de heer E. Kakisina. Ik ben minister van binnenlandse zaken De heer J. Manuputi is minister van defensie, de heer J. Tupamau treedt op als waarnemend minister van de fensie. De heer J. Leboraga is minis ter van voorlichting. Hij komt van de Kei-Eilanden en zoali u ziet, gaan DEN BOSCH De overgrote meerderheid van de afdelingsvoor zitters van D'66 staat achter het plan van fractieleider Van Mierlo om KVP en PvdA te bewegen weer samen te werken. Op een vergadering in Den Bosch verklaarden zaterdag 66 van <ie 83 voorziters zich voor en 17 te gen het initiatief. Van Mierlo zei in december geen fusie van de confessionele partyen te verwachten, wel een stembusak koord. Er zullen dan drie blokken ontstaan, aldus Van Mierlo: de CDU, de VVD en de socialisten. De con fessionelen zijn in zichzelf verdeeld, het middenblok zal dan met links en dan met rechts pogen te regering, zodat steeds weer spanningen zul len ontstaan, die aanleiding kunnen zijn tot een crisis. Daarom wil D'66 naar twee blok ken, bestaande uit de PvdA met het progressieve deel van de KVP en anderzijds de VVD met het andere deel van de KVP. Om deze zaken voor het congres, dat in december wordt gehouden duidelijk te stellen, zullen in okto ber per afdeling informele contac ten plaatshebben met mensen van de KVP en PvdA om een peiling te krijgen van de op handen zijnde ont wikkeling. President Nixon heeft gisteren in het Ierse Limerick besprekin gen gevoerd met de Amerikaan se deelnemers aan het vredes overleg te Parijs. Links minister van buitenlandse zaken William Rogers, naast hem president Nixon, geheel rechts Henry Kis singer. AMSTERDAM Drie perso nen zijn gistermiddag om het leven gekomen, nadat een auto op de Leeuwarderweg in Am- sterdam-noord was gaan slippen en op de andere rijbaan was ge komen. De wagen kwam daarbij in botsing met een auto, bestuurd door de 24-ja rige C. H. Berk uit Purmerend. Diens 2-jarig dochtertje Cora was op slag dood. De vrouw van de bestuurder, de 24-jarige S. Berk-Gedikink, over leed in 't Binnengasthuis. De bestuur der van de geslipte auto, de 22-jar. H. Dessener uit Leeuwarden, overleed tijdens het vervoer naar het zieken huis. De heer Berk werd ernstig ge wond. De inzittenden van een derde Als beide partijen willen TEL AVIV Dr. Nahum Goldmann, voorzitter van het Joodse Congres, heeft gisteren gezegd dat, indien beide partijen dat wensen, hjj een ontmoeting kan regelen tussen de Palestijnse verzetsleider Jasser Arafat en een Israëlische vertegenwoordi ger. Hjj heeft premier Golda Meir hierover ingelicht. De 73-jarige Joodse leider heeft enige maanden geleden veel stof doen opwaaien met zijn voorstel dat hij hevige regenval van de laatste dagen zijn de uiterwaarden Nederlandse stromen snel onder water kopien te staan. Hier boer zijn vee van de uiterwaarden van de Bergse Maas, tus sen Waspik en Waalwijk. een ontmoeting zou arrangeren met wijlen president Nasser. Aan het voorstel werd geen gevolg gegeven. Het Egyptische blad Al Achram meldde dat premier Kosygin de Egyptische leiders de raad heeft ge geven zich te houden aan het bestand met Israël en zich gereed te houden de vredesbesprekingen met Israël via dr. Jarring te hervatten. Maar Jar ring heeft inmiddels zijn vredeson derhandelingen opgeschort en is naar Moskou vertrokken waar hij ambas sadeur van Zweden is. Na het vertrek van Kosygin uit Kairo (zaterdag) werd een gezamen lijke verklaring uitgegeven waarin stond dat Rusland en Egypte zich zouden blijven inspannen voor een regeling van het conflict in het Na bije Oosten. Sterker De Israëlische minister van defen sie Dajan sprak in een radiovraagge sprek de hoop uit dat het bestand zal worden verlengd tot na de aanvanke lijk bepaalde periode van negentig dagen. Hij zei dat Israël het bestand moet gebruiken om te komen tot een vreedzame regeling. Hij zei verder dat Israël thans militair sterker is dan de omringende Arabische landen. Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina heeft intussen de vrij lating geëist van een aantal Arabie ren uit Israëlische gevangenschap, in ruil voor de vrijlating van de Israëlische en Amerikaansij Israëlische gijzelaars begin deze week in Jordanië. Aan de Egyptische ambas sade in Amman is een lijst overhan digd met de namen van Palestljnen die Israël in vrijheid moet stellen. De 'aatste zes gijzelaars, die begin deze week vrijkwamen, hebben we op ver zoek van president Nasser laten gaan, aldus het blad van de Volksfront Ha- daf. Israël heeft bij Engeland geprotes teerd tegen de vrijlating van de Ara bische verzetsstrijdster Leila Chalet Het noemt dit een schending van het uitleveringsverdrag tussen beide lan den. wagen die bij de botsing was betrok ken, kwamen met de schrik vrij. Op de Eindhovense weg in Weert kwamen gisterenmiddag twee mensen eveneens bij een slippartij om het le ven. Een personenauto, bestuurd door een 21-jarige inwoner van Weert, raakte als gevolg van het door de regen glad geworden wegdek in een slip en botste tegen een tegemoetko mende personenauto, waarin vier mensen zaten. De bestuurder van de ze auto, de 36-jarige C. Hoeven uit Weert en zijn 7-jarig zoontje werden op slag gedood. Zijn echtgenote en een 3-jarig zoontje werden zwaar ge wond. Ook de 21-jarige bestuurder en zijn passagier werden zwaar gewond. Bij andere verkeersongelukken in het weekeinde zijn de volgende per sonen gedood: C. L. de Bok uit Gro ningen, die na een botsing met zijn auto te water raakte, de 28-jarige kelner B. A Molenaar uit Nes (Ame land), De 33-jarige B. te Kamp uit Doetinchem, de 55-jarige mevrouw A. C. Snel-Raven uit Zaandam, de 47-jarige mevrouw H Goozen-Hovin- ga uit Leek (Gr.) en de 23-jarige be roepschauffeur A. G. Essenboom uit Klaaswaal. WASHINGTON Het schietinci dent aan de universiteit van Kent (Ohio/VS) waarbij vier studenten werden gedood en negen anderen ge wond was „onnodig, ongerechtvaar digd en niet goed te praten". Dat is de conclusie van een Amerikaanse presidentiële commissie van negen man die een onderzoek heeft inge steld naar dat incident. Leden van de Nationale Garde schoten toen op een menigte demonstranten tegen de oor log. De commissie noemt in haar rap port de schietpartij een „nationale tragedie". Het moet absoluut de laat ste keer zijn dat geladen geweren als de natuurlijkste zaak worden uitge reikt aan gardisten die tegenover stu dentendemonstraties komen te staan, aldus het (derde) rapport van de commissie. De leden van de garde hadden nooit in staat mogen zijn om zo gemakkelijk te doden. Geladen wapens moeten pas worden uitgereikt wanneer er gewapend verzet wordt geDleegd, zo staat in het rapport. Het eerste verslag van de com missie verscheen twee weken geleden en behandelde de studentenonrust in het algemeen, het tweede werd don derdag gepubliceerd en ging over het incident in Jackson, waar twee ne gerstudenten werden doodgeschoten en 12 anderen werden gewond tijdens anti-oorlogsdemonstraties. ROTTERDAM Van vijf uur tot zes uur heeft de RET vrijdagmiddag met een ernstige stroomstoring te kampen gehad. Alle trams tussen Hofplein, Goudsesingel en Jonker Fransstraat kwamen stil te staan. Passagiers werden met bussen ver voerd. LA PAZ Generaal Ovando I Candia, de president van het j Zuidamerikaanse Bolivia, schijnt de toestand in zijn land meester te zijn. Gisteravond is. hij be sprekingen begonnen met de stafchef van het leger, generaal Miranda, die met een deel van de strijdkrachten in opstand was gekomen. in de Republiek der Zuid-Molukken de Ambon-Ceram-groep en de veel zuidelijker gelegen Kei-Eilanden heel goed samen, wat anderen er ook van mogen zeggen. Waarnemend minister van voorlichting ls de heer H. Hu- kom. Ir D. H Tamaela is minister van buitenlandse zaken. Mejuffrouw M. Hukom la algemeen kabinetase- cretaria." Dc rebellie brak gistermorgen uit onder militaire eenheden in de hoofd stad, La Paz. De leiders waren con servatieve officieren, die al maanden druk uitoefenden op de president om marxistische ministers te ontslaan. Algemeen werd verwacht dat Ovan do (vorig jaar door een staatsgreep aan de macht gekomen) onder deze pressie het veld zou moeten ruimen. Vorige week scheen het conflict ech- I Ier te zijn bijgelegd, aangezien Miran da zijn trouw aan de president beves- tigde. Toen de opstand uitbrak en gene raal Miranda en de zijnen Ovando sommeerden af te treden, bevond deze zich in Santa Cruz. Nadat hij zich had verzekerd van de steun van het groot ste deel van het leger en de boeren- 1 beweging, die haar gewapende 40.000 leden op de been wilde brengen, vloog hij naar La Paz. Na zijn gesprek met Miranda leek het erop, dat deze van plan was zich met zijn volgelingen te zullen over geven. Tot nu toe is er nog geen schot gelost in het land. waar de noodtoe stand is afgekondigd. Rechts Generaal Miranda is een vertegen woordiger van de rechtervleugel van het militaire bewind van Ovando. Deze richtte zijn gematigd linkse be leid de laatste lijd steeds meer naar rechts. De studentenorganisaties en het in- I vloedrijke vakverbond dat „de fas cistische greep naar de macht" ver- I oordeelde, zegden ook hun steun aan Ovando toe. Dat betekent niet dat hel nu zijn oppositie tegen de regering i zou opgeven, aldus werd verklaard. EINDHOVEN De 17-jarige las werkman H.G. Is zaterdagavond op een parkeerterrein in de binnenstad van Eindhoven door drie mannen overvallen. Onder bedreiging van een pistool moest de jongeman zijn porte feuille afstaan, waarin 600 gulden zat, daarna stapten de overvallers in een witte personenauto (Cortina) en ver dwenen. Het slachtoffer kon nog wel het kentekennummer van de auto opne men, maar het politie-onderzoek wees uit, dat het nummer vals was en toe behoorde aan de auto van een Am sterdammer. Deze bevond zich op het moment van de beroving met zijn auto in Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5