PRIESTERSCONGRES GROOT SUCCES Mars Mclntire voor zege in Vietnam IN 1980 ZENDINGEN NOG NAAST ELKAAR? alles qoec er we Campagne in Korea: in drie weken 20.000 nieuwe christenen Studentenpastores doen beroep op bisschoppen Onderwijs onderweg Een woord voor vandaag Gereformeerden geen interesse Goed-bezochte hervormde zendingsdag BEROEPINGSWERK Fransman met vals diploma narcotiseur in Utrecht Uw probleem is het onze Kwestie Huub Oosterhuis MAANiDAG 5 OKTOBER 1970 "ik een gezant in ketenen" (Efeziërs 6:19). Gezant en ketenen. Twee woorden die niet bij elkaar horen. Wie heeft er nu ooit een gezant in ketenen gezien? Een gezant is een vertegenwoordiger van een vorst, een man die allerwegen in hoog aanzien staat, aan wie alle eer wordt bewezen, voor wie alle deuren zich openen. In ketenen? Paulus noemt zich een gezant in ketenen. De Vorst die hij vertegen woordigt, die hem gezonden heeft, is de Heer van alle koningen en overheden. En toch vallen Paulus geen eerbewijzen ten deel. Voor hem buigt niemand eerbiedig het hoofd. Integendeel, hij wordt be spot, geslagen, vervolgd, gevangen gezet, precies als zijn Koning. Dat zijn zijn ketenen. Wie gezant van Christus is, zal de ketenen niet kunnen ontlopen. \faar deze ketenen zullen de drager eenmaal de kroon der ere ge- Wij lezen vandaag Hosca 4. AMSTERDAM Het interna tionale priesterscongres van Septuagint is een groot succes geworden. Dit zei kapelaan Jan Kruiswoord-puzzel Horizontaal: I. oliehoudend zaad; 4. mu zieknoot; 5. klein kind; 7. steenklomp; 9. insektenetend zoogdier; II. vlaktemaat; 12. woonboot; 14. teken in de dierenriem; 16. voorzetsel; 18. voegwoord; 19. familielid; 20. lidwoord; 21. reeds; 22. oude lengte maat; 23. water in Friesland; 25. muziek noot; 27. zandheuvel; 29. eikeschors; 31. rivier in Engeland; 33. dreef; 35. gele kleur stof; 37. nummer (afk.); 39. slede; 40. lange nekharen van dieren. Verticaal: I. sportterm; 2. sub loco (alk.), 3. insekt; 4. schooreleenzwart; 6. pit; 7. Rail road (afk.); 8. welaan; 9. maanstand; 10 muzieknoot; 11. gebergte in Zwitserland; 13. rondhout; 15. kolfhamer; 17. plaats in Gel derland; 18. telwoord; 23. aanloop; 24. votre excellence (afk.); 26. bloedhuis; 28. aard rijkskundige aanduiding; 29. voegwoord; 30. sportterm (afk.); 32. voorvoegsel; 34, be hoeftig; 36. keukengerei; 38. kanon (afk Oplossing vorige puzzel Hor. I. stins; 5. sloom; 9. kordaat; II. A.P.; 13. Niers; 14. me; 15. rare; 17. toon; 19. tra; 20. ank; 22. met; 23. aker; 24. oebi; 25. Abc: 26. kar; 28. els; 30. pets; 32. trijp; 33. el; 34. teler: 37. k.o,. 38. kastoor: 40. taart; 41. smaad. Vert I. start: 2. ik; 3. none; 4. Sri; 5. sar; 6. last; 7. O.T.; 8. meent; 10. Deen; 12. para bel; 14. moeilijk; 16. raket; 18. omber; 20. ark; 21. kor; 25. apert; 27. aalt; 29. spoed; 31. star; 32. trom; 35. Est; 36. Eos; 3$. ka; 39. ra. Ruyter uit Beverwijk, een van de organisatoren, zaterdag bij de sluiting. „Wij hebben nu de conflicten bin nen de kerk verlaten en gaan over tot een maatschappij-kritische bena dering. Wij gaan samen proberen, het evangelie om te zetten in daden. De verbetering van de maatschap pij en de wereld, waartoe ook de politiek behoort, zal voor een deel in de handen van de kerk liggen. In ieder geval zal de kerk hiertoe iets kunnen bijdragen." Het internationale secretariaat dat vorig jaar is opgericht en nu in Brus sel zetelt, heeft uitgebreide bevoegd heden gekregen. Het kreeg opdracht, het contact met Rome te versterken. Er zijn nu in 35 landen groepen van solidaire priesters. Bewust zag men af van bundeling in een fede ratie, omdat dat weer een nieuwe structuur in de kerk zou kunnen scheppen. Op de laatste dag werd een reeks resoluties aanvaard en telegrammen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Onder 3000 lezers van het zendingsblad van de Gereformeerde Kerken en on der 850 (plaatselijk) gereformeer de zendingscommissies is een en quête gehouden of men ervoor was, dat bovengenoemd blad zou samen gaan met het zendings blad, dat uitgaat van de Her vormde Kerk. Van de particuliere abonnees hebben er 1064, dat is 35 procent, gereageerd, van de zendingscom missies slechts 119, dat is 14 pro cent. 58,8 procent van de zendings commissies was voor, maar toen ter sprake kwam, dat financiële verhoging van twee gulden per jaargang noodzakelijk was, bleek 60 procent tegen. 24 procent had geen enkel bezwaar. Van de particuliere abonnees was 75 procent voor, toen er nog geen sprake was van verhoging. Daarna werd dit 43,7 procent te gen. Veel gereformeerde zendings bladen worden vaak rechtstreeks door de zendingscommissies ver spreid aan de kerkleden of deze al dan niet aan de zending bij dragen. Het blad telt 188.000 abonnees, het hervormde zen dingsblad, dat sinds enkele maan den op een bijzonder goede ma nier „in het nieuw is gestoken" heeft 40.000 abonnees. Een eventueel samengaan van de zendingsbladen is voorname lijk gestuit op de ongeïnteres seerdheid bij de gereformeerde zendingscommissies. Van de 850 reageerden er maar 119, waardoor men aanneemt dat het de rest niets kan schelen. Daarbij schijnt men een verhoging van twee gul den per jaar nog te veel te vin den. verzonden met betrekking tot de po litieke situatie in Spanje, Portugal, Angola, Vietnam, Oost-Europa, Bra zilië en andere Latijnsamerikaanse landen. Aan de paus en aan de We reldraad van Kerken werd een bood schap gericht, waarin de aandacht gevraagd werd voor de „tragische situatie van de Palestijnse volken, die het slachtoffer zijn van genocide". Rome en Genève zouden zich moeten inspannen voor de stichting van een democratische staat in Palestina, waarin joden, christenen en moslims vrij kunnen leven. Het congres verklaarde zich soli dair met hen, „die in Oost-Europa te lijden hebben wegens hun geloof." Binnenkerkelijk werd onder meer een motie aanvaard, waarin gezegd wordt, dat wil de kerk geloofwaardig zijn. geen bisschoppen, theologen, priesters en andere gelovigen de mond gesnoerd mag worden. Echtpaar Ky ivas verhinderd WASHINGTON Naar schatting twintigduizend rechtse Amerikanen hebben zaterdag ge demonstreerd voor een „snelle militaire overwinning" in Viet nam. De mars was georganiseerd door dr. Carl Mclntire, de voor zitter van de internationale raad van christelijke kerken (ICCC). Deze opkomst wordt, gezien de beperkte publiciteitsmiddelen die hij heeft, als een groot persoonlijk suc ces voor Mclntire beschouwd. Een grote teleurstelling voor hem was, dat de Zuitdvietnamese vice- president Ky afwezig was. Ky zegde zijn beloofde komst af onder druk de druk van het huiswerk veel minder ia geworden. Onvermoed Bij discussies in brede kring kan een heleboel overhoop gehaald wor den, maar wie garandeert dat er iets mee gedaan wordt? Die vraag komt op bij de „nationale ouder avond", aangekondigd voor 5 no vember. Aan de scholen is verzochi achteraf een paar simpele gegevens over het verloop van zaken naar do initiatiefnemers te sturen en wi men meer vertellen, dan is het ook nog mooi. maar waar dat concreel toe moet leiden, blijft in het vage. Precies hetzelfde thema ais nu „wat verwachten de ouders van de school, wat verwacht de school van de ouders" is in 1962 aan de orde geweest op twee drukbezochte stu diedagen. georganiseerd door de Rationale Commissie voor Ge- zinsbelangen. die ook nu de avond van 5 november meepousseerl Ik geloof niet dat je kunt zeggen dat die studiedagen destijds iets hebben uitgehaald: vandaar dat er nu enige skepsis is tegenover het weer vrij blijvend de mensen aan het praten zetten. Samen Aan de andere kant zou ik het jammer vinden als op die 5e no vember niet intensief over het on derwijs gediscussieerd werd. het Initiatief is ontstaan in de Contact commissie voor het Internationale Jaar van het Onderwijs, een sa men werk in gs In sttu u t van tijde'ljke aard. Juist omdat die commissie nie' geh'rderd wordt door allerlei historische en toekomstige onder wijsproblemen. kan zij dwars door de bestaande structuren heen ope rerend misschien wat losrrmken. Men is in een laat stadium op het Idee gekomen en heeft het in een «nel tempo van de grond weten te krijgen. Er zitten aardige ge- door Ton Elias spreksthema's bij (wat vindt u van rapporten in omgekeerde richting: „de ouders moeten aan de school geregeld een verslagje over hun kinderen uitbrengen"...) en men wil ouders, bestuurders, docenten en eventueel leerlingen' niet afzonder lijk laten praten, maar samen. In een tijd waarin iedereen iedereen te lijf schijnt te willen. Is dit laat ste niet het onbelangrijkste punt. Bij elkaar gronden genoeg om het initiatief succes toe te wensen. Het ontbreken van een geplande „fol low up" is een lacune, maar de discussiërenden zelf zouden op een serieuze uitwerking kunnen aanstu ren. Brochure Lezenswaard'1» is de pas versche nen brochure „Brugjaar of brugpe- rlode" d;° ®en indruk treeft van en kele exDe^menten me' het uitrek ken" van dp brugklas in het a "c meen vooropzet ondefwiis. Niet erg gemakkelijk om oremes von* «e stellen hoe dat allemaal in vz'n v maar voldoende om degenen die maar blijven denken dat er in he' onderwns rr'et? veran dert, van die menine te eenezrr fals ze zo'n brochure tenminste in zien). Wp| Vind ik dat de commissie VWO-HAVO-MAVO die de be schrijving van deze exoc-'mpnier publiceerde, ook eens zou moeter nroberer. iets door te geven va- wat de leerlingen en hun ouders van het nieuw opgezette onderwijs vinden. Van een bepaalde school heet het In de brochure dat de leer lingen er hard moeten werken. Toevallig ken ik gezinnen met kin deren op die school en daar Is de verkwikkende ervaring nu juist dat Op een conferentie van de British Association in Durham is enige verbouwereerdheid ontstaan door de uitkomsten van een onderzoek van het „National Bureau for Co operation in Child Care". Van 11.000 kinderen, geboren In 1958, zijn de (lagere) schoolprestaties on derzocht. men kwam tot de bevin ding dat de resultaten bij lezen en rekenen beter waren bii kinderen uit grote klassen (meer dan 40 leer lingen) dan b:» kinderen uit k'ein® (m'nderdan 30). Organisaties van onderwijzers en ouders en ook hogere autoritei ten. in hun betere momenten, belij den sinds jaar en das hun geloof in het heil van kleine klassen wa» nu? Van vele kanten heeft men 7:rh op de 'nterpretatie van he' rapport geworpen. Gewezen wordt o.a. op de 'nvloed van de man of '.touw voor de klas; op zijn of haar vertrouwen in slagen of falen, wat nipt alleen van e®n bepaalde onder- v' rfhanke'ijk is. Andere e::e"°'en stellen dat in grote klassen nu penmaal weinig •neer kan gebeu-ep dat het bijbren- van d° tr?f"t'"-"p'.e vaard'"»he- d°n. terwijl in k'piuere klassen —ear- ap]pt 7al wnHon op de ont- n'oo'mt» van het zelfstandig denken '-on hpt v-nri Onvópd'ng is noe iets anders dan lezen en rekenen leren 7n te horen werkpo de onvermoede 'ritkomsten van dat onderzoek toch •„O' 7e sc^prnon de aandacM •oor het hoe en waarom van de "hOOl. worHor wordt In een commentaar In vpchandelsblad gesproken over oud-m'mster Cals. „Hii heeft aan de Mammoetwet een politiek aureool overgehouden, maar de vormgevers van het middelbaar on derwijs zitten met een wette'ijke structuur die bii haar inwerking treding al verouderd bleek en waar in de praktijk niet mee te werken AMSTERDAM „In de zen ding hebben wij deel aan Gods opdracht aan Zijn wereldwijde kerk om, overal waar mensen wonen, het evangelie te verkon digen en aan de consequenties ervan gestalte te helpen geven in het leven van mens én maat schappij." Zaterdag op de laatste zendingsdag vanwege de Her vormde Kerk hield men zich vooral bezig met de vraag hoe bovenstaande opdracht (de her vormde zendingsformule) kan worden vervuld in de komende tien jaar. Er was in het Amsterdamse RAI- congrescentrum verheugend veel be langstelling. Het feit, dat deze maal een zaterdag was uitgekozen in plaats 'zoals andere jaren een doordeweekse dag zal wel een van de oorzaken daarvan zijn geweest. Het was de laatste specifiek her vormde zendingsdag, want volgend jaar op 8 oktober in het Utrechtse jaarbeurscongrescentrum en daarna is de Nederlandse Zendingsraad, waarbij de hervormde en vele andere zendingen zijn aangesloten, de orga nisator. „Als we werkelijk in '70-'80 met de zending bij willen zijn of komen, zal er dan in '80 nog een zending naast de gereformeerde of naast Zeist (de Gereformeerde Zendingsbond in de Hervormde Kerk) mogen bestaan?" vroeg ds. R. J. van der Veen, alge meen secretaris van de Nederlandse Zendingsraad. (Van zijn toespraak hebben wij evenals verschillende an dere organen vorige week al een sa menvatting kunnen geven zie de krant van dinsdag 29 september). Langharigen Van ds. Van der Veen citeren wij nog: „De regenten en langharigen hebben elkaar nodig bij het zoeken naar vernieuwing. Sommige jongeren willen, dat de hervormde en gerefor meerde zending in een of twee jaar samen verder gaan. Wij kunnen ech ter zo snel niet". „Maar", zo vroeg ds. Van der Veen aan de plaatselijke zendingscommis sies: „Zitten er al langharigen en mensen van de wereldwinkels in uw zendingscommissie? Misschien bent u die van de Amerikaanse regering felle tegendemonstraties vreesde. Mclntire vond een tussenoplossing. Mevrouw Ky zou komen en de toe spraak voorlezen, die haar man van plan was te houden. Maar het vlieg tuig dat haar van Parijs naar New York zou brengen, keerde kort na de start terug wegens „technisch-» moeilijkheden". Voor Mclntire stond het vast dat de Franse autoriteiten het vliegtuig op aandrang van de Amerikaanse regering hadden teruggeroepen. Hii beloofde de namen bekend te zullen maken van degenen die het echtpaar Ky buiten Amerika hebben gehouden. Volgens de ICCC-president zijn de Amerikaanse strijdkrachten in staat om binnen acht weken een volledige overwinning te behalen, als Nixon maar wil. r jUËm mM DS. J. regenten v. d. VEEN en langharigen Studentenekklesia Bisschoppen: pastoraal. Jezuïeten orde: juridisch. Deze tegenstelling stond in de bovenkop van uw blad van 1 oktober jl. boven de berichtgeving over de huuropzegging aan de Amster damse Studentenekklesia van de kapel van het St. Ignatiuscollege en over de uitspraken van bisschop Ernst op het congres van solidaire priesters. De maatregel van de jezuïetenorde is de toepassing van het huurkontrakt. dat getekend werd in januari van dit jaar en waarin staat dat de diensten in de kapel niet in strijd mog^n zijn met de kerkordelij ke voorwaarden die de bisschop van Haarlem 1 en/of het Nederlands episcopaat stelt aan het funktioneren van de Amsterdamse studentenekklesia. Hebben de jezuïe ten hiermee alleen maar koel juridisch gehandeld? De provincieleiding hoopt -dat de huuropzegging niet wordt uitgelegd als een desavoueren van iedere aktie van de Ekklesia, die immers vele verdiens ten heeft en een geestelijke verrijking betekent, ondermeer voor vele jezuïe ten Bij de huuropzegging stonden name lijk niet alleen het bisschoppelijk woord voorop of het belang van het St. Ignatiuscollege en de Nederlandse jezuïeten, die, mede vanwege het ge bruik van de kapel, vaak werden geï dentificeerd met de Ekklesia Bij het nemen van het 'besluit is ook wel degelijk gedacht aan het pastorale belang van de Ekklesia zelf, die naar de mening van de provincielei- dirig haar activiteiten beter en vrijer kan ontplooien in een ruimte welke niet zo emotioneel omstreden is als de kapel van het St. Ignatiuscolle ge. Nogmaals zij gezegd, dat de leiding van de Nederlandse provincie van de jezuïeten evenmin als vicaris Kui pers van Haarlem en bisschop Ernst van Breda haar banden wil verbre ken met de Studentenekklesia, en nog minder met de jezuïeten die bij dit werk betrokken zijn. Den Haag Hans Bijmans sj. (perschef Nederlandse jezuïten) beter in geldzaken en het draaien van films over Indonesië. Zij zijn weer beter in het voeren van acties. Is uw groep niet te tam en vindt u hun groep niet te wild?" In de verschillende discussiegroepen, die daarna werden gevormd werd vooral doorgepraat over het samen gaan met andere zendingen. De groep die zoals was aangekondigd „speciaal bestemd was voor jongeren" trok de meeste belangstelling, zij het meer door mens enjong van hart dan van jaren. Te weinig jonge mensen maak ten trouwens de zendingsdag mee, die tochvoor elck wat wils had. Ouderen De samenstelling van de jongeren discussiegroep had tot resultaat, dat op een jonge half-langharige na, die aan het eind vroeg: doen we nog iets? alleen maar ouderen aan het woord waren. Een van de discussianten stelde voor een motie in te dienen op de vergadering waarin zou worden geeist. dat de hervormde en gerefor meerde zending en de GZB binnen een jaar samen zouden moeten gaan. Men was het er wel mee eens, maar ging er verder niét op in. Ds. Buskes merkte op: „Ik ben zo bang eisen te gaan stellen. Ik geloof niet in eenheid. Maar ik geloof, dat als de kerken gehoor geven aan het woord van Christus, dat we dan al op weg zijn naar eenheid. Want wilt u eenheid onder een kap, dan moet de volgende generatie daar weer tegen vechten (hilariteit). We moeten er niet vanuitgaan, dat we één worden, maar dat we één zijn. We moeten geen eisen stellen aan de top, maar aan onszelf". De algemene klacht in de discus siegroepen was, dat kerkelijk Neder land niet genoeg meeleeft met de zending. De meeste predikanten 2ien zending als een liefhebberij van een aantal mensen. Een ander geluid deed zich toch ook horen: er eleft meer in de gemeenten dan we denken. De lei ders hebben daar geen weet van. Reactie van ds. Van der Veen: als dat zo is moet u dat laten blijken bij de leiding. Multi-media 's Middags werd een multi-media- show getoond. Samensteller van deze show is Jan Filius. Voor het eerst werd deze show vertoond op de as semblee van de Lutherse Wereld Fe deratie. Een knap werkstuk, waarin ver schillende soorten gewone en, teken films, dia's en muziek een 'nieuwe vorm van zending via massa-media toonden. DR. J. J. BUSKES ....we zijn één.... SEOEL Twintigduizend Koreanen zijn christen geworden als gevolg van een campagne van drie weken door de Amerikaanse evangelist John Haggai. Haggai werkte een week elk in Poesan, Taegoe en Seoel. Zijn samenkomsten (volgens het patroon van Billy Graham) trokken in totaal 270.000 mensen. Het was zo druk, dat het niet mogelijk was om de toehoorders die gevolg gaven aan de „uitnodiging" naar voren te laten komen. In plaats daarvan konden zij kaarten invullen, waardoor de nazorg geheel bij de plaatselijke kerken kwam te liggen. Eén gemeente, de presbyteriaanse Joeng Nak-ge- meente in Seoel, kreeg zo tweeduizend nieuwe mensen te verwerken. Baptistencampagnes in de afgelopen maanden in Formosa, Hongkong, de Phi- lippijnen, Thailand en Zuid-Vietnam hebben meer dan 2300 beslissingen voor Christus opgeleverd. NED. HERV. KERK Beroepen te Goedereede: J. den Hoed te Meerkerk. Aangenomen naar Vijfhuizen (N.H.): kand. G. S. Alma te Amsterdam; naar Spannum-Edens-Kubaard (Fr.): G. Wiltink te Oostermeer. Bedankt voor Blauwkapel-Groene- kan (U.): H. Jongerden te Veenendaal. GEREF. KERKEN Beroepen te Doetinchem: J. Ytsma te Veenendaal. Aangenomen naar Rotterdam-Delfs- haven: R. Reitsma te Assen; naar Enschede (vac. D. J. Ras): G. Gommer te Buitenpost. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt voor Ermelo: J. H. v. d. Hoeven te Drachten. GEREF. KERKEN (BUIT. VERB.) Bedankt voor Haren: J. H. Veefkind te Krommenie. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Zeist: E. Venema te Zwijndrecht. HOLLYWOOD Dit weekeinde is de 27-jarige zangeres Janis Joplin overleden, een van de belangrijkste vertolksters van de „blanke blues". Vorig jaar is zij ook in ons land op getreden. UTRECHT De politie heeft een 32-jarige Fransman gearresteerd, die op een vervalst diploma bij het Stads en academisch ziekenhuis te Utrecht was aangesteld als narcotiseur. De man, G. H. F., was op 15 september in dienst getreden, maar had nog niet zelfstandig gewerkt. Wel heeft hij en kele malen een narcotiseur geassis teerd. De vervalsing werd door de afdeling personeelszaken ontdekt door een drukfout op het .«diploma'' van de Parljse Sorbonne, dat F. in Duitsland had laten drukken. Uw brieven worden alle persoonlek beantwoord en be horen daarom van naam en adres voorzien te z(jn. Ge heimhouding is verzekerd. U gelieve één gulden aan post zegels bii te sluiten. Een se lectie uit de antwoorden pu bliceren we in deze rubriek. Vraag: De elementen van onztjrt 1Ü wasmachine zijn dik aangeslagen van de waspoeder. Is er een middel},-^" om deze aanslag op telossen? et i Antwoord: Niet het wasmiddel; En maar het water Is waarschijnlijk dejocfr schuldige. Het water is hard en zo. p ontstaat een kalkachtige aanslag, dier ook niet goed is voor uw wasgoed. pe" Er bestaan verschillende middelen e die het water ontharden. Wgi Vraag: Ik ben in juni weduwe geJGih worden. Mijn man trok elke maandrUsf 22,76 van de raad van arbeid. Erf] was namelijk 12,75 aan zegels voore hem geplakt. Nu had hij 22 maandenL. f22,76 van de raad van arbeid be-PW trokken. Dadelijk na het overlijden}-^ kreeg ik van de raad bericht dat ikj als weduwe niets meer kreeg. Nul zijn er onder mijn kennissen wedu-J wen, die wél pensioen van de raadf krijgen. Antwoord: Weduwenrente wordt toegekend aan de weduwe die jaar oud is en wier echtgenoot overleden na 31 december 1964. Op de verzekering van de overleder echtgenoot moeten ten minste veer tig rentezege'ls geboekt zijn. v& l en dei tig j \grt Vraag: Al twintig jaar tob ik -motyal nierstenen. Nu las ik in uw rubriek^ dat men om het aangroeien van nierstenen tegen te gaan geen spina-vei zie, snijbiet. zuring, weinig tomaten, geen postelein en geen rabarber moet eten. Graag zou ik er nog meer van weten. Vorig jaar ben ik geope reerd voor een niersteen. Na die tijd komen er kleine uit. Wat moet ik doen en laten? Antwoord: Er zijn lijstjes en boekjes met diëten in de handel. Ga echter eerst naar uw dokter of an ders informeer bij de wijkzuster naar het spreekuur van de districts diëtiste van de kruisvereniging. Zij is de autoriteit op dit gebied, die steeds op de hoogte blijft van alle nieuwe middelen ten aanzien van de voeding. aai kre bij du Vraag: We mesten een varken en geven ook vis als voeder. Hoe lang moet ik geen, vis geven om de nare smaak niet te proeven in spek en vlees. Antwoord: Ga geleidelijk over van vis op ander voedsel en neem daar voor een week, anders wordt Tiet varken ziek. Het dier moet minstens een maand lang voor het slachten visloos voeder gebruiken. Huub Oosterhuis, toen hij de eucha ristie leidde in de Ignatiuskapel, een daad, die, tevoren overwogen, zoveel gevolgen had en. naar verwacht wordt, nog zal hebben. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Het voorgaan van de gehuwde studentenpastor Huub Oosterhuis in de eucharistieviering bij de Amsterdamse studentenecclesia heeft tot twee nieuwe ontwikkelingen geleid. 1. De overste van de Nederlandse jezuïeten, waartoe Oosterhuis behoort, heeft een speciale afgevaardigde naar Rome gezonden om te trachten over haaste stappen aldaar te voorkomen. 2. Het landelijk beraad (interkerke lijk) van studentenpastores heeft de Nederlandse bisschoppen opgeroepen tot „creatief samenspel bij het zoeken van wegen om de ontstane crisis te boven te komen." Het interkerkelijk landelijk beraad van studentenpastores zégt in zijn verklaring onder meer over de stap van Oosterhuis. dat de2e goed door dacht is en voldoende beschermd te gen misverstanden, nu, mede door de impasse waarin de discussie rond de celibaatswetgeving'verkeert, een on aanvaardbaar groot aantal priesters 7.ijn ambt heeft verlaten. Gelukkig is het beraad met het pas torale begrip en de evangelische open heid van de bisschop van Haarlem, mgr. Zwartkruis. Daarom doet het be- raad een beroep op de bisschoppen aan het initiatief van de Amsterdamse ecclesia alle ruimte te geven, alle maatregelen achterwege te laten die tot een breuk zouden kunnen leiden en creatief samenspel te beoefenen, teneinde uit de impasse te komen (zie boven). Tenslotte merken de studentenpas tores in het interkerkelijke beraad op, dat deze reactie is te beschouwen „als een bereidverklaring tot daadwerke lijke solidariteit in het zoeken naar een definitieve oplossing Andere ontwikkeling: de overste van de jezuïeten in Nederland, pater J. van Deenen, heeft de Nijmeegse hoog leraar prof. dr. P. Huizing als zijn persoonlijke afgevaardigde naar Rome gezonden om het generalaat der (jezuïeten) sociëteit in te lichten over het gebeuren in de Amsterdam se studentenecclesia. Pater Van Dee nen heeft dit meegedeeld iri een brief aan alle jezuïeten in Nederland. De bedoeling van deze persoonlijke voorlichting in Rome is te voorko men dat van -de zijde van het gene ralaat overhaaste maatregelen zouden worden genomen tegen de paters Van Kilsdonk en Peters, beiden jezuïeten, die rechtstreeks met de studentenpa rochie te maken hebben. (Zie verder het ingezonden stuk van de heer H. Dijmans, perschef van de Nederlandse jezuïeten red.). Ten slotte: het zaterdag gesloten congres van Septuagint heeft zich in een motie solidair verklaard met de stap van Huub Oosterhuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2