Nixon is bereid Zesde Vloot te versterken Commentaar Elf doden bij bosbranden aan de Rivièra Ambonezen weer onrustig Het Kwartet (Sta) Regenachtig Als haar positie zou worden aangetast Kloriiiat-lifig slof €'70 Onbekenden stichten brand in politiebureau ORANJEHUIS VS: Griekse havens nodi« voor Zesde Vloot Inkomen vrouw afzonderlijk belasten Nederlandse vrouw en kinderen Koopt Philips Amerikaans filmbedrijf Nieuwe Leicis e Courant Maandag 5 oktober 1970 57ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen lotdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Hoe kleiner het hoofd, hoe groter de droom. OM ALLEY „We hebben de film „Gold Ru.-lf' gezien en we willen nu ook wel eens weten hoe een laars smaakt." DE BILT Met de regelmaat van de klok trekken op het ogen blik frontale storingen over ons land, waarmee duidelijk blijk gegeven wordt van het ingetreden najaarsseizoen. Een depressie die voor de eerst komende etmalen van grote bete kenis is, lag vanmorgen bij IJs land en trekt langzaam oost waarts. In de westelijke luchtstroming tussen deze depressie en een ge bied van hoge luchtdruk nabij de Azoren wordt een frontale storing meegevoerd, die naar het zich laat aanzien vanavond hier zal passeren. Ook aan de achter zijde van het front zal het mor gen buiig en onbestendig weer blijven. Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zon: 1-6; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 gra den onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 20 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 40 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.6 cm (1008 millibar) stabiel. Zon en maan 6 oktober: zon op 6.48; onder 18.07; maan op 13.59; onder 20.27; 8 oktober E.K. flung Water Hoog water: 6 oktober: Rotter dam le getij 7.55, 2e getij 20.20 Scheveningen 5.58-18.15; Vlissin- gen 4.52-17.13; Willemstad 8.45-21.04. Europese reis afgesloten Wij hebben reel rrientlen In regen en storm is zaterdag avond de manifestatie Comnm- nicatie '70 in Roterdam besloten. Vijf maanden vol met geslaagde activiteiten, en enkele minder geslaagde, hebben Rotterdam in de ban gehouden. De gemeente is nu bezig te bezien welke goe de zaken van C'70 behouden kunnen blijven voor de stad. Ondanks de weersomstandig heden waren toch enkele duizen den mensen naar het centrum gekomen om naar het slotvuur- werk op het Schouwburgplein te kijken. LIMERICK President Nixon is bereid de Amerikaan- se Zesde Vloot in de Middel landse Zee te versterken indien haar positie daar door andere mogendheden zou worden aange tast. Nixon zei dit gisteren in het Ierse Limerick waar hg zijn Europese reis afsloot die vorige week in Italië begon. In Lime rick confereerde hg met David Bruce en Philip Habib, zijn on derhandelaars bij de Vietnamese besprekingen in' Parijs. Zijn reis naar West-Europa over- tuige hem ervan dat de Zesde Vloot onmisbaar is voor de Amerikaanse veraatwoordelijkheid in de Middel landse Zee. Hij ondernam zijn reis om de vrede te versterken, in het ELST In de nacht van zaterdag op zondag is getracht brand te stich ten in het politiebureau te Eist. Het politiebureau, dat onder bet gemeen tehuis is gevestigd, was op dat mo ment onbezet. Men heeft zich via een ingeslagen raam toegang tot het bureau ver schaft cn petroleum gestrooid op de vloer en het meubilair van enkele vertrekken. Daarna is brand gesticht. Nadat de politie telefonisch was ge waarschuwd, heeft men de brand met een schuimblusser kunnen blussen. De aangerichte schade valt mee. Er zijn nog geen arrestaties verricht. Getuigen hebben na het gebeurde de politie meegedeeld, dat zij jongens bij het bureau en op straat hebben gezien met een donkere huidskleur. Dat zouden Ambonezen geweest kun nen zijn, aldus de meldingen. De po litie is inmiddels met een uitgebreid onderzoek begonnen, waarbij ook de technische recherche van de rijkspo litie en een speurhond zijn ingescha keld. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als i' deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats: betaling per kwartaal Dmaand. Mijn naam is: Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. bijzonder in het gebied van de Mid dellandse Zee in het licht van de sta biliteit in het Nabije Oosten. De be dreiging van de vrede in het Nabije Oosten is volgens hem geen conven tionele zoals een bepaald land zou doen in een openlijke actie tegen een ander land. De Amerikaanse president zei ver der dat, zoals de zaken nu staan, er geen sprake van is dat de VS hun .aandeel in het Atlantische bondge nootschap zullen beperken. Een der gelijke beperking kan slechts geschie den op basis van multilaterale beper king. zei hij. „Eén van de grote troeven van de Amerikaanse buitenlandse politiek is dat geen enkele buitenlandse leider eenzijdige inmenging door de VS vreest. Dat kan van bepaalde andere mogendheden niet gezegd worden", aldus Nixon. Conclusies Tijdens zijn reis was hij tol drie voorname conclusies gekomen: de VS hebben een groot aantal vrienden. De Vietnamese politiek van de VS wordt momenteel veel beter begrepen dan in februari 1969 (de vorige reis van Nixon door Europa). Het Amerikaan se vredesinitiatief voor het Nabije Oosten ontmoet algcipcne steun. De wereld erkent bovendien dat „de VS geen enkel verkapt expansio nistisch doel nastreven bij de uitoefe ning van haar rol". Het plan voor een reis naar Europa en het Middellandse Zeegebied ont stond nadat er irrationele elementen waren opgetreden die tot een conflict tussen de grote mogendheden hadden kunnen leiden; dit gevaar zal de ko mende maanden nog blijven, aldus Nixon. President Nixon zal binnenkort mogelgk nog deze week nieuwe plannen bekendmaken om de impasse bjj het Vietnamese vredesgesprek in Parijs te doorbreken. De Newyorkse zakenman John Mulcahy, in wiens woning het Ame rikaanse staatshoofd gisteren de be sprekingen voerde met de Amerikaan se Vielhamonderhandelaars, verklaar de dit vanmorgen. Hoewel Witte Huiswoordvoerder Ziegler zei dat het niet de taak van Mulcahy was om verslag uit te bren gen, sprak hij diens uitlatingen niet tegen. Voor de juistheid hiervan zou ook kunnen pleiten dat Nixon spoedig een ontmoeting zal hebben met de leiders der Democratische en Republi keinse fracties in het Congres. Verder zou hij van plan zijn een verdere terugtrekking van VS- troepen uit Vietnam aan te kondigen. Waarnemers wijzen er in dit verband op dat op 3 november in de VS ver kiezingen worden gehouden. De Amerikaanse president arri veerde zaterdag in Ierland na een be zoek van vijf uur aan Engeland. In de ochtend was Nixon uit Madrid op het vliegveld van Londen aangeko men. Met premier Heath vloog hij per helikopter naar Chequers, waar beide regeringsleiders bijna tweeënhalf uur met elkaar spraken. Later bood Nixon een banket aan waaraan koningin Elizabeth, die daarvoor haar vakantie in Schotland onderbrak, deelnam. De oplossing van de 2e quiz was: Als prijs werd toegekend -de luxe verstelbare tuinstoel die ten deel viel aan: F. SCHOP TOLLENSSTRAAT 10 RIDDERKERK ATHENE De behoefte aan ha vens voor de Amerikaanse Zesde Vloot in het Oosten van de Middel landse zee is één van de redenen ge weest voor het beëindigen van het embargo op zware wapens tegen Griekenland. Dit is gisteren officieel in Washington bekendgemaakt. Een andere reden gaf minister van defensie Laird op bij een heildronk op de Griekse premier generaal Pa- padopoulos. Het is noodzakelijk dat het westen een krachtige positie in neemt om te kunnen onderhandelen met de Russen, zei minister Laird die zaterdag in Athene aankwam voor besprekingen met de Griekse leiders. Kort nadat Laird het huis van de premier binnenging, ontplofte in het nabijgelegen nationaal park een bom. Er is een 50-jarige man gearresteerd, i Laird is de eerste Amerikaanse mi- j nister die Griekenland bezoekt sinds I de staatsgreep van het leger in 1967. I (Van onze parleinentsredactie) AMSTERDAM De actiegroep man-vrouw-maatschappij wil dat het inkomen van de werkende gehuwde vrouw afzonderlijk wordt belast. Het mag niet meer bij dat van de man worden opgeteld zodat in verhouding veel meer aan de fiscus moet worden afgedragen. Als ideaal voor de verre toekomst gelooft de actiegroep dat alleen indi- viduele belasting voor eedere burger 1 afzonderlijk volgens één tarief be- vredigend is. Palestina ER WORDT STEEDS MEER gespro ken over de vorming van een Palestijns-Arabische staat op de nu door Israël bezette westelijke oever van de Jordaan en de Gazastrook. Het zijn echter vooral de tegenstan ders. die van zich laten horen. Eén van hen is Dajan, de Israëlische minister van defensie. Hij is blijk baar bevreesd, dat het streven van premier Meir en minister van bui tenlandse zaken Eban naar een nieuwe benadering in Israël ingang zal vinden. Ook vertegenwoordigers van de Pa lestijnse commando's keren zich tegen het idee. Zij willen geen genoegen nemen met de gebieden, die Israël bezet houdt sinds de zes daagse oorlog van 1967. Het ver dwijnen van de Joodse staat is tevens hun doel. Nahum Goldmann, voorzitter van het Joods Congres, houdt zich even eens met de kwestie bezig. De man, die eerder dit jaar zei, een gesprek met president Nasser te kunnen organiseren, beweert nu, dat de Palestijnse leider Arafat wel tot onderhandelen bereid Is. Ook thans dringt Goldmann zich op het verkeerde moment als bemidde laar op. Hij maakt de verwarring in Israëlische leidende kringen slechts groter. Daarmee ontneemt hij voorstanders van genoemde op lossing de mogelijkheid, in stilte aan een vergelijk te werken. Toernee DE VERKIEZINGSTOERNEE van president Nixon is wat Europa be treft geëindigd. De Amerikanen van Ierse, Italiaanse, Spaanse, Griekse en Servisch/Kroatisch/Slo- vcense afkomst, die nog sterke ban den met hun geboortegrond of die van hun voorouders hebben, zullen tevreden zijn. De president bracht zelf wel geen bezoek aan Griekenland (hij liet dit over aan minister van defensie Laird). maar maakte tijdens zijn reis bekend, dat de levering van zware wapens na drie jaar wordt hervat vanwege de spanningen in het Mid- dcnlandse Zeegebied. Begin volgende maand worden be langrijke verkiezingen gehouden (niet voor het presidentschap, maar voor het congres, gouverneurspos ten enz.). Nixons Republikeinse par tij verwacht ccn eind te maken aan haar minderheidspositie om de president het regeren minder moei lijk te maken. Het goedkope succes van- een in Euro pa uitbundig zwaaiende en handen schuddende Nixon, wiens politieke contacten weinig om het lijf had den, zal er wellicht toe bijdragen, de meerderheid van de verdeelde Democratische parij die geen leider heeft -r teniet te doen. Dat staal'in een rapport over de fis cale positie van de werkende gehuw de vrouw. NICE Op één vuurhaard na is de enorme brand, die de afge lopen dagen de Franse zuidkust testerde, bedwongen. Twee jon gens van 18 en 14 jaar hebben bekend de brand te hebben ver oorzaakt. Elf mensen kwamen om het leven, onder wie een Ne derlandse vrouw en haar vier kinderen. Naar schatting zijn.10.000 ha bos, I struikgewas en wijnstok verloren ge- i gaan. Tientallen villa's zijn verwoest. De bosbranden begonnen bij Tou- Ion. Twee jongens staken daar een gestolen auto in brand om zich er- van te ontdoen. De oudste vreesde arrestatie omdat de auto het eigen dom bleek te zijn van zijn voorma lige werkgever. Paniek De vlammen sloegen over naar het bos en aangejaagd door de mistral verspreidde de brand zich met een snelheid van soms wel 80 kilometer per uur. De omgekomen Nederlandse is me vrouw Dina Gray, die in Bussum werd geboren en al jaren in Frank rijk woonde. Zij is in paniek met de kinderen gevlucht ofschoon haar huis niet bedreigd werd. Zij reed de auto van de weg af in de heuvels achter St. Raphael om aan de vlammen te ontsnappen. De wagen bleef echter 50 meter van de I weg steken, waar zij en haar kinderen, Nicole (10), Suzanne (7) en de zoons Charles (60 en Guy (2) door de vlam- men werden ingesloten. Ongeveer 2000 brandweerlieden met 400 brandweerauto's hebben het vuur bestreden. Vier Canadese vliegtuigen j zorgden voor een snelle pendeldienst I om zeewater aan te voeren. Deze toe stellen zijn zo gebouwd, dat zij op zee kunnen landen, water opscheppen en dit laag over de vlammen kunnen 1 uitgieten. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Het Amerikaanse weekblad Variety meldde zaterdag dat het Philipsconcern onderhande lingen voert over de aankoop van de aandelcnmeerderhcid in de beroem de filmonderneming Metro-Goldwyn- Mayer. De grootste aandeelhouder is Kirk Kerkorian, die 2.3 miljoen aandelen bezit, waarvoor hij 30 dollar per stuk zou willen hebben, hoewel de aan delen eind vorige week een beurs waarde hadden van 18 dollar. Hoe veel Philips bereid is te bieden is niet bekend, wel dat het vrij grote ver schil met de vraagprijs de onderhan delingen nogal bemoeilijkt. Philips-Amerika, die geheel zelf standig werkt, heeft belangstelling voor MGM, omdat deze maatschap pij zich beweegt op het terrein van de vervaardiging van video-cassettes, die het mogelijk maken tv-program- ma's naar keuze te zien. SYSTEMEN BRRNDKBSTEN KANTOORINRICHTING i hoofdstr. 186 i tel: 01710-30797* Ileiderdorp i (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/LEERDAM Na een bijeenkomst van vijfhon derd Ambonezen zaterdagmid- I dag in Rotterdam is het in de nacht van zaterdag op zondag in j Leerdam gekomen tot ernstige I ongeregeldheden. De politie heeft twee mensen in het been geschoten. De bijeenkomst" -in Rotterdam was belegd door de „noodregering" van president I J. Talmaela. Deze „nood- regering" is in felle oppositie tegen de leiding van ir. J. A. Manusama, die door de Nederlandse regering als of ficieel vertegenwoordiger van de Zuid-Molukken wordt erkend. De groep-Tamaela heeft geen enkel vertrouwen in contacten met de Ne derlandse regering, beschouwt onder bepaalde omstandigheden geweld als noodzakelijkheid, zoekt steun via Afri kaanse landen en zo mogelijk de Ver enigde Naties en beziet de 33 jonge lieden. die betrokken waren bij de overval op de Indonesische ambassa deurswoning in Wassenaar als men sen, die „zich hebben opgeofferd ten behoeve van de vrijheid van het va derland". De heer Leiwakapessy. minister van binnenlandse zaken in de „noodrege ring," zei ons zaterdagmiddag onom wonden, dat als het nodig is, er in de toekomst vaker harde acties zullen zijn te wachten. Over ons gesprek met de heer Lei wakapessy en de mogelijkheden in Leerdam zie verder pagina 5.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1